Προς το περιεχόμενο

ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΣΔΟΕ ΕΧΤΕΣ ΑΠ΄ΤΙΣ 19:00 ΕΩΣ ΤΙΣ 23:30


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη ΝΙΚΟΣ_47_

μερικες παρατηρήσεις:

1ον τα παιδιά του ΣΔΟΕ είναι φυσιολογικοί άνθρωποι και όχι δράκουλες.

2ον:σε κάθε έλεγχο υπάρχει (πιστεύω)λογική.

3ον:οι οικονομικές υπηρεσίες είναι κλάδος συνεργασίες με τους λογιστές.

4ον:η ανωνυμία είναι συνώνυμο της θηλυκής πλαυράς των ανδρών πολλές φορές.Καλή δύναμη συνάδερφοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 188
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

μερικες παρατηρήσεις:

1ον τα παιδιά του ΣΔΟΕ είναι φυσιολογικοί άνθρωποι και όχι δράκουλες.

2ον:σε κάθε έλεγχο υπάρχει (πιστεύω)λογική.

3ον:οι οικονομικές υπηρεσίες είναι κλάδος συνεργασίες με τους λογιστές.

4ον:η ανωνυμία είναι συνώνυμο της θηλυκής πλαυράς των ανδρών πολλές φορές.Καλή δύναμη συνάδερφοι.

Καλησπέρα

επιτρέψτε την δική μου άποψη:

1ον Σωστό

2ον Λάθος

3ον Λάθος

4ον 50-50

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος.....ολα.... λαθος ...... η λογικη παει με το πουγκι....!αν δεν υπαρχει γα@η@α...!

Υ/Γ Η φωτια σβηνεται με .....φωτια την ωρα που αναβει....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος.....ολα.... λαθος ...... η λογικη παει με το πουγκι....!αν δεν υπαρχει γα@η@α...!

Υ/Γ Η φωτια σβηνεται με .....φωτια την ωρα που αναβει....!

Νομίζεις δεν προσπάθησα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά υποστήριζε ότι θέλει να βάλει φωτοβολταικά και μας έκανε μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση.Μετά ευτυχώς κάναμε αίτηση στην περιφέρεια και μας απάντησαν ότι η vodafone έχει κάνει αίτηση για την συγκεκριμένη οδό για τοποθέτηση κεραίας.Μετά απ΄αυτό κρεμάσαμε πανό στα μπαλκόνια μας ότι δεν δεχόμαστε την κεραία (χωρίς να ονομάζουμε την κυρία) και ότι δεν θέλουμε τον καρκίνο στη γειτονιά μας.Ε από εκεί και πέρα άρχισαν οι τραμπουκισμοί και οι εκφοβισμοί ότι έχει τόσο "μέσο"παντού που θα μας θάψει όλους.Εχτές το πρωι (μετά δηλαδή την βραδυνή "επίσκεψη" του ΣΔΟΕ) έλεγε δυνατά απ΄το μπαλκόνι της ότι αυτό ήταν η αρχή και ότι δεν έχουμε δει ακόμη τι μας ετοιμάζει.

Που μπλεξατε με αυτην την θεομουρλη. Σαν σεναριο αμερικανικης ταινιας ακουγεται. Σου ευχομαι να εχεις δυναμη, καθαρο μυαλο και να μην το βαζεις κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΣΕ ΒΟΗΘΑΩ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ "ΕΚΟΨΕ" ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4 ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ !

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΗ ΣΟΥ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΟΥΝ ΜΗ ΕΚΔΩΣΗ ΑΛΛΑ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΑ

ΕΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΟΥ ΥΠ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΣΕ ΒΟΗΘΑΩ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ "ΕΚΟΨΕ" ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4 ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ !

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΗ ΣΟΥ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΟΥΝ ΜΗ ΕΚΔΩΣΗ ΑΛΛΑ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΑ

ΕΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΟΥ ΥΠ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Συγχωρέστε με αλλά για το πρώτο σκέλος ... δεν βοηθάτε ...

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο σκέφτομαι ότι όποιος μπει σε γραφείο μπορεί να γράψει ότι θέλει γιατί ο Νόμος είναι αχαρακτήριστος με πιάνουν τα νεύρα μου.

Τι θα πει καλή διάθεση, και λογική και δεν ξέρω τι...

Θα βασιζόμαστε στην όρεξη ή στην λογική του κάθε ελεγκτή γιατί ο Νόμος είναι να μην πω τι είναι...

Κλέβω?

Όχι.

Αί σιχτήρ πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλενα, ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να με πιστέψεις, αλλά να είσαι σίγουρη ότι όλα αυτά έχουν γίνει για κάποιο λόγο στην ζωή σου που απλά ακόμη δεν τον ξέρεις.

