Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΟΑΕΕ: Ποιοι δικαιούνται αλλαγής κατηγορίας


Γιάννης Β.

Ερώτηση

ΟΑΕΕ: Ποιοι δικαιούνται αλλαγής κατηγορίας

Σύμφωνα με απόφαση των συναρμόδιων υπουργείων, δικαίωμα επιλογής στην αμέσως κατώτερη ή στη δεύτερη κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία από την κατηγορία στην οποία υπάγονται υποχρεωτικά έχουν οι ασφαλισμένοι του ΟΑΕΕ που δεν έχουν ληξιπρόθεσμη οφειλή ή έχουν υπαχθεί σε ρύθμιση οφειλόμενων εισφορών και είναι ενήμεροι.

Επίσης, δικαίωμα επιλογής έχουν και οι ασφαλισμένοι του ΟΑΕΕ που είχαν επιλέξει να μεταταχθούν προαιρετικά σε ανώτερη ασφαλιστική κατηγορία και θέλουν να υπαχθούν σε αυτήν που εντάσσονται.

Η κατάταξη σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία ισχύει για όσο χρόνο οι ασφαλισμένοι είναι ενήμεροι.

Ασφαλισμένοι που έχουν υπαχθεί σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία έως 31.12.2014 κατατάσσονται αυτοδίκαια από 01.01.2015 στην κατηγορία που θα υπάγονταν εάν δεν είχαν υποβάλει αίτηση.

Ασφαλισμένοι που επέλεξαν κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία μπορούν οποτεδήποτε να επανέλθουν στην ανώτερη κατηγορία με αίτησή τους.

Το δικαίωμα επιλογής κατάταξης σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία ασκείται με αίτηση του ασφαλισμένου και ισχύει έως την 31.12.2014.

Ασφαλισμένοι που έχουν ασκήσει ή θα ασκήσουν το δικαίωμα προκαταβολής εισφορών με την έκπτωση του άρθρου 48 του ν. 3943/2011 δύνανται να ασκήσουν παράλληλα και το δικαίωμα επιλογής κατάταξης σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία.

Η αίτηση κατάταξης σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία υποβάλλεται στο αρμόδιο, Περιφερειακό Τμήμα του ΟΑΕΕ το οποίο εκδίδει τη σχετική πράξη κατάταξης.

Ισχυει το παραπανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εχει πάει κανένας στον ΟΑΕΕ για την συγκεκριμένη μείωση?

Στον ΟΑΕΕ Πειραιά , την προηγούμενη Δευτέρα μου είπαν πως δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα από την υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.et.gr/ind...mid=108&lang=el

Νόμος 4075

Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 89 - 11.04.2012 στις 11.04.2012

ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΦΟΡΕΩΝ, ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΟΔΗΓΙΑ 2010/18/ΕΕ ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ.

Έχω κάνει επιστολή από 27/04/2012 στον ΟΑΕΕ Αθηνών, με σφραγίδα και αριθμό πρωτοκόλλου. Θα ισχυρίζονται διαρκώς οτι δεν έχουν ενημέρωση τουλάχιστον μέχρι και 30/06, για να "φάμε" και το 3ο τρίμηνο με τα ίδια ποσά. Εν τω μεταξύ, ισχυρίζονται οτι από τον επόμενο μήνα της αιτήσεως, γίνεται η μείωση, άρα μπορεί να χάσουν πολλοί και τον Ιούνιο, άρα παπαλα....

...Και μέντολες.

Κλείστε την βάνα των χρημάτων και ας βάλουν τις "συντάξεις" που θα πάρουμε οι 30+ εκεί που δεν πιάνει μελάνι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και στον ΟΑΕΕ Βόλου προχθές που ρώτησα μου είπαν ότι δεν έχουν καμμιά ενημέρωση και χωρίς ενημέρωση δεν γίνεται καμμιά αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όλα τα τμήματα του ΟΑΕΕ υποχρεούνται στην παραλαβή αιτημάτων αλλαγής ασφ κατηγορίας. Ο Νόμος υφίσταται, αλλά πρέπει να εκδοθεί εγκύκλιος πάνω σε αυτό, προκειμένου να δούμε αν θα πιαστεί από την 1η του επόμενου μήνα της αίτησης ή από την 1η του επόμενου μήνα εφαρμογής της εγκυκλίου.

