Προς το περιεχόμενο
  • 0

Η εκκαθαριση της ΓΓΠΣ επιβαλει εισφ.αλληλεγγυης σε επιδομα ανεργιας του ΟΑΕΔ


ΓΙΑΝΝΗΣ  Ι.

Ερώτηση

Καλησπέρα,

Μολις ανεβασα ενα Ε1 και το συστημα της ΓΓΠΣ υπολογισε εισφ.αλληλεγγυης στο επιδομα ανεργιας του κωδικου 661. Εψαξα για ερμηνευτικες και πουθενα δε λεει οτι εξαιρειται,αλλα δεν ειναι εντελως παραλογο?

Υποτιθεται οτι η εισφ.αλληλεγγυης ειναι για της ευπαθεις ομαδες ,ανεργους κλπ.

Καποια αποψη?

Ξερετε κατι που αγνοώ?(θα ηθελα),αν και παλι ειναι επισημηεκκαθαριση της ΓΓΠΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

δεν υπολογιζεται εεα για μακροχρονια ανεργους.

υπολογιζεται το επιδομα ανεργιας στην εεα οταν στην χρηση υπαρχουν και αλλες πηγες εισοδηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Καλησπέρα,

Μολις ανεβασα ενα Ε1 και το συστημα της ΓΓΠΣ υπολογισε εισφ.αλληλεγγυης στο επιδομα ανεργιας του κωδικου 661. Εψαξα για ερμηνευτικες και πουθενα δε λεει οτι εξαιρειται,αλλα δεν ειναι εντελως παραλογο?

Υποτιθεται οτι η εισφ.αλληλεγγυης ειναι για της ευπαθεις ομαδες ,ανεργους κλπ.

Καποια αποψη?

Ξερετε κατι που αγνοώ?(θα ηθελα),αν και παλι ειναι επισημηεκκαθαριση της ΓΓΠΣ.

Καλησπέρα συνάδερφε.Δυστυχώς έτσι είναι. Το επίδομα ΟΑΕΔ δεν απαλλάσσεται  της εισφοράς. Ακόμα και φόρος προκύπτει από αυτό αν έχεις εισοδήματα πάνω από τις 30000,00€.Για να απαλλαγεί από την εισφορά και αυτό (το επίδομα) θα πρέπει να υπάρχουν οι προυποθέσεις τις παρ. 2 του άρθρου 29 του3986/11.Καλή συνέχεια.Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είδες την 1167/2011 αν εμπίπτεις?

δ) οι μακροχρόνια άνεργοι που είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ και όσοι λαμβάνουν κατά την χρήση 2011 επίδομα ανεργίας, έστω κι αν κατά την χρήση 2010 είχαν εισόδημα, εφόσον δεν έχουν κατά τον χρόνο της βεβαίωσης πραγματικά εισοδήματα.

Επειδή οι παραπάνω προϋποθέσεις δεν είναι δυνατό να εξευρεθούν από τα στοιχεία που επεξεργάζεται η ΓΓΠΣ, προκειμένου οι φορολογούμενοι αυτοί να εξαιρεθούν από την καταβολή της ειδικής εισφοράς, μετά τη λήψη του εκκαθαριστικού σημειώματος θα υποβάλλουν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ., αίτηση για νέα εκκαθάριση, με τη βεβαίωση του ΟΑΕΔ ότι είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα του, ως μακροχρόνια άνεργοι, ή ότι λαμβάνουν επίδομα ανεργίας και με υπεύθυνη δήλωση ότι δεν αποκτούν πραγματικά εισοδήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδερφε.Δυστυχώς έτσι είναι. Το επίδομα ΟΑΕΔ δεν απαλλάσσεται της εισφοράς. Ακόμα και φόρος προκύπτει από αυτό αν έχεις εισοδήματα πάνω από τις 30000,00€.Για να απαλλαγεί από την εισφορά και αυτό (το επίδομα) θα πρέπει να υπάρχουν οι προυποθέσεις τις παρ. 2 του άρθρου 29 του3986/11.Καλή συνέχεια.Μπάμπης Κ.

