Προς το περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΓΙΑ ΛΟΓΙΣΤΗ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΣΙΜΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΟΥ ΣΤΑ 600 ΕΥΡΩ ΩΣ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ, ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΜΙΣΘΩΤΟΣ Η ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΑΛΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΠΟΛΛΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε να προσέξεις πριν κάνεις έναρξη, εγώ ξεκίνησα πέρσι ως ελεύθερος, είναι πολύ δύσκολο, αν δεν έχεις κάτι υπόψιν προτείνω να μην κάνεις αυτό το άλμα ακόμη. Κάτσε στη σιγουριά και ταυτόχρονα ξεκίνα κάτι δικό σου, μα πάνω απ' όλα μην αφήσεις την υπάρχουσα δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΣΙΜΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΟΥ ΣΤΑ 600 ΕΥΡΩ ΩΣ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ, ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΜΙΣΘΩΤΟΣ Η ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΑΛΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΠΟΛΛΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ.

OAEE μεγάλος μπελάς + όλα τα υπόλοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε να προσέξεις πριν κάνεις έναρξη, εγώ ξεκίνησα πέρσι ως ελεύθερος, είναι πολύ δύσκολο, αν δεν έχεις κάτι υπόψιν προτείνω να μην κάνεις αυτό το άλμα ακόμη. Κάτσε στη σιγουριά και ταυτόχρονα ξεκίνα κάτι δικό σου, μα πάνω απ' όλα μην αφήσεις την υπάρχουσα δουλειά σου.

Συνάδελφε συμφωνώ απόλυτα! Κ εγώ έχω ξεκινήσει πριν 1,5 χρόνο και βλέπω ότι σαν το "υπαλληλίκι" δεν έχει.... μόνο υποχρεώσεις κ όπου κ όποτε να πας κουβαλας τη δουλειά μαζί σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω είμαι νέα στο επάγγελμα. Εκεινα τα καθαρά 600 ως μισθωτή το μηνα φυσικά δεν τα βγάζω ακόμη(ΤΕΒΕ, ενοίκιο, προγράμματα κλπ) και πολύ φοβάμαι ότι θα αργήσω να τα βγάλω έτσι όπως είναι η κατάσταση. Κάνε υπομονή μέχρι να ξεκαθαρίσουν λίγο τα πράγματα. Αυτή είναι η δικιά μου αποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

600 ευρω .....παρτα μην τα αφηνεις σε τετοιους καιρους και δες αν πληρεις τις προυποθεσεις για εναρξη λογιστη με εδρα το σπιτι και απαλαγη απο τον ΟΑΕΕ λογω ΙΚΑ. Παλεψε το για αρχη με οτι μπορεις να κρατησεις.....και βλεπεις!

Αλλα ο παραπανω συναδελφος εχει δικιο............. παντα και παντου θα παιρνεις δουλεια..........παραλια θες???? διπλα στην πετσετα στανταρ ταπερακι με καρπουζι, ψυγειακι με μπυριτσες και λαπι τοπι για να μην ξεφευγουμε και στις καταχωρησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...

Γεια σας.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας..την συμβουλή σας, για κάποιο θέμα, αν θέλετε.

 

- Πόσο εφικτό μπορεί να είναι... το να ξεκινήσεις κάποιος το επάγγελμα του λογιστή, ανοίγοντας δικό του λογιστικό γραφείο και έχοντας 0 πελάτες από πίσω? (με ενοίκιο). Είναι χαμένη από χέρι η προσπάθεια? ή σταδιακά θα καλυτερεύουν τα πράγματα?

 

- Επίσης, το γεγονός.. ότι μπαίνοντας κάποιος μέσα στο λογιστικό γραφείο, θα αντικρίζει 2 νέους (28,33), και όχι κάποιον πολυετή έμπειρο λογιστή, μπορεί να είναι αρκετό για την αποτυχία αυτής της προσπάθειας?

