Προς το περιεχόμενο

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δέν θέλω παράταση. Αυτό που θέλω είναι να μισθώσουν τον server του facebook όταν γίνονται δηλώσεις μήπως και κάνουμε με αξιοπρέπεια τη δουλειά μας. Θέλω να δίνω εκτύπωση ε1 και το μπουρδέλο τους να μπορεί να μου τη βγάλει. Δεν φταίω σε τίποτα να καταχωρώ μια δήλωση σε 5 λεπτά και να θέλω περίπου μισή ώρα για τις εκτυπώσεις. Το σκάσιμο και τον νευρικό κλονισμό που παθαίνω εκείνη την ώρα δεν μπορεί καμία παράταση να το αποτρέψει. Αυτά από μένα!!!

ΥΓ. κωλόκαιρο που διάλεξα να κόψω το κάπνισμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επισκέπτη Επισκέπτης

Εμείς την χειρόγραφη Ε1 της μητέρας μου την αφήναμε τελευταία στιγμή και δεν την υποβάλαμε σήμερα, θα το κάνουμε τελευταία μέρα στις 2 Ιουλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρύθμιση για την εξόφληση των επιβαρύνσεων που προκύπτουν από τα εκκαθαριστικά σημειώματα των φορολογικών δηλώσεων, σε περισσότερες από τρεις δόσεις, πιθανότατα έξι, εξετάζει το νέο οικονομικό επιτελείο προκειμένου να αποτρέψει την εκδήλωση ενός...κινήματος «δεν υποβάλλω φορολογική δήλωση».

Μέχρι και χθες, 17 μόλις ημέρες πριν από τη λήξη της προθεσμίας για την ηλεκτρονική υποβολή των φετινών δηλώσεων και μία μόλις εργάσιμη ημέρα πριν την εκπνοή της προθεσμίας υποβολής χειρόγραφων δηλώσεων, είχαν υποβληθεί μόνο 1,9 εκατ. δηλώσεις, επί συνόλου 5,7 εκατομμυρίων.

Δηλαδή, λίγες μέρες πριν λήξουν οι προθεσμίες είχε υποβληθεί μόλις το 1/3 των δηλώσεων.

Στο υπ. Οικονομικών εκφράζονται φόβοι ότι πολλοί φορολογούμενοι όχι μόνο δεν θα μπορέσουν να αντιμετωπίσουν το νέο κύμα φόρων που έρχεται με τα εκκαθαριστικά, κηρύσσοντας αναγκαστικά στάση πληρωμών προς το Δημόσιο, αλλά θα αρνηθούν να υποβάλουν ακόμη και τη φορολογική τους δήλωση για να αποφύγουν τις υπέρμετρες επιβαρύνσεις.

Για να μη δημιουργηθεί μια νέα «γενιά» οφειλετών του Δημοσίου, και αυξηθούν κατακόρυφα οι ανείσπρακτες οφειλές που ήδη υπερβαίνουν τα 45 δισ. ευρώ, στο υπουργείο Οικονομικών εξετάζουν μια ειδική ρύθμιση που θα δίνει τη δυνατότητα στους φορολογούμενους που βρίσκονται σε οικονομική αδυναμία να εξοφλήσουν τους φόρους που θα περιλαμβάνονται στα φετινά εκκαθαριστικά σημειώματα (φόρο εισοδήματος, έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης και τέλος επιτηδεύματος) σε περισσότερες από τρεις δόσεις.

Σύμφωνα με πληροφορίες, το σχέδιο που επεξεργάζονται προβλέπει την καθιέρωση τουλάχιστον έξι δόσεων. Τη δυνατότητα να ενταχθούν στο πρόγραμμα των περισσότερων δόσεων θα έχουν κυρίως οι οικονομικά ασθενέστεροι (χαμηλόμισθοι, χαμηλοσυνταξιούχοι, άνεργοι) και ενδεχομένως τα νοικοκυριά, που εκτός από τον φόρο εισοδήματος καλούνται να πληρώσουν και φόρους στην ακίνητη περιουσία.

Τα «χαράτσια»

Ο φόρος εισοδήματος, που φέτος περιλαμβάνει την έκτακτη εισφορά του 2011 και το τέλος επιτηδεύματος, καταβάλλεται σε μία έως 3 το πολύ δόσεις, ανάλογα με την ημερομηνία εκκαθάρισης της φορολογικής δήλωσης και τον χρόνο βεβαίωσης του φόρου.

