Προς το περιεχόμενο

ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΙ ΦΟΡΟΙ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τοκοι καταθεσεων υπαρχουν στην βεβαιωση τοκων της τραπεζας για το 2011 λογω λογισμου τους το 2011 αλλα εχουν πεσει στον οψεως το 2012 με αποτελεσμα να μην συμφωνει ο 33,13 παρακρατουμενοι φοροι με την βεβαιωση της τραπεζας που θα βαλω στην δηλωση τι πρεπει να κανω μπορει να βοηθησει καποιος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lucky ευχαριστω για την ανταποκριση να εξηγησω λιγο καλυτερα :

καταχωρω τους πιστωτικους τοκους 76,03 και τον παρακρατουμενο φορο 33,13 κατα την διαρκεια της χρησης βασει της αναλυσης του οψεως .Σημερα λαμβανω την βεβαιωση της τραπεζας που αναφερει διαφορετικο ποσο τοκων και παρακρατουμενου φορου απο αυτο που εχω στα βιβλια εγω.Ανακαλυπτω οτι τοκους που αφορουν το 2011 η τραπεζα τους εμφανιζει στην αναλυση του οψεως τον ιανουαριο του 2012 (για αυτο εγω δεν τους ειχα καταχωρησει στο 2011)αλλα εκδιδει βεβαιωση (για το ετος 2011) για την δηλωση συμπεριλαμβανωμενων αυτων .Αποτελεσμα :

δεν συμφωνει 31/12/2011 ο 76,03 με την βεβαιωση

ο 33,13 παρακρατουμενοι φοροι με την βεβαιωση

και στην δηλωση τι θα βαλω ??την βεβαιωση ?τοτε δεν θα συμφωνω με τα βιβλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό υπάρχουν οι προβλέψεις και οι μεταβατικοί λογαριασμοί. Για να αντιμετωπίζουμε αυτές τις καταστάσεις.

Χρεώνεις τον 36 "έσοδα εισπρακτέα στην επόμενη χρήση" και τον 33.13 και πιστώνεις τον 76.03.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους, έχω και εγώ μια παρόμοια περίπτωση με ξεχασμένες προκαταβολές (βασικά αραχνιασμένες) περιόδων 1979-80 και 1980-85 με συνολική αξία πάνω από 200.000€.

Επειδή έχουν αρχίσει να μου τη δίνουν τα σκουπίδια των ισοζυγιών 30 χρόνια πίσω, έχει κανείς καμιά ιδέα για χειρισμό ?

Προφανώς δεν θα ζητηθούν από το δημόσιο ποτέ, γι' αυτό και δεν έχουν αναφερθεί και στις δηλώσεις εισοδήματος όλα αυτά τα χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, έχω και εγώ μια παρόμοια περίπτωση με ξεχασμένες προκαταβολές (βασικά αραχνιασμένες) περιόδων 1979-80 και 1980-85 με συνολική αξία πάνω από 200.000€.

Επειδή έχουν αρχίσει να μου τη δίνουν τα σκουπίδια των ισοζυγιών 30 χρόνια πίσω, έχει κανείς καμιά ιδέα για χειρισμό ?

Προφανώς δεν θα ζητηθούν από το δημόσιο ποτέ, γι' αυτό και δεν έχουν αναφερθεί και στις δηλώσεις εισοδήματος όλα αυτά τα χρόνια...

Μια ιδέα με τον καφέ: Επειδή είναι μεγάλο το ποσό, συνεννοήσου με τον πελάτη και αν συναινεί να επηρρεαστεί η διάθεση ρίξτα στα ανόργανα με αναμόρφωση στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ιδέα με τον καφέ: Επειδή είναι μεγάλο το ποσό, συνεννοήσου με τον πελάτη και αν συναινεί να επηρρεαστεί η διάθεση ρίξτα στα ανόργανα με αναμόρφωση στο τέλος.

Αν αφορούσε κάποιον πελάτη ευχαρίστως να το έκανα, τώρα που ο πελάτης είναι το ελληνικό δημόσιο με ποιον να συνεννοηθώ ?

Καλά αν ρίξω 200.000 χιλιάρικα στα ανόργανα αυτές τις εποχές θα με κρεμάσουν ανάποδα και το κουφάρι μου θα το πετάξουν στα σκυλιά...

Κάπου στην ομάδα 4 θα ήθελα να τα κρύψω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο πελάτης σου είναι το ελληνικό δημόσιο, άστα εκεί που είναι, μην τα πειράζεις καθόλου, αν δεν θες να βγεις παράθυρο με τον Άκη. Ανάφερέ το στον προϊστάμενο της υπηρεσίας σου κι ας αποφασίσουν οι υπεύθυνοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο πελάτης σου είναι το ελληνικό δημόσιο, άστα εκεί που είναι, μην τα πειράζεις καθόλου, αν δεν θες να βγεις παράθυρο με τον Άκη. Ανάφερέ το στον προϊστάμενο της υπηρεσίας σου κι ας αποφασίσουν οι υπεύθυνοι.

