Προς το περιεχόμενο

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΕΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΓΓΠΣ , ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

και τι τους ενδιαφερει ο δικος τους κ@λ@ς καιγεται? αυτοι βρηκαν τους δουλους τα φορτωσανε ολα και ολα καλα και ωραια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ , ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΑΠΥΡΟΒΛΗΤΟ ? ΕΑΝ ΠΕΡΝΟΥΝ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΘΑ ΣΙΧΤΙΡΙΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαχειριστές μήπως έχουν καμία πληροφορία για τις παρατάσεις?

Αφού έχουν καλύτερη πρόσβαση για επικοινωνία με το υπουργείο κάτι έγκυρο θα γνωρίζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ναι ρε παιδια αν καποιος απο τους διαχειριστες γνωριζει κατι ας μα το πει θα πεθανουμε απο το αγχος ειναι προφανες οτι δεν προλαβαινουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις ηλεκτρονικες θα δωθει παραταση σιγουρα .........

καντε τις χειρογραφες ηλεκτρονικα γιατι υπαρχει αγχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Ελπίζω να δωθεί παράταση στις ηλεκτρονικές. εγώ επειδή έχω προβλήματα υγείας δεν θα βγώ καθόλου μέχρι Παρασκευή να πάω στην ΔΟΥ για κλειδάριρθμο γιατί έχει καύσωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάστε , περυσι, μετα την ληξη της προθεσμίας

βγηκανε κι ειπανε οτι το συστημα θα παραμεινει ανοικτό

για οσο διάστημα συνεχίζεται η ομαλή ροή των δηλώσεων .

Και τελικά σιωπηρά πηγε 5-6 μέρες παραπίσω

Φέτος τι νομίζετε οτι θα γίνει??????

Εδω πηρανε παραταση οι δηλωσεις των ΟΕ _ ΕΕ για πρωτη φορα στα χρονικά

και δεν θα παρουν οι ατομικές??????????

Χαλαρώστε ρε, μην ειστε κοροιδα!!!

ΥΓ Εγω εχω εναν ισολογισμό ακόμα να με περιμενει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δηλώσεις ΟΕ+ΕΕ είχαν πάρει παράταση και πέρυσι. Θυμίζω ότι πέρυσι Δευτέρα έληγαν οι δηλώσεις και Τετάρτη πριν λήξουνε γύρισαν και είπαν ότι ο συντελεστής αναμόρφωσης θα έχει 5 δεκαδικά ψηφία........... (μείζονος σημασίας απόφαση... άλλαζε άρδην όλα τα αποτελέσματα και τον οικονομικό σχεδιασμό της κυβέρνησης.... πως να πάρουν εγκαίρως την απόφαση για το αν θα έχει 2 ή 5 δεκαδικά ψηφία..............................)

Φέτος πάλι Δευτέρα έληγαν οι δηλώσεις τους και Τετάρτη (ή Τρίτη?) πριν λήξουν γύρισαν και δημοσίευσαν την ΠΟΛ με τις οδηγίες για το πως συμπληρώνονται (ειδικά σχετικά με τους καινούργιους κωδικούς).

===

Και αυτό που έγινε με τον κωδικό 175, νομίζω ότι εξηγεί πάρα πολύ καλά γιατί το σύστημα "Μάρτης οι επιτηδευματίες, Απρίλης αγρότες+εταιρείες, Μάιος τα-πάντα-όλα" δούλευε αρκετά καλά (ή έστω καλύτερα από τώρα). Χοντρά-χοντρά οι επιτηδευματίες ήταν κάτι σαν test-drive του συστήματος/του πιο πρόσφατου φορολογικού νόμου, που επέτρεπε να φανούν αρκετά νωρίς διάφορες δυσλειτουργίες/προβλήματα/απορίες και να είναι λυμένα όταν έφτανε η ώρα του πραγματικά μεγάλου όγκου δηλώσεων. Τώρα, διαπιστώθηκε ότι υπάρχει ένα πρόβλημα, ένα θέμα, μια παρανόηση, κάτι αρκετά σοβαρό για πολλούς, κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-καθε περυσι και καλυτερα ...

-τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου

-εμεις φταιμε κανεις αλλος

btw αν ημουν υπουργος εγω θα δηλωνα παραιτηση η θα ειχα ετοιμασει μια εκθεση με τα λαθη που υπαρχουν απο πριν και θα ετοιμαζα το προγραμμα για να μην επαναληφθουν κ του χρονου ...

ειναι επιεικος απραδεκτο ιουλιο μηνα να μην εχουν σταλει οι δηλωσεις φορολογιας εισοδηματος και να συζηταμε για αυγουστο το λιγοτερο ...

επισης το ιδιο απαραδεκτο ειναι που δεν τα εχουμε κανει ολα λιμπα που περιμενουν σε 1μιση μηνα να τα κανουμε """ολα"""

εκκαθαριστηκες στελναμε μεχρι απριλιο και ε9 του 11 στελνουμε ακομα (που λεει ο λογος)

