Jump to content

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?

Recommended Posts

• Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Αντε στο διάολο ρε καραγκιόζηδες , γελoίοι . Εμείς ρε να κανουμε σωστή κατανομή του χρόνου υποβολής ??? Καραγκιόζηδες , ε καραγκιόζηδες

KAMMIA ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ,ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΩΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΩΣΤΗ..... ΑΥΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΙΤΕΣ, ΤΥΧΑΡΠΑΣΤΟΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΙ, ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΦΑΙΜΑΞΕΙΣ, ΜΕ ΕΝΑ ΣΥ

.... Εαν εκπροσωπουσα τους Ξενοδοχους , Ταβερνιάρηδες , Καντινιερηδες των πλαζ , μπαρτεντερς στην Ιο και στη Σαντορινη κλπ θα εκανα διαμαρτυρια εξω απο το Υπουργειο να πάνε οι δηλώσεις απο ... Σεπτέ

Posted Images

Συμφωνώ και οι δηλώσεις δεν είναι το πρόβλημα , αλλά η συσσωρευμένη κούραση απο όλο αυτο που περάσαμε τα τελευταία 2 χρόνια.

Ειδικά οι δηλωσεις των φυσικών προσώπων επειδή έχουν και άμεση ανταμοιβή του κόπου δεν μου δημιουργούν πρόβλημα. Οι συνεργάτες μας είναι το πρόβλημα.

17.07.2012

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Αγαπητοί χρήστες των ηλεκτρονικών υπηρεσιών

Οι ηλεκτρονικές υπηρεσίες που παρέχονται από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, δεν θα είναι διαθέσιμες αύριο 18/07/2012 και από ώρα 06:00 έως 07:30, λόγω εργασιών αναβάθμισης των υποδομών.

Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.

Πολυ ησυχια βλεπω σ'αυτο το θεμα.Να ανησυχησω οτι ολοι εχουν τελειωσει με τις δηλωσεις,

εκτος απο μενα?

Έχω πάνω από 200 ακόμα...

Και σήμερα θα μου φάει τη μέρα ΑΠΔ, ΦΜΥ και λίγο ΦΠΑ....

Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι.

Μια απ τα ίδια,για να μην πω και χειρότερα....

θεωρώ αδύνατο να έχω τελειώσει τις δηλώσεις και να φέρω βόλτα όλα τα υπόλοιπα,ότι κι αν κάνω.

Guest επισκεπης

Πολυ ησυχια βλεπω σ'αυτο το θεμα.Να ανησυχησω οτι ολοι εχουν τελειωσει με τις δηλωσεις,

εκτος απο μενα?

Το αλλο με τον Τοτο?σιγα μην τελειωσαμε, σκυμενα κεφαλια εχουμε

εκτος απο μενα?

Μην ανησυχείται .Δεν είσαστε μόνοι σας. Είμαστε πολλοί. ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!
Guest GUEST

Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ. ΘΑ ΤΙΣ ΠΑΩ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ........

Guest ΚΑΤΕΡΙΝΑ

Και κάτι ακόμη τελευταίο για να κλείσω την προσωπική αντιπαράθεση .....

Για να μη θεωρηθεί ότι αποφεύγω να θέσω και τη δική μου θέση , έχω να πώ ότι αρχές Ιουνίου έγινα πατέρας για δεύτερη φορά , για πολλούς και διαφόρους λόγους άφησα τη δουλειά σε δεύτερη μοίρα , θεωρείς λοιπόν αγαπητέ συνάδελφε ότι θα έπρεπε να προγραμματίσω (!!) να γεννήσει η γυναίκα μου άλλη ημερομηνία και αναρωτιέμαι ποια θα πρέπει να είναι αυτή ????!!! ή μηπως να αφήσω την οικογένεια μου για να βγαίνει ο κάθε Θεοχάρης και να λέει ότι πάει καλά το σύστημα ???

Και πως να διευθετήσω τις δουλείες όταν ακόμη αρχές Ιουνίου δεν είχαν βγεί βεβαιώσεις και άλλα πολλά ????

Αυτά για να μη θεωρήθει ότι κρύβομαι πίσω από άλλους συναδέλφους .

Άρα λοιπόν αν παρεξηγήσε εσύ μια φορά , εγώ παρεξηγούμαι 10 .........

Εγώ πάντως όταν έγινα μητέρα για τρίτη φορά εντελώς τυχαία βέβαια γέννησα τέλος σεπτέμβρη, όταν είχα στείλει και τις συγκεντωτικές (σάββατο τοκετός και μέχρι παρασκευή απόγευμα γραφείο). ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ!! ΧΑ ΧΑ ΧΑ

Κάθε χρόνο τέτοια εποχή νιώθω ότι είμαι η χειρότερη μητέρα του κόσμου επειδή "παρκάρω" το παιδί στην μάνα μου.....

Φέτος το πράγμα έχει ξεφύγει....δεν μπορώ ούτε να τους τηλεφωνήσω γιατί όταν μπορώ είναι 1 τα ξημερώματα.....

Εγώ πάντως όταν έγινα μητέρα για τρίτη φορά εντελώς τυχαία βέβαια γέννησα τέλος σεπτέμβρη, όταν είχα στείλει και τις συγκεντωτικές (σάββατο τοκετός και μέχρι παρασκευή απόγευμα γραφείο). ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ!! ΧΑ ΧΑ ΧΑ

το εντελως τυχαια που παει?

