Προς το περιεχόμενο

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λόγω αυξημένου φόρτου το σύστημα δεν μπορεί να σας εξυπηρετήσει.

Παρακαλούμε, προσπαθήστε αργότερα.

αει..... σημερα που περιμενετε να παρετε δηλωσεις βλακες ε βλακες!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ετοιμάστε τις δηλώσεις και μην τις υποβάλλετε ακόμα, φτιάξτε στοίβες δηλώσεων προς υποβολή. 2-3 μέρες πριν την λήξη της προθεσμίας, μπείτε να τις υποβάλλετε. Το αποτέλεσμα του πειράματος είναι η πολυπόθητη παράταση. Αφού την ξέρετε τη συνταγή, γιατί γκρινιάζετε αφήστε τα λόγια και πράξτε ανάλογα. Όσο υποβάλλουμε έγκαιρα δηλώσεις, δηλώνουμε ότι έχουμε χρόνο να το κάνουμε και αυτό, ότι είμαστε γρήγοροι και αποδοτικοί, ότι μπορούμε και πιο γρήγορα χωρίς λάθη, ότι μπορούμε και πιο πολλά και πιο δύσκολα, ότι αντέχει κι άλλο η υγεία μας, ότι μας παίρνει να αναλάβουμε μεγαλύτερη ευθύνη κλπ. Εμείς τους δίνουμε το δικαίωμα. Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο που είπε "παν μέτρον άριστον", μεταξύ του αραλικιού και της υπερκόπωσης, υπάρχουν πολλά ενδιάμεσα στάδια. Εμείς είμαστε τα πειράματα των αντοχών, φτάνουμε στα όρια μας και μετά γκρινιάζουμε. Ξέρω ότι φταίνε αρκετά πράγματα που δεν με παίρνει να τα αναλύσω, όμως θα ήθελα να σας πω το βασικότερο. ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ, και μόνο όταν το καταλάβουμε, θα πάμε μπροστά σαν χώρα. Αυτό ισχύει για όλους ανεξαιρέτως, όλοι φταίμε.

Καταλαβαίνω ότι είμαστε αρκετά διαφορετικοί χαρακτήρες κι έτσι είναι αρκετά δύσκολο να κινηθούμε μαζικά. Όμως μπορούμε να συμφωνήσουμε σε ένα πράγμα. Ότι τη δύναμη την έχει η μάζα, κι αν θέλουμε να αποκτήσουμε δύναμη, είτε συμφωνώ απόλυτα είτε όχι με τον διπλανό μου, θα υιοθετήσω τη στάση που ευνοεί τον κλάδο και τη μάζα. Αφήστε συνδικαλιστικές οργανώσεις κλπ. Πιστεύεις ότι βοηθάς με το να υποβάλλεις δηλώσεις όποτε σου σφυρίξουν? Τη δουλειά σου δεν την γνωρίζουν εκείνοι, εκείνοι χρήματα θέλουν, εσύ είσαι ο λογιστής, εσύ ορίζεις και τα όρια και την ποιότητα της δουλειάς σου. Μπορώ να πω σ' έναν πολιτικό μηχανικό σε 2 μέρες θέλω 8όροφο κτήριο? Αυτό συμβαίνει τώρα, δεν δουλεύουμε για να ζήσουμε, ζούμε για να δουλεύουμε. Το καλό είναι ότι ο καλός θα επιβιώσει...να 'το πάλι το ανταγωνιστικό κλίμα...άλλο φρούτο ο συναγωνισμός, κι άλλο ο ανταγωνισμός.

Φιλικά,

ΥΓ: ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω αυξημένου φόρτου το σύστημα δεν μπορεί να σας εξυπηρετήσει.

Παρακαλούμε, προσπαθήστε αργότερα.

