Jump to content

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?

Recommended Posts

Στην χθεσινη ανακοίνωση ο Μαυραγάνης τα ψιλοέχωνε στους λογιστές για την καθυστέρηση ( κατι παρόμοιο έκανε και ο Θεοχάρης στο twitter) και αντί η ΠΟΦΕΕ να τους στήσει στον τόιχο συνεχίζει την δουλοπρεπή στάση του αμισθου υπαλληλου του ΥΠ.ΟΙΚ και παρακαλάει για νεες παρατάσεις

Εδώ πολλοί συνάδελφοι λένε το ίδιο με του Υπουργείο , για τους "συνεργάτες" κολλάμε ...... Από εκεί ξεκινάει το πρόβλημα ...

ΥΓ ξαναέγραψα.

• Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Αντε στο διάολο ρε καραγκιόζηδες , γελoίοι . Εμείς ρε να κανουμε σωστή κατανομή του χρόνου υποβολής ??? Καραγκιόζηδες , ε καραγκιόζηδες

KAMMIA ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ,ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΩΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΩΣΤΗ..... ΑΥΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΙΤΕΣ, ΤΥΧΑΡΠΑΣΤΟΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΙ, ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΦΑΙΜΑΞΕΙΣ, ΜΕ ΕΝΑ ΣΥ

.... Εαν εκπροσωπουσα τους Ξενοδοχους , Ταβερνιάρηδες , Καντινιερηδες των πλαζ , μπαρτεντερς στην Ιο και στη Σαντορινη κλπ θα εκανα διαμαρτυρια εξω απο το Υπουργειο να πάνε οι δηλώσεις απο ... Σεπτέ

Posted Images

Μήπως θα ΕΠΡΕΠΕ μαζί με τις άλλες παρατάσεις να δοθεί και παράταση για την διακοπή στα μπλοκάκια που είναι ανενεργά από 16/7 σε 31/7 ????

Η ΠΟΦΕΕ κλπ ΑΚΟΥΕΙ ????

Σύμφωνα με την από 14 Ιουνίου 2012 ανακοίνωση του Υπ.Οικονομικών "Εφόσον η διακοπή πραγματοποιηθεί πριν από την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, το τέλος επιτηδεύματος δεν υπολογίζεται αν η ημερομηνία διακοπής είναι πριν την 1-1-2011 ή δεν υπολογίζεται μέρος του τέλους επιτηδεύματος αν η ημερομηνία διακοπής είναι εντός του 2011.

Στις περιπτώσεις που έχει ήδη υποβληθεί ή θα υποβληθεί φορολογική δήλωση, χωρίς να έχει προηγηθεί εκπρόθεσμη διακοπή δραστηριότητας και κατ' επέκταση έχει ήδη επιβληθεί τέλος επιτηδεύματος, οι φορολογούμενοι μπορούν, εφόσον πραγματοποιήσουν εκπρόθεσμη διακοπή της δραστηριότητάς τους, να υποβάλλουν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. αίτηση διαγραφής του βεβαιωθέντος ποσού, σύμφωνα με τα της παραγρ. 6 του άρθρ. 4 της ανωτέρω Υπουργικής Απόφασης οριζόμενα."

http://www.taxheaven...s/view/id/10134

Καταπέλτης η παρεμβαση της ΠΟΦΕΕ

Γροθιά στο στομάχι

Κόλαφος

Θα συμπλήρωνα...

εσκισαν τη γατα...

τους πατησαν τον καλο...

τους αλλαξαν τα φωτα...

Λύστε μου σας παρακαλώ μια απορία.

Γιατί έπρεπε να εκδοθεί ανακοίνωση και για τα σημειώματα αυτοελέγχου ΦΠΑ αφού ....

........

«Για διαχειριστική περίοδο που έληξε ή λήγει από 1.1.2011 και εφεξής το «Ειδικό Σημείωμα Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» υποβάλλεται εντός πέντε ημερών από την τελευταία λήξη της προθεσμίας υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος ή της εκκαθαριστικής δήλωσης ΦΠΑ»

........

