Προς το περιεχόμενο

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα συνάδελφοι!! μόλις μπήκα στο τάξις για μια δήλωση και συμπλήρωσα κανονικά τον 049!!

Δεν μπορείς να υποβάλεις οριστικά ακόμη. συμπληρώνεται ο 049 κανονικα αλλά βγάζει μήνυμα λάθους ελπροθέσμου όταμ πατήσεις οριστική υποβολή. Προς το παρόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αποθηκεψτε οσες μπορειτε κ μετα οταν το φτιαξουν .............ΒΟΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ.............!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα και χτες οτι εχω τελειωσει.Ομως μεχρι σημερα υπεφερα μπαινοντας στη θεση συναδελφων που

δεν προλαβαν.Συγχαρητηρια κ.Σταυρουλάκη.Καλ δυναμη σε ολους σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ

ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ

ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΕΛΕΙ

ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ

ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝΕΤΕ

ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΕΣΑΣ

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να υποβάλεις οριστικά ακόμη. συμπληρώνεται ο 049 κανονικα αλλά βγάζει μήνυμα λάθους ελπροθέσμου όταμ πατήσεις οριστική υποβολή. Προς το παρόν...

Όντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ μώρε όσο το σκέφτομαι ΄τοσο συγκινούμαι

τι καλό που είναι το υπουργείο μας

αχ μωρέ πόσα μας αγαπάει και μας σκέφτεται

αχ μωρε τα γλυκούλια μας .

Τραγουδάκι στα μωρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ μώρε όσο το σκέφτομαι ΄τοσο συγκινούμαι

τι καλό που είναι το υπουργείο μας

αχ μωρέ πόσα μας αγαπάει και μας σκέφτεται

αχ μωρε τα γλυκούλια μας .

Τραγουδάκι στα μωρά

Οχι ακόμη παιδιά.... λίιιιγη υπομονή... Ο καιρός γαρ εγγύς! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ

ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ

ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΕΛΕΙ

ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ

ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝΕΤΕ

ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΕΣΑΣ

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ

τελικά μετά από ολο αυτό το μ@μήσι βγήκε κάτι θετικό ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ!!!!

όσο και να προσπαθούν δεν θα μπεί η διχόνοια ανάμεσά μας.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟ ΨΥΧΗΣ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ για την συμπαράσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ

ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ

ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΕΛΕΙ

ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ

ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝΕΤΕ

ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΕΣΑΣ

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ

την προηγουμενη εβδομαδα ειχα κολησει σε μερικες σχεδον τελειωμενες δηλωσεις , που για καποιο λογο ενιωθα μεγαλη ανασφαλεια να τις στειλω. Καταλαβα μετα οτι ηταν η ψυχολογικη κουραση και η απογοητευση που με καθηλωναν.

Μια επισκεψη, απεσταλμενου απο τον ουρανο και ενα ποτηρι κρασι , φεραν τα προβληματα στην πραγματικη τους διασταση.

Αναστασια, ευχαριστω πολυ, να περνας καλα εκει που εισαι :)

αν μπορω και γω καπου, καποιον να βοηθησω , θα το κανω ευχαριστως .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ τα μέλη του forum για τη βοήθεια, για την παρέα σ' αυτή τη μακρά και δύσκολη περίοδο. Όταν με το καλό ολοκληρωθούν οι δηλώσεις θα πρέπει να σκεφτούμε ότι τα χειρότερα έρχονται. Την τελευταία πενταετία (τουλάχιστον) ο όγκος της δουλειάς μας αυξάνεται σε ρυθμούς απίστευτους, χωρίς να υπάρχει αύξηση των αμοιβών μας. Μας φορτώνονται ένα κάρο δουλειές, χωρίς να υπάρχει αντιστοίχηση αμοιβών. Όσο θα μειώνεται το κράτος, η δουλειά μας θα αυξάνεται ποσοτικά.

Κι όσο αυτό θα γίνεται εμείς θα βρισκόμαστε ανάμεσα στο Κράτος που θα μας χρησιμοποιεί ως εισπράκτορες και όχι σα συνεργάτες, απέναντι στους δυσαρεστημένους φορολογούμενους και σε λίγο καιρό θα πρέπει να στηρίξουμε τη δουλειά μας απέναντι στις μεγάλες χρηματοοικονομικές εταιρείες που θα στηθούν (ως άλλα mall). ΟΡΓΑΝΩΣΗ - ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΟΤΗΤΑ - ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑΡΗΔΕΣ (που να μην έχουν βλέψεις στην πολιτική τους ανέλιξη μόνο.

Καλημέρα, υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε παιδια και αυτο να το θυμομαστε ...........μην το πνιξουμε στις βουτιες ....

