Προς το περιεχόμενο

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατανομή χρόνου είναι το ότι δεν είχα ψηφίσει Χρυσή Αυγή νωρίτερα για να σου μαμήσει ότι έχεις και δεν έχεις Θεοχάρη. Αλλά οι μαλάκες είμαστε εμείς που διαβάζουμε τέτοιες ανακοινώσεις και δεν αφήνουμε τα πληκτρολόγια μέχρι 31/7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα σημειώματα αυτοελέγχου ;;; ή τα δώσατε όλοι ;;;

Γι αυτό το θέμα έχουμε κανένα νέο;

Πως μπορείς να υποβάλεις σημείωμα αυτοελέγχου αν δεν έχεις υποβάλει Ε3;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό το θέμα έχουμε κανένα νέο;

Πως μπορείς να υποβάλεις σημείωμα αυτοελέγχου αν δεν έχεις υποβάλει Ε3;;

Ελα ντε. Κι εγω ψαχνω απαντηση στο ερωτημα σου, αλλα ματαια. Να σε πληροφορησω ομως οτι οι ΔΟΥ δεχονται σημειωματα αυτοελεγχου, χρησιμοποιωντας το περσινο εντυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • άντε πες και μας ήρθε κ ο Αύγουστος..!!! (άλλες φορές τον περιμέναμε πώς κ πώς για τις διακοπές) θα ξαναδώσουν παράταση? νομίζω πως όχι. Όχι επίσημη τουλάχιστόν. Θα αφήσουν το σύστημα ανοικτό τουλάχιστόν όλο τον Αύγουστο εκτιμώ (μετά βλέπουμε) και θα το πουν σιωπηρή παράταση. για να δούμε.
    Καλό καλοκαίρι συνάδερφοι, μας τρελάνανε φέτος. Του χρόνου κύριοι είπαμε το ανοίγουμε ποιο μπροστά το σύστημα ε....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ Η Ν Υ Μ Α

ΣΟΒΑΡΟ ΣΦΑΛΜΑ στη Βάση Δεδομένων :

