Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υποβολη ισοζυγιων σε ηλεκτρονικη μορφη


dodos

Ερώτηση

στα βιβλια γ κατηγοριας υποχρεωτικα για την χρηση 1/1-31/12/11 πρεπει να υποβληθουν ισοζυγια απο

30/9 εως 9/10/2012 αναλογα το αφμ;

θα ηθελα να ρωτησω επισης γιατι δεν το εχω ξανακανει

1.μπορουν να σταλουν και μεσω ταξις χωρις να τα παμε στην εφορια ;

2.για τα μηχανογραφιμενα βιβλια τα προσκομιζουμε σε δισκετα η σιντι και αποθηκευουμε ενα

τεταρτοβαθμιο ισοζυγιο δεκεμβριου 2011;το εκτυπωνουμε κι ολας οταν το παμε στην εφορια

μαζι με το συνοδευτικο εγγραφο που εχει στην σχετικη διαταξη;

3. μεσω ταξις αν σταλει δεν χρειαζεται να παμε τιποτα αλλο στην δου;

σε καποιους που την κανουν χρονια την διαδικασια αυτη εινα ρουτινα για εμενα πρωτη φορα οχι

αν μπορει καποιος ας μου απαντηση .

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

στα βιβλια γ κατηγοριας υποχρεωτικα για την χρηση 1/1-31/12/11 πρεπει να υποβληθουν ισοζυγια απο

30/9 εως 9/10/2012 αναλογα το αφμ;

θα ηθελα να ρωτησω επισης γιατι δεν το εχω ξανακανει

1.μπορουν να σταλουν και μεσω ταξις χωρις να τα παμε στην εφορια ; προς το παρόν...μόνο στη δου..

2.για τα μηχανογραφιμενα βιβλια τα προσκομιζουμε σε δισκετα η σιντι και αποθηκευουμε ενα

τεταρτοβαθμιο ισοζυγιο δεκεμβριου 2011;το εκτυπωνουμε κι ολας οταν το παμε στην εφορια

μαζι με το συνοδευτικο εγγραφο που εχει στην σχετικη διαταξη; μόνο τη δισκέτα ή το cd μαζί με το συνοδευτικό σε 3 αντιγραφα στη δου...την εκτύπωση την κρατάς στο αρχείο σου..

3. μεσω ταξις αν σταλει δεν χρειαζεται να παμε τιποτα αλλο στην δου;

σε καποιους που την κανουν χρονια την διαδικασια αυτη εινα ρουτινα για εμενα πρωτη φορα οχι

αν μπορει καποιος ας μου απαντηση .

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

EYXAΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

1.εχω αποθηκευσει το ισοζυγιο δεκεμβριου 2011(4ος βαθμος) σε ενα σιντι στο οποιο πρεπει να δωσω ονομα στο αρχειο 000000000(αφμ επιχ.).trb

2.τρια αντιγραφα του συνοδευτικου με σφραγιδα και υπογραφη

ειμαι ετοιμος για την Δ.ΟΥ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.εχω αποθηκευσει το ισοζυγιο δεκεμβριου 2011(4ος βαθμος) σε ενα σιντι στο οποιο πρεπει να δωσω ονομα στο αρχειο 000000000(αφμ επιχ.).trb

2.τρια αντιγραφα του συνοδευτικου με σφραγιδα και υπογραφη

ειμαι ετοιμος για την Δ.ΟΥ.;

Καλημέρα συνάδελφε

Δείτε και αυτό:

"

Περιεχόμενα Ισοζυγίου Η κατάσταση (ισοζύγιο) περιλαμβάνει:

- Τους λογαριασμούς όλων των βαθμίδων (πρωτοβάθμιους, δευτεροβάθμιους, τριτοβάθμιους, τεταρτοβάθμιους κ.λπ.) των Ομάδων 2 (πλην μερίδων αποθήκης) 6, 7 και 8, από δε την Ομάδα 5 όλες τις βαθμίδες του λογ. 54. Για τις τράπεζες οι λογαριασμοί των Ομάδων 2 και 7 να περιλαμβάνουν τον πρωτοβάθμιο, δευτεροβάθμιο και τριτοβάθμιο λογαριασμό.

- Τους πρωτοβάθμιους και δευτεροβάθμιους λογαριασμούς των Ομάδων 1, 3, 4, 5 (όλες οι βαθμίδες του λογ. 54) και 10. ΠΟΛ 1107/24-3-97

...

απόσπασμα από το καλό άρθρο του κόμβου που θα βρείτε εδώ : http://www.taxheaven...ar/view/id/6472

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αμφιβάλω ..

Γνωρίζεις τι ακριβώς είναι το τελευταίο προσωρινό ισοζύγιο?

το ισοζυγιο πριν τις εγγραφες κλεισιματος ,στο οποιο περιλαμβανονται οι εγγραφες τακτοποιησης.

αν βρισκεις καποιο λαθος σε αυτα που γραφω γραψε το να το διορθωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

το ισοζυγιο πριν τις εγγραφες κλεισιματος ,στο οποιο περιλαμβανονται οι εγγραφες τακτοποιησης.

αν βρισκεις καποιο λαθος σε αυτα που γραφω γραψε το να το διορθωσω

ΟΧΙ ΜΟΝΟ 4ΒΑΘΜΙΟΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το ισοζυγιο πριν τις εγγραφες κλεισιματος ,στο οποιο περιλαμβανονται οι εγγραφες τακτοποιησης.

