Προς το περιεχόμενο
  • 0

αν ξαναέρθουν οι πελάτες μας του χρόνου για δηλώσεις σφυρίξτε μου.


lami

Ερώτηση

αμφιβάλλω αν θα ξαναέρθουν οι πελάτες μας του χρόνου για δηλώσεις. όταν τους ανακοινώνω το ποσό του φόρου με κοιτάζουν με αμφιβολία ......... πιστεύουν ότι κάνω λάθος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα σας συνάδελφοι!

Ήθελα τα φώτα σας σε κάτι που με προβληματίζει καθώς μου έτυχαν 3 παρόμοιες περιπτώσεις μέσα σε λίγο καιρό. Επαγγελματίες που είτε διαχειρίζονται μόνοι τα βιβλία τους,

είτε ο πατέρας τους είτε η μάνα τους επειδή είναι μαθηματικός (το άκουσα και αυτό) και ήρθανε σε εμένα για την υποβολή Ε3-ΚΦΑ-Ε1 κάνοντας και παζάρια στις τιμές. Δεν ξερω

εαν έπραξα σωστά σαν νέα στο επάγγελμα, αλλα τους εξήγησα πως κανονικά πρέπει να τους χρεώσω οσα θα τους έπαιρνα εαν ήταν πελάτες μου για όλο τον χρόνο, καθως η

ευθύνη είναι μεγάλη και όλες αυτές οι εργασίες δεν γίνονται έτσι απλά σε μία μέρα. Χθες πάλι μια δικηγόρος με ρώτησε πόσα θα την χρέωνα μόνο για αυτοέλεγχο καθώς έχει

συντάξει μόνη της το Ε3. Ακούω απόψεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αλέξανδρος

Θα παρακαλέσω ορισμένους "επισκέπτες" που μπαίνουν και λένε οτι αρλούμπα τους κατέβει στο κεφάλι να προσέχουν τα λόγια τους λιγάκι, άντε γιατί οι άνθρωποι έχει και όρια υπομονής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι ευθύνες παραμένουν όπως και να αμοιφθείς. Το καλύτερο για να υπερασπίσεις την σφραγίδα σου έλεγχος κανονικά των βιβλίων σαν να ήταν κανονικοί πελάτες και την ανάλογη χρέωση όποια νομίζεις οτι είναι αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας συνάδελφοι!

Ήθελα τα φώτα σας σε κάτι που με προβληματίζει καθώς μου έτυχαν 3 παρόμοιες περιπτώσεις μέσα σε λίγο καιρό. Επαγγελματίες που είτε διαχειρίζονται μόνοι τα βιβλία τους,

είτε ο πατέρας τους είτε η μάνα τους επειδή είναι μαθηματικός (το άκουσα και αυτό) και ήρθανε σε εμένα για την υποβολή Ε3-ΚΦΑ-Ε1 κάνοντας και παζάρια στις τιμές. Δεν ξερω

εαν έπραξα σωστά σαν νέα στο επάγγελμα, αλλα τους εξήγησα πως κανονικά πρέπει να τους χρεώσω οσα θα τους έπαιρνα εαν ήταν πελάτες μου για όλο τον χρόνο, καθως η

ευθύνη είναι μεγάλη και όλες αυτές οι εργασίες δεν γίνονται έτσι απλά σε μία μέρα. Χθες πάλι μια δικηγόρος με ρώτησε πόσα θα την χρέωνα μόνο για αυτοέλεγχο καθώς έχει

συντάξει μόνη της το Ε3. Ακούω απόψεις!!!

Σωστότατη! Εξήγησε τους ότι με την υπογραφή σου για το 2011 έχεις την απόλυτη ευθύνη για κάθε παραστατικό που έχει καταχωρηθεί στα βιβλια τους! Οπότε η ευθύνη σου είναι τεράστια! Πες μια τιμή περίπου στο 50% για την τήρηση του 2011 + την αξια των δηλώσεων αφού κάνεις εναν γρήγορο έλεγχο των βιβλίων μήπως βρείς κάτι εξόφθαλμο (και μόνο αν περαιώσουν τη χρήση) και αφού δεσμευτούν οτι για το 2012 θα ελέγχεις τις καταχωρίσεις στα βιβλία και θα αναλάβεις όλες τις δηλώσεις με αμοιβή το 70% μιας κανονικής ετήσιας αμοιβής.

