Jump to content
Sign in to follow this  
KOYLA

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?

Recommended Posts

Το να έχει καμμιά 10 ριά παιδάκια που δουλεύουν ήλιο με ήλιο είναι εντάξει αφού θα πληρώνονται τα καημένα, καθώς κι αυτός σαν λογιστής είναι εντάξει με τις προθεσμίες του.

Γι αυτούς που έχουν ακόμη 400-500 δηλώσεις και δεν προλαβαίνουν γιατί δεν λετε τίποτα; γιατί δεν προσλαμβάνουν 2-3 παιδάκια να βγάλουν το χαρτζηλίκι τους, αλλά προτιμούν να κάνουν αυτοί οι ίδιοι τις δηλώσεις όλες που σημαίνει 400 δηλώσεις * 30 ευρώ = 12000 ευρώ στη τσέπη; Αντί να δώσουν τα 2000€ για να είναι πρώτα απ όλα έντάξει με τις υποχρεώσεις τους και να μην κλαίγονται, αλλά και να μάθουν και τα καημένα 5 πράγματα;

τι μανια και αυτη με το τι εχει να κανει ο αλλος?

εγω ξερω οτι συμφωνα με τη δουλεια και τα εσοδα που εχω θα επρεπε να δουλευω 4 ωρες τη μερα με πενθημερο και δυο μηνες αδεια το καλοκαιρι. Αντιθετως ειμαι εδω ολη μερα και πολλα Σαβ/κα και τελειωνει και ο Ιουλιος.

Ναι μπορει κατι να μην κανω καλα, αλλα σιγουρα δεν με βοηθαει ολο το συστημα.

Ο Χρηστος παραπανω μια χαρα τα λεει...

κατι μας κανουν που μας αρεσει πολυ....δεν ξερω ακριβως, γιατι αυτα τα σαδομαζοχιστικα δεν τα πολυκαταλαβαινω....

Guest ελενη

την απεργία συνάδελφοι ο κλάδος δεν την γνωρίζει ας κλείσουμε τούς υπολογιστές και ας αφήσουμε το ποντίκι κάτω. το υπουργείο μας έκανε άμισθους υπαλλήλους. του διεκπεραιώνουμε τις δηλώσεις, με ευθύνη δική μας και με τις ημερομηνίες σαν δαμόκλειο σπάθη πάνω από το κεφάλι μας. εγώ προσωπικά διατηρώ μικρο λογιστικό γραφείο και όλα τα χρόνια από το 1993 έχω τόσους πελάτες όσους μπορώ να εξυπηρετώ μόνη μου. φέτος με λιγότερους γιατί πολλοί έκλεισαν ,δεν μπορώ να βγάλω την δουλειά! δουλεύω περισσότερο με λιγότερους πελάτες. μάλλον έπαθα αλτσχαϊμερ!!!!!!

Διαβάζω κατά καιρούς στο forum, σχόλια των συναδέλφων ότι δεν προλαβαίνουν να κάνουν τις δηλώσεις στην ώρα τους και ότι το υπουργείο πρέπει να τους δίνει παρατάσεις και ξανά παρατάσεις και ότι κανείς δεν τους καταλαβαίνει.Μήπως όμως για το ότι δεν προλαβαίνουν τις ημερομηνίες φταίνε κάπου και οι ίδιοι;Γιατί το "δεν προλαβαίνω" είναι μια σχετική έννοια.Αν δηλαδή κι εγώ μαζέψω ένα σωρό δουλειές-που ξέρω εξ αρχής ότι δε θα έχω το χρόνο να τις διεκπεραιώσω,τις αναλαμβάνω όμως γιατί θέλω να γεμίζω τις τσέπες μου με λεφτά-τότε είναι λογικό κάποια στιγμή να τα παίξω και να μη μου φτάνει ο χρόνος(γιατί η μέρα πάντα 24 ώρες θα έχει) και θα αρχίσω τη γκρίνια και θα λέω ότι κάποιος μου την έχει φέρει.Στην πραγματικότητα όμως δε θα μου φταίει κανένας άλλος εκτός από τον εαυτό μου.Γιατί οι επιλογές που έχω ήδη κάνει είναι καθαρά δική μου απόφαση.Ούτε βέβαια θα με έχει αδικήσει κανείς-ποια είναι δηλαδή η αδικία;Δε δουλεύω χωρίς να πληρώνομαι.Το ακριβώς αντίθετο.Πληρώνομαι και μάλιστα πολύ καλά,αν αναλογιστώ ότι για μια δήλωση θα πάρω όσα είναι το μεροκάματο κάποιου άλλου.

