Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ- ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ:Πραγματικό Εισόδημα 500 ευρω, πόσες αποδείξεις χρειάζονται να προσκομιστούν; Σκέφτηκα ότι χρειάζεται το 1/4 δηλαδή 125 ευρω σε αποδείξεις. Όμως το τεκμαρτό εισόδημα είναι 3000 ευρω που σημαίνει ελάχιστες αποδείξεις 750 ευρώ. Γίνεται να δηλωθεί σύνολο αποδείξεων (750 ευρω με βαση το τεκμαρτό εισόδημα ) περισσότερο από το πραγματικό εισόδημα ( 500 ευρω); Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ:Πραγματικό Εισόδημα 500 ευρω, πόσες αποδείξεις χρειάζονται να προσκομιστούν; Σκέφτηκα ότι χρειάζεται το 1/4 δηλαδή 125 ευρω σε αποδείξεις. Όμως το τεκμαρτό εισόδημα είναι 3000 ευρω που σημαίνει ελάχιστες αποδείξεις 750 ευρώ. Γίνεται να δηλωθεί σύνολο αποδείξεων (750 ευρω με βαση το τεκμαρτό εισόδημα ) περισσότερο από το πραγματικό εισόδημα ( 500 ευρω); Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Κανονικά δεν γίνεται να βάλεις 750€ αποδείξεις όταν το εισόδημα σου είναι 500€,μόνο με την λογική να το σκεφτείς! Αλλά μάλλον αυτό πρέπει να κάνεις εν τέλει.

Σίγουρα με τους νόμους αυτού του κράτους ότι και να κάνεις τον μπελά σου θα βρεις..!

Πάντως δες τα 500€,τι εισοδήματα είναι?(γεωργικά,επιχ/ση κλπ)

Αν π.χ. είναι από μισθούς (και δεν έχει κανένα άλλο εισόδημα ή κανένα περιουσιακό στοιχείο) τότε δεν υποχρεούται να κάνει δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά δεν γίνεται να βάλεις 750€ αποδείξεις όταν το εισόδημα σου είναι 500€,μόνο με την λογική να το σκεφτείς! Αλλά μάλλον αυτό πρέπει να κάνεις εν τέλει.

Σίγουρα με τους νόμους αυτού του κράτους ότι και να κάνεις τον μπελά σου θα βρεις..!

Πάντως δες τα 500€,τι εισοδήματα είναι?(γεωργικά,επιχ/ση κλπ)

Αν π.χ. είναι από μισθούς (και δεν έχει κανένα άλλο εισόδημα ή κανένα περιουσιακό στοιχείο) τότε δεν υποχρεούται να κάνει δήλωση.

Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία για την απάντηση σου. Το εισόδημα προέρχεται από αμοιβή για την απογραφή της στατιστικής υπηρεσίας και η υποβολή του Ε1 επιφέρει επιστροφή φόρου από παρακράτηση. Για τον λόγο αυτό πρέπει να υποβληθεί Ε1. Πάντως, από ότι αντιλαμβάνομαι όπως και να το δηλώσει κανείς θα βρει τον μπελά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΕΝΑ προβληματισμο λοιπον δηλωση πρεπει να κανου οσοι εχουν εισοδηματα,ακινητο ή αυτοκινητο και λεω τωρα γιανα κανεις καποιον δηλωση με εισοδημα μεχρι 3000 ευρω θελει το λιγοτερο 750 ευρω αποδειξεις ετσι?αλλα και αν δεν εχεις εισοδημα σου λεει η εφορια οτι για να ζησεις θελεις μονο 3000 ευρω αρα πρεπει να προσκομισεις και 750 αποδειξεις που σε περιπτωση που δεν εχεις πληρωνεις φορο.Αρα για το ελληνικο κρατος πρεπει να κανουν δηλωση οσοι αναπνεουν??και οπως λεει η τασουσουλα α!! εσυ εχς ξεφυγ!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
επισκέπτη Φάνης

