Προς το περιεχόμενο

ΕΚΜΙΣΘΩΣΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΔΗΜΟ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα θέμα που μου έχει προκύψει...

φορολογούμενος εισπράττει ενοίκια απο το Δήμο για στέγαση ΚΕΠ.

Τού έχουν εκδόσει βεβαίωση με το ποσό που του έχει καταβληθεί για το έτος ως εξής:

συνολο αμοιβής: 12568,52€

ογα χαρτοσήμου: 74,03€

τεαδυ: 185,08€

τπδυ: 61,70€

σύνολο κρατήσεων: 690,97€

καθαρό ποσό στον δικαιούχο 11864,67€

στις προηγούμενες δηλώσεις του φαίνονται τα καθαρά ποσά στον κωδικό 145 οπότε κατά την εκκαθάριση δεν υπολογίζει τέλοσ χαρτοσήμου και εισφορά ογα χαρτοσήμου για να αποδόσει όπως εάν συμπληρωθεί ο κωδ.105.ποιά είναι η σωστή αντιμετώπιση τελικά..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κανει και μια παράλειψη.....χαρτόσημο 370,16€ ωστε προκυπτει το σύνολο κρατησεων 690,97€.

συγνώμη αν σε κουράζω μηπως μπορείσ να γίνεισ πιο σαφής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας,

θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα θέμα που μου έχει προκύψει...

φορολογούμενος εισπράττει ενοίκια απο το Δήμο για στέγαση ΚΕΠ.

Τού έχουν εκδόσει βεβαίωση με το ποσό που του έχει καταβληθεί για το έτος ως εξής:

συνολο αμοιβής: 12568,52€

ογα χαρτοσήμου: 74,03€

τεαδυ: 185,08€

τπδυ: 61,70€

σύνολο κρατήσεων: 690,97€

καθαρό ποσό στον δικαιούχο 11864,67€

στις προηγούμενες δηλώσεις του φαίνονται τα καθαρά ποσά στον κωδικό 145 οπότε κατά την εκκαθάριση δεν υπολογίζει τέλοσ χαρτοσήμου και εισφορά ογα χαρτοσήμου για να αποδόσει όπως εάν συμπληρωθεί ο κωδ.105.ποιά είναι η σωστή αντιμετώπιση τελικά..?

μην μπερδευεις το χαρτοσημο και το ογα χαρτοσημου αυτου που σου εχουν παρακρατησει με το χαρτοσημο των ενοικιων.... σε ολα τα ενταλματα πληρωμης που εκδιδονται απο ΝΠΔΔ και το δημοσιο σε προμηθευτες κλπ κανουν αυτες τις κρατησεις. οποτε θα σου υπολογιστει χαρτοσημο ενοικιου κανονικα στην εκκαθαριση.αλλα γιατι το βαζεις στον κωδικο 145?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

φαινόταν στον κωδικό 145 στην προήγουμενη δήλωση που είχε κάνει και γι αυτό μπήκα σε σκέψεισ....

άρα εγω θα βάλω κανονικά το καθαρό ποσό 11864,67€ στον κωδικό 105 κανονικα για εκμισθωση καταστήματοσ..?

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφερον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12568,52€ - 74,03€ -370,16€

δλδ το ποσό που προκύπτει απο την αφαίρεση του χαρτ-μου και ογα μονο(όχι τις άλλεσ κρατησεισ) από την συνολική αμοιβή θα μπει στον κωδ. 105 και στον κωδ.741? θα πρεπει να συμπληρωθεί και ο κωδ. 175 λόγω επαγγελματικής στέγης...?

συγνώμη αν επιμένω αλλά επειδή δν το έχω ξεκαθαρίσει κ δεν είμαι σιγουρη.....αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος.το μισθώτήριο πάντως δν βοηθάει ώστε να προκύψει το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ το ποσό που προκύπτει απο την αφαίρεση του χαρτ-μου και ογα μονο(όχι τις άλλεσ κρατησεισ) από την συνολική αμοιβή θα μπει στον κωδ. 105 και στον κωδ.741? θα πρεπει να συμπληρωθεί και ο κωδ. 175 λόγω επαγγελματικής στέγης...? συγνώμη αν επιμένω αλλά επειδή δν το έχω ξεκαθαρίσει κ δεν είμαι σιγουρη.....αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος.το μισθώτήριο πάντως δν βοηθάει ώστε να προκύψει το ποσό.