Για τον φίλο που πήγε στον ΟΑΕΕ Βόλου και του είπαν πως γίνεται καμία αίτηση, θα πρέπει να γνωρίζει ότι είναι υποχρεωμένος ο Φορέας να δεχτεί την αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΥΙΑΝΝΙΣ

Αν τελικα το προβλημα ειναι η αλλαγη κατηγοριας (και ανοιγουμε θεμα συζητησης),τοτε νομιζω συμφωνα με την ταπεινη μου αποψη οτι ξεκιναμε απο λαθος βαση.

Γιατι

1)Η μειωση δεν ξεπερνα τα 50 ευρω τον μηνα.(Και βεβαια θα τα χρωσταμε στο μελλον δεν τα χαριζουν !!).

2)Για να υπαχθεις πρεπει να εισαι ενημερος.Ας μου πει καποιος το ποσοστο των ενημερων επαγγελματιων ολων των κλαδων.

3)Ας δουμε το θεμα πολυ πιο σοβαρα,γιατι ολοι μας θα εχουμε θεμα σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα !!

Τι εννοω.

Οι δουλιες ολων μας εχουν μειωθει οπως επισης και τα λειτουργικα μας εξοδα.Δεν ξερουμε τι ακριβως θα συμβει στο αμεσο μελλον.Η ανεργια καλπαζει και θα καλπαζει !! Που σημαινει ακομα μεγαλυτερη πτωση του τζιρου μας.Εκτος αυτων εχουμε και ολες τις νεες επιβαρυνσης των νεων φορων!!

Προσωπικα πληρωνα (γιατι τωρα δεν μπορω πλεον !) περιπου 850 ευρω το μηνα για να παρω συνταξη περιπου 1600-1700 ευρω. Οι ιατρικες καλυψεις ηταν νορμαλ .Σημερα μου λενε οτι θα παρω ποσο συνταξης (μετα απο τοσα χρονια πληρωμων μου ) 700-800 ευρω.Η παροχες δεν εχουν καμμια σχεση με το παρελθον!!(βεβαια εγω σημερα που μιλαμε δεν εχω γιατι δεν μπορω να πληρωσω ουτε να ρυθμισω)!

Αυτοι λοιπον οι κυριοι,σημερα μου ζητουν να δωσω τα ιδια χρηματα,χωρις κανενας υπευθυνος της κυβερνησης να λαμβανει υποψιν του τα ανωτερω.

ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΤΙΣ ΜΙΣΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ? ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΜΙΣΟ .ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΚΛΕΒΕΣ,ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΧΡΩΣΤΑΩ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ Η ΚΡΙΣΗ ΚΑΝΤΑ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΝΑ ΣΤΟ ΔΩΣΩ !

Συμπερασματικα, ετσι οπως το συνεχιζουν θα κλεισουν σιγουρα πρωτα αυτοι και μετα εμεις.Οι επαγγελματιες παλιοι και νεοι δεν μπορουν πλεον να πληρωνουν με τον παλιο τιμοκαταλογο τους χωρις να εχουν καλυτερη μεταχειρηση!!!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ !!

ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΙ !!! ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ TOYΣ !!!!!

SOS!!!!!!!!!!!!

ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα πήγα στον ΟΑΕΕ και δέχτηκαν κανονικά την αίτηση για πελάτη που είναι στη δεύτερη κατηγορία. Κατεβαίνει στην πρώτη και γλιτώνει περίπου 95 ευρώ το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν τελικα το προβλημα ειναι η αλλαγη κατηγοριας (και ανοιγουμε θεμα συζητησης),τοτε νομιζω συμφωνα με την ταπεινη μου αποψη οτι ξεκιναμε απο λαθος βαση.

