Προς το περιεχόμενο

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λόγω αυξημένου φόρτου το σύστημα δεν μπορεί να σας εξυπηρετήσει.

Παρακαλούμε, προσπαθήστε αργότερα.

4:52 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΛΟ ????ΝΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παράξενο! Εγώ μια χαρά μπαίνω και εδώ και 5 ώρες έχω στείλει 15 δηλώσεις (αλλά χαλαρά, λίγο chat λίγο σερφάρισμα κ.λπ.). Μια χαρά μου τις δέχεται... και τα pdf ανοίγουν αμέσως. Μπας και ο Η/Υ σου τα έχει παίξει και βάζει τη ΓΓΠΣ να σ' το πει; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ήταν αλήθεια για αυτό το έκανα αντιγραφή. εγώ τα έχω παίξει ο υπολογιστής καλά είναι αντέχουν τα μηχανήματα οι άνθρωποι τρελαίνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημα ανοιξε τρεις μερες μετα τις πρωτες εκλογες (δλδ με δυο μηνες καθυστερηση )

Οι βεβαιωσεις συνταξεων απο τα ταμεια εαν και ειχαν ημερομηνια εκτυπωσης 28/02/2012 σταλθηκαν μετα τις πρωτες εκλογες (δλδ με 2 μηνες καθυστερηση )

Ειναι υποχρεωμενοι να δωσουν 2μηνη λοιπον παραταση στην υποβολη

Δεν θα το κανουν ομως διοτι δεν εχουν εκλογες μπροστα τους ( η τουλαχιστον ετσι νομιζουν....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ΠΟΦΕΕ ή όποια άλλη ομοσπονδία ακούει:

Συνάδελφοι, επειδή οι μεμονωμένες κινήσεις διαμαρτυρίας δεν είναι παρά μια σταγόνα στον ωκεανό, προκηρύξτε απεργία ΑΜΕΣΑ! Δεν πάει άλλο η κατάσταση, παίζουν με την υπομονή μας, την υγεία μας και την αξιοπρέπεια μας. Δε μπορεί ο λογιστής να κάνει το γαιδούρι του Υπ.Οικ και να τραβάει στην ανηφόρα με ό,τι του φορτώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον «εφιάλτη» μιας ξαφνικής κατάρρευσης των συστημάτων ηλεκτρονικής υποβολής δηλώσεων Taxisnet, αρχίζουν να συνηθίζουν να ζουν πλέον οι επιτελείς του υπουργείου Οικονομικών. Για να προλάβουν και να αποφύγουν το διαφαινόμενο «black-out», στο ΚΕΠΥΟ μετράνε κκαι αναλύουν διαρκώς τον φόρτο δηλώσεων που «σηκώνει» το σύστημα. Σε άλλη περίπτωση, ξέρουν πως θα αναγκαστούν να δώσουν παράταση για την υποβολή δηλώσεων Ε1, καθώς πολλοί θα έχουν μείνει .... με τη δήλωση στην οθόνη τους «για τεχνικούς λόγους».

Καθώς φτάσαμε 4 ημέρες πριν την καταληκτική διορία και ενώ απομένουν ακόμα σχεδόν 1.200.000 φορολογούμενοι που δεν έχουν ως τώρα υποβάλει δήλωση, εύκολα διαπιστώνει κανείς πως κάποια μέρα (ή κάποιες ημέρες) θα συμπέσουν 300.000-500.000 χρήστες του taxisnet, να θέλουν να υποβάλουν όλοι μαζί ταυτόχρονα τη δήλωσή τους. Τα όρια αντοχής του taxisnet θεωρούνται οι 200.000 ταυτόχρονοι είσοδοι χρηστών στον κόμβο της ΓΓΠΣ –και αυτές μετά από μεγάλη αναβάθμιση που έγινε στο σύστημα.

Στο υπουργείο Οικονομικών δεν θέλουν να δώσουν ξανά παράταση, επειδή θεωρούν πως όποιος δεν έκανε ως τώρα τη δήλωσή του, πάλι την τελευταία μέρα της νέας διορίας θα σπεύσει να την υποβάλει. Ακόμα και αν μια ή δυο μέρες «πέσει» το σύστημα taxisnet λόγω φόρτου, προτιμούν να ανακοινώσουν επίσημα παράταση ίσου χρόνου, όσο αυτού που χάθηκε.

