Προς το περιεχόμενο

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειλικρινα αλλα ειλικρινα ομως,

δεν φταινε αυτοι.

ειλικρινα αυτη την συμπεριφορα τους απεναντι μας, την εχουμε <κερδισει>, με το σπαθι μας, συγγνωμη με το πληκτρολογιο μας, ηθελα να πω.

και ο νοων νοειτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να θεωρώ τον εαυτό μου λογιστή αν και είμαι Μισθωτός (γιατι πολλά ακούγονται εδώ μέσα).

Ένα έχω να ρωτήσω ο κλάδος μας γιατί δεν απαιργεί για όλα τα θέματα που πιστεύει ότι αδικείται και για τα οποία στην πλειοψηφία τους έχουμε απόλυτο δίκιο...???

Το ερώτημα δεν είναι ρητορικό...

Εγώ προσωπικά δεν θέλω παράταση, κανονικά θα πρέπει αυτοί που δεν έστειλαν τις δηλώσει για οποιαδήποτε λόγο να επιβαρυνθούν το πρόστιμο είτε αυτοί είτε ο πελάτης (που αργησε).

Όπως στρώσεις έτσι θα κοιμηθείς..,δυστυχώς ο κλάδος μας αντί να είναι ενωμένος, ο ένας "χτυπάει" τον άλλον.

Ευχομαι σε όλους καλή συνέχεια κι ελπίζω ως την Δευτέρα να έχετε στείλει όλες τις δηλώσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω κατά καιρούς στο forum, σχόλια των συναδέλφων ότι δεν προλαβαίνουν να κάνουν τις δηλώσεις στην ώρα τους και ότι το υπουργείο πρέπει να τους δίνει παρατάσεις και ξανά παρατάσεις και ότι κανείς δεν τους καταλαβαίνει.Μήπως όμως για το ότι δεν προλαβαίνουν τις ημερομηνίες φταίνε κάπου και οι ίδιοι;Γιατί το "δεν προλαβαίνω" είναι μια σχετική έννοια.Αν δηλαδή κι εγώ μαζέψω ένα σωρό δουλειές-που ξέρω εξ αρχής ότι δε θα έχω το χρόνο να τις διεκπεραιώσω,τις αναλαμβάνω όμως γιατί θέλω να γεμίζω τις τσέπες μου με λεφτά-τότε είναι λογικό κάποια στιγμή να τα παίξω και να μη μου φτάνει ο χρόνος(γιατί η μέρα πάντα 24 ώρες θα έχει) και θα αρχίσω τη γκρίνια και θα λέω ότι κάποιος μου την έχει φέρει.Στην πραγματικότητα όμως δε θα μου φταίει κανένας άλλος εκτός από τον εαυτό μου.Γιατί οι επιλογές που έχω ήδη κάνει είναι καθαρά δική μου απόφαση.Ούτε βέβαια θα με έχει αδικήσει κανείς-ποια είναι δηλαδή η αδικία;Δε δουλεύω χωρίς να πληρώνομαι.Το ακριβώς αντίθετο.Πληρώνομαι και μάλιστα πολύ καλά,αν αναλογιστώ ότι για μια δήλωση θα πάρω όσα είναι το μεροκάματο κάποιου άλλου.

Γι αυτόν ακριβώς το λόγο αγαπητοί συνάδελφοι θα μου επιτρέψετε να μου ακούγονται αστεία όλα αυτά τα κλαψουρίσματα και να θεωρώ ότι οι δηλώσεις περί αδικίας δεν είναι τίποτ'άλλο από ένα καλό χάιδεμα των αυτιών των λογιστών.

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη στους συναδέλφους που νομίζουν ότι τους προσβάλλω, σας διαβεβαιώνω ότι δεν έχω αυτή την πρόθεση και ότι ήθελα απλά να καταθέσω την άποψή μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να θεωρώ τον εαυτό μου λογιστή αν και είμαι Μισθωτός (γιατι πολλά ακούγονται εδώ μέσα).

Ένα έχω να ρωτήσω ο κλάδος μας γιατί δεν απαιργεί για όλα τα θέματα που πιστεύει ότι αδικείται και για τα οποία στην πλειοψηφία τους έχουμε απόλυτο δίκιο...???