Δηλαδή η προθεσμία που (αν η αντίστοιχη για τις δηλώσεις εισοδήματος λήξει την 31/7) θα ήταν ως 5/8 τώρα που μας δωσανε παράταση θα λήξει κι αυτή 31/7;

κι αν το εισόδημα παραταθεί περαιτέρω οπότε αυτόματα θα είχαμε άλλες 5 μέρες τώρα θα πρέπει να σηζητάμε πάλι για νέα παράταση και για το σημείωμα που να αναφέρεται ρητά;

Λύστε μου σας παρακαλώ μια απορία.

Γιατί έπρεπε να εκδοθεί ανακοίνωση και για τα σημειώματα αυτοελέγχου ΦΠΑ αφού ....

Δηλαδή η προθεσμία που (αν η αντίστοιχη για τις δηλώσεις εισοδήματος λήξει την 31/7) θα ήταν ως 5/8 τώρα που μας δωσανε παράταση θα λήξει κι αυτή 31/7;

κι αν το εισόδημα παραταθεί περαιτέρω οπότε αυτόματα θα είχαμε άλλες 5 μέρες τώρα θα πρέπει να σηζητάμε πάλι για νέα παράταση και για το σημείωμα που να αναφέρεται ρητά;

Καλησπέρα

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=87907entry488422

Μπάμπης Κ.

Για να καταλάβω

Με τη ΠΟΛ.1136 έχουμε

«Για διαχειριστική περίοδο που έληξε ή λήγει από 1.1.2011 και εφεξής το «Ειδικό Σημείωμα Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» υποβάλλεται εντός πέντε ημερών από την τελευταία λήξη της προθεσμίας υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος ή της εκκαθαριστικής δήλωσης ΦΠΑ. Ειδικά για διαχειριστική περίοδο που έληξε μέχρι και την 31.12.2011 το «Ειδικό Σημείωμα Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» υποβάλλεται μέχρι και την 16η Ιουλίου 2012.»

που σημαίνει ότι στις 31/5 αναγνωρίζοντας το φετινό μπάχαλο αποφασίζουμε για τη χρήση 2011 το σημείωμα αντί να υποβληθεί στις 20/6 (5 ημέρες μετά τη λήξη) θα υποβληθεί σχεδόν 1 μήνα αργότερα.

Τώρα που οι δηλώσεις παρατάθηκαν θα βγάλουν ανακοίνωση με την οποία θα μετατρέπουν το +30 ημέρες σε -5 ημέρες ;

Για άλλη μία φορά

Τον απεριόριστο σεβασμό μου

Δεν θα έπρεπε και εμείς να βγάλουμε μια ανακοίνωση τύπου :

"Οι γενικοί γραμματείς του Υ.Ο.και οι επιτροπές που συμμετέχουν στην εκδοση αποφάσεων είναι σκόπιμο να μεριμνήσουν τόσο για την σωστή κατανομή του χρόνου έκδοσης των αποφάσεων όσο και για την σωστή σύνταξη, έτσι ώστε να υπάρχει λογική συνέχεια για την ενημέρωση των φορολογουμένων και των οργανωμένων λογιστικών γραφείων, για να μην υπάρχουν αρνητικές επιπτώσεις στον προϋπολογισμό λόγω της μη έγκυρης και σωστήςενημέρωσης ."

Σε αλλο topic ανεφερα την αποψη μου δηλαδη

1.Η 31/07 ειναι μια ικανοποιητικη ημερομηνια που βολευει ωστε να υποβληθουν ολα τα ε1

2.Τις τελευταιες μερες το taxis ακομα και σε ωρες αιχμης δουλευε

3.Και μετα απο αυτα θεωρησα οτι οποιος συναδελφος λεει οτι δεν προφταινει μαλλον πρεπει να κοιταξει αλλα θεματα και οχι τις παρατασεις

και βγηκε ασημενιο μελος με 4423 δημοσιευσεις και μας εστειλε να παμε να γ..... αφου πρωτα μας ελουσε με επιθετα απαραδεκτος κλπ

Κριμα και πρωτα απ ολα για το site . Αυτο εδω ειναι το τελευταιο μου post ,θα παρακολουθω το site γιατι με βοηθα αλλα τις αποψεις μου δεν θα τις δημοσιευω γιατι ορισμενοι εδω περα δεν εχουν την ωριμοτητα και την ψυχραιμια να ανταποκριθουν σε συναδελφικο διαλογο.

Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους:

(Εσκεμμένα χρησιμοποιώ το 2010 γιατί δεν είχαμε το «πάρτι επιστροφής φόρων με τις αποδείξεις

22/06/2012 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Γενική Γραμματεία Πληροφορικών Συστημάτων (Γ.Γ.Π.Σ.) δημοσιοποιεί τα αποτελέσματα από την εκκαθάριση (4ης Αποστολής) του Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων 2010:

ΣΥΝΟΛΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ 1.960.548

ΔΗΛΩΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 33.844.629.550

ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ 337.141.218

10/07/2012 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Γενική Γραμματεία Πληροφορικών Συστημάτων (Γ.Γ.Π.Σ.) δημοσιοποιεί τα αποτελέσματα από την εκκαθάριση (4ης Αποστολής) του Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων 2010:

ΣΥΝΟΛΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ 1.937.343

ΔΗΛΩΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 33.268.152.779,74

ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ 1.422.770.849,33

ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΜΕ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΕΣΟΔΑ

12/07/2012 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Οι λογιστές και τα οργανωμένα λογιστικά γραφεία είναι σκόπιμο να μεριμνήσουν τόσο για την σωστή κατανομή του χρόνου υποβολής δηλώσεων όσο και για την ενημέρωση των φορολογουμένων για τις αρνητικές επιπτώσεις της μη ή της εκπρόθεσμης υποβολής δηλώσεων.

(ΔΗΛΑΔΗ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΑΚΑΚΕΣ ΦΤΑΙΜΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΙΡΑΖΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΑΣ)

Σημειώνεται ότι παρά το γεγονός ότι ήδη ο ρυθμός υποβολής δηλώσεων στα ηλεκτρονικά συστήματα της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (ΓΓΠΣ) είναι υπερδιπλάσιος του περσινού τα συστήματα έχουν ανταποκριθεί πλήρως.

(ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ERROR APATCI SERVER ΚΛΠ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ )

Η ΓΓΠΣ συνεχίζει να παρακολουθεί και να ενισχύει τα συστήματα της ώστε να μπορούν να εξυπηρετηθούν χωρίς ταλαιπωρία όλοι οι φορολογούμενοι

(ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΟΤΙ ΣΤΙΣ 26/07/2012 ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΦΠΑ?

Το πιο πρόσφατο δημοσίευμα Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012? για τις παρατάσεις έχει ήδη 538 απαντήσεις και 85.662 προβολές ενώ υπάρχουν και άλλα σχετικά στο forum.

Στις 02/12/2010 ΥΠΉΡΧΕ Ανακοίνωση σχετικά με τα αποτελέσματα από την εκκαθάριση (13ης Αποστολής) του Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων 2010 ΠΟΥ ΉΤΑΝ Η ΤΕΛΕΥΤΑΊΑ

ΜΗΝ ΤΡΩΤΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!!!!

Σε μια δύσκολη χρονιά ο ρυθμός υποβολής ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΟΣ!!!!!

Και οφείλεται μόνο σε εμάς. Που δουλεύουμε σε απίστευτους ρυθμούς, με εξαντλητικά ωράρια, έχοντας πάρει αγκαλιά πληκτρολόγια και ποντίκια αντί να μοιράζουμε αγκαλιές σε πρόσωπα.

ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΑΘΛΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΧΑΡΙΖΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ. ΤΟ ΘΕΛΩ ΟΛΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ!!!!!

ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.

ΑΛΛΟΙ ΑΠΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΚΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΡΕΜΕΙ.

ΣΚΕΦΤΗΚΑΤΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΜΕ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?