Γι αυτόν ακριβώς το λόγο αγαπητοί συνάδελφοι θα μου επιτρέψετε να μου ακούγονται αστεία όλα αυτά τα κλαψουρίσματα και να θεωρώ ότι οι δηλώσεις περί αδικίας δεν είναι τίποτ'άλλο από ένα καλό χάιδεμα των αυτιών των λογιστών.

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη στους συναδέλφους που νομίζουν ότι τους προσβάλλω, σας διαβεβαιώνω ότι δεν έχω αυτή την πρόθεση και ότι ήθελα απλά να καταθέσω την άποψή μου

Αν υποθέσουμε ότι κάτι σας τύχαινε και θα έπρεπε να λείψετε από ανάγκη πχ 20 μέρες , αναρωτιέμαι θα σκεφτόσασταν το ίδιο ???? Το ερώτημα απευθύνεται και στον συνάδελφο spirosvii ....

Και για να σας βοηθήσω ..... Κανείς δε ζητάει παράταση παράταση παράταση , ζητάμε σωστές και ανθρώπινες συνθήκες εργασίας ..... Σήμερα πχ βλέπω ότι τα οπτικά είναι κλειστά γιατι τιμούν την Αγιά Παρασκεύη .... Το ίδιο και τα συνεργεία σε άλλη μέρα .... Εμείς ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΟΥΜΕ ...... Αυτά και αν νομίζεις ότι κονάμε εμείς που έχουμε καθυστερήσει πλανάσαι πλάνην οικρά ....... Και στο λέω κάποιος που θεωρείται από τα ακριβότερα γραφεία (άλλο που μας τα χρωστάνε !!! :D ) .......

αν κι έχουμε τελείωση με ΦΔ εδώ και 15 μέρες , φπα τέλος κι αυτό ,

πρέπει να δώσουν παράταση για Σεπτέμβρη γιατί είμαστε άνθρωποι και όχι μηχανές, κι δεν είναι ανάγκη να πας διακοπές απλά να να κάτσεις στο σπίτι 5+ μέρες , χωρίς να κάνεις τπτ μεγαλείο είναι

Καλή Συνέχεια.....!

Guest ΜΑΡΙΑ

ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ;; ΘΑ ΤΙΣ ΣΤΕΙΛΕΤΕ;;;!! ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΣΤΕΙΛΩ! ΜΕΤΑ ΤΙΣ 17/07/2012 ΕΧΟΥΝ ΠΛΑΚΩΣΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΖΑΜΠΑΤΖΙΔΕΣ...

Guest ελενη

ΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

ΠΑΠΑ ΠΕΤΡΟΥ ΓΑΒΑΛΑ 21 ΗΡΑΚΛΕΙΟ

ΤΗΛ 2810 360-998 ΦΑΞ 2810 211-399

Προς το

Υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών

Κο Υφυπουργό Μαυραγάνη Γεώργιο

Κοινοποίηση.

1) ΠΟΦΕΕ

2) ΟΕΒΕΝΗ

Ηράκλειο, 25 Ιουλίου 2012

Αξιότιμε Κύριε Υπουργέ,

Μέχρι σήμερα όλοι οι λογιστές του Ηρακλείου κάνουν ένα διαρκή αγώνα για να μπορέσουν να ανταποκριθούν στις πολλές και πιεστικές από την τήρηση των προθεσμιών φορολογικές υποχρεώσεις. Καταβάλλονται φιλότιμες προσπάθειες από όλους μας έτσι ώστε να μπορέσουμε να ανταποκριθούμε ειδικά στην προθεσμία των δηλώσεων της φορολογίας εισοδήματος. Όμως η καθυστέρηση στην έναρξη της υποβολής των δηλώσεων, η μη προσέλευση των πολιτών στα γραφεία μας προκειμένου να τακτοποιήσουν την υποχρέωση τους, ο μεγάλος φόρτος εργασίας των λογιστικών γραφείων αυτή την εποχή (ΦΠΑ ΦΜΥ, ΑΠΔ ΙΚΑ ), αλλά και οι τακτικές υποχρεώσεις μας απέναντι στους ελεγκτικούς μηχανισμούς όπως η ενημέρωση των βιβλίων κλπ καθιστούν αδύνατη εκ μέρους μας την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων έως την 31/07/2012/. Ήδη πολλοί συνάδελφοι αρνουνται να δεχτούν άλλους φορολογούμενους όχι γιατί δεν θέλουν αλλά επειδή αντικειμενικά είναι αδύνατο ακόμη και εάν γίνεται συνεχομένη υποβολή έως την 31/07 να μπορέσουν να εξυπηρετήσουν τους πολίτες στην υποβολή των δηλώσεων τους.