 

Κάθε απάντηση, θα βοηθούσε πολύ!, Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέε συνάδελφε, τώρα που είσαι στην σωστή θέση, θα σου παραθέσω τρεις βασικές προϋποθέσεις για να ξεκινήσεις και ελπίζω οι άλλοι συνάδελφοι, να σε βοηθήσουν περισσότερο με τις δικές τους παρατηρήσεις και υποδείξεις.

α) Ερευνα αγοράς : Να εξετάσεις αν η γειτονιά (ή περιοχή ή επαρχιακή πόλη) που σκοπεύεις να ανοίξεις το γραφείο, έχει γύρω της αρκετές επιχειρήσεις, ώστε να αποκτήσεις μια "μαγιά", με την προϋπόθεση ότι δεν έχεις δίπλα σου άλλο λογιστ. γραφείο.

β) Λες ότι θα είσθε δυό και μάλιστα μεταξύ 28-33, ιδανική ηλικία κατά την γνώμη μου για να εμπνεύσει εμπισοσύνη στον πελάτη που θα έλθει, έστω και από περιέργεια. Συνεπώς θα είσθε εταιρεία. Γιατί αν υπάρχει εξαρτημένη σχέση εργασίας , θα υπολογίσεις, συν τοις άλλοις και το κόστος ΙΚΑ κ.λ.π. Αν είσθε συνεταίροι θα μοιραστείτε έξοδα και έσοδα και κατά ένα τρόπο, ελαχιστοποιείτε τα έξοδα στα στοιχειώδη, δηλαδή εκτός από τον τεχνικό εξοπλισμό και θα βγάζετε  (στην αρχή) κάποιο χαρτζηλίκι, αν μάλιστα έχετε και καλή τιμολογιακή πολιτική, σε αντιπαράθεση με άλλο κοντινό γραφείο. Και εννοώ στα πλαίσια του υγειούς ανταγωνισμού και όχι "αυτός σου ζητά 100, έλα σε μας με 50"...

και γ) Η πείρα : Το επάγγελμά μας σήμερα δεν είναι απλά η καταχώρηση ενός παραστατικού, που μπορεί να την κάνει και ένα παιδί του γυμνασίου, αλλά πρϋποθέτει , εκτός από λογιστικές γνώσεις και φοροτεχνικές, για να μην προστρέχεις εδώ μέσα, για θέματα που μπορείς να βρείς στην πηγή, αν έχεις την γνώση του προβλήματος. Υπάρχει αυτή η πείρα;

  Από δω και πέρα ας γράψουν και οι άλλοι την γνώμη τους. Εύχομαι καλή τύχη και καλό  κουράγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας..την συμβουλή σας, για κάποιο θέμα, αν θέλετε.

 

- Πόσο εφικτό μπορεί να είναι... το να ξεκινήσεις κάποιος το επάγγελμα του λογιστή, ανοίγοντας δικό του λογιστικό γραφείο και έχοντας 0 πελάτες από πίσω? (με ενοίκιο). Είναι χαμένη από χέρι η προσπάθεια? ή σταδιακά θα καλυτερεύουν τα πράγματα?

 

- Επίσης, το γεγονός.. ότι μπαίνοντας κάποιος μέσα στο λογιστικό γραφείο, θα αντικρίζει 2 νέους (28,33), και όχι κάποιον πολυετή έμπειρο λογιστή, μπορεί να είναι αρκετό για την αποτυχία αυτής της προσπάθειας?

 

Κάθε απάντηση, θα βοηθούσε πολύ!, Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Σίγουρα είναι εφικτό γιατί και εγώ όταν ξεκίνησα είχα 0 πελάτες ακριβώς..Αλλά θέλει πίσω πλάτες για να μπορέσεις να κρατηθείς για όσο διάστημα χρειαστεί να μαζέψεις τους απαιτούμενους πελάτες που χρειάζονται για να πληρώνεις τα έξοδα του γραφείου(τα οποία σίγουρα είναι πιο πολλά από ότι φαντάζεσαι) και να αρχίσεις να βγάζεις και εσύ το μεροκάματό σου.

Η ηλικία σας είναι ιδανική όπως λέει και ο συνάδερφος Sarakinos.