Μονο έτσι.

Θα μου πείς οτι τελικά θα πάει παρακάτω και με 100 ευρώ κάποιος θα κάνει τις δηλώσεις αλλα εμείς πρέπει να κρατήσουμε καποιο επιπεδο αξιοπρέπειας μήπως και τελικά αρχίσουν στο μέλλον να μας σέβονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΚ 20-1... Σκίσιμο προβλεπόμενο.

Θα τους εξηγήσεις οτι θα κάνεις ενδελεχή έλεγχο των βιβλίων και στοιχείων, θα απαιτήσεις να στα προσκομίσουν, μαζί με περιοδικές ΦΠΑ, ΦΜΥ, ΑΠΔ και ότι άλλο κέρατο έχουν βάλει μέσα, με τα απλά μαθηματικά τους, πληροφορίες σχετικά με τις δαπάνες αυτοκινήτων, κινητών, πάγια κλπ, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα ρωτήσεις εάν έχουν δεχθεί φορολογικό ή άλλο έλεγχο και εάν καταλογίστηκε πρόστιμο από ΣΔΟΕ ή εφορία... Και φρόντισε να κοστολογίσεις την δουλειά σου όπως εσύ πιστεύεις οτι σου αξίζει...

Γενικά πούλα ακριβά το τομάρι σου (έκφραση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι ρε δεν τον εμπιστευεται γιατι είναι ασχετος και επικινδυνος, όπως η πλειάδα απο εσάς , και πολύ καλά κάνει και ρωτάει, ευτυχώς υπάρχουν μερικοί συνάδελφοι που έχουν κάποια σχετικότητα και πρωτίστως σοβαρότητα, σε αυτούς αναφέρεται ρε άσχετε όχι σε σένα.

Μεγαλογραφείο της επαρχίας με μάρμαρο τουρκίας, ρεσέψιον και αδεια ΤΕΙ με πελάτες πολλές ΑΕ είπε το εξής επιστημονικό, το κεφάλαιο δανείου μαζί με τους τόκους εκπίπτει για να μειώσει τα ακαθάριστα έσοδα, πότε θα ,μπείτε φυλακή όλοι σας μαζί με τους χαρατσοφόρους σας, κοντός ψαλμός αληλούια αγράμματοι.

Τελικά τι είσαι; Συνάδελφος ή ο "επιχειρηματίας" τσαμπατζής;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας συνάδελφοι!

Ήθελα τα φώτα σας σε κάτι που με προβληματίζει καθώς μου έτυχαν 3 παρόμοιες περιπτώσεις μέσα σε λίγο καιρό. Επαγγελματίες που είτε διαχειρίζονται μόνοι τα βιβλία τους,

είτε ο πατέρας τους είτε η μάνα τους επειδή είναι μαθηματικός (το άκουσα και αυτό) και ήρθανε σε εμένα για την υποβολή Ε3-ΚΦΑ-Ε1 κάνοντας και παζάρια στις τιμές. Δεν ξερω

εαν έπραξα σωστά σαν νέα στο επάγγελμα, αλλα τους εξήγησα πως κανονικά πρέπει να τους χρεώσω οσα θα τους έπαιρνα εαν ήταν πελάτες μου για όλο τον χρόνο, καθως η

ευθύνη είναι μεγάλη και όλες αυτές οι εργασίες δεν γίνονται έτσι απλά σε μία μέρα. Χθες πάλι μια δικηγόρος με ρώτησε πόσα θα την χρέωνα μόνο για αυτοέλεγχο καθώς έχει

συντάξει μόνη της το Ε3. Ακούω απόψεις!!!

