Προς το περιεχόμενο

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

TO OTI EINAI ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ....ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ......

ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΟΟΟΟΟΟΣΟ ΑΠΑΡΔΕΚΤΟΙ (ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΒΑΡΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ)............ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΕΧΡΙ ΚΟΚΚΑΛΟΥ!!!

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΙΤΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ? ΑΦΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ? ΑΦΟΥ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΝΤΙ ΗΔΗ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΔΩΣΕΙ ΜΑΣ ΠΑΙΔΕΥΕΤΕ? ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΦΕΡΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΩΣ ΕΔΩ!

ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΤΕ ΑΝΕΒΗΚΑΤΕ ΚΑΙ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟΚΑΘΙΣΑΤΕ ΣΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ! ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΦΕΡΘΕΙΤΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ! ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ? ?????????? ΕΕΕΕΕ???????? ΤΙ??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειώνεται ότι από σήμερα έως και τη Δευτέρα θα πρέπει καθημερινά να υποβάλλονται στη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων 260.000 δηλώσεις προκειμένου να ολοκληρωθεί εμπρόθεσμα η κατάθεσή τους.

Για το θέμα θα αποφασίσει σήμερα Τετάρτη ο υφυπουργός Οικονομικών κ. Γ. Μαυραγάνης σε συνεννόηση με τον υπουργό Οικονομικών κ. Γ. Στουρνάρα.

πηγή

tovima

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά...δεν ΜΑΣ πιστεύω!!!

Έχουμε τόση δύναμη αλλά αφήνουμε να χάνουμε τον αέρα που αναπνέουμε!

Τους επιτρέπουμε να μας κάνουν ότι θέλουν ενώ εμείς θα έπρεπε να τους έχουμε κάνει την ζωή τους κολάση και όχι αυτοί!

Τα συνδικαλιστικά μας όργανα έχουν εξαφανιστεί ή έχουν επιλέξει τον δρόμο της σιωπής...τι να πω!

Το γεγονός ο ένας να δίνει παρηγοριά στον άλλον...μας αρκεί?

Φταίω εγώ που δεν μπορώ να στείλω δηλώσεις γιατί υπολογίζουν τέλος επιτιδεύματος σε ένα ολόκληρο νησί ενώ απαλλάσεται και μας έχουν αναμονή έναν ολόκληρο μήνα χωρίς μία επίσημη απάντηση?Αντιθέτως δεχόμαστε κι απειλές...η πίεση είναι δεδομένη.Νομίζω η λέξη απόγνωση έγινε πλέον απ'όλους μας κατανοητή.Θα κάνω μία ηλίθια βλακώδεις πρόταση...πείτε με χαζή άλλωστε αναγνωρίζω ότι είμαι εφόσον συμβάλλω και εγώ με την απράξια μου σε όλη αυτή την κατάσταση...μήπως λέω θα έπρεπε εμείς από εδώ μέσα να κανονισουμε μία συνάντηση εκεί στο Υ.Ο... ως εκπροσώποι των πελάτων έστω και χωρίς να μας πληρώνουν...ως εκπρόσωποι της ίδιας μας της ζωής έστω και αν την έχουμε χάσει....ως εκπρόσωποι των οικογενειών μας έστω και αν δεν μας βλέπουν...ως εκπρόσωποι των παιδιών μας έστω κι ας έχουμε ΧΑΣΕΙ στιγμές τους?