Όταν μετά από μήνες ή χρόνια η ζωή σου θα έχει κάποια συγκεκριμένη πορεία θα δεις ότι αυτή ήταν σε συνάρτηση με αυτό που σου συμβαίνει τώρα.

Θυμήσου αυτό που σου λέω και μην στεναχωριέσαι άδικα για κάτι που θα είναι ευεργετικό στη ζωή σου (τώρα από μέσα σου λες .....τι μου λέει τώρα) και προπαντός μην χαλάς την υγεία σου με στεναχώρια γιατί αυτή είναι η μόνη που δύσκολα αντικαθίσταται.

Σε μια πελάτισσά μου πριν 1,5 χρόνο που γίνονταν διαδήλωση μπροστά από το φαρμακείο της, ένας πιτσιρικάς της πέταξε μια πέτρα στη βιτρίνα και την κατέβασε όλη κάτω. Πήγα από κει και έκλαιγε, λέγοντας μου ότι είναι η τρίτη φορά που το παθαίνει. Της είπα ακριβώς ότι λέω και σε σένα.

Μετά από 2 μέρες έβαλε κάμερες μέσα-έξω. Πριν ένα χρόνο ανακάλυψε τυχαία ότι αυτή η υπάλληλος που τη θεωρούσε αδελφή της και της άφηνε εν λευκώ το φαρμακείο, την κατάκλεβε. Είδα 2-3 βίντεο να της παίρνει καθημερινά 200-300 ευρώ από το ταμείο και να τα βάζει στην τσέπη της και τώρα από το δικαστήριο βγήκαν τα ασφαλιστικά μέτρα υπέρ της για 200.000 ευρώ.

Για αυτό σου λέω, πάρε μια βαθιά ανάσα και δες τα όσο μπορείς πιο ψύχραιμα........όσο μπορείς.

Εγώ είμαι σίγουρη 100% ότι πολύ γρήγορα θα με θυμηθείς......................... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά υποστήριζε ότι θέλει να βάλει φωτοβολταικά και μας έκανε μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση.Μετά ευτυχώς κάναμε αίτηση στην περιφέρεια και μας απάντησαν ότι η vodafone έχει κάνει αίτηση για την συγκεκριμένη οδό για τοποθέτηση κεραίας.Μετά απ΄αυτό κρεμάσαμε πανό στα μπαλκόνια μας ότι δεν δεχόμαστε την κεραία (χωρίς να ονομάζουμε την κυρία) και ότι δεν θέλουμε τον καρκίνο στη γειτονιά μας.Ε από εκεί και πέρα άρχισαν οι τραμπουκισμοί και οι εκφοβισμοί ότι έχει τόσο "μέσο"παντού που θα μας θάψει όλους.Εχτές το πρωι (μετά δηλαδή την βραδυνή "επίσκεψη" του ΣΔΟΕ) έλεγε δυνατά απ΄το μπαλκόνι της ότι αυτό ήταν η αρχή και ότι δεν έχουμε δει ακόμη τι μας ετοιμάζει.

Μέγα σφάλμα... την κατονομάσατε :lol: .

...Για να ευθυμήσεις λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω συγκλονιστεί με την "καλή" κυρία-γειτόνισσα που έχετε... Είναι φοβερή περιπτωσάρα... Όσο για το άτομο που είπε ότι στους ελέγχους υπάρχει λογική έχω να πω ότι αν θεωρείται λογική το να ΠΡΕΠΕΙ να επιβληθεί ένα πρόστιμο για να μη φύγουν τα παιδιά με άδεια χέρια, τότε δεν έχω λόγια... Ας μην έρχονται με άδεια χέρια τότε! Να φέρνουν κ κανένα γλυκάκι για να πάνε τα φαρμάκια κάτω... Σοβαρά τώρα Έλενα θα βρεθεί άκρη... Πριν πολλά χρόνια είχε μπει το ΣΔΟΕ στο φροντιστήριο που πήγαινα (ούσα μαθήτρια τότε) και τους είχαν επιβάλλει ένα αστρονομικό πρόστιμο γιατί λέει ενώ έκοβαν αποδείξεις κανονικά δε συμπλήρωναν ένα πεδίο (νομίζω κάτι στη διεύθυνση του πελάτη). Αν είχε πληρώσει τότε ο καθηγητής το πρόστιμο, δε θα υπήρχε ούτε φροντιστήριο... Απλά το διαπραγματεύτηκε κ λογικά θα τη γλίτωσε με πολύ λίγα χρήματα. Άρα σίγουρα ότι γίνει μπορείς να το διαπραγματευτείς...

