Προς το περιεχόμενο

Εξαγορά Υπάρχοντος Λογιστικού Γραφείου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι καλησπέρα

Θέλοντας να μεγαλώσω λίγο τη πελατεία μου , αποφάσισα να κάνω ένα τολμηρό βήμα , αγοράζοντας ενα υπάρχον γραφείο .

Το συγκεκριμένο που εχω υπ΄όψιν μου , εχει περίπου 10 χρόνια στην αγορα , είναι ισόγειο ,σε πολυσύχναστο δρόμο, με πελατεία περίπου 35 Β΄κατηγορίας , εξοπλισμό και προγράμματα . Το 1/3 του εισοδήματος του ειναι απο τις δηλώσεις .

Θά ήθελα τη γνώμη σας για τη κίνηση αυτή κι αν εχετε στο μυαλό σας καποιο κριτηριο για να προσδιορισω την αξια του .

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως δηλώσεις 5ετίας ,τζίρος , καθαρά κέρδη κ.λ.π. Κοίταξε εάν υπάρχουν έγγραφες συμφωνίες με πελάτες(συμφωνητικά) για αμοιβές ανά μήνα / έτος κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους πελάτες ποιος τους ρώτησε αν θέλουν να εξαγοραστούν απο εσένα;

Πολύ δύσκολος ο προσδιορισμός αξίας.

<Η συμφωνία μας θα ειναι να μεινει καποιο χρονικο διαστημα , ωστε να με συστησει στους πελατες . Βεβαια υπάρχει ο κινδυνος να φύγουν καποιοι , αλλα αυτο ειναι και στο χερι μου να τους κρατησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ποσο θα "αγορασεις" το πελατολογιο?

επειτα ποια ειναι η "ποιοτητα" του πελατολογιου?

λαβε υπ'οψιν σου ποσοι απο αυτους ειναι καθαροι με την εφορια,ποσοι πληρωνουν τον λογιστη,ποσοι ειναι ετοιμοι να "φουνταρουν" (εχουμε και κριση).

παμε στον πωλητη-λογιστη:

τι φημη εχει αυτος στην αγορα?μπαινει στο μαγαζι πελατεια η δεν θελουν να περνουν ουτε απ'εξω?

ειναι καλο η κακο που σε συστηνει αυτος σε πελατες?

τους πελατες πως τους εμαθε?εισπρατει καθε μηνα την αμοιβη του η τα παιρνει απο το ....φπα?

τους εμαθε να πληρωνουν κανονικα το φπα και τον φορο εισοδηματος η ηταν "παιχνιδιαρης"?

Αυτο που θελω να σου πω με τα παραπανω ειναι να ψαχτεις γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι Προσεχε μην παρεις φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 χρόνια 35 πελάτες μάλλον φύκια για μεταξωτές κορδέλες...Η έδρα θα μεταφερθεί στου πωλητή; Γιατί εάν όχι χλωμό να ακολουθήσουν οι "δηλώσεις". Βέβαια εάν είναι μικρό το ποσό αγοράς...Αλλάζει το θέμα..Γνώμη μου να κόψει μηνιαίες αποδείξεις και να σου "δείξει" ρευστότητα.Κανόνια, καλοπληρωτές, τα πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος γιατί το πουλάει;

Σιχάθηκε ο άνθρωπος. :)

Εχει προβλημα υγείας , ετσι λεει τουλάχιστον.

Αν δεν έχει ακόμη, θα αποκτήσει σίγουρα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ποσο θα "αγορασεις" το πελατολογιο?

επειτα ποια ειναι η "ποιοτητα" του πελατολογιου?

λαβε υπ'οψιν σου ποσοι απο αυτους ειναι καθαροι με την εφορια,ποσοι πληρωνουν τον λογιστη,ποσοι ειναι ετοιμοι να "φουνταρουν" (εχουμε και κριση).

παμε στον πωλητη-λογιστη:

τι φημη εχει αυτος στην αγορα?μπαινει στο μαγαζι πελατεια η δεν θελουν να περνουν ουτε απ'εξω?

ειναι καλο η κακο που σε συστηνει αυτος σε πελατες?

τους πελατες πως τους εμαθε?εισπρατει καθε μηνα την αμοιβη του η τα παιρνει απο το ....φπα?

τους εμαθε να πληρωνουν κανονικα το φπα και τον φορο εισοδηματος η ηταν "παιχνιδιαρης"?