στο "έγινα μητέρα για τρίτη φορά" ή

στο "γέννησα τέλος σεπτέμβρη" ? :huh:

17.07.2012

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Αγαπητοί χρήστες των ηλεκτρονικών υπηρεσιών

Οι ηλεκτρονικές υπηρεσίες που παρέχονται από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, δεν θα είναι διαθέσιμες αύριο 18/07/2012 και από ώρα 06:00 έως 07:30, λόγω εργασιών αναβάθμισης των υποδομών.

Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.

Αυτό θα πει μάθημα προγραμματισμού και οργάνωση του χρόνου εργασίας.

Μπορείτε την αναβάθμιση να την κάνετε και 2 με 6 το βράδυ που δεν έχει πολύ κίνηση.

Άντε μη τα πάρω πάλι.

Guest gregorysam

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ....

ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ (ΚΑΙ Η ΑΡΧΙΚΗ ΗΤΑΝ ΜΕ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ)..ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΝ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ ΔΕΚΤΗ...ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΥΣΤΑΘΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ?

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ....

ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ (ΚΑΙ Η ΑΡΧΙΚΗ ΗΤΑΝ ΜΕ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ)..ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΝ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ ΔΕΚΤΗ...ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΥΣΤΑΘΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ?

Καλησπέρα

Νομίζω ότι ισχυρίζονται τα παρακάτω από την ΠΟΛ 1027/05:

Άρθρο 14 παρ 3:

...

Ειδικότερα, με βάση τις διατάξεις αυτές εξαιρούνται της περαίωσης:

...

γ) Δηλώσεις που αφορούν χρήσεις για τις οποίες δεν υποβάλλονται εμπροθέσμως ή υποβάλλονται εμπροθέσμως αλλά ανακριβώς οι δηλώσεις των λοιπών εν γένει φορολογιών ή φορολογικών αντικειμένων με βάση το σύνολο και εν προκειμένω των δεδομένων των τηρηθέντων βιβλίων και στοιχείων (π.χ.παρακρατούμενοι φόροι γενικά, λοιποί ειδικοί φόροι, τέλη ή εισφορές κ.λπ.)

...

Καλή συνέχεια

Εμείς πάντως αγαπητοί συνάδελφοι δεν προαλαβίνουμε , το στοίχημα μας είναι αν στις 31/07 θα έχουμε υπόλοιπο τριψήφιο ή διψήφιο νούμερο δηλώσεων ......

Το κακό είναι ότι δεν μπορείς να στείλεις τις δηλώσεις χωρίς να τις διπλοτσεκάρεις ειδικά όταν οι περισσότερες εξ αυτών χρειάζονται ειδική βοήθεια πχ ανάλωσης κεφαλαιού όπου χρειάζεται προσοχή και ηρεμία , εκτός αν τις στέλνουμε ελαφρά τη καρδιά ........

Η διαφορά πλέον είναι ότι το έχουμε αποδεχτεί και έχουμε μια φαινομενική ηρεμία .....

Α ναι και να μη ξεχάσω ...... Επειδή εμείς στέλνουμε μέσω διαδικτύου κάτι που σημαίνει εκ νέου χάσιμο χρόνου με αίτηση και ενεργοποίηση κλειδαρίθμου , πολλές ΔΟΥ εξακολουθούν (και πολύ πολύ καλά κάνουν) να παραλαμβάνουν χειρόγραφες ....... Αυτά .

Φανταστείτε πόσο κουτοί είναι στο υπουργείο που αντί να δίνουν λίγο παραπάνω χρόνο διαδικτυακά όπου υπάρχει όγκος πληροφοριών άμεσα , κάθονται και κάνουν το γνωστό κλεφτοπόλεμο ......

Κρίμα βέβαια για τους "εκπροσώπους" μας .... Μου θύμιζουν τις "διαπραγματεύσεις" που κάνει η συγκυβέρνηση με τη Τρόικα , μόνο που αυτή τη φόρα τροίκα είναι το Υπουργείο Οικονομικών , η ΓΓΠΣ και η Κεντρική κυβέρνηση και στη θέση της Ελλάδας η Ποφεε , οπότε καταλαβένετε εκ των προτέρων τι θα πάρουμε ...........

Καλησπέρα

Νομίζω ότι ισχυρίζονται τα παρακάτω από την ΠΟΛ 1027/05:

Άρθρο 14 παρ 3:

...

Ειδικότερα, με βάση τις διατάξεις αυτές εξαιρούνται της περαίωσης:

...

γ) Δηλώσεις που αφορούν χρήσεις για τις οποίες δεν υποβάλλονται εμπροθέσμως ή υποβάλλονται εμπροθέσμως αλλά ανακριβώς οι δηλώσεις των λοιπών εν γένει φορολογιών ή φορολογικών αντικειμένων με βάση το σύνολο και εν προκειμένω των δεδομένων των τηρηθέντων βιβλίων και στοιχείων (π.χ.παρακρατούμενοι φόροι γενικά, λοιποί ειδικοί φόροι, τέλη ή εισφορές κ.λπ.)

...

Καλή συνέχεια

Αγαπητέ Μπάμπη νομίζω πως έχει βγεί και νέα εγκύκλιος τότε κάπου στο 104 κάτι , οπού ανέφερε ότι γίνονται δεκτές τροποποιητικές αυτοελέγχου εφόσον ανεβάζει το συνολικό ποσό ....(αυτο θυμάμαι και το γράφω χωρίς ουδεμία διασταύρωση και ούτε χρονο για να τη ψάξω , απλά τότε κάτι διαβάζαμε και μας έμενε ....)