Ε ναι καλέ! Γιατί να βιαζόμαστε? ΟΛΟΣ o χρόνος δικός μας είναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :angry: :angry: :angry: ΜΠΑΧΑΛΟ ε ΜΠΑΧΑΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χειρογραφες παντως θα δεχονται ολη την εβδομαδα οπως μου ειπανε οι ελεγκτες...το συστημα για το Ε9 δεν εχει ανοιξει ακομη εκτος απο τις αλλαγες που πρεπει να γινουν μεχρι 16-7 και αφορα απο 2009 κ μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμάστε τις δηλώσεις και μην τις υποβάλλετε ακόμα, φτιάξτε στοίβες δηλώσεων προς υποβολή. 2-3 μέρες πριν την λήξη της προθεσμίας, μπείτε να τις υποβάλλετε. Το αποτέλεσμα του πειράματος είναι η πολυπόθητη παράταση. Αφού την ξέρετε τη συνταγή, γιατί γκρινιάζετε αφήστε τα λόγια και πράξτε ανάλογα. Όσο υποβάλλουμε έγκαιρα δηλώσεις, δηλώνουμε ότι έχουμε χρόνο να το κάνουμε και αυτό, ότι είμαστε γρήγοροι και αποδοτικοί, ότι μπορούμε και πιο γρήγορα χωρίς λάθη, ότι μπορούμε και πιο πολλά και πιο δύσκολα, ότι αντέχει κι άλλο η υγεία μας, ότι μας παίρνει να αναλάβουμε μεγαλύτερη ευθύνη κλπ. Εμείς τους δίνουμε το δικαίωμα. Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο που είπε "παν μέτρον άριστον", μεταξύ του αραλικιού και της υπερκόπωσης, υπάρχουν πολλά ενδιάμεσα στάδια. Εμείς είμαστε τα πειράματα των αντοχών, φτάνουμε στα όρια μας και μετά γκρινιάζουμε. Ξέρω ότι φταίνε αρκετά πράγματα που δεν με παίρνει να τα αναλύσω, όμως θα ήθελα να σας πω το βασικότερο. ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ, και μόνο όταν το καταλάβουμε, θα πάμε μπροστά σαν χώρα. Αυτό ισχύει για όλους ανεξαιρέτως, όλοι φταίμε.

Καταλαβαίνω ότι είμαστε αρκετά διαφορετικοί χαρακτήρες κι έτσι είναι αρκετά δύσκολο να κινηθούμε μαζικά. Όμως μπορούμε να συμφωνήσουμε σε ένα πράγμα. Ότι τη δύναμη την έχει η μάζα, κι αν θέλουμε να αποκτήσουμε δύναμη, είτε συμφωνώ απόλυτα είτε όχι με τον διπλανό μου, θα υιοθετήσω τη στάση που ευνοεί τον κλάδο και τη μάζα. Αφήστε συνδικαλιστικές οργανώσεις κλπ. Πιστεύεις ότι βοηθάς με το να υποβάλλεις δηλώσεις όποτε σου σφυρίξουν? Τη δουλειά σου δεν την γνωρίζουν εκείνοι, εκείνοι χρήματα θέλουν, εσύ είσαι ο λογιστής, εσύ ορίζεις και τα όρια και την ποιότητα της δουλειάς σου. Μπορώ να πως σ' έναν πολιτικό μηχανικό σε 2 μέρες θέλω 8όροφο κτήριο? Αυτό συμβαίνει τώρα, δεν δουλεύουμε για να ζήσουμε, ζούμε για να δουλεύουμε. Το καλό είναι ότι ο καλός θα επιβιώσει...να 'το πάλι το ανταγωνιστικό κλίμα...άλλο φρούτο ο συναγωνισμός, κι άλλο ο ανταγωνισμός.

Φιλικά,

ΥΓ: ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ!!

ΕΓΩ να δεις πόσο φταίω!!! Μαζί σου συνάδερφε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΕ ΜΑΣ :rolleyes::D ΕΝΑ ΓΕΛΙΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΔΕΝ ΕΒΛΑΨΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑ!!!!!! ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το πρόβλημα δεν είναι η πολυπόθητη παράταση αλλά ο χρόνος της προσωπικής-οικογενειακής ζωής και αυτό δε πληρώνεται με τίποτε...μια μέρα δική μου 35 δικές τους?