ErrorLoc = ConnDB().makeConnection():1

OriginClass = com.gsis.security.service.SecurityServiceImpl

ErrorMessage = java.sql.SQLException

Internal error: Cannot obtain XAConnection weblogic.common.resourcepool.ResourceDisabledException: Pool inc00DS is Suspended, cannot allocate resources to applications.. at weblogic.common.resourcepool.ResourcePoolImpl.reserveResourceInternal(ResourcePoolImpl.java:357) at weblogic.common.resourcepool.ResourcePoolImpl.reserveResource(ResourcePoolImpl.java:332) at weblogic.common.resourcepool.ResourcePoolImpl.reserveResource(ResourcePoolImpl.java:322) at weblogic.jdbc.common.internal.ConnectionPool.reserve(ConnectionPool.java:431) at weblogic.jdbc.common.internal.ConnectionPool.reserve(ConnectionPool.java:316) at weblogic.jdbc.common.internal.ConnectionPoolManager.reserve(ConnectionPoolManager.java:93) at weblogic.jdbc.common.internal.ConnectionPoolManager.reserve(ConnectionPoolManager.java:61) at weblogic.jdbc.jta.DataSource.getXAConnectionFromPool(DataSource.java:1584) at weblogic.jdbc.jta.DataSource.refreshXAConnAndEnlist(DataSource.java:1387) at weblogic.jdbc.jta.DataSource.getConnection(DataSource.java:438) at weblogic.jdbc.jta.DataSource.connect(DataSource.java:395) at weblogic.jdbc.common.internal.RmiDataSource.getConnection(RmiDataSource.java:355) at com.gsis.security.service.ConnDB.makeConnection(ConnDB.java:49) at com.gsis.security.service.SecurityServiceImpl.setPermissions(SecurityServiceImpl.java:433) at com.gsis.security.action.LoginAction.executeAction(LoginAction.java:232) at com.gsis.security.action.SecurityBaseAction.execute(SecurityBaseAction.java:217) at org.apache.struts.action.RequestProcessor.processActionPerform(RequestProcessor.java:465) at org.apache.struts.action.RequestProcessor.process(RequestProcessor.java:274) at org.apache.struts.action.ActionServlet.process(ActionServlet.java:1425) at org.apache.struts.action.ActionServlet.doGet(ActionServlet.java:507) at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:707) at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:821) at weblogic.servlet.internal.StubSecurityHelper$ServletServiceAction.run(StubSecurityHelper.java:227) at weblogic.servlet.internal.StubSecurityHelper.invokeServlet(StubSecurityHelper.java:125) at weblogic.servlet.internal.ServletStubImpl.execute(ServletStubImpl.java:292) at weblogic.servlet.internal.TailFilter.doFilter(TailFilter.java:27) at weblogic.servlet.internal.FilterChainImpl.doFilter(FilterChainImpl.java:57) at gr.taxisnet.infrastructure.common.web.intercept.PartyMessagesFilter.doFilterInternal(PartyMessagesFilter.java:53) at org.springframework.web.filter.OncePerRequestFilter.doFilter(OncePerRequestFilter.java:75) at weblogic.servlet.internal.FilterChainImpl.doFilter(FilterChainImpl.java:57) at gr.taxisnet.infrastructure.common.web.intercept.FavoritesFilter.doFilterInternal(FavoritesFilter.java:53) at org.springframework.web.filter.OncePerRequestFilter.doFilter(OncePerRequestFilter.java:75) at weblogic.servlet.internal.FilterChainImpl.doFilter(FilterChainImpl.java:57) at gr.taxisnet.infrastructure.common.web.intercept.ActorCustomInitializationFilter.doFilterInternal(ActorCustomInitializationFilter.java:59) at org.springframework.web.filter.OncePerRequestFilter.doFilter(OncePerRequestFilter.java:75) at weblogic.servlet.internal.FilterChainImpl.doFilter(FilterChainImpl.java:57) at gr.taxisnet.infrastructure.common.web.intercept.ActorInterceptorFilter.doFilterInternal(ActorInterceptorFilter.java:55) at org.springframework.web.filter.OncePerRequestFilter.doFilter(OncePerRequestFilter.java:75) at weblogic.servlet.internal.FilterChainImpl.doFilter(FilterChainImpl.java:57) at org.springframework.web.filter.CharacterEncodingFilter.doFilterInternal(CharacterEncodingFilter.java:97) at org.springframework.web.filter.OncePerRequestFilter.doFilter(OncePerRequestFilter.java:75) at weblogic.servlet.internal.FilterChainImpl.doFilter(FilterChainImpl.java:57) at weblogic.servlet.internal.WebAppServletContext$ServletInvocationAction.run(WebAppServletContext.java:3592) at weblogic.security.acl.internal.AuthenticatedSubject.doAs(AuthenticatedSubject.java:321) at weblogic.security.service.SecurityManager.runAs(SecurityManager.java:121) at weblogic.servlet.internal.WebAppServletContext.securedExecute(WebAppServletContext.java:2202) at weblogic.servlet.internal.WebAppServletContext.execute(WebAppServletContext.java:2108) at weblogic.servlet.internal.ServletRequestImpl.run(ServletRequestImpl.java:1432) at weblogic.work.ExecuteThread.execute(ExecuteThread.java:201) at weblogic.work.ExecuteThread.run(ExecuteThread.java:173)

AYTO EINAI TO ΚΩΛΟΤΑΞΙΣ ΤΟΥΣ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, πρέπει να σταθούμε μπροστά από καθρέφτες όλοι και να φτύνουμε τους εαυτούς μας που δεν είμαστε ΕΜΕΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΣ και ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΙ ΣΩΣΤΑ! Γιατί, καθώς αναφέρεται, τα "συστήματά τους" λειτουργούν ΑΨΟΓΑ....

Υπάρχει κανένας ΚΟΠΡΙΤΗΣ μέσα σ' αυτό το ΠΟΡΝΕΙΟ που ονομάζουν υπουργείο οικονομικών, που να ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ?????? Γιατί ΑΥΤΟΣ είναι ο ΚΑΝΟΝΑΣ με ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ εξαιρέσεις!

Θα κρίνουν αυτά τα καθήκια εμένα και τον οποιονδήποτε δουλεύει 18 ώρες τη μέρα για να μην πληρώνεται τελικά????

Αυτοί που πάνε από εμφράγματα, εγκεφαλικά, ψυχασθένειες, τί είναι???? ΑΝΟΡΓΑΝΩΤΟΙ κι αυτοί?

Σα δε ντρέπονται τα τομάρια!!!!

