Προς το περιεχόμενο

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχην parmgr σ'ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση,

τοσα χρονια μονος μου την εκανα τη δηλωση, απλα ηθελα να σιγουρευτω ποιο στο καλο ειναι το καθαρο ποσο

και με την απαντηση σου παλι δεν καταλαβα

εχουμε, ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ = ΜΙΚΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΕΙΟΝ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΙΚΑ ή

ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ = ΜΙΚΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΕΙΟΝ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΙΚΑ ΜΕΙΟΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΕΝ ΦΟΡΟΣ

Μπορεις να μου το ξεκαθαρισεις για να την υποβαλλω σημερα?

Αλλες χρονιες το αυτοκινητο δεν το εβαζα καθολου στην δηλωση και μαλλον ετσι θα κανω και φετος...

Καλη δυναμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ'αρχην parmgr σ'ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση,

τοσα χρονια μονος μου την εκανα τη δηλωση, απλα ηθελα να σιγουρευτω ποιο στο καλο ειναι το καθαρο ποσο

και με την απαντηση σου παλι δεν καταλαβα

εχουμε, ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ = ΜΙΚΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΕΙΟΝ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΙΚΑ ή

ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ = ΜΙΚΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΕΙΟΝ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΙΚΑ ΜΕΙΟΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΕΝ ΦΟΡΟΣ

Μπορεις να μου το ξεκαθαρισεις για να την υποβαλλω σημερα?

Αλλες χρονιες το αυτοκινητο δεν το εβαζα καθολου στην δηλωση και μαλλον ετσι θα κανω και φετος...

Το αυτοκίνητο δεν ανήκει στην εταιρεία; Γιατί να το δηλώσεις;

Καλη δυναμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπως έτσι θα είναι περίπου και η δικιά σου

http://www.docstoc.com/docs/3890582/%CE%92%CE%95%CE%92%CE%91%CE%99%CE%A9%CE%A3%CE%97-%CE%91%CE%A0%CE%9F%CE%94%CE%9F%CE%A7%CE%A9%CE%9D

λοιπόν έχουμε την βεβαίωση αποδοχών

εκεί λέει Καθαρό πόσο 41384,07 ( 301 )

και πιο δεξιά λέει φόρος που αναλογούν 9075,64 ( 313 )

και φόρος που παρακρατήθηκε 8939,51 ( 315 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπως έτσι θα είναι περίπου και η δικιά σου

http://www.docstoc.c...%A7%CE%A9%CE%9D

λοιπόν έχουμε την βεβαίωση αποδοχών

εκεί λέει Καθαρό πόσο 41384,07 ( 301 )

και πιο δεξιά λέει φόρος που αναλογούν 9075,64 ( 313 )

και φόρος που παρακρατήθηκε 8939,51 ( 315 )

συνάδελφε μήπως έχεις το email κανενός μηχανικού γιατί θέλω να ρίξω κάτι λίγα μπετουδάκια μήπως μπορεί απ' το internet να μου πεί πως γίνεται αυτή η ψιλοδουλίτσα μωρέ τι σίδερα να βάλω , πως να τα δέσω, τι μίξη τσιμέντο-άμμο-νερό να κάνω , απλά πράματα δηλαδή... μέχρι πέρσι τα έκανα μόνος μου αλλά είπα φέτος να ρωτήσω κανένα ειδικό μπάς και κάνω καμμιά βλακεία και πέσει η μάντρα σε κανά περαστικό...

επίσης άμα έχεις και κανενός δερματολόγου γιατί έχω ένα φίλο που έχει βγάλει κάτι σαν ελιά στο χέρι, να μου πει τη γνώμη του... δε νομίζω νάναι κανά καρκίνωμα αλλά άμα τον ρωτήσω θα ξέρει να μου πει φαντάζομαι να μην έχει άγχος ο φίλος κυριακάτικα....

εσύ συνάδελφε vou έχω ένα ερώτημα μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις?

έχω νοικιάσει ένα αυτοκίνητο όλο το 2011, πρέπει να το δηλώσω στα τεκμήριά μου ή επειδή ανήκει στην εταιρεία ενοικιάσεων δεν το δηλώνει κανένας ?