Το ερώτημα δεν είναι ρητορικό...

Εγώ προσωπικά δεν θέλω παράταση, κανονικά θα πρέπει αυτοί που δεν έστειλαν τις δηλώσει για οποιαδήποτε λόγο να επιβαρυνθούν το πρόστιμο είτε αυτοί είτε ο πελάτης (που αργησε).

Όπως στρώσεις έτσι θα κοιμηθείς..,δυστυχώς ο κλάδος μας αντί να είναι ενωμένος, ο ένας "χτυπάει" τον άλλον.

Ευχομαι σε όλους καλή συνέχεια κι ελπίζω ως την Δευτέρα να έχετε στείλει όλες τις δηλώσεις σας.

Δηλαδή εσεις θεωρείτε ότι δεν χτυπάτε τους άλλους τώρα ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστέψτε με καταλαβαίνω απόλυτα τις δυσκολίες που έχετε αντιμετωπίσει και θεωρώ ότι σας τιμά να αναφέρετε από που ξεκινήσατε.Και να ξέρετε ότι έχω κουβεντιάσει άπειρες ώρες με ελευθερους επαγγελματίες και γνωρίζω και τα καλά και τα κακά της δουλειάς.Για τις αμοιβές ας πούμε έχω μια σαφή εικόνα,όπως και για τους κακοπληρωτές στους οποίους πέφτουν πολλά γραφεία(βλέπετε,αναφέρομαι και στις δύο οψεις τους νομίσματος).Αυτό που δε μπορώ να δεχθώ,είναι το να μιλά κανείς απαξιωτικά για έναν λογιστή που δεν έχει δικό του γραφείο,αλλά δουλευει μισθωτός.Και ο μισθωτός δεν τα έχει βρει όλα ρόδινα.Κι εκείνος έχει φάει πολλές ώρες σε διάβασμα ή σε σεμινάρια.Κι εκείνος έχει αντιμετωπισει τα δικά του ζόρια.

Άλλο "έχω κουβεντιάσει με ελεύθερους επαγγελματίες" κι άλλο είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Όσο και να το κουβεντιάζεις είναι αδύνατο να καταλάβεις το ελεύθερο επάγγελμα. Προσωπικά έχω ανοίξει εδώ και 1,5 χρόνο κυριολεκτικά από το μηδέν, χωρίς πελατολόγιο έτοιμο και αν δεν είχα την επιδότηση του ΟΑΕΔ θα είχα μπει μέσα για τα καλά. Κι όμως, πριν ξεκινήσω είχα την εντύπωση ότι όλοι οι λογιστές βγάζουν λεφτά κι ότι απλά κλαίγονται, όπως νομίζεις κι εσύ.

Υπήρξα και μισθωτή και ξέρω πως είναι, ακόμα και στα δύσκολα προτιμώ το ελεύθερο επάγγελμα όχι λόγω αμοιβών αλλά λόγω χαρακτήρα. Παρόλα αυτά λυπάμαι, αν δε το κάνεις το βήμα και χωρίς να έχεις μισθό από πίσω ΔΕ μπορείς να το καταλάβεις πώς είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγαπητέ δεν έχω πελάτες γιατί πολύ απλά δεν έχω λογιστικό γραφείο.Θα το ήθελα πολύ, αλλά δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να ανοίξω δικό μου γραφείο, οπότε και δουλεύω ως μισθωτός,με αποτέλεσμα και οι αποδοχές μου, παρ'ότι έχω μια πολύ καλή προυπηρεσία και έχω εδω και χρόνια θέση προισταμένου σε μεγάλη εταιρεία,οι αμοιβές μου να κυμαίνονται σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα από πολλών συνομηλίκων μου που είναι ελεύθεροι επαγγελματίες.Και βέβαια τα εισοδήματά μου τα δηλώνω μέχρι τελευταίας δεκάρας,με αποτέλεσμα να φορολογούμαι γι αυτά, σε αντίθεση με τους ελευθερους επαγγελματίες που αμφιβάλλω αν εκδίδουν αποδείξεις έστω και για το 10% των δηλώσεων που κάνουν.Πάντως από όσους ανθρώπους έχω κουβεντιάσει, δεν έχω ακούσει ούτε από έναν να του έχει κόψει ο λογιστής απόδειξη για τη δήλωση που του κάνει.Επίσης σύμφωνα με τα λεγόμενά τους τα ποσά που δίνουν για να τους κάνουν τη δήλωση κυμαίνονται από 30-50 € για μια δουλειά που δεν είναι πάνω από 15-20 άντε το πολύ 30 λεπτά-λογικό χρονικό διάστημα μου ακούγεται, γιατί κάπου τόσο κάνω κι εγώ για να φτιάξω τη δήλωση του αφεντικού μου που έχει εισοδήματα από δέκα πηγές,πόσο μάλλον για τη δήλωση ενός μισθωτού ή συνταξιούχου που την κάνει μάλιστα ένας λογιστής πολύ πιο εξειδικευμένος απ'ότι εγώ στα φορολογικα.Για πες μου λοιπόν είναι ή δεν είναι τα 30€ μια πολύ καλή αμοιβή για δουλειά μισής ώρας σου λέω εγώ;