Κύριε Υπουργέ,

Επειδή θα βρεθείτε αντιμέτωπος με ένα τεράστιο κοινωνικό θέμα που έχει να κάνει με τα πρόστιμα που προβλέπονται σε περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής και αυτό πλέον έχει να κάνει με τους Έλληνες φορολογούμενους.

Επειδή είναι αδύνατο να ανταποκριθούμε στην καταληκτική ημερομηνία υποβολής των δηλώσεων αλλά παράλληλα λειτουργώντας υπό ασφυκτική πίεση είναι απόλυτο λογικό να γίνουν και λάθη στην συμπλήρωση τους με ότι αυτό συνεπάγεται,

Ζητάμε την παράταση της προθεσμίας υποβολής τουλάχιστον έως την 15/08/2012 έτσι ώστε να μπορέσουμε να ανταποκριθούμε ως υπεύθυνοι επαγγελματίες σε αυτή την δύσκολη προσπάθεια που εν τέλει έχει να κάνει και με την αντιμετώπιση των οικονομικών δυσκολιών της Χώρας μας.

Με εκτίμηση

Για το Δ.Σ.

Ο Πρόεδρος

ΜΠΑΡΙΤΑΚΗΣ ΠΑΥΛΟΣ

Η Γενική Γραμματέας

ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗ ΔΗΜΗΤΡΑ

Συνάδελφε (υποθέτω ότι είσαι) θα είσια μάλλον απο τις μοναδικές περιπτώσεις στον κλάδο που :

1.Οι πελάτες σου διατηρούν ακόμη τις επιχειρήσεις τους & δεν έχουν κλείσει, άρα δεν έχεις απώλειες

2.Οι πελάτες σου σε πληρώνουν κανονικά & μάλιστα με τις προηγούμενες αμοιβές, χωρίς γκρίνιες

3.Οι πελάτες σου σου φέρνουν τακτικά τα παραστατικά τους, για να μπορείς να προγραμματίζεις τη δουλειά σου.

4.Οι ετήσιοι πελάτες σου( μόνο για δηλώσεις) σου φέρανε απο τον Μάϊο τα παραστατικά των δηλώσεων τους χωρίς εκκρεμότητες

5.Αυτοί οι τελευταίοι μόλις τους έφτιαξες τη δήλωση σε πλήρωσαν αμέσως & μάλιστα με αμοιβή "χονδρή".

6.Για σένα ειδικά το taxis πηγαίνει σφαίρα & δεν κάνεις πάνω απο 10 λεπτά να ολοκληρώσεις μιά αποστολή οποιασδήποτε δήλωσης

Για να μη συνεχίσω, & επειδή όλα αυτά συμβαίνουν στη σφαίρα της φαντασίας σου ή έχεις γραφείο με καμμιά 10 αρια παιδάκια που δουλεύουν

ήλιο με ήλιο, πάρτα εσύ χοντρά απο τις δηλώσεις (όπως λές) & άσε μας εμάς τους "κακομοίριδες" στον πόνο μας.

Καληνύχτα.......................

