Jump to content
Sign in to follow this  
KOYLA

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?

Recommended Posts

Guest MG

Να κάνω κι'άλλη μια ερώτηση?

Πως είναι δυνατό να είναι ανοιχτό το σύστημα απο αυριο, να στέλνουμε δηλώσεις και να μας τις χρεώνουν εκπρόθεσμες?

Αφού το σύστημα παραλαμβάνει μόνο εμπρόθεσμες δηλώσεις!

Guest ΜΠΙΛΛΥ

broster

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΠΟΦΕΕ Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΝΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ,ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ;

Eπιμένω...έως την προσεχή Κυριακή

http://www.naftempor...sp?id=54844&s=0

Καλά κάνεις και επιμένεις.Αυτό καταλαβαίνω κι εγώ. Ως την Κυριακή θα είναι εμπρόθεσμες,άσχετα που μας

είχαν πει από την ΠΟΦΕΕ ως 10/08

broster

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΠΟΦΕΕ Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΝΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ,ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ;

Αγαπητέ συνάδελφε αυτά τα λίγα ψάχνω και δυστυχω΄ς δεν τα βρίσκω ...... Το να σηκώνει κάποιος το τηλέφωνο δε δημαίνει ότι είναι και το καλύτερο ...... Τέλος πάντων η απογοήτευση δεν έχει όρια ...

Πάντως το ξαναγράφω , πολλοί συνάδελφοι είναι στα όρια τους , αν λέμε ΑΝ γίνει κανά μπαμ την ευθύνη ποιός θα την έχει ????

ΥΓ Με κάποιον που μίλησα (από σπόντα και σήμερα τον γνώρισα) ...... Ανοιχτό έως 31/08 αλλά θα μας πιούν το αίμα .......

Φταίω εγώ μετά .......

Guest CbM5Cb

καλημερα συναδελφοι

μια ερωτηση ασχετη

στις ημερομηνιες του taxheaven

βλεπω οτι ληγουν σημερα τα ε9 των νομικων προσωπων

ειναι ετσι η ξεχαστηκε?

Συνάδελφε μας συμπονούν και έδωσαν παράταση: http://www.taxheaven...r/view/id/14300

Μας δουλεύουν χοντρά ρε συνάδελφοι.

Μπείτε στο taxis στα στατιστικά υποβολής να δείτε ο μεγαλίτερος όγκος δηλώσεων χθές στάλθηκε μεταξύ 11:00-14:00.

Στο διάστημα αυτό τον περισσότερο χρόνο το traxis ήταν off.

Tέτοιο δούλεμα ή κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ? Βοήθεια απο κάποιον ας το δεί για να ξέρω να βάλω τα γέλια ή τα κλάμματα????

Η τελευταία ενημέρωση λέει 5/8 και βλέπουμε

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι παράταση δεν θέλουν να δωθεί.

Απλά όσο υποβάλονται αρκετές δηλώσεις το σύστημα θα μένει ανοικτό .

Εάν θέλετε την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ εκτίμηση το σύστημα θα μείνει ανοικτό και μετά τις 5/8

Επικοινωνία με Ποφεε .......

Αηδία ...... Τέτοια αντιμετώπιση την έχουμε από τους "συνεργάτες" αν την έχουμε και από αυτούς που μας εκπροσωπούν ........

Μη στενοχωριέσαι.Υπάρχουν και χειρότερα.Ευτυχώς που δεν σου εριξαν κανένα γερό μπινελίκι.

Μάλλον ξεχνας πως σε βλέπουν και θα στο θυμήσω.

Ενα σκαλοπάτι σε βλέπουν που πατούν επάνω του για να φθάσουν τις προσωπικές τους φιλοδοξίες και επιδιώξεις.

Αυτό είναι το μεγάλο λάθος.

Οι υπόγειες συζητήσεις.

Μα αυτές γεννούν μόνο σύγχυση, και άγχος.

Οι ευθείς και ντόμπρες συμφωνίες απουσιάζουν παντελώς

Δεν ξέρω.