Είναι ακατόρθωτο???απλά ρωτάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά...δεν ΜΑΣ πιστεύω!!! Έχουμε τόση δύναμη αλλά αφήνουμε να χάνουμε τον αέρα που αναπνέουμε! Τους επιτρέπουμε να μας κάνουν ότι θέλουν ενώ εμείς θα έπρεπε να τους έχουμε κάνει την ζωή τους κολάση και όχι αυτοί! Τα συνδικαλιστικά μας όργανα έχουν εξαφανιστεί ή έχουν επιλέξει τον δρόμο της σιωπής...τι να πω! Το γεγονός ο ένας να δίνει παρηγοριά στον άλλον...μας αρκεί? Φταίω εγώ που δεν μπορώ να στείλω δηλώσεις γιατί υπολογίζουν τέλος επιτιδεύματος σε ένα ολόκληρο νησί ενώ απαλλάσεται και μας έχουν αναμονή έναν ολόκληρο μήνα χωρίς μία επίσημη απάντηση?Αντιθέτως δεχόμαστε κι απειλές...η πίεση είναι δεδομένη.Νομίζω η λέξη απόγνωση έγινε πλέον απ'όλους μας κατανοητή.Θα κάνω μία ηλίθια βλακώδεις πρόταση...πείτε με χαζή άλλωστε αναγνωρίζω ότι είμαι εφόσον συμβάλλω και εγώ με την απράξια μου σε όλη αυτή την κατάσταση...μήπως λέω θα έπρεπε εμείς από εδώ μέσα να κανονισουμε μία συνάντηση εκεί στο Υ.Ο... ως εκπροσώποι των πελάτων έστω και χωρίς να μας πληρώνουν...ως εκπρόσωποι της ίδιας μας της ζωής έστω και αν την έχουμε χάσει....ως εκπρόσωποι των οικογενειών μας έστω και αν δεν μας βλέπουν...ως εκπρόσωποι των παιδιών μας έστω κι ας έχουμε στιγμές τους? Είναι ακατόρθωτο???απλά ρωτάω...

ελεος ποια

επικοινωνησα με την διευθυνση ελεγχων μου ειπαν οτι η χρηση 2010 για αυτους που εχουν κανει αυτοπεραιωση το 2010 εφοσον δεν εχει βγει δειγμα παραμενει

ανοιχτη επομενως ξαναπληρωμη το πιστωτικο του 2010 αν υπαχθει σε αυτοελεγχο για το 2011 ,εχουν ετοιμη πολ αλλα δεν εχει υπογραφη υπουργου και δεν ξερουν ποτε...............

επομενως πως κανουμε δηλωσεις?

επικοινωνησα με ποφεε τους το ειπα

μου ειπαν οτι δεν ξερουν τιποτα

δεν μπορουν να πουν τιποτα

δεν τους σηκωνουν τα τηλεφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31/07 8A ANAKOINW8EI STO EPOMENO 2WRO .....

Απο το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!!

(Αν και δεν το βλέπω να ανακοινώνεται τόσο σύντομα....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι όταν ημασταν πιτσιρικάδες στο χωριό (όχι ότι τώρα μεγαλώσαμε, τέλος πάντων) και εμφανιζόταν κανένας από την Αθήνα και έπαιζε καλύτερη μπάλα από εμάς, αρχίζαμε και λέγαμε ένα σωρό κατηγορίες (μ......ιες) εναντίον του. Όμως όλοι τον κάναμε παρέα. Κάπως έτσι κάνουμε κι εμείς τώρα. Καθόμαστε και λέμε ότι λέμε εναντίον Υπουργείου και Ταξισνετ αλλά συνεχίζουμε και δουλεύουμε περιμένοντας 20 λεπτά για την ενεργοποίηση κλειδάριθμου και αδυνατώντας να εκτυπώσουμε Ε3 και Ε1 και εκκαθαριστικά που στείλαμε ακόμα και πριν από 1 ώρα. Η μία λύση είναι τα κεφάλια μέσα και να στείλουμε ότι προλάβουμε να στείλουμε μέχρι Δευτέρα. Η άλλη λύση είναι να μην στείλουμε καμία δήλωση μέχρι να μας δώσουν παράταση και ας γίνει ότι θέλει. Και με την απαίτηση η παράταση αυτή να ανακοινωθεί και στα μέσα μαζικής ενημέρωσης για να το μάθει ο κόσμος. 2 γριούλες ήρθαν σήμερα και περίμεναν ακόμα τη βεβαίωση απο τον ΟΓΑ και το φάκελο από τη ΔΟΥ. Δυστυχώς όμως δεν θα το κάνουμε. Και επειδή εδώ είμαστε και θα το δείτε, γύρω στις 25 Ιουλίου πάλι θα διαμαρτυρόμαστε για παράταση (εάν δοθεί μέχρι 31/7 όπως λένε). Το έχω ξαναπεί. Σύλλογοι δεν υπάρχουν. Μαγαζιά είναι που βγαίνουν στην αγορά για άγρα πελατείας για τα δικά τους λογιστικά γραφεία. Εάν αυτοί δεν τελειώσουν τις δικές τους δηλώσεις μέχρι 31/7 τότε θα δωθεί παράταση. Εάν όμως έχουν τελειώσει τότε δεν θα δοθεί. Θυμάστε οι νεότεροι τι αντιμετωπίζαμε στις ΔΟΥ όταν οι δηλώσεις ήταν χειρόγραφες. Εμάς τους νεώτερους μας έπαιρναν πρόστιμα εάν καθυστερούσαμε τις δηλώσεις (χειρόγραφες υποβολές μιλάμε) πάνω από 10 μέρες μετα τη λήξη της προθεσμίας, ενώ στούς παλιότερους που είχαν δηλώσεις με το τσουβάλι, τους έπαιρναν δηλώσεις μέχρι το Σεπτέμβριο και χωρίς πρόστιμα. Venceremos και επειδή σκάει ο τζίτζικας και δεν προλαβαίνω με τίποτα μέχρι Δευτέρα (ούτε μέχρι την άλλη Δευτέρα) το μεσημέρι θα ξαναπάω για μπάνιο στο Μεγανήσι. Γιατί στο τέλος και ο ύπνος θα θεωρείται τεκμήριο για τούς λογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