Ο ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?

Σε αλλο topic ανεφερα την αποψη μου δηλαδη

1.Η 31/07 ειναι μια ικανοποιητικη ημερομηνια που βολευει ωστε να υποβληθουν ολα τα ε1

3.Και μετα απο αυτα θεωρησα οτι οποιος συναδελφος λεει οτι δεν προφταινει μαλλον πρεπει να κοιταξει αλλα θεματα και οχι τις παρατασεις

και βγηκε ασημενιο μελος με 4423 δημοσιευσεις και μας εστειλε να παμε να γ..... αφου πρωτα μας ελουσε με επιθετα απαραδεκτος κλπ

Κριμα και πρωτα απ ολα για το site . Αυτο εδω ειναι το τελευταιο μου post ,θα παρακολουθω το site γιατι με βοηθα αλλα τις αποψεις μου δεν θα τις δημοσιευω γιατι ορισμενοι εδω περα δεν εχουν την ωριμοτητα και την ψυχραιμια να ανταποκριθουν σε συναδελφικο διαλογο.

Και γιατί ντρέπεσαι να μιλήσεις ?????

Θεωρείς συναδελφικό διάλογο το 31/07 ΄΄οταν ουσιαστικά οι δηλώσεις ξεκίνησαν μετα τις 15/06 ????

Μη με τσινάς συνάδελφε ....

Να σε ρωτήσω κάτι λοιπόν και μετά μου λές για το αν σε έλουσα κανονικά (και κακώς ανακατεύεις το site) :

Συνάδελφος έχει χτυπήσει σε τροχαίο και ήταν σε δύσκολη θέση τους 2 τελευταίους μήνες , θεωρείς ότι θα έπρεπε να μην βγαίνει από το σπίτι του ?

Συνάδελφος έχει συγγενικό του πρόσωπο σε νοσοκομείο τις τελευταίες 10 μέρες και θα μείνει και άλλο μέσα , θεωρείς ότι δεν πρέπει να αφήσει το γραφείο γιατί το 31/07 είναι βολική (τουλάχιστον για σένα ημερομηνία)

Συναδέλφος έκανε το λάθος να προγραμματίσει το γάμο του (από τέλη του 11) για μέσα Ιουλιού θεωρείς ότι δεν πρέπει να παντρευτεί ??

Σου ξαναγράφω λοιπόν ότι δικαιώμα να μιλά έχει κάποιος που τέλειωσε στις 15/06 όλοι άλλοι είναι ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟΙ ......Και αν ήσουν συναδελφικός θα κοίταζες και θα πάλευες πως να είχαμε ανθρώπινες συνθήκες εργασίας και όχι να χρησιμοποιείς τα επιχειρημάτα του Υπουργείου , εκεί είναι που δεν καταλαβάινεις γιατί αν με παρακολουθήσες θα έβλεπες ότι από παλιά είμαι κατά των παρατάσεων και περαισεών , αλλά είμαι υπερ στο να έχουμε δικαίωμα στη ζωή .....

Τυγχάνει να γνωρίζω πολλές περιπτώσεις συναδέλφων διότι μιλάμε με πολλούς και όχι κατ'ανάγκη από τη πόλη μας και δεν δέχομαι κάποιος να πετάει κάτι στον αερά επείδη τον βολεύει αυτόν .....

Όσο για το πολλές δηλώσεις και πολλή δουλεία που έχουν πει άλλοι συνάδελφοι , έχω να τους πω ότι νέα παιδιά με πολύ λιγότερες δηλώσεις από μας και σας έχουν πελαγώσει και δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβουν ούτε στις 31/07 γιατί αν σας διαφεύγει υπάρχουν ΦΠΑ , ΦΜΥ , ΙΚΑ , Προγράμματα κλπ κλπ ......

Όπως επίσης τυχαίνει να ξέρω περιπτώσεις συναδέλφων με περισσότερες δηλώσεις από εμάς που έχουν ήδη τελειώσει και τους βγάζω το καπέλο .