Αν ο φόρος εισοδήματος βεβαιωθεί μέχρι και τον Ιούλιο, τότε εξοφλείται σε τρεις διμηνιαίες δόσεις. Αν βεβαιωθεί τον Αύγουστο ή τον Σεπτέμβριο, οι διμηνιαίες δόσεις περιορίζονται σε δύο, ενώ αν ο φόρος εισοδήματος βεβαιωθεί από τον Οκτώβριο και μετά, προβλέπεται εφάπαξ καταβολή του.

Οι υπηρεσίες του υπουργείου Οικονομικών για να περιορίσουν τις απώλειες εσόδων, έχουν αποφασίσει φέτος να εντοπίσουν όλους όσοι δεν υποβάλλουν μέχρι τις προβλεπόμενες προθεσμίες τις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος.

Συγκεκριμένα, η ΓΓΠΣ του υπουργείου Οικονομικών, αμέσως μετά τη λήξη των προθεσμιών, θα διενεργήσει διασταυρώσεις για να ελέγξει ποιοι από όσους υπέβαλαν πέρυσι δήλωση δεν έκαναν το ίδιο και φέτος.

Οσοι διαπιστωθεί ότι δεν υπέβαλαν τις φετινές δηλώσεις τους θα παραλάβουν ειδοποιήσεις ή θα λάβουν τηλεφωνικές κλήσεις από το υπουργείο Οικονομικών, με τις οποίες θα κληθούν να τις καταθέσουν εκπρόθεσμα στις ΔΟΥ.

Κώστας Τσαχάκης

πηγή ΗΜΕΡΗΣΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρύθμιση για την εξόφληση των επιβαρύνσεων που προκύπτουν από τα εκκαθαριστικά σημειώματα των φορολογικών δηλώσεων, σε περισσότερες από τρεις δόσεις, πιθανότατα έξι, εξετάζει το νέο οικονομικό επιτελείο προκειμένου να αποτρέψει την εκδήλωση ενός...κινήματος «δεν υποβάλλω φορολογική δήλωση».

Μέχρι και χθες, 17 μόλις ημέρες πριν από τη λήξη της προθεσμίας για την ηλεκτρονική υποβολή των φετινών δηλώσεων και μία μόλις εργάσιμη ημέρα πριν την εκπνοή της προθεσμίας υποβολής χειρόγραφων δηλώσεων, είχαν υποβληθεί μόνο 1,9 εκατ. δηλώσεις, επί συνόλου 5,7 εκατομμυρίων.

Δηλαδή, λίγες μέρες πριν λήξουν οι προθεσμίες είχε υποβληθεί μόλις το 1/3 των δηλώσεων.

Στο υπ. Οικονομικών εκφράζονται φόβοι ότι πολλοί φορολογούμενοι όχι μόνο δεν θα μπορέσουν να αντιμετωπίσουν το νέο κύμα φόρων που έρχεται με τα εκκαθαριστικά, κηρύσσοντας αναγκαστικά στάση πληρωμών προς το Δημόσιο, αλλά θα αρνηθούν να υποβάλουν ακόμη και τη φορολογική τους δήλωση για να αποφύγουν τις υπέρμετρες επιβαρύνσεις.

Για να μη δημιουργηθεί μια νέα «γενιά» οφειλετών του Δημοσίου, και αυξηθούν κατακόρυφα οι ανείσπρακτες οφειλές που ήδη υπερβαίνουν τα 45 δισ. ευρώ, στο υπουργείο Οικονομικών εξετάζουν μια ειδική ρύθμιση που θα δίνει τη δυνατότητα στους φορολογούμενους που βρίσκονται σε οικονομική αδυναμία να εξοφλήσουν τους φόρους που θα περιλαμβάνονται στα φετινά εκκαθαριστικά σημειώματα (φόρο εισοδήματος, έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης και τέλος επιτηδεύματος) σε περισσότερες από τρεις δόσεις.

Σύμφωνα με πληροφορίες, το σχέδιο που επεξεργάζονται προβλέπει την καθιέρωση τουλάχιστον έξι δόσεων. Τη δυνατότητα να ενταχθούν στο πρόγραμμα των περισσότερων δόσεων θα έχουν κυρίως οι οικονομικά ασθενέστεροι (χαμηλόμισθοι, χαμηλοσυνταξιούχοι, άνεργοι) και ενδεχομένως τα νοικοκυριά, που εκτός από τον φόρο εισοδήματος καλούνται να πληρώσουν και φόρους στην ακίνητη περιουσία.