ρωτάω γιατί και το άλλο αυτοκίνητο του κυρίου που φτιάχνει τη δήλωση μόνος του μάλλον δεν πρέπει να το δηλώσει απ'οτι λες... τελικά τα ΕΙΧ ποιος τα δηλώνει όταν τα έχουν εταιρείες? κανένας? ή όποιος έχει την χρήση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνάδελφε μήπως έχεις το email κανενός μηχανικού γιατί θέλω να ρίξω κάτι λίγα μπετουδάκια μήπως μπορεί απ' το internet να μου πεί πως γίνεται αυτή η ψιλοδουλίτσα μωρέ τι σίδερα να βάλω , πως να τα δέσω, τι μίξη τσιμέντο-άμμο-νερό να κάνω , απλά πράματα δηλαδή... μέχρι πέρσι τα έκανα μόνος μου αλλά είπα φέτος να ρωτήσω κανένα ειδικό μπάς και κάνω καμμιά βλακεία και πέσει η μάντρα σε κανά περαστικό...

http://www.eplans.com/

επίσης άμα έχεις και κανενός δερματολόγου γιατί έχω ένα φίλο που έχει βγάλει κάτι σαν ελιά στο χέρι, να μου πει τη γνώμη του... δε νομίζω νάναι κανά καρκίνωμα αλλά άμα τον ρωτήσω θα ξέρει να μου πει φαντάζομαι να μην έχει άγχος ο φίλος κυριακάτικα....

φαρμακευτική κάνναβη για όλες τις δουλείες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνάδελφε μήπως έχεις το email κανενός μηχανικού γιατί θέλω να ρίξω κάτι λίγα μπετουδάκια μήπως μπορεί απ' το internet να μου πεί πως γίνεται αυτή η ψιλοδουλίτσα μωρέ τι σίδερα να βάλω , πως να τα δέσω, τι μίξη τσιμέντο-άμμο-νερό να κάνω , απλά πράματα δηλαδή... μέχρι πέρσι τα έκανα μόνος μου αλλά είπα φέτος να ρωτήσω κανένα ειδικό μπάς και κάνω καμμιά βλακεία και πέσει η μάντρα σε κανά περαστικό...

επίσης άμα έχεις και κανενός δερματολόγου γιατί έχω ένα φίλο που έχει βγάλει κάτι σαν ελιά στο χέρι, να μου πει τη γνώμη του... δε νομίζω νάναι κανά καρκίνωμα αλλά άμα τον ρωτήσω θα ξέρει να μου πει φαντάζομαι να μην έχει άγχος ο φίλος κυριακάτικα....

εσύ συνάδελφε vou έχω ένα ερώτημα μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις?

έχω νοικιάσει ένα αυτοκίνητο όλο το 2011, πρέπει να το δηλώσω στα τεκμήριά μου ή επειδή ανήκει στην εταιρεία ενοικιάσεων δεν το δηλώνει κανένας ?

ρωτάω γιατί και το άλλο αυτοκίνητο του κυρίου που φτιάχνει τη δήλωση μόνος του μάλλον δεν πρέπει να το δηλώσει απ'οτι λες... τελικά τα ΕΙΧ ποιος τα δηλώνει όταν τα έχουν εταιρείες? κανένας? ή όποιος έχει την χρήση ?

Σε περίπτωση που γίνεται χρήση ενός εταιρικού οχήματος από στέλεχος της εταιρίας και η εργ. αξία του είναι πάνω από 15000 θεωρείται εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες το οποίο υπολογίζεται αναλογικά με βάση το παραπάνω ποσό και αναγράφεται σε ξεχωριστή γραμμή στην βεβαίωση αποδοχών, Στη περίπτωση που το παραπανω αυτοκίνητο χρησιμοποιείται από πωλητή δεν εφαρμόζονται τα παραπάνω. Οπότε θεωρώ ότι ο άνθρωπος που έκανε απλά μια ερώτηση δεν πρέπει να δηλώσει το παραπάνω αυτοκίνητο γιατί απλά δεν ανέφερε πουθενά την ιδιότητα του ως στέλεχος ( που και να ήτανε η εργ. αξία του αυτοκινήτου είναι μέχρι 15000) και επίσης φαντάζομαι ότι θα του έκανε εντύπωση το γεγονός ότι θα υπήρχε στην βεβαίωση του ένα ποσό το οποίο δεν έχει λάβει ποτέ.