Αυτο που θελω να σου πω με τα παραπανω ειναι να ψαχτεις γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι Προσεχε μην παρεις φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Controller Διάβασε προσεκτικά αυτά που σου γράφει ο συνάδελφος . Είναι πολύ σημαντικά και χαρακτηριστικά για την αγορά που θέλεις να κάνεις. Τέτοια εποχή, τέτοια αγορά την βρίσκω πολύ επικίνδυνη. Πως θα τον πληρώσεις, πόσοι θα μείνουν ; Αν είναι να αγοράσεις φέσια, κάνε καλύτερα ένα ταξίδι στην Πόλη...Πρόσεχε, φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Controller Διάβασε προσεκτικά αυτά που σου γράφει ο συνάδελφος . Είναι πολύ σημαντικά και χαρακτηριστικά για την αγορά που θέλεις να κάνεις. Τέτοια εποχή, τέτοια αγορά την βρίσκω πολύ επικίνδυνη. Πως θα τον πληρώσεις, πόσοι θα μείνουν ; Αν είναι να αγοράσεις φέσια, κάνε καλύτερα ένα ταξίδι στην Πόλη...Πρόσεχε, φίλε.

Παιδια ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια , ξερετε μερικες φορες το μυαλο κολλαει , οποτε ειναι σημαντικο να ζητας τη γνωμη ανθρωπων που ξερουν την αγορα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Καλησπερα,

ειμαι σχετικα καινουρια στο επαγγελμα και μου εγινε προταση συνεργασιας με καποιον λογιστη ο οποιος θελει να βγει στην συνταξη.υπαρχει καποιο ατομα της οικογενειας του στο γραφειο αλλα δεν μπορει να το κρατησει διοτι δεν εχει αδεια επαγγελματος.Αυτο που θελω να ρωτησω

1) μπορει να δηλωθει το ενα απο τα δυο γραφεια σαν υποκαταστημα?

2)μπορει να γινει καποια μορφη εταιριας οταν εχει μονο ενας αδεια?

3) οταν θα παω να μιλησω μαζι του τι θα πρεπει να προσεξω?

4) τι θα μπορουσα να ζητησω ωστε κ εγω να εχω καποιο κερδος απο δω.

οποιαδηποτε συμβουλη θα ημουν ευγνωμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

ειμαι σχετικα καινουρια στο επαγγελμα και μου εγινε προταση συνεργασιας με καποιον λογιστη ο οποιος θελει να βγει στην συνταξη.υπαρχει καποιο ατομα της οικογενειας του στο γραφειο αλλα δεν μπορει να το κρατησει διοτι δεν εχει αδεια επαγγελματος.Αυτο που θελω να ρωτησω

1) μπορει να δηλωθει το ενα απο τα δυο γραφεια σαν υποκαταστημα?

2)μπορει να γινει καποια μορφη εταιριας οταν εχει μονο ενας αδεια?

3) οταν θα παω να μιλησω μαζι του τι θα πρεπει να προσεξω?

4) τι θα μπορουσα να ζητησω ωστε κ εγω να εχω καποιο κερδος απο δω.

οποιαδηποτε συμβουλη θα ημουν ευγνωμων.

1)Ναι εφόσον θα ειναι και τα δύο στο όνομά σου

2)ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΓΡΑΦΕΙΩΝ ΠΑΡΟΧΗΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ – ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

(Άρθρο 10 του Π.Δ. 340/1998)

3)διαβασε τα παραπάνω

4)να δεις αν από τις εισπράξεις μπορεί να βγει και για σενα καποια ικανοποιητική αμοιβή

Για την λειτουργία γραφείων (οποιασδήποτε νομικής μορφής) παροχής λογιστικών και φοροτεχνικών υπηρεσιών απαιτείται άδεια η οποία χορηγείται από το Ο.Ε.Ε. με την προϋπόθεση ότι ο υπεύθυνος ή οι υπεύθυνοι του ως άνω γραφείου και τα μέλη – εταίροι αυτού είναι κάτοχοι αδείας ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή – φοροτεχνικού. Επί ανωνύμων εταιρειών απαιτείται η πλειοψηφία των μετόχων να είναι κάτοχοι αδείας ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού.