Μην απογοητεύεσαι... Δεν αξίζει τον κόπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΕΝΑΗ κουράγιο μην το βάζεις κατω και ...μην αποδεχθεις τίποτα. 'Εκλεψες?

Απ αυτα που γραφεις παραπανω φαινεται πως ΟΧΙ μονο δεν έκλεψες αλλά δεν έχεις τίποτα να κρύψεις!!!

ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Αφου είσαι τίμια μην φανείς και αφελής και τους αφήσεις να σε ψήσουν ότι δήθεν συμβιβασμος δήθεν το ένα ή το άλλο δήθεν τυπική παράβαση.

Δεν υπάρχει γκρι εδω υπάρχει άσπρο-μαυρο

Μακαρι να τυχεις σε ανθρωπους και να πρυτανευσει η λογική γιατι υπάρχουν και αξιόλογα άτομα στο ΣΔΟΕ

Αν όχι ..κατευθείαν προσφυγή ή ενδικοφανή ή και φορολογικό δικαστήριο ακόμα

Α... και να ζητήσεις στο πέρας του ελέγχου την επιβράβευση του άρθρου 73 του 2238

Ετσι κορίτσι και μεις μαζί σου! (το τηλ μου το ΄εχεις)

Οσο για το σπίτι...και την ψυχικά πάσχουσα ...γειτόνισσα

Πάλεψέ το αλλα αν δεν... εγώ στην θέση σου θα μετακόμιζα έτσι για αλλαγη και θα νοικιαζα

Τον όροφο σε πολυμελή οικογένεια βαρήκοων που φωνάζουν όλη μερα και εαν έχουν και πολυ μικρά πιτσιρίκια να τσιριζουν ακομα καλυτερα

Το ισόγειο θα το έκανα χωρο για πρόβες για ορχήστρες με τύμπανα, για την φιλαρμονικη του δήμου α και για κλαρίνα!

Αρθρο 73. Επιβράβευση ειλικρίνειας


1.Αν μετά τον έλεγχο, ο οποίος διενεργείται κατά τις διατάξεις του άρθρου 66, κρίνονται ειλικρινείς οι δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος και των άλλων συναφών φορολογικών αντικειμένων που έχουν υποβληθεί εμπρόθεσμα από τους υπόχρεους, παρέχονται σε αυτούς τα ακόλουθα δικαιώματα:

α) ............

β) Εφάπαξ χρηματοδότηση από τις εμπορικές τράπεζες, ύστερα από αίτηση του δικαιούχου, η οποία εξετάζεται και κατά προτεραιότητα, μέχρι το ποσό των άμεσων και έμμεσων φόρων, των τελών και εισφορών που προκύπτουν από τις δηλώσεις που υποβλήθηκαν από τους υπόχρεους και κρίθηκαν ειλικρινείς. Η χρηματοδότηση αυτή παρέχεται με τους όρους που προβλέπονται κάθε φορά για τα μεσοπρόθεσμα βιοτεχνικά δάνεια, εκτός από την παροχή προσωπικής ή εμπράγματης ασφάλειας, αντί της οποίας παρέχεται εγγύηση του Δημοσίου.


4.Με κοινές αποφάσεις των Υπουργών Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών καθορίζεται η διαδικασία εφαρμογής των διατάξεων της παραγράφου 1, καθώς και κάθε άλλη σχετική λεπτομέρεια που είναι αναγκαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους.Αλλά αυτό που περνάω δεν λέγεται.Τώρα κλαίω και βλέπω τα σχόλιά σας και δίπλα μου υπάρχουν στοίβες χαρτιά και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ να συνεχίσω.Πριν έδιωξα έναν πελάτη ο οποίος δεν με είχε πληρώσει δύο χρόνια και ήθελε να του κάνω διακοπή.Ναι μπορεί να μην ήταν σωστό αλλά για αυτόν και για άλλους πόσους σαν αυτό που υπέβαλα φπα εκκαθαριστικές και δηλώσεις την Δευτέρα στο ΣΔΟΕ πρέπει να αποδείξω ότι οι "μικρές" αποδείξεις που έκοβα για να καλυφθώ ήταν επειδή δεν λάμβανα ούτε ένα λεπτό.

Και πάλι σας ευχαριστώ.

Παρακολουθώ τη συμπαράστασή σας και παίρνω κουράγιο και με εσάς και την οικογένειά μου ελπίζω μέχρι τη Δευτέρα να αντέξω.

Εγώ το μόνο που ήθελα ήταν να σας προειδοποιήσω κι όχι να σας βάλω σ΄όλη αυτή τη διαδικασία των προσωπικών μου.

