Προς το περιεχόμενο

Ανάλωση κεφαλαίου προηγουμένων ετών?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα δεν ισχύει οτι μου έλεγε,απ οτι φαίνεται.

Εγώ έχω καταθέσει αρκετές τροποποιητικες με τον τρόπο που περιγράφεις και δεν βρήκα πρόβλημα.

κατι τέτοια βλέπω και χαίρομαι που γίνονται όλα ηλεκτρονικά και δεν θα έχεις τον κάθε υπαλληλο να ερμηνεύει όπως αυτός θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον υπολογισμό της ανάλωσης κεφαλαίου μπορεί να ληφθεί υπόψη κεφάλαιο που σχηματίσθηκε τα

προηγούμενα έτη.

Έτσι, για δαπάνες που πραγματοποιήθηκαν το 2008 ο φορολογούμενος μπορεί να επικαλεσθεί κεφάλαιο

προηγούμενων ετών χωρίς περιορισμό, δηλαδή και πριν από δέκα και δεκαπέντε χρόνια, με τις εξής δύο

προϋποθέσεις:

α) Να έχει στοιχείο από τα οποία να προκύπτει το κεφάλαιο που επικαλείται για ανάλωση

β) Τα έτη να είναι συνεχόμενα, π.χ. ανάλωση κεφαλαίων από το οικονομικό έτος 1999 έως το 2004, και όχι

επιλεκτικά, (π.χ. ανάλωση κεφαλαίου έτους 1998 και έχου5 2000).

1.2) Προσδιορισμός ανάλωσης κεφαλαίου οικ. έτους 1993 και επομένων

Για τον προσδιορισμό του κεφαλαίου κάθε έτους εφαρμόζονται τα εξής:

Αθροίζονται

- το εισοδήματα που έχουν φορολογηθεί ή νόμιμα έχουν απαλλαχθεί από το φόρο με συμψηφισμό θετικών και

αρνητικών στοιχείων

- τα χρηματικά ποσά που δεν θεωρούνται εισόδημα

- ποσά που προέρχονται από διάθεση περιουσιακών στοιχείων, εισαγωγή συναλλάγματος, δάνεια, δωρεές, γονικές

παροχές)

- άλλα ποσά που αποδεδειγμένα έχουν εισπραχθεί

Αφαιρούνται

- Οι δαπάνες που ο προσδιορισμός τους ορίζεται στα άρθρα 16 (δαπάνες διαβίωσης) και 17 (δαπάνες απόκτησης

περιουσιακών στοιχείων), ανεξάρτητα από το αν απαλλάσσονται της εφαρμογής του τεκμηρίου, και οι οποίες

γράφονται στον Πίνακα 5 της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος.

Σημείωση:

Από 1/1/2005 κατά τον προσδιορισμό του κεφαλαίου κάθε έτους και πιο συγκεκριμένα κατά την αφαίρεση των

τεκμαρτών δαπανών διαβίωσης και απόκτησης περιουσιακών στοιχείων, θα αφαιρούνται οι δαπάνες αυτές

ανεξάρτητα από το αν απαλλάσσονται της εφαρμογής του τεκμηρίου.

- Αν δεν υπάρχουν δαπάνες διαβίωσης ή αυτές είναι μικρότερες από 2.900,00 ευρώ, αφαιρείται ποσό τουλάχιστον

2.900,00 ευρώ.

Έτσι, για παράδειγμα, αν κατά τις χρήσεις 2005, 2006 και 2007 φυσικό πρόσωπο ήταν κύριος αυτοκινήτου που

απαλλάσσονταν του τεκμηρίου (π.χ. εργοστασιακή αξία μικρότερη ,των 50.000 ευρώ) και κατά τη χρήση 2008

επικαλείται ανάλωση κεφαλαίου προηγουμένων ετών, η τεκμαρτή δαπάνη του εν λόγω αυτοκινήτου θα αφαιρεθεί,

ανεξάρτητα από το ότι στις χρήσεις 2005, 2006 και 2007 δεν είχε εφαρμογή το τεκμήριο.

- Κάθε ποσό που καταβλήθηκε για την απόκτηση αυτών των εσόδων τα μειώνει, προκειμένου αυτά να ληφθούν

υπόψη για την κάλυψη ή τον περιορισμό της συνολικής ετήσιας δαπάνης, εκτός αν τα ποσά αυτά έχουν ληφθεί

υπόψη κατά τον προσδιορισμό του εισοδήματος του έτους που καταβλήθηκαν και ο φορολογούμενος επικαλείται

ανάλωση κεφαλαίου του έτους αυτού.

2) Κεφάλαιο προηγούμενων ετών από εισόδημα ανηλίκου που είχε φορολογηθεί στο όνομα ίου πατέρα

Ο φορολογούμενος μπορεί να επικαλεσθεί ανάλωση του εισοδήματος του που απόκτησε όταν ήταν ανήλικος και

φορολογήθηκε στο όνομα του γονέα του, για κάλυψη δαπάνης που έγινε μετά την ενηλικίωση του, εκτός αν είχε

γίνει επίκληση αυτού του εισοδήματος από το γονέα κατά το παρελθόν προς κάλυψη από αυτόν τεκμηρίου {ΠΟΛ.