1)Καθυστέρηση αποστολής βεβαιώσεων...πχ αγρότες που περιμένουν τον ταχυδρόμο να τους φέρει τον ΟΓΑ ενώ δε γνωρίζουν οτι βγαίνει απο ΙΝΤΕΡΝΕΤ...η προσέλευση συνεχίζεται σαν να είναι Μαιος!

2)Μη έγκαιρη ενημέρωση των ΜΜΕ για τακτοποιηση των φορολογικών δηλώσεων(οχι και οτι αυτό θα έπρεπε να είναι απαιτητό ) ...παρά μόνο ποιοι υπουργοί κάνουν κωλοτούμπες ολιμερής και ολινυχτίς...

3)Δηλώσεις που δε φεύγουν εύκολα απο το γραφείο ...παράγουν φόρους...ισως και 5 η 6 επισκέψεις πελατου να είναι λίγες...και

4)Πλήρης ΑΚΙΝΗΣΙΑ του κλάδου ...λες και δεν πήρε την πρώτη γεύση απο πέρισι για το τι θα επακολουθήσει φέτος...και θα αναφέρω την αξιέπαινη προσπάθεια που κατέβαλαν κάποιοι απο δω μέσα για τις αλλαγές που έρχονται με τη συλλογή υπογραφών και παραιτέρω την προβολή των προβλήμάτων μέσω κάποιου Αθηναικού περιφερειακού καναλιού ...δυστηχώς έπεσα σε ένα κλάδο επαγγελματικής κοινωνικής ομάδας που δεν απλώς κατακερματισμένος ...αλλά απλώς δεν υπάρχει ...ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!

Καλή δύναμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε μετέφερα επακριβώς αυτό που μου είπαν όταν τους πήρα τηλέφωνο.

Αυτό ακριβώς εννοώ συνάδελφε. Οτι η ΠΟΦΕΕ πρέπει να εγκαταλείψει την νοοτροπία της "παρέας" και να αγκαλιάσει όλους τους συναδέλφους, παίρνοντας θέση στα θέματα που καίνε τον κλάδο, τον κοσμάκη αλλά και την εισπρακτική πολιτική του κράτους. Πρέπει να είναι αυτή ο "μπροστάρης" και όχι να κρύβεται πίσω από τις τοπικές ενώσεις, περιμένοντας να βγάλουν εκείνες τα κάστανα από την φωτιά. Αλλά , δεν βαριέσαι, οι καρέκλες τους είναι πολύ βολικές για να τις εγκαταλείψουν και να βγουν στους δρόμους. Καλημέρα και καλή συνέχεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω μη εξυπηρέτησης δικιάς μου αλλά και των πελατών μου από το σύστημα, πήγα μέχρι το Μεγανήσι για μπάνιο το μεσημέρι και μετά για καφεδάκι στο Βαθύ (δεν λέω μαγαζί για να μην κάνω διαφήμιση). Τώρα που επέστρεψα θα τελειώσω τα ΦΠΑ, τις ΑΠΔ και το ΦΜΥ και από Δευτέρα θα ασχοληθώ με το υπόλοιπο 60% των δηλώσεων τις οποίες δεν έχω στείλει. Αύριο και μεθαύριο λόγω καύσωνα λέω να δουλέψω ήρεμα γιατί τα παιδάκια μου είναι μικρά και είναι κρίμα να με χάσουν νέο (και η γυναίκα μου επίσης νέα και είναι κρίμα να την χαρεί άλλος). Και αν αποφασίσουν να ανοίξουν το σύστημα για συγκεντρωτικές πελατών - προμηθευτών εγώ είμαι έτοιμος. Απο περαιώσεις ΦΠΑ να μην περιμένουν γιατί αυτοέλεγχο δεν έκανε κανένας.

