Προς το περιεχόμενο

Ναυτικός και συγκέντρωση αποδείξεων 2011(ΚΩΔ 049)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΕ ΔΗΛΩΣΗ ΝΑΥΤΙΚΟΥ(ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥ Ε.Ν-ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΜΕ 6%) ΕΝΩ ΠΕΡΥΣΙ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 049 ΦΕΤΟΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΟΡΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΠΟΣΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ.

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ.

ΠΑΝΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΔΕΝ ΕΜΠΙΠΤΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 3 ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ 2 ΤΟΥ ΦΕΤΕΙΝΟΥ Ε1(Εξαιρείσθε από την προσκόμιση αποδείξεων κλπ κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΣΕ ΔΗΛΩΣΗ ΝΑΥΤΙΚΟΥ(ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥ Ε.Ν-ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΜΕ 6%) ΕΝΩ ΠΕΡΥΣΙ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 049 ΦΕΤΟΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΟΡΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΠΟΣΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ.

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ.

ΠΑΝΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΔΕΝ ΕΜΠΙΠΤΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 3 ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ 2 ΤΟΥ ΦΕΤΕΙΝΟΥ Ε1(Εξαιρείσθε από την προσκόμιση αποδείξεων κλπ κλπ).

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΣ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΝΤΥΠΟ ΓΙΑ ΑΜΟΙΒΕΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις τικαρει το 18 στον πινακα 2;;;...κοιτα και τι εισοδηματα εχει τυχον απο αλλες πηγεες..αν παρολο αυτα σου βγαζει παντα φορο βαλε αποδειξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι θα βάλω τις απαιτούμενες αποδείξεις(στην περίπτωση αυτή χρειάζεται το ανώτερο των 15000,00 ευρώ καθότι Α μηχανικός φαντάζεστε αποδοχές) αλλά καμμιά αλλαγή έχει δει κάποιος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τέλος οι αποδοχές της δήλωσης είναι μόνο οι μισθοί του σαν ναυτικός οπότε δεν υπάρχει θέμα για ποσά από άλλη πηγή εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου λοιπον συμπληρωσεις τους παραπανω κωδικους με το εντυπο , κοιτα αν σου βγαζει φορο , αν σου βγαζει φορο βαλε αποδειξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι τι να κάνω,αυτό το ξέρω όπως κι ο καθένασ μας εδώ μέσα.Η ερώτηση είναι αν υπάρχει διακριτή αλλαγή από πέρυσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι υπάρχει αλλαγή από πέρυσι καθώς η ΓΓΠΣ έλαβε σχετική οδηγία από το Υπουργείο Οικονομικών. Σας το διαβεβαιώνω διότι είχα επικοινωνία με ανώτατο στέλεχος του Υπουργείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι υπάρχει αλλαγή από πέρυσι καθώς η ΓΓΠΣ έλαβε σχετική οδηγία από το Υπουργείο Οικονομικών. Σας το διαβεβαιώνω διότι είχα επικοινωνία με ανώτατο στέλεχος του Υπουργείου.

Υπάρχει κάποια πολ?

Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει το έντυπο "Ειδικό Ενημερωτικό δελτίο" για εισοδήματα αξιωματικών και ημεδαπού κατώτερου πληρώματος εμπορικού ναυτικού οικ.έτους 2012 να ανεβάσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Αγγελος Ανδριόπουλος

Ν. 2238/1994 Άρθρο 9 παρ. 8

" 8. Ο φόρος στις αμοιβές που αποκτούν οι αξιωματικοί και το κατώτερο πλήρωμα του εμπορικού ναυτικού από την παροχή υπηρεσιών σε εμπορικά πλοία, υπολογίζεται με αναλογικό συντελεστή έξι τοις εκατό (6%) για τους αξιωματικούς και τρία τοις εκατό (3%) για το κατώτερο πλήρωμα, στις αμοιβές που αποκτώνται από το ημερολογιακό έτος 2010 και επόμενα.