Μετά την λήξη των δηλώσεων θα πρέπει να βγεί μια ανακοίνωση με τίτλο:

"Οι λογιστές αφήνουν τα βουνά και παίρνουν τα τρένα" βάση της οποίας θα προσκαλούνται οριζόντια όλοι οι Σύλλογοι της Ελλάδας (και η ΠΟΦΕΕ...) να προτρέψουν τα μέλη τους να επισκεφτούν με το τρένο ή το πλοίο μια συγκεκριμένη ημέρα το Υπουργείο και να μην φύγουμε από εκεί πριν λάβουμε την γραπτή διαβεβαίωση για το χρονοδιάγραμμα της ψήφισης του Νόμου για έναν νέο τρόπο υποβολής των δηλώσεων από το 2013. (Ανοιγμα συστήματος από 1/1 λήξη 30/6, δικαιολογητικά έως 28/2).

Μετά φέυγουμε με το τρένο και γυρίζουμε στα βουνά.

Αν όμως δεν έχει ψηφιστεί μέχρι τότε που υποσχέθηκαν με το χρονοδιάγραμμα τότε θα πρέπει να βγάλουμε μια νέα ανακοίνωση που θα λέει:

"Οι λογιστές αφήνουν τα βουνά και ξαναπαίρνουν τα τρένα" βάση της οποίας θα κλείσουμε μέσα στο Υπουργείο όλους τους προϊστάμενους του Υπουργείου (όχι τους υπαλλήλους) για να καταλάβουν τι σημαίνει μεσάνυχτα στο γραφείο σου.

Αλλά όλα αυτά μετά το πέρας αυτών των δηλώσεων.

+λάκη.. μια απαραίτητη συμπλήρωση..

(Ανοιγμα συστήματος από 1/1 λήξη 30/6,πληρωμή πρώτης δόσης 31/08? ανεξαρτήτου ημερομηνίας υποβολής, δικαιολογητικά έως 28/2).

Αφου η υποβολή της δήλωσης είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ηλεκτρονικη για παρα πολλές περιπτώσεις,

,πώς θα κλείσει το σύστημα ?????????

Αντε ξυπνάτε εκεί στο υπουργείο ,

αφηστε το συστημα μονιμα ανοικτό και απλά καντε το να παραλαμβανει και εκπρόθεσμες δηλώσεις μετα την λήξη της προθεσμίας.

Αλήθεια έχω μία απορία.Εάν αποφασίζαμε να κλεισουμε όλοι τα γραφεία μας και να κάνουμε απεργία τι θα γίνονταν? Ο κύριος Θεοχάρης γνωρίζει τι γίνεται στις ΔΟΥ?Εδώ και περίπου ένα μήνα στην ΔΟΥ Ρόδου μονίμως "πέφτει " το σύστημα και μας αφήνει στις ουρές να περιμένουμε σαν τους μ.......!! Οι λογιστές έφτασαν να πηγαίνουν στις 4 και 5 τα χαράματα νε περιμένουν σαν τους γύφτους στο παρκιγκ κρατώντας μεταξύ τους σειρά προτεραιότητας προκειμένου εάν είναι και τυχεροί να εξυπηρετθούν.Αυτά τα ξέρει ο κάθε κύριος Θεοχάρης που ανακοινώνει μέσω twiter αυτά που ανακοινώνει?

Guest ΜΠΙΛΛΥ

ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ.

ΑΣΥΝΕΝΟΗΣΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ.

ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΝΩΣΤΟ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ,ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΟΡΤΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΩΜΙΣΘΕΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ .ΤΙΣ ΦΟΒΕΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΟΜΩΝ ΚΛΠ,ΚΛΠ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ.ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ;

ΚΛΑΗΣΠΕΡΑ , ΚΛΕΙΝΩ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ , ΑΥΡΙΟ ΠΡΩΪ ΠΑΛΙ ΔΗΛ. ΟΙΚ 2012 ΓΙΑ ΟΣΟ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΕΛΑΤΕΣ !!!! ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΡΕΩΝΩ 100€ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ !!!! ΑΝΤΙ ΤΟΥ 50€ !!! . ΝΑ ΤΙΣ ΦΕΡΝΑΝΕ ΝΩΡΙΤΕΡΑ !!!! ΔΙΚΙΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ? ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟΥ !!!

Guest Επισκέπτης

Η τελευταία ενημέρωση λέει 5/8 και βλέπουμε

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι παράταση δεν θέλουν να δωθεί.

Απλά όσο υποβάλονται αρκετές δηλώσεις το σύστημα θα μένει ανοικτό .