Αυτό δεν ξεχνιέται με τίποτα.Κατ΄αρχήν μας το θυμίζουν οι σύζυγοι και τα παιδιά μας και μετά το σώμα και το πνεύμα μας τα οποία υπολειτουργούν.Μας το θυμίζουν όλα αυτά που χάσαμε, όλα αυτά που αφήσαμε πίσω και τα ανέλαβαν άλλοι (σπίτια,οικογένεια κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές σκέψεις και μια πρόταση

Παρ όλη την προσωπική απογοήτευση (το ξέρω ότι χεστήκατε για τα δικά μου συναισθήματα), να κάνω μια πρόταση .

να ξεκινήσουμε από αύριο, βάζοντας μπροστά τις τοπικές ενώσεις, και να κινητοποιηθούμε αρχίζοντας από την τοπική κοινωνία μας

Ας κάνουμε αύριο κιόλας μισή ώρα συμβολική κατάληψη στις ΔΟΥ. Σε όλες τις ΔΟΥ της χώρας. Και ας το επαναλαμβάνουμε κάθε πρωί.

Ας οργανώσουμε αύριο κιόλας κοινή σύσκεψη με τις ηγεσίες των εμπόρων και επαγγελματοβιοτεχνών για να τους ενημερώσουμε για τα προβλήματα μας που στην ουσία είναι και δικά τους προβλήματα και ας προχωρήσουμε μαζί τους σε συνέντευξη τύπου.

Ας στείλουμε επιστολές (αύριο κιόλας) στους τοπικούς βουλευτές.

Εγώ προσωπικά έχω τελειώσει τις δηλώσεις αλλά θα είμαι εκεί

Μαλλον θα πάμε απο Δευτέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους,

Ήθελα να πω , πως ένα πρώτο μεγάλο ευχαριστώ έστω και για αυτήν την καθυστερημένη παράταση ανήκει σε αυτό εδώ το site , το TAXHEAVEN , το οποίο έδωσε το βήμα του για να ακουστούν οι φωνές απελπισίας των συναδέλφων που έχουν ακόμη δηλώσεις στα χέρια. Δεν νομίζω ότι θα γινόταν έστω και αυτό το " μέχρι Παρασκευή Βράδυ " εάν δεν υπήρχε αυτός εδώ ο χώρος για να ακουστούν τόσοι συνάδελφοι . Λειτούργησε και σαν ψυχολογική γραμμή υποστήριξης γιατί έπαιρνε κουράγιο ο ένας από τον άλλο.

Επίσης ευχαριστώ πρέπει να πούμε και στον κο Σταυρουλάκη και σε όποιον άλλον , παράλληλα όπως αυτός (που ίσως δεν γνωρίζουμε ονομαστικά ) πίεσε για να δοθεί το αυτονόητο.

Ευχαριστώ στην ΠΟΦΕΕ όμως ΟΧΙ.. .....γιατί ?

Που ήταν τόσες μέρες όταν όλοι πάλευαν με τα χάπια για να αντέξουν?

Άντε και να δεχθώ ότι γινόταν κάποιες συζητήσεις και πιέσεις , γιατί τόσες μέρες δεν έβγαλε μία ανακοίνωση και να πει : Παιδιά να ξέρετε ότι το προσπαθούμε αλλά τα βλέπουμε ζόρικα τα πράγματα, είμαστε στο πλευρό σας...κτλ,κτλ

Με όλο τον σεβασμό στην ιεραρχία της αντιπροσώπευσης του κλάδου μας , αλλά δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων έτσι όπως θα έπρεπε.

Επίσης αυτό που δεν κατάλαβα ήταν αυτή η ανακοίνωση - κάλεσμα της ομοσπονδίας στις 06/08/2012 για αποθήκευση των δηλώσεων που έχουν απομείνει στο σύστημα - πότε στις 06/0/2012 και μετά το κλείσιμο του συστήματος το σκέφτηκε αυτό ?? Μα αγαπητή ΠΟΦΕΕ , αν ήταν έτοιμες οι δηλώσεις για αποθήκευση στο σύστημα θα τις έστελναν κιόλας οι συνάδελφοι ? Τι πιο λογικό ??

Α, και το άλλο ? Μην ενημερώνετε πόσες έμειναν ανά συνάδελφο , γιατί η γραμματεία μας είναι σε αναρρωτική. Καλά κάνει και είναι σε αναρρωτική και περαστικά της , αλλά εδώ ο κόσμος καίγεται και εσείς δικαιολογείστε έτσι ? Μια φωνή να βάζατε και θα έρχονταν όχι ένας αλλά 10 συνάδελφοι να σηκώνουν τα τηλέφωνα και να κρατούν στατιστικά αν θέλατε...αλλά τελευταία στιγμή όταν τρέχεις ΠΟΦΕΕ αυτά παθαίνεις , κάνεις λάθη και στις δικαιολογίες που λες.