Αυτό νομίζω ότι ισχύει. Είμαι καινούρια στο επάγγελμα (και δεν μου έχει τύχει μια αντίστοιχη περίπτωση) και πιο καινούρια στο forum. Το γεγονός ότι έκανε μια ερώτηση ένας άνθρωπος που κάνει μόνος του τη φορολογική του δήλωση, δεν είναι τραγικό και φυσικά δεν είναι και ο μόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Νικος

Είχαμε τη σειρά μας, οι δηλώσεις απο τον Απρίλιο και άντε μεχρι 15/07 τελειώναμε. Αυτό το πράγμα φέτος δεν καταφέρνετε με τίποτα! Αν δε δωθεί νέα παράταση που θα έπρεπε να έχει ήδη ανακοινωθεί καθώς είναι εβδομάδα ΦΠΑ, ΑΠΔ, ΦΜΥ, εγώ τουλάχιστο θα έχω πολλές εκπρόθεσμες δηλώσεις. Και βέβαια, καλώς ή κακώς, θα υποβληθούν όποτε ή άγνωστο πότε. Θα μου πεί κάποιος γιατή την αναλαμβάνεις την πολλή δουλειά όταν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις? Καλύτερα να μήν μου το πει! θα προτιμούσα να συζητώ με συνάδελφο που γνωρίζει τη δουλειά! Φέτος φορτωθήκαμε πολλή "μαυρίλα". Δηλαδή, ενώ παλιά άκουγες " μου ήρθε η εφορία και είναι να πληρώσω ...." τώρα ακούς πήγα στο λογιστή και μου έβγαλε να πληρώσω ....... " Απο την άλλη ΝΑΙ έχουμε δουλειά, δουλειά ασταμάτητη, ΝΑΙ, δουλειά όμως σε μια εποχή που οι περισσότεροι απο τους πελάτες μας είναι ουσιαστικά άνεργοι ( άδεια μαγαζιά, μηδενική ρευστότητα, τζίροι καταποντισμένοι, δημόσια έργα ανύπαρκτα) και αφραγκοι και επειδή τους βγαίνει να πληρώσουν στην εφορία, θέλουν να εκδικιθούν το σύστημα και επειδή και ο λογιστής είναι κομάτι του συστήματος πρώτα πρώτα θα αρπάξουν τον λογιστή, με το να μην τον πληρώσουν ή με να του τα χώσουν και να τον πρήξουν όσο περισσότερο μορούν, μέχρι να σκάσει άν είναι δυνατό. Παράτησα τα Φ.Π.Α., καννένας δεν πληρώνει τίποτα, ΦΜΥ θα τα στείλω εκπρόθεσμα, ΑΠΔ δεν έστειλα ακόμη, βιβλία ανημέρωτα! ΧΑΟΣ! Νομίζω ότι έρχετε το τέλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους,

Ευχαριστω τα μελη Vou και parmgr, που με βοηθησαν να συμπληρωσω και να τελειωσω με τη δηλωση μου φετος.

Aν και σπουδασα οικονομικα, δεν θα μπορουσα να κανω τη δουλεια του λογιστή.

Ειναι δουλεια ψυχοφθορα, φερει ευθυνες και πρεπει να ανατρεχεις σε νομους και παραπομπες συνεχεια.

Αυτο το forum ειναι καταπληκτικο, και λειτουργει θεραπευτικα, γιατι βοηθαει να ξεκαθαρισουν τα πραγματα στα σημεια που ειναι θολα.

Και μεσα απο αυτο το forum, ως επισκεπτης, γρήγορα και αμεσα βρήκα και εγω βοηθεια

Καλό κουραγιο και υγεια σε όλους σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε, ο φόρος όμως περιορίζεται ώστε το εισόδημα να μην είναι κάτω από 9000,00 άρα 197 ευρώ.

Κάνει λάθος το λογισμικό σας.

Καλή συνέχεια

Πλέον νιώθω πολύ ελλιπής σαν επαγγελματίας. Έπρεπε να φτάσουμε στο τέλος των δηλώσεων για να το πάρω χαμπάρι.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον νιώθω πολύ ελλιπής σαν επαγγελματίας. Έπρεπε να φτάσουμε στο τέλος των δηλώσεων για να το πάρω χαμπάρι.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μη νοιώθεις μόνος

Έρχονται στιγμές που όλοι μας νοιώθουμε έτσι

Και μην είσαι τόσο σκληρός με τον εαυτό σου . Δεν είμαστε στο τέλος των δηλώσεων , στη μέση είμαστε . ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον νιώθω πολύ ελλιπής σαν επαγγελματίας. Έπρεπε να φτάσουμε στο τέλος των δηλώσεων για να το πάρω χαμπάρι.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μη νοιώθεις μόνος

Έρχονται στιγμές που όλοι μας νοιώθουμε έτσι

Και μην είσαι τόσο σκληρός με τον εαυτό σου . Δεν είμαστε στο τέλος των δηλώσεων , στη μέση είμαστε . ;)

Καλημέρα συνάδελφοι, καλή εβδομάδα.