οι συγκεντρωτικες εχουν ανοιξει φιλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι συγκεντρωτικες εχουν ανοιξει φιλε μου!

Λίλυ με ενημέρωσε ένας συνάδελφος χθες το βράδυ ότι έχουν ανοίξει. Δεν το είχα δεί. Μέχρι το μεσημεράκι θα τις έχω στείλει. Άντε και σήμερα λέω να καθίσω να φτιάξω και τη δική μου δήλωση (να την ολοκληρώσω δηλαδή) και να τη στείλω κιόλας. Για το λόγο αυτό, μην αρχίσετε να στέλνετε δηλώσεις και κρεμάσει το σύστημα. Είπαμε μέχρι 85000 την ημέρα. :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο οι φορολογούμενοι που υποβάλουν εμπρόθεσμα τη φορολογική τους δήλωση θα έχουν τη δυνατότητα να υπαχθούν στην ευνοϊκή ρύθμιση που ετοιμάζει η κυβέρνηση για την καταβολή των φόρων που προκύπτουν με τα εκκαθαριστικά σημειώματα, σε περισσότερες από τρεις δόσεις.

Όσοι σχεδιάζουν να υποβάλουν δήλωση μετά τη λήξη της προθεσμίας δεν θα μπορούν να πληρώσουν το φόρο σε περισσότερες δόσεις.

Το σχέδιο που επεξεργάζονται στο υπουργείο Οικονομικών προβλέπει την εξόφληση των φορο-επιβαρύνσων σε περισσότερες από 3 δόσεις που μπορούν να φθάσουν μέχρι και τις εννέα. Θα διατηρηθούν οι τρεις διμηνιαίες δόσεις και μετά θα υπάρχουν μέχρι και 6 μηνιαίες δόσεις.

Η εξόφληση των πρόσθετων φόρων που περιλαμβάνονται στα εκκαθαριστικά σημειώματα θα γίνει μέχρι και τον Ιούνιο του 2013.

Πηγή Ημερησία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλάβαμε..

θα καλοπεράσουμε και φέτος,

θα τους έχουμε τελευταία ώρα όλους στο κεφάλι μας να θέλουν να στείλουν δήλωση,

να έχουμε και όλα τα υπόλοιπα ταυτόχρονα,

έχει και ζέστη...για διακοπές ούτε λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Δυστυχώς έχουμε μπλέξει με συμμορίες ... ΠΟΦΕΕ ... ΟΕΕ ... ΠΕΦΕ ... ΥΠ.ΟΙΚ .... κλπ κλπ κλπ όλοι ίδιοι είναι .... ενδιαφέρονται μόνο για τις καρέκλες τους και τιςδημόσιες σχέσεις τους ... "όλα τα γουρούνια την ίδια μούρη έχουν" που λέει και η παρημία ... σαν δεν ντρέπονται ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταληκτική ημερομηνία Παρασκευή βράδυ. Σάββατο παντρεύεται το Σοφάκι και με βλέπω μεθυσμένο μέχρι την Κυριακή το βράδυ. Οπότε θα της δώσω λιγότερο φακελάκι (δώρο) για να πληρώσω τα πρόστιμα. Η βλακεία δεν νικιέται με τίποτα. Πως το έλεγε ο Χάρυ Κλύν? Ώρα Ελλάδας Μεσάνυχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2011052002565_145227927_type12128.jpg

Μεγάλη καθυστέρηση παρουσιάζει η υποβολή των φορολογικών δηλώσεων από τους φορολογούμενους.

Μέχρι σήμερα, πέντε μέρες πριν την λήξη της προθεσμίας 1,8 εκατομμύρια φορολογούμενοι δεν έχουν υποβάλλει δήλωση γεγονός που αποδίδεται από τους αρμόδιους παράγοντες και στα αυξημένα ποσά φόρου των εκκαθαριστικών σημειωμάτων λόγω της μείωσης του αφορολόγητου ποσού εισοδήματος, των περικοπών στις εκπτώσεις δαπανών και της έκτακτης εισφοράς.