ΥΓ Δεν αναφέρομαι κάν ότι δεν έχεις το θάρρος να πεις ποιός είναι αυτός με τις τόσες δημοσιεύσεις ...... Άσε που αν δε κάνω λάθος έχουμε μιλήσει και με πμ για προβλήματα της καθημερόνητας ....

Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους:

(Εσκεμμένα χρησιμοποιώ το 2010 γιατί δεν είχαμε το «πάρτι επιστροφής φόρων με τις αποδείξεις

22/06/2012 2010ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΣΥΝΟΛΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ 1.960.548

ΔΗΛΩΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 33.844.629.550

ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ 337.141.218

10/07/2012 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Γενική Γραμματεία Πληροφορικών Συστημάτων (Γ.Γ.Π.Σ.) δημοσιοποιεί τα αποτελέσματα από την εκκαθάριση (4ης Αποστολής) του Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων 2010 2012:

ΣΥΝΟΛΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ 1.937.343

ΔΗΛΩΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 33.268.152.779,74

ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ 1.422.770.849,33

ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΜΕ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΕΣΟΔΑ

12/07/2012 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Οι λογιστές και τα οργανωμένα λογιστικά γραφεία είναι σκόπιμο να μεριμνήσουν τόσο για την σωστή κατανομή του χρόνου υποβολής δηλώσεων όσο και για την ενημέρωση των φορολογουμένων για τις αρνητικές επιπτώσεις της μη ή της εκπρόθεσμης υποβολής δηλώσεων.

(ΔΗΛΑΔΗ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΑΚΑΚΕΣ ΦΤΑΙΜΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΙΡΑΖΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΑΣ)

Σημειώνεται ότι παρά το γεγονός ότι ήδη ο ρυθμός υποβολής δηλώσεων στα ηλεκτρονικά συστήματα της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (ΓΓΠΣ) είναι υπερδιπλάσιος του περσινού τα συστήματα έχουν ανταποκριθεί πλήρως.

(ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ERROR APATCI SERVER ΚΛΠ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ )

Η ΓΓΠΣ συνεχίζει να παρακολουθεί και να ενισχύει τα συστήματα της ώστε να μπορούν να εξυπηρετηθούν χωρίς ταλαιπωρία όλοι οι φορολογούμενοι

(ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΟΤΙ ΣΤΙΣ 26/07/2012 ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΦΠΑ?

Το πιο πρόσφατο δημοσίευμα Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012? για τις παρατάσεις έχει ήδη 538 απαντήσεις και 85.662 προβολές ενώ υπάρχουν και άλλα σχετικά στο forum.

Στις 02/12/2010 ΥΠΉΡΧΕ Ανακοίνωση σχετικά με τα αποτελέσματα από την εκκαθάριση (13ης Αποστολής) του Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων 2010 ΠΟΥ ΉΤΑΝ Η ΤΕΛΕΥΤΑΊΑ

ΜΗΝ ΤΡΩΤΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!!!!

Σε μια δύσκολη χρονιά ο ρυθμός υποβολής ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΟΣ!!!!!

Και οφείλεται μόνο σε εμάς. Που δουλεύουμε σε απίστευτους ρυθμούς, με εξαντλητικά ωράρια, έχοντας πάρει αγκαλιά πληκτρολόγια και ποντίκια αντί να μοιράζουμε αγκαλιές σε πρόσωπα.

ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΑΘΛΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΧΑΡΙΖΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ. ΤΟ ΘΕΛΩ ΟΛΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ!!!!!

ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.

ΑΛΛΟΙ ΑΠΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΚΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΡΕΜΕΙ.

ΣΚΕΦΤΗΚΑΤΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΜΕ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?

Ο ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?

Όταν θαααα....οργανωθούμε, όταν θαααα...... έχουμε εκπροσώπηση, όταν θαααα......μπορεί ο καθένας από μας να κοιτά τον άλλον στα μάτια, τότε θααααα.....ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ !!!

Και κάτι ακόμη τελευταίο για να κλείσω την προσωπική αντιπαράθεση .....