Για

Εγώ αγαπητέ δεν έχω πελάτες γιατί πολύ απλά δεν έχω λογιστικό γραφείο.Θα το ήθελα πολύ, αλλά δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να ανοίξω δικό μου γραφείο, οπότε και δουλεύω ως μισθωτός,με αποτέλεσμα και οι αποδοχές μου, παρ'ότι έχω μια πολύ καλή προυπηρεσία και έχω εδω και χρόνια θέση προισταμένου σε μεγάλη εταιρεία,οι αμοιβές μου να κυμαίνονται σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα από πολλών συνομηλίκων μου που είναι ελεύθεροι επαγγελματίες.Και βέβαια τα εισοδήματά μου τα δηλώνω μέχρι τελευταίας δεκάρας,με αποτέλεσμα να φορολογούμαι γι αυτά, σε αντίθεση με τους ελευθερους επαγγελματίες που αμφιβάλλω αν εκδίδουν αποδείξεις έστω και για το 10% των δηλώσεων που κάνουν.Πάντως από όσους ανθρώπους έχω κουβεντιάσει, δεν έχω ακούσει ούτε από έναν να του έχει κόψει ο λογιστής απόδειξη για τη δήλωση που του κάνει.Επίσης σύμφωνα με τα λεγόμενά τους τα ποσά που δίνουν για να τους κάνουν τη δήλωση κυμαίνονται από 30-50 € για μια δουλειά που δεν είναι πάνω από 15-20 άντε το πολύ 30 λεπτά-λογικό χρονικό διάστημα μου ακούγεται, γιατί κάπου τόσο κάνω κι εγώ για να φτιάξω τη δήλωση του αφεντικού μου που έχει εισοδήματα από δέκα πηγές,πόσο μάλλον για τη δήλωση ενός μισθωτού ή συνταξιούχου που την κάνει μάλιστα ένας λογιστής πολύ πιο εξειδικευμένος απ'ότι εγώ στα φορολογικα.Για πες μου λοιπόν είναι ή δεν είναι τα 30€ μια πολύ καλή αμοιβή για δουλειά μισής ώρας σου λέω εγώ;

Τώρα ως προς αυτά που λες περί αντιξοοτήτων,όπως το να σου φέρουν καθυστερημένα τα παρασταστικά ή να κολλάει το taxis τα έχω ζήσει κι εγώ και φαντάζομαι όλοι οι λογιστές και νομίζω πως θα πρέπει ειδικά όταν έχουμε μια εμπειρία στο επάγγελμα να τα λαμβάνουμε υπ'όψιν μας εξ'αρχής και να κανονίζουμε τη δουλειά μας αναλογως.Αυτό ακριβώς εννοούσα λέγοντας ότι το "δεν προλαβαίνω" είναι σχετική έννοια.Ενας συνάδελφος λίγο πιο πάνω έγραψε ότι έχει να στείλει 250 δηλώσεις και άλλες 400 να ετοιμάσει.Λογικό δεν είναι να μην προλαβαίνει;Δεν αρνήθηκε όμως να τις αναλάβει.Γιατί ήθελε το μπικικίνι.Δικαίωμά του δε λέω,αλλά δε μπορώ μετά να δεχθώ να μου λέει ότι δεν έχει χρόνο.Ηξερε από πριν ότι θα του έβγαινε η πίστη.Δεν σκέφτηκε όμως να προσλάβει ούτε και έναν υπάλληλο όπως έγραψε ο spirosvii και να δώσει δουλειά σε έναν άνεργο.Αντίθετα προτίμησε να κουραστεί παραπάνω και να του μείνουν εκείνου όλα τα χρήματα.Δικαιωμά του ξανά,αλλά όλα στη ζωή έχουν ένα κόστος

Guest Επισκέπτης

ΛΕΒΕΝΤΟΓΕΝΝΑ ΚΡΗΤΗ !!!!!

Εγώ αγαπητέ δεν έχω πελάτες γιατί πολύ απλά δεν έχω λογιστικό γραφείο.Θα το ήθελα πολύ, αλλά δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να ανοίξω δικό μου γραφείο, οπότε και δουλεύω ως μισθωτός,με αποτέλεσμα και οι αποδοχές μου, παρ'ότι έχω μια πολύ καλή προυπηρεσία και έχω εδω και χρόνια θέση προισταμένου σε μεγάλη εταιρεία,οι αμοιβές μου να κυμαίνονται σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα από πολλών συνομηλίκων μου που είναι ελεύθεροι επαγγελματίες.Και βέβαια τα εισοδήματά μου τα δηλώνω μέχρι τελευταίας δεκάρας,με αποτέλεσμα να φορολογούμαι γι αυτά, σε αντίθεση με τους ελευθερους επαγγελματίες που αμφιβάλλω αν εκδίδουν αποδείξεις έστω και για το 10% των δηλώσεων που κάνουν.Πάντως από όσους ανθρώπους έχω κουβεντιάσει, δεν έχω ακούσει ούτε από έναν να του έχει κόψει ο λογιστής απόδειξη για τη δήλωση που του κάνει.Επίσης σύμφωνα με τα λεγόμενά τους τα ποσά που δίνουν για να τους κάνουν τη δήλωση κυμαίνονται από 30-50 € για μια δουλειά που δεν είναι πάνω από 15-20 άντε το πολύ 30 λεπτά-λογικό χρονικό διάστημα μου ακούγεται, γιατί κάπου τόσο κάνω κι εγώ για να φτιάξω τη δήλωση του αφεντικού μου που έχει εισοδήματα από δέκα πηγές,πόσο μάλλον για τη δήλωση ενός μισθωτού ή συνταξιούχου που την κάνει μάλιστα ένας λογιστής πολύ πιο εξειδικευμένος απ'ότι εγώ στα φορολογικα.Για πες μου λοιπόν είναι ή δεν είναι τα 30€ μια πολύ καλή αμοιβή για δουλειά μισής ώρας σου λέω εγώ;