Αν είναι σωστή η απόφαση για αυτό το βήμα το ξέρετε εσείς και μόνο εσείς .Ψάξτε μέσα σας και εμπιστευτείτε το ένστικτό σας.Αν σας λέει προχώρα , προχωρήστε.

'Εχω δει νέους που έχουν ξεκινήσει και τα καταφέρνουν περίφημα, έχουν αυτό που λέμε το κοκαλάκι, ξέρουν να κάνουν δημόσιες σχέσεις , ξέρουν να πουλάνε τον εαυτό τους και τη δουλειά τους και έχουν θετικό αποτέλεσμα πολύ γρήγορα.....

Εχω δει νέους να ξεκινάνε πιο δειλά αλλά με το πέρασμα του χρόνου να δικαιώνονται και να επιβιώνουν και αυτοί.

Εχω δει νέους να ξεκινάνε και να μη τα καταφέρνουν, να κλείνουν το γραφείο και να πηγαίνουν πάλι στην μισθωτή εργασία.

Τώρα συνταγή επιτυχίας δεν υπάρχει με ακρίβεια αλλά ......μπορώ να σου αναφέρω κάποια από τα απαιτούμενα συστατικά  (εκτός βέβαια από τα απαραίτητα τυπικά προσόντα).

(πείρα, τόλμη, υπομονή,επιμονή,  αυτοπεποίθηση,  πλήρης συνείδηση ότι θα πρέπει να δουλέψετε σκληρά από το πρωί έως το βράδυ και ακόμα παραπάνω, καλή συνεργασία μεταξύ σας, εντιμότητα,εχεμύθεια,διευθυντική ικανότητα,διορατικότητα,ψυχραιμία,δημιουργική σκέψη,συναισθηματική νοημοσύνη,στρατηγική σκέψη,επιχειρηματικό πνεύμα,ομαδικό πνεύμα,ευγένεια,καλή μνήμη,,ευελιξία στην εργασία υπό πίεση,θέληση,διπλωματία,ενδιαφέρον για συνεχή μάθηση,ικανότητα οργάνωσης,ικανότητα σωστής διαχείρισης του χρόνου,ικανότητα σωστής διαχείρισης χρημάτων,ικανότητα διαχείρισης κρίσεων,ικανότητα διαπραγμάτευσης ......... και πολλά άλλα)  :wacko:  :wacko:

  

Θα μπορούσατε να περιμένετε να προκηρυχθεί κάποιο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ που σίγουρα θα σας βοηθούσε στο ξεκίνημα ή να συνδυάσετε μισθωτή εργασία και ελεύθερο επάγγελμα μαζί..

Σου  εύχομαι ότι καλύτερο και να πάρεις την σωστή απόφαση.!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SARAKINOS και KATERINA S, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Έχουμε σκεφτεί, ο ένας να είναι στο τεβε, και ο άλλος με πρόσληψη, (4 άωρο ίσως, αν και ακόμα δεν έχουμε κατασταλάξει κάπου για αυτό), για να μειώσουμε όσο το δυνατόν τα έξοδα μας, στην αρχή τουλάχιστον.

Έξοδα - έσοδα, μισά μισά. Έχετε να προτείνεται κάτι σε αυτό?

 

Για τον υγιή ανταγωνισμό, προσωπικά πιστεύω το εξής: δεν πουλάω κάποιο υλικό αγαθό, πχ κάποιο τραπέζι, (μελαμίνης ή οξιάς). Τότε ναι λόγο διαφοράς υλικού το 50 και 100 αντίστοιχα είναι λογικό. Εδώ θεωρώ πως όχι. 

 

Η πείρα τώρα στον τομέα είναι πολύ σημαντική σίγουρα! Η πείρα από την πλευρά μου δεν είναι μεγάλη, παρόλο που είμαι ο μεγαλύτερος, και αυτό γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς έδωσα πανελλήνιες στα 27 μου. (απωθημένα).

Ο πρώην συμφοιτητής όμως είχε καλύτερη τύχη στοθέμα αυτό, έχει κάποια χρόνια προυπηρεσία στο χώρο, καθώς είχε κάποιον γνωστό.(άλλο αγκάθι και αυτό :)).