Δε στέλνω απολύτως τίποτα αναλαμβάνοντας τις ευθύνες μου. Έτσι κι αλλιώς, δουλεύουμε ( οι περισσότεροι ) για ψίχουλα. Προτιμώ να μη δουλέψω καθόλου!

ΟΥΣΤ καθάρματα!

Είσαστε άδικη .....

ο κ.Θεοχάρης διαθέτει εξαιρετικές περγαμηνές και μεγάλη εμπειρία.

Δείτε το βιογραφικό του....

http://www.gsis.gr/ggps/gen.html

Ιδιαίτερα κάποια σημεία του είναι αξιοζήλευτα.

.......Διετέλεσε αντιπρόεδρος στην Lehman Brothers, ηγούμενος της Ευρωπαϊκής ομάδας πληροφορικής μετοχικών παραγώγων της εταιρίας. Ως Διευθυντής Μηχανογράφησης της Ασπίς Πρόνοια

ασχολήθηκε με σειρά έργων όπως την Ενιαία Αρχή Πληρωμής, την Απογραφή Αμειβομένων Δημοσίου κ.α. Για σύντομο χρονικό διάστημα πριν την έναρξη της θητείας του ως ΓΓΠΣ, διετέλεσε σύμβουλος του Γ.Γ. του Υπουργείου Οικονομικών, ασχολούμενος με την παρακολούθηση δράσεων για την υλοποίηση του μεσοπρόθεσμου προγράμματος δημοσιονομικής στρατηγικής.

............

Το παρελθόν εγγυάται την μελλοντική επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις. Η μία πλευρά του, στην δική μας περίπτωση είναι αυτή που λέει το Υπουργείο με την παράταση, και η αλήθεια είναι ότι μας εξυπηρετεί. Η άλλη πλευρά του νομίσματος είναι η ανέξοδη υπηρεσία που προσφέρουμε στο δημόσιο. Έχει σκεφθεί κανείς από το υπουργείο πόσες εργατοώρες έχει γλυτώσει το δημόσιο από την μέχρι πέρυσι ακολουθούμενη διαδικασία συλλογής, ελέγχου, κωδικογράφησης, αρχειοθέτησης, αποστολής στο ΚΕΠΥΟ κλπ. Έχει σκεφθεί κανείς εκεί στο Υπουργείο ότι εάν εμείς καταφέρουμε και στείλουμε τις δηλώσεις μέχρι την 31 Ιουλίου το Υπουργείο θα έχει εκκαθαρίσει όλες τις δηλώσεις μέχρι τον 15αύγουστο; Πότε άλλοτε το Υπουργείο Οικονομικών είχε εκκαθαρίσει την πλειονότητα των φορολογικών δηλώσεων μέχρι την 31 Αυγούστου; Δεν μπορεί να ξεχνάνε στο Υπουργείο ότι εκκαθαριστικά έστελναν στους φορολογούμενους μέχρι και τον Νοέμβριο; Τι ζητώ λοιπόν; Ένα ευχαριστώ; Ναι το ζητώ. Καλύτερες συνθήκες δουλειάς; Ναι τις ζητώ. Πώς μπορούν να μου τις προσφέρουν; Να μου επιτρέψουν να εκκαθαρίσω τις φορολογικές δηλώσεις – γιατί εάν δεν το κατάλαβαν, τις φετινές δηλώσεις εγώ τις ελέγχω και εγώ τις εκκαθαρίζω – με τον τρόπο που τις εκκαθάριζε μέχρι πέρυσι το δημόσιο. Εάν αυτό που ζητώ είναι τόσο παράξενο ώστε να μην μπορώ να πείσω τους συναδέλφους μου και να υπάρχουν συνάδελφοι που τα βάζουν με άλλους συνάδελφους επειδή ομολογούν ότι δεν προλαβαίνουν για χίλιους δύο λόγους, δεν ξέρω τι άλλο επιχείρημα πρέπει να επικαλεστώ για να πείσω τους υπευθύνους του Υπουργείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό το θέμα έχουμε κανένα νέο;

Πως μπορείς να υποβάλεις σημείωμα αυτοελέγχου αν δεν έχεις υποβάλει Ε3;;

Ενώ αν δεν έχεις έντυπο μπορείς να υποβάλεις...