Τώρα ως προς αυτά που λες περί αντιξοοτήτων,όπως το να σου φέρουν καθυστερημένα τα παρασταστικά ή να κολλάει το taxis τα έχω ζήσει κι εγώ και φαντάζομαι όλοι οι λογιστές και νομίζω πως θα πρέπει ειδικά όταν έχουμε μια εμπειρία στο επάγγελμα να τα λαμβάνουμε υπ'όψιν μας εξ'αρχής και να κανονίζουμε τη δουλειά μας αναλογως.Αυτό ακριβώς εννοούσα λέγοντας ότι το "δεν προλαβαίνω" είναι σχετική έννοια.Ενας συνάδελφος λίγο πιο πάνω έγραψε ότι έχει να στείλει 250 δηλώσεις και άλλες 400 να ετοιμάσει.Λογικό δεν είναι να μην προλαβαίνει;Δεν αρνήθηκε όμως να τις αναλάβει.Γιατί ήθελε το μπικικίνι.Δικαίωμά του δε λέω,αλλά δε μπορώ μετά να δεχθώ να μου λέει ότι δεν έχει χρόνο.Ηξερε από πριν ότι θα του έβγαινε η πίστη.Δεν σκέφτηκε όμως να προσλάβει ούτε και έναν υπάλληλο όπως έγραψε ο spirosvii και να δώσει δουλειά σε έναν άνεργο.Αντίθετα προτίμησε να κουραστεί παραπάνω και να του μείνουν εκείνου όλα τα χρήματα.Δικαιωμά του ξανά,αλλά όλα στη ζωή έχουν ένα κόστος

Θα μπορούσα να κάτσω να σου γράψω άπειρα επιχειρήματα .... Αλλά όταν διάβαζω το ..... "εγώ τα δηλώνω όλα και εσείς οι άλλλοι κλέβετε" τότε κάθε προσπάθεια συζήτησης πάει στο βρόντο ....

Χώρια ότι προφανώς δεν έχετε υποβάλει φετινή δήλωση για να ξέρετε να θέλει 10-15 λεπτά ......

Απόρω καθόμαστε και προσπαθούμε να εξηγείσουμε σε ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ γιατί πρέπει να αλλάξει το επάγγελμα , είναι δυνατό να μας ακούν οι αρμόδιοι όταν οι ίδιο οι συνάδελφοι δεν καταλαβαίνουν ????

Θα μπορούσα να κάτσω να σου γράψω άπειρα επιχειρήματα .... Αλλά όταν διάβαζω το ..... "εγώ τα δηλώνω όλα και εσείς οι άλλλοι κλέβετε" τότε κάθε προσπάθεια συζήτησης πάει στο βρόντο ....

Χώρια ότι προφανώς δεν έχετε υποβάλει φετινή δήλωση για να ξέρετε να θέλει 10-15 λεπτά ......

Απόρω καθόμαστε και προσπαθούμε να εξηγείσουμε σε ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ γιατί πρέπει να αλλάξει το επάγγελμα , είναι δυνατό να μας ακούν οι αρμόδιοι όταν οι ίδιο οι συνάδελφοι δεν καταλαβαίνουν ????

