Προς το περιεχόμενο

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστω για τις απαντησεις. λεγοντας υψηλα ισταμενους εννοω καποιους απο το υπουργειο με τους οποιους εχουν καποιοι συναδελφοι ή συνδικαλιστες μας επαφες. θα ηθελα να κανω και μια επισημανση , χωρις να θελω να με λυπηθειτε ή να με δικαιολογησετε. εχω καποια σοβαρα προβληματα υγειας σε σχεση με καρδια και ζαχαρο απο αρχες μαιου.αποτελεσμα αυτων και των απαιτουμενων θεραπειων ηταν να ξεκινησω προς το τελος ιουνιου τις δηλωσεις και παλι χωρις να μπορω να δουλευω παραπανω απο 10 ωρες την ημερα. ειχα συνολο 330 δηλωσεις ( απο τις οποιες θα πληρωθω γυρω στις 200 ) και μεχρι αυριο θα εχω ολοκληρωσει τις 320. με βοηθησε πολυ η σιωπηρη παραταση γιατι εκτος απο 3 που μου ηρθαν εχθες και σημερα ειχα ολες τις δηλωσεις στο γραφειο.εχθες μετα τις 3 εφυγα για να δω τα παιδια μου που ειχα να τα δω απο τοτε που κλεισαν τα σχολεια , γιατι δε μπορουσα να κανω τιποτα αφου κλεισα και οι δου και τα προβληματα με το μητρωο θα μπορουν α διορθωθου μονο απο δευτερα.. μπορειτε να με κατηγορησετε για μη καλο επαγγελματια αλλα κανεις δε μπορει να μου προσαψει αδιαφορια. βρισκομαι λοιπον σε μια κατασταση στην οποια ειναι και πολλοι αλλοι συναδελφοι. αυτη τη στιγμη ειμαι στο γραφειο και δε μου παει καρδια να τελειωσω τις υπολοιπες δηλωσεις που ειναι ευκολες ξεροντας οτι μπορει τη δευτερα το πρωι να εχω στην πλατη μου προστιμα για τα οποια δε θα μπορω να ανταποκριθω! ελπιζω μονο να ισχυσει η σιωπηρη μεχρι τις 10 του μηνος γιατι δε ατιθετη περιπτωση δεν ξερω τι μπορει να γινει . και παλι ευχαριστω για την αμεσση ανταποκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστω για τις απαντησεις. λεγοντας υψηλα ισταμενους εννοω καποιους απο το υπουργειο με τους οποιους εχουν καποιοι συναδελφοι ή συνδικαλιστες μας επαφες. θα ηθελα να κανω και μια επισημανση , χωρις να θελω να με λυπηθειτε ή να με δικαιολογησετε. εχω καποια σοβαρα προβληματα υγειας σε σχεση με καρδια και ζαχαρο απο αρχες μαιου.αποτελεσμα αυτων και των απαιτουμενων θεραπειων ηταν να ξεκινησω προς το τελος ιουνιου τις δηλωσεις και παλι χωρις να μπορω να δουλευω παραπανω απο 10 ωρες την ημερα. ειχα συνολο 330 δηλωσεις ( απο τις οποιες θα πληρωθω γυρω στις 200 ) και μεχρι αυριο θα εχω ολοκληρωσει τις 320. με βοηθησε πολυ η σιωπηρη παραταση γιατι εκτος απο 3 που μου ηρθαν εχθες και σημερα ειχα ολες τις δηλωσεις στο γραφειο.εχθες μετα τις 3 εφυγα για να δω τα παιδια μου που ειχα να τα δω απο τοτε που κλεισαν τα σχολεια , γιατι δε μπορουσα να κανω τιποτα αφου κλεισα και οι δου και τα προβληματα με το μητρωο θα μπορουν α διορθωθου μονο απο δευτερα.. μπορειτε να με κατηγορησετε για μη καλο επαγγελματια αλλα κανεις δε μπορει να μου προσαψει αδιαφορια. βρισκομαι λοιπον σε μια κατασταση στην οποια ειναι και πολλοι αλλοι συναδελφοι. αυτη τη στιγμη ειμαι στο γραφειο και δε μου παει καρδια να τελειωσω τις υπολοιπες δηλωσεις που ειναι ευκολες ξεροντας οτι μπορει τη δευτερα το πρωι να εχω στην πλατη μου προστιμα για τα οποια δε θα μπορω να ανταποκριθω! ελπιζω μονο να ισχυσει η σιωπηρη μεχρι τις 10 του μηνος γιατι δε ατιθετη περιπτωση δεν ξερω τι μπορει να γινει . και παλι ευχαριστω για την αμεσση ανταποκριση.