1259/2-11-2000).

Ναι μπορείς να γυρίσεις πίσω αρκει τα έτη να είναι συνεχόμενα

Οταν λέτε οτι μπορεις να γυρίσεις πισω αρκεί να ειναι συνεχόμενα τα έτη, δλδ

πχ. έχει γίνει ανάλωση 1999-2003 μπορώ να γυρίσω πίσω και να κάνω ανάλωση 1985-1998;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1-Νομίζω ότι στο θέμα αυτό υπάρχει ασάφεια,Και πρέπει να πάρει θέση το Υπουργείο.

2-Μπορεί να μου λύσει κάποιος την εξής απορία;Η ελάχιστη δαπάνη διαβίωσης των 3000 για τον άγαμο και των 5000 ευρώ για τον έγγαμο

υπολογίζεται όταν δεν υπάρχουν δαπάνες του άρθρου 16.Το ίδιο ισχύει και για το ποσό των 2900 ευρώ των προηγούμενων ετών.Κάνοντας

έλεγχο σε μερικά εκκαθαριστικά του οικον.2012 διεπίστωσα ότι παρότι υπάρχουν δαπάνες αρκετές,,όπως ιδιοκατοίκηση,αυτοκίνητα με μεγάλη αντικειμενική δαπάνη προσθέτει και τις 3000 ή 5000 ανάλογα.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λέτε οτι μπορεις να γυρίσεις πισω αρκεί να ειναι συνεχόμενα τα έτη, δλδ

πχ. έχει γίνει ανάλωση 1999-2003 μπορώ να γυρίσω πίσω και να κάνω ανάλωση 1985-1998;

Εννοώ οτι ξανακάνεις απο 1985-2011 αλλά συνεχόμενα ,ας έχεις κανει πρίν απο πχ 1999-2003.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1-Νομίζω ότι στο θέμα αυτό υπάρχει ασάφεια,Και πρέπει να πάρει θέση το Υπουργείο.

2-Μπορεί να μου λύσει κάποιος την εξής απορία;Η ελάχιστη δαπάνη διαβίωσης των 3000 για τον άγαμο και των 5000 ευρώ για τον έγγαμο

υπολογίζεται όταν δεν υπάρχουν δαπάνες του άρθρου 16.Το ίδιο ισχύει και για το ποσό των 2900 ευρώ των προηγούμενων ετών.Κάνοντας

έλεγχο σε μερικά εκκαθαριστικά του οικον.2012 διεπίστωσα ότι παρότι υπάρχουν δαπάνες αρκετές,,όπως ιδιοκατοίκηση,αυτοκίνητα με μεγάλη αντικειμενική δαπάνη προσθέτει και τις 3000 ή 5000 ανάλογα.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Το ερώτημα αυτό έχει απαντηθεί πολλές φορές. Ψάξτε στο φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρολε ,διαβάζοντας στο φόρουμ κατέληξα οτι έχει άδικο η εφοριακός ,αλλά δεν ξέρω πως να την αντιμετωπίσω

,επίσης δεν ξέρω αν κάτι δεν κατάλαβα σωστά,στο τι ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Καλημέρα σας!

έχω να κάνω μια ανάλωση κεφαλαίου από το οικονομικό 2011 έως το 1990!

τα μόνα τεκμήρια διαβίωσης είναι μια πρώτη κατοικία 170τμ και ένα Ι.Χ..κατά διαστήματα έχει και απόσβεση δανείων.

μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες, βέβαια δεν διαβασα πουθενά κάτι τέτοιο αλλά πρέπει να σιγουρευτώ!

 

1.εκτός από τις αντικειμένικές δαπάνες, πρέπει να αφαιρέσουμε μήπως και ποσά του πίνακα 7.ποσά δαπανών που αφαιρούνται από το συνοικό εισόδημα ή από το φόρο( εισφορές σε ασφαλιστικά ταμεία ή ασφάλιστρα ζωής ή ενοίκια για πρώτη κατοικία ή ενοικια παιδιών που σπουδάζουν κλπ?) άν υπάρχουν??

2. εάν κάποιος έχει κάθε χρόνο αντικειμενικές δαπάνες, εκτός από οικ.έτη 2008 κ 2009 που κατάλαβα ότι εξαιρούνται και αφαιρούμε μόνο τα 2900, στις υπόλοιπες χρονιές πρέπει να αφαιρούμε και τις δαπάνες (π.χ ι.χ και τα 2900??)

3. τέλος, από το οικονομικό έτος 2002 έως 1990 οι δηλώσεις είναι σε δραχμές. εγώ πρέπει να κάνω την μετατροπή με τα 340,75 σε κάθε χρονιά?διότι άλλη ήταν η αξία των εισοδημάτων τότε και άλλη τώρα! πχ όταν δηώνει το 1996 5.000.000 δρχ θα κάνω την μετατροπή 14673,50ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!