Εάν θέλετε την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ εκτίμηση το σύστημα θα μείνει ανοικτό και μετά τις 5/8

Καλημέρα,

μπορει κάποιος να μας δώσει τον ποσοτικό ορισμό του "αρκετές" ???

Δεν αρκεί να τα λέτε εδώ μέσα πρέπει να υπάρχει και τηλεοπτική παρουσία , γιατι εδώ τα διαβαζουμε μόνοι μας , και τα σχολιάζουμε ΄παλι μόνοι μας ! Κοινως μας εχουν για τον π$%#&*ο !

Υ/ο

Επικοινώνησα με έναν μεγαλοδικηγορο και που έιπε οτι για να ακουσεί το θέμα μου θελει 300 ευρώ προκαταβολικά .

Επικοινώνησα με έναν μηχανικό για ένα ενεργειακό πιστοποιητικό για ενα μισθωτηριο και μου είπε οτι θέλει 200 ευρώ προκαταβολικά και αυτος .

Ορίστε ελάχιστή αμοιβή 250 ευρώ , για την φορολογικη δήλωση , και μονο τότε θα μας λαβουνε σοβαρα υποψη !

Μεχρι τότε άπλα θα μας θεωρούναι ψιλικατζιδικα !

ΚΛΑΗΣΠΕΡΑ , ΚΛΕΙΝΩ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ , ΑΥΡΙΟ ΠΡΩΪ ΠΑΛΙ ΔΗΛ. ΟΙΚ 2012 ΓΙΑ ΟΣΟ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΕΛΑΤΕΣ !!!! ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΡΕΩΝΩ 100€ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ !!!! ΑΝΤΙ ΤΟΥ 50€ !!! . ΝΑ ΤΙΣ ΦΕΡΝΑΝΕ ΝΩΡΙΤΕΡΑ !!!! ΔΙΚΙΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ? ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟΥ !!!

Σωστός...

Αρκετή κλάψα ακούμε χρόνια τώρα απ'τον καθένα που πληρώνει φόρο... Μην ξεχνάμε και το γεγονός οτι στην δήλωση πάνω, θυμούνται να ρωτήσουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ και ζητούν απαντήσεις για ότι σκαρφιστούν...

Οπότε ή τον χρεώνεις το σύνηθες ποσό και είσαι μούγκα ή θα τον χρεώσεις και για το πρήξιμο συκωτιού και τον πονοκέφαλο από την κάθε ερώτηση (και συνήθως είναι από απλοϊκές έως ηλίθιες... ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΩ ΓΩ ΤΙ ΦΟΡΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ;;;... Και να μην καταλαβαίνουν οτι δεν έχει ψηφιστεί νέο φορολογικό ακόμη...)

Πάντως φέτος μετά τις εκλογές, το "χαίρομαι" ιδιαίτερα όταν βλέπω τα ατομα που ΞΕΡΩ ποιους ψήφιζαν τόσα χρόνια, να πέφτουν από τα σύννεφα, όταν ακούν τον φόρο που θα πληρώσουν... και να αναθεματίζουν αυτούς που ψήφισαν Μάιο και Ιούνιο... Βλέπετε είναι οι ίδιοι που έλεγαν από το 2010 και μετά "Τι να κάνουμε, θα τους πληρώσουμε τους φόρους", όσο και αν τους αύξαναν τα πολιτικά τους παλικάρια....

Οχι δεν μπορεί να σου τον δώσει κανένας τον ορισμό.

Αρχηγέ πέρυσι είχες δώσει τον απόλυτο ορισμό, μη λες ψέματα... :)

Δεν αρκεί να τα λέτε εδώ μέσα πρέπει να υπάρχει και τηλεοπτική παρουσία , γιατι εδώ τα διαβαζουμε μόνοι μας , και τα σχολιάζουμε ΄παλι μόνοι μας ! Κοινως μας εχουν για τον π$%#&*ο !

Υ/ο

Επικοινώνησα με έναν μεγαλοδικηγορο και που έιπε οτι για να ακουσεί το θέμα μου θελει 300 ευρώ προκαταβολικά .

Επικοινώνησα με έναν μηχανικό για ένα ενεργειακό πιστοποιητικό για ενα μισθωτηριο και μου είπε οτι θέλει 200 ευρώ προκαταβολικά και αυτος .