Εννοείται αυτό, το έχω κάνει ήδη, αλλά επειδή οι παλαίουρες δεν έχουν όρεξη να αφιερώσουν χρόνο, αν και ξέρουν (ή θα έπρεπε να ξέρουν) τι ακριβώς αφορά το κάθε υπόλοιπο, είπα να το ανακινήσω το θέμα γιατί βαρέθηκα να τα βλέπω. Δεν πρόκειται να σκάσω το κεφάλι μου, ούτε οι ορκωτοί δεν ασχολούνται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Καλησπέρα σε όλους, έχω και εγώ μια παρόμοια περίπτωση με ξεχασμένες προκαταβολές (βασικά αραχνιασμένες) περιόδων 1979-80 και 1980-85 με συνολική αξία πάνω από 200.000€.

Επειδή έχουν αρχίσει να μου τη δίνουν τα σκουπίδια των ισοζυγιών 30 ( 200,000 σκουπιδια να ερθω να τα παρω με το αγροτικο ) χρόνια πίσω, έχει κανείς καμιά ιδέα για χειρισμό ?

Προφανώς δεν θα ζητηθούν από το δημόσιο ποτέ, γι' αυτό και δεν έχουν αναφερθεί και στις δηλώσεις εισοδήματος όλα αυτά τα χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

μηπως τελικα και το δημοσιο τα εχει εκκρεμοτητα ? λεμε τωρα

μηπως δεν εκδοθηκε το παραστατικο τοτε ?

μηπως δεν περαστηκε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

μηπως τελικα και το δημοσιο τα εχει εκκρεμοτητα ? λεμε τωρα

μηπως δεν εκδοθηκε το παραστατικο τοτε ?

μηπως δεν περαστηκε ?

μηπως τελικα και το δημοσιο τα εχει εκκρεμοτητα ? λεμε τωρα

μηπως δεν εκδοθηκε το παραστατικο τοτε ?

μηπως δεν περαστηκε ?

ο λογαρισμος που τα εχεις ?

μην μου πεις κανενα 33 η 53 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λογαρισμος που τα εχεις ?

μην μου πεις κανενα 33 η 53 ?

Ρε παιδιά δεν είναι στον 30 τα υπόλοιπα στον 33-13 είναι και οι ακριβείς περιγραφές τους είναι ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 1979-80 (αποκλείεται να μην συμπεριλήφθηκε στη δήλωση του 1981) και ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΛΟΓ. ΔΙΑΦΟΡΩΝ 1980-85, που φαντάζομαι καταλογίστηκε από κάποιον τακτικό έλεγχο...Κουβέντα να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστα όπως είναι, μην τα πειράζεις, θα μπλέξεις. Εκτός αν έχεις κέφι να ψάξεις να βρεις τι έγινε το 1981 και το 1985 (αν δηλαδή εισπράχθηκε τελικά η προκαταβολή και αν πληρώθηκαν οι διαφορές, κλπ κλπ κλπ), να βρεις αν παραγράφονται οι απαιτήσεις αυτές ή τι απέγιναν και να αποφασίσει αρμοδίως η προϊσταμένη αρχή, κλπ κλπ κλπ.................. Όπου και να τα πας πάντως, από τα ισοζύγια δεν φεύγουν χωρίς διοικητική απόφαση, η οποία δεν μπορεί να είναι δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

τελικα δεν πρεπει να ειναι προκαταβολη

παρακρατουμενος φορος θα ειναι και θα εχει συμψ/στη στην δηλωση εισοδηματος

απλα δεν εγινε συμψ/κη εγγραφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι ξεχάστηκε να γίνει εγγραφή κλεισίματος εκείνα τα χρόνια και γι' αυτό κάνουν όλοι την πάπια. Επίσης εννοείται ότι δεν θα πάρω πρωτοβουλία, μιας και δεν έχω παραστατικά στα χέρια μου.

Αρχείο από τη δεκαετία του '80 δεν υπάρχει ακόμα και να ήθελα να το ψάξω παραπάνω, πρέπει να έχει καεί σε καμιά μετεγκατάσταση.

Σίγουρα πάντως δεν υπάρχει εκκρεμότητα με το δημόσιο, δεν έχουμε ληξιπρόθεσμες υποχρεώσεις, γι' αυτό και παίρνουμε φορολογική ενημερότητα για είσπραξη χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...