Προς το περιεχόμενο

Ανάληψη τήρησης Βιβλίων Πολιτιστικού Συλλόγου. Υποχρεώσεις;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 year later...

Καλησπέρα.

 

Για να βγάλει γυναικειος σύλλογος κλειδάριθμο εφ οσον εχει δικό του ΑΦΜ,επιλώγω έκδοση κλειδάριθμου νομικού προσώπου ?

Επίσης μαζί υποβάλλω και 'εντυπο Μ3 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Για να βγάλει γυναικειος σύλλογος κλειδάριθμο εφ οσον εχει δικό του ΑΦΜ,επιλώγω έκδοση κλειδάριθμου νομικού προσώπου ?

Επίσης μαζί υποβάλλω και 'εντυπο Μ3 ?

Βρήκα άκρη απο συνάδελφο με πολυετή εμπειρία.

 

Για κάθε σύλλογο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα,εφ όσον εχει δικό του ΑΦΜ, εκδίδουμε κλειδάριθμο νομικού προσώπου.

Τονίζουμε στην ΔΟΥ οτι είναι ΜΗ κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα άκρη απο συνάδελφο με πολυετή εμπειρία.

 

Για κάθε σύλλογο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα,εφ όσον εχει δικό του ΑΦΜ, εκδίδουμε κλειδάριθμο νομικού προσώπου.

Τονίζουμε στην ΔΟΥ οτι είναι ΜΗ κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

 

Υπάρχει ειδικός κλειδάριθμος για τα μη κερδοσκοπικου χαρακτήρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι κατάλαβα αυτο το διευκρινίζει εκείνη την ωρα ο υπάλληλος,αφου του το τονίσουμε που εκδίδει τον κλειδάριθμο.Αυριο η μεθαύριο θα ενημερώσω ακριβώς.

Επίσης θεωρημένα βιβλία πρακτικών δεν εχουν βγάλει ποτέ. Θα επισκεφθώ και το ειρηνοδικείο,να δω τι θα μου πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εφ οσον ο σύλλογος υπάρχει απο το 2008 εκδίδουμε κανονικα κλειδαριθμο Ν.Π. και αφού τονίσουμε οπως προανέφερα οτι ειναι Μη κερδοσκοπικός, τσεκαρεται απο το σύστημα αυτόματα. Εαν δεν εχει διευκρηνιστει, δεν θα σε αφηνει το συστημα να υποβάλλεις Φ012.Οποτε ξανα στην ΔΟΥ για διόρθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εφ οσον ο σύλλογος υπάρχει απο το 2008 εκδίδουμε κανονικα κλειδαριθμο Ν.Π. και αφού τονίσουμε οπως προανέφερα οτι ειναι Μη κερδοσκοπικός, τσεκαρεται απο το σύστημα αυτόματα. Εαν δεν εχει διευκρηνιστει, δεν θα σε αφηνει το συστημα να υποβάλλεις Φ012.Οποτε ξανα στην ΔΟΥ για διόρθωση.

 

Τι σχέση έχει το αν το νπ είναι δηλωμένο σαν μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα με τον κλειδάριθμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει γιατί, οπως προανέφερα δεν θα μπορεις να στειλεις Φ012.Μεχρι αύριο θα εχω περισσότερα νεα, επισης εχω μαζεψει με copy paste τα προαναφερόμενα, και διπλα εχω σημειωσει απαντήσεις.

Οποιος νεος συνάδελφος ενδιαφερεται, μπορω να του τα στειλω σε εξωτερικο mail .

Καλο ειναι να διασταυρωνομαστε για να ειμαστε σίγουροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Συνάδελφοι μόλις μου έφεραν τα βιβλία του εμπορικού συλλόγου της περιοχής μου.

Υπάρχει καταστατικό από το 2007 και πρόσφατα εκλέχθηκε νέο προεδρείο το οποίο έχει καταχωρηθεί στο βιβλίο πρακτικών του εμπορικού συλλόγου.

 

Λογικά θα πρέπει να κάνω Μ7 για να δηλώσω τους νέους εκπροσώπους. Σωστά?

 

Όσον αφορά τα έσοδα-έξοδα του 2014 μου είπαν ότι δεν έχουν ούτε έσοδα ούτε έξοδα. θα πρέπει να κάνω έντυπο Ν μηδενικό σωστά?

 

Θα πρέπει να υποβάλλω και Ε3 μηδενικό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι μόλις μου έφεραν τα βιβλία του εμπορικού συλλόγου της περιοχής μου.

Υπάρχει καταστατικό από το 2007 και πρόσφατα εκλέχθηκε νέο προεδρείο το οποίο έχει καταχωρηθεί στο βιβλίο πρακτικών του εμπορικού συλλόγου.

 

Λογικά θα πρέπει να κάνω Μ7 για να δηλώσω τους νέους εκπροσώπους. Σωστά? NAI

 

Όσον αφορά τα έσοδα-έξοδα του 2014 μου είπαν ότι δεν έχουν ούτε έσοδα ούτε έξοδα. θα πρέπει να κάνω έντυπο Ν μηδενικό σωστά? NAI... αλλά συνδρομές, εξοδα... μηδέν όλα

 

Θα πρέπει να υποβάλλω και Ε3 μηδενικό? Ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...