Τα «χαράτσια»

Ο φόρος εισοδήματος, που φέτος περιλαμβάνει την έκτακτη εισφορά του 2011 και το τέλος επιτηδεύματος, καταβάλλεται σε μία έως 3 το πολύ δόσεις, ανάλογα με την ημερομηνία εκκαθάρισης της φορολογικής δήλωσης και τον χρόνο βεβαίωσης του φόρου.

Αν ο φόρος εισοδήματος βεβαιωθεί μέχρι και τον Ιούλιο, τότε εξοφλείται σε τρεις διμηνιαίες δόσεις. Αν βεβαιωθεί τον Αύγουστο ή τον Σεπτέμβριο, οι διμηνιαίες δόσεις περιορίζονται σε δύο, ενώ αν ο φόρος εισοδήματος βεβαιωθεί από τον Οκτώβριο και μετά, προβλέπεται εφάπαξ καταβολή του.

Οι υπηρεσίες του υπουργείου Οικονομικών για να περιορίσουν τις απώλειες εσόδων, έχουν αποφασίσει φέτος να εντοπίσουν όλους όσοι δεν υποβάλλουν μέχρι τις προβλεπόμενες προθεσμίες τις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος.

Συγκεκριμένα, η ΓΓΠΣ του υπουργείου Οικονομικών, αμέσως μετά τη λήξη των προθεσμιών, θα διενεργήσει διασταυρώσεις για να ελέγξει ποιοι από όσους υπέβαλαν πέρυσι δήλωση δεν έκαναν το ίδιο και φέτος.

Οσοι διαπιστωθεί ότι δεν υπέβαλαν τις φετινές δηλώσεις τους θα παραλάβουν ειδοποιήσεις ή θα λάβουν τηλεφωνικές κλήσεις από το υπουργείο Οικονομικών, με τις οποίες θα κληθούν να τις καταθέσουν εκπρόθεσμα στις ΔΟΥ.

Κώστας Τσαχάκης

πηγή ΗΜΕΡΗΣΙΑ

Την Δευτέρα το μεσημέρι, πιθανότατα, θα μας λυθεί η απορία. Ως τότε ας ηρεμήσουμε και ας ασχοληθούμε λίγο με τις οικογένειές μας. Αλήθεια, υπάρχει κανένα στοιχείο για τον αριθμό διαζυγίων όταν το ένα μέλος του ζευγαριού είναι λογιστής;; Απλώς ρωτάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Δευτέρα το μεσημέρι, πιθανότατα, θα μας λυθεί η απορία. Ως τότε ας ηρεμήσουμε και ας ασχοληθούμε λίγο με τις οικογένειές μας. Αλήθεια, υπάρχει κανένα στοιχείο για τον αριθμό διαζυγίων όταν το ένα μέλος του ζευγαριού είναι λογιστής;; Απλώς ρωτάω...

οχι γιατι απο τη δουλεια δεν το εχουν καταλαβει ακομη :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ!!!!!!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟ 8.30πμ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ.ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ή ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Ή ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΔΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ !!!!!!!!!!!ΦΑΓΗΤΟ ΑΣΤΑ,ΣΠΙΤΙ!!!!!ΑΝΩ-ΚΑΤΩ!!!!!!!ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!!!!!!!ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΤΟΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΑΝΙ Η ΑΠΕΛΠΗΣΙΑ!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ!!!!!!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟ 8.30πμ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ.ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ή ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Ή ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΔΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ !!!!!!!!!!!ΦΑΓΗΤΟ ΑΣΤΑ,ΣΠΙΤΙ!!!!!ΑΝΩ-ΚΑΤΩ!!!!!!!ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!!!!!!!ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΤΟΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΑΝΙ Η ΑΠΕΛΠΗΣΙΑ!!!!!!!!!!

ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΣΑ, ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΣΕ ΟΛΑ ΟΜΩΣ!!!!!!!!!! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

===

http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=157594&catID=11

"Σχέδιο για τον άμεσο εντοπισμό, αρχικά, όσων φορολογούμενων εξετάζουν το ενδεχόμενο να μην προχωρήσουν στην κατάθεση φορολογικής δήλωσης, έχουν προετοιμάσει οι επιτελείς του υπουργείου Οικονομικών.

Σύμφωνα με τον «Ελεύθερο Τύπο» μέχρι χθες Παρασκευή (29/06) είχε υποβληθεί μόλις το 1/3 των δηλώσεων, τη στιγμή που η προθεσμία για την υποβολή του συνόλου των 5,7 εκατομμυρίων φετινών δηλώσεων λήγει στις 16 Ιουλίου. Απομένουν δηλαδή μόλις 17 μέρες μέσα στις οποίες θα πρέπει να υποβληθούν συνολικά 3,8 εκατομμύρια δηλώσεις! Η «απάντηση» των επιτελών της οικονομίας βάσει του συγκεκριμένου σχεδίου προβλέπει σημαντικές κυρώσεις για τους παραβάτες.