Γιατι

1)Η μειωση δεν ξεπερνα τα 50 ευρω τον μηνα.(Και βεβαια θα τα χρωσταμε στο μελλον δεν τα χαριζουν !!).

2)Για να υπαχθεις πρεπει να εισαι ενημερος.Ας μου πει καποιος το ποσοστο των ενημερων επαγγελματιων ολων των κλαδων.

3)Ας δουμε το θεμα πολυ πιο σοβαρα,γιατι ολοι μας θα εχουμε θεμα σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα !!

Τι εννοω.

Οι δουλιες ολων μας εχουν μειωθει οπως επισης και τα λειτουργικα μας εξοδα.Δεν ξερουμε τι ακριβως θα συμβει στο αμεσο μελλον.Η ανεργια καλπαζει και θα καλπαζει !! Που σημαινει ακομα μεγαλυτερη πτωση του τζιρου μας.Εκτος αυτων εχουμε και ολες τις νεες επιβαρυνσης των νεων φορων!!

Προσωπικα πληρωνα (γιατι τωρα δεν μπορω πλεον !) περιπου 850 ευρω το μηνα για να παρω συνταξη περιπου 1600-1700 ευρω. Οι ιατρικες καλυψεις ηταν νορμαλ .Σημερα μου λενε οτι θα παρω ποσο συνταξης (μετα απο τοσα χρονια πληρωμων μου ) 700-800 ευρω.Η παροχες δεν εχουν καμμια σχεση με το παρελθον!!(βεβαια εγω σημερα που μιλαμε δεν εχω γιατι δεν μπορω να πληρωσω ουτε να ρυθμισω)!

Αυτοι λοιπον οι κυριοι,σημερα μου ζητουν να δωσω τα ιδια χρηματα,χωρις κανενας υπευθυνος της κυβερνησης να λαμβανει υποψιν του τα ανωτερω.

ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΤΙΣ ΜΙΣΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ? ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΜΙΣΟ .ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΚΛΕΒΕΣ,ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΧΡΩΣΤΑΩ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ Η ΚΡΙΣΗ ΚΑΝΤΑ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΝΑ ΣΤΟ ΔΩΣΩ !

Συμπερασματικα, ετσι οπως το συνεχιζουν θα κλεισουν σιγουρα πρωτα αυτοι και μετα εμεις.Οι επαγγελματιες παλιοι και νεοι δεν μπορουν πλεον να πληρωνουν με τον παλιο τιμοκαταλογο τους χωρις να εχουν καλυτερη μεταχειρηση!!!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ !!

ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΙ !!! ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ TOYΣ !!!!!

SOS!!!!!!!!!!!!

ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Αγαπητοί συνάδελφοι,ο συνάδελφος τα "είπε" όλα σε μερικές αράδες και μερικοί (μάλλον οι πιό πολλοί) από εμάς

ρωτάμε να μάθουμε πως θα καταφέρουμε να γλυτώσουμε,προσωρινώς ΕΝΝΕΝΗΝΤΑ ΕΥΡΩ τον μήνα,λες και μόνο

αυτά τα εννενήντα ευρώ μας λείψανε και δεν ΜΠΟΡΟΥΜΕ να πληρώσουμε το ΤΕΒΕ μας.

Δεν σκέφτεται σχεδόν κανένας ότι ΠΡΩΤΟΝ το ποσό,που πληρώνουμε δεν εκπίπτει ως δαπάνη,ΔΕΥΤΕΡΟΝ οι

προσαυξήσεις τον χρόνο ανέρχονται στο ποσό του 14% (τοκογλυφία) ΤΡΙΤΟΝ όσο δεν το πληρώνεις δεν έχεις

περίθαλψη,αλλά και όταν το ρυθμίσεις,πληρώνεις ΚΑΙ την περίθαλψη ΚΑΙ με προσαύξηση μάλιστα και ΤΕΤΑΡΤΟ

