Προς το περιεχόμενο

ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ Ο ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο την Αγγλική εφορία. Είναι δωρεάν και έχουν online αίτηση. Το στέλνουν ταχυδρομικώς σε 15 μέρες. Το link είναι κάτω-κάτω εδώ

http://www.hmrc.gov....f-residence.htm

Καλημέρα, ξέρεις αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για την Αυστραλία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Ναι, πρέπει να υποβληθεί έως 31/12/12

Καλή συνέχεια.

Μπάμπης Κ.

Καλησπέρα, έχει κανεις την ΠΟΛ με την οποία δόθηκε η παράταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχει κανεις την ΠΟΛ με την οποία δόθηκε η παράταση?

Απ' όσο γνωρίζω δεν έχει δοθεί επισήμως παράταση, κυκλοφορούν πληροφορίες και φήμες.

Πάντως είναι σίγουρο ότι θα δοθεί παράταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την Αγγλική εφορία. Είναι δωρεάν και έχουν online αίτηση. Το στέλνουν ταχυδρομικώς σε 15 μέρες. Το link είναι κάτω-κάτω εδώ

http://www.hmrc.gov....f-residence.htm

Εισαι σιγουρος οτι αυτο το φορολογικο πιστοποιητικο καλυπτει τις ελληνικες αρχες;

.........α) εφόσον υπόκεινται σε φόρο για το παγκόσμιο εισόδημά τους σε κράτος με το οποίο η Ελλάδα έχει συνάψει Σύμβαση Αποφυγής Διπλής Φορολογίας (Σ.Α.Δ.Φ.) του εισοδήματος, πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας, το οποίο είναι ενσωματωμένο στις προβλεπόμενες Αιτήσεις Εφαρμογής των Σ.Α.Δ.Φ.Ε.,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχει κανεις την ΠΟΛ με την οποία δόθηκε η παράταση?

Καλημέρα

Η απάντησή μου στηρίζεται αποκλειστικά στην παρακάτω ανακοίνωση:

"

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ Π.Ο.Φ.Ε.Ε.

Ιουλιανού 42 – 46 ΑΘΗΝΑ Τ.Κ.104 34

Τηλ.: 210-8253445 – FAX: 210-8253446

E – mail: [email protected] Ιστοσελίδα: www.pofee.gr

ΑΠ. ΑΝΑΓ. ΠΟΛ. ΠΡΩΤ. ΑΘΗΝΩΝ 2923/94 ΚΑΙ ΑΡ. ΚΑΤ. 545/4787/94

Παρασκευή, 29 Ιουνίου 2012

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Κατόπιν επικοινωνίας με το Υπουργείο Οικονομικών σας ενημερώνουμε ότι τα δικαιολογητικά τα οποία υποχρεούνται να υποβάλλουν τα φυσικά πρόσωπα τα οποία δηλώνουν ότι φορολογούνται μόνο για τα εισοδήματα τους που προκύπτουν στην Ελλάδα και υποχρεούνταν να τα υποβάλλουν μαζί με την υποβολή της δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος οικονομικού έτους 2012 (χρήση 2011), θα μπορούνε με εγκύκλιο που θα εκδοθεί στο άμεσο μέλλον, να τα υποβάλλουν έως 31-12-2012.

Κατόπιν αυτού μπορούν να υποβάλλουν τις δηλώσεις φυσικών προσώπων κατοίκων εξωτερικού κανονικά στις ημερομηνίες που προβλέπονται χωρίς τα δικαιολογητικά που ορίζει η ΠΟΛ 1145/31-5-12.

"

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου τηλεφωνικα ειπωθηκε οτι ισχυει παραταση μεχρι 31-12-2012.

Κατι παρεμφερες...

Φορολογουμενος δηλωσε κάτοικος εξωτερικου και εντάχθηκε στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου στις 18-6-12. Δεν εχει ακομα υποβάλλει τη δηλωση του οικ. έτους 2011. Ειναι υποχρεωμένος να τσεκάρει τον κωδικό 319;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Ναι, πρέπει να υποβληθεί έως 31/12/12

Καλή συνέχεια.

Μπάμπης Κ.

Μια βοήθεια, διαβάζω διαβάζω αλλά τίποτα...