θα μπει στον 105 στον 741 γιατι να μπει?για τον 175 εχω εναν προβληματισμο. η χρηση απο το δημο δεν ειναι επαγγελματικη ή εμπορικη χρηση. ας πει την γνωμη του και αλλος συναδελφος. τον 741 ομως με ποιο σκεπτικο θελεις να τον συμπληρωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπει στον 105 στον 741 γιατι να μπει?για τον 175 εχω εναν προβληματισμο. η χρηση απο το δημο δεν ειναι επαγγελματικη ή εμπορικη χρηση. ας πει την γνωμη του και αλλος συναδελφος. τον 741 ομως με ποιο σκεπτικο θελεις να τον συμπληρωσεις?

τωρα ειδα οτι παραπανω αναφερεις οτι στην προηγουμενη δηλωση ηταν στον κωδικο 145 μηπως πρεπει να το αφησεις ως εχει? μηπως ειναι δωρεαν παραχωρηση στο δημοσιο? δεν ξερω. αυτα καλυτερα θα τα συννενοηθεις με τον πελατη σου για να εχεις τις σωστες απαντησεις.με περιορισμενες πληροφοριες δεν θα συμπληρωθει σωστα η δηλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπει στον 105 στον 741 γιατι να μπει?για τον 175 εχω εναν προβληματισμο. η χρηση απο το δημο δεν ειναι επαγγελματικη ή εμπορικη χρηση. ας πει την γνωμη του και αλλος συναδελφος. τον 741 ομως με ποιο σκεπτικο θελεις να τον συμπληρωσεις?

δεν βεβαιώνεται χαρτόσημο στην περίπτωση αυτή απο τον Δήμο....κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

??????????????????

κάτι πρέπει να σου διαφεύγει. οι κρατήσεις που μας δίνεις για χαρτόσημο (3%) αντιστοιχούν σε 12338 ευρώ περίπου, το ίδιο και οι κρατήσεις τεαδυ(1,5%) και τπδυ (0,5%). Επίσης το καθαρό που δίνεις +τις κρατήσεις δεν μας κάνει το σύνολο που επίσης δίνεις. επιπλέον, ο 145 είναι μέγα φάουλ στις προηγούμενες χρονιές. και τέλος, αν το συμφωνητικό προβλέπει διαφορετικό ποσό τότε υπάρχει και εκεί πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι πρέπει να σου διαφεύγει. οι κρατήσεις που μας δίνεις για χαρτόσημο (3%) αντιστοιχούν σε 12338 ευρώ περίπου, το ίδιο και οι κρατήσεις τεαδυ(1,5%) και τπδυ (0,5%). Επίσης το καθαρό που δίνεις +τις κρατήσεις δεν μας κάνει το σύνολο που επίσης δίνεις. επιπλέον, ο 145 είναι μέγα φάουλ στις προηγούμενες χρονιές. και τέλος, αν το συμφωνητικό προβλέπει διαφορετικό ποσό τότε υπάρχει και εκεί πρόβλημα

Ναι όντως το ποσό στο οποίο υπολογίζονται οι κρατήσεις είναι το 12338,67€, έτσι το εβγαλα και εγώ,όμωσ η βεβαίωση αναφέρει συνολο αμοιβής 12568,52€. το καθαρό αναφέρει 11864,67€ συν κρατήσεις 690,97€ σύνολο.

Στο μισθωτήριο ισχύει η τελευταία ανανώση απο το 2009 και δεν προκύπτει κανένα απο τα δύο ποσά, ούτε το καθαρό ούτε το σύνολο.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα τα εντάλματα πληρωμής και τελικα στην βεβαίωση είναι λάθος οι κρατήσεισ...βγαίνουν κανονικά 703,85€ και ετσι προκύπτουν τα καθαρά...το μισθωτήριο δεν λεει κατι για κρατήσεισ...

να βάλω το ποσό το καθαρό τισ βεβαίωσης που έχει εισπραξει...είναι σωστή αντιμετωπιση...?κωδ. 105 και 741....

θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια...ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

εχω και εγω ενα ιδιο βασανο

το δικο μου μισθωτηριο λεει οτι εισπρατει και μισο χαρτοσημο

λεω να την καταθεσω κανονικα και να κανω μια γραπτη ερωτηση στον Δημο για το τι πληρωνει και μετα με αυτο να δω για το τι θα κανω με τον 741

με οσους μιλησα απο εφοριες μου ειπαν οχι 741 αλλα οχι για καποιο συγκεκριμενο λογο

μαλλον απο φοβο...

οποιος μαθει κατι ας το πει και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...