Το παρελθόν εγγυάται την μελλοντική επιτυχία

Στην κατάρρευση εννοείς? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαστε άδικη .....

ο κ.Θεοχάρης διαθέτει εξαιρετικές περγαμηνές και μεγάλη εμπειρία.

Δείτε το βιογραφικό του....

http://www.gsis.gr/ggps/gen.html

Ιδιαίτερα κάποια σημεία του είναι αξιοζήλευτα.

Το παρελθόν εγγυάται την μελλοντική επιτυχία

Με το θρυλικό Στάθη Θεοχάρη του Φώσκολου έχει σχέση άραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέμπτη, 12 Ιουλίου 2012

Ανακοίνωση Τύπου

Από το Υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι με απόφαση του Υφυπουργού Οικονομικών Γιώργου Μαυραγάνη θα δοθεί τελευταία παράταση του χρόνου ηλεκτρονικής υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος έως και 31 Ιουλίου.

Διευκρινίζεται ότι ο χρόνος και ο τρόπος πληρωμής του φόρου δεν εξαρτώνται από την ημερομηνία υποβολής καθόσον όλες οι δηλώσεις που θα υποβληθούν μέχρι την πιο πάνω καταληκτική ημερομηνία θα έχουν την ίδια μεταχείριση.

Οι λογιστές και τα οργανωμένα λογιστικά γραφεία είναι σκόπιμο να μεριμνήσουν τόσο για την σωστή κατανομή του χρόνου υποβολής δηλώσεων όσο και για την ενημέρωση των φορολογουμένων για τις αρνητικές επιπτώσεις της μη ή της εκπρόθεσμης υποβολής δηλώσεων.

Σημειώνεται ότι παρά το γεγονός ότι ήδη ο ρυθμός υποβολής δηλώσεων στα ηλεκτρονικά συστήματα της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (ΓΓΠΣ) είναι υπερδιπλάσιος του περσινού τα συστήματα έχουν ανταποκριθεί πλήρως.--->αφού είναι έτσι τότε γιατί δίνουν παράταση???? κάθε μέρα υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα και μας τα παρουσιαζουν όλα ρόδινα....ε ρε βρεγμένη σανίδα που τους χρειάζεται...!

Η ΓΓΠΣ συνεχίζει να παρακολουθεί και να ενισχύει τα συστήματα της ώστε να μπορούν να εξυπηρετηθούν χωρίς ταλαιπωρία όλοι οι φορολογούμενοι. -->για τους λογιστές ούτε λόγος.....δεν πειράζει...άστους αυτούς-ετσι κι αλλιώς κορόιδα είναι...

Τέλος, κατόπιν αιτημάτων, φορολογουμένων οι όποιοι επιθυμούν να ενταχθούν στις ρυθμίσεις των ληξιπρόθεσμων αλλά δεν μπορούν να ανταποκριθούν οικονομικά λόγω του ότι οι αποδοχές τους καταβάλλονται στο τρίτο δεκαήμερο του μήνα η καταληκτική ημερομηνία για ρύθμιση των ληξιπρόθεσμων οφειλών που έληγε στις 16 Ιουλίου θα παραταθεί για τελευταία φορά μέχρι και 31 Ιουλίου 2012.

Επίσης παρατείνεται και η υποβολή Ε9 έως 30 Νοεμβρίου 2012.

-----------------

Πολλοί χαίρονται με την παράταση (για μενα προσωπικά δεν έχει καμία διαφορά) και πιθανόν να μην αντιλαμβάνονται το απαράδεκτο ''ύφος'' που περιέχει αυτή η ανακοίνωση.

Δείχνει ότι η ευθύνη είναι αποκλειστικά και μόνο των λογιστών και ότι εμείς φταίμε για όλα,γι'αυτό και να χειριστούμε το χρόνο μας καλύτερα...

Επίσης κατά την γνώμη μου ,είναι προσβλητικό και απαράδεκτο να δίνουν παράταση για την εφαρμογή Ε9 η οποία καν δεν έχει ανοίξει!!!!

Ας ευχαριστήσουμε λοιπόν όλοι μαζί το Υ.Ο. ανοίγοντας τις παλάμες μας και προσανατολίζοντας τες προς τη Βουλή μεριά....Άι σιχτίρ!