zoikat μπορεί να ακουστεί αλαζονικό αυτο που θα πω αλλά...απλά μην ασχολείσαι με τετοιες περιπτώσεις μόνο μπλέξιμο φέρνουν γιατι οι συγκεκριμμένοι δεν έχουν σε καμμιά εκτίμιση την επιστήμη μας. Δεν μιλάω για κάποιες εξαιρέσεις αλλα για τον κανονα και εκει καλείσαι να κρινεις εάν ο επαγγελματίας που θα αναλάβεις να ελεγξεις κατ αποκοπή αξίζει και ξέρει να εκτιμάει. Εϊναι ηθικό το ζήτημα απο κει ξεκίνα και μετα το οικονομικό.

Εχω περίπτωση δικηγορίνας που εμφανίστηκε περσι για το Ε3 και μόνο. Την ρώτησα αν είχε συνεργαστει με λογιστή και μου απάντησε:

Είχα κοπέλλα για το ΦΠΑ αλλά δεν έκανε κατι ιδιαίτερο και την σταμάτησα

Εκει και εγω της απαντησα ότι εχω μια κοπέλλα για το σιδέρωμα αλλα επειδή σιδερώνει καλά την συνεχίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

zoikat μπορεί να ακουστεί αλαζονικό αυτο που θα πω αλλά...απλά μην ασχολείσαι με τετοιες περιπτώσεις μόνο μπλέξιμο φέρνουν γιατι οι συγκεκριμμένοι δεν έχουν σε καμμιά εκτίμιση την επιστήμη μας. Δεν μιλάω για κάποιες εξαιρέσεις αλλα για τον κανονα και εκει καλείσαι να κρινεις εάν ο επαγγελματίας που θα αναλάβεις να ελεγξεις κατ αποκοπή αξίζει και ξέρει να εκτιμάει. Εϊναι ηθικό το ζήτημα απο κει ξεκίνα και μετα το οικονομικό.

Εχω περίπτωση δικηγορίνας που εμφανίστηκε περσι για το Ε3 και μόνο. Την ρώτησα αν είχε συνεργαστει με λογιστή και μου απάντησε:

Είχα κοπέλλα για το ΦΠΑ αλλά δεν έκανε κατι ιδιαίτερο και την σταμάτησα

Εκει και εγω της απαντησα ότι εχω μια κοπέλλα για το σιδέρωμα αλλα επειδή σιδερώνει καλά την συνεχίζω

...Όταν μιλάνε οι γυναίκες μεταξύ τους....Με τους δικούς τους όρους. :D

Συμφωνώ με την Ρωξάννη, ιδιαίτερα οι δικηγόροι είναι μακράν οι χειρότεροι "πελάτες", η ξερολίασή τους είναι ανεπανάληπτη. Τους προτείνω να μην κάνουν αυτοέλεγχο και απλά να περιμένουν τον έλεγχο, μιας και με το λέγειν και την ικανότητά τους να ερμηνεύουν τους νόμους, θα τα αντιμετωπίσουν όλα μια χαρά. Άχρηστοι τους είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγω την ρώτησα την δικηγορίνα εαν είχε λογιστή στο παρελθόν και μου είπε πως είχε αλλά τον σταμάτησε επειδή της έπαιρνε 50 ευρώ το τρίμηνο για το φπα (την ενημέρωση

βιβλίων την έκανε η ίδια) και για τον αυτοέλεγχο της ζήτησε 80!!! Δεν μου έχει τύχει πελάτης δικηγόρος αλλά θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο gkazan..ξερολίαση και μιζερίαση επίσης!!

Roxanne πολύ καλά της απάντησες κ δεν μου ακούγεται καθόλου αλαζονικό πίστεψε με! :) Πραγματικά όμως και εγω είμαι πολύ νέα στον χώρο ( 2 χρόνια), έχω ανάγκη απο νέους

πελάτες διότι ούτε τα έξοδα μου δεν βγάζω ακόμη, αλλά θεωρώ αντιδεοντολογικό να "ρίχνουμε" την δουλειά μας και να την ξεφτυλίζουμε..δίνοντας πάτημα στην κάθε δικηγορίνα ή οποιονδήποτε

αλλον να πιστεύουν πως δεν κάνουμε τίποτα το ιδιαίτερο.Trip-Accountant επίσης συμφωνώ για το οτι πρέπει να μας σέβονται..κ αυτό εξαρτάται απο εμας τους ίδιους.