Ελλήνας δούλευε όλο το 2011 στην Ελβετία μισθωτός και συνεχίζει ακόμα και σήμερα...

Δεν έχει κάνει τίποτα απολύτως με τα φορολογικά του!

Πρέπει να κάνει κάποιος αίτηση αντί για αυτόν στη ΔΟΥ που ανήκει ότι είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας και μετά να πάει στην Καραγελωργη Σερβίας να συμπληρώσει και άλλα έντυπα??

Πραγματικα έχω χιλιομπερδευτεί

και στο ε1 κωδ 389 τα καθαρα και ο φόρος που έχει πληρωθεί στο εξωτερικό στον 651 του πιν8????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια, διαβάζω διαβάζω αλλά τίποτα...

Ελλήνας δούλευε όλο το 2011 στην Ελβετία μισθωτός και συνεχίζει ακόμα και σήμερα...

Δεν έχει κάνει τίποτα απολύτως με τα φορολογικά του!

Πρέπει να κάνει κάποιος αίτηση αντί για αυτόν στη ΔΟΥ που ανήκει ότι είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας και μετά να πάει στην Καραγελωργη Σερβίας να συμπληρώσει και άλλα έντυπα??

Πραγματικα έχω χιλιομπερδευτεί

και στο ε1 κωδ 389 τα καθαρα και ο φόρος που έχει πληρωθεί στο εξωτερικό στον 651 του πιν8????

Καλησπέρα

Δείτε την σύμβαση αυτή:

http://www.gsis.gr/d..._OMOSPONDIA.pdf

μήπως βοηθηθείτε.

Καλό μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλημέρα σας!

Λέω να κάνω αυτό το ποστ για να μπορεί κάποιος να το βρεί στο search engine , αλλά και εδώ μέσα πως θα πορευτεί για το φορολογικό πιστοποιητικό κατοικίας, κατοίκων εξωτερικού

Αίτηση/Αιτήσεις φορολογικών πιστοποιητικών κατοικίας:

http://www.gsis.gr/ddos/c_gr.html

http://www.taxheaven.gr/pages/simb

Οδηγίες Συμπλήρωσης:

http://www.taxheaven.gr/pagesdata/simb/ODIGIES_SIMPLIROSIS.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη Αγγελική

καλησπέρα,

ήθελα να ρωτήσω, αυτό το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας αφορά μόνο τους Έλληνες που διαμένουν στο εξωτερικό

και απλά έχουν εισόδημα και στην Ελλάδα? ή αφορά και κάποιον π.χ. Κύπριο, ο οποίος εισπράττει για παράδειγμα ενοίκια στην Ελλάδα και φορολογείται και στην Ελλάδα? θα πρέπει να κάνει και αυτός πιστοποιητικό φορολογικήσ κατοικίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

καλησπέρα,

ήθελα να ρωτήσω, αυτό το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας αφορά μόνο τους Έλληνες που διαμένουν στο εξωτερικό

και απλά έχουν εισόδημα και στην Ελλάδα? ή αφορά και κάποιον π.χ. Κύπριο, ο οποίος εισπράττει για παράδειγμα ενοίκια στην Ελλάδα και φορολογείται και στην Ελλάδα? θα πρέπει να κάνει και αυτός πιστοποιητικό φορολογικήσ κατοικίας?

ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΟΥΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας ειναι απαραιτητο μονο για αυτους που εχουν εισοδημα στην ελλαδα? Δεν χρειαζεται αν καποιος εχει ενα σπιτι για τις διακοπες του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας ειναι απαραιτητο μονο για αυτους που εχουν εισοδημα στην ελλαδα? Δεν χρειαζεται αν καποιος εχει ενα σπιτι για τις διακοπες του?

και εκει εχουμε εισοδημα (τεκμαρτο )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εκει εχουμε εισοδημα (τεκμαρτο )

Ναι εχουμε τεκμαρτο. αλλα για κατοικους εξωτερικου δεν λαμβανονατι υποψη τα τεκμηρια αν δεν εχουν εισοδημα στην Ελλαδα.