υ.γ.Για τις ειδοποιήσεις που έχουν στείλει για διακοπή εργασιών ,ώστε να μην πληρωθεί το τέλος επιτιδεύματος δεν είπαν αν πήραν παράταση ή όχι...! Ξέρει κανείς κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι να μη χαρουμε με την παραταση? ο,τι μας δινουν καλο ειναι.

θα τραβουσα λιγο ζορι το τριημερο και θα τελειωνα , αλλα και το χαλαρο μια χαρα μου φαινεται με αυτη τη ζεστη ....

οσο για τα αλλα τα ειπαμε ....

το μονο που καταφερνουμε με τη γκρινια αυτο τον καιρο, ειναι να γινομαστε γραφικοι.

πρεπει να αρχιζουμε να φωναζουμε οταν ΔΕΝ ανοιγει το συστημα, οχι οταν κλεινει.

γι αυτο οσοι ειστε εδω μεσα τοσες μερες και φωναζετε, καλα θα κανετε να μην εξαφανισζεστε μολις τελειωνουν οι υποχρεωσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μια τελευταια απορια ...

αυτοι της ΠΟΦΕΕ οταν διαβαζουν τετοιου τυπου ανακοινωσεις του υπουργειου και της ΓΓΠΣ δεν ντρεπονται , δεν εκνευριζονται που συνδιαλεγονται μαζι τους? δεν νιωθουν οτι τους υποτιμουν ?

αλλα τι καθομαι και λεω

και σε ποιον τα λεω...

21 μεινανε να διαβαζουν το θεμα , οι αλλοι θα μας ξαναργθουν στις 27 ...

αντε να πηγαινω κι εγω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι να μη χαρουμε με την παραταση? ο,τι μας δινουν καλο ειναι.

θα τραβουσα λιγο ζορι το τριημερο και θα τελειωνα , αλλα και το χαλαρο μια χαρα μου φαινεται με αυτη τη ζεστη ....

οσο για τα αλλα τα ειπαμε ....

το μονο που καταφερνουμε με τη γκρινια αυτο τον καιρο, ειναι να γινομαστε γραφικοι.

πρεπει να αρχιζουμε να φωναζουμε οταν ΔΕΝ ανοιγει το συστημα, οχι οταν κλεινει.

γι αυτο οσοι ειστε εδω μεσα τοσες μερες και φωναζετε, καλα θα κανετε να μην εξαφανισζεστε μολις τελειωνουν οι υποχρεωσεις σας.

Προσωπικά έχω να στείλω ελάχιστες δηλώσεις ακόμη. Και παράταση να μην έδιναν θα ήμουν οκ.

Δεν τα λέω λοιπόν για μένα ,αλλά για τους υπόλοιπους που ακόμα έχουν πολύ δουλειά.... Ευτυχώς ή δυστυχώς νοιάζομαι για όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μου,σε όλα τα θέματα!

Είναι κρίμα να μην μπορεί να γίνει κάτι ομαδικό...!

υ.γ.όπως βλέπεις είμαι εδώ κάθε μέρα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω να στείλω ελάχιστες δηλώσεις ακόμη. Και παράταση να μην έδιναν θα ήμουν οκ.

Δεν τα λέω λοιπόν για μένα ,αλλά για τους υπόλοιπους που ακόμα έχουν πολύ δουλειά.... Ευτυχώς ή δυστυχώς νοιάζομαι για όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μου,σε όλα τα θέματα!

Είναι κρίμα να μην μπορεί να γίνει κάτι ομαδικό...!

υ.γ.όπως βλέπεις είμαι εδώ κάθε μέρα.......

εννοειται πως δεν μιλησα για σενα ...

ειναι φανερο , πως επεσε το θεμα μολις δοθηκε η παραταση.

οσο για τις παρατασεις μακαρι να τελειωνε αυτο το παζαρι μια και καλη.....

Οχι ομως οπως το εγραφε ο κυριος Θεοχαρης στο τουιτερ του , λες και μιλουσε για αποικους του.

εμενα μου αρεσει να φωναζω οταν ολοι οι αλλοι σιωπουν, βιτσιο κι αυτο τι να κανω ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται πως δεν μιλησα για σενα ...

ειναι φανερο , πως επεσε το θεμα μολις δοθηκε η παραταση.

οσο για τις παρατασεις μακαρι να τελειωνε αυτο το παζαρι μια και καλη.....