έχω να κάνω μια ανάλωση κεφαλαίου από το οικονομικό 2011 έως το 1990!

τα μόνα τεκμήρια διαβίωσης είναι μια πρώτη κατοικία 170τμ και ένα Ι.Χ..κατά διαστήματα έχει και απόσβεση δανείων.

μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες, βέβαια δεν διαβασα πουθενά κάτι τέτοιο αλλά πρέπει να σιγουρευτώ!

 

1.εκτός από τις αντικειμένικές δαπάνες, πρέπει να αφαιρέσουμε μήπως και ποσά του πίνακα 7.ποσά δαπανών που αφαιρούνται από το συνοικό εισόδημα ή από το φόρο( εισφορές σε ασφαλιστικά ταμεία ή ασφάλιστρα ζωής ή ενοίκια για πρώτη κατοικία ή ενοικια παιδιών που σπουδάζουν κλπ?) άν υπάρχουν??

2. εάν κάποιος έχει κάθε χρόνο αντικειμενικές δαπάνες, εκτός από οικ.έτη 2008 κ 2009 που κατάλαβα ότι εξαιρούνται και αφαιρούμε μόνο τα 2900, στις υπόλοιπες χρονιές πρέπει να αφαιρούμε και τις δαπάνες (π.χ ι.χ και τα 2900??)

3. τέλος, από το οικονομικό έτος 2002 έως 1990 οι δηλώσεις είναι σε δραχμές. εγώ πρέπει να κάνω την μετατροπή με τα 340,75 σε κάθε χρονιά?διότι άλλη ήταν η αξία των εισοδημάτων τότε και άλλη τώρα! πχ όταν δηώνει το 1996 5.000.000 δρχ θα κάνω την μετατροπή 14673,50ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το 3, λογικά θα πρέπει να γίνει μετατροπή απο δρχ σε ευρώ.

 

Για τα δύο πρώτα ερωτήματα μπορεί κάποιος που τα έχει αντιμετωπίσει να μας βοηθήσει? Έχω κ εγώ αυτές τις απορίες.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το 3, λογικά θα πρέπει να γίνει μετατροπή απο δρχ σε ευρώ.

 

Για τα δύο πρώτα ερωτήματα μπορεί κάποιος που τα έχει αντιμετωπίσει να μας βοηθήσει? Έχω κ εγώ αυτές τις απορίες.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!

έχω να κάνω μια ανάλωση κεφαλαίου από το οικονομικό 2011 έως το 1990!

τα μόνα τεκμήρια διαβίωσης είναι μια πρώτη κατοικία 170τμ και ένα Ι.Χ..κατά διαστήματα έχει και απόσβεση δανείων.

μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες, βέβαια δεν διαβασα πουθενά κάτι τέτοιο αλλά πρέπει να σιγουρευτώ!

 

1.εκτός από τις αντικειμένικές δαπάνες, πρέπει να αφαιρέσουμε μήπως και ποσά του πίνακα 7.ποσά δαπανών που αφαιρούνται από το συνοικό εισόδημα ή από το φόρο( εισφορές σε ασφαλιστικά ταμεία ή ασφάλιστρα ζωής ή ενοίκια για πρώτη κατοικία ή ενοικια παιδιών που σπουδάζουν κλπ?) άν υπάρχουν??

2. εάν κάποιος έχει κάθε χρόνο αντικειμενικές δαπάνες, εκτός από οικ.έτη 2008 κ 2009 που κατάλαβα ότι εξαιρούνται και αφαιρούμε μόνο τα 2900, στις υπόλοιπες χρονιές πρέπει να αφαιρούμε και τις δαπάνες (π.χ ι.χ και τα 2900??)

3. τέλος, από το οικονομικό έτος 2002 έως 1990 οι δηλώσεις είναι σε δραχμές. εγώ πρέπει να κάνω την μετατροπή με τα 340,75 σε κάθε χρονιά?διότι άλλη ήταν η αξία των εισοδημάτων τότε και άλλη τώρα! πχ όταν δηώνει το 1996 5.000.000 δρχ θα κάνω την μετατροπή 14673,50ευρω?

 

 

Όσον αφορά το 3, λογικά θα πρέπει να γίνει μετατροπή απο δρχ σε ευρώ.

 

Για τα δύο πρώτα ερωτήματα μπορεί κάποιος που τα έχει αντιμετωπίσει να μας βοηθήσει? Έχω κ εγώ αυτές τις απορίες.

Ευχαριστώ

Για το Νο. 1 δεν αφαιρούνται αυτές οι δαπάνες, μόνο για αγορά ακινήτων, κτίσιμο και πληρωμή δανείων.

Για το Νο. 2 δεν κατάλαβα ποιες ακριβώς δαπάνες εννοείς.

Για το Νο. 3 υποχρεωτικά γίνεται η μετατροπή σε ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Νο. 1 δεν αφαιρούνται αυτές οι δαπάνες, μόνο για αγορά ακινήτων, κτίσιμο και πληρωμή δανείων.

