Προς το περιεχόμενο

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά ΔΕΝ είμαι ευχαριστημένος από το "Παρασκευή βράδυ" , δεν θέλω να μας κάνουν χάρη , θέλω να μας αντιμετωπίζουν σαν πραγματικούς συνεργάτες , σίγουρα κερδισμένο θα βγεί το Κράτος .

Εδώ προσπαθούμε τώρα που το θέμα να καίει να ξαναοργανωθούμε και αυτό θα γίνει κυρίως από όσους έχουμε τελειώσει αλλά δεν πρέπει να μας αφήσουν και αυτοί που έχουν μείνει πίσω .

Και για όσους δεν ενδιαφέρονται γιατί λένε ότι αυτοί είναι τυπικοί κλπ κλπ θα τους υπενθυμίσω ότι όλοι κάποτε είμασταν σε αυτή τη θέση αλλά πάντα γυρνάει ο τροχός και δεν ξέρεις πως τα φέρνουν τα πράγματα .

Και είμαι σίγουρος ότι αν φέτος το άφησαν με τα 1000 ζόρια , του χρόνου θα πουν 15/06 και θα λήξει 15/06 χωρίς αναισθητικό και με όλα τα προβλήματα που θα έχουμε πάλι συν του ότι θα κανουμε και πόθεν έσχες άρα επιπρόσθετη δουλειά με ευθύνη ......

Και μη ξεχνάτε ότι ΔΕΝ είναι μόνο οι δηλώσεις .....

Είναι ΓΕμη , είναι συγκεντρωτικές , είναι οριστικές επαγγελματιών (ευελπιστώ ότι θα γίνει ότι και πέρυσι διαφορετικά δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβουμε) , είναι υποχρεώσεις εργατικών , είναι φπα είναι 1002 ....

Για μένα εκτός του ότι πρέπει επιτέλους να οργανωθουμε και τοπικά θα πρέπει να απαιτήσουμε και απο το ΟΕΕ να πάρει επιτέλους επίσημα θέση και όχι να σκέφτεται πως θα μας(σας) τα πάρει .

Πραγματικά πιστεύω ότι ο κλάδος μας είναι ο πιο προοδευτικός και αυτό γιατί είμαστε σε καθημερινή τριβή με τα πραγματικά προβλήματα και τα οικονομικά και τα κοινωνικά και θεωρώ ότι θα έπρεπε να είμασταν μπροστάρηδες σε μια μεγάλη κίνηση για αλλαγή και της ψυχολογίας του κόσμους και της αγοράς αλλά και σε αλλαγή του σκηνικού της ύφεσης και των οικονομικών μέτρων με προτάσεις βιώσιμες, πρακτικές και προσεδοφόροες για το Κοινωνικό Κράτος , μέσα από αυτά που βλέπουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αποστολε, μπροσταρηδες μπορει να μην ειμαστε , μπροστα ομως ειμαστε...

ειμαστε εμεις που τοσους μηνες ακουμε τον κοσμο και τον στηριζουμε ψυχολογικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΠΑΝΙΚΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΑΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 049 ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ. ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΜΙΑ (ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ)ΣΤΙΣ 7.59 ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ 049 ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, ΔΥΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔ.013 ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Η ΜΙΑ ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΣΤΗ ΒΙΑΣΥΝΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΗ ΣΤΕΙΛΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΥΠΟΧΡΕΟΥ ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΤΟ ΤΑΧΙS ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗ ΣΥΖΥΓΟ ΠΑΛΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΟΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ Ή ΟΧΙ. ΜΗΠΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ? ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΟΦΘΟΡΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΜΕ. (ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΑ ΑΠΟ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΙΣ 9 ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΣ 8 ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποιον προστατεύουμε συνάδελφε, με τις δηλώσεις που κάνουμε και ψάχνουμε να βρούμε τρόπους να του μειώσουμε τον φόρο, με τα παραθυράκια του νόμου; Και από ποιόν άνεργο και μεροκαματιάρη θα πάρεις λεφτά, έστω και φας το πρόστιμο ή θα πληρώσεις ΦΠΑ και φόρο για εισόδημα που δεν εισέπραξες, αν κόψεις ΑΠΥ; Επιμένω ότι έχουμε ένα όπλο στα χέρια μας και πρέπει να το αξιοποιήσουμε και νομοθετικά, για να καλύψουμε τους πελάτες από ενδεχόμενη απεργία του κλάδου μας. Πάντως , είσαι λίγο άδικος γιατί δεν κατάλαβες αυτά που γράφω. Μια δεύτερη ανάγνωση, θα σε βοηθούσε. Χαιρετώ.