Το καλύτερο στην όλη υπόθεση είναι ότι ο ίδιος ο λογιστής του, τον/μας παρότρυνε για κάτι τέτοιο, και το καλύτερο από όλα, μας είπες ότι θα είναι δίπλα μας σε κάθε βοήθεια που θα χρειαστούμε!

Είναι πολύ καλός άνθρωπος, και τον ευχαριστούμε πολύ, και φυσικά αυτά είναι δανικά.

 

KATERINA S  πόσο χρόνο σου πήρε για να μαζέψεις τους απαιτούμενους πελάτες που χρειάζονται για να πληρώνεις τα έξοδα του γραφείου? Αν θες απαντάς σε αυτό.

Υπομονή, επιμονή, όρεξη για σκληρή δουλεία - διάβασμα υπάρχει, καλή συνεργασία μεταξύ μας, εντιμότητα, ομαδικό πνεύμα, όλα αυτά υπάρχουν, και ελπίζω να μας έρθουν και άλλα στην πορεία!  :)

Για το πρόγραμμα μέσω ΟΑΕΔ , την τελευταία φορά που ρωτήσαμε, μας είπαν ότι θα βγούνε κάποια προγράμματα, με ότι έχει να κάνει σχέση με υπολογιστές και πράσινα επαγγέλματα.

 

Η αλήθεια είναι ότι σε γενικές γραμμές μου είπατε ότι ήθελαν να ακούσουν τα αυτιά μου! :D Τον τελευταίο καιρό είχαμε ακούσει διάφορα! Και καλά βέβαια αλλά και αποκαρδιοτικά. Σίγουρα κάθε αρχή και δύσκολη, το μόνο σίγουρο. 

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ειμαι ακομα στον μισθο (ενα μισθο που φυσικα δεν λαμβανω αλλα λεμε μισθο) . Τι θα εκανα αυτη την στιγμη στην περιπτωση σου; θα ψαχνομουνα. Ας υποθεσουμε οτι εχεις χρονια προυπηρεσιας πισω σου. Κατι τετοιο ( μειωση αποδοχων) θα μειωνε και την αποζημιωση σου (κατι που ισως να μην περναει απο το μυαλο σου αλλα ισως περασε απο καποιου αλλου - πχ. εργοδοτη... :unsure: ) .

Την εκδοχη της επαρχιας την εχεις σκεφτει; Τωρα με τους αγροτες θεωρω ειναι ενας τομεας που θα αναπτυχθει..

Αν σου φανταζει αδυνατο ισως θα ελεγα να επιλεξεις το παραλληλο αρχικα και σιγα σιγα βλεποντας και κανοντας...

 

Ευχομαι καλη δυναμη οτι κι αν κανεις γιατι και 600 ευρω ... ειναι ζορι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 25 χρόνια στη δουλειά και αφού άνοιξα δικό μου γραφείο πριν από 13 χρόνια, θεωρώ ότι είναι τρελός όποιος πάει να μπει σ' αυτή την αγορά σήμερα...

Η αξία μας (μαζί με την αξιοπρέπειά μας) έχει υποτιμηθεί, η αμοιβές μας έχουν εξευτελισθεί, τα έξοδα δεν πέφτουν, οι πελάτες δεν πληρώνουν και το κυριότερο... δεν υπάρχουν πλέον πελάτες για όλους μας...

Επίσης δεν βλέπω να αυξάνονται οι πιθανότητες να βρεθούν νέοι πελάτες την επόμενη τριετία-πενταετία..

Οταν τα παλιά γραφεία που είχαν ήδη πελατεία, φήμη, βάσεις τέλος πάντων, δεν μπορούν ν' ανταπεξέλθουν εύκολα σήμερα, απορώ πως θα μπορούσε ένα νέο γραφείο που ξεκινά απ' το μηδέν...

