Προς το περιεχόμενο

ΠΟΣΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ;;;;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΧΩ

ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ

Ο ΣΥΖΥΓΟΣ 29.000(μισθοί+ενοίκια) 8.000

Η ΣΥΖΥΓΟΣ 4.000(ενοίκια) 13.000

ΤΕΛΙΚΑ , ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ???? 29000+4000=33000 ή 29000+13000=42000 ???????

Η σύζυγος θα φορολογηθεί με τα τεκμήρια ή αυτά υπολογίζονται σε οικογενειακό επίπεδο ???????

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η εμφάνιση δεν μου βγήκε όπως ήθελα, διορθώνω

Τα πρώτα ποσά για τον καθένα αφορούν εισόδημα, τα δεύτερα αφορούν τεκμήρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποδείξεις σου θα πρέπει να είναι σε συνάρτηση με το μεγαλύτερο εκ των 2 εισοδημάτων. δλδ αν τα τεκμαρτά είναι μεγαλύτερα τότε με βάση αυτά.

Σε κάθε περίπτωση οι συνολικές αποδείξεις δεν μπορούν να ξεπεράσουν τα 15.000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση οι συνολικές αποδείξεις δεν μπορούν να ξεπεράσουν τα 15.000€.

'Η μήπως τις 30.000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Η μήπως τις 30.000?

'Η μήπως τις 30.000?

ναι για έγγαμους είναι 30.000€ για τον άγαμο είναι 15.000€

Επίσης για το 1ο ερώτημα βρήκα τα παρακάτω:

"Σε περίπτωση που το συνολικό οικογενειακό πραγματικό εισόδημα (φορολογητέο και αφορολόγητο) είναι μεγαλύτερο του αθροίσματος των τεκμηρίων, τότε η φορολόγηση γίνεται με βάση τα πραγματικα εισοδήματα κάθε συζύγου. Το ίδιο συμβαίνει και όταν είναι μεν το άθροισμα των τεκμηρίων μεγαλύτερο του συνολικού πραγματικού οικογενειακού εισοδήματος, αλλά το συνολικό πραγματικό οικογενειακό εισόδημα προσαυξημένο κατά 20%, είναι μεγαλύτερο του αθροίσματος των τεκμηρίων. Σε κάθε άλλη περίπτωση η φορολογία γίνεται με βάση τα τεκμήρια. Εδώ διακρίνουμε δύο περιπτώσεις. Πρώτον, και οι δύο σύζυγοι έχουν μεγαλύτερα τεκμήρια από το πραγματικό τους εισόδημα, οπότε κάθε σύζυγος φορολογείται βασει των τεκμηρίων του. Δέυτερον, ο ένας σύζυγος δεν έχει τεκμήρια ή τα τεκμήριά του είναι μικρότερα του πραγματικού εισοδήματός του, ενώ ο άλλος σύζυγος έχει τεκμήρια μεγαλύτερα από το πραγματικό του εισόδημα. Σε αυτή την περίπτωση, ο πρώτος σύζυγος φορολογείται βάσει του πραγματικού του εισοδήματος, ενώ ο δεύτερος φορολογείται βάσει των τεκμηρίων του, τα οποία όμως έχουν μειωθεί κατά το ποσό που περισσεύει από τον πρώτο σύζυγο (καλυψη τεκμηρίου από το οικογενειακό εισόδημα)."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποδείξεις σου θα πρέπει να είναι σε συνάρτηση με το μεγαλύτερο εκ των 2 εισοδημάτων. δλδ αν τα τεκμαρτά είναι μεγαλύτερα τότε με βάση αυτά.

Σε κάθε περίπτωση οι συνολικές αποδείξεις δεν μπορούν να ξεπεράσουν τα 15.000€.

Ακριβώς ότι σου γράφει ο συνάδελφος (...........τις 15.000 ανά φορολογούμενο, δηλαδή 30.000 το ζευγάρι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος για τα εισοδήματα που γράφονται στα πληροφοριακά στοιχεία πιν. 6

και ειδικότερα στον κωδ. 431 απαιτούνται αποδείξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Αρης

καλησπερα σας.