Σας ζητώ συγγνώμη, αλλά είστε όλοι μετά από εμένα.

Καλή συνέχεια, καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Κανένα νέο για παράταση ΦΠΑ μήπως έχουμε?

Με τα Ε1, τα ΦΠΑ έμειναν πίσω!

ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ!!!

Ας κάνει αίτημα για παράταση η ΠΟΦΕΕ...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......................

Έπρεπε να φτάσουμε στο τέλος των δηλώσεων

.................

Δημήτρη αυτό δεν το περίμενα από σένα !!!!!!!! :D :D

Δεν κατεβαίνετε διακοπές να βοηθήσετε και κανά συνάδελφο !!!!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη νοιώθεις μόνος

Έρχονται στιγμές που όλοι μας νοιώθουμε έτσι

Και μην είσαι τόσο σκληρός με τον εαυτό σου . Δεν είμαστε στο τέλος των δηλώσεων , στη μέση είμαστε . ;)

Αγαπητέ και αξιότιμε συνάδελφε,

ενδέχεται το απόγευμα να βρισκόμαστε για μπανάκι και μπυρίτσες στον Ν. Παντελεήμωνα (στο γνωστό σημείο)

Η παρουσία σας θα εκτιμηθεί. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Κανένα νέο για παράταση ΦΠΑ μήπως έχουμε?

Με τα Ε1, τα ΦΠΑ έμειναν πίσω!

ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ!!!

Ας κάνει αίτημα για παράταση η ΠΟΦΕΕ...!

Να οργανώσετε καλύτερα το χρόνο σας.

02:00-06:00 το σύστημα πετάει

Χάρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη αυτό δεν το περίμενα από σένα !!!!!!!! :D :D

Δεν κατεβαίνετε διακοπές να βοηθήσετε και κανά συνάδελφο !!!!!! :D

Μείνανε καμμιά 25ριά Απόστολε, αλλά είναι όλες μία και μία.

Μακάρι να μπορούσα να ρθω φίλε. Και τι δε θα δινα για διακοπές. Νιώθω πάρα πολύ κουρασμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να οργανώσετε καλύτερα το χρόνο σας.

02:00-06:00 το σύστημα πετάει

Χάρης

χαχαχα....βέβαια...πετάει

κ.Χάρη,εγώ προσωπικά τον χρόνο μου τον οργανώνω πολύ καλά...

το θέμα είναι ότι κάποιοι πελάτες φέρνουν τα τιμολόγια προς καταχώρηση κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή ,ενώ εγώ τους τα έχω ζητησει πολύ νωρίτερα και πολλές φορές!(μιλάω για αυτούς που είναι μακριά).

Στους κοντά μου,φυσικά πάω εγώ και τα παίρνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που γίνεται χρήση ενός εταιρικού οχήματος από στέλεχος της εταιρίας και η εργ. αξία του είναι πάνω από 15000 θεωρείται εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες το οποίο υπολογίζεται αναλογικά με βάση το παραπάνω ποσό και αναγράφεται σε ξεχωριστή γραμμή στην βεβαίωση αποδοχών, Στη περίπτωση που το παραπανω αυτοκίνητο χρησιμοποιείται από πωλητή δεν εφαρμόζονται τα παραπάνω. Οπότε θεωρώ ότι ο άνθρωπος που έκανε απλά μια ερώτηση δεν πρέπει να δηλώσει το παραπάνω αυτοκίνητο γιατί απλά δεν ανέφερε πουθενά την ιδιότητα του ως στέλεχος ( που και να ήτανε η εργ. αξία του αυτοκινήτου είναι μέχρι 15000) και επίσης φαντάζομαι ότι θα του έκανε εντύπωση το γεγονός ότι θα υπήρχε στην βεβαίωση του ένα ποσό το οποίο δεν έχει λάβει ποτέ.

Αυτό νομίζω ότι ισχύει. Είμαι καινούρια στο επάγγελμα (και δεν μου έχει τύχει μια αντίστοιχη περίπτωση) και πιο καινούρια στο forum. Το γεγονός ότι έκανε μια ερώτηση ένας άνθρωπος που κάνει μόνος του τη φορολογική του δήλωση, δεν είναι τραγικό και φυσικά δεν είναι και ο μόνος.