Έφαγα χθές 1,30 ώρα μέχρι να καταλάβω γιατί βγαίνει φόρος ....... Είχαμε πελάτη με πολλά αναδρομικά και πήγα να του φτιάξω συμληρωματική για να δω τι γίνεται και έφαγα κόλημα γιατί μου βγάζει το πρόγραμμα 48000 εισόδημα ενώ είχε 37000 και μέχρι να καταλάβω και να θυμηθώ το παραπάνω πάει το βράδυ (είχε και 10 χιλ επίδομα)......... Ευτυχώς δηλαδή που το πέρασα μέσα ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΡ 29 ΣΗΜΕΡΑ

"2. Για την επιβολή της εισφοράς, λαμβάνεται υπόψη το ετήσιο συνολικό καθαρό ατομικό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, φορολογούμενο ή απαλλασσόμενο του φυσικού προσώπου ή σχολάζουσας κληρονομιάς. Tο τεκμαρτό εισόδημα λαμβάνεται υπόψη πριν από τις μειώσεις του άρθρου 19 του Κ.Φ.Ε..

Εξαιρούνται και δεν προσμετρώνται τα εισοδήματα των προσώπων που είναι ολικώς τυφλοί, καθώς και των προσώπων που παρουσιάζουν βαριές κινητικές αναπηρίες σε ποσοστό από ογδόντα τοις εκατό (80%) και άνω, τα εισοδήματα της παρ. 1 του άρθρου 14 και της περίπτωσης γ' της παραγράφου 4 του άρθρου 45 του Κ.Φ.Ε..

Επίσης, εξαιρούνται από την υποχρέωση καταβολής ειδικής εισφοράς οι μακροχρόνια άνεργοι που είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ, καθώς και όσοι λαμβάνουν επίδομα ανεργίας από τον εν λόγω οργανισμό, εφόσον κατά το χρόνο της βεβαίωσης δεν έχουν πραγματικά εισοδήματα.

Από την υποχρέωση καταβολής ειδικής εισφοράς εξαιρούνται, επίσης, οι μακροχρόνια άνεργοι ναυτικοί που είναι εγγεγραμμένοι στους καταλόγους προσφερομένων προς ναυτολόγηση του Γραφείου Ευρέσεως Ναυτικής Εργασίας (Γ.Ε.Ν.Ε.), στους οποίους συμπεριλαμβάνονται και οι σχετικοί κατάλογοι των Λιμενικών Αρχών που λειτουργούν ως παραρτήματά του, καθώς και όσοι λαμβάνουν επίδομα ανεργίας από τον εν λόγω Φορέα, εφόσον κατά το χρόνο βεβαίωσης δεν έχουν πραγματικά εισοδήματα."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ζουμί είναι όμως στο μακροχρόνια ......

Μακροχρόνια αν δε κάνω λάθος δεν πιάνεται ο ενός έτους άνεργος , αλλά πάνω από τους 18 μήνες .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Το ζουμί είναι όμως στο μακροχρόνια ......

Μακροχρόνια αν δε κάνω λάθος δεν πιάνεται ο ενός έτους άνεργος , αλλά πάνω από τους 18 μήνες .......

Καλημέρα συνάδερφε.

Μακροχρόνια ανεργία αναγνωρίζεται από τον ΟΑΕΔ, για ανέργους που παραμένουν γραμμένοι στα μητρώα του οργανισμού, για τουλάχιστον 12 μήνες.

Αυτό αποδεικνύεται και από τις προυποθέσεις που θέτει η διοίκηση για τις κατά περίπτωση επιδοτήσεις κλπ.

Π.χ. αντιγραφή από έγγραφο ΟΑΕΔ:

ΘΕΜΑ: Χορήγηση επιδόματος μακροχρονίως ανέργων.

Να έχουν συμπληρώσει κατά την ημερομηνία υποβολής της σχετικής αίτησης, χρόνο ανεργίας αδιαλείπτως επί δωδεκάμηνο, παραμένουν εγγεγραμμένοι στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ, ανεξάρτητα ποια χρονική περίοδο έλαβαν την δωδεκάμηνη τακτική επιδότηση.