Για το Νο. 2 δεν κατάλαβα ποιες ακριβώς δαπάνες εννοείς.

Για το Νο. 3 υποχρεωτικά γίνεται η μετατροπή σε ευρώ.

εννοώ αν π.χ κάποιος έχει και τεκμήριο αυτοκινήτου και τεκμήριο σκάφους θα αφαιρέσουμε αυτά τα τεκμήρια συν το ατομικό διαβίωσης (τα 2900)? ή μόνο του αυτοκινήτου και του σκάφους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο του αυτοκινήτου και σκάφους εφόσον αυτά είναι πάνω απο 2900

τεκμήριο ΙΧ 2500 ----> ελάχιστη δαπάνη = 2900

τεκμήριο ΙΧ = 4000 ---> ελάχιστη δαπάνη = 4000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Για να μην πω κάνα καντ..ι , προσπαθώ να κάνω ανάλωση σε έναν που έβγαλε

χρήμα έξω και έχω κολλήσει,στο πως βρίσκουμε το τεκμήριο διαβίωσης για 

α και β κατοικία.

Εχω καταλήξει στα εξής ,αλλά δεν είμαι σίγουρος.

1,Η Α κατοικία είναι τεκμήριο απο 01/01/2003 για πάνω απο 200 τμ. πρίν ηταν μόνο τεκμαρτό έσοδο?και

δεν αφαιρούσαμε τίποτε και σαν ανάλωση?

2,Η Β ηταν πάντα ,εως 31/12/95 ηταν 120 τμ,απο 01/096-31/12/02 ηταν 100 τμ,απο 01/01/03-09 ηταν 150 τμ

και μετά υπολογίζεται με άλλον τρόπο για όλη την επιφάνεια απο ν.3842/10.

3,Ο τρόπος υπολογισμού είναι ο παρακάτω?

π.χ.Α ΚΑΤΟΙΚΙΑ 289ΤΜ+20 ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΊ ΤΖ.3228 Ε ,ΕΤΟΣ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ ΠΆΝΩ ΑΠΟ 20 ΧΡΟΝΙΑ

ΑΡΑ  υπολογισμός.= 289+4=293τμχ3228χ1,4χ0,65χ3,5%=30123,85 ολο /293=102,81χ93=9561,33 ευρώ τεκμήριο

που θα αφαιρεθεί απο ανάλωση?

 

4,Για Β κατοικία εξοχική.

149 τμ +77 τμ βοηθητικοί εκτός σχεδίου ,αρα τιμή εκκίνησης 477 ε και παλαιοτηατα 21 χρονια.

Επομένως 164,4χ477χ1,2χ0,65χ3,5%=2140,83 ε όλο/164,4=13,02 το τμ χ 14,4=187,48 ε τεκμήριο

και αφαιρεθούν απο ανάλωση.

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην πω κάνα καντ..ι , προσπαθώ να κάνω ανάλωση σε έναν που έβγαλε

χρήμα έξω και έχω κολλήσει,στο πως βρίσκουμε το τεκμήριο διαβίωσης για 

α και β κατοικία.

Εχω καταλήξει στα εξής ,αλλά δεν είμαι σίγουρος.

1,Η Α κατοικία είναι τεκμήριο απο 01/01/2003 για πάνω απο 200 τμ. πρίν ηταν μόνο τεκμαρτό έσοδο?και

δεν αφαιρούσαμε τίποτε και σαν ανάλωση?

2,Η Β ηταν πάντα ,εως 31/12/95 ηταν 120 τμ,απο 01/096-31/12/02 ηταν 100 τμ,απο 01/01/03-09 ηταν 150 τμ

και μετά υπολογίζεται με άλλον τρόπο για όλη την επιφάνεια απο ν.3842/10.

3,Ο τρόπος υπολογισμού είναι ο παρακάτω?

π.χ.Α ΚΑΤΟΙΚΙΑ 289ΤΜ+20 ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΊ ΤΖ.3228 Ε ,ΕΤΟΣ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ ΠΆΝΩ ΑΠΟ 20 ΧΡΟΝΙΑ

ΑΡΑ  υπολογισμός.= 289+4=293τμχ3228χ1,4χ0,65χ3,5%=30123,85 ολο /293=102,81χ93=9561,33 ευρώ τεκμήριο

που θα αφαιρεθεί απο ανάλωση?

 

4,Για Β κατοικία εξοχική.

149 τμ +77 τμ βοηθητικοί εκτός σχεδίου ,αρα τιμή εκκίνησης 477 ε και παλαιοτηατα 21 χρονια.

Επομένως 164,4χ477χ1,2χ0,65χ3,5%=2140,83 ε όλο/164,4=13,02 το τμ χ 14,4=187,48 ε τεκμήριο

και αφαιρεθούν απο ανάλωση.

Κάθε βοήθεια δεκτή.