Επισημαίνεται ότι τα εν λόγω γραφεία – εταιρείες δεν εγγράφονται στο Οικονομικό Επιμελητήριο, διότι μέλη του ΟΕΕ είναι μόνο φυσικά και όχι νομικά πρόσωπα. Χορηγείται μόνο η άδεια λειτουργίας με τις παραπάνω αναφερόμενες προυποθέσεις.

http://www.oe-e.gr/office/lf_of.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ναι εφόσον θα ειναι και τα δύο στο όνομά σου

2)ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΓΡΑΦΕΙΩΝ ΠΑΡΟΧΗΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ – ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

(Άρθρο 10 του Π.Δ. 340/1998)

3)διαβασε τα παραπάνω

4)να δεις αν από τις εισπράξεις μπορεί να βγει και για σενα καποια ικανοποιητική αμοιβή

Για την λειτουργία γραφείων (οποιασδήποτε νομικής μορφής) παροχής λογιστικών και φοροτεχνικών υπηρεσιών απαιτείται άδεια η οποία χορηγείται από το Ο.Ε.Ε. με την προϋπόθεση ότι ο υπεύθυνος ή οι υπεύθυνοι του ως άνω γραφείου και τα μέλη – εταίροι αυτού είναι κάτοχοι αδείας ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή – φοροτεχνικού. Επί ανωνύμων εταιρειών απαιτείται η πλειοψηφία των μετόχων να είναι κάτοχοι αδείας ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού.

Επισημαίνεται ότι τα εν λόγω γραφεία – εταιρείες δεν εγγράφονται στο Οικονομικό Επιμελητήριο, διότι μέλη του ΟΕΕ είναι μόνο φυσικά και όχι νομικά πρόσωπα. Χορηγείται μόνο η άδεια λειτουργίας με τις παραπάνω αναφερόμενες προυποθέσεις.

http://www.oe-e.gr/office/lf_of.htm

Είναι λίγο παλιό μάλλον αυτό ...

Το καινούργιο είναι το παρακάτω...

Βεβαίωση έναρξης λειτουργίας γραφείων Λογιστικών – Φοροτεχνικών Υπηρεσιών

Για τη λειτουργία γραφείων παροχής λογιστικών και φοροτεχνικών υπηρεσιών, απαιτείται βεβαίωση έναρξης λειτουργίας, η οποία χορηγείται από το ΟΕΕ

Προϋπόθεση για τη χορήγηση βεβαίωση έναρξης παροχής λογιστικών και φοροτεχνικών υπηρεσιών οποιασδήποτε νομικής μορφής είναι σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ 340/98 άρθρο 10 και την εγκύκλιο με αρ. πρωτ. 26801/ΔΙΟΕ 654 της 13/06/2012 η κατοχή δελτίου επαγγελματικής ταυτότητας λογιστή φοροτεχνικού από τον υπεύθυνο ή τους υπεύθυνους του γραφείου και των μελών αυτού

Ειδικότερα:

1) Στις Ο.Ε. θα πρέπει να είναι κάτοχοι όλοι οι εταίροι και ο διαχειριστής.

2) Στις Ε.Ε. θα πρέπει να είναι κάτοχοι οι ομόρρυθμοι εταίροι και ο διαχειριστής.

3) Στις Ε.Π.Ε. θα πρέπει να είναι κάτοχος ο διαχειριστής.

4) Στις Α.Ε. πρέπει να είναι κάτοχοι όλα τα μέλη του Δ.Σ. και ο διαχειριστή

Σε όλες τις μορφές εταιρειών θα πρέπει να είναι κάτοχοι δελτίου επαγγελματικής ταυτότητας και όλα τα πρόσωπα, υπάλληλοι ή μη της εταιρείας, που είναι εντεταλμένα ή εξουσιοδοτημένα από το Διοικητικό Συμβούλιο ή συνδράμουν ή υπογράφουν πράξεις που ανάγονται στο αντικείμενο εργασιών του Λογιστή- Φοροτεχνικού.