Υποψιάζομαι ότι το μόνο που μπορεί να συμβεί είναι μετά από κάποιο διάστημα να υπάρχει άλλο ένα γραφείο που θα "χτυπάει" τις τιμές επειδή απλώς θα προσπαθεί να εισπράξει το ελάχιστο που δύναται ή θέλει να πληρώσει ένας περιφερόμενος εν δυνάμει πελάτης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 25 χρόνια στη δουλειά και αφού άνοιξα δικό μου γραφείο πριν από 13 χρόνια, θεωρώ ότι είναι τρελός όποιος πάει να μπει σ' αυτή την αγορά σήμερα...

Η αξία μας (μαζί με την αξιοπρέπειά μας) έχει υποτιμηθεί, η αμοιβές μας έχουν εξευτελισθεί, τα έξοδα δεν πέφτουν, οι πελάτες δεν πληρώνουν και το κυριότερο... δεν υπάρχουν πλέον πελάτες για όλους μας...

Επίσης δεν βλέπω να αυξάνονται οι πιθανότητες να βρεθούν νέοι πελάτες την επόμενη τριετία-πενταετία..

Οταν τα παλιά γραφεία που είχαν ήδη πελατεία, φήμη, βάσεις τέλος πάντων, δεν μπορούν ν' ανταπεξέλθουν εύκολα σήμερα, απορώ πως θα μπορούσε ένα νέο γραφείο που ξεκινά απ' το μηδέν...

Υποψιάζομαι ότι το μόνο που μπορεί να συμβεί είναι μετά από κάποιο διάστημα να υπάρχει άλλο ένα γραφείο που θα "χτυπάει" τις τιμές επειδή απλώς θα προσπαθεί να εισπράξει το ελάχιστο που δύναται ή θέλει να πληρώσει ένας περιφερόμενος εν δυνάμει πελάτης...

 

Καλημέρα και καλή βδομάδα,

Δηλαδή να αυτοκτονήσουμε όλοι εμείς που δειλά-δειλά κάνουμε τα πρώτα μας βήματα???

Οι καιροί είναι δύσκολοι πράγματι, αλλά νομίζω ότι όποιος έχει τα κάκαλα να ξεκινήσει, ας το κάνει, πάντα με προσοχή μην κάψει κανέναν και με υπερηφάνεια.

Συνάδελφε, μου θυμίζεις το λογιστή που πήγα να ζητήσω δουλειά, πριν 3 χρόνια που μπήκα στο χορό ( και ευτυχώς βρήκα καλύτερο εργοδότη απ'αυτόν), με τον οποίο έγινε εξής διάλογος:

- Τι σχολή τελείωσες?

- Οικονομικό

- Πήγαινε να δουλέψεις σε καμιά τράπεζα, μην μπαίνεις σ'συτόν τον καρκίνο που λέγεται λογιστήριο

- Ωραία, η κόρη σας τι κάνει, καιρό έχω να τη δω...

- Καλά είναι, 3ο έτος οικονομικό, θα αναλάβει το γραφείο!!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας..την συμβουλή σας, για κάποιο θέμα, αν θέλετε.

 

- Πόσο εφικτό μπορεί να είναι... το να ξεκινήσεις κάποιος το επάγγελμα του λογιστή, ανοίγοντας δικό του λογιστικό γραφείο και έχοντας 0 πελάτες από πίσω? (με ενοίκιο). Είναι χαμένη από χέρι η προσπάθεια? ή σταδιακά θα καλυτερεύουν τα πράγματα?

 

- Επίσης, το γεγονός.. ότι μπαίνοντας κάποιος μέσα στο λογιστικό γραφείο, θα αντικρίζει 2 νέους (28,33), και όχι κάποιον πολυετή έμπειρο λογιστή, μπορεί να είναι αρκετό για την αποτυχία αυτής της προσπάθειας?

 

Κάθε απάντηση, θα βοηθούσε πολύ!, Ευχαριστώ πολύ!

