Προς το περιεχόμενο

Ανάλωση κεφαλαίου προηγουμένων ετών?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σε ένα μπέρδεμά μου?

Έκανα περσυ ανάλωση κεφαλαίου των 5 τελευταίων ετών για έναν φορολογούμενο.

Αφού συμπλήρωσα το ποσό που χρειαζόμουν για να καλυφθούν τα τεκμήριά του στον κωδ. 787, βγήκε οτι απο τις συγκεκριμένες χρονιές περισσεύει και ποσό 15000,00 που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε επόμενα έτη.

 

Ούτε στην περσυνή αλλά ούτε και στην φετινή δήλωση έχει κάποια εισοδήματα...

 

Το μπέρδεμά μου είναι το εξής:

Τώρα που και φέτος χρειάζεται να του κάνω ανάλωση για την κάλυψη τεκμηρίων, (αν πάρω κ πάλι τα 5 τελευταία έτη, όπως κ πέρσυ) απο την περσινή χρονιά πρέπει να αφαιρέσω τα ποσά των τεκμηρίων που προέκυπταν ή όχι επειδή τα είχε καλύψει η ανάλωση που είχε γίνει?

 

Δηλαδή θα υπολογίσω ποσό ανάλωσης απο τα 15000,00 που είχαν περισσέψει ή

απο τα 15000,00 μείον 6500,00 που ήταν το συνολικό ποσό των περσινών τεκμηρίων??

 

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα κι εσάς.... :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σε ένα μπέρδεμά μου?

Έκανα περσυ ανάλωση κεφαλαίου των 5 τελευταίων ετών για έναν φορολογούμενο.

Αφού συμπλήρωσα το ποσό που χρειαζόμουν για να καλυφθούν τα τεκμήριά του στον κωδ. 787, βγήκε οτι απο τις συγκεκριμένες χρονιές περισσεύει και ποσό 15000,00 που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε επόμενα έτη.

 

Ούτε στην περσυνή αλλά ούτε και στην φετινή δήλωση έχει κάποια εισοδήματα...

 

Το μπέρδεμά μου είναι το εξής:

Τώρα που και φέτος χρειάζεται να του κάνω ανάλωση για την κάλυψη τεκμηρίων, (αν πάρω κ πάλι τα 5 τελευταία έτη, όπως κ πέρσυ) απο την περσινή χρονιά πρέπει να αφαιρέσω τα ποσά των τεκμηρίων που προέκυπταν ή όχι επειδή τα είχε καλύψει η ανάλωση που είχε γίνει?

 

Δηλαδή θα υπολογίσω ποσό ανάλωσης απο τα 15000,00 που είχαν περισσέψει ή

απο τα 15000,00 μείον 6500,00 που ήταν το συνολικό ποσό των περσινών τεκμηρίων??

 

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα κι εσάς.... :wacko:

Συναδέλφισα, καλησπέρα.

  Θα ξανακάνεις την κατάσταση που λες, με τα εισοδήματα της τελευταίας χρονιάς (που δεν είχες βάλει στην προηγούμενη) και θα προσθέσεις στις δαπάνες το ποσό της ανάλωσης που επικαλέσθηκες. Το νέο υπόλοιπο θα το χρησιμοποιήσεις για να καλύψεις τα φετεινά τεκμήρια, αν σε φτάνει. 

  Ομως , επειδή το παθαίνουμε όλοι, υπολόγισε αν η διαφορά του φόρου που γλυτώνει ο πελάτης σου, είναι προτιμότερη από το "πόθεν έσχες" που χάνει κάθε χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Είμαι νέος Λογιστής και θα ήθελα να ρωτήσω: " Φορολογούμενος αγόρασε μέσα στο 2012 αγροτεμάχιο αντί 10000€ στο όνομα της συζύγου(σε όλα τα χαρτιά φαίνεται η σύζυγος)".

Την αγορά την δηλώνω στον 736?