Ακόμα και τίποτε να μη συμβεί όμως, στο υπουργείο Οικονομικών συζητάνε το ενδεχόμενο να αφήσουν σιωπηρά ανοικτό το σύστημα για να δέχεται δηλώσεις, ακόμα και για τρεις ή τέσσερις μέρες μετά την λήξη της διορίας της 16ης Ιουνίου.

Όσοι δηλώσουν έγκαιρα το Ε1 της χρονιάς τους, θα μπορούν να κερδίσουν και 12 μήνες εξόφλησης (έως 3 διμηνιαίες και μετά 6 μηνιαίες δόσεις) αντί να πληρώσουν εφάπαξ φόρο και πρόστιμο.

Και επειδή στο υπουργείο Οικονομικών ανησυχούν μήπως οι .... «αναποφάσιστοι» φορολογούμενοι της τελευταίας στιγμής «ρίξουν» το σύστημα υποβάλοντας όλοι μαζί δηλώσεις, βάζουν «κόφτη» στην είσοδο χρηστών κατα τις ώρες της μεγάλης αιχμής, με αποτέλεσμα την ταλαιπωρία εκαοντάδων χιλιάδων ανυποψίαστων φορολογουμένων.

Η ειδική ανάλυση φόρτου υποβολής δηλώσεων των συστημάτων Taxisnet δείχνει ότι όποιος προσπαθεί να στείλει τη δήλωσή του τα βράδια από τις 8 ως κα τις 10, παίζει «ρώσικη ρουλέτα» καθώς τότε παρατηρείται «κοσμοσυρροή» και τα συστήματα «μποτιλιάρονται», δημιουργούνται καθυστερήσεις ή διακοπές στις συνδέσεις και οι πολίτες προσπαθούν αλλά δεν μπορούν να ολοκληρωσουν την υποβολή.

Τα ίδια στοιχεία δείχνουν πως από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 9 το πρωί, η κίνηση στους server της ΓΓΠΣ είναι εξαιρετικά αραιή και, συνεπώς, δεν ανακύπτει δυσκολία για τους χρήστες να υποβάλουν γρήγορα και έγκαιρα τη δήλωσή τους.

ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ΠΟΦΕΕ ή όποια άλλη ομοσπονδία ακούει:

Συνάδελφοι, επειδή οι μεμονωμένες κινήσεις διαμαρτυρίας δεν είναι παρά μια σταγόνα στον ωκεανό, προκηρύξτε απεργία ΑΜΕΣΑ! Δεν πάει άλλο η κατάσταση, παίζουν με την υπομονή μας, την υγεία μας και την αξιοπρέπεια μας. Δε μπορεί ο λογιστής να κάνει το γαιδούρι του Υπ.Οικ και να τραβάει στην ανηφόρα με ό,τι του φορτώνουν.

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ

αυτό που βλέπω είναι ότι δεν κουνιέται φύλλο από την πλευρά του υπουργείου!!!!!

αλλά και μέτρο πίεσης από την δικιά μας πλευρά!!!!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ ΜΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά πότε ανοίγει το σύστημα για υποβολή φορολ. φηλώσεων οικ. 2013 ???? χαχαχαχαχα να πουμε και καμιά λαλακία γιατί έχουμε λαλήσει!!!!!!! ΠΑΡΑΤΑΣΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πόσο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ μπορεί να είναι που περιμένουν να φτάσει 16η Ιουλίου 2012 και ώρα 15:00 για να ανακοινώουν την παραταση??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πόσο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ μπορεί να είναι που περιμένουν να φτάσει 16η Ιουλίου 2012 και ώρα 15:00 για να ανακοινώουν την παραταση??????

Μεχρι τότε θα εχω πάθει πολλαπλα εγκεφαλικα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν από σήμερα είπα να ακολουθήσω (follow) τον Χάρη Θεοχάρη (Γραμματέα ΓΓΠΣ) στο twitter. Οι άνθρωποι είναι εκτός πραγματικότητας. Σας μεταφέρω το διάλογο

Harry Theoharis@htheoharis

Χθες καλύψαμε όλο το χαμένο έδαφος των 38 ημερών και ξεπεράσαμε τις περσινές δηλώσεις. #E1

Harry Theoharis@htheoharis

Πρωινή ενημέρωση: 138.147 #E1 323K συνολικά. Μέγιστο 11.532 Ε1/ ώρα. Δεν βλέπουμε ιδιαίτερο φόρτο

Pan Chatzisinakis‏@pandelos

@htheoharis Γενικά πάει καλύτερα φέτος, αλλά είναι ανέφικτο να τελειώσουμε 16/7. Εκκρεμούν ακόμα πολλές. Σε λίγο ξεκινάμε και ΦΠΑ. Θα αντέξει;