7. Από την παράθεση των νόμων παραπάνω προκύπτει ότι με τον ν.3296/2004 ρυθμίστηκε και νομοθετικά αυτό το οποίο ίσχυε μέχρι τότε διοικητικά ότι δηλαδή κατά τον προσδιορισμό κεφαλαίων προηγούμενων ετών στην ανάλωση, θα αφαιρούνται οι δαπάνες των άρθρων 16 και 17 του Κ.Φ.Ε. σε κάθε περίπτωση, ανεξάρτητα από τον αν έχει εφαρμογή ή όχι το τεκμήριο για τις δαπάνες αυτές. Οι χρήσεις 2008 και 2009 αποτελούν την μοναδική εξαίρεση και συνεπώς κατά τις χρήσεις αυτές στον σχηματισμό κεφαλαίου προηγούμενων ετών οι δαπάνες των άρθρων 16 και 17 θα αφαιρούνται μόνο εφόσον εμπίπτουν στις διατάξεις περί εφαρμογής του τεκμηρίου. Τέλος, σε ό,τι αφορά τις τεκμαρτές δαπάνες διαβίωσης κύριων και δευτερευουσών κατοικιών, κατά την ανάλωση κεφαλαίου, προηγούμενων ετών αφαιρούνται μόνο αυτές που προβλέπονται από το άρθρο 16 του Κ.Φ.Ε. δηλαδή αυτές που προκύπτουν από κύρια κατοικία άνω των 200 τ.μ. και δευτερεύουσες κατοικίες άνω των 150 τ.μ. Αντίθετα, προκειμένου για απαλλασσόμενες τεκμαρτές δαπάνες διαβίωσης σκάφους αναψυχής μέχρι 10 μέτρα, αυτές θα αφαιρούνται κατά τον σχηματισμό κεφαλαίου προηγουμένων ετών (με εξαίρεση τις χρήσεις 2008 και 2009), δεδομένου ότι από το άρθρο 16 του Κ.Φ.Ε. προβλέπεται τεκμαρτή δαπάνη διαβίωσης για τα σκάφη αναψυχής.

 

Κατα την γνωμη μου θα αφαιρεσεις ολο το τεκμηριο για κυρια και δευτερευουσα και οχι αυτο που υπερβαινει τα 200 και 150 τ.μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφε , βασει ν.3091/2002 , αρθρ.4,  #1 ,απο 1/1/2003 ,  ο υπολογ γινεται στο συνολο των  Τ.Μ, και οχι στο υπερβαλλοντα  των 200. Επισης το τελικο ποσο παει επι 2 ( το κερασακι στην τουρτα ..?) . Στην  εξοχικη (και εδω) επι ολων των μετρων  ,μετα  επι 3/12  ( 3 μηνες) ,  και τελος  χ 2  .  Ως  31/12/2002 ,που ειχαμε προσδιορ. τεκμαρτου εισοδ. για φορολογια , μονο τοτε ειχαμε ,υπολογισμο στα υπερβαλλοντα .....)  Η συνεχεια

σε εσενα ..για υπολογισμο .. βλεπω ,τα 9561 .. να πεφτουν λιγα  ??? :)  ..          καλο  βραδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Παρακαλώ επιβεβαιώστε το παρακάτω γιατί θα τρελαθώ:

 

Κάτοικος εξωτερικού που επέστρεψε στην Ελλάδα εδώ και 20 χρόνια, είχε φέρει με κόκκινες πινακίδες αυτοκίνητο 1800 κ.ε (13 φορολ. ίππους) και λόγω της μετοικεσίας απαλλασσόταν απ το τεκμήριο.

Στην ανάλωση κεφαλαίου, λένε οι οδηγίες ότι αφαιρούνται οι αντικειμενικές δαπάνες απ το εισόδημα ανεξάρτητα από το αν απαλλάσονται της εφαρμογής τεκμηρίου.

Εδώ εξακολουθεί να απαλλάσεται ή να πάρω τα βουνά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφε, θα εκανα το εξης ... θα εβλεπα  κατ ευθειαν το αρθρ. 18  ΚΦΕ  , σε ποιες χρονιες,δηλ. ειναι στις εξαιρεσεις του αρ.18. Ολες  οι υπολοιπες θα εχουν τεκμηριο .  Με τον  ν.2579/1998  αρ.4  #12   ,   προστεθηκε η περ. ε  στο αρ. 18 του ΚΦΕ , που εχει  την εξαιρεση που ψαχνεις  και που ισχυει απο 1/1/98, και θα διαβασεις εκει με ποιο ορο δινει εξαιρεση  , για ποσα ετη  ... ...καλο βραδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το μεγαλείο της ελληνικής φορολογικής νομοθεσίας...ΔΑΙΔΑΛΟΣ?????Υπάρχει αλλού τέτοια ...ποικιλία ?????? Τα χάλια μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφε, θα εκανα το εξης ... θα εβλεπα  κατ ευθειαν το αρθρ. 18  ΚΦΕ  , σε ποιες χρονιες,δηλ. ειναι στις εξαιρεσεις του αρ.18. Ολες  οι υπολοιπες θα εχουν τεκμηριο .  Με τον  ν.2579/1998  αρ.4  #12   ,   προστεθηκε η περ. ε  στο αρ. 18 του ΚΦΕ , που εχει  την εξαιρεση που ψαχνεις  και που ισχυει απο 1/1/98, και θα διαβασεις εκει με ποιο ορο δινει εξαιρεση  , για ποσα ετη  ... ...καλο βραδυ