Συγκεκριμένα, οι φορολογούμενοι αυτοί θα χάνουν το αφορολόγητο όριο των 5000 ευρώ και θα υποχρεώνονται να πληρώσουν όχι μόνο το συνολικό φόρο που προκύπτει από τη δήλωση προσαυξημένο κατά 1,5% για κάθε μήνα καθυστέρησης αλλά και επιπλέον φόρο 2,5% επί του συνολικού τους εισοδήματος!"

====

ναι ναι.... δεν έχουμε στείλει τα 2/3 των δηλώσεων επειδή σκεπτόμαστε να μην τις στείλουμε... υπέροχα πράγματα. Από τη μια δεν γίνονται πέρυσι οι παρακρατήσεις φόρων σωστά, με αποτέλεσμα ένας απλός μισθωτός/συνταξιούχος των 12Κ+ να ξεκινάει την υποβολή με το σκεπτικό ότι χρωστάει τουλάχιστον 620 ευρώ ντούκου ( (12Κ-5Κ)*6/12*10%+(12Κ-8Κ)*6/12*10%+12Κ*1% ), από την άλλη καθυστερούν τεχνηέντως την υποβολή τους μην ανοίγωντας το σύστημα μέχρι τις εκλογές του Μαϊου, μη στέλνωντας εγκαίρως βεβαιώσεις από ΟΓΑ+ΝΑΤ, από την παραπέρα γίνεται το έλα να δεις στα Μητρώα για κλειδάριθμους+κλεισίματα και κατά τα άλλα, είναι ένα σατανικό σχέδιο των 2/3 των φορολογουμένων να τις υποβάλλουν όσο πιο αργά γίνεται ή και καθόλου........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΥΙΑΝΝΙΣ

Δυστυχως σε αυτο το κρατος δεν λειτουργει τιποτα.Ο λογος ειναι απλος.Για να καλυπτουν τις μιζες τους.Στο χαος δεν μπορεις ευκολα να βρεις κατι!Και να βρεις ολοι οι νομοι ειναι γεματοι παραθυρα !!!!!

Στο νησι που ζω και δραστηριοποιουμε σαν Λογιστης. Υπηρξε τον Ιουνιο πτωση 30% στις αφιξεις πελατων.Το γνωριζω απο τα στατιστικα των ferry.

Αυτο σημαινει πτωση τζιρου.Οι δαπανες εχουν αυξηθει οπως ολοι μας γνωριζουμε.Σιγουρα τα κανονια θα ειναι αρκετα φετος.

Τωρα σε οτι αφορα τις δηλωσεις και οχι μονο.

1)Η ΕΦΟΡΙΑ που υπαγομαστε υπολειτουργει σε περιοδο φουλ σεζον και εξυπηρετει δυο νησια.Εντυπα δεν εχουν για φορολογικες δηλωσεις ουτε για δειγμα..Σε μας απο το απεναντι νησι το ΜΗΤΡΩΟ δινει με το ετσι θελω δυο-τρεις κλειδαριθμους την ημερα οπως επισης και μια εναρξη !!! Αν θελεις δευτερη σου λενε αυριο παλι.

Ο υπολοιπες υπηρεσιες ευτυχως εχουν αξιους ανθρωπους.Παρακαλας μην παρει αδεια καποιος για οποιοδηποτε λογο ομως !!

ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΝΔΡΩΜΕΝΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ !!! Αρα δεν μπορω να κανω την δουλεια μου !!

2)Ο ΟΑΕΕ ,που λειτουργει σε ΤΡΙΤΟ νησι, που πρεπει να στειλει τα δικαιολογητικα σε ΤΕΤΑΡΤΟ νησι ,δεν δινει αμεσα βεβαιωσεις εγραφης η απαλλαγης για να θεωρησεις η να κανεις εναρξη για να δουλεψει μια επιχ/ση.

Αρα δεν μπορω να κανω την δουλεια μου ουτε σε ενα μηνα !!

Οι μοναδικες δημοσιες υπηρεσιες που λειτουργουν σωστα και μπραβο τους ειναι το ΙΚΑ(ειναι καλα επανδρωμενο ) το ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ και το ΚΕΠ (εχει πολυ καλο υπαλληλο).