Αρα προσκομιζουν πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας οσοι κανουν φορολογικη δηλωση.Το θεμα ειναι αν καποιος εχει μονο ενα σπιτι κανει δηλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα με βαση το φορολογητεο που ειναι 3000 και αφου δεν εχει τεκμαρτο εισοδημα δεν υποχρεουται σε φορολογικη δηλωση,αρα ουτε προσκομισης πιστοποιητικου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

αρα με βαση το φορολογητεο που ειναι 3000 και αφου δεν εχει τεκμαρτο εισοδημα δεν υποχρεουται σε φορολογικη δηλωση,αρα ουτε προσκομισης πιστοποιητικου?

σωστα

να μην υποβαλει καν δηλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ ΕΞΗΣ

**ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΑΛΛΟΔΑΠΗΣ ( ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΣΑΔΦ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ )

ΕΦΟΣΟΝ Η ΜΟΝΙΜΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ , ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ - ΕΝΟΙΚΙΟ- Ή ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΟΙΚΙΑ - ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΣΕ ΥΠΟΒΟΛΗ ΦΟΡ ΔΗΛ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ ΠΙΣΤ ΦΟΡΟΛ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

**ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΑΛΛΟΔΑΠΗΣ ( ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΣΑΔΦ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ )

ΕΦΟΣΟΝ Η ΜΟΝΙΜΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ , ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ - ΕΝΟΙΚΙΟ- Ή ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΟΙΚΙΑ - ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΣΕ ΥΠΟΒΟΛΗ ΦΟΡ ΔΗΛ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ

ΔΗΛ ΦΟΡ ΕΙΣΟΔ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ Ή

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΔΗΜ ΑΡΧΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΠΡΚΥΠΤΕΙ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΜΟΝΙΜΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΟΥ

ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ

ΤΕΛΙΚΑ

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΤΙΚΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ - ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ?

ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΕΠΙΣΗΣ ΠΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ Ε2 ΜΕ ΚΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ??

ΑΝ ΑΓΟΡΑΣΕ ΑΚΙΝΗΤΟ ( ΤΕΚΜΗΡΙΟ- ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ , ΜΑΛΛΟΝ ΩΣ ΤΟ 2013 ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΠΙΣΩ )

ΑΝ ΠΟΥΛΗΣΕ ΑΚΙΝΗΤΟ ? ΘΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω παρόμοιο ερώτημα με τους συναδέλφους απο πάνω.

Κάτοικος και υπήκοος εξωτερικού που έχει συμμετοχή σε 2 ακίνητα και δεν έχει κανένα έσοδο ούτε απο ενοίκια ούτε απο άλλη πηγή. Τα χρησιμοποιεί για παραθέριση 1-2 μήνες τον χρόνο. Δεν κάνει φορολογική δήλωση και άρα δεν χρειάζεται να υποβάλει πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

Αναρτώ εδώ την ερώτησή μου, καθώς δεν βρήκα κάποια άλλη εφαρμογή εδώ για να το κάνω. Είμαι κάτοικος Γερμανίας και λαμβάνω εισόδημα το 1/2 ενός ενοικίου στην Ελλάδα. Όπως με πληροφόρησαν απο την αρμόδια ΔΟΥ εξωτερικού και απο τη Δ/νση Διεθνών Οικον. Σχέσεων, είμαι υπόχρεη για το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω το εξής. Ο λογιστής μου εδώ στην Γερμανία, όλα τα χρόνια που είμαι εδώ, με πληροφορούσε ότι δεν χρειαζόταν να δηλώνω το ενοίκιο αυτό στην φορολογική μου δήλωση εδώ στην Γερμανία. Το πιστοποιητικό αυτό θα το προσκομίσω στην Εφορία μου εδώ στο εξωτερικό απλά με τα στοιχεία μου προς σφράγιση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΟΙΚΟΣ   ΑΜΕΡΙΚΗΣ.   ΚΑΝΕΙ  ΔΗΛΩΣΗ  ΣΤΗΝ  ΑΜΕΡΙΚΗ.

ΣΤΗΝ  ΕΛΛΑΔΑ  ΠΑΙΡΝΕΙ  ΣΥΝΤΑΞΗ  ΩΣ  ΣΥΝΤ/ΧΟΣ  ΝΑΥΤΙΚΟΣ.  ΕΧΕΙ  ΚΑΙ  ΚΑΤΟΙΚΙΑ.  ΚΑΝΕΙ  ΔΗΛΩΣΗ  ΣΤΗΝ  ΕΛΛΑΔΑ   ΠΟΥ  ΤΑ  ΔΗΛΩΝΕΙ  ΑΥΤΑ.

