Προς το περιεχόμενο

Εμφάνιση στον ισολογισμό δανείου το οποίο αποπληρώθηκε το 2012 πριν την σύνταξη του ισολογισμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την εξής απορία. Την 31/12/2011 στις μακροπρόθεσμες υποχρεώσεις εμφανίζεται ποσό το οποίο έχει συμφωνηθεί να καταβληθεί μετά το τέλος της επόμενης χρήσης. Ωστόσο το Φεβρουάριο και πριν την σύνταξη του ισολογισμού η διοίκηση αποφασίζει να αποπληρώσει ολόκληρο το ποσό. Η πρόθεση αυτή της διοίκησης την 31η Δεκεμβρίου δεν υπήρχε. Με δεδομένο πως στις 31/12 η πρόθεση της διοίκησης για αυτή την ενέργεια δεν υπήρχε, το ποσό αυτό νομίζω έπρεπε να εμφανισθεί ως μακροπρόθεσμη υποχρέωση και να αναφερθεί η εξόφληση στο προσάρτημα. Απόψεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι αφού το κλείσιμο του ισολογισμού και οι κατ' επέκταση οι εγγραφές ισολογισμού δεν γίνονται 31/12 αλλά αργότερα, γεγονότα που συμβαίνουν αργότερα αλλά επηρεάζουν την εικόνα της 31/12 πρέπει να απεικονίζονται στον ισολογισμό. Άρα η γνώμη μου είναι να μπει το δάνειο στις βραχυπρόθεσμες υποχρεώσεις (μακροπρόθεσμα δάνεια που θα αποπληρωθούν μέσα στην επόμενη χρήση) και να μπει παρατήρηση στο τέλος του ισολογισμού που να αναφέρει την απόφαση του ΔΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όμως ο ισολογισμός της 31/12 θα απεικονίζει την οικονομική θέση της εταιρίας την συγκεκριμένη ημερομηνία? Και το λέω γιατί αυτό πρέπει να δείξουμε.Την οικονομική θέση της εταιρίας την συγκεκριμένη ημερομηνία. Και αυτή την ημερομηνία υπάρχει αυτή η μακροπρόθεσμη υποχρέωση. Τώρα σίγουρα στο προσάρτημα μπορεί να αναφερθεί ως σημαντικό γεγονός που έλαβε χώρα μετά την 31/12.Σε αυτό που λέτε θα συμφωνούσα αν μιλούσαμε για γεγονότα τα οποία επιβάλλουν τον σχηματισμό προβλέψεων.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Στον ισολογισμό της 31/12 απεικονίζεται η οικονομική κατάσταση της 31/12.

Κάθε γεγονός μετά την 1/1 θα παρουσιαστεί στον επόμενο ισολογισμό.

Άρα τα αφήνεις όπως λες μακροπρόθεσμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...