Τώρα ως προς αυτά που λες περί αντιξοοτήτων,όπως το να σου φέρουν καθυστερημένα τα παρασταστικά ή να κολλάει το taxis τα έχω ζήσει κι εγώ και φαντάζομαι όλοι οι λογιστές και νομίζω πως θα πρέπει ειδικά όταν έχουμε μια εμπειρία στο επάγγελμα να τα λαμβάνουμε υπ'όψιν μας εξ'αρχής και να κανονίζουμε τη δουλειά μας αναλογως.Αυτό ακριβώς εννοούσα λέγοντας ότι το "δεν προλαβαίνω" είναι σχετική έννοια.Ενας συνάδελφος λίγο πιο πάνω έγραψε ότι έχει να στείλει 250 δηλώσεις και άλλες 400 να ετοιμάσει.Λογικό δεν είναι να μην προλαβαίνει;Δεν αρνήθηκε όμως να τις αναλάβει.Γιατί ήθελε το μπικικίνι.Δικαίωμά του δε λέω,αλλά δε μπορώ μετά να δεχθώ να μου λέει ότι δεν έχει χρόνο.Ηξερε από πριν ότι θα του έβγαινε η πίστη.Δεν σκέφτηκε όμως να προσλάβει ούτε και έναν υπάλληλο όπως έγραψε ο spirosvii και να δώσει δουλειά σε έναν άνεργο.Αντίθετα προτίμησε να κουραστεί παραπάνω και να του μείνουν εκείνου όλα τα χρήματα.Δικαιωμά του ξανά,αλλά όλα στη ζωή έχουν ένα κόστος

Δεν νομίζω να είσαι συνάδελφος, γιατί αλλιώς θα γνώριζες ότι τα 30 ευρώ μια δήλωσης δεν μπαίνουν όλα στη τσέπη ενός λογιστή. Μερίζονται στο ενοίκιο του γραφείου, στον ΟΑΕΕ, στην πληρωμή του προσωπικού (που αυτές τις ημέρες κάνει και υπερωρίες), στο ΙΚΑ, στη ΔΕΗ, στις αναβαθμίσεις των προγραμμάτων, και σε άλλα πολλά που για πολύ καιρό μείναν απλήρωτα. Συνεπώς ας μη μιλάμε αν δεν έχουμε άποψη για κάποια θέματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

snapback.pngOKO, κατά 26 Ιούλιος 2012 - 10:31 πμ, λόγο:

ΕΞΗΓΗΣΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΟΤΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ 50,00 ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΣ ΦΠΑ ,ΦΟΡΟΥ ,ΕΞΟΔΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ,ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ,ΕΝΤΥΠΩΝ ΚΛΠ ΔΕΝ ΑΠΟΜΕΝΟΥΝ ΟΥΤΕ 15,00 ΕΥΡΩ .ΤΟ ΕΧΩ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΕΙ.ΒΑΛΤΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ .

Korina_77

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ .ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΤΕ ΝΑ ΞΟΦΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙΣ,ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Δηλαδή εσεις θεωρείτε ότι δεν χτυπάτε τους άλλους τώρα ???????