Δεν παρεξήγησα κάτι απο αυτά που γράφεις.Απλά θεωρώ ότι είναι τέτοια η επίθεση που δεχόμαστε όλοι μας, που δεν φτάνει πιά ούτε η μέχρι τώρα απραξία μας αλλά ούτε & μιά προσπάθεια παρέμβασης θεσμικής ή χειρότερα συντεχνιακής,

θεωρώ ότι σαν επιστημονικός κλάδος, αν θέλεις, που καταλαβαίνουμε (νομίζω) κάπως παραπάνω που οδηγεί αυτή η κατάσταση που ζούμε, πρέπει πέρα απο τα στενά δικά μας αιτήματα να σταθούμε δίπλα & στους άλλους που δοκιμάζονται, όχι απλά με την ατομική συνδρομή μας (δωρεάν δηλώσεις σε άνεργους,απολυμένους) αλλά με τους ενεργοποιημένους συλλόγους μας βάλουμε το λιθαράκι στους αγώνες που πρέπει να αναπτυχθούν, για να ζήσει ο λαός μας καλίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΠΑΝΙΚΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΑΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 049 ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ. ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΜΙΑ (ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ)ΣΤΙΣ 7.59 ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ 049 ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, ΔΥΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔ.013 ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Η ΜΙΑ ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΣΤΗ ΒΙΑΣΥΝΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΗ ΣΤΕΙΛΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΥΠΟΧΡΕΟΥ ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΤΟ ΤΑΧΙS ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗ ΣΥΖΥΓΟ ΠΑΛΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΟΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ Ή ΟΧΙ. ΜΗΠΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ? ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΟΦΘΟΡΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΜΕ. (ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΑ ΑΠΟ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΙΣ 9 ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΣ 8 ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ)

εγω μερικες που εστειλα με προβλημα 5-6 , ξερω οτι θα κανω τροποποιητικες και θα πληρωσω 40 ή 60 ευρω προστιμο.για κωδικο 013 δεν πρεπει να παρουν προστιμο . αν σκεφτω ομως το τι γλυτωνω δε θα μπορουσα να εχω απαιτηση να μου χαριστουν και αυτα τα προστιμα ,.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πιστεύω ότι ο κλάδος μας είναι ο πιο προοδευτικός και αυτό γιατί είμαστε σε καθημερινή τριβή με τα πραγματικά προβλήματα και τα οικονομικά και τα κοινωνικά και θεωρώ ότι θα έπρεπε να είμασταν μπροστάρηδες σε μια μεγάλη κίνηση για αλλαγή και της ψυχολογίας του κόσμους και της αγοράς αλλά και σε αλλαγή του σκηνικού της ύφεσης και των οικονομικών μέτρων με προτάσεις βιώσιμες, πρακτικές και προσεδοφόροες για το Κοινωνικό Κράτος , μέσα από αυτά που βλέπουμε .

Αποστόλη , θεωρεις οτι δεν ειμαστε μπροσταρηδες ? εγω πιστευω οτι φετος οι λογιστες , κυριως οσοι ειμαστε σε μικρες και σχετικα κλειστες κοινωνιες, παιξαμε φετος και το ρολο του ψυχολογου για τους φορολογουμενους και καναμε οτι μπορουσαμε καλυτερο για να σωσουμε οτι μπορουσαμε απο το περιορισμενο χρονο με το χρονο εισοδημα τους.συμφωνω απολυτα οτι θα πρεπει να γινει καποια σοβαρη κινηση με προτασεις για την ανακουφιση του κοσμου αλλα μετα τη φετινη περιπετεια ας προσεξουμε παρα πολυ ποιοι θα αναλαβουν να τρεξουν σε τοπικο και πανελληνιο επιπεδο τα θεματα που θα θεσουμε ως κλαδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παρεξήγησα κάτι απο αυτά που γράφεις.Απλά θεωρώ ότι είναι τέτοια η επίθεση που δεχόμαστε όλοι μας, που δεν φτάνει πιά ούτε η μέχρι τώρα απραξία μας αλλά ούτε & μιά προσπάθεια παρέμβασης θεσμικής ή χειρότερα συντεχνιακής,