κάθε φορά μας βομβαρδίζουν από τα ΜΜΕ ότι κινδυνεύουμε να μην πάρουμε ΠΟΤΕ σύνταξη,τότε γιατί θα πρέπει

να μας απασχολεί τόσο πολύ αν θα ΚΑΤΩΡΘΩΣΟΥΜΕ να πληρώσουμε μειωμένο το ΤΕΒΕ κατά ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ

ποσό. :angry: :angry:

Αγαπητοί συνάδελφοι,προσωπικά,αλλά και η συζυγός μου δουλεύουμε σαν τα ΜΟΥΛΑΡΙΑ από το πρωί μέχρι τις

10.00 το βράδυ και εντούτοις μας "καταφέρανε" μετά από δεκαέξι χρόνια,που δεν είχαμε καθυστερήσει ποτέ τις

πληρωμές,να μην μπορούμε να πληρώσουμε πλέον το ΤΕΒΕ μας.

Ο Θεός να μας φυλάει λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο Θεός δεν έχει ανάγκη ούτε από περίθαλψη, ούτε από σύνταξη (αν και βρήκε χρόνο να αράξει έστω και μια ημέρα-εμείς πάλι όχι).

Είτε θα ξεκινήσει ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ σύνταξη για ΟΛΟΥΣ τους ασφαλισμένους ΟΛΩΝ των ταμείων (από 01/01/1980 και μετά) και ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ, θα υπολογιζονται εισφορές των ελ.επαγ/τιών βάση του τζίρου τους (ας τους ελέγξει η εφορία και ας τους κόψει τον κώλο αν κλέβουν, εγώ σαν μ@λάκας κόβω τις αποδείξεις μου και δεν έχω πρόβλημα, ας κοπεί το "μπακάλικο" επάγγελμα και ας ψοφήσουν οι κάθε είδους "αλεξιπτωτιστές" σε όλα τα επαγγέλματα).

Και σε τελική ας ισχύσει αυτό που λέω εδώ και δεκαετία στους δικούς μου: 3 επιλογές στην ασφάλιση: Είτε στο Δημόσιο αποκλειστικά, είτε στον Ιδιωτικό αποκλειστικά (εδώ όμως το Κράτος θα πρέπει να θέσει τετοιους κανόνες ώστε ΚΑΝΕΝΑΣ τυχαίος ή απατεώνας να μην μπορεί να συμμετάσχει), είτε καθόλου ασφάλιση.

Αν δεν είχαν φαγωθεί τα αποθεματικά των ταμείων ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ τα τελευταία 35 χρόνια, δεν θα υπήρχε θέμα με τις συντάξεις. Με τις τρέχουσες εισφορές θα υπήρχε πάντα θέμα λόγω οικονομικής κατάστασης. Σε κάθε περίπτωση όμως, είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ να δίνεις σε κάποιον το 80% του μισθού που πληρωνόταν την καλύτερη πενταετία της τελευταίας 10ετίας της ασφαλίσεώς του... Στην ουσία πληρώνει ψίχουλα για 30-32 χρόνια και φορτσάρει για μια πενταετία... Και εγώ ο μ@λάκας, είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω όσα γουστάρει να χρεώσει ο ΓΑΜΩ-ΟΑΕΕ για 30 χρόνια (10 υποχρεωτικές κλάσεις 3ετους διάρκειας). Έχω, δεν έχω εισόδημα... Και με κουτσουρεμένη απαλλαγή από το ΦΟΡΟ και ΟΧΙ από το εισόδημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο Θεός δεν έχει ανάγκη ούτε από περίθαλψη, ούτε από σύνταξη (αν και βρήκε χρόνο να αράξει έστω και μια ημέρα-εμείς πάλι όχι).