Χίλια ευχαριστώ.

Τίποτα απολύτως δεν πρέπει να αποδείξεις στο ΣΔΟΕ για τις "μικρές" αποδείξεις ,

έπαινο πρέπει να πάρεις όπως λέει η Νίνα διότι έκοβες ακόμα και για αυτά που δεν εισεπρατες

και που πιθανότατα δεν θα εισπράξεις ποτέ, ας αποδείξουν αυτοί αυτά που λένε , αλλα δεν γράφουν .

Κανένας δεν μπορεί να σου προσδιορίσει αμοιβή με το έτσι θέλω ,

γιατί δεν κρέμασες τους υποτιθέμενους πελάτες σου .

Γιατί αυτή είναι η πραγματικότητα , επείδη είμαστε άνθρωποι και δεν αφηνουμε τους πελάτες ακάλυπτους ,

θα πρέπει να πληρωσουμε και πρόστιμα.

Βρε ούστττττττττττττττ ,

μην δεχτείς τίποτα ,

και σε περίπτωση που σου κανουν πράξη

θα προσφύγουμε όλοι μαζί , θα κινηθούμε μαζικά .

Οτι χρειαστείς για την δουλειά στείλε πμ.

Ενημέρωσε για την πορεία του θέματος ,

για να δουμε τι θα κανουμε σε συλλογικο επίπεδο φόρουμ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρακί πίνει ο άντρας μου και λύρα παίζουν τα παιδιά μου κι ας μην είμαστε απ΄την Κρήτη.

Σ΄ευχαριστώ και σένα που τώρα στην τόση δουλειά που έχεις είπες την καλή σου κουβέντα.

Να ρωτήσω κάτι διαδικαστικό αν ξέρετε.Μου είπαν απ΄το ΣΔΟΕ ότι θα συντάξουν την έκθεση μετά τη "συνάντησή" μας τη Δευτέρα

κι ότι το πρόστιμο θα επιβληθεί απ΄τη ΔΟΥ μου.Στην ΔΟΥ θα υπάρχει περίπτωση συζήτησης για τα τελικά ποσά ή απλά θα υπογράψω και θα δεχτώ για ότι βγει;

Αυτά βέβαια θα τα ρωτήσω και σε γνωστούς μου εκεί αλλά εχτές που προσπάθησα να πάω για θεώρηση και ήμουν χάλια ρώτησα τα μισά κι έφυγα γιατί δεν ένιωθα καλά.Αλλά αν γνωρίζετε κάτι από παρόμοια εμπειρία σας θα με βοηθούσε για να είμαι προετοιμασμένη.

Googlισε οτιδηποτε αφορα δικαιώματα φορολογουμένου & συμβουλευσου και ενα δικηγορο πριν πας

Οπως εγραφα και πριν αφου εισαι αθωα μην αποδεχθεις ενοχή ετσι απλα επειδη ειναι ενα μικρο πρόστιμο συμβιβαζομενο στο 1/3.Ειναι ηθικο το θεμα (και εχει και προεκτασεις βεβαιως βεβαιως)

Πρεπει επιτελους να παψει αυτο το: Θα βαλουμε κατι έτσι μονο και μονο για να μην βαλουμε σφραγιδα ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ.

Α ΠΑ ΡΑ ΔΕ ΚΤΟ!!!

Αλίευσα αυτο:Καλο διαβασμα ειδικα σελιδες 75,83,97,108

http://invenio.lib.auth.gr/record/123877/files/tsakiri.pdf?version=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη new kid on the panel

Αρχικά υποστήριζε ότι θέλει να βάλει φωτοβολταικά και μας έκανε μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση.Μετά ευτυχώς κάναμε αίτηση στην περιφέρεια και μας απάντησαν ότι η vodafone έχει κάνει αίτηση για την συγκεκριμένη οδό για τοποθέτηση κεραίας.Μετά απ΄αυτό κρεμάσαμε πανό στα μπαλκόνια μας ότι δεν δεχόμαστε την κεραία (χωρίς να ονομάζουμε την κυρία) και ότι δεν θέλουμε τον καρκίνο στη γειτονιά μας.Ε από εκεί και πέρα άρχισαν οι τραμπουκισμοί και οι εκφοβισμοί ότι έχει τόσο "μέσο"παντού που θα μας θάψει όλους.Εχτές το πρωι (μετά δηλαδή την βραδυνή "επίσκεψη" του ΣΔΟΕ) έλεγε δυνατά απ΄το μπαλκόνι της ότι αυτό ήταν η αρχή και ότι δεν έχουμε δει ακόμη τι μας ετοιμάζει.

