Προς το περιεχόμενο

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα κάνουμε πολύ μα πάρα πολύ καιρό δηλώσεις ακόμα, και ειδικά μέσω taxis. Δεν θα είναι έκπληξη να το αφήσουν ανοιχτό, όχι γιατί καταλάβουν πως το σύστημα τους υπολειτουργεί, και δεν μπορούμε να κάνουμε την δουλεία μας, όχι πως σκέφτονται εμάς, τις δύσκολές οικονομικές συγκυρίες, τους δόλιους τους φορολογούμενους, αλλά με την ελπίδα ότι θα βρεθεί κανένας (ακόμα) χριστιανός να υποβάλει την δήλωση του. κ να ανεβάσουν τα «έσοδάκια» τους.

Θα μας στείλουν πάλι αδιάβαστους με την πρόφαση πως οι «καλές μας φορολογικές αρχές», για την διευκόλυνση των φορολογουμένων παρατείνει, επιτρέπει κλπ….

Την ευθηνή όμως των καθυστερήσεων θα την έχουν αυτοί και τα όποια μικροκομματικά τους συμφέροντα.

Έτσι το ως Σεπτέμβριο φαντάζει πιθανό σε πολλούς από εμάς. ( Σε έμενα τουλάχιστον)

Από τις δηλώσεις αναμένω κάποια έσοδα, και με τις συνεχείς παρατάσεις μπαίνουμε σε ένα κύκλο που λέει ο υπόχρεος, έλα μωρέ τώρα έχουμε χρόνο.

Δεν θέλω άλλη παράταση (επίσημη τουλάχιστον) από τώρα.

Αντί αυτής θέλω το σύστημα να δουλεύει, ώστε κ εγώ με την σειρά μου να μπορώ να κάνω την δουλεία μου, να κλείσω το καλοκαίρι, ώστε σαν άνθρωπος να ξεκουραστώ κ λίγο.

Γιατί είπαμε δεν είναι ανοικτό το ε9 οικ. έτους 2012?

Ποια λογική εξυπηρετεί, το να μην είναι ακόμα ανοιχτό? Ας είναι ανοιχτά κ τα προηγούμενα έτη, αλλά ανοίξτε το ρε παιδία να μπούμε σε μια σειρά.

Κ αγαπητοί κύριοι που αποφασίζετε.

Του χρόνου, όχι τα ίδια πάλι, το σύστημα υποβολής να ανοίξει από αρχές του έτους, έτσι δίνεις χρόνο, και μαζεύεις κ έσοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ αγαπητοί κύριοι που αποφασίζετε.

Του χρόνου, όχι τα ίδια πάλι, το σύστημα υποβολής να ανοίξει από αρχές του έτους, έτσι δίνεις χρόνο, και μαζεύεις κ έσοδα.

Αν το κανουν αυτο πως θα λανσαρουν την νεα κολεξιον μετρων οπως και οποτε τους συμφερει καλυτερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μήπως έχετε ακούσει τίποτα για νέα παράταση δηλώσεων είτε χειρογράφες (2/7/2012) είτε ηλεκτρονικά (15/7/2012)?

Εχουν ανάγκη από ρευστό για να πληρώσουν τους εαυτούς των. Δεν πιστεύω να δώσουν παράταση, ειδικά στις χειρόγραφες. Αλλά και σε αυτές έχεις την δυνατότητα να δηλώσεις στην Δ.Ο.Υ. ότι θα υποβάλεις π.χ, 5-10 δηλώσεις και πιστεύω ότι οι συνάδελφοι θα τις καταχωρήσουν μόλις μπορέσουν, έστω και μετά τις 2/7. Αλλά για τις ηλεκτρονικές, το πιθανότερο είναι η σιωπηρή αποδοχή των δηλώσεων μέχρι τον "ξαφνικό θάνατο"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αδύνατο να μη δωθεί παράταση ...... Το θέμα είναι ότι θα δωθεί έως 30/07 και μετά εκ νέου έως 10 ή 20/08 και θα είμαστε συνεχώς υπο πίεση . Προσωπικά για πλείστους λόγους είναι απίθανο και σε αυτές τις ημερομηνίες να ειμαστε τυπικοί . Αν δωθεί έως 30/09 τότε πολύ πιθανό να είμαστε εντός ......