Μπορώ να επικαλεστώ ανάλωση κεφαλαίου μιας και εισέπραττε ενοίκια τα έτη 1996 έως 2001 στο όνομα της για να δικαιολογήσω την αγορά?(έχω τα παλαιότερα Ε1 που το αποδεικνύουν)

Αν δεν γίνεται με την ανάλωση κεφαλαίου πως μπορώ να δικαιολογήσω την αγορά από την σύζυγο μιας και δεν έχει εισόδημα?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε, μπορείς να επικαλεσθείς ανάλωση κεφαλαίου χωρίς περιορισμό χρόνου, αρκεί να μετατρέψεις τις δραχμές σε ευρώ. Πέρα από αυτά, αν δεν σε φτάσει, άποψή μου είναι ότι το αναλωθέν κεφάλαιο θεωρείται οικογενειακό, ανεξάρτητα ποιος έχει δηλώσει το εισόδημα, συνεπώς μπορείς να επικαλεσθείς ανάλωση για το σύνολο των εισοδημάτων, αφού αφαιρέσεις τις δαπάνες, τεκμαρτές και πραγματικές (αγορά παγίων, δάνεια, κάρτες). Αν κάποιος συνάδελφος έχει αντίθετη άποψη, ας με διορθώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζευγάρι χώρισε τον Σεπ 2012.Για τη δήλωση του ετους 2012 ο πρωην σύζυγος χρειάζεται ανάλωση Κεφαλαίου.Στα 10 τελευταία έτη θα υπολογίσει οικογενειακό εισόδημα ή αφου  χώρισε θα υπολογίσει μόνο τα δικά του έσοδα μείον οι ανάλογες δαπάνες????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Είμαι νέος Λογιστής και θα ήθελα να ρωτήσω: " Φορολογούμενος αγόρασε μέσα στο 2012 αγροτεμάχιο αντί 10000€ στο όνομα της συζύγου(σε όλα τα χαρτιά φαίνεται η σύζυγος)".

Την αγορά την δηλώνω στον 736?

Μπορώ να επικαλεστώ ανάλωση κεφαλαίου μιας και εισέπραττε ενοίκια τα έτη 1996 έως 2001 στο όνομα της για να δικαιολογήσω την αγορά?(έχω τα παλαιότερα Ε1 που το αποδεικνύουν)

Αν δεν γίνεται με την ανάλωση κεφαλαίου πως μπορώ να δικαιολογήσω την αγορά από την σύζυγο μιας και δεν έχει εισόδημα?

Ευχαριστώ.

απο το  "ευαγγελιο"  της αναλωσης ,( βιβλιο   Γραβια  Κ )   σελ.  41   #1.1 ,λεει οτι  α. δεν υπαρχει  χρονικος περιορισμος β.  να ειναι συνεχομενα τα ετη γ. να φθανουν μεχρι το προηγουμενο του κρινομενου ετους........αρα ξεκιναμε παντα απο το   προηγουμενο  ..και συνεχιζουμε ,δηλ...χρ.2011,2010,2009....  Επισης στη σελ.52   #1.3.1  μας  λεει  οτι επικαλουμαστε το οικογενειακο εισοδημα  . Βεβαια, υπαρχει  ΑΝΑΣΤΟΛΗ ,ως   31/12/2013, οπως αναλυτικα  τα βλεπω στη σελ.  146 , ( με νομο  3986/2011 )  πολ. , απο ποτε εως  ποτε  .....     και τελος  σελ  72   #1.11.1   ,  οτι στο  μελλον  , οταν ζητησουμε  αναλωση προηγ. ετων , θα αφαιρεθει  η δαπανη , των 10000  που εγινε στο 2012  ,  ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ  αν απαλλασσονταν ,  (λογω αναστολης)  στο ετος  αγορας.       καλο μεσημερι   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζευγάρι χώρισε τον Σεπ 2012.Για τη δήλωση του ετους 2012 ο πρωην σύζυγος χρειάζεται ανάλωση Κεφαλαίου.Στα 10 τελευταία έτη θα υπολογίσει οικογενειακό εισόδημα ή αφου  χώρισε θα υπολογίσει μόνο τα δικά του έσοδα μείον οι ανάλογες δαπάνες????

