Προς το περιεχόμενο

Οι Μοναδικοί ΣΚΚ Κωδικοποιημένοι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 year later...

Στην ΠΟΛ.1114/22-9-2006, σχετικά με τη μείωση των ΜΣΚΚ για τις πτηνοτροφικές επιχειρήσεις, δεν κατανοώ πλήρως την περίπτωση 2 της απόφασης που αναφέρει τα εξής:

" επίσης μειώνουμε το ΜΣΚΚ καθαρού κέρδους ο οποίος εφαρμόζεται στις αγορές των επιχειρήσεων εμπορίας αυγών και πτηνων, χονδρικώς (ΚΑ.55312) από 5% σε 2,5%

και λιανικώς (ΚΑ.55313) από 8% σε 4% ".

Εννοεί ότι η μείωση αφορά μόνο τα βιβλία αγορών(για την αναγωγή των αγορών σε πωλήσεις)? και όχι τα βιβλια εσόδων - εξόδων??.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί ότι η μείωση αφορά μόνο τα βιβλία αγορών(για την αναγωγή των αγορών σε πωλήσεις)? και όχι τα βιβλια εσόδων - εξόδων??.

Ναι.

Για δες και την πολ.1017/2006 που αναφερεται στις πτηνοτροφικες επιχειρησεις

http://www.taxheaven.gr/show.php?id=5472&a...t&mode=html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

Για δες και την πολ.1017/2006 που αναφερεται στις πτηνοτροφικες επιχειρησεις

http://www.taxheaven.gr/show.php?id=5472&a...t&mode=html

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΑΣΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Μήπως γνωρίζει κάποιος τον ΜΣΚΚ για τον εκμεταλλευτή αυτόματων πωλητών διαφόρων ειδών (ΚΑΔ 52.63.10.03);

Βρήκα μόνο τον 2055- Εκμεταλλευτής αυτόματων πωλητών ροφημάτων. Αν είναι ο ίδιος και για τα λοιπά είδη δεν θάπρεπε να το αναφέρει; Δεν ξέρω, μπορεί και γω να μην βλέπω καλά... η πάλι στο πόδι όλα γίνανε; :rolleyes:;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γνωρίζει κάποιος τον ΜΣΚΚ για τον εκμεταλλευτή αυτόματων πωλητών διαφόρων ειδών (ΚΑΔ 52.63.10.03);

Βρήκα μόνο τον 2055- Εκμεταλλευτής αυτόματων πωλητών ροφημάτων. Αν είναι ο ίδιος και για τα λοιπά είδη δεν θάπρεπε να το αναφέρει; Δεν ξέρω, μπορεί και γω να μην βλέπω καλά... η πάλι στο πόδι όλα γίνανε; :rolleyes:;)

Ειρήνη πιστεύω πως είναι ο 2055 όπως αναφέρεις και εσύ .

Πέρα του ότι είναι παραπλήσιος άρα είσαι νόμιμη και σε μιά πρόχειρη αναζήτηση σε ένα παλαιότερο αρχειάκι που έχει ανεβάσει ο καλός συνάδελφος 23511 αυτός ο κωδικός αντιστοιχεί στον ΚΑΔ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...
επισκέπτη Κατερίνα

Ψάχνω παντού το ΜΣΚΚ για το επάγγελμα "Υπηρεσίες Ανεξάρτητου Δημοσιογράφου" (ΚΑΔ 92.40.10.01), αλλά δεν μπορώ να το βρω πουθενά. Κατέβασα ένα αρχείο που βρήκα στο forum με τις αντιστοιχίες ΚΑΔ - ΜΣΚΚ αλλά για το συγκεκριμένο ο ΜΣΚΚ που δίνει δεν οδηγεί πουθενά. Έψαξα όλο τον πίνακα και δεν το βρήκα. Κάπου διάβασα ότι για τα επαγγέλματα που δεν υπάρχει συγκεκριμένο ΜΣΚΚ χρησιμοποιείται ο μέσος όρος των ελευθέρων επαγγελματιών, δηλαδή 47,5%. Ισχύει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω παντού το ΜΣΚΚ για το επάγγελμα "Υπηρεσίες Ανεξάρτητου Δημοσιογράφου" (ΚΑΔ 92.40.10.01), αλλά δεν μπορώ να το βρω πουθενά. Κατέβασα ένα αρχείο που βρήκα στο forum με τις αντιστοιχίες ΚΑΔ - ΜΣΚΚ αλλά για το συγκεκριμένο ο ΜΣΚΚ που δίνει δεν οδηγεί πουθενά. Έψαξα όλο τον πίνακα και δεν το βρήκα. Κάπου διάβασα ότι για τα επαγγέλματα που δεν υπάρχει συγκεκριμένο ΜΣΚΚ χρησιμοποιείται ο μέσος όρος των ελευθέρων επαγγελματιών, δηλαδή 47,5%. Ισχύει αυτό;