Να φανταστείτε χθες "έδιωξα" με τον τρόπο μου μια κυρία με αρκετά εισοδήματα, γιατι ήθελε να της κάνω την δήλωση με 20 ευρώ!!! :)

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές..είναι πολύτιμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πλέον οι εφημερίδες και τα περιοδικά βγάζουν προγραμματάκια που σου κάνουν την εκκαθάριση επι τόπου, συν το βιβλιαράκι του υπεθο , ότι διαβάζω και εγώ μιάς και με Ε1 ασχολούμαι μόνο για τον εαυτό μου με άλλα λόγια ειμαι 17 χρόνια λογιστής σε ΑΕ και ΕΠΕ και ρωτάω ακόμα για το Ε1 σε ότι δεν εχω συναντήσει, ενας βοηθός με προυπηρεσία που τα έχει κάνει χρειάζεται 5 λεπτά ενω εγω 1 ωρα , αυτός δεν έχει σφραγίδα όμως θα την στείλει με την δικιά μου λόγω της ασχετοσύνης μου, ρε ασχετε με σφραγίδες των συντεχνιών που μας ταλαιπωρούν χρόνια, μας ε΄χουν ρίξει το επίπεδο διαβίωσης και σας διαβάζουν 150 ατομα και δεν σας ξεφτιλίζουν νούμερα, μόνο ενας αρχιμαλ.. ήταν ο υποστηρικτής της συντεχνίας των ασχέτων.

Τα αποτελέσματα της εποχής παπακωνσταντίνου και πασοκ και της νεας δημοκρατίας με τον πελοπίδα στα ψηφοδέλτια της που θα πολεμήσουν τα σωθικά τους.

Ο συριζα και το ΚΚΕ δεν εβγαλαν τον 340/98 Το πασοκ τον εβγαλε και η ΝΔ τον επιβωβράβευσε, αυτοί θα μας γλυτώσουν απο τα τρωκτικά του ΟΕΕ.

Θα φάτε ξεσκισμα ρε σφραγιδάκια!!!!!!!!!!!!

Μπορεί να γράφεις σαν επισκέπτης και να χυδαιολογείς θεωρώντας ότι καλύπτεσαι πίσω από την ανωνυμία, αλλά μάλλον σου διαφεύγει ότι αφήνεις πίσω σου ίχνη... ανιχνεύσιμα... Και επιτέλους, άνοιξε κανένα βιβλίο συντακτικού, γιατί όλα όσα γράφεις θυμίζουν ψυχωσικό επεισόδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγω την ρώτησα την δικηγορίνα εαν είχε λογιστή στο παρελθόν και μου είπε πως είχε αλλά τον σταμάτησε επειδή της έπαιρνε 50 ευρώ το τρίμηνο για το φπα (την ενημέρωση

βιβλίων την έκανε η ίδια) και για τον αυτοέλεγχο της ζήτησε 80!!! Δεν μου έχει τύχει πελάτης δικηγόρος αλλά θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο gkazan..ξερολίαση και μιζερίαση επίσης!!

Roxanne πολύ καλά της απάντησες κ δεν μου ακούγεται καθόλου αλαζονικό πίστεψε με! :) Πραγματικά όμως και εγω είμαι πολύ νέα στον χώρο ( 2 χρόνια), έχω ανάγκη απο νέους

πελάτες διότι ούτε τα έξοδα μου δεν βγάζω ακόμη, αλλά θεωρώ αντιδεοντολογικό να "ρίχνουμε" την δουλειά μας και να την ξεφτυλίζουμε..δίνοντας πάτημα στην κάθε δικηγορίνα ή οποιονδήποτε

αλλον να πιστεύουν πως δεν κάνουμε τίποτα το ιδιαίτερο.Trip-Accountant επίσης συμφωνώ για το οτι πρέπει να μας σέβονται..κ αυτό εξαρτάται απο εμας τους ίδιους.