Είτε θα ξεκινήσει ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ σύνταξη για ΟΛΟΥΣ τους ασφαλισμένους ΟΛΩΝ των ταμείων (από 01/01/1980 και μετά) και ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ, θα υπολογιζονται εισφορές των ελ.επαγ/τιών βάση του τζίρου τους (ας τους ελέγξει η εφορία και ας τους κόψει τον κώλο αν κλέβουν, εγώ σαν μ@λάκας κόβω τις αποδείξεις μου και δεν έχω πρόβλημα, ας κοπεί το "μπακάλικο" επάγγελμα και ας ψοφήσουν οι κάθε είδους "αλεξιπτωτιστές" σε όλα τα επαγγέλματα).

Και σε τελική ας ισχύσει αυτό που λέω εδώ και δεκαετία στους δικούς μου: 3 επιλογές στην ασφάλιση: Είτε στο Δημόσιο αποκλειστικά, είτε στον Ιδιωτικό αποκλειστικά (εδώ όμως το Κράτος θα πρέπει να θέσει τετοιους κανόνες ώστε ΚΑΝΕΝΑΣ τυχαίος ή απατεώνας να μην μπορεί να συμμετάσχει), είτε καθόλου ασφάλιση.

Αν δεν είχαν φαγωθεί τα αποθεματικά των ταμείων ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ τα τελευταία 35 χρόνια, δεν θα υπήρχε θέμα με τις συντάξεις. Με τις τρέχουσες εισφορές θα υπήρχε πάντα θέμα λόγω οικονομικής κατάστασης. Σε κάθε περίπτωση όμως, είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ να δίνεις σε κάποιον το 80% του μισθού που πληρωνόταν την καλύτερη πενταετία της τελευταίας 10ετίας της ασφαλίσεώς του... Στην ουσία πληρώνει ψίχουλα για 30-32 χρόνια και φορτσάρει για μια πενταετία... Και εγώ ο μ@λάκας, είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω όσα γουστάρει να χρεώσει ο ΓΑΜΩ-ΟΑΕΕ για 30 χρόνια (10 υποχρεωτικές κλάσεις 3ετους διάρκειας). Έχω, δεν έχω εισόδημα... Και με κουτσουρεμένη απαλλαγή από το ΦΟΡΟ και ΟΧΙ από το εισόδημα...

Εσύ τουλάχιστον στον ΟΑΕΕ, αν δεν έχεις δουλειά, κλείνεις το μαγαζί, κάνεις διακοπή και ΔΕΝ πληρώνεις εισφορές. Εγώ που είμαι μηχανικός όμως, δεν μπορώ να κλείσω κανένα μαγαζί ακόμα και να το θέλω, και με 0 εισόδημα υποχρεούμαι να πληρώνω πολλά παραπάνω από εσένα. Πίστεψέ με υπάρχουν και μεγαλύτερα μπ@@δέλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΥΙΑΝΝΙΣ

Προσωπικα πιστευω οτι το θεμα ειναι πολυ μεγαλο και ολοι μας μαζι πρεπει κατι να κανουμε για να αποφευχθουν τα χειροτερα.

Βασικα πιστευω αυτο το ταμειο (οπως και τα αλλα ),θα δουν το θεμα (οπως ολες οι δημοσιες υπηρεσιες) παρα πολυ αργα.Δηλαδη οταν θα φτασουν στο απροχωρητο και δεν θα εχουν εσοδα.

Τα πραγματα ειναι πιο απλα.

Ας το δουν σαν επιχειρηση.Τι κανεις οταν πεφτουν οι πωλησεις σου !Πρωτα απο ολα περικοπες ελαστικων δαπανων και δευτερον ευρεση τροπων διατηρησης πωλησεων και γιατι οχι αυξηση.

Στην προκειμενη περιπτωση του ΟΑΕΕ υπαρχει προβλημα εισπραξεων.Πολυ φυσιολογικο αφου δεν εχουν χρηματα οι πελατες τους.

Τι θα κανουμε ?

Θα κρατησουμε τις ιδιες τιμες ? Οχι βεβαια !! Αφου στο κατω- κατω της γραφης,οι ποιοτητα παροχων πλεον ειναι κατω του μετριου γιατι να ζηταμε τις ιδιες εισφορες απο τους ανθρωπους ?