θεωρώ ότι σαν επιστημονικός κλάδος, αν θέλεις, που καταλαβαίνουμε (νομίζω) κάπως παραπάνω που οδηγεί αυτή η κατάσταση που ζούμε, πρέπει πέρα απο τα στενά δικά μας αιτήματα να σταθούμε δίπλα & στους άλλους που δοκιμάζονται, όχι απλά με την ατομική συνδρομή μας (δωρεάν δηλώσεις σε άνεργους,απολυμένους) αλλά με τους ενεργοποιημένους συλλόγους μας βάλουμε το λιθαράκι στους αγώνες που πρέπει να αναπτυχθούν, για να ζήσει ο λαός μας καλίτερα.

Αυτό ακριβώς είναι το επόμενο βήμα μας, μετά τον Αύγουστο που θα είναι όλοι πίσω, εκτός από μας τους νησιώτες, που παραμένουμε λόγω ΣΔΟΕ. Οσο για τα άλλα, κατάλαβα το πνεύμα σου. Χαιρετώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ΔΕΝ είμαι ευχαριστημένος από το "Παρασκευή βράδυ" , δεν θέλω να μας κάνουν χάρη , θέλω να μας αντιμετωπίζουν σαν πραγματικούς συνεργάτες , σίγουρα κερδισμένο θα βγεί το Κράτος .

Εδώ προσπαθούμε τώρα που το θέμα να καίει να ξαναοργανωθούμε και αυτό θα γίνει κυρίως από όσους έχουμε τελειώσει αλλά δεν πρέπει να μας αφήσουν και αυτοί που έχουν μείνει πίσω .

Και για όσους δεν ενδιαφέρονται γιατί λένε ότι αυτοί είναι τυπικοί κλπ κλπ θα τους υπενθυμίσω ότι όλοι κάποτε είμασταν σε αυτή τη θέση αλλά πάντα γυρνάει ο τροχός και δεν ξέρεις πως τα φέρνουν τα πράγματα .

Και είμαι σίγουρος ότι αν φέτος το άφησαν με τα 1000 ζόρια , του χρόνου θα πουν 15/06 και θα λήξει 15/06 χωρίς αναισθητικό και με όλα τα προβλήματα που θα έχουμε πάλι συν του ότι θα κανουμε και πόθεν έσχες άρα επιπρόσθετη δουλειά με ευθύνη ......

Και μη ξεχνάτε ότι ΔΕΝ είναι μόνο οι δηλώσεις .....

Είναι ΓΕμη , είναι συγκεντρωτικές , είναι οριστικές επαγγελματιών (ευελπιστώ ότι θα γίνει ότι και πέρυσι διαφορετικά δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβουμε) , είναι υποχρεώσεις εργατικών , είναι φπα είναι 1002 ....

Για μένα εκτός του ότι πρέπει επιτέλους να οργανωθουμε και τοπικά θα πρέπει να απαιτήσουμε και απο το ΟΕΕ να πάρει επιτέλους επίσημα θέση και όχι να σκέφτεται πως θα μας(σας) τα πάρει .

Πραγματικά πιστεύω ότι ο κλάδος μας είναι ο πιο προοδευτικός και αυτό γιατί είμαστε σε καθημερινή τριβή με τα πραγματικά προβλήματα και τα οικονομικά και τα κοινωνικά και θεωρώ ότι θα έπρεπε να είμασταν μπροστάρηδες σε μια μεγάλη κίνηση για αλλαγή και της ψυχολογίας του κόσμους και της αγοράς αλλά και σε αλλαγή του σκηνικού της ύφεσης και των οικονομικών μέτρων με προτάσεις βιώσιμες, πρακτικές και προσεδοφόροες για το Κοινωνικό Κράτος , μέσα από αυτά που βλέπουμε .