Ναι, ισχύει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα! Σε συνέχεια της παραπάνω συζήτησης, έχω κι εγω ένα παρόμοιο ερώτημα, μια και δεν μπορώ να εντοπίσω το ΜΣΚΚ για το ΚΑΔ 75.14.11.... (ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ). Θα χρησιμοποιήσω και για αυτην την περίπτωση το ποσοστό 47,5 % ή κάποιο άλλο ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
επισκέπτη Επισκέπτης

Ναι, ισχύει .

Καλησπέρα. Είμαι Κοινωνιολόγος και ελευθερη επαγγελματίας.

Ο κωδικός μου της έναρξης μου είναι:

8532 - Κοινωνικής μέριμνας, δραστηριότητες, χωρίς παροχή καταλύματος -

Ποιός μπορεί να μου πεί ποιός είναι ο ΜΣΚΚ που αντιστοιχεί σε μένα;

Απο την εφορεία δεν ξέρουν να μου πούν...

Ευχαριστώ πολύ

Άννα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Καλησπέρα. Είμαι Κοινωνιολόγος και ελευθερη επαγγελματίας.

Ο κωδικός μου της έναρξης μου είναι:

8532 - Κοινωνικής μέριμνας, δραστηριότητες, χωρίς παροχή καταλύματος -

Ποιός μπορεί να μου πεί ποιός είναι ο ΜΣΚΚ που αντιστοιχεί σε μένα;

Απο την εφορεία δεν ξέρουν να μου πούν...

Ευχαριστώ πολύ

Άννα

ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΞΩΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΚΑΘΑΡΩΝ ΚΕΡΔΩΝ ΣΟΥ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΜΣΚΚ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥ ΣΥΝΑΦΟΥΣ 'Η ΣΥΓΓΕΝΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΣΟΥ .ΣΥΝΑΦΕΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΩΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ Ή ΠΑΡΕΜΦΕΡΕΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΑΣΚΕΙΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.

Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΕΞΩΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ .ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!! ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο Μ.Σ.Κ.Κ. ΓΙΑ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ΛΑΙΚΩΝ ΑΓΟΡΩΝ (ΚΑΔ 87.41.10) ΑΝΓΝΩΡΙΖΕΤΕ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Βασίλης

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!! ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο Μ.Σ.Κ.Κ. ΓΙΑ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ΛΑΙΚΩΝ ΑΓΟΡΩΝ (ΚΑΔ 87.41.10) ΑΝΓΝΩΡΙΖΕΤΕ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Υποθέτω θα μπει μέσος όρος ομάδας, αφού οι Μ.ΣΚ.Κ. έχουν "ανεβεί" πολύ πιο πριν της έναρξης φορολογίας των εμπόρων λαικών αγορών με βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Για μια ακόμα φορά τα συγχαρητήρια μας....

 

 

Σήμερα όμως που χρειάστηκα κάτι να ψάξω δεν μου ανοίγει το link με την κωδικοποίηση που έχετε παραθέσει και επιστρέφει μήνυμα ΛΑΘΟΥΣ..... Κάνω εγώ κάτι λάθος?

 

 

Εχω μια απορία - που φαντάζομαι είναι και απορία και άλλων: Γιατί το υπουργείο δεν βγάζει ένα σύνθετο πίνακα  στον οποίον να συσχετίζει τον κάθε έναν Κ.Α.Δ. με τον αντίστοιχο Μ.Σ.Κ.Κ. της δραστηριότητας ώστε να μην υπάρχει και αυτή η σπαζοκεφαλιά τι να επιλέξουμε κάθε φορά και το άγχος αν θα γίνει δεκτός από τον τακτικό έλεγχο και τις περαιωσεις/αυτοπεραιώσεις....?

 

π.χ.     να μας λένε   :    Εμπόριο Χαρτικών  Κ.Α.Δ. 99.99.99.99         και ΜΣΚΚ π.χ. 11% ???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...