εγω σκεφτομε να ερθω στην πρεβεζα που ειμαι απο εκει και να χτυπισω την δικη σου δουλεια που εχω και εμπειρια 30 χρονων και σε μεγαλυτερες επιχειρήσεις απο αυτές που εχει η πολη μας με τις αποψεις τις δηθεν συναδελφικες που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σκεφτομε να ερθω στην πρεβεζα που ειμαι απο εκει και να χτυπισω την δικη σου δουλεια που εχω και εμπειρια 30 χρονων και σε μεγαλυτερες επιχειρήσεις απο αυτές που εχει η πολη μας με τις αποψεις τις δηθεν συναδελφικες που έχεις.

Σ Τ Ο ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΠΕΡΙ Π Α Ρ Α Τ Α Σ Ε Ι Σ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα καταφέραμε αντί να είμαστε ενωμένοι μισθωτοί και επαγγελματίες ενάντια στις πολιτικές του υπουργείου τσακωνόμαστε μεταξύ μας.Και εγώ μισθωτός είμαι χωρίς μεγάλη εμπειρία αλλά καταλαβαίνω απόλυτα όσο μπορώ βέβαια τους επαγγελματίες.

Αν διαβάζει κανείς από την ΠΟΦΕΕ και το υπουργείο να είστε σίγουροι οτι θα γελανε μαζί μας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σκεφτομε να ερθω στην πρεβεζα που ειμαι απο εκει και να χτυπισω την δικη σου δουλεια που εχω και εμπειρια 30 χρονων και σε μεγαλυτερες επιχειρήσεις απο αυτές που εχει η πολη μας με τις αποψεις τις δηθεν συναδελφικες που έχεις.

Εμπειρία ίσως έχεις, ορθογραφία δεν έχεις.... :lol:

Οπότε σιγά μη χτυπήσεις τον Απόστολο.... :D Άμα έχεις 30 χρόνια δεν ετοιμάζεσαι για σύνταξη καλύτερα?

Εγώ σκοπεύω να μου μείνουν καμιά 20-30αριά για τις άτυπες μέρες που θα μείνει ανοικτό το σύστημα και ότι είναι να γίνει ας γίνει...

Αυτό που ζητάει η ΠΟΦΕΕ είναι ανέκδοτο πάντως... :angry: (Για γέλια ή για κλάματα όπως λέει και ο συνάδελφος παραπάνω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να θεωρώ τον εαυτό μου λογιστή αν και είμαι Μισθωτός (γιατι πολλά ακούγονται εδώ μέσα).

Ένα έχω να ρωτήσω ο κλάδος μας γιατί δεν απαιργεί για όλα τα θέματα που πιστεύει ότι αδικείται και για τα οποία στην πλειοψηφία τους έχουμε απόλυτο δίκιο...???

Το ερώτημα δεν είναι ρητορικό...

Εγώ προσωπικά δεν θέλω παράταση, κανονικά θα πρέπει αυτοί που δεν έστειλαν τις δηλώσει για οποιαδήποτε λόγο να επιβαρυνθούν το πρόστιμο είτε αυτοί είτε ο πελάτης (που αργησε).

Όπως στρώσεις έτσι θα κοιμηθείς..,δυστυχώς ο κλάδος μας αντί να είναι ενωμένος, ο ένας "χτυπάει" τον άλλον.

Ευχομαι σε όλους καλή συνέχεια κι ελπίζω ως την Δευτέρα να έχετε στείλει όλες τις δηλώσεις σας.

εγω σκεφτομε να ερθω στην πρεβεζα που ειμαι απο εκει και να χτυπισω την δικη σου δουλεια που εχω και εμπειρια 30 χρονων και σε μεγαλυτερες επιχειρήσεις απο αυτές που εχει η πολη μας με τις αποψεις τις δηθεν συναδελφικες που έχεις.

Να υποθέσω ότι είστε το ίδιο πρόσωπο ???

Βαρέθηκα εκτός των άλλων και τις ανώνυμες επιθέσεις .......

Πέρα από αυτό μπορώ να έχω το λόγο της επίθεσης σας στο πρόσωπο μού ? Πραγματικά δεν καταλαβαίνω ?