Οχι ομως οπως το εγραφε ο κυριος Θεοχαρης στο τουιτερ του , λες και μιλουσε για αποικους του.

εμενα μου αρεσει να φωναζω οταν ολοι οι αλλοι σιωπουν, βιτσιο κι αυτο τι να κανω ???

Τελικά σε πάω πολύ εσένα!

Κι εγώ έχω το ίδιο βίτσιο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σε πάω πολύ εσένα!

Κι εγώ έχω το ίδιο βίτσιο :D

τελεια !!!!

να μη μιλαω και μονη μου :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υ.γ.Για τις ειδοποιήσεις που έχουν στείλει για διακοπή εργασιών ,ώστε να μην πληρωθεί το τέλος επιτιδεύματος δεν είπαν αν πήραν παράταση ή όχι...! Ξέρει κανείς κάτι?

Σύμφωνα με την από 14 Ιουνίου 2012 ανακοίνωση του Υπ.Οικονομικών "Εφόσον η διακοπή πραγματοποιηθεί πριν από την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, το τέλος επιτηδεύματος δεν υπολογίζεται αν η ημερομηνία διακοπής είναι πριν την 1-1-2011 ή δεν υπολογίζεται μέρος του τέλους επιτηδεύματος αν η ημερομηνία διακοπής είναι εντός του 2011.

Στις περιπτώσεις που έχει ήδη υποβληθεί ή θα υποβληθεί φορολογική δήλωση, χωρίς να έχει προηγηθεί εκπρόθεσμη διακοπή δραστηριότητας και κατ' επέκταση έχει ήδη επιβληθεί τέλος επιτηδεύματος, οι φορολογούμενοι μπορούν, εφόσον πραγματοποιήσουν εκπρόθεσμη διακοπή της δραστηριότητάς τους, να υποβάλλουν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. αίτηση διαγραφής του βεβαιωθέντος ποσού, σύμφωνα με τα της παραγρ. 6 του άρθρ. 4 της ανωτέρω Υπουργικής Απόφασης οριζόμενα."

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/10134

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη xristinaman

καλησπέρα και καλά κουράγια :)) με τέτοια νέα πάντως -έστω και λίγο- γελάει το χειλάκι μας ...

ξέρετε τί γίνεται με τις χειρόγραφες ?? τις δέχονται ?? αν στείλει κάποιος αύριο με το ταχυδρομείο θα χαρακτηριστεί εκπρόθεσμη ??

ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με την από 14 Ιουνίου 2012 ανακοίνωση του Υπ.Οικονομικών "Εφόσον η διακοπή πραγματοποιηθεί πριν από την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, το τέλος επιτηδεύματος δεν υπολογίζεται αν η ημερομηνία διακοπής είναι πριν την 1-1-2011 ή δεν υπολογίζεται μέρος του τέλους επιτηδεύματος αν η ημερομηνία διακοπής είναι εντός του 2011.

Στις περιπτώσεις που έχει ήδη υποβληθεί ή θα υποβληθεί φορολογική δήλωση, χωρίς να έχει προηγηθεί εκπρόθεσμη διακοπή δραστηριότητας και κατ' επέκταση έχει ήδη επιβληθεί τέλος επιτηδεύματος, οι φορολογούμενοι μπορούν, εφόσον πραγματοποιήσουν εκπρόθεσμη διακοπή της δραστηριότητάς τους, να υποβάλλουν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. αίτηση διαγραφής του βεβαιωθέντος ποσού, σύμφωνα με τα της παραγρ. 6 του άρθρ. 4 της ανωτέρω Υπουργικής Απόφασης οριζόμενα."

http://www.taxheaven...s/view/id/10134

Συνάδελφε 1000 ευχαριστώ!!! Πραγματικά πήρα μια ανάσα ανακούφισης...

Να είσαι καλά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε στο διάολο ρε καραγκιόζηδες ,

γελίοι .

Εμείς ρε να κανουμε σωστή κατανομή του χρόνου υποβολής ???

Καραγκιόζηδες , ε καραγκιόζηδες

Λοιπόν , αν δε βγεί έστω μια ανακοίνωση για τα μάτια από τις οργανώσεις μας , ε είμαστε άξιοι της μοίρα μας και επαναλμβάνω ότι για μένα πρέπει άμεσα να παραιτηθούν όλοι από όλες τις οργανώσεις και να το κλείσουν το μαγαζί ......