Σ ευχαριστώ για την απάντηση,

 

στην ανάλωση κεφαλαίου, είτε είχε εξέρεση είτε όχι, θα αφαιρέσω την τεκμαρτή δαπάνη από μετοικεσία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Θέματα Ανάλωσης κεφαλαίου

 

Θέματα Ανάλωσης κεφαλαίου

787-788 "Ανάλωση κεφαλαίου που ήδη φορολογήθηκε ή απαλλασσόταν από το φόρο"

Γράφετε το ποσό εκείνο του κεφαλαίου που αποδεδειγμένα δηλώθηκε σε προηγούμενα έτη (συνεχόμενα), είχε φορολογηθεί ή νόμιμα είχε απαλλαγή από το φόρο και το οποίο ως περίσσευμα (αποταμιεύματα) αναλώθηκε,δηλαδή δαπανήθηκε στο έτος 2010.

<a name="more">

Ο τρόπος σχηματισμού των κεφαλαίων προηγούμενων ετών προσδιορίζεται αναλυτικά από τις διατάξει της περίπτωσης ζ' της παραγράφου 2 του άρθρου 19 του Ν.2238/1994, όπως ίσχυαν κατά τα οικεία έτη. Για τα εισοδήματα ή ποσά που ήδη φορολογήθηκαν ή απαλλάχτηκαν από το φόρο νόμιμα, απαιτούνται βεβαιώσεις των επιχειρήσεων γενικά ή των αρμόδιων Υπηρεσιών από τις οποίες να προκύπτουν τα ποσά αυτά.

α) Προσδιορισμός ανάλωσης κεφαλαίου

Για τον υπολογισμό της ανάλωσης κεφαλαίου μπορεί να ληφθεί υπόψη κεφάλαιο που σχηματίσθηκε τα προηγούμενα έτη σύμφωνα με τις ειδικότερες διατάξεις που ίσχυαν σε κάθε περίπτωση.

Ο φορολογούμενος μπορεί να επικαλεσθεί κεφάλαιο προηγούμενων ετών χωίς περιορισμό, δηλαδή και πριν από δέκα και δεκαπέντε χρόνια, με τις εξής δύο προϋποθέσεις:

αα) Να έχει στοιχεία από τα οποία να προκύπτει το κεφάλαιο που επικαλείται για ανάλωση

ββ) Τα έτη να είναι συνεχόμενα, π.χ. ανάλωση κεφαλαίων από το οικονομικό έτος 2004 έως το 2010, και όχι επιλεκτικά, (π.χ. ανάλωση κεφαλαίου έτους 2005 και έτους 2008).

β) Προσδιορισμός ανάλωσης κεφαλαίου, από 1-1-2010, που αποδεδειγμένα έχει φορολογηθεί κατά τα προηγούμενα έτη ή νόμιμα έχει απαλλαγή από το φόρο

Η περ. ζ' της παρ. 2 του άρθρου 19 του Κ.Φ.Ε. (που αναφέρεται στην ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών) αντικαταστάθηκε με την παρ. 7 του άρθρου 3 του Ν.3842/2010 και ισχύει για εισοδήματα και δαπάνες που πραγματοποιούνται από 1.1.2010 και μετά.

Ειδικότερα, για τον προσδιορισμό κάθε χρόνο, του κεφαλαίου που μπορεί να επικαλεστεί ο φορολογούμενος λαμβάνονται υπόψη:

Τα πραγματικά εισοδήματα που:

αα. έχουν υπαχθεί σε φορολογία με τις γενικές διατάξεις ή

ββ. σε αυτοτελή φορολογία με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης (π.χ. τόκοι καταθέσεων ή ομολόγων του Ελληνικού Δημοσίου) ή

γγ. νόμιμα έχουν απαλλαγεί της φορολογίας (π.χ. υπεραξία από την εξαγορά μεριδίων αμοιβαίων κεφαλαίων), καθώς και από τα

δδ. τα χρηματικά ποσά που δεν θεωρούνται εισόδημα:

• χρηματικά ποσά που προέρχονται από την διάθεση περιουσιακών στοιχείων,

• εισαγωγή συναλλάγματος μη υποχρεωτικά εκχωρητέου στην Τράπεζα ms Ελλάδος,

• δάνεια, δωρεά ή γονική παροχή χρηματικών ποσών για τα οποία η οικεία φορολογική δήλωση έχει

υποβληθεί μέχρι τη λήξη του έτους στο οποίο πραγματοποιήθηκε η σχετική δαπάνη

εε. οποιαδήποτε άλλο ποσό το οποίο αποδεδειγμένα έχει εισπραχθεί π.χ. αποζημίωση αγροτικών ζημιών λόγω καταστροφής της καλλιέργειας (δεν υπάγονται οι επιχορηγήσεις που λαμβάνει ο φορολογούμενος λόγω υπαγωγής σε αναπτυξιακό νόμο για πραγματοποίηση επενδύσεων).