Επειδή σε λίγο έτσι όπως το πάς "συνάδελφε" θα πετάξεις κανά όνομα της φοβερής γειτόνισας και θα φας εσυ και καμμια μύνηση της "ρουφιάνας" για δημόσιο εξευτελισμό , μιάς και κάποια αθώα θύματα εδώ ξεχάσαν να σου πούνε ότι γιατί βρέθηκες τόσο κετεθειμένη σε επίπεδο να σε κλείσουν? ή εχεις λογιστήριο και βγάζεις λεφτά ή δεν έχεις, που είναι η επαγγελματική σου δεοντολογία, το χωμι σου βγάζεις στο κάτω κάτω. Εχουμε την δημόσια καταγγελία σου για μιά ρουφιάνα, ενώ εσυ δεν ρουφιάνεψες αυτήν με τα πανό(και οι άλλοι ρουφιάνοι που την κάνατε ρεζίλι).Μονοδιάστατα άμα την καθρεφτίζεις στο ιντερνετ μπορέις να βρείς χειρότερο μπελλά εσυ και οι άλλοι ακόλουθοι σου, σε βρίσκω πολύ αθώα στις περιγραφές αλλα ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, η φτωχειά πλήν παραμελημένη λογίστρια. ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή Ελένη.

Εγώ την μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω, είναι την δευτέρα στο ΣΔΟΕ να πεις την αλήθεια.

Η αλήθεια πάντα σε δικαιώνει.

Οι "συνάδελφοι" του ΣΔΟΕ είναι άνθρωποι και καταλαβαίνουν . Γνωρίζουν καλά το επάγγελμά μας και δεν πιστεύω ότι έχουν καμία διάθεση να σε "καταστρέψουν"

Καλή επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχει νόημα αν θέλουμε να λεγόμαστε άνθρωποι είναι η συμπαράσταση (έστω και ηθική) σε κάποιον συνάνθρωπο όταν έχει ένα πρόβλημα . Εδω δεν εξετάζουμε, ούτε κρίνουμε τις κινήσεις της συναδέλφου απέναντι στη γειτόνισσα και το ανάποδο , αλλά το πρόβλημα που δημιουργήθηκε από την καταγγελία στο ΣΔΟΕ . Το αν είναι καλή ή όχι στη δουλειά της αυτό θα το κρίνουν οι πελάτες που την εμπιστεύονται . Κακεντρεχή σχόλια δεν ωφελούν και μάλλον δείχνουν το χαρακτήρα αυτού που τα εκφράζει και μάλιστα ανώνυμα.

Στο τέλος της γραφής να μας ενημερώσει ήθελε μόνο .

Ειναι γνωστό ότι το ΣΔΟΕ δεν χρειάζεται να βρει κάτι φοβερό για να καταλογίσει πρόστιμα. Εκτελούν εντολές για βεβαίωση παραβάσεων έστω και πολλές φορές ασήμαντων που δημιουργούνται άλλες φορές από άγνοια, άλλες φορές από επιπολαιότητα, βιασύνη ή ότι άλλο θες. Σε κάθε περίπτωση όταν έχει προηγηθεί καταγγελία είναι υπέρ του δέοντος αυστηροί γιατί και αυτοί στην τελική ελέγχονται. ( και αληθινά σας λέω ότι έχω συναντήσει και άτεγκτους ελεγκτές)

Εν πάσει περιπτώσει αν δεν έχουμε να πούμε κάτι ουσιαστικό σε κάποιο θέμα καλό είναι να σωπαίνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Αυτό που έχει νόημα αν θέλουμε να λεγόμαστε άνθρωποι είναι η συμπαράσταση (έστω και ηθική) σε κάποιον συνάνθρωπο όταν έχει ένα πρόβλημα . Εδω δεν εξετάζουμε, ούτε κρίνουμε τις κινήσεις της συναδέλφου απέναντι στη γειτόνισσα και το ανάποδο , αλλά το πρόβλημα που δημιουργήθηκε από την καταγγελία στο ΣΔΟΕ . Το αν είναι καλή ή όχι στη δουλειά της αυτό θα το κρίνουν οι πελάτες που την εμπιστεύονται . Κακεντρεχή σχόλια δεν ωφελούν και μάλλον δείχνουν το χαρακτήρα αυτού που τα εκφράζει και μάλιστα ανώνυμα.

Στο τέλος της γραφής να μας ενημερώσει ήθελε μόνο .