Μειωνουμε λοιπον αναλογικα τις εισφορες συγκρινοντας την ποιοτητα των παροχων μας και βγαζουμε εναν νεο τιμοκαταλογο.

Τοτε ειναι σιγουρο οτι θα αρχισουν να μαζευουν τα λεφτα τους και εμεις θα ημαστε ολοι μια χαρα .Οταν μιλαμε για τιμοκαταλογο δεν μιλαμε να δεις πρωτα αν βγαινουν οι συνταξεις που εχω να πληρωσω ,τα λειτουργικα μου εξοδα κλπ!!

Αυτο ειναι δικο σου προβλημα που εκανες κακοδιαχειρηση.Αν δεν βγαινεις παρε δανεια κοψε λειτουργικες σου δαπανες κοψε το κεφαλι σου τελικα.Μην μου ζητας εμενα γιατι εγω δεν σε επελεξα με υποχρεωσες να σε επιλεξω τσαμπουκα !!

Ε απο μενα δεν θα παρετε τιποτα αν δεν βρειτε λυση!!!

Με κλεβετε και δεν γουσταρω αλλο πια !! 28 χρονια σας πληρωνω !!Και τωρα δεν εχω περιθαλψη οπως τα εχετε κανει!!

ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΛΑΜΟΓΙΑ !!ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΠΛΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ !!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΟΡΕΩΝ

ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβώς έτσι.

Κι εγώ μετά από 16 χρόνια, πρώτη φορά που χρωστάω στη ζωή μου.

Έχω οφειλή από τον Αύγουστο του 2011 και ενώ μπήκα σε ρύθμιση τον Μάρτιο, τελικά δεν μπόρεσα να δώσω δίμηνο+πρώτη δόση μαζί (καθυστέρηση υποβολής δηλώσεων) και την έχασα. Τώρα βέβαια έχω μαζέψει κάποια χρήματα αλλά δεν τους δίνω φράγκο.

Σκέφτηκα να ζητήσω μείωση της κλίμακας αλλά πιστεύω ότι πολύ σύντομα - αν συνεχίσουν στο ίδιο βιολί - τα ταμεία θα καταρρεύσουν οπότε αναμένω......

Καλά θα ήταν βέβαια μέσω των συλλόγων να ΑΠΑΙΤΗΘΕΙ κάποιο άλλο κοστολόγιο, ώστε να το δούμε όλοι διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Χρήστος

εκδόθηκε και η εγκύκλιος, δεν υπάρχει καμία δυνατότητα στον ΟΑΕΕ να αρνηθεί την εφαρμογή της

http://taxalia.blogs..._6280.html#more

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδια καλημερα. Ειχα κανει αιτηση στις 8.5.12. Σημερα μου ηρθε το ΤΕΒΕ στην ιδια κατηγορια και απο οτι μαθαινω σε ολους ιδιο ηρθε. Μας κοροιδευουν; Η αποφαση δεν λεει το αμεσως επομενο προς εκδοση διμηνο;;; ξερει κανενας; στο αρμοδια γραφεια του ΟΑΕΕ λενε οτι δεν ξερουν τιποτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΝΑΝΤΙΑ

Σε όσους κατεθεσαν αιτηση μετα την εκδοση του νομου αλλα πριν την υποργικη αποφαση (το Μάιο) θα ισχυσει από το δίμηνο Ιουλίου- Αυγούστου. Για να γλιτώσουν ένα δίμηνο, γιατι ειχαν κάνει αίτηση πολλοι το διευκρινησαν ετσι στην υπουργική απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Δείτε:

"

Αρ. πρωτ.: Φ. 80000/ 10255/ 334/6.6.2012

Καθορισμός διαδικασίας για την επιλογή κατάταξης σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία από τους ασφαλισμένους του Ο.Α.Ε.Ε.