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαστε υπερ των παρατάσεων , αλλά είμαστε υπερ της ανθρώπινης απασχόλησης , χώρια λοιπόν όλα τα άλλα καθυστερήσεις εντύπων , μη ενημερώση των πολιτών για υποχρεωτική υποβολή μέσω διαδικτύου , αδυναμία συστήματος , τρομερή μεταφορά όγκου και ευθύνης (με μη ταυτόχρονη αύξηση εσόδων) εργασίας στα λογιστικά γραφεία , απίστευτες υποχρεώσεις κλπ κλπ το βασικό επιχείρημα μου είναι ότι ακόμη και 30/09 να πάνε και όλες οι εκκαθαρισείς θα έχουν έρθει συντομότερα από τις χειρόγραφες υποβολές αλλά και δεν θα υπάρξη υστέρηση εσόδων μιας και η βεβαίωση των φόρων θα είναι εντός των προθεσμιών ....... Μη ξεχνάμε ότι το σύστημα στις ΔΟΥ έκλεινε 31/10 αλλά πολλές φορές πήγαινε και πιο πέρα ....... Και τώρα εμείς που δεν έχουμε μόνο τις υποχρεώσεις του ανίστοιχου τμήματος εισοδήματος των ΔΟΥ καλούμαστε να είμαστε υπεράνθρωποι ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ, ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ, ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΑΘΗ, ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ, ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ , ΔΩΜΑΤΙΑ, ΤΑΒΕΡΝΕΣ, ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ, ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΠΑΝΙΟ, ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΑΥΤΗ, ΩΡΕΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ, ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΟΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ, ΙΟΥΛΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΦΠΑ,, ΙΚΑ , Ε9 ......ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΟΛΟΙ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ,

ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΙΟΥΝΙΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΒΓΟΥΝ 5.500.000 ΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΔΕΝ

ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!!!!!!!!!

ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΛΟΓΙΣΤΟΥ , ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ????????? ΟΛΟΙ ΠΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΕΛΤΑ, ΟΣΕ, ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ ΚΑΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ, ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΑς ΜΕ ΤΑ ΤΟΣΑ ΕΞΟΔΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ????

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ, ΑΛΛΟ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΣΟΥΖΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Είναι αδύνατο να μη δωθεί παράταση ...... Το θέμα είναι ότι θα δωθεί έως 30/07 και μετά εκ νέου έως 10 ή 20/08 και θα είμαστε συνεχώς υπο πίεση . Προσωπικά για πλείστους λόγους είναι απίθανο και σε αυτές τις ημερομηνίες να ειμαστε τυπικοί . Αν δωθεί έως 30/09 τότε πολύ πιθανό να είμαστε εντός ......

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαστε υπερ των παρατάσεων , αλλά είμαστε υπερ της ανθρώπινης απασχόλησης , χώρια λοιπόν όλα τα άλλα καθυστερήσεις εντύπων , μη ενημερώση των πολιτών για υποχρεωτική υποβολή μέσω διαδικτύου , αδυναμία συστήματος , τρομερή μεταφορά όγκου και ευθύνης (με μη ταυτόχρονη αύξηση εσόδων) εργασίας στα λογιστικά γραφεία , απίστευτες υποχρεώσεις κλπ κλπ το βασικό επιχείρημα μου είναι ότι ακόμη και 30/09 να πάνε και όλες οι εκκαθαρισείς θα έχουν έρθει συντομότερα από τις χειρόγραφες υποβολές αλλά και δεν θα υπάρξη υστέρηση εσόδων μιας και η βεβαίωση των φόρων θα είναι εντός των προθεσμιών ....... Μη ξεχνάμε ότι το σύστημα στις ΔΟΥ έκλεινε 31/10 αλλά πολλές φορές πήγαινε και πιο πέρα ....... Και τώρα εμείς που δεν έχουμε μόνο τις υποχρεώσεις του ανίστοιχου τμήματος εισοδήματος των ΔΟΥ καλούμαστε να είμαστε υπεράνθρωποι ......