Και δεν χρειάζεται να τις "χτυπήσεις" (που σημαίνει ότι θα ρίξεις τις τιμές άρα θα είσαι τζαμπατζής και χαμάλης και άρα όλη σου η εμπειρία θα κοστολογείται πολύ λιγότερη από την πολύ μικρότερη δική μου) .... Μπορώ αν θέλεις να σου τη χαρίσω με μόνη υποχρέωση να σου έρθουν καθαροί , δηλαδή χωρίς χρέος σε μένα , αν θες δηλαδή μπορείς να αγοράσεις το χρέος τους (άλλωστε κάτι τέτοιο δεν γίνεται και στο καπιταλιστικό σύστημα ?) .

Επαναλαμβάνω ότι θα ήθελα να μου δείξετε τις σας πείραξε προσωπικά και αν έχω λάθος ή σας έχω θίξει (πάντα χωρίς πρόθεση) ευχαρίστως και άμεσα να ζητήσω συγνώμη , σε κάθε άλλη περίπτωση θα είστε απλά ένας ανώνυμος .........

ΥΓ 1 Γνωρίζετε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσω ασχολίαστη τέτοια δημοσίευση και αυτό λόγω της κοινή μας καταγωγής , το γνωστό ηπειρώτικο κεφάλι .... :)

ΥΓ 2 Για παρατάσεις κλπ τα έχουμε και πει και γράψει καταλαβαίνω την αντίδραση σας , αλλά όταν η συντριπτική πλειοψήφια του κλάδου διαμαρτύρεται , ε τότε μάλλο το σύστημα δε πάει καλά και όχι οι συνάδελφοι ....

ΥΓ 3 Θα παινέψω και τα λιγοστά γένια μου , κάθε χρόνο τύχαινε να τελειώνουμε πάντα τις δηλώσεις από τα πρώτα γραφεία , ΠΑΝΤΑ είμασταν από τους πρώτους (μαζί μάλιστα με συναδέλφους που και αυτοί είχαν τελιώσει ή είχαν ελάχιστες δηλώσεις) που ζητάγαμε παράταση από τη Δου ή από το Υπουργείο ...... Αυτό είναι συναδελφικότητα και αυτό είναι που χαιρόμαστε στη μικρή μας πόλη , η καλή σχέση που έχει το σύνολο των συναδέλφων ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μοναδική άποψη των τελευταίων 2 χρόνων, η ποιο σωστή απ'όλες, είναι να υπάρχει καταληκτική ημερομηνία υποβολής, ανοιχτό σύστημα 365 μέρες το χρόνο και κάθε εκπρόθεσμη υποβολή να έχει τις ανάλογες ποινές!

Μόνο έτσι θα δούμε άσπρη μέρα!

Έχει καταντήσει γελοία η ιστορία με τις παρατάσεις. Και σε αυτό φταίει το Υπουργείο, φταίμε εμείς, φταίνε και οι φορολογούμενοι (με σειρά προτεραιότητας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

broster

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΟ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ.

Αυτό δεν μας αφορά εμάς του υπόλοιπους και είναι και εκτός ΘΕΜΑΤΟΣ, φίλε, Επισκέπτη-ΜΠΙΛΛΥ-.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΠΙΛΛΥ

ZAKU

ΝΑΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΩ ΤΗ ΘΕΣΗΜΟΥ.ΘΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΑΦΟΡΑ ΟΤΑΝ ΕΠΙΤΙΘΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΣΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ .ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΙΕΙ.ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΩ.ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΘΕΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σκεφτομε να ερθω στην πρεβεζα που ειμαι απο εκει και να χτυπισω την δικη σου δουλεια που εχω και εμπειρια 30 χρονων και σε μεγαλυτερες επιχειρήσεις απο αυτές που εχει η πολη μας με τις αποψεις τις δηθεν συναδελφικες που έχεις.

Έλα μωρή ανορθόγραφη "γάτα" ... Είσαι και μετριόφρων ... Δε πα να κάνεις καμιά τούμπα;;

Y.Γ. Μπίλυ, αν θες γράφε ορθά, τουτέστιν όχι κεφαλαία, μας βγήκαν τα μάτια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι είστε το ίδιο πρόσωπο ???