σελ.  52    #  1.3.2   ( αναλωση - Γραβιας Κ. ) βλεπω  οτι   ,  ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ  , συν -πλην  ....( το ξεχναει οτι ..καποτε  υπηρξε....εγγαμος   :)  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το  "ευαγγελιο"  της αναλωσης ,( βιβλιο   Γραβια  Κ )   σελ.  41   #1.1 ,λεει οτι  α. δεν υπαρχει  χρονικος περιορισμος β.  να ειναι συνεχομενα τα ετη γ. να φθανουν μεχρι το προηγουμενο του κρινομενου ετους........αρα ξεκιναμε παντα απο το   προηγουμενο  ..και συνεχιζουμε ,δηλ...χρ.2011,2010,2009....  Επισης στη σελ.52   #1.3.1  μας  λεει  οτι επικαλουμαστε το οικογενειακο εισοδημα  . Βεβαια, υπαρχει  ΑΝΑΣΤΟΛΗ ,ως   31/12/2013, οπως αναλυτικα  τα βλεπω στη σελ.  146 , ( με νομο  3986/2011 )  πολ. , απο ποτε εως  ποτε  .....     και τελος  σελ  72   #1.11.1   ,  οτι στο  μελλον  , οταν ζητησουμε  αναλωση προηγ. ετων , θα αφαιρεθει  η δαπανη , των 10000  που εγινε στο 2012  ,  ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ  αν απαλλασσονταν ,  (λογω αναστολης)  στο ετος  αγορας.       καλο μεσημερι   

Όταν λες "υπάρχει ΑΝΑΣΤΟΛΗ ως 31/12/2013" τι εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σελ.  52    #  1.3.2   ( αναλωση - Γραβιας Κ. ) βλεπω  οτι   ,  ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ  , συν -πλην  ....( το ξεχναει οτι ..καποτε  υπηρξε....εγγαμος   :)  )

Εχω μια μικρή αμφιβολία ότι δεν είναι έτσι, εκτός αν αποδεδειγμένα διαχώρισαν και τα αποκτηθέντα εισοδήματα, γιατί αυτά αποτελούν οικογενειακό εισόδημα για τα χρόνια που συζούσαν. Ετσι πιστεύω ότι εννοεί ο νομοθέτης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Είμαι νέος Λογιστής και θα ήθελα να ρωτήσω: " Φορολογούμενος αγόρασε μέσα στο 2012 αγροτεμάχιο αντί 10000€ στο όνομα της συζύγου(σε όλα τα χαρτιά φαίνεται η σύζυγος)".

Την αγορά την δηλώνω στον 736?

Μπορώ να επικαλεστώ ανάλωση κεφαλαίου μιας και εισέπραττε ενοίκια τα έτη 1996 έως 2001 στο όνομα της για να δικαιολογήσω την αγορά?(έχω τα παλαιότερα Ε1 που το αποδεικνύουν)

Αν δεν γίνεται με την ανάλωση κεφαλαίου πως μπορώ να δικαιολογήσω την αγορά από την σύζυγο μιας και δεν έχει εισόδημα?

Ευχαριστώ.

 

Συμφωνώ με τον συνάδελφο κ.Γιάννη Σαρακηνό. Μπορείτε να επικαλεστείτε κεφάλαια όλων των ετών που έγιναν δηλώσεις, όσο παλιά κι αν έγιναν. Σε κάποιες περιπτώσεις (πχ όταν είναι πολύ παλιά τα έτη και δεν υπάρχει αρχείο στην ΔΟΥ κλπ) για ελεγκτικούς λόγους, ίσως θα χρειαστεί να τα αποδείξετε με δικά σας έγγραφα (εκκαθαριστικά κλπ).

 

Στην συγκεκριμένη όμως περίπτωση,

 

Όταν λες "υπάρχει ΑΝΑΣΤΟΛΗ ως 31/12/2013" τι εννοείς?

 

αν το ακίνητο αγοράστηκε με μετρητά, δεν λαμβάνεται σαν ετήσια δαπάνη και δεν χρειάζεται να επικαλεστείτε ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών.

 

Άρθρο 17 ΚΦΕ:

 

...

γ) Αγορά ή χρονομεριστική ή χρηματοδοτική μίσθωση ακινήτων ή ανέγερση οικοδομών ή κατασκευή δεξαμενής κολύμβησης. Ως τίμημα αγοράς λαμβάνεται η αξία που προσδιορίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 41 του ν.1249/1982. Αν το τίμημα που καθορίζεται στα οικεία πωλητήρια συμβόλαια είναι μεγαλύτερο από την πιο πάνω αξία, ως καταβαλλόμενη δαπάνη λαμβάνεται το καθοριζόμενο σε αυτά τα συμβόλαια τίμημα. Ειδικά, για τις περιοχές που δεν ισχύει το αντικειμενικό σύστημα προσδιορισμού της αξίας των ακινήτων, ως καταβαλλόμενη δαπάνη λαμβάνεται:

...