ειμαι αγαμος 34 χρονων

εχω 13000 ευρω καθαρο εισοδημα

και ενα ι.χ 2000 κυβικα...νοικιαζω σπιτι 55τ.μ 400 ευρω

τι αποδειξεις πρεπει να μαζεψω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος για τα εισοδήματα που γράφονται στα πληροφοριακά στοιχεία πιν. 6

και ειδικότερα στον κωδ. 431 απαιτούνται αποδείξεις;

οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας.

ειμαι αγαμος 34 χρονων

εχω 13000 ευρω καθαρο εισοδημα

και ενα ι.χ 2000 κυβικα...νοικιαζω σπιτι 55τ.μ 400 ευρω

τι αποδειξεις πρεπει να μαζεψω?

το 25% των πραγματικων ή τεκμαρτων εισοδηματων σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας.

ειμαι αγαμος 34 χρονων

εχω 13000 ευρω καθαρο εισοδημα

και ενα ι.χ 2000 κυβικα...νοικιαζω σπιτι 55τ.μ 400 ευρω

τι αποδειξεις πρεπει να μαζεψω?

καλησπερα σας.

ειμαι αγαμος 34 χρονων

εχω 13000 ευρω καθαρο εισοδημα

και ενα ι.χ 2000 κυβικα...νοικιαζω σπιτι 55τ.μ 400 ευρω

τι αποδειξεις πρεπει να μαζεψω?

το 25% του εισοδήματος σου... δλδ 3.250€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 25% του εισοδήματος σου... δλδ 3.250€

με ολο το σεβασμο αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θελει 3250 ευρω αποδειξεις...δεν γνωριζεις τα τεκμηρια του...δεν ξερεις το ετος κυκλοφοριας του αυτοκινητου οποτε δεν μπορεις να βγαλεις σωστο τεκμηριο...δευτερον δεν γνωριζεις την τιμη ζωνης του σπιτιου που νοικιαζει που εχει και αυτο τεκμηριο....οποτε καλο ειναι χωρις στοιχεια να μην δινουμε απαντησεις και βρεθουμε εκτεθειμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ολο το σεβασμο αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θελει 3250 ευρω αποδειξεις...δεν γνωριζεις τα τεκμηρια του...δεν ξερεις το ετος κυκλοφοριας του αυτοκινητου οποτε δεν μπορεις να βγαλεις σωστο τεκμηριο...δευτερον δεν γνωριζεις την τιμη ζωνης του σπιτιου που νοικιαζει που εχει και αυτο τεκμηριο....οποτε καλο ειναι χωρις στοιχεια να μην δινουμε απαντησεις και βρεθουμε εκτεθειμενοι.

με ολο το σεβασμο αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θελει 3250 ευρω αποδειξεις...δεν γνωριζεις τα τεκμηρια του...δεν ξερεις το ετος κυκλοφοριας του αυτοκινητου οποτε δεν μπορεις να βγαλεις σωστο τεκμηριο...δευτερον δεν γνωριζεις την τιμη ζωνης του σπιτιου που νοικιαζει που εχει και αυτο τεκμηριο....οποτε καλο ειναι χωρις στοιχεια να μην δινουμε απαντησεις και βρεθουμε εκτεθειμενοι.

έχεις απόλυτο δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Άρα, όπως καταλαβαίνω, η κάλυψη των τεκμηρίων είναι οικογενειακή υπόθεση. Αν ο σύζυγος υπερκαλύπτει με τα εισοδήματά του τα δικά του τεκμήρια, τη διαφορά τη χρησιμοποιεί για την κάλυψη των τεκμηρίων της συζύγου.

Ανεξάρτητα από την περίπτωσή μου, εντελώς πληροφοριακά, αν τα τεκμήρια είναι μεγαλύτερα των εισοδημάτων, μπορούμε να επικαλεστούμε ανάλωση εισοδήματος προηγουμένων ετών για την κάλυψή τους ώστε να μη προκύψει φόρος ?????

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...