Ειναι γνωστό ότι το ΣΔΟΕ δεν χρειάζεται να βρει κάτι φοβερό για να καταλογίσει πρόστιμα. Εκτελούν εντολές για βεβαίωση παραβάσεων έστω και πολλές φορές ασήμαντων που δημιουργούνται άλλες φορές από άγνοια, άλλες φορές από επιπολαιότητα, βιασύνη ή ότι άλλο θες. Σε κάθε περίπτωση όταν έχει προηγηθεί καταγγελία είναι υπέρ του δέοντος αυστηροί γιατί και αυτοί στην τελική ελέγχονται. ( και αληθινά σας λέω ότι έχω συναντήσει και άτεγκτους ελεγκτές)

Εν πάσει περιπτώσει αν δεν έχουμε να πούμε κάτι ουσιαστικό σε κάποιο θέμα καλό είναι να σωπαίνουμε...

εχεις απολυτο δικιο συναδελφε, το ονομα σας παρακαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντοπίζουν φοροφυγάδες από τα συστήματα αφαλείας.

Οι κάμερες «καρφώνουν» όσους επαγγελματίες δεν κόβουν αποδείξεις

http://www.tovima.gr...cle/?aid=463545

....Οπως ανέφερε στο «Βήμα» ο νομικός εκπρόσωπος ιατρού που έχει γραφείο στην περιοχή της Ν. Ιωνίας «οι άντρες του ΣΔΟΕ μόλις είδαν ότι στο ιατρείο υπήρχε σύστημα καμερών ασφαλείας για τον κίνδυνο των διαρρηκτών κι ελέγχου της κίνησης στο Γραφείο, δεν προχώρησαν σε καμμιά άλλη κίνηση, αλλά ζήτησαν το υπάρχον οπτικό υλικό πολλών ημερών. Κι αυτό για να αντιπαραβάλουν τα βίντεο με τις επισκέψεις των ασθενών, με τα δελτία αποδείξεων και τα βιβλία που τηρούσε ο ιατρός! Τα βίντεο που ήταν για τους κλέφτες, πρόδωσαν αυτόν που τα χρησιμοποιούσε και αποτελούν επιβαρυντικό υλικό της δικογραφίας για τον ιατρό...».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σε λίγο έτσι όπως το πάς "συνάδελφε" θα πετάξεις κανά όνομα της φοβερής γειτόνισας και θα φας εσυ και καμμια μύνηση της "ρουφιάνας" για δημόσιο εξευτελισμό , μιάς και κάποια αθώα θύματα εδώ ξεχάσαν να σου πούνε ότι γιατί βρέθηκες τόσο κετεθειμένη σε επίπεδο να σε κλείσουν? ή εχεις λογιστήριο και βγάζεις λεφτά ή δεν έχεις, που είναι η επαγγελματική σου δεοντολογία, το χωμι σου βγάζεις στο κάτω κάτω. Εχουμε την δημόσια καταγγελία σου για μιά ρουφιάνα, ενώ εσυ δεν ρουφιάνεψες αυτήν με τα πανό(και οι άλλοι ρουφιάνοι που την κάνατε ρεζίλι).Μονοδιάστατα άμα την καθρεφτίζεις στο ιντερνετ μπορέις να βρείς χειρότερο μπελλά εσυ και οι άλλοι ακόλουθοι σου, σε βρίσκω πολύ αθώα στις περιγραφές αλλα ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, η φτωχειά πλήν παραμελημένη λογίστρια. ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

ειδες που η γειτόνισσά σας μπαινει στο taxheaven και απανταει στα σχολια σας?

ανορθογραφη μεν .. αλλα εχει βασικες γνωσεις χρησης υπολογιστη και internet..

ισως αν της βρειτε μια δουλεια σε καποιο γραφειο να μην εχει αναγκη των χρηματων της κεραιας

μια ιδεα.. παρτην στο γραφειο σου Ελενη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις απολυτο δικιο συναδελφε, το ονομα σας παρακαλω?

χαχαχχαχα

ευθυμη ειρωνια..

ο ανωνυμος επισκεπτης ζηταει το ονομα ενος εγγεγραμμένου μελους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σε λίγο έτσι όπως το πάς "συνάδελφε" θα πετάξεις κανά όνομα της φοβερής γειτόνισας και θα φας εσυ και καμμια μύνηση της "ρουφιάνας" για δημόσιο εξευτελισμό , μιάς και κάποια αθώα θύματα εδώ ξεχάσαν να σου πούνε ότι γιατί βρέθηκες τόσο κετεθειμένη σε επίπεδο να σε κλείσουν? ή εχεις λογιστήριο και βγάζεις λεφτά ή δεν έχεις, που είναι η επαγγελματική σου δεοντολογία, το χωμι σου βγάζεις στο κάτω κάτω. Εχουμε την δημόσια καταγγελία σου για μιά ρουφιάνα, ενώ εσυ δεν ρουφιάνεψες αυτήν με τα πανό(και οι άλλοι ρουφιάνοι που την κάνατε ρεζίλι).Μονοδιάστατα άμα την καθρεφτίζεις στο ιντερνετ μπορέις να βρείς χειρότερο μπελλά εσυ και οι άλλοι ακόλουθοι σου, σε βρίσκω πολύ αθώα στις περιγραφές αλλα ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, η φτωχειά πλήν παραμελημένη λογίστρια. ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