Το σχόλιό μου είχε αυτόν ακριβώς το σκοπό, να καταλάβετε όσοι απαντάτε ελαφρά τη καρδία ότι χωρίς πλήρη στοιχεία ΔΕΝ δίνουμε απαντήσεις μέσω του φόρουμ σε ιδιώτες, διότι ο ιδιώτης δεν μπορεί να φιλτράρει την απάντηση σου και να σκεφτεί τα διάφορα "αν" και "ίσως" που εμείς έχουμε στο μυαλό μας...

Εκτός αυτού δίνοντας απαντήσεις σε ιδιώτες κόβεις την πιθανή αμοιβή από τον συνάδελφο ο οποίος θα πληρωνόταν να απαντήσει (που ίσως να ήσουν και σύ...) σε εποχές που οι μεγαλοψυχίες είναι μόνο για τους πράγματι αναξιοπαθούντες, όχι για όσους θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους με το φθηνότερο δυνατό τρόπο ψάχνοντας για απαντήσεις μέσω φόρουμ...

Στην εποχή που η δήλωση έφτασε να πληρώνεται μέχρι και 15 ευρώ, ας απευθυνθεί ο κάθε ιδιώτης που του φαίνονται δύσκολες οι "εύκολες" δηλώσεις σε κάποιον από τους συναδέλφους που αμοίβονται τόσο για να πάρει τις απαντήσεις του,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχόλιό μου είχε αυτόν ακριβώς το σκοπό, να καταλάβετε όσοι απαντάτε ελαφρά τη καρδία ότι χωρίς πλήρη στοιχεία ΔΕΝ δίνουμε απαντήσεις μέσω του φόρουμ σε ιδιώτες, διότι ο ιδιώτης δεν μπορεί να φιλτράρει την απάντηση σου και να σκεφτεί τα διάφορα "αν" και "ίσως" που εμείς έχουμε στο μυαλό μας...

Εκτός αυτού δίνοντας απαντήσεις σε ιδιώτες κόβεις την πιθανή αμοιβή από τον συνάδελφο ο οποίος θα πληρωνόταν να απαντήσει (που ίσως να ήσουν και σύ...) σε εποχές που οι μεγαλοψυχίες είναι μόνο για τους πράγματι αναξιοπαθούντες, όχι για όσους θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους με το φθηνότερο δυνατό τρόπο ψάχνοντας για απαντήσεις μέσω φόρουμ...

Στην εποχή που η δήλωση έφτασε να πληρώνεται μέχρι και 15 ευρώ, ας απευθυνθεί ο κάθε ιδιώτης που του φαίνονται δύσκολες οι "εύκολες" δηλώσεις σε κάποιον από τους συναδέλφους που αμοίβονται τόσο για να πάρει τις απαντήσεις του,,,

Είναι κακό να αμείβεται ένας συνάδερφος 15€ για μια δήλωση συνάδερφε δεν παίρνω τόσα αλλά το έχω ακούσει και εγώ αν ο συγκεκριμένος συνάδερφος είναι άνεργος και δεν μπορεί να βρει δουλειά????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κακό να αμείβεται ένας συνάδερφος 15€ για μια δήλωση συνάδερφε δεν παίρνω τόσα αλλά το έχω ακούσει και εγώ αν ο συγκεκριμένος συνάδερφος είναι άνεργος και δεν μπορεί να βρει δουλειά????

Αν αμοίβεται με 15 ευρώ , κόβει απόδειξη, σφραγίζει τη δήλωσή του πελάτη και κάνει και τη δήλωση όπως θα 'πρεπε δεν είναι κακό για τους πελάτες του (αναρωτιέμαι αν ο ίδιος θα είναι ευχαριστημένος με τα 5-10 ευρώ που θα του μείνουν καθαρά..).

Είναι κακό όμως για όλους τους υπόλοιπους συναδέλφους που αμοίβονται όσο πρέπει για να πληρώσουν ενοίκια, προγράμματα, σεμινάρια, βιβλία και πάνω απ' όλα ΜΙΣΘΟΥΣ. Οπως καταλαβαίνεις συναδέλφισα του χρόνου δε θα μπορώ να έχω πτυχιούχο βοηθό λογιστή να πληρώνεται (ΧΩΡΙΣ μείωση από το 2009) όταν θα πρέπει να ανταγωνιστώ τα 15 ευρώ που συνήθως είναι κατάμαυρα και συνήθως δεν περνάνε από έμπειρο λογιστή (γιατί μη τρελαθούμε, δεν κάθεται λογιστής να δει δήλωση για 5 ευρώ )...

