Προς το περιεχόμενο
  • 0

1. Πρέπει να του κάνει δωρεά κάποιος;τι φόρο θαπληρώσει γι αυτή;


boydimm

Ερώτηση

Αγορά αυτοκινήτου αξίας 1800 ευρώ από άτομο χωρίς δηλωθέν εισόδημα.

1. Πρέπει να του κάνει δωρεά κάποιος;τι φόρο θαπληρώσει γι αυτή;

2. Ποια είναι η σχειτική νομοθεσία για δωρεές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Αγορά αυτοκινήτου αξίας 1800 ευρώ από άτομο χωρίς δηλωθέν εισόδημα.

1. Πρέπει να του κάνει δωρεά κάποιος;τι φόρο θαπληρώσει γι αυτή;

2. Ποια είναι η σχειτική νομοθεσία για δωρεές;

  1. Ναι. Εξαρτάται από τη συγγένεια
  2. Κώδικας Φορολογίας Κληρονομιών, Δωρεών, Γονικών Παροχών, Προικών και Κερδών από Λαχεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

επειδή οι δωρεές υπόκεινται σε φόρο από το πρώτο ευρώ, βάσει νόμου. τώρα το γιατί υπόκεινται, είναι μεγάλη συζήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Εγώ πάντως κατάλαβα την ερώτηση του συναδέλφου, να απευθύνετε στο γιατί να κάνει δωρεά και όχι στο γιατί έχει φόρο δωρεάς..

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Εγώ πάντως κατάλαβα την ερώτηση του συναδέλφου, να απευθύνετε στο γιατί να κάνει δωρεά και όχι στο γιατί έχει φόρο δωρεάς..

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Αυτο ακριβώς ρώτησα, γιατι να κάνει δωρεά την στιγμη που το συγκεκριμένο ποσό ειναι αφορολόγητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτο ακριβώς ρώτησα, γιατι να κάνει δωρεά την στιγμη που το συγκεκριμένο ποσό ειναι αφορολόγητο

Τώρα το έχασα και εγώ. Το συγκεκριμένο ποσό είναι αφορολόγητο; Μήπως θα πρέπει να εξεταστούν και άλλα πράγματα;

Πιστεύω για να φτάσουμε σε σωστά συμπεράσματα, για το αν πρέπει ή όχι να γίνει δωρεά, χρειάζεται και άλλη ανάλυση δεδομένων.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα το έχασα και εγώ. Το συγκεκριμένο ποσό είναι αφορολόγητο; Μήπως θα πρέπει να εξεταστούν και άλλα πράγματα;

Πιστεύω για να φτάσουμε σε σωστά συμπεράσματα, για το αν πρέπει ή όχι να γίνει δωρεά, χρειάζεται και άλλη ανάλυση δεδομένων.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Η απάντηση είναι με βάση το ερώτημα που έγινε "Αγορά αυτοκινήτου αξίας 1800 ευρώ από άτομο χωρίς δηλωθέν εισόδημα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η απάντηση είναι με βάση το ερώτημα που έγινε "Αγορά αυτοκινήτου αξίας 1800 ευρώ από άτομο χωρίς δηλωθέν εισόδημα".

Ναι και εγώ σε αυτά τα δεδομένα αναφέρομαι, αλλά δεν πρέπει να εξεταστούν και η οικογενειακή κατάσταση, τα κυβικά και έτος κυκλοφορίας αυτοκινήτου και άλλα για να φτάσουμε σε ασφαλή συμπεράσματα, τα οποία να μας οδηγήσουν τελικά στο ότι μπορεί να μην είναι αφορολόγητη η αγορά έστω και 1800,00€;

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι δωρεές υπόκεινται σε φορολόγηση από το 1 ευρώ...ποια διάταξη αναφέρεται στο αφορολόγητο;

Καλησπέρα

Δείτε τον κώδικα διατάξεων φορολογίας κληρονομιών, δωρεών, γονικών παροχών κλπ, ν 2961/2001.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ, επειδή αυτόν έχω διαβάσει δεν αναφέρεται σε αφολόγητο όριο,αλλά σε φορολόγηση από το πρώτο ευρώ αν πρόκειται για Α ΒΑΘΜΟ με 10%...Συνεπώς, ρωτάω αν σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει πέραν των ενδεχόμενων τεκμηρίων να αποδοθεί ο φόρος δωρεάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ, επειδή αυτόν έχω διαβάσει δεν αναφέρεται σε αφολόγητο όριο,αλλά σε φορολόγηση από το πρώτο ευρώ αν πρόκειται για Α ΒΑΘΜΟ με 10%...Συνεπώς, ρωτάω αν σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει πέραν των ενδεχόμενων τεκμηρίων να αποδοθεί ο φόρος δωρεάς.

Ρωτάτε για δωρεά σε ποια χρήση;

Αν ρωτάτε για την χρήση του 2011, δεν μπορείτε να κάνετε δωρεά σε χρήμα τώρα.

Αν είναι για τη χρήση 2012, θα πρέπει να γίνει στο τμήμα κεφαλαίου στην αρμόδια ΔΟΥ, συμπληρώνοντας τις αντίστοιχες δηλώσεις και αποδίδοντας το φόρο. Έτσι θα αποτελέσει αντικειμενική δαπάνη για τον δωρητή και θα καλύψει τις αντικειμενικές δαπάνες του δωρεοδόχου για την τρέχουσα χρήση.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας... Πρόκεται για την τρέχουσα χρήση, συνεπώς ισχύει η διαδικασία απόδοσης φόρου που μου περιγράψατε...Όντως κ. συνάδελφε αν επρόκειται για τη χρήση 2011 θα έπρεπε να γίνει δήλωση το αργότερο 31/12/2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιώργος Ευσταθίου

Καλημέρα μελλοντικοί συνάδελφοι (φοιτητής λογιστικής γαρ :D)

Ανέγερση οικοδομής κατά τα έτη 1999-2002 με οικοδομική άδεια του 97 από άτομο χωρίς εισοδήματα

(γονική παροχή οικοπέδου και σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας από γονέα σε προστατευόμενο ενήλικο τέκνο και ανέγερση οικοδομής από τον ίδιο τον γονέα) ,

Ερώτηση : Σε τυχόν επιβολή φόρου "άτυπης" δωρεάς, από το τμήμα κεφαλαίου θα ληφθεί υπόψη:

Α) η ΥΠΟΙΚ 1020263/92/π.ε./Α0013/ΠΟΛ.1231/30.11.1999 ,(όπου και επιβάλλεται με μεταξύ ελάχιστου κόστους κατασκευής και πραγματικής δαπάνης) ή

Β) η ΠΟΛ.1006/17.1.2011 (όπου αναφέρεται πως επιβάλλεται μεταξύ μεγαλύτερης αντικειμενικής αξίας και πραγματικής δαπάνης);

Έχω απευθυνθεί σε δύο λογιστές-καθηγητές και πήρα δύο διαφορετικές απαντήσεις, συνεπώς θα εκτιμούσα απεριόριστα και την δική σας άποψη

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Γιώργος Ευσταθίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...