Όχι δεν δέχομαι αυτό το " πάλι καλά που στο τέλος ξύπνησε και κινήθηκε " ... Υπάρχουν συνάδελφοι που βγαίνουν λαβωμένοι από αυτήν την κατάσταση ψυχολογικά, σωματικά,οικονομικά,οικογενειακά, κτλ...

Θα αρκούσε μία τέτοια απάντηση στον/στην συνάδελφο που υποφέρει ?? Δε νομίζω .

Ευχαριστώ πολλά και μπράβο πολλά σε όλους τους μαχητές για αυτήν την " παράταση μέχρι Παρασκευή βράδυ " αλλά όχι ευχαριστώ σε αυτούς που δεν το δικαιούνται .

ΥΓ

Αν πάλι τους αδικώ , ας βγει μια ανακοίνωση της ομοσπονδίας και ας μας αποστομώσει όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν ξεχνιέται με τίποτα.Κατ΄αρχήν μας το θυμίζουν οι σύζυγοι και τα παιδιά μας και μετά το σώμα και το πνεύμα μας τα οποία υπολειτουργούν.Μας το θυμίζουν όλα αυτά που χάσαμε, όλα αυτά που αφήσαμε πίσω και τα ανέλαβαν άλλοι (σπίτια,οικογένεια κλπ).

Ελενα μου μακαρι να ειναι οπως τα λες, να βγει κατι , αλλα δεν ειμαι πολυ σιγουρη..

Θα γυρισουμε απο τις διακοπες και θα πεσουμε με τα μουτρα στις αλλες υποχρεωσεις...

Θα ξαναμαζευτουμε οταν θα ληγει η επομενη προθεσμια

Ευχομαι να ειναι αλλιως τα πραγματα, αλλα δεν ειμαι πολυ αισιοδοξη....

Εδω μεσα εχουν γινει πολλες προσπαθειες , ακαρπες μεχρι τωρα.

Η αλληλεγγυη μας δεν θα ελεγα οτι ειναι εικονικη , αλλα στις πραγματικες διαστασεις και στο χωρο του καθενος μας δυστυχως δεν υπαρχει σε μεγαλη εκταση, ωστε να μας κινητοποιει.

Το καβουκι του ο καθενας δεν τοχει σπασει , παρα μονο η αναγκη το εφερε να ανοιξει μια μικρη χαραμαδα, που ευκολα θα ξανακλεισει.

Αν μας δω ολους εδω μαζεμενους και αποφασισμενους την 1η του Σεπτεμβρη και οχι εν βρασμω και με τον πελεκυ στο σβερκο, τοτε θα παρω θαρρος , οτι κατι εχει αλλαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε συμφωνώ γενικά με τις αναρτήσεις σου, αλλά όπλο θα πρέπει να είναι η διάθεση για αγωνιστική διεκδίκηση.

Το πληκτρολόγιο μόνο δεν φτάνει, μπροστά στη λαίλαπα μέτρων που ήρθαν & θα έρθουν.

Ο κλάδος θα πρέπει να αποφασίσει να αντιδράσει όχι μόνο για τα στενά συντεχνιακά μας αιτήματα, αλλά να συντονίσει τα βήματα του με όλα τα λαϊκά στρώματα, που απο πρώτο χέρι ξέρουμε πόσο υποφέρουν.

Δεν θα πρέπει να σταθούμε δίπλα στον άνεργο που του κάναμε τη δήλωση & είδαμε ότι τον καλούν να πληρώσει φόρο, στον μισθωτό που εμείς είδαμε πόσο μειώθηκαν τα εισοδήματά ,του επαγγελματία πελάτη μας ή όχι που οδηγείται στο κλείσιμο ?

Μα ποιον προστατεύουμε συνάδελφε, με τις δηλώσεις που κάνουμε και ψάχνουμε να βρούμε τρόπους να του μειώσουμε τον φόρο, με τα παραθυράκια του νόμου; Και από ποιόν άνεργο και μεροκαματιάρη θα πάρεις λεφτά, έστω και φας το πρόστιμο ή θα πληρώσεις ΦΠΑ και φόρο για εισόδημα που δεν εισέπραξες, αν κόψεις ΑΠΥ; Επιμένω ότι έχουμε ένα όπλο στα χέρια μας και πρέπει να το αξιοποιήσουμε και νομοθετικά, για να καλύψουμε τους πελάτες από ενδεχόμενη απεργία του κλάδου μας. Πάντως , είσαι λίγο άδικος γιατί δεν κατάλαβες αυτά που γράφω. Μια δεύτερη ανάγνωση, θα σε βοηθούσε. Χαιρετώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω αλλες φωνες απελπισιας, δεν θελω αλλες φωνες πανικου, δεν θελω να ξανανιωσουμε ποντικια κλεισμενα στη φακα τους....