Αθήνα, 06.06.2012

Aρ. πρ.: Φ.80000/10255/334 (ΦΕΚ Β' 1849/13-06-2012)

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ

ΘΕΜΑ: «Καθορισμός διαδικασίας για την επιλογή κατάταξης σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία από τους ασφαλισμένους του Ο.Α.Ε.Ε.»

ΑΠΟΦΑΣΗ

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

Έχοντας υπόψη:

αποφασίζουμε:

3. Το δικαίωμα επιλογής κατάταξης σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία ασκείται με αίτηση του ασφαλισμένου, άπαξ και ισχύει έως την 31.12.2014. Η κατάταξη στην υποχρεωτική ασφαλιστική κατηγορία και η καταβολή των αναλογουσών ασφαλιστικών εισφορών στην επιλεγείσα ασφαλιστική κατηγορία αρχίζει από το επόμενο προς έκδοση δίμηνο μετά την ημερομηνία αίτησης.

Στις περιπτώσεις υποβολής αιτήσεων μετά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου 4075/2012 (11.04.2012) και πριν τη δημοσίευση της παρούσας Υπουργικής Απόφασης, οι ασφαλισμένοι κατατάσσονται στην επιλεγείσα ασφαλιστική κατηγορία καταβάλλοντας τις αναλογούσες ασφαλιστικές εισφορές από το αμέσως επόμενο προς έκδοση δίμηνο της δημοσίευσης της παρούσας Υπουργικής Απόφασης.

Η απόφαση αυτή ισχύει από τη δημοσίευση του παρόντος στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Ο Υπουργός Εργασίας & Κοινωνικής Ασφάλισης

Αντώνιος Ρουπακιώτης

"

Η απόφαση που εκδόθηκε στις 6-6-2012, δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ Β' 1849/2012 και είναι εφαρμοστέα από την ημερομηνία δημοσίευσής της δηλαδή από 13-6-2012.

Συνάδελφοι, οι μειώσεις θα γίνουν από το δίμηνο Ιούλιος-Αύγουστος 2012.

Με αυτά και μ' αυτά, όπως λέει και ο συνάδελφος gkazan, πάει το 3ο δίμηνο !!!

Καλημέρα καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Δείτε:

"

Αρ. πρωτ.: Φ. 80000/ 10255/ 334/6.6.2012

Καθορισμός διαδικασίας για την επιλογή κατάταξης σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία από τους ασφαλισμένους του Ο.Α.Ε.Ε.

Αθήνα, 06.06.2012

Aρ. πρ.: Φ.80000/10255/334 (ΦΕΚ Β' 1849/13-06-2012)

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ

ΘΕΜΑ: «Καθορισμός διαδικασίας για την επιλογή κατάταξης σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία από τους ασφαλισμένους του Ο.Α.Ε.Ε.»

ΑΠΟΦΑΣΗ

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

Έχοντας υπόψη:

αποφασίζουμε:

3. Το δικαίωμα επιλογής κατάταξης σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία ασκείται με αίτηση του ασφαλισμένου, άπαξ και ισχύει έως την 31.12.2014. Η κατάταξη στην υποχρεωτική ασφαλιστική κατηγορία και η καταβολή των αναλογουσών ασφαλιστικών εισφορών στην επιλεγείσα ασφαλιστική κατηγορία αρχίζει από το επόμενο προς έκδοση δίμηνο μετά την ημερομηνία αίτησης.

Στις περιπτώσεις υποβολής αιτήσεων μετά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου 4075/2012 (11.04.2012) και πριν τη δημοσίευση της παρούσας Υπουργικής Απόφασης, οι ασφαλισμένοι κατατάσσονται στην επιλεγείσα ασφαλιστική κατηγορία καταβάλλοντας τις αναλογούσες ασφαλιστικές εισφορές από το αμέσως επόμενο προς έκδοση δίμηνο της δημοσίευσης της παρούσας Υπουργικής Απόφασης.