Να φανταστείτε χθες "έδιωξα" με τον τρόπο μου μια κυρία με αρκετά εισοδήματα, γιατι ήθελε να της κάνω την δήλωση με 20 ευρώ!!! :)

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές..είναι πολύτιμες!

Εγώ πραγματικά χαίρομαι που υπάρχουν νέοι επαγγελματίες σαν και σένα, με αυτοσεβασμό και αξιοπρέπεια. Σε συγχαίρω για το ήθος σου, και σε ευχαριστώ και εγώ, γιατί με κάνεις να ελπίζω σε καλύτερες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγω την ρώτησα την δικηγορίνα εαν είχε λογιστή στο παρελθόν και μου είπε πως είχε αλλά τον σταμάτησε επειδή της έπαιρνε 50 ευρώ το τρίμηνο για το φπα (την ενημέρωση

βιβλίων την έκανε η ίδια) και για τον αυτοέλεγχο της ζήτησε 80!!!

Έφυγε από συνάδελφο για 300€ το χρόνο...

Εσύ πόσα πιστεύεις θα έπαιρνες?

Το θέμα ξέρεις ποιο είναι, ότι οι ξερόλες, ανεξαρτήτως επαγγέλματος, δεν περνάνε ποτέ τακτικό έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πραγματικά χαίρομαι που υπάρχουν νέοι επαγγελματίες σαν και σένα, με αυτοσεβασμό και αξιοπρέπεια. Σε συγχαίρω για το ήθος σου, και σε ευχαριστώ και εγώ, γιατί με κάνεις να ελπίζω σε καλύτερες μέρες.

ΕΙΡΗΝΗ καλημέρα!

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια παρόλο που δεν γνωριζόμαστε. Μακάρι όλοι οι συνάδελφοι -νέοι αλλα και παλιοί στον κλάδο- να είχαμε την ίδια περίπου αντιμετώπιση και έτσι να δίναμε στην επιστήμη μας την αξία που της αρμόζει. Γενικά συζητάω πολύ με συναδέλφους, ακούω πάντα αυτά που έχουν να μου πουν κ θλίβομαι που δεν μας εκτιμούν εμας τους λογιστές όσο θα έπρεπε. Οπότε πρέπει να βάλουμε κ εμείς το χεράκι μας, για να γίνει αυτό!

IDO ειλικρινά δεν ξέρω τι ποσό θα την χρέωνα, γιατί δεν μου έχει τύχει ξανά πελάτης με αυτό το επάγγελμα. Πώς γίνεται και την γλιτώνουν οι ξερόλες αλήθεια;; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

IDO ειλικρινά δεν ξέρω τι ποσό θα την χρέωνα, γιατί δεν μου έχει τύχει ξανά πελάτης με αυτό το επάγγελμα. Πώς γίνεται και την γλιτώνουν οι ξερόλες αλήθεια;; :)

Δε με κατάλαβες.

Δεν ρώτησα τι θα χρέωνες. Τι θα έπαιρνες ρώτησα? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δε με κατάλαβες.

Δεν ρώτησα τι θα χρέωνες. Τι θα έπαιρνες ρώτησα? :)

Α! Μάλιστα! Και ξερόλες και κακοπληρωτές! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αντιμετωπίζετε κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα ?

Το 70% των πελατών μου ως τώρα (και μάλιστα είναι σχεδόν όλοι πελάτες 12-15 ετίας), μου ζητάνε να μειώσω το ποσό της αμοιβής των δηλώσεων, την οποία δεν έχω αλλάξει εδώ και 3-4 χρόνια και κυμαίνεται για απλή δήλωση από 30-50 καθαρά.