Καλησπέρα, επειδή είμαι κάπως μπερδεμένος με τις αποδείξεις που θα χρειαστώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: το εισόδημα μου ήταν 2.200 για το 2011 και το τεκμαρτό εισόδημα είναι 5000 (ελάχιστη δαπάνη διαβίωσης 3000 και μία δευτερεύουσα κατοικία 50 τ.μ. κύριος χώρος και 50 τ.μ. βοηθητικός. Άρα το υπολογίζω ως 50*40 και 50*40=4000/2=2000, σύνολο 5000). Αυτό σημαίνει ότι οι αποδείξεις που πρέπει να έχω είναι 1250; Δηλαδή υπολογίζονται επειδή είναι αφορολόγητο μόνο βάσει του τεκμαρτού εισοδήματος και δεν συναθροίζονται με το εισόδημα μου;Δηλαδή δεν θα πρέπει να έχω το 25% των 2.200+5000; Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη εάν είναι άσχετες οι ερωτήσεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επειδή είμαι κάπως μπερδεμένος με τις αποδείξεις που θα χρειαστώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: το εισόδημα μου ήταν 2.200 για το 2011 και το τεκμαρτό εισόδημα είναι 5000 (ελάχιστη δαπάνη διαβίωσης 3000 και μία δευτερεύουσα κατοικία 50 τ.μ. κύριος χώρος και 50 τ.μ. βοηθητικός. Άρα το υπολογίζω ως 50*40 και 50*40=4000/2=2000, σύνολο 5000). Αυτό σημαίνει ότι οι αποδείξεις που πρέπει να έχω είναι 1250; Δηλαδή υπολογίζονται επειδή είναι αφορολόγητο μόνο βάσει του τεκμαρτού εισοδήματος και δεν συναθροίζονται με το εισόδημα μου;Δηλαδή δεν θα πρέπει να έχω το 25% των 2.200+5000; Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη εάν είναι άσχετες οι ερωτήσεις μου.

25% του μεγαλύτερου από τα δυο..(εισόδημα η' τεκμήρια.)

Στην περίπτωση σου, τα τεκμήρια...Άρα 1250.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25% του μεγαλύτερου από τα δυο..(εισόδημα η' τεκμήρια.)

Στην περίπτωση σου, τα τεκμήρια...Άρα 1250.

σε περίπτωση που ο σύζυγος δηλώνει εισόδημα και η σύζυγος το σπίτι ως εξής:

ο σύζυγος δηλώνει 13.000,00€ εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες

και η σύζυγος τεκμήριο από σπίτι και αυτοκίνητο 7500,00€ πόσες πρέπει να είναι οι αποδείξεις; 13000+7500=20500*0,25 ή 13000*0,025;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20500.0.25=5125

Λάθος απάντηση.

Στα δεδομένα που αναφέρει ο trifon:

Ο σύζυγος έχει πραγματικό εισόδημα 13000 ευρώ. Η σύζυγος μηδέν.

Τεκμαρτά, φορολογούνται ως εξής: τεκμαρτό έγγαμου 5000 €, τεκμήρια συζύγου 7500 €, σύνολο τεκμηρίων 12500 €.

Άρα το πραγματικό εισόδημα είναι μεγαλύτερο του τεκμαρτού, επομένως πραγματικό x 25%, ήτοι 13000 x 25% = 3250 € αποδείξεις για διατήρηση αφορολογήτου.

25% του μεγαλύτερου από τα δυο..(εισόδημα η' τεκμήρια.)

Στην περίπτωση σου, τα τεκμήρια...Άρα 1250.

Ο παραπάνω επισκέπτης αναφέρει: 50 τμ κύριοι & 50 τμ βοηθητικοί, άρα τεκμήριο σπιτιού: 50x40 + 50x40 = 4000 € +τεκμήριο άγαμου 3000 € σύνολο τεκμηρίων 7000 € άρα 1750 € αποδείξεις για διατήρηση αφορολογήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος απάντηση.

Στα δεδομένα που αναφέρει ο trifon:

Ο σύζυγος έχει πραγματικό εισόδημα 13000 ευρώ. Η σύζυγος μηδέν.

Τεκμαρτά, φορολογούνται ως εξής: τεκμαρτό έγγαμου 5000 €, τεκμήρια συζύγου 7500 €, σύνολο τεκμηρίων 12500 €.

Άρα το πραγματικό εισόδημα είναι μεγαλύτερο του τεκμαρτού, επομένως πραγματικό x 25%, ήτοι 13000 x 25% = 3250 € αποδείξεις για διατήρηση αφορολογήτου.

Ο παραπάνω επισκέπτης αναφέρει: 50 τμ κύριοι & 50 τμ βοηθητικοί, άρα τεκμήριο σπιτιού: 50x40 + 50x40 = 4000 € +τεκμήριο άγαμου 3000 € σύνολο τεκμηρίων 7000 € άρα 1750 € αποδείξεις για διατήρηση αφορολογήτου.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ,ΑΡΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΤΙΣ 13000.

ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΜΩΣ Ο ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ ΔΗΛΩΝΕΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ,ΑΡΑ ΣΩΣΤΑ ΔΙΑΙΡΕΙ ΔΙΑ 2. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΠΗΡΡΕΑΖΕΙ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΟ 50%.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ. ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΚΥΡΙΩΣ Σ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ( ΟΧΙ ΔΗΛ ΜΕ TAXIS), ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΧΡΟΝΙΚΑ ΚΥΡΙΑΣ ΚΑΤΟΙΚΑΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ 707. ΕΔΩ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ Ο ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ 50 % , ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ. ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ Η ΔΑΠΑΝΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ 50% .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
επισκέπτη Βασίλειος

Καλημέρα! Θελω τη βοηθεια σας για το πόσες αποδείξεις χρειαζομαι, γιατι εχω μπερδευτεί πολύ! Λοιπον:

Είμαι 23 ετών και κανω 1η φορα φορολογικη. Το 2011 είχα συνολικά εισόδημα 4500 ευρώ (απο πρακτικές ως φοιτητης).