Από τα παραπάνω εισοδήματα εκπίπτουν οι δαπάνες που ο προσδιορισμός τους ορίζεται από τα άρθρα 16 (αντικειμενικές δαπάνες) και 17 (δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων), ανεξάρτητα από το αν απαλλάσσονται της εφαρμογής του τεκμηρίου.

Αρνητικά εισοδήματα (ζημία). Κατά ρητή διατύπωση του νόμου, τα αρνητικά εισοδήματα (ζημίες) πρέπει να συμψηφίζονται με τα θετικά και η αφαίρεση των δαπανών που προσδιορίζονται στα άρθρα 16 και 17 του ΚΦΕ θα γίνεται έστω και αν ο φορολογούμενος εξαιρείται από αυτά (π.χ. ανάπηρος για τη δαπάνη επιβατικού αυτοκινήτου, που απαλλάσσεται από τα τέλη κυκλοφορία, αγορά επιβατικού αυτοκινήτου Ι.Χ., ειδικά διασκευασμένου από πρόσωπο με κινητική αναπηρία άνω του 67%).

Όταν δεν υπάρχουν αντικειμενικές δαπάνες ή αυτέςs είναι μικρότερες των 3.000 ευρώ ή των 5.000 ευρώ. Στην περίπτωση που δεν υπάρχουν δαπάνες του άρθρου 16 του ΚΦΕ ή αυτές που υπάρχουν είναι μικρότερες των τριών χιλιάδων ευρώ (3.000), προκειμένου για άγαμο, διαζευγμένο ή χήρο και των πέντε χιλιάδων ευρώ (5.000), προκειμένου για συζύγους, κατά τον προσδιορισμό κεφαλαίου προηγούμενων ετών θα αφαιρούνται ποσά που θα προσδιορίζονται με βάση την κοινωνική, οικονομική και οικογενειακή κατάσταση των φορολογουμένων και τις αποδεδειγμένες δαπάνες διαβίωσης. Τα ποσά αυτά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι κατώτερα των τριών χιλιάδων (3.000) και πέντε χιλιάδων ευρώ (5.000) αντίστοιχα.

Κάθε ποσό που καταβλήθηκε για την απόκτηση των εσόδων τα μειώνει και το υπόλοιπο που προκύπτει είναι αυτό που περιορίζει ή καλύπτει τη συνολική ετήσια δαπάνη (π.χ. τα έσοδα από την πώληση μετοχών ή ακινήτων πρέπει να είναι μειωμένα με το κόστος αγοράς τους αν είχαν αγοραστεί, ή με το φόρο δωρεάς αν είχαν αποκτηθεί από δωρεά κ.ο.κ.). Εξαιρούνται οι περιπτώσεις κατά τις οποίες το κόστος απόκτησης των εσόδων αυτών είχε ληφθεί υπόψη ως τεκμήριο κατά τον προσδιορισμό του εισοδήματος του έτους που καταβλήθηκε και ο φορολογούμενος επικαλείται ανάλωσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέματα Ανάλωσης κεφαλαίου

 

Θέματα Ανάλωσης κεφαλαίου

787-788 "Ανάλωση κεφαλαίου που ήδη φορολογήθηκε ή απαλλασσόταν από το φόρο"

Γράφετε το ποσό εκείνο του κεφαλαίου που αποδεδειγμένα δηλώθηκε σε προηγούμενα έτη (συνεχόμενα), είχε φορολογηθεί ή νόμιμα είχε απαλλαγή από το φόρο και το οποίο ως περίσσευμα (αποταμιεύματα) αναλώθηκε,δηλαδή δαπανήθηκε στο έτος 2010.

<a name="more">

Ο τρόπος σχηματισμού των κεφαλαίων προηγούμενων ετών προσδιορίζεται αναλυτικά από τις διατάξει της περίπτωσης ζ' της παραγράφου 2 του άρθρου 19 του Ν.2238/1994, όπως ίσχυαν κατά τα οικεία έτη. Για τα εισοδήματα ή ποσά που ήδη φορολογήθηκαν ή απαλλάχτηκαν από το φόρο νόμιμα, απαιτούνται βεβαιώσεις των επιχειρήσεων γενικά ή των αρμόδιων Υπηρεσιών από τις οποίες να προκύπτουν τα ποσά αυτά.

α) Προσδιορισμός ανάλωσης κεφαλαίου

Για τον υπολογισμό της ανάλωσης κεφαλαίου μπορεί να ληφθεί υπόψη κεφάλαιο που σχηματίσθηκε τα προηγούμενα έτη σύμφωνα με τις ειδικότερες διατάξεις που ίσχυαν σε κάθε περίπτωση.