Αυτό μάλλον δεν τους απασχολεί. Τέτοια ώρα και δες πόσοι συνάδελφοι δουλεύουν.

Εστειλα σήμερα 8 Ε3.Το 5ο ήταν για μια έγγαμη κυρία.

Από 'κεί και μετά σε όλους τους ΚΥΡΙΟΥΣ που έμπαινα μου έδινε σύζυγο ΤΟΝ σύζυγο της κυρίας.

Φοβερό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δωσουν ...δε δωσουν παράταση....δεν παίζει να προλάβουμε!!

προσωπικά χρειάζομαι τουλάχιστον 30 εργάσιμες ακόμα χωρίς να ασχοληθώ με τίποτα άλλο ήτοι ΦΠΑ, ΦΜΥ, ΦΕΕ και τα κέρατα του δεσπότη!!

ας στείλουμε ολες τις μηδενικές και τις πιστωτικές έως τις 16/7 και να αφήσουμε εκτός τις χρεωστικές και δή τις βαρβάτα χρεωστικές!

τι θα κάνουν....θα την δώσουν την παράταση θέλουν...δε θελουν!!

αν δεν δώσουν.....μια χαρά μου ακούγεται να ανακηρυχθώ εθνικός ήρωας απο τους πελάτες μου, που δεν θα τους στείλω δήλωση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δωθεί θα δωθεί τελευταία στιγμή , θα περιμένουν να μαζεψουν όσο τω δυνατώ περισσότερα έσοδα , γιατι αν δώσουν από τώρα δεν θα φευγουν με τον ιδιο ρυθμό οι 7 στις 10 χρεωστικές... ( για μενα 9 στισ 10)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά φέτος δεν με νοιάζει καθόλου αν θα δώσουν παράταση. Μέχρι στιγμής είμαι στο ~10% των φορολογικών δηλώσεων, μου μένουν βαριά άλλες 70-80.

Θα κόψω τον λαιμό μου να τις τελειώσω και να ηρεμήσω μερικές μέρες.

Τέλος. Καλό καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιώργος

Θυμάμαι περιπτώσεις που σε θέματα για παράταση έγραφαν 100+ συνάδελφοι, ενώ κάναμε refresh κάθε μισό λεπτό μήπως κάποιος είχε κανένα νέο.. Τώρα γιατί τόση ησυχία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά φέτος δεν με νοιάζει καθόλου αν θα δώσουν παράταση. Μέχρι στιγμής είμαι στο ~10% των φορολογικών δηλώσεων, μου μένουν βαριά άλλες 70-80.

Θα κόψω τον λαιμό μου να τις τελειώσω και να ηρεμήσω μερικές μέρες.

Τέλος. Καλό καλοκαίρι.

Συγνώμη αλλά τουλάχιστον νοιάζει εμένα...δεν θα αναλύσω τους λόγους και τις αιτίες γιατί θα γράφω έως το βράδυ

και σε κάποιους είναι αδιάφορο!!!

Ας κάνουν ότι θέλουν γιατί και λερναία ύδρα να ήμουν πάλι δεν προλαβαίνω με τίποτα...

Φιλικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά τουλάχιστον νοιάζει εμένα...δεν θα αναλύσω τους λόγους και τις αιτίες γιατί θα γράφω έως το βράδυ

και σε κάποιους είναι αδιάφορο!!!

Ας κάνουν ότι θέλουν γιατί και λερναία ύδρα να ήμουν πάλι δεν προλαβαίνω με τίποτα...

Φιλικά!!!