Αν π.χ. ο ενδιαφερόμενος έχει λάβει επίδομα ανεργίας 12μηνης διάρκειας που έληξε την 05/12/1998 και υποβάλει αίτηση για το επίδομα μακροχρονίως ανέργου την 15/05/2003, θα πρέπει κατά το χρονικό διάστημα από 16/5/2002 έως 15/5/2003 να αποδεικνύεται η κατάσταση της διαρκούς (ανά μήνα) 12μηνης διάρκειας ανεργίας του.

Καλή δύναμη

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως σε μια δήλωση που μόλις υπέβαλα μέσω ίντερνετ, με τον φορολογούμενο να έχει κάπου 14Κ εισόδημα από μισθούς και να έχει γραφτεί στο ανεργίας κάπου τον χειμώνα (άρα και κάπου 1Κ σε επίδομα ανεργίας στον 661), η εκκαθάριση από το gsis δεν υπολόγισε εισφορά αλληλεγγύης και έλεγε από κάτω "Απαλλαγή υπόχρεου από ειδ.εισφ.αλληλ. λόγω ανεργίας".

Τώρα το πως και το γιατί μου είναι μυστήριο :) Προφανώς και μόνο που συμπληρώθηκε ο 661? Ή να είναι συνδεδεμένο το σύστημα με τον ΟΑΕΔ και να βλέπει ότι είναι γραμμένος?... Δεν ξέρω. :) Το Foroi της Prosvasis που τα πληκτρολόγησα πριν την οριστική υποβολή του υπολόγιζε κανονικά (αυτό δεν λέει κάτι. Απλώς τόσα χρόνια έχω συνηθίσει να μου δίνει 100% ακριβή εκκαθαριστικά και με ξάφνιασε)

Σημειώνω επίσης ότι το εκκαθαριστικό που βγαίνει αυτή τη στιγμή από το ίντερνετ έχει και ένα "Ενδεικτικό εκκαθαριστικό σημείωμα", ακριβές μετά την οριστική έκδοση από την ΓΓΠΣ (να θεωρήσω ότι θα συμβεί μετά από κάποια διασταύρωση με τα Ε7?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιάσων

Εργάζομαι σε δημόσια υπηρεσία και στα ενημερωτικά σημειώματα μισθοδοσίας

των τριών τελευταίων μηνών του 2011 υπάρχει και η ειδική εισφορά αλληλεγγύης

μαζί με τις υπόλοιπες κρατήσεις (ΜΤΠΥ, ΤΕΑΔΥ κλπ). Ήθελα να ρωτήσω ποια

διάταξη προβλέπει αυτή την παρακράτηση. Με τον νόμο 4024/27-10-11, άρθρο 42,

προστέθηκαν οι παράγραφοι 6,7,8,9 στο άρθρο 29 του νόμου 3986 1-7-2011.

Στις παραγράφους 6 και 7 καθορίζεται ότι θα γίνεται αυτή η παρακράτηση «έναντι

της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης» αλλά αυτό εφαρμόζεται «για εισοδήματα που

αποκτώνται από 1.1.2012 μέχρι και 31.12.2014».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργάζομαι σε δημόσια υπηρεσία και στα ενημερωτικά σημειώματα μισθοδοσίας

των τριών τελευταίων μηνών του 2011 υπάρχει και η ειδική εισφορά αλληλεγγύης

μαζί με τις υπόλοιπες κρατήσεις (ΜΤΠΥ, ΤΕΑΔΥ κλπ). Ήθελα να ρωτήσω ποια

διάταξη προβλέπει αυτή την παρακράτηση. Με τον νόμο 4024/27-10-11, άρθρο 42,

προστέθηκαν οι παράγραφοι 6,7,8,9 στο άρθρο 29 του νόμου 3986 1-7-2011.

Στις παραγράφους 6 και 7 καθορίζεται ότι θα γίνεται αυτή η παρακράτηση «έναντι

της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης» αλλά αυτό εφαρμόζεται «για εισοδήματα που

αποκτώνται από 1.1.2012 μέχρι και 31.12.2014».