3)Δεν μιλαμε για το ΣΕΠΕ!!Ειναι σε αλλο νησι απο τα δικα μας !!.Πρεπει καθε μερα για προσληψεις να στελνεις fax.

ΟΚ αλλα αν ο ΟΤΕ εχει προβλημα ?Αν η ΔΕΗ εχει διακοπη ? Ο ΕΛΤΑ για να το στειλεις μπορει να ειναι ανοιχτος, μπορει και οχι ΕΔΩ !!! Αρα τρως προστιμο!!Η ασχολησε με το πως δεν θα το φας

Αρα πρεπει να τρεχω για να κανω την δουλεια μου!!

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΥΙΑΝΝΙΣ

4) ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ.

4.1 Αδεια λειτουργιας καταστηματος υγειονομικου ενδιαφεροντος.Η κολαση του Δαντη !!!Ολες σχεδον οι εγκρισης σε αλλα νησια !Αν εχεις γνωστο μπορει να την παρεις σε ενα μηνα.Σε μεταβιβασης ειναι οκ.Αμοιβη κουφη στον ανθρωπο που σου δημιουργει τον φακελλο.

4.2 Προσληψεις αλλοδαπων.Η μεγαλη τρελλα.Εμπλεκονται για να μαζεψεις τα απαραιτητα δικαιολογητικα ολες οι Δημοσιες Υπηρεσιες.

(ΚΕΠ,ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ,ΙΑΤΡΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ,ΕΦΟΡΙΑ)Χανει το παιδι την Μανα και το παιδι την Μανα!Χαρτια και χρονος απιθανος.Και ολα αυτα για μια προσληψη.

4.3 Εναρξη επαγγελματος. Χαμος.Πρεπει να συνδιασεις ολες τις υπηρεσιες για να ανοιξεις μια δουλεια !Δηλαδη ξεκινας σημερα και τελειωνεις πρωτα ο θεος μετα απο τουλαχιστον δυο μηνες.Στο τελος κατι θα σου λειπει KATI παντα !!!

4.4)ΚΒΣ. Απιθανη ιστορια.Εμεις που γνωριζουμε το θεμα το εχουμε χασει το μπαλακι.Φαντασου εναν επιτηδευματια (ισως και αγραμματο )που κοιταει σε 40 μερες να δουλεψει για να ζησει τον υπολοιπο χρονο να μπορεσει να τηρηση το γραμμα του νομου !!

5)ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ-ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΓΕΝΙΚΑ.

ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ !!!!

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΟΤΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΑΡΙΕΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ ΜΑΣ(ΙΣΩΣ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ) ΕΙΝΑΙ Ο ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ.

ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΠΟΥΘΕΝΑ ,ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΦΠΑ ΣΤΗΝ ΕΣΤΙΑΣΗ .(ΑΣΧΕΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣ)

Φοροι παντου και για τα παντα ,υπερμετροι για τα σημερινα δεδομενα. (ΑΣΧΕΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣ).

Ασφαλιση (εργοδοτων και ασφαλισμενων).Δεν καταλαβαινω την εμμονη τους στο 45,06% και στις ΙΔΙΕΣ εισφορες στον ΟΑΕΕ ,απο την στιγμη που δεν σου προσφερουν ανταποδοτικα ΤΙΠΟΤΑ!!!!

ΑΝΤΙΘΕΤΑ ,ΜΑΣ ΑΠΕΙΛΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΧΕΣΙΕΣ !!!!(ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ).

Και μετα, μιλαμε για Δηλωσεις φορολογιας εισοδηματος .

Αυτα ειχα να πω , μην σας κουραζω αλλο.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ,ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ .ΑΜΑ ΘΕΛΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ !!!

ΟΠΟΤΕ ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ !!!

ΥΙΑΝΝΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειχα να πω , μην σας κουραζω αλλο.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ,ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ .ΑΜΑ ΘΕΛΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ !!!

ΟΠΟΤΕ ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ !!!

ΥΙΑΝΝΙΣ.