Για τη χορήγηση της ανωτέρω βεβαίωσης, υποβάλλεται αίτηση του υπευθύνου ή των υπευθύνων για τη λειτουργία του γραφείου. Η αίτηση αυτή συνοδεύεται από επικυρωμένο αντίγραφο της αδείας του υπευθύνου ή των υπευθύνων των γραφείων και των μελών αυτού και αναλόγως της νομικής μορφής με την οποία πρόκειται να λειτουργήσουν, επικυρωμένα αντίγραφα των κατά Νόμο καταστατικών ή πιστοποιητικών από τα οποία προκύπτει η νόμιμη σύσταση και λειτουργίας τους. ( εγκύκλιος )

(Έντυπα)

Επισημαίνεται ότι τα εν λόγω γραφεία-εταιρείες δεν εγγράφονται στο Οικονομικό Επιμελητήριο, διότι μέλη του ΟΕΕ είναι μόνο φυσικά και όχι νομικά πρόσωπα. Χορηγείται μόνο η άδεια λειτουργίας με τις παραπάνω αναφερόμενες προϋποθέσεις.

Εγώ δεν κατάλαβα κάτι, αφού θα κάνεις συνεργασία γιατί ρωτάς τι συμφωνία θα κάνεις για να βγει κάτι και για σένα? Δεν θα δουλεύετε μαζί τις εταιρείες? Τις καινούργιες εταιρείες που θα έρχονται δεν θα μπαίνουν στην σκέπη της εταιρέιας?? Αν σε θέλουν μόνο για την υπογραφή σου τότε θέλει μεγάλη προσοχή, έλεγχο από εσένα σε κάθε εταιρεία για το τι κάνουν στις καταχωρήσεις και στη συμπλήρωση των δηλώσεων γιατί εσύ θα είσαι υπόλογος. Για αυτό και μόνο η αμοιβή σου θα πρέπει να είναι όχι απλά ικανοποιητική αλλά "πολύ καλή"!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά λογιστικού γραφείου θέλει μεγάλη προσοχή, άμα θέλει ο παλιός και είναι κάθαρμα,την πάτησες,

εγώ σε ανάλογη περίπτωση την πάτησα άγρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά λογιστικού γραφείου θέλει μεγάλη προσοχή, άμα θέλει ο παλιός και είναι κάθαρμα,την πάτησες,

εγώ σε ανάλογη περίπτωση την πάτησα άγρια.

Γενικά ότι επιχείρηση αγοράζεις η οποία είναι παροχής υπηρεσιών είναι δύσκολη περίπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με το ειδικό αντικείμενο της συζήτησης (λογιστικό γραφείο), σχετικό με το γενικότερο πνεύμα της (εξαγορά προϋπάρχουσας επιχειρήσεως).

Πρόσφατα, συναντήθηκα με μια ιδιωτική υπάλληλο, που ενδιαφερόταν για την διαδικασία εξαγοράς προϋπάρχουσας επιχειρήσεως, από συγγενικό της πρόσωπο.

Στην διάρκεια της συζήτησης, διαπίστωσε οτι δεν είχε κάνει καμία απολύτως σωστή σκέψη για αυτή την επιχειρηματική της κίνηση, ώθησή της αποτελούσε η "πίεση" του συγγενικού της προσώπου για την μεταβίβαση έως 15/11/2012 (γιατί ήθελε να συνταξιοδοτηθεί). Δωρεάν της έδινε την επιχείρηση, αλλά βάλε οτι είναι κέντρο Ομόνοια και το απόγευμα δεν ξεχωρίζεις το σκότος από τους περιφερόμενους (είναι στο σημείο που έσφαξαν για μια κάμερα ένα πατέρα), βάλε οτι η ενδιαφερόμενη τα πρωινά δουλεύει και δεν μπορεί να είναι στην επιχείρηση να ασκεί έλεγχο, βάλε το οτι θα πρέπει να προσλάβει υπάλληλο (και να της έχει και εμπιστοσύνη), βάλε οτι της πέταξε απ' έξω οτι κάποια εμπορεύματα δεν έχουν αγορασθεί με τιμολόγιο, βάλε τα έξοδα που θα τρέχουν και το γεγονός οτι για 1-2 χρόνια τουλάχιστον, θα πρέπει ο μισθός της να πηγαίνει σχεδόν εξ' ολοκλήρου για τις ανάγκες της επιχείρησης, το ξανασκέφτηκε και μάλλον δεν θα προχωρήσει στην "επιχειρηματική κίνηση".

Άποψή μου, εάν το σκέπτεται κάποιος 3 και 4 και 10 φορές για να αγοράσει ένα αυτοκίνητο ή μηχανάκι, να το σκεφτεί εις την νιοστή για την εξαγορά επιχειρήσεως. Όσο ρόδινα και αν του τα εμφανίζει ο άλλος, όσο και αν το πιέζει, τάχα μου, λόγω συνταξιοδότησης κλπ.