εν προκειμένω τα εξτρα κεφαλια δεν βοηθουν πουθενά!! γινε θεα Καλι μπας και δεις προκοπη!! :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο μίλησα με ΠΟΦΕΕ και μου είπαν ότι μίλησαν μαζί τους (με υπουργείο), ακόμη το σκέφτονται για παράταση, το βλέπουν μάλλον δύσκολο και αν είναι να ανακοινωθεί κάτι θα ανακοινωθεί την Δευτέρα. Τα γνωστά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... Εαν εκπροσωπουσα τους Ξενοδοχους , Ταβερνιάρηδες , Καντινιερηδες των πλαζ , μπαρτεντερς στην Ιο και στη Σαντορινη κλπ θα εκανα διαμαρτυρια εξω απο το Υπουργειο να πάνε οι δηλώσεις απο ... Σεπτέμβρη Υποχρεωτικα -...και μάλιστα α)να απαγορευτεί η πρόσβαση στο Συστημα και β)να κλειδώσουν κ τα προγραμματα εκκαθαρισης των Λογιστών..οι ιδιοι δε(χωρίς τις συζύγους τους <_< ) για 3 μήνες να εξοριστούν ...με έξοδα του Υπουργείου στις Μαλβίδες κ να μην έχουν καμια επικοινωνία με τον έξω κόσμο- γιατι με τα εκκαθαριστικα που βγάζω ως τωρα -καμια 20ρια όλα κι όλα- βαρανε το κεφαλι τους οι άνθρωποι ...και που διάθεση για παραλίες κ Μπάνια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά τουλάχιστον νοιάζει εμένα...δεν θα αναλύσω τους λόγους και τις αιτίες γιατί θα γράφω έως το βράδυ

και σε κάποιους είναι αδιάφορο!!!

Ας κάνουν ότι θέλουν γιατί και λερναία ύδρα να ήμουν πάλι δεν προλαβαίνω με τίποτα...

Φιλικά!!!

Έλα τώρα δεν υπάρχει λόγος για συγγνώμη.

Ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του είτε από ανάγκη είτε... είτε... είτε ακόμα και για ευκαιριακούς λόγους.

Αρνούμαι το φιλικά και στέκομαι απλά στο συναδελφικά. Καλή σας δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο μίλησα με ΠΟΦΕΕ και μου είπαν ότι μίλησαν μαζί τους (με υπουργείο), ακόμη το σκέφτονται για παράταση, το βλέπουν μάλλον δύσκολο και αν είναι να ανακοινωθεί κάτι θα ανακοινωθεί την Δευτέρα. Τα γνωστά....

Δυστυχώς για μια ακομή φορά θα παίχτει το παιχνίδι έμπα ψυχή έβγα ψυχή ....... Επίσης για μια καόμη φορά το Υπουργείο δείχνει ότι βρίσκεται εκτος πραγματικότητας και δεν μπορεί να πει με ειλικρίνεια ότι πχ "δεν μπορούμε να πουμε ότι θα δώσουμε παράταση γιατί θα τις αφησέτε όλοι και θα μας τη λένε από τη Τροίκα για υστέρηση εσόδων και παρατάσεις" .

Με λίγα λόγια είναι πλέο όχι μόνο πρακτικά αδύνατο αλλά θέση αδύνατο να υποβληθούν εκκατομυράι δηλώσεων σε 15 μέρες , παράλληλα όποια παράταση και αν δωθεί είτε έως 31/7 είτε έως 20/8 θα είναι πασατέμπος διότι θα πέσουν όλες οι λοιπές υποχρεώσεις (ΦΠΑ , ΦΜΥ , ΑΠΔ και πάει λέγοντας) συν του ότι θα βγούν παγανιά τα σκυλιά του πολέμου να βγάλουν κανά πρόστιμο .....

Εμείς το ανώτερο ως αριθμό που έχουμε στείλει είναι 7 (σε μία μέρα) ........

Με αυτά που υπολογιζώ εμείς έχουμε τελειώσει οριστικά (με αποστολή) περίπου το 15% με 20% των δηλώσεων που πιστεύουμε ότι έχουμε .

Αυτό που ξέχασα να αναφέρω ότι όλες τις χρονιές που η υποβολή έπαιρνε παράταση , η δυνατότητα αποστολής μέσω ΓΓΠΣ ήταν αν όχι από Μάρτιο , σίγουρα από Απρίλιο οπότε βάλτε να δείτε πόσες εργάσιμες μέρες έχουμε ήδη χάσει ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...