Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΗΛΙΚΙΑ ΑΝΩ 62 ΕΤΩΝ


a12345

Ερώτηση

Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΙΣΧΥΕΙ ΑΚΟΜΑ ??? ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟ ΤΗΣ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΑ 500 ΕΥΡΩ . ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ . ΠΩΣ ΛΥΝΕΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Γιώργο, η απαλλαγή αυτή ισχύει βάσει της παρ. 3 του άρθρου 31 του ν. 3986/2011

|"Επίσης εξαιρούνται ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις και η ατομική άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, εφόσον δεν έχουν παρέλθει πέντε (5) έτη από την πρώτη έναρξη εργασιών, καθώς και οι περιπτώσεις ατομικών επιχειρήσεων εφόσον για τον επιτηδευματία υπολείπονται τρία (3) έτη από το έτος της συνταξιοδότησής του. Ως έτος συνταξιοδότησης νοείται το 65ο έτος της ηλικίας".

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/12901

Ως έτος συνταξιοδότησης νοείται το 65° έτος της ηλικίας. Από την υπηρεσία μας διευκρινίστηκε, με το έγγραφο Δ12Α 1137025 ΕΞ2011/30.09.2011 και σχετικά με τον υπολογισμό της ηλικίας, να εξαιρούνται όσοι γεννήθηκαν πριν από την 1/1/49.

Άρα, πρέπει να απευθυνθείς στο ταχις για διευκρινίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

] ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ , ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ , ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΜΑΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΑΠΟ 62 ΕΩΣ 65 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ 66 ΕΤΩΝ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΔΙΑΤΥΠΩΝΟΥΝ ΤΟΝ ΝΟΜΟ , ΜΑΛΛΟΝ ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ...... ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΩ ΤΩΝ 66 ΕΤΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΑΝ ΧΡΕΩΝΟΥΝ Η ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε επαγγελματια με εναρξη 01/03/2011 πριν την οριστικη υποβολη του βγαζει τελος επιτηδευματος 416,67.εχει καταργηθει η απαλλαγη για τα πρωτα ετη?χρειαζεται να συμπληρωσω καποιον αλλο κωδικο?δεν βλεπω πουθενα κάποιον κωδικό που να αφορα αυτο το θεμα.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε επαγγελματια με εναρξη 01/03/2011 πριν την οριστικη υποβολη του βγαζει τελος επιτηδευματος 416,67.εχει καταργηθει η απαλλαγη για τα πρωτα ετη?χρειαζεται να συμπληρωσω καποιον αλλο κωδικο?δεν βλεπω πουθενα κάποιον κωδικό που να αφορα αυτο το θεμα.ευχαριστω

Καλησπέρα

Δεν έχει καταργηθεί η απαλλαγή αλλά, εξετάστε αν ήταν πριν την πενταετία επαγγελματίας έστω και μια μέρα και αν όχι, θα πρέπει να μιλήσετε με την ΓΓΠΣ. Δεν χρειάζεται η συμπλήρωση κάποιου ειδικού κωδικού.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.μήπως έχει να κάνει με το ότι ειναι αλλοδαπός?απίθανο αλλά απότι μου λέει δεν είχε ξανακάνει έναρξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

2 TETOIEΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ.

Ο ΕΝΑΣ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ ΩΣ ΑΓΡΟΤΗΣ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΓΙΑ 1 ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ

ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΕΠΑΝΕΝΑΡΞΗ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΛΕΙΣΕ 5ΕΤΙΑ

Ο ΑΛΛΟΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΑ 65 ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΑΦΟΥ ΗΡΘΕ ΤΟ ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΤΗ ΔΩΛΩΣΗ

ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΟΥΝ ΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ 65 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΤΟ 500ΑΡΙΚΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...