Διάβασε το άρθρο 38 του Ν.3986/2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως σε μια δήλωση που μόλις υπέβαλα μέσω ίντερνετ, με τον φορολογούμενο να έχει κάπου 14Κ εισόδημα από μισθούς και να έχει γραφτεί στο ανεργίας κάπου τον χειμώνα (άρα και κάπου 1Κ σε επίδομα ανεργίας στον 661), η εκκαθάριση από το gsis δεν υπολόγισε εισφορά αλληλεγγύης και έλεγε από κάτω "Απαλλαγή υπόχρεου από ειδ.εισφ.αλληλ. λόγω ανεργίας".

Τώρα το πως και το γιατί μου είναι μυστήριο :) Προφανώς και μόνο που συμπληρώθηκε ο 661? Ή να είναι συνδεδεμένο το σύστημα με τον ΟΑΕΔ και να βλέπει ότι είναι γραμμένος?... Δεν ξέρω. :) Το Foroi της Prosvasis που τα πληκτρολόγησα πριν την οριστική υποβολή του υπολόγιζε κανονικά (αυτό δεν λέει κάτι. Απλώς τόσα χρόνια έχω συνηθίσει να μου δίνει 100% ακριβή εκκαθαριστικά και με ξάφνιασε)

Σημειώνω επίσης ότι το εκκαθαριστικό που βγαίνει αυτή τη στιγμή από το ίντερνετ έχει και ένα "Ενδεικτικό εκκαθαριστικό σημείωμα", ακριβές μετά την οριστική έκδοση από την ΓΓΠΣ (να θεωρήσω ότι θα συμβεί μετά από κάποια διασταύρωση με τα Ε7?)

κι εγώ έστειλα δήλωση με εισόδημα > 12000 αλλά είναι άνεργος (σήμερα παίρνει επίδομα ανεργίας) , είχε κι ένα ποσό στον 661, και δεν του υπολόγισε εισφορά αλληλεγγύης. Ξέρει κανείς που το ήξερε το taxis ότι σήμερα είναι επιδοτούμενος άνεργος ? Το πρόγραμμα της data com υπολόγιζε κανονικά εισφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κι εγώ έστειλα δήλωση με εισόδημα > 12000 αλλά είναι άνεργος (σήμερα παίρνει επίδομα ανεργίας) , είχε κι ένα ποσό στον 661, και δεν του υπολόγισε εισφορά αλληλεγγύης. Ξέρει κανείς που το ήξερε το taxis ότι σήμερα είναι επιδοτούμενος άνεργος ? Το πρόγραμμα της data com υπολόγιζε κανονικά εισφορά.

Βάσει της ΠΟΛ 1167/2011, εξαιρούνται της εισφοράς αλληλεγγύης όσοι λαμβάνουν επίδομα ανεργίας και δεν έχουν, κατά το χρόνο της βεβαίωσης, πραγματικά εισοδήματα. Προφανώς έχει στείλει ο ΟΑΕΔ αρχείο με τους επιδοτούμενους ανέργους και γίνεται διασταύρωση, κάτι που τα προγράμματα δε μπορούν να το κάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κι εγώ έστειλα δήλωση με εισόδημα > 12000 αλλά είναι άνεργος (σήμερα παίρνει επίδομα ανεργίας) , είχε κι ένα ποσό στον 661, και δεν του υπολόγισε εισφορά αλληλεγγύης. Ξέρει κανείς που το ήξερε το taxis ότι σήμερα είναι επιδοτούμενος άνεργος ? Το πρόγραμμα της data com υπολόγιζε κανονικά εισφορά.

Καλησπέρα

Η ΓΓΠΣ κάνει έλεγχο με αρχείο από τον ΟΑΕΔ. Στο πρόγραμμά σας, σε περίπτωση που ο φορολογούμενος είναι επιδοτούμενος ή μακροχρόνια άνεργος, απαντήστε ΝΑΙ στην ερώτηση "Απαλλάσσεται από την εισφορά αλληλεγγύης", για να μην την υπολογίσει.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιάσων

Διάβασε το άρθρο 38 του Ν.3986/2011

Το άρθρο 38 λέει

«Η εισφορά αυτή υπολογίζεται σε ποσοστό δύο τοις εκατό (2%) επί

των τακτικών αποδοχών και πρόσθετων αμοιβών και αποζημιώσεων

όλων των μισθοδοτούμενων υπαλλήλων του Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ., Ο

.Τ.Α., καθώς και των υπαλλήλων όλων ανεξαιρέτως των Δημοσίων

Επιχειρήσεων και Οργανισμών και των Ν.Π.Ι.Δ.».