Τελη Οκτωβριου 2011 αγορασα αυτοκινητο (1242cc, μοντελο '99) στο ονομα μου, στην τιμη των 1200 ευρώ. Ουσιαστικά δηλαδή 2 μηνες μες στο 2011 το είχα, οχι όλο το έτος...

Ποσες αποδειξεις χρειαζομαι; Εαν ειναι ευκολο να μου εξηγησετε αναλυτικα...

Eυχαριστω πολυ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Θελω τη βοηθεια σας για το πόσες αποδείξεις χρειαζομαι, γιατι εχω μπερδευτεί πολύ! Λοιπον:

Είμαι 23 ετών και κανω 1η φορα φορολογικη. Το 2011 είχα συνολικά εισόδημα 4500 ευρώ (απο πρακτικές ως φοιτητης).

Τελη Οκτωβριου 2011 αγορασα αυτοκινητο (1242cc, μοντελο '99) στο ονομα μου, στην τιμη των 1200 ευρώ. Ουσιαστικά δηλαδή 2 μηνες μες στο 2011 το είχα, οχι όλο το έτος...

Ποσες αποδειξεις χρειαζομαι; Εαν ειναι ευκολο να μου εξηγησετε αναλυτικα...

Eυχαριστω πολυ εκ των προτέρων!!

Τα τεκμήρια σου είναι: 3000 (διαβίωσης) + 333,33 (αμάξι)= 3333,33(τεκμήρια) < 4.500(εισόδημα. Άρα 1125 € αποδείξεις

Δηλ. 4500 χ 25%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τεκμήρια σου είναι: 3000 (διαβίωσης) + 333,33 (αμάξι)= 3333,33(τεκμήρια) < 4.500(εισόδημα. Άρα 1125 € αποδείξεις

Δηλ. 4500 χ 25%

Η απάντηση είναι λάθος αλλα το ποσό της διαφοράς είναι μικρό και δεν βεβαιώνεται.

Τα τεκμήρια είναι 4533,33.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Βασίλειος

Η απάντηση είναι λάθος αλλα το ποσό της διαφοράς είναι μικρό και δεν βεβαιώνεται.

Τα τεκμήρια είναι 4533,33.

Σας ευχαριστώ πολύ! Ψαχνοντας καταλαβα κ πως βγαινουν. Τεκμηριο 3000 στανταρ (διαβιωσης). Τεκμηριο του αυτοκινητου 4000-50% λόγω παλαιοτητας=2000 / 12 x 2 μηνες κυριοτητας = 333,33. Ως εδω 3333,33 οπως ειπε και ο mahos4 + 1200 ευρω η αγορα. Συνολο 4533,33 δηλαδη. Καταλαβα. Ευχαριστω πολυ, με ανακουφισατε! Εχω 1700 ευρω αποδειξεις. :))))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Γεια σας πόσες αποδείξεις πρεπει να μαζεψουμε φετος για την φορολογικη δηλωση του 2013? ισχυει το 25 %? η αυξήθηκε το ποσοστό?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας πόσες αποδείξεις πρεπει να μαζεψουμε φετος για την φορολογικη δηλωση του 2013? ισχυει το 25 %? η αυξήθηκε το ποσοστό?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Λογικα θα βγει ΠΟΛ το 2014 να μας ενημερωσουν :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!

καλημέρα είμαι συνταξιούχος και έχω μοναδικό εισόδημα από σύνταξη 4065 + 394 ευρώ από την απογραφή και παρακράτηση φόρου 84 ευρώ. πλήρωσα για ενοίκιο 3760 Ε. Μένω με την κόρη μου η οποία ουσιαστικά με συντηρεί . Στο μεγάλο αυτό εισόδημα των 4. 459 ευρώ μου ήρθε να πληρώσω φόρο 320 ευρώ. Μου βάλανε 2065 τεκμήριο διβιωσης Πήγα στην εφορεία σίγουρη ότι έχουν κάνει λάθος. Η απάντηση τους, με αγενή μάλιστα τρόπο, ήταν ότι δεν είχα αποδείξεις και ότι δεν ισχύει το 5.000 αφορολόγητο. Σας παρακαλώ πέστε μου τι πρέπει να κάνω. Η σύνταξη μου είναι 230 ευρώ το μήνα.με άλλα λόγια μου δείχνουν το δρόμο για τον Καιάδα.

Ευχαριστώ για την φιλοξενία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...