Συνάδελφε, δεν μας κουράζεις, πίστεψέ με. Φωνές σαν την δική σου χρειάζονται για να βγούμε από το σημερινό χάλι. Εθεσες το θέμα από μια διαφορετική σκοπιά και , κυριολεκτικά, έπιασες τον ταύρο από τα κέρατα! Είμαι και εγώ σε νησί και υποθέτω κοντογείτονας και ζω αρκετά από αυτά που περιγράφεις. Συνέχισε την προσπάθειά σου για να ακουσθεί η φωνή των νησιωτών και πιο ψηλά. Ομως γιατί "ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ" ; Γίνε τακτικό μέλος και γράφε πιο συχνά. Πάρε μέρος στην προσπάθειά μας να φτιάξουμε λίγο καλύτερη τη ζωή μας. Μπράβο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yianni πεστα!!! Απορω πως δουλευεται στα μικρα νησια.. Εγω εχω την εφορια στα 10 μετρα απο το γραφειο.. Και τρεμω στη σκεψη οτι σε λιγους μηνες θα κλεισει και θα κανω 30 χιλιομετρα για να παω... Κι εσεις πρεπει να παρετε πλοιο... Τελικα πρεπει να λεμε και ευχαριστω.. Καλο κουραγιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yianni πεστα!!! Απορω πως δουλευεται στα μικρα νησια.. Εγω εχω την εφορια στα 10 μετρα απο το γραφειο.. Και τρεμω στη σκεψη οτι σε λιγους μηνες θα κλεισει και θα κανω 30 χιλιομετρα για να παω... Κι εσεις πρεπει να παρετε πλοιο... Τελικα πρεπει να λεμε και ευχαριστω.. Καλο κουραγιο..

Διπλοβάρδιες φίλε. Ενα άτομο καθημερινά στην Εφορία και μόνο για Εφορία . Εχουμε μία Εφορία (πλεονέκτημα) αλλά με 6 υπαλλήλους (μειονέκτημα) αν σκεφτείς ότι εξυπηρετούν πάνω από 3.000 επιχειρήσεις και άλλους τόσους ιδιώτες καθημερινά.Και πάμε μόνο δύο δουλειές την ημέρα. Και βάλε πόσα τηλεφωνήματα για να συνενοούμαστε όταν κάτι κολλάει, ευτυχώς που έχουμε τα εταιρικά. Ευτυχής είσαι που θα πηγαίνεις 30 χλμ. Τι είναι 15 λεπτά δρόμος μπροστά στην αιωνιότητα της μιας ημέρας (!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πιστεύω ότι ΔΕΝ πρέπει να δωθεί παράταση στην υποβολή των δηλώσεων .......

Τότε ίσως ξυπνήσουμε σαν κλάδος και δει το υπουργείο ποιά η δύναμη μας .....

Όμως επειδή στο υπουργείο μας έχουν ψυχολογήσει (?) καλά θα μας βγάλουν τη πίστη με ολιγοήμερες παρατάσεις έτσι ώστε να τους ευγνωμονούμε κιόλας ........

ΥΓ Πιστεύει κανείς ηλίθιος καρεκλοκένταυρος ότι θα υποβληθούν 4 εκ. δηλώσεις σε 2 εβδομάδες ??????? Ούτε σε 2 μήνες ........

Δεν γουστάρουμε παρατάσεις αλλά θέλουμε οργανωμένη δουλειά και όχι σκωρποχώρι όπως είναι αυτό εδώ το πράγμα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Βαριές "καμπάνες" για όσους δεν υποβάλλουν φορολογική δήλωση

Το υπουργείο Οικονομικών προετοιμάζει ένα σχέδιο εντοπισμού όσων φορολογούμενων δεν έχουν καταθέσει εγκαίρως την δήλωση τους, για να αποτρέψουν τον κίνδυνο κατάρρευσης των εσόδων, και ετοιμάζουν βαριές «καμπάνες».

Σύμφωνα με τα προβλεπόμενα, οι παραβάτες θα καλούνται να καταθέσουν τις δηλώσεις τους εκπρόθεσμα στις αρμόδιες ΔΟΥ, καταβάλλοντας υπέρογκα ποσά πρόσθετων φόρων, ενώ δεν θα ισχύει και το αφορολόγητο όριο των 5.000 ευρώ.

Επιπλέον, θα υποχρεώνονται να πληρώσουν όχι μόνο το συνολικό φόρο που προκύπτει από τη δήλωση προσαυξημένο κατά 1,5% για κάθε μήνα καθυστέρησης αλλά και επιπλέον φόρο 2,5% επί του συνολικού τους εισοδήματος.

http://www.thebest.g...iewStory/133661

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαριές "καμπάνες" για όσους δεν υποβάλλουν φορολογική δήλωση

Το υπουργείο Οικονομικών προετοιμάζει ένα σχέδιο εντοπισμού όσων φορολογούμενων δεν έχουν καταθέσει εγκαίρως την δήλωση τους, για να αποτρέψουν τον κίνδυνο κατάρρευσης των εσόδων, και ετοιμάζουν βαριές «καμπάνες».