 

Είσαι χαμένος από χέρι! Μην το σκέφτεσαι καν γιατί α) Δεν ανοίγουν καινουριες δουλειές, β) Θα θέλουν να έρθουν -ω της συμπτωσης- όλοι οι μη-πληρωτές γ) Το πελατολογιο σου θα ανπτύσσεται με εξωφρενικά αργούς ρυθμούς δ) και διαφημιστική εκστρατεία να κάνεις θα έχει πενιχρά αποτελέσματα. Καλύτερα μισθωτός/η στην χειρότερη εταιρεία αρκεί να πληρώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή και εγώ αν και ακόμα πολύ νέος μπαίνω σε αυτές τις σκέψεις (πότε να γίνει το άλμα για κάτι δικό μου), όποιος είναι απο τους τυχερούς με πατέρα λογιστή κάνει το βήμα. Απο εκεί και πέρα, για τους υπόλοιπους σαν εμένα, προς το παρόν η σιγουριά (όσο μπορεί κάποιος να πει σιγουριά σε ένα γραφείο, σήμερα είμαστε, αύριο ποιος ξέρει) ώστε να καλύπτουμε τις καθημερινές μας ανάγκες (διατροφή, ενοίκιο κλπ) και το μάζεμα εμπειριών είναι το πιο βασικό για μένα. Αυτιά ανοιχτά και πέρασμα απο όσο το δυνατό περισσότερους τομείς σε ένα γραφείο για να είμαστε πιο έτοιμοι για το αύριο και κάτι ακόμα που δεν λέγεται συχνά, αγάπη για τη δουλειά. Διάβασμα, ψάξιμο όχι αναγκαστικό, αλλά γιατί το γουστάρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή βδομάδα,

Δηλαδή να αυτοκτονήσουμε όλοι εμείς που δειλά-δειλά κάνουμε τα πρώτα μας βήματα???

Οι καιροί είναι δύσκολοι πράγματι, αλλά νομίζω ότι όποιος έχει τα κάκαλα να ξεκινήσει, ας το κάνει, πάντα με προσοχή μην κάψει κανέναν και με υπερηφάνεια.

Συνάδελφε, μου θυμίζεις το λογιστή που πήγα να ζητήσω δουλειά, πριν 3 χρόνια που μπήκα στο χορό ( και ευτυχώς βρήκα καλύτερο εργοδότη απ'αυτόν), με τον οποίο έγινε εξής διάλογος:

- Τι σχολή τελείωσες?

- Οικονομικό

- Πήγαινε να δουλέψεις σε καμιά τράπεζα, μην μπαίνεις σ'συτόν τον καρκίνο που λέγεται λογιστήριο

- Ωραία, η κόρη σας τι κάνει, καιρό έχω να τη δω...

- Καλά είναι, 3ο έτος οικονομικό, θα αναλάβει το γραφείο!!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας!

 

Φίλε μου προς Θεού !!!

Δεν είπα να αυτοκτονήσει κανένας... Αντίθετα μπορεί να είναι εξώθηση σε "αυτοκτονία" να πω σε κάποιον ότι είναι καλή δουλειά αυτή που κάνω, ακολούθησέ την κι εσύ...

Εξέφρασα την άποψή μου για την επαγγελματική αποκατάσταση όσων θέλουν σήμερα να ξεκινήσουν το επάγγελμα από το μηδέν...

 

Σε ότι αφορά τον διάλογο που αναφέρεις, όπως αντιλαμβάνεσαι από αλλού θα ξεκινούσε η κόρη του συναδέλφου κι από αλλού εσύ... Σε όλη την αρχική μου δημοσίευση αναφέρομαι στην ιδιαίτερη δυσκολία του ΝΕΟΥ λογιστικού γραφείου σε σχέση με τις σημερινές και άμεσα μελλοντικές συνθήκες...

Κατά τ' αλλα όλοι δικαίωμα να προσπαθήσουν... Απλώς περισσότερες πιθανότητες δίνω σ' ένα σουβλατζίδικο να υπάρχει και μετά από 5 χρόνια παρά σ' ένα λογιστικό γραφείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς ανοίξαμε τέλη του 2003 αρχές του 2004 ..... Μας έτυχε μια πολύ καλή συγκυρία η υποχρεωτική υποβολή δήλωσης ακινήτων το 2005 και έτσι αποκτήσαμε και ένα πελατολόγιο .