Ορίστε ελάχιστή αμοιβή 250 ευρώ , για την φορολογικη δήλωση , και μονο τότε θα μας λαβουνε σοβαρα υποψη !

Μεχρι τότε άπλα θα μας θεωρούναι ψιλικατζιδικα !

Λυκουρέζος; Αυτά τα έκανε αρχές 90... 100.000 δρχ μόνο για να ακούσει την υπόθεση (ούτε καν να ασχοληθεί)...

Ο λογιστής συνάδελφε είναι για όλους ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΚΑΚΟ. Αν μπορούσαν, θα μας καταργούσαν. Υπάλληλος/μπλοκάκι σε παλαιά εταιρεία πελάτη μου, όταν τον βοηθούσα αμισθοί στην δήλωσή του, έβριζε που όλα είναι πολύπλοκα και επέμενε οτι έπρεπε οι λογιστές να πληρώνονται με ένα ποσό από το κράτος και να κάνουν τις δηλώσεις του κόσμου... Αυτός ήταν μηχανικός και μάλλον δεν θα δεχόταν αντίστοιχη αντιμετώπιση...

Βλέπεις, όλοι οι άλλοι είναι επιστήμονες, εμείς "συμπληρώνουμε κουτάκια και γράφουμε 2 νούμερα"... Οι άλλοι έχουν τον πωπό μπροστά, σε αντίθεση με μας...

Αυτά είναι τα αποτελέσματα του Χορν και της ταινίας "Μια ζωή την έχουμε". Θυμήσου την σκηνή με τον Χορν και τον ταβερνιάρη πελάτη του και πως τον αντιμετώπιζε τον απόφοιτο της ΑΣΟΕΕ ο "έμπορας"...

Λυκουρέζος; Αυτά τα έκανε αρχές 90... 100.000 δρχ μόνο για να ακούσει την υπόθεση (ούτε καν να ασχοληθεί)...

Ο λογιστής συνάδελφε είναι για όλους ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΚΑΚΟ. Αν μπορούσαν, θα μας καταργούσαν. Υπάλληλος/μπλοκάκι σε παλαιά εταιρεία πελάτη μου, όταν τον βοηθούσα αμισθοί στην δήλωσή του, έβριζε που όλα είναι πολύπλοκα και επέμενε οτι έπρεπε οι λογιστές να πληρώνονται με ένα ποσό από το κράτος και να κάνουν τις δηλώσεις του κόσμου... Αυτός ήταν μηχανικός και μάλλον δεν θα δεχόταν αντίστοιχη αντιμετώπιση...

Βλέπεις, όλοι οι άλλοι είναι επιστήμονες, εμείς "συμπληρώνουμε κουτάκια και γράφουμε 2 νούμερα"... Οι άλλοι έχουν τον πωπό μπροστά, σε αντίθεση με μας...

Αυτά είναι τα αποτελέσματα του Χορν και της ταινίας "Μια ζωή την έχουμε". Θυμήσου την σκηνή με τον Χορν και τον ταβερνιάρη πελάτη του και πως τον αντιμετώπιζε τον απόφοιτο της ΑΣΟΕΕ ο "έμπορας"...

Eίναι στα χέρια μας και στο μυαλό μας , δεν μπορεί να φταίνε πάντα οι άλλοι !

Πρέπει να αλλάξουμε οπωσδήποτε ,Πρέπει να το θελήσουμε άλλα και να το καταφέρουμε !

Είμαστε ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ , πρέπει πρωτα να το συνειδητοποίησουμε εμείς , και μετά όλοι οι υπόλοιποι !

Συμφωνώ σε πολλά από τα παραπάνω.

Πόσο όμως διαφορετικά θα ήταν το επάγγελμα εάν δεν κρινόμασταν από τους πελάτες από το πόσο ΦΠΑ ή φόρο θα πληρώσουν επειδή κάποιοι συνάδελφοι μπορούν να φτιάχνουν τα νούμερα ( και ο νοών νοείται) .Για να μην πω και άλλα.Συμμαθητής μου με ατομική β κατηγορίας (κατάστημα) όταν άνοιξα γραφείο μου είπε , κρίμα δεν μπορω να στα φέρω, έχω γάτα λογιστή τους γνωρίζει όλους στην ΔΟΥ.........

Δυστυχώς έτσι κρίνεται το επάγγελμα μας σήμερα.