Κάποιοι μάλιστα ενώ έχω ήδη κόψει απόδειξη μου λένε "άσε πέρυσι τι έπαιρνες, τώρα δυσκολέψανε τα πράγματα".

Ειλικρινά, σήμερα είδικά έχω φορτώσει άσχημα μετά από 5 άτομα που μου ζήτησαν ακριβώς το ίδιο πράγμα, γιατί πραγματικά δεν καταλαβαίνω, ποιος ο λόγος να κάθομαι μερόνυχτα στον Η/Υ ή να σπαζοκεφαλιάζω -όπως και όλοι μας βέβαια- και να πρέπει να παίρνω ψίχουλα.

Ξέρω ότι κάποιοι θα πείτε "πάλι καλά που τα έχεις και αυτά" αλλά εγώ γιατί δεν το βλέπω έτσι ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αντιμετωπίζετε κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα ?

Το 70% των πελατών μου ως τώρα (και μάλιστα είναι σχεδόν όλοι πελάτες 12-15 ετίας), μου ζητάνε να μειώσω το ποσό της αμοιβής των δηλώσεων, την οποία δεν έχω αλλάξει εδώ και 3-4 χρόνια και κυμαίνεται για απλή δήλωση από 30-50 καθαρά.

Κάποιοι μάλιστα ενώ έχω ήδη κόψει απόδειξη μου λένε "άσε πέρυσι τι έπαιρνες, τώρα δυσκολέψανε τα πράγματα".

Ειλικρινά, σήμερα είδικά έχω φορτώσει άσχημα μετά από 5 άτομα που μου ζήτησαν ακριβώς το ίδιο πράγμα, γιατί πραγματικά δεν καταλαβαίνω, ποιος ο λόγος να κάθομαι μερόνυχτα στον Η/Υ ή να σπαζοκεφαλιάζω -όπως και όλοι μας βέβαια- και να πρέπει να παίρνω ψίχουλα.

Ξέρω ότι κάποιοι θα πείτε "πάλι καλά που τα έχεις και αυτά" αλλά εγώ γιατί δεν το βλέπω έτσι ????

Έχεις απόλυτο δίκιο. Σε εμένα ήρθε ταξιτζής για να του κάνω την μόνο δήλωση και του λέω φιλική τιμή 70 ευρώ γιατί έχεις Ε3 και πρέπει να κάνω και έλεγχο στα βιβλία που ενημερώνεις. Η απάντηση ήταν οτι "είναι πάρα πολλά για αυτές τις εποχές, είσαι πανακριβος"!!!!.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αντιμετωπίζετε κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα ?

Το 70% των πελατών μου ως τώρα (και μάλιστα είναι σχεδόν όλοι πελάτες 12-15 ετίας), μου ζητάνε να μειώσω το ποσό της αμοιβής των δηλώσεων, την οποία δεν έχω αλλάξει εδώ και 3-4 χρόνια και κυμαίνεται για απλή δήλωση από 30-50 καθαρά.

Κάποιοι μάλιστα ενώ έχω ήδη κόψει απόδειξη μου λένε "άσε πέρυσι τι έπαιρνες, τώρα δυσκολέψανε τα πράγματα".

Ειλικρινά, σήμερα είδικά έχω φορτώσει άσχημα μετά από 5 άτομα που μου ζήτησαν ακριβώς το ίδιο πράγμα, γιατί πραγματικά δεν καταλαβαίνω, ποιος ο λόγος να κάθομαι μερόνυχτα στον Η/Υ ή να σπαζοκεφαλιάζω -όπως και όλοι μας βέβαια- και να πρέπει να παίρνω ψίχουλα.

Ξέρω ότι κάποιοι θα πείτε "πάλι καλά που τα έχεις και αυτά" αλλά εγώ γιατί δεν το βλέπω έτσι ????