Η απόφαση αυτή ισχύει από τη δημοσίευση του παρόντος στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Ο Υπουργός Εργασίας & Κοινωνικής Ασφάλισης

Αντώνιος Ρουπακιώτης

"

Η απόφαση που εκδόθηκε στις 6-6-2012, δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ Β' 1849/2012 και είναι εφαρμοστέα από την ημερομηνία δημοσίευσής της δηλαδή από 13-6-2012.

Συνάδελφοι, οι μειώσεις θα γίνουν από το δίμηνο Ιούλιος-Αύγουστος 2012.

Με αυτά και μ' αυτά, όπως λέει και ο συνάδελφος gkazan, πάει το 3ο δίμηνο !!!

Καλημέρα καλή δύναμη.

Είναι ακριβώς έτσι όπως τα λέει ο συνάδερφος οι μειώσεις πηγαίνουν για το 4ο δίμηνο και όλες οι αιτήσεις μέχρι σήμερα αρχειοθετούνται να δούμε πότε θα τις εξετάσουν είναι καθολική η απαίτηση για μειωμένες εισφορές.

Επίσης το γραφείο των Αγίων Αναργύρων του ΟΑΕΕ μεταφέρεται (αδειάζει το κτίριο)με εντολή από 23/7/12 έως 31/7/12 και θα ανοίξει 1/8 αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει τον Αύγουστο για να μην υπάρχει ταλαιπωρία του κόσμου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι ακριβώς έτσι όπως τα λέει ο συνάδερφος οι μειώσεις πηγαίνουν για το 4ο δίμηνο και όλες οι αιτήσεις μέχρι σήμερα αρχειοθετούνται να δούμε πότε θα τις εξετάσουν είναι καθολική η απαίτηση για μειωμένες εισφορές.

Επίσης το γραφείο των Αγίων Αναργύρων του ΟΑΕΕ μεταφέρεται (αδειάζει το κτίριο)με εντολή από 23/7/12 έως 31/7/12 και θα ανοίξει 1/8 αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει τον Αύγουστο για να μην υπάρχει ταλαιπωρία του κόσμου;

Καλλιανιώτη μήπως είσαι και Ευβοιώτης νότιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Καλά όλα αυτά με την μείωση ασφαλιστικής κατηγορίας και των σχετικών εισφορών.

Έχει καταλάβει όμως κανένας άν κάποιος άνθρωπος έχει την δυνατότητα να προκαταβάλει τις εισφορές πιο θα είναι το τελικό του όφελος?

Αν κάποιος ξέρει ας στείλει μια ενημέρωση γιατί μου ήρθε σήμερα ελεύθερος επαγγελματίας και με ρωτούσε !!!!!!!

ΜΦΧ

Μπάμπης Χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Καλά όλα αυτά με την μείωση ασφαλιστικής κατηγορίας και των σχετικών εισφορών.

Έχει καταλάβει όμως κανένας άν κάποιος άνθρωπος έχει την δυνατότητα να προκαταβάλει τις εισφορές πιο θα είναι το τελικό του όφελος?

Αν κάποιος ξέρει ας στείλει μια ενημέρωση γιατί μου ήρθε σήμερα ελεύθερος επαγγελματίας και με ρωτούσε !!!!!!!

ΜΦΧ

Μπάμπης Χ

Καλησπέρα

Υπάρχει δυνατότητα μείωσης των ασφαλιστικών εισφορών κατά 1% το μήνα, όταν προπληρωθούν οι εισφορές από 1/7. Η ελάχιστη προπληρωμή δεν μπορεί να είναι μικρότερη των 2 μηνών, ενώ η μέγιστη οι 12 μήνες.

Καλό απόγευμα

Υ.Γ.

Υπάρχουν και τέτοιοι επαγγελματίες σήμερα;

Και εμείς μιλάμε για μειώσεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα 27/7 βγήκε επιτέλους και η εγκύκλιος για την αλλαγή κατηγορίας. Δευτέρα πιστεύω να είναι σε όλα τα Περιφερειακά τμήματα αλλά και ανεβασμένη στο site του ΟΑΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...