τι εκβιασμος ειναι αυτος απο τους <συνεργατες > μας με τις δοσεις? που ειναι τα συνδικαλιστικα μας οργανα τι θελουν να μας πεθανουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ιδιο εργο θεατες και χρονια κραταει αυτη η κολωνια ....

και οι λιγες φωνες και διαμαρτυριες που ακουγονται τωρα , βουβαινονται και σταματανε με το που ληγει μια υποχρεωση και ξανα προς τη δοξα τραβαμε....

εδω σας θελω οταν ληξουν οι δηλωσεις που πια τελειωμο δεν θα εχουν

το σωστο ταιμινγκ που λενε, ειναι να γινει μια διαμαρτυρια εφ ολης της υλης τον Ιανουαριο με την προειδοποιηση οτι αν δεν εχουμε προγραμμα και συμφωνια σε βασικα σημεια χρονοδιαγραμματος κ.λ.π. να κλεισουμε τους υπολογιστες.

Αυτα για να χαμε να λεγαμε , γιατι τιποτα απ αυτα δεν προκειται να γινει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν ειναι τυχαιο οτι τοσα ατομα 5 μερες πριν τη ληξη της προθεσμιας αγωνιουμε ξεροντας οτι δεν υπαρχει περιπτωση να προλαβουμε , θα παρακαλουσα καποιον απο τους διαχειριστες να κανει μια προσπαθεια και να μας ενημερωσει για το τι θα γινει τελικα.αν μπουμε στη λογικη να κανουμε βιαστικα καποιες δηλωσεις το πιο πιθανο ειναι να γινουν λαθη.δεν ξερω για εσας αλλα εγω καθε μερα εχω στο γραφειο μου πελατες της τελευταιας στιγμης στους οποιους εκτος του οτι πρεπει να εξηγησεις οτι π.χ. δε θα πρεπει να περιμενουν να ερθουν εντυπα ή βεβαιωσεις ογα , σου τρωνε χρονο και μολις μπορεσεις να ΄΄ησυχασεις΄΄ για να στειλεις καμμια δηλωση ΄΄κρεμαει΄΄ το taxis.ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμείς μόνο έως 30/09 προλαβαίνουμε όλα τα άλλα ειναι πασατέμπος ..... Έχουμε κάνει και στείλει το 25% το υπόλοιπο 75% έχει λιμνάσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

αν εχουν τα κοτσια ας ανακοινωσουν απεργια τωρα εκβιασμο αυτοι εκβιασμο και εμεις η κατανοηση που δειχνουμε μεχρι τωρα δεν μασ οδηγησε πουθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ανώνυμος

Ο διαχειριστης μπορεί να μας πει κάτι.....Άλλωστε και το ανεπίσημο του διαχειριστή είναι το μόνο ουσιαστικό κ επίσημο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρσι από το Μάρτιο στέλναμε δηλώσεις, φέτος το σύστημα άνοιξε τον Μαϊο.