Το θέμα είναι ότι και τώρα όλα έχουν πέσει στις πλάτες τις δικές μας αλλά η μεγάλη και η κρίσιμη διαφορά είναι ότι τότε ο κόσμος είχε χρήματα και όταν εμείς ως καινουργιοί και ως νέοι είμασταν αν όχι το ακριβότερο γραφείο αλλά σίγουρα στα ακριβότερα καταλάβαινες ότι ο πολίτης ερχόταν σε σένα για ήξερε ότι θα του πεις ή θα του κανεις θα είναι σωστό , με λίγα λόγια σε επέλεγε για τη δουλεία σου και όχι για να του κάνεις τη δική του τζάμπα .....

Αν έχεις ένα κεφάλαιο πίσω σου η επιλογή να ανοίξεις δικό σου είναι σωστή . Αν όμως είσαι τσίμα κάβο και η δική μου συμβουλή είναι να δουλεύεις με μισθό και βέβαια να έχεις ήδη κατοχυρώσει την άδεια από τον νταβαντζή το ΟΕΕ για παν ενδεχόμενο .....

Το έχω ξαναπεί άπειρες φορές , δουλεία για διπλάσια γραφεία υπάρχει , αλλά δυστυχώς μόνοι μας (παλαιότερα) και συνεπικουρμένα από τη κρίση(τώρα) έχουμε βγάλει τα μάτια μας .... Όταν σε έχουν όλοι ανάγκη αλλά δε σε πληρώνει κανείς δε φταίει μόνο η κρίση ....

Όταν αναγκάζεσαι (και εμείς το έχουμε κάνει) να μειώσεις τιμή γιατί καιροφυλακτούν "συνάδελφοΙ" με πολύ χαμηλότερη τιμή ενώ η δουλεία και ως όγκος και ώς ευθύνη έχει αυξήθει,  τι μέλλον να υπάρξει ....????

 

Και πλέον ο μκρομεσαίος που είναι ο κύριος αιμοδότης των λογιστικών γραφείων κοιτάει πρώτα την τιμή και όχι τη δουλεία θα του κάνεις , άστα βράστα ....... Και το χειρότερο ... Να μην αισθάνεσαι ότι έχεις γίνει κάτι , με τις όποιες σπουδές ή γνώσεις έχεις , αλλά να νιώθεις ένας χαμάλης και ένα βάρος για τον άλλο , όταν το Υπουργείο δεν σε αντιμετωπίζει σαν συνεργάτη σου αλλά είτε σε κυνηγάει είτε δε σε υπολογίζει καθόλου , όταν έχεις τεράστια δύναμη σαν κλάδος αλλά τα συνδικαλιστικά σου όργανα εξυπηρετούν καθώς φαίνεται προσωπικά σύμφεροντα (και με ευθύνη των συναδέλφων που δεν συμμετέχουν) και σε αφήνουν στη τύχη σου , τότε τι παραπάνω να σου πώ ???? Από την άλλη εαν έχεις μεράκι και αγάπη όσο και να σε πληγωνεί θα συνεχίσεις να το υπηρετείς ..... Προσωπικά πλέον η ανταμοιβή μου είναι μόνο ηθική και μόνο όταν γλυτώνω (νόμιμα) χρήματα με τις όποες γνώσεις μου από ανθρώπους πραγματικά φτωχούς ..... Τίποτα άλλο .....  Και όσο αντέξουμε ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ?   (ΓΙΑ ΛΟΓΙΣΤΗ?)   

 

Κτημα  για  πολλαπλή  καλλιέργεια  σε  χωριό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε και τη δική μου γνώμη ... 

 

 

Τι σε κάνει να το πιστεύεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε και τη δική μου γνώμη ...

 

i_doulia.jpg

 

Καλή δύναμη ...

 

ευτυχως...!!!  ....τοχω.....!!!!   :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παροιμία θα αναρτήσω μόνο που λένε στο χωριό μου και πιστεύω ότι τα λέει όλα "Έκλασε η νύφη σχόλασε ο γάμος" 

 

Ο πάνσοφος λαός μας έχει και άλλα γνωμικά σχετικά με το θέμα να όπως το παρακάτω ........

Τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε ..... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...