Α ναι και κάτι ακόμα που λέω σε όσους έχουν τα ίδια επιχειρήματα με σας (γενικά μιλάω , πχ λένε οι μισθωτοί για τους επαγγελματίες και τούμπαλιν) ..... Αν κονομάμε τόσα πολλά γιατί δεν ανοίγετε και εσείς ένα δικό σας γραφείο να τρελαθείτε στο χρήμα ?????? όταν καταλάβατε ότι και μισθωτοί και επαγγλεματιες στο ίδιο καζανί βράζουμε τότε ίσως υπάρχει προοπτική

Μα μπορούμε να μιλήσουμε σοβαρά ?????

Πες το χριστιανέ μου ότι είσαι μισθωτός προϊστάμενος λογιστηρίου.

Είναι μεγάλη μαγκιά απο την καρέκλα του προϊσταμένου να κουνάς το δάχτυλο σε όλους εμάς που έχουμε πείξει στο χρήμα & την άνεση του ελέυθερου επαγγέλματος.....

Συνέχισε έτσι, αλλά συνάδελφος δεν είσαι αδερφέ, οπότε άσε εμάς να αγωνιούμε για τη δουλειά μας & εσύ φτιάξε σε 30 λεπτά (sic) τη δήλωση του αφεντικού σου.

Στο χωριό μου λένε "απο πίτα που δεν τρώς μη σε νοιάζει κι' αν καεί"

Guest WILL.

ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ 15/08 ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΘΩΣ Η ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ.Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΗΤΑΝ ΑΠΛΩΣ ΠΥΡΟΤΕΧΝΗΜΑ ΑΦΟΥ ΜΕ ΦΠΑ ΑΔΠ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΕΓΚΑΙΡΩΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΖΗΤΑΜΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΑΣ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ Ε9 ΤΟΥ 2012 ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΝ ΚΑΙ ΟΜΩΣ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΤΡΕΧΕ.LOGIC H TRAGIC ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ

Κι όμως πέσατε έξω.Την έχω στείλει τη δήλωσή μου-και όχι μόνο τη δική μου,αλλά όσες έχω αναλάβει.

Οσο για τον αν πρέπει να αλλάξει το επάγγελμα,νομιζω ότι θα πρέπει να το πείτε πρώτα στους λογιστές που έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν αυτό.Και αναφέρω ένα μόνο επιχειρημα.Αν οι συνάδελφοι που έχουν τα μεγάλα λογιστικά γραφεία με τις πολλές εταιρείες και τις πολλές δηλώσεις δε δείχνουν τη συναδελφικότητα,να προσλάβουν έστω και για αυτή την εποχή,κάποιους ανέργους λογιστές να τους βοηθήσουν και να βοηθηθούν από αυτούς πως θα αλλάξει το επάγγελμα;

Οσο για το αν με θεωρείτε συνάδελφο,το λέω αυτό επειδή το γράψατε με κεφαλαία γράμματα και καποιος άλλος το αμφισβητησε,είναι κάτι που δε μπορώ να σας το επιβάλλω

Guest Επισκέπτης

OKO

ΕΓΩ ΑΡΝΗΘΗΚΑ ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΩ ΑΛΛΕΣ.ΤΙ ΑΚΟΥΣΑ; ΧΟΡΤΑΣΑΤΕ ΛΕΦΤΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΓΡΑΦΕΙΟ;ΕΓΩ ΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΣΕ ΥΠΟΓΕΙΟ ΜΕ ΔΥΟ ΡΑΦΙΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ Η/Υ ΚΑΙ ΜΕ ΣΚΙΣΜΕΝΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ, (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΟΠΟΛΕΜΙΚΑ.ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΣΑΣ.ΕΓΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΝ.

ΓΙΑ ΝΑΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΠΕΙΝΑΣΑΜΕ.ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΩΧΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ,ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΤΕΣ ΚΑ ΤΕΛΟΣ ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΠΕΞΩ ΟΤΙ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΤΡΕΛΛΑ ΛΕΦΤΑ.

Όταν είμασταν παιδάκια μας έλεγαν : "...δεν υπάρχει δε μπορώ, υπάρχει δε θέλω..." άρα μάλλον δεν το ήθελες ή δεν το θες αρκετά. Αυτό μόνο. Σκέψου το λίγο.

Πες το χριστιανέ μου ότι είσαι μισθωτός προϊστάμενος λογιστηρίου.