Καλημερα! Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης σε καποιους πηρα 20 ευρω ή και καθολου γιατι δεν εχουν ουτε να ταισουν τα παιδια τους, και δεν μπορω να το ξερω αυτο και να μην το κανω. Αλλα σε καποιους που ξερω οτι μπορουν να με πληρωσουν τους ειπα οτι ετσι ειναι και δεν μπορει να γινει κατι παραπανω. Με καποιο τροπο πρεπει να βγαζω και εγω τα εξοδα μου και να αμοιβομαι που βγαζω τα ματια μου στον υπολογιστη πανω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα! Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης σε καποιους πηρα 20 ευρω ή και καθολου γιατι δεν εχουν ουτε να ταισουν τα παιδια τους, και δεν μπορω να το ξερω αυτο και να μην το κανω. Αλλα σε καποιους που ξερω οτι μπορουν να με πληρωσουν τους ειπα οτι ετσι ειναι και δεν μπορει να γινει κατι παραπανω. Με καποιο τροπο πρεπει να βγαζω και εγω τα εξοδα μου και να αμοιβομαι που βγαζω τα ματια μου στον υπολογιστη πανω. :)

Κι εγώ εδώ και χρόνια δεν παίρνω χρήματα από 2-3 άτομα που έβλεπα τι σύνταξη πάιρνουν και μάλιστα στον ένα παππού που είναι και άρρωστος μέχρι και πέρυσι του έδινα μαζί με την αποστολή της δήλωσης και 50 ευρώ.

Αλλά δεν λέω για αυτές τις περιπτώσεις. Λέω για άτομα που έχουν μια νορμάλ σύνταξη ή μισθό (10.000-20.000) και επιμένουν για έκπτωση.....

Πλήρη απογοήτευση και απαξίωση της δουλειάς μας.

Δεν έχω όρεξη καν να δουλέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγώ εδώ και χρόνια δεν παίρνω χρήματα από 2-3 άτομα που έβλεπα τι σύνταξη πάιρνουν και μάλιστα στον ένα παππού που είναι και άρρωστος μέχρι και πέρυσι του έδινα μαζί με την αποστολή της δήλωσης και 50 ευρώ.

Αλλά δεν λέω για αυτές τις περιπτώσεις. Λέω για άτομα που έχουν μια νορμάλ σύνταξη ή μισθό (10.000-20.000) και επιμένουν για έκπτωση.....

Πλήρη απογοήτευση και απαξίωση της δουλειάς μας.

Δεν έχω όρεξη καν να δουλέψω.

Ειναι κατανοητο ολοι να ζητανε εκπτωση στα παντα λογω της καταστασης αλλα μεχρι ενος σημειου... Αν οπως καποιος μου ειπε, ε και σιγα τι κανεις και θες 60ευρω, για σκεψου ποσα βγαζεις αν σου ρθουνε 100 ατομα, εβγαλες 6000 σε εναν μηνα, ποιος τα βγαζει αυτα? του ειπα να την κανει μονος του αφου δεν ειναι τιποτα και διαολοστειλα απο μεσα μου (παρεπιπτοντως αυτος ειχε Ε1 Ε2 και συνολικα εισοδηματα 23000 περιπου) Ε οχι! Αρνουμαι! Η να παει αλλου (που πραγματικα ελπιζω να πετυχω καποιον να μου πει οτι παιρνει 10-20 ευρω για να μαζεψει πελατεια και να ξεσπασω ολα μου τα νευρα πανω του..) η να κανει τουμπεκι και να σεβαστει την δουλεια μας. Αντε! Μου ανεβηκε η πιεση παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια από τα ίδια και εγώ. Θεωρώ ότι οι αμοιβές μου είναι πολύ ικανοποιητικές αλλά παρ'ολα αυτά έχω γκρίνιες. Οι περισσότεροι δεν μου πληρώνουν τον ΦΠΑ ( με αποτέλεσμα να τον χρεώνομαι οπότε η αμοιβή μου γίνεται ακόμη μικρότερη ) και κάποιοι αφού έχω πεί την τιμή, μου δίνουν ό,τι θέλουν με το έτσι θέλω. Σκέφτομαι συνεχώς ότι κάποιοι έχουν τρομερά αδικο, ειδικά αυτοί με τα πιο υψηλά εισοδήματα. Σημερα πάντως αρνήθηκα να κάνω δήλωση σε συνταξιούχο με εισόδημα 27000 ( του ζήτησα 35 ευρώ ) και μου είπε ότι αυτός δίνει μόνο 20 γιατί τόσα διαθέτει. Συνεχώς νομίζω ότι με πιάνουν κορόιδο και στην τελική πάει χαμένη η δουλειά μου και ο κόπος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγώ εδώ και χρόνια δεν παίρνω χρήματα από 2-3 άτομα που έβλεπα τι σύνταξη πάιρνουν και μάλιστα στον ένα παππού που είναι και άρρωστος μέχρι και πέρυσι του έδινα μαζί με την αποστολή της δήλωσης και 50 ευρώ.