Οι κρατήσεις που μου έκαναν για την ειδική εισφορά αλληλεγγύης ήταν

8% στο σύνολο των μηνιαίων αποδοχών. Έκαναν λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το άρθρο 38 λέει

«Η εισφορά αυτή υπολογίζεται σε ποσοστό δύο τοις εκατό (2%) επί

των τακτικών αποδοχών και πρόσθετων αμοιβών και αποζημιώσεων

όλων των μισθοδοτούμενων υπαλλήλων του Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ., Ο

.Τ.Α., καθώς και των υπαλλήλων όλων ανεξαιρέτως των Δημοσίων

Επιχειρήσεων και Οργανισμών και των Ν.Π.Ι.Δ.».

Οι κρατήσεις που μου έκαναν για την ειδική εισφορά αλληλεγγύης ήταν

8% στο σύνολο των μηνιαίων αποδοχών. Έκαναν λάθος;

Εγώ σου παρέθεσα το άρθρο για να σου πω ότι είναι άλλη η μία εισφορά και άλλη περίπτωση η άλλη. Για το ποσοστό που σου κράτησαν, επικοινώνησε με το αρμόδιο τμήμα της υπηρεσίας σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιάσων

Εγώ σου παρέθεσα το άρθρο για να σου πω ότι είναι άλλη η μία εισφορά και άλλη περίπτωση η άλλη. Για το ποσοστό που σου κράτησαν, επικοινώνησε με το αρμόδιο τμήμα της υπηρεσίας σου

Έχεις δίκιο και ευχαριστώ πολύ. Αυτή τη δεύτερη εισφορά που έχει το ίδιο

όνομα με την άλλη δεν την ήξερα. Θα ρωτήσω την οικονομική μας υπηρεσία

για το ποσοστό. Είναι πιθανό, αν και δεν το βλέπω πουθενά γραμμένο, ότι

αυτή εισφορά ισχύει για όλο το 2011 και επομένως έγιναν κρατήσεις 8%

τους τρεις τελευταίους μήνες για να καλύψουν το 2% για τους 12 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΡΑΝΙΑ

Είμαι φοιτήτρια και έχω ένα ακίνητο κληρονομιά από τη γιαγιά μου, αλλά το τεκμαρτό εισόδημα υπερβαίνει το ποσό των 2900 ευρώ. Θεωρούμαι προστατευόμενο μέλος από τους γονείς μου ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Η ΓΓΠΣ κάνει έλεγχο με αρχείο από τον ΟΑΕΔ. Στο πρόγραμμά σας, σε περίπτωση που ο φορολογούμενος είναι επιδοτούμενος ή μακροχρόνια άνεργος, απαντήστε ΝΑΙ στην ερώτηση "Απαλλάσσεται από την εισφορά αλληλεγγύης", για να μην την υπολογίσει.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία αρχείου?

Εστω η επιδότηση ανεγίας αρχίζει σήμερα....

Θα υποβάλλω αύριο την δήλωση και θα απαλλάσσετε?

αν έστελνα χθές θα πλήρωνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία αρχείου?

Εστω η επιδότηση ανεγίας αρχίζει σήμερα....

Θα υποβάλλω αύριο την δήλωση και θα απαλλάσσετε?

αν έστελνα χθές θα πλήρωνε?

αν δε κάνω λάθος...30-4-2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία αρχείου?

Εστω η επιδότηση ανεγίας αρχίζει σήμερα....

Θα υποβάλλω αύριο την δήλωση και θα απαλλάσσετε?

αν έστελνα χθές θα πλήρωνε?