Σύμφωνα με τα προβλεπόμενα, οι παραβάτες θα καλούνται να καταθέσουν τις δηλώσεις τους εκπρόθεσμα στις αρμόδιες ΔΟΥ, καταβάλλοντας υπέρογκα ποσά πρόσθετων φόρων, ενώ δεν θα ισχύει και το αφορολόγητο όριο των 5.000 ευρώ.

Επιπλέον, θα υποχρεώνονται να πληρώσουν όχι μόνο το συνολικό φόρο που προκύπτει από τη δήλωση προσαυξημένο κατά 1,5% για κάθε μήνα καθυστέρησης αλλά και επιπλέον φόρο 2,5% επί του συνολικού τους εισοδήματος.

http://www.thebest.g...iewStory/133661

Ελεος πια. Αρχισαν να κυκλοφορούν και τρομοκρατικές προειδοποιήσεις από δήθεν επίσημες πηγές. Μα στον θεό τους , αν είναι έτσι , πως θα εισπράξουν αυτά που ελπίζουν. Πόσο δίκαιο είχε και πόσο επίκαιρος είναι ο Λουκιανός στους Νεκρικούς Διαλόγους του : " Ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος" ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη μου αποψη ειναι .

1) Πρεπει να προγραματιστει ο χρονος υποβολης ολων γενικα των ΕΤΗΣΙΩΝ υποχρεωσεων των επιχειρησεων παντου .

Π.Χ. Μεχρι 30/6 καθε ετους πρεπει να υποβληθουν οι δηλωσεις εισοδηματος-εκ/κεςφπα-οριστικες φμυ .Μετα τελος.Να ξερουμε οτι μεχρι τοτε ολα θα πρεπει να τελειωσουν ! Αρα θα ξερουμε απο την αρχη οτι δεν υπαρχει παραταση για τιποτα

Για τα υπολοιπα στατιστικα που εχουν αποφασισει λες και δεν τα ΒΛΕΠΟΥΝ (υποβολη αμοιβων για το ενα και το αλλο ) ,

πχ πριν το τελος του χρονου ισως και καθολου !!

2)Ενα συστημα μηνιαιων η οτι θελουν ,φορολογικων και ασφαλιστικων-εργατικων υποχρεωσεων τρεχουσας χρησης.Οχι ,αλλα το ΙΚΑ ,αλλα η ΕΦΟΡΙΑ ,αλλα το ΣΕΠΕ.Κανουμε αυτα πχ καθε μηνα.Αν θελει ο ΣΕΠΕ πχ να βλεπει ποιους εχω προσλαβει σημερα ,ας φτιαξει το site υποβολης ,γιατι ειμαι πχ σε νησι πως να τρεξω ρε παιδια σε αλλο νησι !!!!!Η πρεπει να εχω υπαλληλο μονο για τον ΕΛΤΑ που τα πληρωνω εγω?

3)Δηλωσεις φυσικων προσωπων.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει ο αγροτης,η ο κατοικος εξωτερικου,η ο επιχ/τιας,η ο μισθωτος κλπ πρεπει να υποβαλει δηλωση πριν το τελος Ιουλιου.Αφου η πρωτη δοση θα ερθει τον Αυγουστο(Με οτι ισχυει σημερα)!Αρα τι ψαχνουνε να βρουν?

(Επι πλεον ο φορος μισθωτων υπηρεσιων τον εισπρατουν αμεσα ετησια.) Αυτοι ισχυριζονται οτι οι μισθωτοι πληρωνουν τους μεγαλυτερους φορους.Αρα τους φορους τους εχουν προεισπραξει!

4)Συστημα ελεγχου επιχ/σεων-φυσικων προσωπων.

Ας τελειωνουμε με αυτο το θεμα !! Να τα κανουν ολα ηλεκτρονικα να τελειωνουμε!! Εχω βαρεθει με αυτο το θεμα δεν παει αλλο !Εισπραξεις-πληρωμες με καρτα και τελος! Σε επιασα να φοροδιαφευγεις σε εκλεισα ΑΜΕΣΩΣ !!ΚΒΣ ΤΕΛΟΣ ΒΛΑΚΙΑ .Φυσικα πρεπει πρωτα να δουν τους συντελεστες φορολογιας των επιχ/σεων.

5)Ασφαλιστικες εισφορες υπαλληλων-ατομικων επιχειρησεων.(ΙΚΑ-ΟΑΕΕ)

Μειωση εισφορων αναλογη των ανταποδοτικων τους παροχων!!!!! Τιποτα αλλο.