Ο φορολογούμενος μπορεί να επικαλεσθεί κεφάλαιο προηγούμενων ετών χωίς περιορισμό, δηλαδή και πριν από δέκα και δεκαπέντε χρόνια, με τις εξής δύο προϋποθέσεις:

αα) Να έχει στοιχεία από τα οποία να προκύπτει το κεφάλαιο που επικαλείται για ανάλωση

ββ) Τα έτη να είναι συνεχόμενα, π.χ. ανάλωση κεφαλαίων από το οικονομικό έτος 2004 έως το 2010, και όχι επιλεκτικά, (π.χ. ανάλωση κεφαλαίου έτους 2005 και έτους 2008).

β) Προσδιορισμός ανάλωσης κεφαλαίου, από 1-1-2010, που αποδεδειγμένα έχει φορολογηθεί κατά τα προηγούμενα έτη ή νόμιμα έχει απαλλαγή από το φόρο

Η περ. ζ' της παρ. 2 του άρθρου 19 του Κ.Φ.Ε. (που αναφέρεται στην ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών) αντικαταστάθηκε με την παρ. 7 του άρθρου 3 του Ν.3842/2010 και ισχύει για εισοδήματα και δαπάνες που πραγματοποιούνται από 1.1.2010 και μετά.

Ειδικότερα, για τον προσδιορισμό κάθε χρόνο, του κεφαλαίου που μπορεί να επικαλεστεί ο φορολογούμενος λαμβάνονται υπόψη:

Τα πραγματικά εισοδήματα που:

αα. έχουν υπαχθεί σε φορολογία με τις γενικές διατάξεις ή

ββ. σε αυτοτελή φορολογία με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης (π.χ. τόκοι καταθέσεων ή ομολόγων του Ελληνικού Δημοσίου) ή

γγ. νόμιμα έχουν απαλλαγεί της φορολογίας (π.χ. υπεραξία από την εξαγορά μεριδίων αμοιβαίων κεφαλαίων), καθώς και από τα

δδ. τα χρηματικά ποσά που δεν θεωρούνται εισόδημα:

• χρηματικά ποσά που προέρχονται από την διάθεση περιουσιακών στοιχείων,

• εισαγωγή συναλλάγματος μη υποχρεωτικά εκχωρητέου στην Τράπεζα ms Ελλάδος,

• δάνεια, δωρεά ή γονική παροχή χρηματικών ποσών για τα οποία η οικεία φορολογική δήλωση έχει

υποβληθεί μέχρι τη λήξη του έτους στο οποίο πραγματοποιήθηκε η σχετική δαπάνη

εε. οποιαδήποτε άλλο ποσό το οποίο αποδεδειγμένα έχει εισπραχθεί π.χ. αποζημίωση αγροτικών ζημιών λόγω καταστροφής της καλλιέργειας (δεν υπάγονται οι επιχορηγήσεις που λαμβάνει ο φορολογούμενος λόγω υπαγωγής σε αναπτυξιακό νόμο για πραγματοποίηση επενδύσεων).

Από τα παραπάνω εισοδήματα εκπίπτουν οι δαπάνες που ο προσδιορισμός τους ορίζεται από τα άρθρα 16 (αντικειμενικές δαπάνες) και 17 (δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων), ανεξάρτητα από το αν απαλλάσσονται της εφαρμογής του τεκμηρίου.

Αρνητικά εισοδήματα (ζημία). Κατά ρητή διατύπωση του νόμου, τα αρνητικά εισοδήματα (ζημίες) πρέπει να συμψηφίζονται με τα θετικά και η αφαίρεση των δαπανών που προσδιορίζονται στα άρθρα 16 και 17 του ΚΦΕ θα γίνεται έστω και αν ο φορολογούμενος εξαιρείται από αυτά (π.χ. ανάπηρος για τη δαπάνη επιβατικού αυτοκινήτου, που απαλλάσσεται από τα τέλη κυκλοφορία, αγορά επιβατικού αυτοκινήτου Ι.Χ., ειδικά διασκευασμένου από πρόσωπο με κινητική αναπηρία άνω του 67%).

Όταν δεν υπάρχουν αντικειμενικές δαπάνες ή αυτέςs είναι μικρότερες των 3.000 ευρώ ή των 5.000 ευρώ. Στην περίπτωση που δεν υπάρχουν δαπάνες του άρθρου 16 του ΚΦΕ ή αυτές που υπάρχουν είναι μικρότερες των τριών χιλιάδων ευρώ (3.000), προκειμένου για άγαμο, διαζευγμένο ή χήρο και των πέντε χιλιάδων ευρώ (5.000), προκειμένου για συζύγους, κατά τον προσδιορισμό κεφαλαίου προηγούμενων ετών θα αφαιρούνται ποσά που θα προσδιορίζονται με βάση την κοινωνική, οικονομική και οικογενειακή κατάσταση των φορολογουμένων και τις αποδεδειγμένες δαπάνες διαβίωσης. Τα ποσά αυτά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί ν%2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...