αν βρισκεις καποιο λαθος σε αυτα που γραφω γραψε το να το διορθωσω

Και οι αποσβεσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Και οι αποσβεσεις

και τις προβλεψεις

και λογισμο εξοδων τρεχουσας χρησης πληρωτεα στην επομενη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ζητώ συγγνώμη, αλλά γράφετε απλά Δεκεμβρίου και 4ου βαθμού.

Καλή συνέχεια.

εγω δεν διευκρινησα οτι επειδη δεν εχει αποσβεσεις και προβλεψεις ,αν αποθηκευσω ενα ισοζυγιο με περιοδο 1/12/2011-31/12/2012

4βαθμιο ,με ονομα αρχειου το αφμ τησ επιχειρησης.trb και το συνοδευτικο σε 3 αντιγραφα υπογεγραμμενα ειναι ενταξη;

ρωταω επειδη δεν το εχω ξανακανει ,και για τους περισσοτερους απο εσας ειναι ρουτινα ,αν μπορειται να μου το επιβεβαιωσεται

ευχαριστω και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω δεν διευκρινησα οτι επειδη δεν εχει αποσβεσεις και προβλεψεις ,αν αποθηκευσω ενα ισοζυγιο με περιοδο 1/12/2011-31/12/2012

4βαθμιο ,με ονομα αρχειου το αφμ τησ επιχειρησης.trb και το συνοδευτικο σε 3 αντιγραφα υπογεγραμμενα ειναι ενταξη;

ρωταω επειδη δεν το εχω ξανακανει ,και για τους περισσοτερους απο εσας ειναι ρουτινα ,αν μπορειται να μου το επιβεβαιωσεται

ευχαριστω και παλι.

Αν δεν έχετε αποσβέσεις, τακτοποιητικές κλπ ναι, αλλά όλων των βαθμίδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ευχαριστω

Δείτε επίσης το όνομα του αρχείου. Νομίζω ότι ισχύει ακόμη η αναγραφή μόνο των 8 τελευταίων ψηφίων του (με αποκοπή του πρώτου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

εγω δεν διευκρινησα οτι επειδη δεν εχει αποσβεσεις και προβλεψεις ,αν αποθηκευσω ενα ισοζυγιο με περιοδο 1/12/2011-31/12/2012

4βαθμιο ,με ονομα αρχειου το αφμ τησ επιχειρησης.trb και το συνοδευτικο σε 3 αντιγραφα υπογεγραμμενα ειναι ενταξη;

ρωταω επειδη δεν το εχω ξανακανει ,και για τους περισσοτερους απο εσας ειναι ρουτινα ,αν μπορειται να μου το επιβεβαιωσεται

ευχαριστω και παλι.

ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΙΣΟΖΥΓΙΟΥ

ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΙΣΟΖΥΓΙΟΥ

ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ?

εχει λογικα πρωτη φορα το κανω και θα το βρω

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχει λογικα πρωτη φορα το κανω και θα το βρω

ευχαριστω

ok το βρηκα και το αποθηκευσα σε cd θα το δεχτουν η θελουν υποχρεωτικα δισκετα?

βρισκεται ακομα δισκετες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ok το βρηκα και το αποθηκευσα σε cd θα το δεχτουν η θελουν υποχρεωτικα δισκετα?

βρισκεται ακομα δισκετες;

Βρίσκουμαι , σε εσάς υπάρχει έλλειψη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρίσκουμαι , σε εσάς υπάρχει έλλειψη ?

ναι εχουμε ελλειψη.να υποθεσω απο την απαντηση σου οτι υποχρεωτικα θελει δισκεττα;σιντι δεν θα το δεχτουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι εχουμε ελλειψη.να υποθεσω απο την απαντηση σου οτι υποχρεωτικα θελει δισκεττα;σιντι δεν θα το δεχτουν;

Δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στη ΔΟΥ , στην οποία θα το καταθέσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Βαγγέλης αρτα

Σε υπερδωδεκαμηνη χρήση (10/10/11 με 31/12/2012) υποβάλουμε ισοζύγιο τώρα το Σεπτέμβριο ή του χρόνου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε υπερδωδεκαμηνη χρήση (10/10/11 με 31/12/2012) υποβάλουμε ισοζύγιο τώρα το Σεπτέμβριο ή του χρόνου;

Υποβολή του ισοζυγίου την επόμενη χρήση από το κλείσιμο του Ισολογισμού. Άρα υποβάλλεις ισοζύγιο το 2013.

Προσοχή : συγκεντρωτική τιμολογίων πελατών - προμηθευτών για τα τιμολόγια του 2011 μέσα στο 2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ισοζύγιο υποβολή ανά χρήση και όχι ανά διαχ/κη περίοδο

Καλησπέρα

Μάλλον κάνετε λάθος.

Άρθρο 20 ΚΒΣ παρ.6

Ο επιτηδευματίας της τρίτης κατηγορίας υποβάλλει μέχρι την τελευταία ημέρα του ενάτου (9ου) μήνα από το κλείσιμο της διαχειριστικής περιόδου, στην αρμόδια Δ.Ο.Υ., ισοζύγιο των λογαριασμών όλων των βαθμίδων της κλειόμενης χρήσης στο οποίο περιέχονται και τα πλήρη στοιχεία του υπόχρεου, η αρμόδια Δ.Ο.Υ. και η διαχειριστική περίοδος που αφορά. Το ισοζύγιο της παραγράφου αυτής υποβάλλεται σε ηλεκτρομαγνητικά μέσα αποθήκευσης δεδομένων, από τους υπόχρεους που χρησιμοποιούν για την ενημέρωση των βιβλίων τους μηχανογραφικά μέσα.

Καλό απόγευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...