Είναι μεγάλη μαγκιά απο την καρέκλα του προϊσταμένου να κουνάς το δάχτυλο σε όλους εμάς που έχουμε πείξει στο χρήμα & την άνεση του ελέυθερου επαγγέλματος.....

Συνέχισε έτσι, αλλά συνάδελφος δεν είσαι αδερφέ, οπότε άσε εμάς να αγωνιούμε για τη δουλειά μας & εσύ φτιάξε σε 30 λεπτά (sic) τη δήλωση του αφεντικού σου.

Στο χωριό μου λένε "απο πίτα που δεν τρώς μη σε νοιάζει κι' αν καεί"

Οντως, απο πίτα που δεν τρώς μη σε νοιάζει κι' αν καεί.Γι αυτό κι εσύ έχεις την εντύπωση ότι εγώ κάθομαι σε μια καρέκλα και κοιτάζω τους άλλους να δουλεύουν.Πρώτος πηγαίνω και τελευταίος φεύγω και όταν κάνουν τις μαλακίες οι άλλοι τα ακούω εγώ.

Αυτή είναι η άνεσή μου.Επισης έγραψα και κάτι για το μισθό του προισταμένου άλλα αυτό το προσπέρασες,μάλλον γιατί δε σε συμφέρει.

Τώρα το αν με θεωρείς συνάδελφο,είναι δικαιωμά σου και όπως έγραψα και πιο πάνω σε μπορώ να σου το επιβάλλω.Εγω μίλησα και θα συνεχίσω να μιλάω με σεβασμό για τους ελευθερους επαγγελματίες,όπως και για όλους τους συναδέλφους χωρίς να υποτιμώ κανέναν,γιατί ξέρω πως όλοι τραβάν τα ζόρια τους.Ο διαχωρισμός σου στους λογιστές σε μισθωτούς και μη, είναι η καλύτερη απάντηση σε αυτό που έγραψε ο broster περί συναδελφικότητας.

Αρχισε να με στεναχωρεί το θέμα. Με πόση ευκολία κρίνουν την κατάσταση που έχω βρεθεί συνάδελφοι λογιστές που ουδέποτε κάθησαν στην δική μου "καρέκλα" και δεν ξέρουν με τίποτε πως είναι η δουλειά μας από την δική μου θέση. Η σύνταξη της δήλωσης, και μιλάμε για εξωτερικό πελάτη ιδιώτη, δεν είναι περάσαμε 5 νούμερα στον σωστό κωδικό πατήσαμε το κουμπί και τελείωσε ότι βρέξει ας κατεβάσει. Και με κανένα τρόπο δεν λέω ότι λογιστές που κάνουν την φορ.δήλωση σε 15λεπτά δεν κάνουν καλή δουλειά. Μπράβο τους αν τα καταφέρνουν. Εγώ όμως με την πείρα μου( γνώσεων και κινδύνων) των 20 χρόνων και με τους περισσότερους πελάτες να τους γνωρίζω αυτούς και τις υποθέσεις τους πάνω από 15 χρόνια, κατά μέσο όρο χρειάζομαι 1 ώρα για τον καθένα. Και όχι γιατί δεν ξέρω που να περάσω τα δεδομένα τους και ψάχνομαι αλλά γιατί στις μισές περιπτώσεις πρέπει να βρώ λύσεις να καλυφθούν τα τυχόν προβλήματα πχ ανάλωση αλλά όχι βάζω ένα ποσό και τελείωσε πρέπει να κάνω και τον πίνακα σωστά να μην έχω πρόβλημα και σε έλεγχο, και σε όλες τις περιπτώσεις να εξηγήσω και να ξαναεξηγήσω τι άλλαξε από πέρισυ και γιατί βγαίνουν τέτοια ποσά. Αν αυτό με κάνει ανάξια επαγγελματία τότε είμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς την δουλειά μου.

OKO

ΕΓΩ ΑΡΝΗΘΗΚΑ ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΩ ΑΛΛΕΣ.ΤΙ ΑΚΟΥΣΑ; ΧΟΡΤΑΣΑΤΕ ΛΕΦΤΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΓΡΑΦΕΙΟ;ΕΓΩ ΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΣΕ ΥΠΟΓΕΙΟ ΜΕ ΔΥΟ ΡΑΦΙΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ Η/Υ ΚΑΙ ΜΕ ΣΚΙΣΜΕΝΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ, (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΟΠΟΛΕΜΙΚΑ.ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΣΑΣ.ΕΓΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΝ.