Και στις δύο περιπτώσεις: καταληκτική ημερομηνία υποβολής 15/7.

Φέτος έχουμε και τις αναμορφώσεις.

Πως είναι δυνατόν σε λιγότερο χρόνο από πέρσι να καταφέρουμε να στείλουμε τον ίδιο όγκο δηλώσεων?

Επίσης, δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημά τους να δώσουν μια παράταση έστω μέχρι τις 31/7 (σε πρώτη φάση εύχομαι!), αφού όλα τα εκκαθαριστικά που θα εκδοθούν, θα έχουν καταληκτική ημερομηνία πληρωμής την 31/8. Με απλά λόγια, στον ίδιο χρόνο θα εισπράξουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε μέχρι 15/9 να κάνουμε 10 μέρες διακοπές, ούτως ή άλλως θα βεβαιωθούν μέχρι 30/9 και θα εισπραχθούν 10 & 12/2012, άντε πουλάκια μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί για σαφείς απαντήσεις γινόμαστε δέκτες εκβιασμών.Προσωπικά δουλεύω από τις 7 το πρωί έως τις 11 το βράδυ.Δεν αντέχω άλλο και μην νομίσετε ότι έχω και την τρομερή πελατεία.Ενα ψωρογραφείο διατηρώ που όλο το χρόνο με βάζει μέσα.Αναγκάζομαι και διώχνω κόσμο σε άλλους συναδέλφους, με πονάει το στήθος μου και δεν προλαβαίνω να πάω στο γιατρό και αυτά τα ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ μας εκβιάζουν.

Υπάρχει ένας , μόνο ένας φορέας, σε αυτό το κλάδο μας που να έχει τα καρύδια να κηρύξει ΑΥΡΙΟ μια απεργία επ' αόριστο? Αν ναι εγώ κατεβάζω ρολλά με τη μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσουν δε δώσουν, κρατείστε το τέμπο σας, κάντε και διακοπές τον Αύγουστο κι ότι γίνει! Δε πάνε στο διάολο... Μας πρήξανε κι αυτοί με τις παπαριές τους κι οι σύλλογοι με την αφωνία και ασυνεννοησία τους.

Συμφωνώ με τη Χρύσα για οργανωμένη διαμαρτυρία και προειδοποιητική απεργία τον Ιανουάριο.

Το ζητούμενο είναι ποιός θα μας εκπροσωπήσει και επειδή δεν υπάρχει κανείς, ας μαζέψουμε υπογραφές & απόψεις και ας κάνουμε μια επιτροπή να το τρέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως συνεχίζω και δεν αγχωνομαι

Ακομα εχω δηλωσεις απο περυσι που δεν εστειλα

κι οταν τις ζητανε τις στελνω μια- μια να μην μαζευονται και τα 50ρια !!

οχι , θα κατσω να σκασω!!! που λεει και το τραγουδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχουν τα κοτσια ας ανακοινωσουν απεργια τωρα εκβιασμο αυτοι εκβιασμο και εμεις η κατανοηση που δειχνουμε μεχρι τωρα δεν μασ οδηγησε πουθενα

Δε νομίζω ότι είναι θέμα εκβιασμού

Θέμα αξιοπρέπειας είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο μας κυβερνούν και μας εκπροσωπούν καρεκλοκένταυροι και παιδιά του κομματικού σωλήνα και όχι άνθρωποι της αγοράς και της πιάτσας αυτά θα τραβάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

198 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

28 μέλη, 142 επισκέπτες, 19 ανώνυμοι χρήστες

δεν έχω να πω τίποτα ..πιασάρικο και τίποτα ουσιαστικό. Άδειασα ή Αηδίασα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...