Το θεμα με τους κωδικους μπορεις να το λυσεις στην περιπτωση που δεν ειναι πιστοποιημενοι και να τις στειλεις με τον δικο σου κωδικο σαν λογιστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα με τους κωδικους μπορεις να το λυσεις στην περιπτωση που δεν ειναι πιστοποιημενοι και να τις στειλεις με τον δικο σου κωδικο σαν λογιστης.

ολες ετσι τις εχω στειλει , απλα σε 2 εχω χασει τους κωδικους και οι αλλοι ή δεν ειχαν υποχρεωση υποβολης το 2011 και δε εχουν εκκαθαριστικο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολες ετσι τις εχω στειλει , απλα σε 2 εχω χασει τους κωδικους και οι αλλοι ή δεν ειχαν υποχρεωση υποβολης το 2011 και δε εχουν εκκαθαριστικο

Αν εχεις username και κλειδαριθμο τοτε αλλαξε το κωδικο αν παλι οχι δεν μου ερχεται κατι στο νου μονο η παραταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

μια ερωτηση αν ξερει καποιος

τικαρει αυτοματα το συστημα τις παραβασεις στον κωδ 021

ο πελατης μου λεει οτι δεν εχει κοινοποιηθει εκθεση αλλα η δηλωση βγαζει αυτοματα τον κωδ 021

επομενως εγω πρεπει να βγαλω τις αποδειξεις?

Νομίζω και να τις βάλεις δεν θα τις υπολογίσει..και ναι ο 021 είναι ήδη τσεκαρισμένος όπως το λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

12 ρημαδιασμένες ακόμη αλλά θέλουν αρκετή δουλειά ρε γμτ ...... δεν με βλέπω να τελειώνω ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Ηλίας ο καλός Λογιστής σας

υποννοεις οτι δεν εχω ανθρωπια?

Απο το γραφειο μου εσταλησαν πανω απο 600 δηλωσεις.

Οι τιμες φετος ηταν χαμηλοτερες αποτι περισυ λογω ανθρωπιας.

Εστειλα πανω απο 70 δηλωσεις δωρεαν λογω ανθρωπιας και ουτε τοπ φπα δεν του κρατησα.

Αλλα τους πονηρους της τελευταιας στιγμης τους εσκισα.

Οσοι μου ηρθαν μετα τις 31/7 ουτε καν τους ειπα να πανε να βγαλουν κλειδαριθμο, πηγαν στη ΔΟΥ με το 50νταρικο ελπιζωντας του χρονου να μην ασπρισουν κιαλλο τα μαλλια μου και να ειμαι υγιεις να μπορω να κανω αυτο το επαγγελμα που καλως ή κακως αυτο διαλεξα και το αγαπαω.

Όλοι το αγαπάμε το επάγγελμα φίλε μου , αν δεν το αγαπάγαμε δεν θα δουλεύαμε τόσες ώρες , χωρίς τις ανάλογες αμοιβές . Απλά είναι καλό αντί να είμαστε ειρωνικοί , να είμαστε ενωμένοι , για το καλό όλον μας . Επίσης πιστεύω ότι αγαπάμε και το κράτος ….. θα συμφωνήσουν και άλλοι μαζί μου ότι πολλές φορές επειδή ήμαστε στην μέση , προσπαθούμε να μοιράζουμε την πίττα σε ίσια κομμάτια , έτσι ώστε όλοι να είναι ικανοποιημένοι . Δεν επάγγελμα αυτό , είναι λειτούργημα φίλε μου . Επιτέλους ας μας πουν , ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ;;; αν ναι τότε να μας δώσετε τον χρόνο που ζητάμε , για το καλό όλων μας . Ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη πρώην λογιστάκος

Όλοι το αγαπάμε το επάγγελμα φίλε μου , αν δεν το αγαπάγαμε δεν θα δουλεύαμε τόσες ώρες , χωρίς τις ανάλογες αμοιβές . Απλά είναι καλό αντί να είμαστε ειρωνικοί , να είμαστε ενωμένοι , για το καλό όλον μας . Επίσης πιστεύω ότι αγαπάμε και το κράτος ….. θα συμφωνήσουν και άλλοι μαζί μου ότι πολλές φορές επειδή ήμαστε στην μέση , προσπαθούμε να μοιράζουμε την πίττα σε ίσια κομμάτια , έτσι ώστε όλοι να είναι ικανοποιημένοι . Δεν επάγγελμα αυτό , είναι λειτούργημα φίλε μου . Επιτέλους ας μας πουν , ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ;;; αν ναι τότε να μας δώσετε τον χρόνο που ζητάμε , για το καλό όλων μας . Ευχαριστώ .