Καλησπέρα

Υπάρχει δημοσίευση για αρχείο της 30/04/12. Έχω όμως διαπιστώσει, ότι ανανεώνεται (πελάτης γράφτηκε μέσα στον 5ο και υπήρχε ενημέρωση στην ΓΓΠΣ) αλλά χωρίς να ξέρω την συχνότητα. Μπορεί και καθημερινά ... ;;;

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχετε δει την ΠΟΛ1131/2012;

Απ' οτι καταλαβαίνω, αν παίρνεις επίδομα ανεργίας μετά τις 30/4/2012, δεν εξαιρείσαι από την έκτακτη εισφορά. Έτσι είναι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα εισοδήματα μου για το 2011 είναι από μισθωτές υπηρεσίες και περίπου 11700. Έχω πάρει 3500 περίπου επίδομα ανεργίας το 2011 (το 2012 είμαι εργαζόμενος). Δεν έχω κάτι στο όνομα μου εκτός από ένα αυτοκίνητο 1,4cc του 2004 και είμαι άγαμος φιλοξενούμενος. Όταν βάζω τα 3500 του επιδόματος ανεργίας στο 661 μου βγάζει 150 περίπου εισφορά αλληλεγγύης. Όταν το βάζω στο 657 δεν πληρώνω εισφορά. Που πρέπει να το βάλω κανονικά το ποσό αυτό; Ασχέτως με το που πρέπει να μπει, αν το βάλω στο 657 (και είναι λάθος) τι επιπτώσεις μπορεί να έχω μετά; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα εισοδήματα μου για το 2011 είναι από μισθωτές υπηρεσίες και περίπου 11700. Έχω πάρει 3500 περίπου επίδομα ανεργίας το 2011 (το 2012 είμαι εργαζόμενος). Δεν έχω κάτι στο όνομα μου εκτός από ένα αυτοκίνητο 1,4cc του 2004 και είμαι άγαμος φιλοξενούμενος. Όταν βάζω τα 3500 του επιδόματος ανεργίας στο 661 μου βγάζει 150 περίπου εισφορά αλληλεγγύης. Όταν το βάζω στο 657 δεν πληρώνω εισφορά. Που πρέπει να το βάλω κανονικά το ποσό αυτό; Ασχέτως με το που πρέπει να μπει, αν το βάλω στο 657 (και είναι λάθος) τι επιπτώσεις μπορεί να έχω μετά; Ευχαριστώ!

κανείς ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα εισοδήματα μου για το 2011 είναι από μισθωτές υπηρεσίες και περίπου 11700. Έχω πάρει 3500 περίπου επίδομα ανεργίας το 2011 (το 2012 είμαι εργαζόμενος). Δεν έχω κάτι στο όνομα μου εκτός από ένα αυτοκίνητο 1,4cc του 2004 και είμαι άγαμος φιλοξενούμενος. Όταν βάζω τα 3500 του επιδόματος ανεργίας στο 661 μου βγάζει 150 περίπου εισφορά αλληλεγγύης. Όταν το βάζω στο 657 δεν πληρώνω εισφορά. Που πρέπει να το βάλω κανονικά το ποσό αυτό; Ασχέτως με το που πρέπει να μπει, αν το βάλω στο 657 (και είναι λάθος) τι επιπτώσεις μπορεί να έχω μετά; Ευχαριστώ!

Το ποσό της επιδότησης του ΟΑΕΔ, δεν υπόκειται σε εισφορά, μόνο αν είστε επιδοτούμενος ή μακροχρόνια, άνεργος.

Στην περίπτωσή σας (2012 εργαζόμενος), θα υπολογιστεί εισφορά αλληλεγγύης και σε αυτό το ποσό.

Για το αν θα το αναγράψετε ή όχι, η απόφαση είναι δική σας.

Η άποψή μου γι' αυτό, είναι εδώ:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=86660entry471190

Καλό μεσημέρι

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σ' ευχαριστώ!

Αν δεν δηλώσω την επιδότηση ανεργίας στον πίνακα 6 υπάρχει κάποια αυτόματη διασταύρωση που το εντοπίζει (π.χ. μέσω ΟΑΕΔ);

Αν περάσει και εντοπιστεί αργότερα τι επιπτώσεις μπορεί να έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...