 

και σύμφωνα με την παρ.1 του άρθρου 8 του ν.3899/10:

 

 1. Οι διατάξεις της περίπτωσης γ΄ του άρθρου 17 του Κ.Φ.Ε. αναστέλλονται μέχρι και την 31.12.2013.

 

και γράφεται στον πληροφοριακό κωδικό όπως λέτε κι εσείς 736.

Βέβαια, δεν θα πρέπει να ξεχνάμε και τις διατάξεις που προστέθηκαν με τον ν.3888/10, περί προσαύξησης περιουσίας.

 

Αν όμως το ακίνητο αγοράστηκε με δόσεις, τότε αυτές αποτελούν δαπάνη και θα πρέπει να δηλωθούν στον κωδ.728. Στην περίπτωση αυτή, ίσως τελικά χρειαστεί επίκληση κεφαλαίων προηγούμενων ετών.

 

Μπορείτε τέλος σε οποιαδήποτε περίπτωση, εφόσον το ζευγάρι εξακολουθεί τον έγγαμο βίο, να επικαλεστεί εισοδήματα ο ένας για να καλύψει τον άλλο, αναγράφοντάς τα όμως, στον αντίστοιχο κωδικό που τον αφορά και όχι στου άλλου.

 

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σελ.  52    #  1.3.2   ( αναλωση - Γραβιας Κ. ) βλεπω  οτι   ,  ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ  , συν -πλην  ....( το ξεχναει οτι ..καποτε  υπηρξε....εγγαμος   :)  )

 

Εχω μια μικρή αμφιβολία ότι δεν είναι έτσι, εκτός αν αποδεδειγμένα διαχώρισαν και τα αποκτηθέντα εισοδήματα, γιατί αυτά αποτελούν οικογενειακό εισόδημα για τα χρόνια που συζούσαν. Ετσι πιστεύω ότι εννοεί ο νομοθέτης...

 

Θα ήθελα να προσθέσω ότι βάσει των εγγράφων 1020051/389/Α0012/2002 και 1048601/935/Α0012/8-6-2005, στις περιπτώσεις διαζυγίου ή διάστασης των συζύγων, μπορούν να επικαλεσθούν κεφάλαια προηγουμένων ετών για κάλυψη αντικειμενικών δαπανών που προέρχονται μόνο από τα εισοδήματα του καθενός και όχι από το οικογενειακό εισόδημα που υπήρχε κατά τη διάρκεια του έγγαμου βίου.

 

Στην περίπτωση όμως υποβολής δήλωσης λόγω θανάτου συζύγου,  μπορεί να επικαλεσθεί σύζυγος εισοδήματα από τα εισοδήματα του άλλου συζύγου αλλά, μόνο από τις κοινές τους δηλώσεις (Σχετ. εγγ.100180711/8-1-2003).

 

(έγγραφα από βιβλιογραφία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βιβλίο μου, σελίδα 52,53  εξηγώ τι γίνεται στις περιπτώσεις εν διαστάσει ή σε περίπτωση θανάτου ενός εκ των συζύγων,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

Για να μην πω κάνα καντ..ι , προσπαθώ να κάνω ανάλωση σε έναν που έβγαλε

χρήμα έξω και έχω κολλήσει,στο πως βρίσκουμε το τεκμήριο διαβίωσης για 

α και β κατοικία.

Εχω καταλήξει στα εξής ,αλλά δεν είμαι σίγουρος.

1,Η Α κατοικία είναι τεκμήριο απο 01/01/2003 για πάνω απο 200 τμ. πρίν ηταν μόνο τεκμαρτό έσοδο?και

δεν αφαιρούσαμε τίποτε και σαν ανάλωση?

2,Η Β ηταν πάντα ,εως 31/12/95 ηταν 120 τμ,απο 01/096-31/12/02 ηταν 100 τμ,απο 01/01/03-09 ηταν 150 τμ

και μετά υπολογίζεται με άλλον τρόπο για όλη την επιφάνεια απο ν.3842/10.

3,Ο τρόπος υπολογισμού είναι ο παρακάτω?

π.χ.Α ΚΑΤΟΙΚΙΑ 289ΤΜ+20 ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΊ ΤΖ.3228 Ε ,ΕΤΟΣ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ ΠΆΝΩ ΑΠΟ 20 ΧΡΟΝΙΑ

ΑΡΑ  υπολογισμός.= 289+4=293τμχ3228χ1,4χ0,65χ3,5%=30123,85 ολο /293=102,81χ93=9561,33 ευρώ τεκμήριο

που θα αφαιρεθεί απο ανάλωση?