Ρυθμιση ανθρωπινη των οφειλετων ,αν θελουν να παρουν χρηματα ,σε συνδιασμο βεβαια με την μειωση των τρεχουσων εισφορων!!!ΟΧΙ ΜΕΤΡΑ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗΣ ΑΝΟΙΧΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!

YIANNIS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΣΤΕ ΤΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!!!!

ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!!!!!!

Η ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 12,23 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ, ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ ΚΥΡΙΑΚΗ, ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ, ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ, ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ.

ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΣΤΡΑΚΙΑ!!!! ΣΑς ΚΑΛΗΝΥΧΤΩ, ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ.........

ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

κυριακη και ειμαστε στα γραφεια

επιτελους ας πιεστουν ολοι

να δοθει μια παραταση ευλογη για να μπορεσουν να κατατεθουν οι δηλωσεις ,την οποια δεν πρεπει να την δοσουν τελευταια στιγμη αλλα τωρα

δεν ειναι δυνατον συνεχως να μας βγαζουν την ψυχη

και απο κει και περα ,ας ειναι πρωτα αυτοι ετοιμοι και μετα να απαιτουν να εισπραξουν φορους,δεν ειναι δυνατον να μας αιφνιδιαζουν την τελευταια στιγμη παντα

(βλεπε κατοικοι εξωτερικου),(βλεπε απροθυμες δου να δοσουν κλειδαριθμους,τι μας νοιαζει εμας ποσα παιρνουν γιατι πρεπει να ακουμε συνεχως ,τοσα μου δινουν τοσα κανω)μας ρωταει κανεις εμας ποσα παιρνουμε μας ρωταει αν ειμαστε απληρωτοι απο περσυ,αλλα εχουμε αποδωσει φορους -φπα ,αν μπαινουν ανθρωποι στα γραφεια που δεν εχουν να μας πληρωσουν για τη δηλωση ,αλλα εμεις εκεινη τη στιγμη πρεπει να κοψουμε αποδειξη ,γιατι πρεπει να ακουμε εμεις οτι πρεπει να κανουμε και κατι για την πατριδα μας π.χ να δωσουμε ποιο γρηγορα δηλωσεις, εμεις εστω δεν παιρνουμε αυτα τα λιγα αλλα σιγουρα καθε μηνα ,εμεις εχουμε συνεχως τον ελεγχο εξω απο την πορτα μας (δικαιως η αδικως)και οπως και να εχει κανουμε πολυ περισσοτερα για την πατριδα παραμενοντας ενα χρονο σχεδον απληρωτοι ,αλλα συνεχιζοντας να δουλευουμε και να αποδιδουμε τους φορους

συνεχιζοντας να ενημερωνουμε τους φορολογουμενους για τις δηλωσεις (δεν μπηκε κανεις στο κοπο να ενημερωσει εγκαιρως ειχανε εκλογες βλεπεις )

δεν καταλαβαινει κανεις απο αυτους οτι στιβοντας μας δεν εχουν να κερδισουν τιποτα.

αυριο ολοι στα τηλεφωνα

προς ποφεε -συλλογους -ομοσπονδιες -υπουργειο

οπου μπορει ο καθενας

δεν αρκει να γραφουμε τον πονο μας εδω μεσα και να μην κανουμε τιποτα ,δεν γινεται αλλο να ειμαστε συνεχως ανχωμενοι .......

εαν οι αρμοδιοι δεν αφυπνιστουν αμεσα

εαν δεν καταλαβαινουν οτι ειμαστε ανθρωποι και δεν ειναι δυνατον στους "συνεργατες" να βγαζεις την ψυχη

ας οργανωσουμε κινητοποιησεις ,ας κανουμε εντελει απεργια διαρκειας

δεν παει αλλο ................

καλη δυναμη

και κουραγιο

σε ολους τους συναδελφους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ρε παιδιά... τι τελειώνει αύριο και δεν το ξέρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Γιατι ρε παιδιά... τι τελειώνει αύριο και δεν το ξέρω?

ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΕΣ

ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΗΝ Μ....ΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη episkeptis

Συνάδελφοι καλημερα και καλό μήνα. Μήπως δοκίμασε να στείλει κάποιος από τους κωδικούς του, δήλωση με προηγούμενο εκκαθαριστικό? Γιατί από το πρωϊ βγάζει μήνυμα '' Έχει παρέλθει η ημερομηνία που έχετε πρόσβαση στην εφαρμογή ''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...