Harry Theoharis@htheoharis

@pandelos Τα συστήματα, να μην τα ματιάσω, αντέχουν. Φέτος δεν φταίμε εμείς που αργήσατε... ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι (και το προσπαθούμε)

Pan Chatzisinakis@pandelos

@htheoharis Οι λογιστές φταίμε τώρα; Το σύστημα άνοιξε 10/5 ενώ κάθε χρόνο ανοίγει από Μάρτιο. Πως γίνεται να έχουμε τις ίδιες καταληκτικές;

Pan Chatzisinakis@pandelos

@htheoharis Κι επίσης ο κόσμος άρχισε να έρχετε στα γραφεία μας από αρχές Ιουνίου. Μην είστε άδικος με τον κλάδο.

Harry Theoharis@htheoharis

@pandelos δεν λέω φταίτε.Υπάρχουν πολλοί λόγοι,ανέχεια,βεβαιώσεις άργησαν, γενική αναβλητικότητα κτλ.,κτλ. Όμως δεν είναι φέτος τα συστήματα

Pan Chatzisinakis@pandelos

@htheoharis Φυσικά και όχι, αλλά εμείς (κι εσεις) είμαστε οι τελευταίοι στη αλυσίδα και τα πληρώνουμε. Ανακοινώστε έγκαιρα μια παράταση...

Δεν υπήρχε λόγος να έρθω σε αντιπαράθεση, ο άνθρωπος διαβάζει μόνο νούμερα αγνοώντας το πως προκύπτουν. Καλό κουράγιο συνάδελφοι με τους συνεργάτες μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να φύγουν τώρα, αυτοί και όλα τους τα σόγια.....

I am not a number,,,,,,I am a free man,,,,,,,χα,,χα,,χα,

Οι μαριονέτες, ακόμα τραγουδούν......

Τις έχω ολες τελειώσει. αλλα δεν οριστικοποιώ καμμιά, μέχρι να γίνουν οι ``παράγοντες`` ΑΝΘΡΩΠΟΙ...

Με ερπετά δε συνεργάζομαι , ξανα...ΟΥΣΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ.....! ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΚΟΜΑ 100-120 ΔΗΛΩΣΕΙΣ (ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ), ΝΑ "ΦΙΞΑΡΩ" ΤΑ ΦΠΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΠΟΣΑ ΜΕΓΑΛΑ, ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΠΔ, ΝΑ ΤΡΕΞΩ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ, ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΦΜΥ, ΝΑ ΞΑΝΑΕΞΗΓΗΣΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΜΥ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΤΑΙ ............ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙ.........!

ΚΟΥΜΠΑΡΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ.............!ΧΑΛΑΡΑ..........

ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΗ ΧΑΣΕΙΣ ΤΗ ΝΥΦΗ............ :):D :D :D :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

htheoharis

Το καλύψατε αλλα ο φορτος εργασιας ειναι μεγαλος για μας!Χρειαζομαστε παραταση για να μπορεσουμε να ανταπεξελθουμε σαν Ανθρωποι

10:03 AM - 12 Jul 12 via web ·
Details

c8wxh82kaqz7otj9g1uk_normal.jpeg
Harry Theoharis
@
htheoharis

Cleo_zapatillas

Αυτό θα εξεταστεί από τα κεντρικά. Εγώ θέλω να μην δημιουργούν τα συστήματά μας πρόβλημα. Και το πετύχαμε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή υπομονή . Ο Apache είναι πρωινός σήμερα. Κρέμασε το τρομερό σύστημα του Θεοχάρη. Καλό κουράγιο δηλαδή .Ακόμα μια φορά φέτος η ίδια κατάσταση.

Τα tweet τους μεσα!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Καλημέρα,

Μήπως οι πάντα ενημερωμένοι κ.κ. gus & KAROLOS ξέρουν κάτι ??? αν ναι ας ανοίξουν καμιά χαραμάδα έχουμε διαλυθεί ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καντε twitter και στειλτε όλα τα errors στον Θεοχαρη....δεν εχουμε αλλη λυση..εγω ξεκινησα ηδη... το twitter του ειναι Harry Theoharis@htheoharis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει κανείς??

Αυτοί πάντως εξακολουθούν να παίζουν με τα νεύρα μας και να μας δουλεύουν!

Καλημέρα και όπως είπαμε:

Μην στείλετε καμία δήλωση έως ότου δοθεί ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ και ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ παραταση..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...