Αλλά δεν λέω για αυτές τις περιπτώσεις. Λέω για άτομα που έχουν μια νορμάλ σύνταξη ή μισθό (10.000-20.000) και επιμένουν για έκπτωση.....

Πλήρη απογοήτευση και απαξίωση της δουλειάς μας.

Δεν έχω όρεξη καν να δουλέψω.

Προσωπικά τους αναφέρω εκ των προτέρων την τιμή (αφού κάνω ένα πρόχειρο έλεγχο με την περσινή δήλωση) και τους δίνω την επιλογή να απευθυνθούν αλλού. Όταν ξεκινάμε την συμπλήρωση της δήλωσης και πέφτουν βροχή οι ερωτήσεις, προσπαθώ να τους εξηγήσω οτι οι ερωτήσεις αυτές δεν χρεώνονται χωριστά και οτι έχω ήδη προβλέψει οτι θα ρωτήσουν τα πάντα. Στην τιμή δεν περιλαμβάνεται φυσικά και η ψυχιατρική συνεδρία που γίνεται ταυτόχρονα με την έκδοση του υπολογισμού εκκαθάρισης. Όταν εκδίδω και την απόδειξη, τους επισημαίνω οτι το 23% τους το ζητά το κράτος και όχι εγώ.

Από την περίοδο δηλώσεων 2010 (Μάρτιο και μετά), όσοι έρχονται την ίδια καραμελίτσα στο στόμα: Κρίση, κρίση, κρίση, κόψε κάτι, είσαι ακριβός. Επειδή δεν πρόκειται να δούμε αλληλεγγύη στο τέλος του μήνα (ενοίκια, πάγια έξοδα), στο τέλος του τριμήνου (ΦΠΑ) και εν γένει καμία ημέρομηνία στο έτος, προτιμώ να μην τους κάνω την δήλωση... Όταν βέβαια έρχονται πελάτες, με δηλώσεις μαύρα χάλια, από γειτονικά γραφεία (που ανοιγουν για ένα φεγγάρι και μετά εξαφανίζονται), που τους ψάχνουν και δεν τους βρίσκουν, όταν τους ρωτάς πόσο έδωσαν πέρσι και σου αποκαλύπτουν εξευτελιστικά ποσά, πλέον δεν μου προκαλεί έκπληξη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη ρε παιδιά ,οι γιατροί τις ρίξανε τις αμοιβές τους? Δε λέω ότι είμαι σαν τους γιατρούς αλλά ειμαι κι εγώ επιστήμονας. Κι εγώ σπούδασα και έκανα μεταπτυχιακό γιατί να ρίξω τις τιμες ειδικά τωρα που τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη ρε παιδιά ,οι γιατροί τις ρίξανε τις αμοιβές τους? Δε λέω ότι είμαι σαν τους γιατρούς αλλά ειμαι κι εγώ επιστήμονας. Κι εγώ σπούδασα και έκανα μεταπτυχιακό γιατί να ρίξω τις τιμες ειδικά τωρα που τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα!

Nαι αμε πολυ!!! Εμενα μου επαιρνε η παιδιατρος 60 για τα διδυμα να τους κανει εμβολιο και τωρα μου παιρνει 80!!!! :D Ε? Πως σου φαινεται??!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...