πάντως συνάδελφοι....και πέρσι τέτοιες εποχές (λίγο νωρίτερα σε ημ/νία), εδώ είμασταν και πάλι "κλαίγαμε την μοίρα μας". Δεν νομίζω να άλλαξαν και πολλά πράγματα από πέρσι.....για να κάνουμε και εμείς τον "απολογισμό" μας.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΝΩΣΟΥΜΕ ΔΥΝΑΜΕΙΣ, ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΡΜΕΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ" ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι το αγαπάμε το επάγγελμα φίλε μου , αν δεν το αγαπάγαμε δεν θα δουλεύαμε τόσες ώρες , χωρίς τις ανάλογες αμοιβές . Απλά είναι καλό αντί να είμαστε ειρωνικοί , να είμαστε ενωμένοι , για το καλό όλον μας . Επίσης πιστεύω ότι αγαπάμε και το κράτος ….. θα συμφωνήσουν και άλλοι μαζί μου ότι πολλές φορές επειδή ήμαστε στην μέση , προσπαθούμε να μοιράζουμε την πίττα σε ίσια κομμάτια , έτσι ώστε όλοι να είναι ικανοποιημένοι . Δεν επάγγελμα αυτό , είναι λειτούργημα φίλε μου . Επιτέλους ας μας πουν , ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ;;; αν ναι τότε να μας δώσετε τον χρόνο που ζητάμε , για το καλό όλων μας . Ευχαριστώ .

Αγαπητε συναδελφε Ηλία,

θα σε παρακαλουσα να μου επισημανεις σε πιο post μου μιλησα ηρωνικα.

Αν πραγματικα το εννιωσες εσυ ή καποιος αλλος ζηταω εκ των προτερων συγγνωμη.

Ολοι ζηταμε ενα ανθρωπινο ωραριο, δεν φταει μονο το κρατος γιαυτο αλλα και οι πελατες μας ως επι το πλειστον.

Ειμαι 1000 % σιγουρος οτι αν το συστημα εμενε ανοιχτο απο 01/01 εως 31/12 το 80 % των φορολογουμενων θα ερχοταν για τις δηλωσεις τον Δεκεμβριο.

Συμπασχω τον συναδελφο ``Επισκεπτη`` που ανησυχει για το προστιμο αλλα δεν συμπασχω κανεναν φορολογουμενο της τελευταιας στιγμης.

Μακαρι οι προθεσμιες για μια χρονια να ηταν αυστηρες και να μην υπηρχε καμμια παραταση. Την επομενη χρονια πιστευεις θα ειχαμε τετοιο αγχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Τα έχω παίξει ... στο ε1 οικον 2012 ποιας χρονιάς (χρήση) κέρδη από επε περνάμε χρήση 2010 ή χρήση 2011 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Ηλίας ο καλός Λογιστής σας

Αγαπητε συναδελφε Ηλία,

θα σε παρακαλουσα να μου επισημανεις σε πιο post μου μιλησα ηρωνικα.

Αν πραγματικα το εννιωσες εσυ ή καποιος αλλος ζηταω εκ των προτερων συγγνωμη.

Ολοι ζηταμε ενα ανθρωπινο ωραριο, δεν φταει μονο το κρατος γιαυτο αλλα και οι πελατες μας ως επι το πλειστον.

Ειμαι 1000 % σιγουρος οτι αν το συστημα εμενε ανοιχτο απο 01/01 εως 31/12 το 80 % των φορολογουμενων θα ερχοταν για τις δηλωσεις τον Δεκεμβριο.

Συμπασχω τον συναδελφο ``Επισκεπτη`` που ανησυχει για το προστιμο αλλα δεν συμπασχω κανεναν φορολογουμενο της τελευταιας στιγμης.

Μακαρι οι προθεσμιες για μια χρονια να ηταν αυστηρες και να μην υπηρχε καμμια παραταση. Την επομενη χρονια πιστευεις θα ειχαμε τετοιο αγχος?