Βαρέθηκα εκτός των άλλων και τις ανώνυμες επιθέσεις .......

ΥΓ 3 Θα παινέψω και τα λιγοστά γένια μου , κάθε χρόνο τύχαινε να τελειώνουμε πάντα τις δηλώσεις από τα πρώτα γραφεία , ΠΑΝΤΑ είμασταν από τους πρώτους (μαζί μάλιστα με συναδέλφους που και αυτοί είχαν τελιώσει ή είχαν ελάχιστες δηλώσεις) που ζητάγαμε παράταση από τη Δου ή από το Υπουργείο ...... Αυτό είναι συναδελφικότητα και αυτό είναι που χαιρόμαστε στη μικρή μας πόλη , η καλή σχέση που έχει το σύνολο των συναδέλφων ......

Αποστόλη, σου επαναλαμβάνω, αγνόησε αυτούς τους τους άσχετους, μην τους δίνεις σημασία, τους δίνεις αξία, τους προσθέτεις ένα άσσο μπροστά στο μηδενικό που πραγματικά είναι. Συγκεντρώσου στα προβλήματά μας και συνέχισε την καλή προσπάθεια.

Σε κατάλαβαν ότι είσαι νευρικός και σε τσινάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω προτείνει πολλές φορές ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ. Αν κάποιος επισκέπτης θέλει να διαβάσει μια δημοσίευση,ας την διαβάσει. Δημοσιεύσεις όμως να γίνονται ΜΟΝΟΝ από τα εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ, όπως γίνεται σε πολλά φόρα του Ιντερνετ. Ας το δουν οι υπεύθυνοι του χώρου, επιτέλους, δεν είμαστε φόρουμ δεκαπεντάρηδων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω προτείνει πολλές φορές ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ. Αν κάποιος επισκέπτης θέλει να διαβάσει μια δημοσίευση,ας την διαβάσει. Δημοσιεύσεις όμως να γίνονται ΜΟΝΟΝ από τα εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ, όπως γίνεται σε πολλά φόρα του Ιντερνετ. Ας το δουν οι υπεύθυνοι του χώρου, επιτέλους, δεν είμαστε φόρουμ δεκαπεντάρηδων....

Τώρα είδα τις "ωραίες" ανώνυμες δημοσιεύσεις. Πάλι τα ίδια. Φίλε Αρχοντή οι τύποι παίζουν άτεχνα τον "κατά φαντασία λογιστή"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιώργος Κ.

Έχω προτείνει πολλές φορές ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ. Αν κάποιος επισκέπτης θέλει να διαβάσει μια δημοσίευση,ας την διαβάσει. Δημοσιεύσεις όμως να γίνονται ΜΟΝΟΝ από τα εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ, όπως γίνεται σε πολλά φόρα του Ιντερνετ. Ας το δουν οι υπεύθυνοι του χώρου, επιτέλους, δεν είμαστε φόρουμ δεκαπεντάρηδων....

Έχετε δίκιο αλλά αν απαγορευτεί να στέλνουν post οι μη εγγεγραμμένοι τότε να τους επιτραπεί να εγγράφονται στο forum με ονοματεπώνυμο και στοιχεία,γιατί μπορεί να θέλουν να ρωτήσουν κάτι απλό. Δεν είμαι υπέρ του να ρωτούνται από μη λογιστές σύνθετα φοροτεχνικά θέματα που κανονικά θα έπρεπε να πάνε σε λογιστικό γραφείο για την αποφυγή λαθών και να χάνουν έτσι τζίρο οι λογιστές, αλλά από την άλλη να μπορεί να ρωτήσει κάποιος απλά πράγματα και ερωτήσεις για τα οποία δεν καλύπτεται από το βιβλιαράκι του υπουργείου οικονομικών.

Λ.χ για το αν μια δευτερεύουσα κατοικία θα γραφτεί στον πίνακα 5 αναλόγως και την περίπτωση ή για το αν υπάρχει τεκμήριο στην φιλοξενεία. Για τέτοια απλά πράγματα που δυστηχώς το ΥΠΟΙΚ δεν μας καλύπτει, μην περιμένει κανένας να πάει ο πελάτης σε λογιστικό γραφείο και να πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...