1. ο βλάκας είναι ανίκητος

Στο συγκεκριμένο θέμα δίνεται έμφαση στη δύναμη της βλακείας που συζητήθηκε στον ζωντανό ζύθο.

Ο βλάκας αποδυναμώνει και καταστρέφει το βασικό συστατικό προόδου μιας κοινωνίας, που είναι η έγκυρη πληροφορία και η υπάρχουσα γνώση. Έτσι, ο τύπος με άϊ κιού ραδικιού, οδηγεί τα πράγματα σε κατάσταση σύγχυσης και εντροπίας. Ειδικά στην περίπτωση που κατέχει μια θεσμική θέση, με τις κινήσεις του είναι σε θέση να καταστρέψει π.χ.: έναν οργανισμό, την ανθρωπότητα.

Η προσπάθεια να πειστεί ένας βλάκας μέσω παράθεσης τετράγωνων και ακλόνητων επιχειρημάτων δεν οδηγεί πουθενά. Αυτός είναι στο δικό του κόσμο. Πέρα από το αίτιο και το αιτιατό. Δεν υπακούει σε νόμους και αρχές, δεν καταλαβαίνει από dead line και προθεσμίες. Ο χρόνος που μπορείς να σπαταλήσεις για να βρεις άκρη μαζί του, είναι σίγουρα ο πιο χαμένος χρόνος. Η συνεχόμενη προσπάθεια οδηγεί σε λογομαχίες οι οποίες όμως χωρίς να οδηγούν πουθενά, εξουθενώνουν τον λογικό, ενώ ο βλάκας δεν καταλαβαίνει τίποτα (βλ. και παράδειγμα 3). Δοκιμάζοντας κάποιος πάλι να κατέβει στο επίπεδο του μπας και συνεννοηθεί μαζί του χάνει κατά κράτος λόγω χρόνιας προϋπηρεσίας και εμπειρίας του βλάκα, στη βλακεία. Ο βλάκας, είναι ανίκητος. Δυστυχώς στη βλακεία δεν υπάρχει αντίδοτο!!! Τι να σου κάνει κι η τεχνητή νοημοσύνη όταν η φυσική βλακεία είναι ανίκητη. Από την άλλη μεριά, σύμφωνα με τη ρήση: ο χωριάτης θέλει δυο φορές χωριάτη, ίσως ανάλογα, μια βλακ άουτ persona, ή ένα βλάκατρον, ή ένα βλήμαντρο να μπορούν να νικήσουν έναν απλό βλάκα.

Αν τώρα κάναμε τη θεωρητική σκέψη να εξαλείψουμε όλους τους βλάκες, τότε σύμφωνα με την παραδοχή πως κάθε δράση γεννά μια αντίδραση, η ενδεχόμενη αλλαγή στη συμπαντική ισορροπία μπορεί να δημιουργήσει τον υπερβλάκα, τον οποίο δεν θα μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε με τίποτα γιατί ως υπερβλάκας θα λειτουργεί ως υπερανίκητος. Γι αυτό, πολλοί δεν πειράζουν τους βλάκες, τους ανέχονται, τους αντιμετωπίζουν ως προστατευόμενο είδος, τους ρίχνουν στα μαλακά, τους κάνουν τα χατίρια, τους εκχωρούν ελαφρυντικά, τους αφήνουν να κάνουν ότι γουστάρουν, τους αφήνουν στην καρακοσμάρα τους και γενικότερα τους απαλλάσσουν λόγω βλακείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σε λίγο έτσι όπως το πάς "συνάδελφε" θα πετάξεις κανά όνομα της φοβερής γειτόνισας και θα φας εσυ και καμμια μύνηση της "ρουφιάνας" για δημόσιο εξευτελισμό , μιάς και κάποια αθώα θύματα εδώ ξεχάσαν να σου πούνε ότι γιατί βρέθηκες τόσο κετεθειμένη σε επίπεδο να σε κλείσουν? ή εχεις λογιστήριο και βγάζεις λεφτά ή δεν έχεις, που είναι η επαγγελματική σου δεοντολογία, το χωμι σου βγάζεις στο κάτω κάτω. Εχουμε την δημόσια καταγγελία σου για μιά ρουφιάνα, ενώ εσυ δεν ρουφιάνεψες αυτήν με τα πανό(και οι άλλοι ρουφιάνοι που την κάνατε ρεζίλι).Μονοδιάστατα άμα την καθρεφτίζεις στο ιντερνετ μπορέις να βρείς χειρότερο μπελλά εσυ και οι άλλοι ακόλουθοι σου, σε βρίσκω πολύ αθώα στις περιγραφές αλλα ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, η φτωχειά πλήν παραμελημένη λογίστρια. ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