Η δε παροχή υπηρεσιών, είναι η πλέον αβέβαιη αγορά, να το θεωρήσεις σίγουρο οτι θα σου φύγουν αρκετοί πελάτες (εκτός και αν υπάρξει κάποιου είδους μεταβατική περίοδος, ωστε να σε "συνηθίσουν"), επιπλέον, δεν ξέρεις από πόσους θα εισπράτεις και πόσο (αφήνω δε το γεγονός οτι μπορεί με το καλημέρα να σου ζητήσουν όλοι επαναδιαπραγμάτευση της τιμής παροχής υπηρεσιών σου, αγνοώντας οποιαδήποτε έννοια προϊστορίας με το γραφείο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο παλιό μάλλον αυτό ...

Το καινούργιο είναι το παρακάτω...

Βεβαίωση έναρξης λειτουργίας γραφείων Λογιστικών – Φοροτεχνικών Υπηρεσιών

Για τη λειτουργία γραφείων παροχής λογιστικών και φοροτεχνικών υπηρεσιών, απαιτείται βεβαίωση έναρξης λειτουργίας, η οποία χορηγείται από το ΟΕΕ

Προϋπόθεση για τη χορήγηση βεβαίωση έναρξης παροχής λογιστικών και φοροτεχνικών υπηρεσιών οποιασδήποτε νομικής μορφής είναι σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ 340/98 άρθρο 10 και την εγκύκλιο με αρ. πρωτ. 26801/ΔΙΟΕ 654 της 13/06/2012 η κατοχή δελτίου επαγγελματικής ταυτότητας λογιστή φοροτεχνικού από τον υπεύθυνο ή τους υπεύθυνους του γραφείου και των μελών αυτού

Ειδικότερα:

1) Στις Ο.Ε. θα πρέπει να είναι κάτοχοι όλοι οι εταίροι και ο διαχειριστής.

2) Στις Ε.Ε. θα πρέπει να είναι κάτοχοι οι ομόρρυθμοι εταίροι και ο διαχειριστής.

3) Στις Ε.Π.Ε. θα πρέπει να είναι κάτοχος ο διαχειριστής.

4) Στις Α.Ε. πρέπει να είναι κάτοχοι όλα τα μέλη του Δ.Σ. και ο διαχειριστή

Σε όλες τις μορφές εταιρειών θα πρέπει να είναι κάτοχοι δελτίου επαγγελματικής ταυτότητας και όλα τα πρόσωπα, υπάλληλοι ή μη της εταιρείας, που είναι εντεταλμένα ή εξουσιοδοτημένα από το Διοικητικό Συμβούλιο ή συνδράμουν ή υπογράφουν πράξεις που ανάγονται στο αντικείμενο εργασιών του Λογιστή- Φοροτεχνικού.

Για τη χορήγηση της ανωτέρω βεβαίωσης, υποβάλλεται αίτηση του υπευθύνου ή των υπευθύνων για τη λειτουργία του γραφείου. Η αίτηση αυτή συνοδεύεται από επικυρωμένο αντίγραφο της αδείας του υπευθύνου ή των υπευθύνων των γραφείων και των μελών αυτού και αναλόγως της νομικής μορφής με την οποία πρόκειται να λειτουργήσουν, επικυρωμένα αντίγραφα των κατά Νόμο καταστατικών ή πιστοποιητικών από τα οποία προκύπτει η νόμιμη σύσταση και λειτουργίας τους. ( εγκύκλιος )

(Έντυπα)

Επισημαίνεται ότι τα εν λόγω γραφεία-εταιρείες δεν εγγράφονται στο Οικονομικό Επιμελητήριο, διότι μέλη του ΟΕΕ είναι μόνο φυσικά και όχι νομικά πρόσωπα. Χορηγείται μόνο η άδεια λειτουργίας με τις παραπάνω αναφερόμενες προϋποθέσεις.