Του χρόνου το σύστημα θα κλείσει 30/6 χωρίς καμιά παράταση, αν ανοίξει , όπως βάσιμα πιστεύω την 1/1 ή πιο προσγειωμένα, την 1/2/13. Και τότε ο καθένας μας θα είναι υπεύθυνος για τον προγραμματισμό του. Για το φετεινό χάλι, φταίνε άλλοι και όχι εμείς , που μας στοχεύσανε , σακατεύοντας με ελέγχους τα γραφεία μας. Και ασφαλώς δεν αρνούμαστε τον έλεγχο,αλλά εν μέσω δηλώσεων και ειδικώτερα την τελευταία μέρα, όταν κάθε λεπτό ήταν πολύτιμο; Θα τα ξαναπούμε Απόστολε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τελειώσουμε όλοι, θα πάμε τις διακοπές μας, θα ξαναμαζευτούμε γύρω εκεί στις 20 του μήνα για το ΦΠΑ, τα ενδοκοινοτικά, θα ξαναμπούμε σιγά σιγά στην ρουτίνα μας, και θα τα ξεχάσουμε όλα όσα τόσες μέρες γράφονται εδώ μέσα...

Πρέπει να υπάρξει κάποιου είδους κινητοποίηση, τώρα, που είναι ζεστό το όλο θέμα για την δουλειά - δουλεία μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΑΝΑΧΑΡΑΞΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΛΟΓΙΣΤΩΝ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ

ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΗΣ ΙΔΡΥΣΗΣ ΤΟΥ ΣΥΝ-ΠΕ ν1667/86

Αρθρο 18 Κεφαλαια

Η συνθεση του κεφαλαιου θα αποτελειται απο συνεταιριστικες μεριδες καποιας αξιας .Η συμμετοχη καθε μελους θα εκφραζεται με μια συνεταιριστικη μεριδα και μια ψηφο στις Γενικες Συνελευσεις.(βλεπετε δημοσιευση μου 8/2/12 στο θεμα αυτο περι ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ)

Αρθρο 6

Προυποθεσεις εγγραφης

1) Οι Λ/Φ ανεξαρτητων ταξεων εγκεγραμενοι στο ΟΕΕ(ελευθεροι επαγγελματιες και μισθωτοι) με μια ψηφο

2) Οι Λ/Φ ειτε βοηθοι λογιστες ειτε λογιστες που δεν ειναι εγκεγραμενοι στον ΟΕΕ με μια ψηφο

3) Οι σπουδαστες φοιτητες οικονομικων σχολων (οι αυριανοι συνεχιστες του κλαδου) χωρις ψηφο η τουλαχιστον καθε σχολη δια των μελων του με δημοκρατικες

διαδικασιες να εκπροσωπουν με μια ψηφο.

4)Συμμετοχη οργανωσεων σωματειων συλλογων (που αφορουν τον κλαδο) δια μεσου μιας συνεταιριστικης μεριδας με μια ψηφο.

...Το αγωι...ξυπνα τον αγωγιατι...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μερικες που εστειλα με προβλημα 5-6 , ξερω οτι θα κανω τροποποιητικες και θα πληρωσω 40 ή 60 ευρω προστιμο.για κωδικο 013 δεν πρεπει να παρουν προστιμο . αν σκεφτω ομως το τι γλυτωνω δε θα μπορουσα να εχω απαιτηση να μου χαριστουν και αυτα τα προστιμα ,.

ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΩΘΗΚΕ ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνάδελφοι όλοι τα κεφάλια μέσα να στείλλουμε και τις τελευταίες γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν θα παραμείνει το σύστημα μέχρι την παρασκευή ανοιχτό.........

και.....είναι επιτακτική ανάγκη να οργανωθούμε άμεσα σαν κλάδος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...ΤΟ TAXIS ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΡΕΝΕΙ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ...ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΩ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.....ΤΙ ΕΠΑΘΕ ΠΑΛΙ ΤΟ ΡΙΜΑΔΙ...ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...ΤΟ TAXIS ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΡΕΝΕΙ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ...ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΩ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.....ΤΙ ΕΠΑΘΕ ΠΑΛΙ ΤΟ ΡΙΜΑΔΙ...ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ!