 

4,Για Β κατοικία εξοχική.

149 τμ +77 τμ βοηθητικοί εκτός σχεδίου ,αρα τιμή εκκίνησης 477 ε και παλαιοτηατα 21 χρονια.

Επομένως 164,4χ477χ1,2χ0,65χ3,5%=2140,83 ε όλο/164,4=13,02 το τμ χ 14,4=187,48 ε τεκμήριο

και αφαιρεθούν απο ανάλωση.

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Τελικά ,ισχύει για όλα τα τμ ?η για τα πάνω απο 200 για κύρια και πάνω απο 150 βοηθητική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ΚΑΒΟΝΤΟROS κανεις λαθος στους υπολογισμους σου μου φαινεται..

Που?το θέμα είναι αν υπολογίζω όλα τα τμ,που απ οτι έψαξα τα υπολογίζω όλα τα τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

 

Μπορείτε τέλος σε οποιαδήποτε περίπτωση, εφόσον το ζευγάρι εξακολουθεί τον έγγαμο βίο, να επικαλεστεί εισοδήματα ο ένας για να καλύψει τον άλλο, αναγράφοντάς τα όμως, στον αντίστοιχο κωδικό που τον αφορά και όχι στου άλλου.

 

Καλησπέρα

 

 

Γιατί να μην τα γράψω στον κωδικό του άλλου που θα με βόλευε πααρα πολύ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...

Εάν επικαλεστούμε πώληση αυτοκινήτου, με σκοπό την κάλυψη τεκμηρίου, θα πρέπει από το ποσό που προκύπτει από την πώληση να αφαιρέσουμε την δαπάνη απόκτησης του, σωστά; π.χ. αυτοκίνητο που πουλήθηκε το 2015 έναντι 5.000,00€. Από αυτό το ποσό θα αφαιρέσουμε την δαπάνη απόκτησης του, η οποία μπορεί να έγινε πριν από 7 χρόνια. Εάν δεν κάνω λάθος, δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τη συγκεκριμένη πώληση, γιατί θα βγαίνει συνέχεια αρνητικό ποσό.

Επεξεργασμένο από Famas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ SOS.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΝΑΛΩΣΗΣ:  2013 ΕΙΣΟΔΗΜΑ 4000  ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ  3000  ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΟΣ ΑΝΑΛΩΣΗ 1000

                                             2014 ΕΙΣΟΔΗΜΑ  1000    ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ 3000 ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΟΣ ΑΝΑΛΩΣΗ 0 Η -2000 ?

ΤΕΛΙΚΟ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1000 Η - 1000?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σε κάποια χρήση υπάρχει αρνητικό υπόλοιπο, τότε δεν απομένει κεφάλαιο για τη χρήση αυτή. Το αρνητικό υπόλοιπο δεν μεταφέρεται και δεν συμψηφίζεται στις επόμενες χρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To διαθέσιμο κεφάλαιο δεν μπορεί να είναι αρνητικό.

Η έννοια της ανάλωσης περιγράφει έναν λογιστικό -και όχι ταμειακό-"κουμπαρά",όπου μάζευες κεφάλαιο τα προηγούμενα χρόνια αντίστοιχο με τη διαφορά των εσόδων μείον τις πραγματικές ή τεκμαρτές δαπάνες (τις μεγαλύτερες).Δεν θα μπορούσε ποτέ ο παραπάνω "κουμπαράς" να έχει μέσα αρνητικό υπόλοιπο μιας και δεν έχει λογική αυτό.

Απλώς τη χρονιά που οι δαπάνες ήταν μεγαλύτερες των εσόδων,τότε ο υπόχρεος φορολογήθηκε,ασχέτως αν αυτές ήταν στα όρια του αφορολόγητου και ο τελικός φόρος ήταν μηδέν.

 

Εν τω μεταξύ πέρυσι όταν ήθελα να κάνω ανάλωση έβαζα στον 787 1.000.000 ευρώ και μου έβγαζε μήνυμα ότι ξεπερνάω το διαθέσιμο υπόλοιπο του χ ποσού που υπάρχει στην υπηρεσία.Φέτος δυστυχώς δεν αναφέρεται το υπόλοιπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...