Και αν αποφασίσω του χρόνου να φτιάχνω δηλώσεις με 10 ευρώ προσλαμβάνοντας "υπαλλήλους" με 420 ευρώ (μη σου πω των 200 ευρώ ή 70.000 δραχμές μέχρι του χρόνου) θα διαλύσω την αγορά και θα έχουμε ακόμα περισσότερους άνεργους συναδέλφους του αντίχρονου...

Ο ανταγωνισμός για να είναι υγιής έχει και προυποθέσεις, αν δεν το καταλάβουμε σύντομα θα γίνουμε σαν τις νόμιμες ιερόδουλες που δεν έχουν δουλειά πλέον γιατί οι Αφρικάνες τα κάνουν όλα με 5 ευρώ... (μόνο που γέμισε η Αθήνα AIDS, αλλά δε τρέχει τίποτα... αφού ήταν άνεργες οι κακομοίρες, ο ανταγωνισμός να 'ναι καλά!!). Αλλά ακόμα κι αυτές έγιναν τόσες που παρότι είναι τόσο φτηνές πάλι δεν έχουν αρκετή δουλειά ούτε για να φάνε...

Αν παρόλα αυτά νομίζεις ότι είναι φυσιολογική τιμή τα 15 ευρώ και έχεις ικανότητα να τελειώνεις δηλώσεις χωρίς λάθη σου κάνω από τώρα συμβόλαιο για φασόν δηλώσεις για του χρόνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αμοίβεται με 15 ευρώ , κόβει απόδειξη, σφραγίζει τη δήλωσή του πελάτη και κάνει και τη δήλωση όπως θα 'πρεπε δεν είναι κακό για τους πελάτες του (αναρωτιέμαι αν ο ίδιος θα είναι ευχαριστημένος με τα 5-10 ευρώ που θα του μείνουν καθαρά..).

Είναι κακό όμως για όλους τους υπόλοιπους συναδέλφους που αμοίβονται όσο πρέπει για να πληρώσουν ενοίκια, προγράμματα, σεμινάρια, βιβλία και πάνω απ' όλα ΜΙΣΘΟΥΣ. Οπως καταλαβαίνεις συναδέλφισα του χρόνου δε θα μπορώ να έχω πτυχιούχο βοηθό λογιστή να πληρώνεται (ΧΩΡΙΣ μείωση από το 2009) όταν θα πρέπει να ανταγωνιστώ τα 15 ευρώ που συνήθως είναι κατάμαυρα και συνήθως δεν περνάνε από έμπειρο λογιστή (γιατί μη τρελαθούμε, δεν κάθεται λογιστής να δει δήλωση για 5 ευρώ )...

Και αν αποφασίσω του χρόνου να φτιάχνω δηλώσεις με 10 ευρώ προσλαμβάνοντας "υπαλλήλους" με 420 ευρώ (μη σου πω των 200 ευρώ ή 70.000 δραχμές μέχρι του χρόνου) θα διαλύσω την αγορά και θα έχουμε ακόμα περισσότερους άνεργους συναδέλφους του αντίχρονου...

Ο ανταγωνισμός για να είναι υγιής έχει και προυποθέσεις, αν δεν το καταλάβουμε σύντομα θα γίνουμε σαν τις νόμιμες ιερόδουλες που δεν έχουν δουλειά πλέον γιατί οι Αφρικάνες τα κάνουν όλα με 5 ευρώ... (μόνο που γέμισε η Αθήνα AIDS, αλλά δε τρέχει τίποτα... αφού ήταν άνεργες οι κακομοίρες, ο ανταγωνισμός να 'ναι καλά!!). Αλλά ακόμα κι αυτές έγιναν τόσες που παρότι είναι τόσο φτηνές πάλι δεν έχουν αρκετή δουλειά ούτε για να φάνε...

Αν παρόλα αυτά νομίζεις ότι είναι φυσιολογική τιμή τα 15 ευρώ και έχεις ικανότητα να τελειώνεις δηλώσεις χωρίς λάθη σου κάνω από τώρα συμβόλαιο για φασόν δηλώσεις για του χρόνου...

Ναι υπάρχει ο ανταγωνισμός που λες αλλά δεν είναι το ίδιο αν ένας συνάδερφος πχ το πρωί δουλεύει σε λογιστήριο εταιρίας και το απόγευμα βοήθησε 5 φίλους να κάνουν τη δήλωση τους και για αντάλλαγμα αυτοί οι 5 φίλοι να του κάνουν κάποιο δώρο αυτό δεν είναι ανταγωνισμός????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...