Το ίδιο πρόβλημα και σε μένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κι έχουμε τελείωση εδώ κι κάνα 20ημερο , πρέπει να δώσουν παράταση μέχρι 30/9 , να πάμε και πουθενά χωρίς άγχος και πίεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κι έχουμε τελείωση εδώ κι κάνα 20ημερο , πρέπει να δώσουν παράταση μέχρι 30/9 , να πάμε και πουθενά χωρίς άγχος και πίεση

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Παράταση της προθεσμίας υποβολής των ετήσιων δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος

Με απόφαση του Υφυπουργού Οικονομικών κ. Γιώργου Μαυραγάνη, στο πλαίσιο της διευκόλυνσης των υπόχρεων σε υποβολή της ετήσιας δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων, παρατείνεται:

Η προθεσμία υποβολής των ετήσιων δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος, για τους υπόχρεους της παρ. 1 του άρθρου 62 του ΚΦΕ, που η υποβολή τους γίνεται με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου μέσω διαδικτύου και ανεξάρτητα από το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ τους, η οποία έληξε στις 31 Ιουλίου 2012, έως και τις 10 Αυγούστου 2012.

Η παράταση αυτή κατόπιν αιτημάτων πολλών επαγγελματικών τάξεων και φορολογουμένων, δίνει τη δυνατότητα αφενός να υποβληθούν εμπρόθεσμα οι φορολογικές τους δηλώσεις και αφετέρου όσοι φορολογούμενοι από παραδρομή έκαναν λάθος στην ηλεκτρονική υποβολή της αρχικής εμπρόθεσμης δήλωσης τους (π.χ. μη αναγραφή στον κωδ.049 του ποσού των αποδείξεων που κατέβαλλαν για αγορά αγαθών και παροχή υπηρεσιών κλπ.), δύνανται να υποβάλουν συμπληρωματική δήλωση στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. για την αποφυγή τυχόν επιβαρύνσεων.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Επισημαίνεται ότι η υποβολή των δηλώσεων φόρου εισοδήματος μετά την 10η Αυγούστου 2012, επιφέρει μεταξύ άλλων εκτός από προσαυξήσεις εκπροθέσμου υποβολής ή προστίμου, την απώλεια του αφορολογήτου του πρώτου κλιμακίου της φορολογικής κλίμακας διότι δεν αναγνωρίζονται οι αποδείξεις δαπανών του κωδ. 049 καθώς και τη δυνατότητα του αυτοελέγχου για τους επιτηδευματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για επαγγελματία που έστειλα τη δήλωση βιαστικά μόνο με τον 049 χωρίς ΤΕΒΕ, δάνεια, ασφάλειες ζωής θα έχω πρόβλημα στη συμπληρωματική "εμπρόθεσμη" έχετε υπ' όψιν σας...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για επαγγελματία που έστειλα τη δήλωση βιαστικά μόνο με τον 049 χωρίς ΤΕΒΕ, δάνεια, ασφάλειες ζωής θα έχω πρόβλημα στη συμπληρωματική "εμπρόθεσμη" έχετε υπ' όψιν σας...;

Εξαρτάται τη δαπάνη, πχ τα ενοίκια και τα ασφάλιστρα ζωής πρέπει να είναι στην αρχική δήλωση.

Για λεπτομέρειες δες το άρθρο 9 του ΚΦΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Ηλίας ο καλός Λογιστής σας

Καλημέρα , μήπως κάποιος ξέρει να μας πει ,

μέχρι τι ώρα θα είναι ανοιχτώ ;

Και αν ισχύει το Σαββατοκύριακο έως Δευτέρα πρωί ;

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , μήπως κάποιος ξέρει να μας πει ,

μέχρι τι ώρα θα είναι ανοιχτώ ;

Και αν ισχύει το Σαββατοκύριακο έως Δευτέρα πρωί ;

Ευχαριστώ :)

Δεν πιστεύω ότι θα μείνει ανοιχτό μετά τα μεσάνυχτα. Προσπάθησε να τελειώσεις αύριο. Πόσες έχεις πια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω ότι θα μείνει ανοιχτό μετά τα μεσάνυχτα. Προσπάθησε να τελειώσεις αύριο. Πόσες έχεις πια;

τωρα μλησα με την γενικη γραματεια και μου ειπε μεχρι αυριο βραδυ στις 12 μμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις γύρισα από τη δου...δεν παίρνουν την συμπληρωματική του 049 γιατί λένε δεν τους ήρθε καμία απόφαση..

και ρωτάω...εάν μέχρι αύριο δεν φτάσει η απόφαση τι γίνεται?

ρε υπουργείο...βγάλτην (την απόφαση) επιτέλους να τελειώνουμε..... :angry:

γαμ@ τις αποφάσεις μου γαμ@..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...