Για να μη θεωρηθεί ότι αποφεύγω να θέσω και τη δική μου θέση , έχω να πώ ότι αρχές Ιουνίου έγινα πατέρας για δεύτερη φορά , για πολλούς και διαφόρους λόγους άφησα τη δουλειά σε δεύτερη μοίρα , θεωρείς λοιπόν αγαπητέ συνάδελφε ότι θα έπρεπε να προγραμματίσω (!!) να γεννήσει η γυναίκα μου άλλη ημερομηνία και αναρωτιέμαι ποια θα πρέπει να είναι αυτή ????!!! ή μηπως να αφήσω την οικογένεια μου για να βγαίνει ο κάθε Θεοχάρης και να λέει ότι πάει καλά το σύστημα ???

Και πως να διευθετήσω τις δουλείες όταν ακόμη αρχές Ιουνίου δεν είχαν βγεί βεβαιώσεις και άλλα πολλά ????

Αυτά για να μη θεωρήθει ότι κρύβομαι πίσω από άλλους συναδέλφους .

Άρα λοιπόν αν παρεξηγήσε εσύ μια φορά , εγώ παρεξηγούμαι 10 .........

Και αφού βολεύει τόσο πολύ ρε συνάδελφε,

γιατί όλοι οι γνωστοί μου λογιστές,είναι στα γραφεία τους και θα είναι και αύριο Κυριακάτικα με 40 βαθμούς θερμοκρασία?

Ή μήπως νομίζεις πως όλοι είναι άνθρωποι και έχουν ανάγκη από ξεκούραση,και εμείς είμαστε μηχανές?

Guest Katerin

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΤΕ???

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΠΕΡΝΑΩ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΠΑ, ΕΧΩ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ ΒΙΒΛΙΩΝ, ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΔΙΟΡΘΩΝΩ ΤΟ Ε9, ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΑΚΟΜΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΟΣΜΟΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ , ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΣΗ, ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΩ ΓΙΑ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟ ΕΝΑΣ ΠΑΝΙΚΟΣ!!!!!!!!!!

ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ, ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΟΥ, ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΟΡΙΑΚΑ ΜΕ 14-16 ΩΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΒ-ΚΥΡ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4-5 ΜΗΝΩΝ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ????

ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ............

Όσοι συνάδελφοι προλαβαίνουν άνετα είναι δικαίωμά τους αλλά νομίζω ότι όσοι το λένε αυτό απλά δεν έχουν να κάνουν πάνω από 50-60 δηλώσεις... Όποιοι έχουμε περισσότερες απλά δουλεύουμε 7 μέρες την εβδομάδα, όλες τις ώρες... Θα μπορούσα να είμουν πιο άνετος αλλά έστω και αν βοηθούν και άλλοι στην προετοιμασία αρκετών δηλώσεων, θέλω για πολλούς και διάφορους λόγους να κάνω εγώ το τελευταίο τσεκάρισμα, να κάνω εγώ όλες τις συνεντεύξεις με τους πελάτες και αυτό απαιτεί υπεραρκετό χρόνο ώστε να τρέχω και να μην φτάνω. Νομίζω τα 80άωρα την εβδομάδα είναι πλέον καλά ωράρια για μένα συνήθως πάω παραπάνω...

Ακριβώς έτσι , γίνεται δήλωση χωρις να μιλήσεις το λιγότερο μισή ώρα με τον πελάτη και αν είναι νεος πελάτη μία ωρα μεσα στο νερό .

Εγώ τώρα αρχίζω να οριστικοποιώ δηλώσεις - 3 βδομάδες παραλαμβάνω και συζητάω τα θέματα που είχε καθέ πελάτης που περνούσε απο το γραφείο.

Ακόμα πληρώνω τις χαμένες εβδομάδες του Μαρτίου για την διόρθωση της περιουσιακής εικόνας πριν την αποστολή των Ε9 1/1/2011.

Εγώ υπολογίζω ότι είμαι στις 70 με 75 ώρεςτην εβδομάδα .