Ελα ρε new kid on the panel ,

μην συνεχίζεις άλλο

δακρυσαμε

όλοι κλαίμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως για να εχω το κεφαλακι μου ησυχο κοβω ολες τι ς απυ 1/1 για ολο

το χρονο και ησυχαζω μια και καλη

Αγαπητέ συνάδελφε και συνφίλαθλε,τό πρόβλημα με την έκδοση της ΑΠΥ 1/1 κάθε έτους

είναι ότι τότε δεν έχει παρασχεθεί η υπηρεσία,ούτε είναι βέβαια ή εκκαθαρισμένη,οπότε

μπορεί κάποιος τυπολάτρης να σε μπλέξει,παρότι το κράτος έχει πάρει τον ΦΠΑ πριν και

από την δική σου πληρωμή.

Χεχ..Με πρόλαβες...

Κλασσική περίπτωση βλάβης... μιας εκμαυλισμένης και ποταπής κοινωνικής ζωής αυτού του τόπου που δε λεέι να στρώσει με τίποτε...Μαααα με τίποτε ρε παιδί μου...................................!

Πόσο δίκιο έχεις φίλε μας.

Η ψυχική μας υγεία είναι ανώτερη από οτιδήποτε άλλο. Ο,τι και να γίνει δεν πρέπει να μας επηρεάζει. Ωραία, ήρθε το ΣΔΟΕ, και;; Θα πεθάνουμε; Όχι. Η ζωή μας είναι μικρή και δεν πρέπει να αναλωνόμαστε σε επουσιώδη πράγματα...

Μακάρι βρε Κωστή να αντιμετωπίζαμε όλοι τις όποιες δυσκολίες με αυτή την απλή φιλοσοφία σου.

Ρακί πίνει ο άντρας μου και λύρα παίζουν τα παιδιά μου κι ας μην είμαστε απ΄την Κρήτη.

Σ΄ευχαριστώ και σένα που τώρα στην τόση δουλειά που έχεις είπες την καλή σου κουβέντα.

Να ρωτήσω κάτι διαδικαστικό αν ξέρετε.Μου είπαν απ΄το ΣΔΟΕ ότι θα συντάξουν την έκθεση μετά τη "συνάντησή" μας τη Δευτέρα

κι ότι το πρόστιμο θα επιβληθεί απ΄τη ΔΟΥ μου.Στην ΔΟΥ θα υπάρχει περίπτωση συζήτησης για τα τελικά ποσά ή απλά θα υπογράψω και θα δεχτώ για ότι βγει;

Αυτά βέβαια θα τα ρωτήσω και σε γνωστούς μου εκεί αλλά εχτές που προσπάθησα να πάω για θεώρηση και ήμουν χάλια ρώτησα τα μισά κι έφυγα γιατί δεν ένιωθα καλά.Αλλά αν γνωρίζετε κάτι από παρόμοια εμπειρία σας θα με βοηθούσε για να είμαι προετοιμασμένη.

Η ουσία είναι να μη φτάσει τίποτα στην ΔΟΥ διότι τότε είναι λίγο αργά. Να προσπαθήσεις να εξηγήσεις,

όσο το δυνατό πιό απλά τι συμβαίνει με την περίπτωσή σου. Το ΣΔΟΕ αξιολογεί από τις χιλιάδες

καταγγελίες,που δέχεται καθημερινά τις πιό σοβαρές και επεμβαίνει.Να ξέρεις ότι δεν πάει στα τυφλά.

Αν π.χ έρθει κάποιος να του κάνουμε την δήλωση και δεν κόψουμε απόδειξη,όταν το καταγγείλει είναι

γνωστό ότι αυτό θεωρείται σοβαρή καταγγελία,εάν όμως κάποιος καταγγείλει στον ΣΔΟΕ αοριστίες

επειδή θέλει να εκδικηθεί κάποιον επαγγελματία,η καταγγελία του περνάει από κόσκινο.

Καλή επιτυχία και να είσαι δυνατή ότι και να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...