θελω φωνη σιγουρη, φωνη διαμαρτυριας και διεκδικησης, φωνη πειστικη οτι αν δεν εισακουστει θα δουν ενα αλλο προσωπο.

Συμφωνω με οσα εγραψε ο Γιαννης και θα ηθελα να ειμαι κοντα στον Κιμωνα, ομως εχω υποχρεωσεις και απεναντι στον εαυτο μου.

Και τωρα καλο καλοκαιρι !!!!!!!!!!!!!!!

το δικαιουμαστε :)

Ο Σεπτεμβρης απεχει μια ανασα , παρτε την βαθεια και αποφασιστικα............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελενα μου μακαρι να ειναι οπως τα λες, να βγει κατι , αλλα δεν ειμαι πολυ σιγουρη..

Θα γυρισουμε απο τις διακοπες και θα πεσουμε με τα μουτρα στις αλλες υποχρεωσεις...

Θα ξαναμαζευτουμε οταν θα ληγει η επομενη προθεσμια

Ευχομαι να ειναι αλλιως τα πραγματα, αλλα δεν ειμαι πολυ αισιοδοξη....

Εδω μεσα εχουν γινει πολλες προσπαθειες , ακαρπες μεχρι τωρα.

Η αλληλεγγυη μας δεν θα ελεγα οτι ειναι εικονικη , αλλα στις πραγματικες διαστασεις και στο χωρο του καθενος μας δυστυχως δεν υπαρχει σε μεγαλη εκταση, ωστε να μας κινητοποιει.

Το καβουκι του ο καθενας δεν τοχει σπασει , παρα μονο η αναγκη το εφερε να ανοιξει μια μικρη χαραμαδα, που ευκολα θα ξανακλεισει.

Αν μας δω ολους εδω μαζεμενους και αποφασισμενους την 1η του Σεπτεμβρη και οχι εν βρασμω και με τον πελεκυ στο σβερκο, τοτε θα παρω θαρρος , οτι κατι εχει αλλαξει.

Έτσι θα γίνει.Το πιστεύω ότι 1η Σεπτέμβρη που σίγουρα όλοι θα είμαστε έτοιμοι για τα επόμενα ξενύχτια που μας επιφυλάσσουν

θα κανονίσουμε κάτι ομαδικό και δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να τους σπάσουμε λίγο τα νεύρα

Όταν λέμε Παρασκευή βράδυ εννοούμε έως Δευτέρα 6:59

Ρίχνεις λάδι στη φωτιά; Θες να αφήσουν κάποιον σεκιουριτά να κλείσει τον διακόπτη στις 12.01, όπως χθες το μεσημέρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα όλα τελείωσαν. Θεωρείται νίκη το αυτονόητο. Οι μέρες που χάθηκαν, οι στιγμές που δεν θα ξαναέρθουν, το γέλιο των παιδίων μας που δεν χαρήκαμε, το κλάμα μας πάνω στα πληκτρολόγια και στις οθόνες, η μοναξιά της νύχτας, η απελπισία της Δευτέρας.....

Αυτή είναι η ζωή που ονειρευτήκαμε, αυτό είναι το πρότυπο που θα δώσουμε στους υπόλοιπους, μιζέρια, παρακάλια και ραγιαδισμό. Τι θα πούμε στα παιδία μας, στους αγαπημένους μας στον ίδιο μας τον ευατό γιατί τα κάναμε όλα αυτά; Για χρήμα, εγωισμό, υστεροφημία, από καθήκον, επαγγελματική ευσυνειδησία, βίτσιο….

"ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ ΑΔΕΙΑΝΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΛΕΝΗ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Σταυρουλακης ειχε γραψει κατι πολυ σωστα , δεν θυμαμαι ακριβως την διατυπωση, θα το πω με δικα μου λογια..

Η ομοσπονδια πρεπει να σκυψει το κεφαλι προς τα κατω και να παψει να κοιταει ψηλα.

με λιγα λογια και οπως το καταλαβαινω εγω, να παψει να μας εχει στραμενα τα νωτα της , να μας δει επιτελους κατα προσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...