Προς το περιεχόμενο

ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΒΟΛΗ ΤΕΛΟΥΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ TAXIS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον υπολογισμό φόρου ατομικής επιχείρησης στο ΤΑΧΙS υπολογίζει και τέλος επιτηδευματος ενώ η επιχέιρηση λειτουργεί σε χωριό κάτω των 500 κατοίκων και σε μη τουριστική περιοχή. Υπάρχει καποια επιλογή στο taxis που δηλώνω την εξαίρεση ή πρεπει να προχωρήσω κανονικά στην εκκαθάριση και στην συνέχεια να απευθυνθώ στην ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...
υπαρχει στα πληροφοριακα

εκει ειναι τα εισοδηματα χωρις εκτακτη εισφορα

για τελος επιτηδευματος ρωτησε

υπαρχει καπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΤΟ TAXIS ????

ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

α.31 Ν.3986/2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΑ ΞΕΡΩ .ΡΩΤΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΑΣ & ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΒΓΑΖΕΙ .

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΑ ΞΕΡΩ .ΡΩΤΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΑΣ & ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΒΓΑΖΕΙ .

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Πότε έκανε "ατομική" έναρξη;

Πόσο χρονών είναι;

(Μήπως απαλλάσσεται;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΑ ΞΕΡΩ .ΡΩΤΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΑΣ & ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΒΓΑΖΕΙ .

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Καλησπέρα

Για τα μέλη των νομικών προσώπων, δεν προκύπτει τέλος επιτηδεύματος.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Για τα μέλη των νομικών προσώπων, δεν προκύπτει τέλος επιτηδεύματος.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΑ ΞΕΡΩ .ΡΩΤΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΑΣ & ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΒΓΑΖΕΙ .

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Εγώ πάλι γιατί με την ερώτηση κατάλαβα (και απάντησα και ανάλογα) πως είναι μέλος σε εταιρία και έχει και ατομική επιχείρηση ........

Μάλλον γέρασα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΑ ΞΕΡΩ .ΡΩΤΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΑΣ & ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΒΓΑΖΕΙ .

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Εγώ πάλι γιατί με την ερώτηση κατάλαβα (και απάντησα και ανάλογα) πως είναι μέλος σε εταιρία και έχει και ατομική επιχείρηση ........

Μάλλον γέρασα ...

Καλημέρα καλή δύναμη.

Δεν νομίζω ότι απαντήσατε ούτε λάθος, ούτε άστοχα. Απλά το είδαμε από διαφορετική οπτική. Εσείς υποθέσατε ότι είναι και επαγγελματίας και σωστά κάνατε τις παρατηρήσεις – ερωτήσεις που κάνατε και εγώ υπέθεσα ότι η συναδέλφισσα ρωτούσε αφού είναι μέλος και τα μέλη υπόκεινται σε τέλος, γιατί δεν της το υπολογίζει. Όπως και να έχει, πιστεύω ότι ή την καλύψαμε ή και για τους δυο μας ... περάσαν τα χρόνια.

Καλή συνέχεια.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γνωρίζει κανείς ποιόν κωδικό στο ε1 η στο ε3 πρέπει να τσεκάρουμε για τους έχοντες έδρα κάτω των 500 κατοίκων ( μη τουριστική περιοχή?). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γνωρίζει κανείς ποιόν κωδικό στο ε1 η στο ε3 πρέπει να τσεκάρουμε για τους έχοντες έδρα κάτω των 500 κατοίκων ( μη τουριστική περιοχή?). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλημέρα

Την εξαίρεση κατά την άποψή μου, την κάνει η ΓΓΠΣ βάσει των στοιχείων που έχει, χωρίς να κάνετε εσείς κάτι.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις πρώτες μέρες υπήρχε σφάλμα σε αυτό, τώρα από ότι ξέρω το φτιάξανε και γίνεται αυτόματα και σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως σε 2 πελάτες που έχουν έδρα μικροχωριουδάκια και μάλιστα είναι και σε μεγάλη ηλικία χρεώνει τέλος επιτηδεύματος 400 ευρώ! Ας προσπαθήσω να επικοινωνήσω αύριο με ΓΓΠΣ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πελάτη που έχει κάνει εκπρόθεσμη διακοπή με ημερομηνία 31/12/2008 γιατί αναφέρει στο εκκαθαριστικό το τέλος επιτηδεύματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη yiannis_athens

Τελικά με αυτό τι κάνουμε ? (Περιλαμβάνεται τέλος επιτηδεύματος ενώ έχει γίνει εκπρόθεσμη διακοπή πριν από 1/1/2011).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ οτι λένε με το τελικό εκκαθαριστικό δεν θα υπάρχει το τέλος επιτηδεύματος εφ όσον η διακοπή έγινε

πριν την υποβολή της δήλωσης εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμένα, επικοινωνόντας με το taxis για περίπτωση εκπρόθεσμης διακοπής εργασιών στις 19/6/2012 με ημερομηνία 26/04/2003, μου είπαν ότι αν και υπολογίζει στο Ενδεικτικό Εκκαθαριστικό Τέλος Επιτηδεύματος, στο Οριστικό Εκκαθαριστικό που θα αποσταλεί στον φορολογούμενο, δεν θα το περιλαμβάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλησπέρα....

Για να εξαιρεθεί κάποιος από το τέλος επιτηδεύματος επειδή δεν έχει παρέλθει 5ετία από την έναρξη πρέπει να δηλώσουμε κάτι στο ε1 ή γίνεται αυτόματα από το σύστημα στην εκκαθάριση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ...και κάτι ακόμα...

Ένα ακίνητο που αποκτήθηκε από κληρονομιά στις 7/2/12 και ενοικιάστηκε στις 1/7/12 πωσ το δηλώνουμε στο ε2?

Μια εγγραφή σαν κενό μέχρι 1/7 και μετά εγγραφή με τον ενοικιαστή κανονικά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...