Προσωπικά δεν νομίζω ότι το πρόστιμο θα το πληρώσει ο πελάτης , αλλά ο έρημος λογιστής , που για να βγάλει λίγα ευρω δούλεψε μέρα νύχτα για να προλάβει την σιωπηρή παράταση ……. Αφού φάει το πρόστιμο θα ακουστεί το όνομα του και στην γειτονία και σε κάποιους πελάτες , λες και φταίει αυτός . Λες και φταίει αυτός που οι δηλώσεις λόγω τον διπλών εκλογών άρχισαν τον Ιούλιο , που τον Ιούλιο ο έρημος Λογιστής είχε ΑΠΔ , ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΙΚΑ , ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ , ΦΠΑ , κλπ κλπ και ως Σούπερ Ήρωας έπρεπε να τα προλάβει όλα . Τι να πω ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν νομίζω ότι το πρόστιμο θα το πληρώσει ο πελάτης , αλλά ο έρημος λογιστής , που για να βγάλει λίγα ευρω δούλεψε μέρα νύχτα για να προλάβει την σιωπηρή παράταση ……. Αφού φάει το πρόστιμο θα ακουστεί το όνομα του και στην γειτονία και σε κάποιους πελάτες , λες και φταίει αυτός . Λες και φταίει αυτός που οι δηλώσεις λόγω τον διπλών εκλογών άρχισαν τον Ιούλιο , που τον Ιούλιο ο έρημος Λογιστής είχε ΑΠΔ , ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΙΚΑ , ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ , ΦΠΑ , κλπ κλπ και ως Σούπερ Ήρωας έπρεπε να τα προλάβει όλα . Τι να πω ......

Δεν μου απαντησες ομως που ηρωνευτηκα και ποιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σχεδόν τελειώσει. Κάθομαι τώρα και περιμένω μερικούς της τελευταίας στιγμής. Είναι χρόνια πελάτες μου, επαγγελματίες ή μη, με λίγα ή πολλά λεφτά, δεν έχει σημασία. Είναι πελάτες μου και με στήριξαν και με στηρίζουν εικοσιδύο χρόνια τώρα. Δεν θα τους εγκαταλείψω. Ούτε θα κάνω το χατήρι της Κομαντατούρ (Υπουργείο) και των τύπων με τη μαύρη κουκούλα (ΠΟΦΕΕ) να ρίξω σ' αυτούς τις ευθύνες. Ο καθένας ας αναλάβει το μερτικό ευθύνης που του αναλογεί. ΚΙ εμείς, και οι φορολογούμενοι, και το Υπουργείο, και οι συνδικαλιστικές μας οργανώσεις. Τώρα είμαστε σε έξαψη. Όταν κάτσει η σκόνη, ας κάτσουμε ο καθένας ξεχωριστά αλλά και όλοι μαζί να δούμε αν και ποιά σφάλματα ή παραλείψεις κάναμε ως επαγγελματίες, και να προετοιμαστούμε σε όλα τα επίπεδα - επαγγελματικά, συνδικαλιστικά, επιστημονικά, κλπ - για του χρόνου. Καλή συνέχεια, καλό καλοκαίρι και .... ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΠΑΙΔΙΑ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.μια ερωτηση αν μπορει καποιος.. Πανω στην πιεση εφυγε δηλωση επαγγελματια παροχης υπηρεσιων με ακαθαριστα εσοδα πανω απο 50.000 ευρω χωρις στοιχεια λογιστη.Υπαρχει περιπτωση να μπορω να κανω κατι απο την ΔΟΥ την δευτερα η δεν γλιτωνεται το προστιμο??? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Ηλίας ο καλός Λογιστής σας

Και εγω δεν μπορω να στειλω

Τι έγεινε βρε παιδιά ; Ως εδώ ήτανε .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Το τέρας (server taxisnet) βάλθηκε να μας βασανίζει γμτ την ατυχία μας ... σε μένα χάνει συνεχώς την σύνδεση εδώ κανα μισάωρο ... :angry::(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Ηλίας ο καλός Λογιστής σας

Το τέρας (server taxisnet) βάλθηκε να μας βασανίζει γμτ την ατυχία μας ... σε μένα χάνει συνεχώς την σύνδεση εδώ κανα μισάωρο ... :angry::(

Προχωράμε , προχωράμε , και παράταση ζητάμε , αχ καλό μου τερατακι , άφησε μας να περνάμε . Θα του βάλω και μουσική …. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΠΩΣ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΤΩΡΑ.ΤΕΛΕΙΩΝΕΤΕ ?????????????????

για θαυματα , δωστε μας προθεσμια ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...