Εγώ δεν κατάλαβα κάτι, αφού θα κάνεις συνεργασία γιατί ρωτάς τι συμφωνία θα κάνεις για να βγει κάτι και για σένα? Δεν θα δουλεύετε μαζί τις εταιρείες? Τις καινούργιες εταιρείες που θα έρχονται δεν θα μπαίνουν στην σκέπη της εταιρέιας?? Αν σε θέλουν μόνο για την υπογραφή σου τότε θέλει μεγάλη προσοχή, έλεγχο από εσένα σε κάθε εταιρεία για το τι κάνουν στις καταχωρήσεις και στη συμπλήρωση των δηλώσεων γιατί εσύ θα είσαι υπόλογος. Για αυτό και μόνο η αμοιβή σου θα πρέπει να είναι όχι απλά ικανοποιητική αλλά "πολύ καλή"!!

Καταρχας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.

Οσο για σενα συναδερφε δεν εχουμε μιλησει καθολου δεν εχουμε συμφωνησει τιποτα. μου ειπε μονο οτι θελει να μιλησουμε για συνεργασια.Εγω φανταζομαι οτι θελει μονο την υπογραφη μου.Αυτο που μου ειπε απο το τηλεφωνο ειναι οτι θελει να δει να κρατησει το δικο για υποκαταστημα.(εγω ειμαι σε χωριο και αυτος στην πολη)Αν και Εγω στο μυαλο μου θεωρω πιο σωστο την εταιρια.Το πιο πιθανο ειναι να δουλευεει αυτος τις δικες του εταιριες κ εγω τις δικες μου.Και εννοειται οτι θελω να βγαλω κατι απο αυτο και εγω.Απλα ζητησα γνωμη γιατι οσο να ναι ειναι μεγαλο ρισκο για μενα κ θελει μεγαλη προσοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τρελαθω τωρα ή αυριο οταν θα παρω την δοση μου????

Τι συζητατε ρε σεις ?? ειστε σοβαροί ???

Ειμαστε λογιστες -----οικονομολογοι---- μπακαληδες?????

Ενας λογιστης-οικονομολογος , δεν ξερει το σωστο για τον εαυτο του

και θελει να συμβουλεψει και πελατες????

......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω πολυ καλα το τι θελω,το τι εχω σκεφτει ηδη απλα ηθελα μια γνωμη απο καποιον πιο παλιο που εχει δει καποια πραγματα περισσοτερα απο μενα.δεν νομιζω να ειναι τοσο κακο αυτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.

Οσο για σενα συναδερφε δεν εχουμε μιλησει καθολου δεν εχουμε συμφωνησει τιποτα. μου ειπε μονο οτι θελει να μιλησουμε για συνεργασια.Εγω φανταζομαι οτι θελει μονο την υπογραφη μου.Αυτο που μου ειπε απο το τηλεφωνο ειναι οτι θελει να δει να κρατησει το δικο για υποκαταστημα.(εγω ειμαι σε χωριο και αυτος στην πολη)Αν και Εγω στο μυαλο μου θεωρω πιο σωστο την εταιρια.Το πιο πιθανο ειναι να δουλευεει αυτος τις δικες του εταιριες κ εγω τις δικες μου.Και εννοειται οτι θελω να βγαλω κατι απο αυτο και εγω.Απλα ζητησα γνωμη γιατι οσο να ναι ειναι μεγαλο ρισκο για μενα κ θελει μεγαλη προσοχη.

Εννοείται ότι θα βγάλεις κάτι. Χαίρομαι που καταλαβαίνεις το ρίσκο. Είναι το πιο βασικό (για εμένα). Το θέμα εταιρεία νομίζω και εγώ ότι είναι το πιο πρέπον. Γιατί στην ατομική θα είσαι μόνο εσύ. Ενώ στην εταιρεία θα φαίνεται και ο άλλος (με όποιο τρόπο). Πάντως θα πρέπει να δεις το θέμα ελέγχου από εσένα για τις εταιρείες που θα παρακολουθεί ο άλλος. Καλή απόφαση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος μου και συνάδελφος <<εξαγόρασε>> ένα λογιστικό γραφείο..

Ενημερώθηκε όμως απο τη πιάτσα πιο πριν για το τι γραφείο ήταν αυτό..

Επίσης αυτός ο <<πωλητής>> έμεινε για κανα 2 χρόνια στο γραφείο έτσι ώστε να το βοηθήσει..

Σου λέω λοιπόν ότι ούτε τη πελατεία έχασε και σε ανοδική πορεία είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν υπαρχει αναλογη περιπτωση στην Πατρα ή την ευρυτερη περιοχη θα με ενδιεφερε και εμενα (απο την μερια του συνεχιστη...)

εαν και οποιος εας στειλει π.μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...