 

1η  ΕΡΩΤΗΣΗ.

ΘΑ  ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ  ΤΟ  ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ?

 

2η  ΕΡΩΤΗΣΗ

 ΕΠΕΙΔΗ  ΤΟΥ  ΒΓΑΙΝΕΙ  ΠΟΛΥ  ΦΟΡΟΣ  ΕΔΩ,  Ο ΙΔΙΟΣ  ΘΑ  ΗΘΕΛΕ  ΝΑ  ΔΗΛΩΝΕΙ  ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ  ΣΥΝΤΑΞΗ  ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ.   ΓΙΝΕΤΑΙ  ΑΥΤΟ?    ΚΑΙ  ΤΟ  ΣΠΙΤΙ  ΠΟΥ  ΕΧΕΙ  ΕΔΩ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ   ΓΙΑ  ΟΠΟΙΕΣ  ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ  ΣΑΣ,  ΕΧΩ  ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ  ΠΟΛΥ  ΟΜΩΣ!!!!!!!!!!!!!!! :(     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γινεται με αυτό το πιστοποιητικό?

Λήγει η προθεσμία υποβολής του 31/12/12 και ακόμα δεν έχουμε σαφή ενημέρωση,ούτε από τις ΔΟΥ ούτε από το υπουργείο,ούτε από κανέναν!

 

θα μας ενημερώσει επιτέλους κάποιος ΣΩΣΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

Αναρτώ εδώ την ερώτησή μου, καθώς δεν βρήκα κάποια άλλη εφαρμογή εδώ για να το κάνω. Είμαι κάτοικος Γερμανίας και λαμβάνω εισόδημα το 1/2 ενός ενοικίου στην Ελλάδα. Όπως με πληροφόρησαν απο την αρμόδια ΔΟΥ εξωτερικού και απο τη Δ/νση Διεθνών Οικον. Σχέσεων, είμαι υπόχρεη για το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω το εξής. Ο λογιστής μου εδώ στην Γερμανία, όλα τα χρόνια που είμαι εδώ, με πληροφορούσε ότι δεν χρειαζόταν να δηλώνω το ενοίκιο αυτό στην φορολογική μου δήλωση εδώ στην Γερμανία. Το πιστοποιητικό αυτό θα το προσκομίσω στην Εφορία μου εδώ στο εξωτερικό απλά με τα στοιχεία μου προς σφράγιση??

 

Γεια σου Αθηνά.

Σύμφωνα με τις σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας Α.Ν. 52/1967(Φ.Ε.Κ. 134/4-8-1967, τ.Α') μεταξύ Ελλάδος και Γερμανίας έπρεπε να στο έχει ζητήσει.

Ο λογιστής στην Ελλάδα τι σου είπε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογιστής στην Ελλάδα δυστυχώς δεν έχει καμία ιδέα, παρά μόνο με ενημέρωσε ότι πρέπει να προσκομίσω αυτό το πιστοποιητικό και μου έστειλε με mail μία φόρμα εις διπλούν. Το θέμα είναι ότι εγώ έβαζα τα ενοίκια εκεί κανονικά και φορολογούμουν κανονικά στην Ελλάδα για αυτά. Στην Γερμανία όμως, επειδή τώρα βρήκα επιτέλους έναν λογιστή που πραγματικά μάλλον ξέρει τί κάνει, μέχρι τώρα δεν τα δήλωνα, γιατί ο παλιός λογιστής μου έλεγε ότι δεν χρειάζεται. Το ίδιο βέβαια λέει και ο καινούργιος λογιστής. Το ζήτημα είναι ότι τώρα δεν το έχω κάνει. Αν είναι να τα δηλώσω στην Γερμανία, σε περίπτωση που τελικά βρεθεί ότι έπρεπε να το κάνω, τότε θα το κάνω με την τωρινή μου δήλωση, η προθεσμία όμως της οποίας λήγει τον Ιανουάρο, οπότε και θα καταθέσω. Δεν μπορώ να πάρω δλδ το χαρτί αυτό εμπρόθεσμα. Τί να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...