Σύμφωνα με τα στοιχεία του υπουργείου Οικονομικών ο μέσος φόρος που προκύπτει από το σύνολο των εκκαθαριστικών που έχουν αποσταλεί έως τώρα στους φορολογούμενους ανέρχεται στο ποσό των 1.540 ευρώ. Χθες μάλιστα ταχυδρομήθηκε και νέα, η τέταρτη, σειρά 1.937.343 εκκαθαριστικών σημειωμάτων.

Από το υπουργείο Οικονομικών υπενθυμίζουν ότι η εκπρόθεσμη υποβολή φορολογικών δηλώσεων επιβαρύνεται με προσαυξήσεις ενώ επισημαίνεται ότι ο νόμος προβλέπει επίσης την κατάργηση του αφορολόγητου για τους εκπρόθεσμους.

Πληροφορίες αναφέρουν μάλιστα ότι εξετάζεται οι φορολογούμενοι που θα υποβάλλουν εκπρόθεσμα τη δήλωση να εξαιρούνται από τη δυνατότητα αξιοποίησης του μεγάλου αριθμού των δόσεων για την καταβολή του φόρου που επεξεργάζεται αυτή την περίοδο το υπουργείο Οικονομικών.

Το υπουργείο Οικονομικών εμφανίζεται αρνητικό στο να δοθεί νέα παράταση στην προθεσμία υποβολής των φορολογικών δηλώσεων.

Κάτι τέτοιο όμως δεν μπορεί να αποκλεισθεί δεδομένου του μεγάλου αριθμού των δηλώσεων που δεν έχουν υποβληθεί έως τώρα.

Πηγή :Ημερησία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι σήμερα, πέντε μέρες πριν την λήξη της προθεσμίας 1,8 εκατομμύρια φορολογούμενοι δεν έχουν υποβάλλει δήλωση

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ΠΑΙΔΕΣ,ΑΠΛΩΣ ΘΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ!!!Πρέπει να κλείσουμε και την ΝΕΑ τρύπα των 3 δισ...της ΤΡΟΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι σήμερα, πέντε μέρες πριν την λήξη της προθεσμίας 1,8 εκατομμύρια φορολογούμενοι δεν έχουν υποβάλλει δήλωση

χαλλλαρά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99% παμε για παραταση :) :) :) :) :) :)

Γεια σου Κίτσο με τις "μπάρις" :)

Μ' αρέσει να βλέπω ευτυχισμένους ανθρώπους! Εννοείται πως θα παρατείνουν κι άλλο το μαρτύριο. Έτσι δεν κάνουν πάντα? "Χαίρομαι" που θα παραταθούν βεβαίως, διότι κι εγώ το χρειάζομαι. Αλλά, κοίτα που καταντήσαμε... Κοίτα με τί χαμογελάμε...

Νιώθω πως απέτυχα. Απέτυχα να αντισταθώ σε όλη αυτή την κοροιδία...

Ένα ακόμη εξάρτημα της μηχανής τους κι εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΓΙΑΝΝΗΣ

Μέχρι σήμερα, πέντε μέρες πριν την λήξη της προθεσμίας 1,8 εκατομμύρια φορολογούμενοι δεν έχουν υποβάλλει δήλωση

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ΠΑΙΔΕΣ,ΑΠΛΩΣ ΘΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ!!!Πρέπει να κλείσουμε και την ΝΕΑ τρύπα των 3 δισ...της ΤΡΟΙΚΑ

Καλημερα σε ολους .Παρακαλώ καποιον συναδελφο συνδικαλιστη απο ΕΦΕΕΘ να μας ενημερωσει εαν υπαρχει απαντηση απο το Υ/Ο μετα την χθεσινη ανακοινωση ή εαν γνωριζει κατι θετικο για παραταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...