για τους ιδιωτες τουλαχιστον το συστημα πρεπει να ειναι ανοιΚτο 1 φεβρουαριου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απλά θέμα παράτασης. Εδώ έχουμε κοινωνικό πρόβλημα. Οι μισοί φορολογούμενοι πολίτες αρνούνται να υποβάλλουν δήλωση.Ας προβληματιστούν αυτοί που νομοθέτησαν το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα το 2011 με σκοπό να γδάρουν έναν κατεστραμμένο οικονομικά λαό. Δεν ήξεραν τι θύελλα θα προκαλούσαν, δεν ρώταγαν, ή μήπως ζούνε στο φανταστικό κόσμο των σχεδίων-μηνημονίων επί χάρτου. Πρώτα πρώτα κορόιδεψαν τον εαυτό τους που πίστεψαν ότι θα συλλέξουν τους φόρους που ονειρεύονταν. Τώρα ας λουστούνε το "μουλάρωμα" και εδώ που τα λέμε ο μουσκεμμένος δεν φοβάται την βροχή.Προφανώς θα δώσουν μια δεκαπενθήμερη παράταση εκφοβίζοντας όσους θα αρνηθούν και αυτή τη φορά ότι μετά θα είναι εκπρόθεσμοι και θα χάσουν τα bonus!!! των αποδείξεων κλπ κουτσουρεμένων απαλλαγών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω μη εξυπηρέτησης δικιάς μου αλλά και των πελατών μου από το σύστημα, πήγα μέχρι το Μεγανήσι για μπάνιο το μεσημέρι και μετά για καφεδάκι στο Βαθύ (δεν λέω μαγαζί για να μην κάνω διαφήμιση). Τώρα που επέστρεψα θα τελειώσω τα ΦΠΑ, τις ΑΠΔ και το ΦΜΥ και από Δευτέρα θα ασχοληθώ με το υπόλοιπο 60% των δηλώσεων τις οποίες δεν έχω στείλει. Αύριο και μεθαύριο λόγω καύσωνα λέω να δουλέψω ήρεμα γιατί τα παιδάκια μου είναι μικρά και είναι κρίμα να με χάσουν νέο (και η γυναίκα μου επίσης νέα και είναι κρίμα να την χαρεί άλλος). Και αν αποφασίσουν να ανοίξουν το σύστημα για συγκεντρωτικές πελατών - προμηθευτών εγώ είμαι έτοιμος. Απο περαιώσεις ΦΠΑ να μην περιμένουν γιατί αυτοέλεγχο δεν έκανε κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ THO με εκανες να ζηλέψω.Λατρεύω το Μεγανήσι καθώς και το ωραίο καφέ στο Βαθύ.Ομως με επηρέασες θετικά

και θα ακολουθήσω την τακτική σου.Θα συνοδέψω τα παιδάκια μου την Πέμπτη στην κατασκήνωση του Αγιου Ανδρέα, που

σκόπευα να τα στείλω μονο με τον άνδρα μου για να προλάβω τις δηλώσεις.Και θα ασχοληθώ με το 70% των δηλώσεων που μου εχουν απομείνει από Δευτέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυχερε...

εγω που εχω τρεις πεθαμενους να τακτοποιησω και να στειλω σημερα , τι να κανω?

Ζήτα παράταση από τον Αγιο Πέτρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή Ευαγγελία μου πόσες δηλώσεις θα προλάβαινες για όση ώρα πήγαινες τα παιδάκια σου στην κατασκήνωση? Το 70% θα γινόταν 60% ή 50%? Αποκλείεται. Και μια πρόταση - συμβουλή, από ένα συνάδελφό σου, ο οποίος τρέχει σαν το Βέγγο 365 μέρες το χρόνο (τελευταία φορά που πήγα διακοπές ήταν το 2004, όταν παντρεύτηκα). Αφού αφήσεις τα παιδάκια σου στην κατασκήνωση , πήγαινε με τον άντρα σου για κανένα ουζάκι σε καμιά παραλία. Θα δείς ότι θα αισθανθείς πολύ όμορφα. Και πήγαινε την Παρασκευή πάλι στο γραφείο. Και καλύτερα θα δουλέψεις και θ αποφορτιστείς. Φιλικά ΤΗΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΠΟΦΕΕ λέει πως δεν θα δώσουν παράταση στις χειρόγραφες αλλά οι ηλεκτρονικές θα πάνε μέχρι τέλος του μήνα.

Το ερώτημα είναι : Ποιος το λέει, γιατί η ΠΟΦΕΕ δεν μιλάει, ανακοινώνει και αυτό δεν έγινε ως τώρα. Ας μη μεταφέρουμε τα : μου είπε. σου είπα , από τον κλητήρα ή τον καφετζή του γειτονικού καφενείου. Ας πάρει θέση η ΠΟΦΕΕ και να μας γνωστοποιήσει τις ενέργειες που έκανε για να ανακοινωθεί έγκαιρα η παράταση και να αποσυμφορηθεί το σύστημα, πριν πάθουμε συμφόρηση όλοι μαζί, πελάτες και Λογιστές. Φτάνει πια η τακτική της στρουθοκαμήλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια αν ηταν να δωσουν παραταση για τις χειρογραφες δεν θα το

ειχαν κανει εως τωρα ??????????

απλα (αποψη μου ) μια σιωπηλη παραταση να παραλαμβανονται απο

δου και ελτα για μερικες μερες συν να γινονται ηλεκτρονικα

τωρα για τις ηλεκτρονικες ......καλυτερα να μην δωσουν πολλες

μερες γιατι στο τελος το μονο μερος που θα ειναι μαυρισμενο φετος

θα ειναι αυτο του ........ταξιτζη και μονο αυτο!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι : Ποιος το λέει, γιατί η ΠΟΦΕΕ δεν μιλάει, ανακοινώνει και αυτό δεν έγινε ως τώρα. Ας μη μεταφέρουμε τα : μου είπε. σου είπα , από τον κλητήρα ή τον καφετζή του γειτονικού καφενείου. Ας πάρει θέση η ΠΟΦΕΕ και να μας γνωστοποιήσει τις ενέργειες που έκανε για να ανακοινωθεί έγκαιρα η παράταση και να αποσυμφορηθεί το σύστημα, πριν πάθουμε συμφόρηση όλοι μαζί, πελάτες και Λογιστές. Φτάνει πια η τακτική της στρουθοκαμήλου.

Συνάδελφε μετέφερα επακριβώς αυτό που μου είπαν όταν τους πήρα τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...