Μη ξεκινήσετε για μη συμμετοχή και λοιπές παπαριές , αυτοί που είναι στα πόστα το γνωρίζουν και αν θέλουν να το παίζουν συνδικαλιστές είτε να αναλάβουν τις ευθύνες τους είτε να παραιτηθούν διαφορετικά η συμμετοχή τους σε αυτές τις οργανώσεις είναι ΜΟΝΟ για προσωπικό όφελος .,.......

Αυτά και παρακαλώ πολύ να μεταφερθούν στους κ.κ. προέδρους και λοιπούς της κάθε Ποφεε, εφεα , και δεν ξέρω και εγώ τι ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις χειρογραφες μεσω ΔΟΥ θα δοθει καμια παραταση ...............???

ΟΣΟι εχετε ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΕΣ που ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΤΕ να δωσετε , ακολουθειστε το περσυνο συστημα

ΕΙΣΟΔΟ με τους δικους σας κωδικους , επιλογη φορολογουμενου με αφμ και αριθμο ειδοποιητηριου απο το περσυνο εκκαθαριστικο , κλπ κλπ

εγω εστειλα μια ετσι , εβγαλε και εκκαθαριστικο , μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαστε άδικη .....

ο κ.Θεοχάρης διαθέτει εξαιρετικές περγαμηνές και μεγάλη εμπειρία.

Δείτε το βιογραφικό του....

http://www.gsis.gr/ggps/gen.html

Ιδιαίτερα κάποια σημεία του είναι αξιοζήλευτα.

Το παρελθόν εγγυάται την μελλοντική επιτυχία

Γι'αυτό το πουλέν ποιες οι απόψεις?

Μαυραγάνης Γιώργος

mavraganis.jpg

Ο Γιώργος Μαυραγάνης, νέος υφυπουργός οικονομικών γεννήθηκε στην Πάτρα το 1965. Σπούδασε στο Πρότυπο Λύκειο πατρών και στη συνέχεια στην Αθήνα (Νομική).

Δικηγόρος παρ' Αρείω Πάγω, Γενικός Διευθυντής Φορολογικού Τμήματος KPMG, Επισκέπτης Επίκουρος Καθηγητής στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων (2008-10). Κάτοχος διδακτορικού (1992) και Master (1989) από το Πανεπιστήμιο του Λονδίνου (UCL) και πτυχίου του Νομικού Τμήματος της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών (1987).

Ξεκίνησε την καριέρα του το 1992 ως νομικός και φορολογικός σύμβουλος εταιρειών, ενώ παράλληλα συνεργάστηκε με της εταιρείες συμβούλων Deloitte (μέχρι το 1995) και KPMG (μέχρι το 2001). Υπήρξε ιδρυτικό μέλος και στη συνέχεια εταίρος της δικηγορικής εταιρείας «Κ. Παπακωστόπουλος & Συνεργάτες» μέχρι το 2005 και στη συνέχεια εργάστηκε σε ελληνικό όμιλο μέχρι το τέλος του 2006 οπότε επέστρεψε στην KPMG.

Είναι μέλος του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών από το 1990, της Ένωσης Ελλήνων Εμπορικολόγων, της Διεθνούς Φορολογικής Ένωσης (International Fiscal Association - IFA) και επιστημονικός συνεργάτης του International Bureau of Fiscal Documentation (IBFD) σε εκδόσεις που αφορούν τη φορολογία στην Ελλάδα (The Taxation of Companies in Europe, European Tax Handbook, European Corporate Tax Law, Transfer Pricing Database). Έχει εκτεταμένη εμπειρία στο φορολογικό δίκαιο (φορολογία εταιρειών, διεθνές φορολογικό δίκαιο, φορολογικό δίκαιο της ΕΕ, φορολογικές δίκες κλπ.) και εμπορικό δίκαιο (συγχωνεύσεις, εξαγορές, ιδιωτικοποιήσεις, έργα παραχώρησης, κλπ.). Έχει δημοσιεύσει αρκετά άρθρα σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά (European Taxation, Intertax, Bulletin for International Taxation /Fiscal Documentation, International Transfer Pricing Journal) και έχει συμμετάσχει σε συμβουλευτικά έργα που αφορούν μεγάλες επενδύσεις στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...