ΓΙΑ ΝΑΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΠΕΙΝΑΣΑΜΕ.ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΩΧΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ,ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΤΕΣ ΚΑ ΤΕΛΟΣ ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΠΕΞΩ ΟΤΙ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΤΡΕΛΛΑ ΛΕΦΤΑ.

Πιστέψτε με καταλαβαίνω απόλυτα τις δυσκολίες που έχετε αντιμετωπίσει και θεωρώ ότι σας τιμά να αναφέρετε από που ξεκινήσατε.Και να ξέρετε ότι έχω κουβεντιάσει άπειρες ώρες με ελευθερους επαγγελματίες και γνωρίζω και τα καλά και τα κακά της δουλειάς.Για τις αμοιβές ας πούμε έχω μια σαφή εικόνα,όπως και για τους κακοπληρωτές στους οποίους πέφτουν πολλά γραφεία(βλέπετε,αναφέρομαι και στις δύο οψεις τους νομίσματος).Αυτό που δε μπορώ να δεχθώ,είναι το να μιλά κανείς απαξιωτικά για έναν λογιστή που δεν έχει δικό του γραφείο,αλλά δουλευει μισθωτός.Και ο μισθωτός δεν τα έχει βρει όλα ρόδινα.Κι εκείνος έχει φάει πολλές ώρες σε διάβασμα ή σε σεμινάρια.Κι εκείνος έχει αντιμετωπισει τα δικά του ζόρια.

Guest Επισκέπτης

Κι εκείνος έχει φάει πολλές ώρες σε διάβασμα ή σε σεμινάρια.Κι εκείνος έχει αντιμετωπισει τα δικά του ζόρια.ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.ΑΡΑ ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ.ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΗ ΕΡΓΑΣΙΑ,ΗΤΑΝ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙΛΟΓΗ.

Χωρίς δόσεις και αφορολόγητο οι εκπρόθεσμες δηλώσεις

Αναρτήθηκε από τον/την economikos στο Ιουλίου 26, 2012

deee27a970cde6db63fc1587a123950c_xl.jpg?w=300&h=225Η ΓΓΠΣ ταχυδρόμησε ήδη 3.086.571 εκκαθαριστικά σημειώματα από τα οποία προκύπτει ότι σχεδόν επτά στους δέκα φορολογούμενους καλούνται να πληρώσουν πρόσθετο φόρο.

Έξι ημέρες πριν την εκπνοή της προθεσμίας υποβολής των ηλεκτρονικών φορολογικών δηλώσεων και μέχρι σήμερα 1.000.000 φορολογούμενοι δεν την έχουν υποβάλλει.

Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία του υπουργείου Οικονομικών σε σύνολο 5,7 εκατ. δηλώσεωνμέχρι σήμερα έχουν υποβληθεί ηλεκτρονικά 3,3 εκατ. δηλώσεις, οι εφορίες έχουν παραλάβει και αποστείλει στην Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων 900.000 χειρόγραφες δηλώσεις, ενώ περίπου 400.000 δηλώσεις βρίσκονται ακόμη στις ΔΟΥ.

Άρα υπολείπονται ένα εκατ. δηλώσεις για να ολοκληρωθεί η διαδικασία υποβολής των φετινών φορολογικών δηλώσεων.

Σύμφωνα με την εφημερίδα «Ημερησία» το Υπουργείο Οικονομικών δεν θα δώσει νέα παράταση για την υποβολή των δηλώσεων, που λήγει στις 31 Ιουλίου.

Μάλιστα οι φορολογούμενοι που θα υποβάλουν εκπρόθεσμα την δήλωση τους:

- Δεν θα έχουν δικαίωμα να υπαχθούν στη ρύθμιση εξόφλησης των εκκαθαριστικών σε 10 δόσεις.

- Θα χάσουν το αφορολόγητο όριο των 5.000 ευρώ.

- Θα επιβαρυνθούν με προσαύξηση φόρου 1,5% για κάθε μήνα που καθυστερούν να υποβάλλουν την δήλωσή τους.

...

Τέλεια!!!!!! οι εναπομείναντες δηλώσεις δε θα υποβληθούν ποτέ!!!! και τα πρόστιμα να τα πάρουν από τους Τσοχατζοπουλαίους & Σία Ο.Ε.