Αν ο φόρος που εξευρίσκεται με αυτόν τον τρόπο είναι ανώτερος από το φόρο που προκύπτει με βά-ση τις παραγράφους 1 έως και 4, το επιπλέον ποσό φόρου επιστρέφεται ύστερα από την υποβολή της σχετικής ετήσιας δήλωσης φορολογίας εισοδήματος στον προϊστάμενο της αρμόδιας οικονομικής υπηρεσίας."

Το πρώτο εδάφιο της παρ. 8 Δεν αναφέρεται στο τέταρτο εδάφιο της παρ. 1 του ίδιου άρθρου

"Το κατά περίπτωση αφορολόγητο ποσό ισχύει, εφόσον ο φορολογούμενος προσκομίσει αποδείξεις που έχουν εκδοθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων για δαπάνες αγοράς αγαθών και λήψης υπηρεσιών, τις οποίες πραγματοποιεί ο ίδιος, η σύζυγος του και τα τέκνα που τους βαρύνουν. "

Γιατί ζητά αποδείξεις αγοράς αγαθών κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την Φορολογικη Επιθεωρηση/Οδηγος Συμπληρωσης Φορολογικων Δηλωσεων 2012 σελ 735. "Προσοχη. Οι ναυτικοι υποβαλλουν αποδειξεις στον κωδικο 049" χωρις καμια περαιτερω διευκρινηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Άγγελος Ανδριόπουλος

Απο την Φορολογικη Επιθεωρηση/Οδηγος Συμπληρωσης Φορολογικων Δηλωσεων 2012 σελ 735. "Προσοχη. Οι ναυτικοι υποβαλλουν αποδειξεις στον κωδικο 049" χωρις καμια περαιτερω διευκρινηση

ΑΝ το μοναδικο εισόδημα του ναυτικού είναι οι αμοιβές του από την υπηρεσία του σε εμπορικό πλοίο ο νόμος ορίζει σαφώς τι ισχύει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μάκης Μυλωνάς

Ναι, οι ναυτικοί κανονικά αποδείξεις.

Πως τεκμηριώνεται η άποψή σου ( διατάξεις του ν.2238/1994 )??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ναυτικό (ανώτερω πλήρωμα με ξένη σημαία) με εισόδημα 27.450,00 μου βγάζει φόρο ( GSIS.GR)3.102,81?

εαν φορος( δεν του έχει γίνει παρακράτηση 6%) 27450*6%=1647,00

εισφορα 27450*2%= 549,00 συνολο=2.196,00 εως τα 3.102,81 υπάρχει διαφορά 906,00 ευρω που ταιριάζει με προκαταβολή πάνω στον κύριο φόρο 1647*55%= 906

Πρέπει να έχει προκαταβολή επόμενου έτους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Κι εγώ αν δεν βάλω αποδείξεις μου βγάζει φόρο εκτός από την έκτακτη εισφορά. είναι δυνατόν να ζητάνε αποδείξεις από κάποιον που έζησε 11 μήνες το χρόνο μέσα σε ένα καράβι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Ναι, οι ναυτικοί κανονικά αποδείξεις.

Κι εγώ αν δεν βάλω αποδείξεις μου βγάζει φόρο εκτός από την έκτακτη εισφορά. είναι δυνατόν να ζητάνε αποδείξεις από κάποιον που έζησε 11 μήνες το χρόνο μέσα σε ένα καράβι???

... συνάδελφοι, κι εγώ με όλα αυτά τα δεδομένα έτσι ενημέρωνα τους ναυτικούς και τραβούσαν τα μαλλιά τους...η GSIS πάντως σήμερα φαίνεται να έχει άλλη άποψη...

ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ με 43268 καθ. αμοιβές και παρακρ. φόρο 2557, πληρώνει μονό εισφορά 865, χωρίς καμία απόδειξη στο 049...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... συνάδελφοι, κι εγώ με όλα αυτά τα δεδομένα έτσι ενημέρωνα τους ναυτικούς και τραβούσαν τα μαλλιά τους...η GSIS πάντως σήμερα φαίνεται να έχει άλλη άποψη...

ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ με 43268 καθ. αμοιβές και παρακρ. φόρο 2557, πληρώνει μονό εισφορά 865, χωρίς καμία απόδειξη στο 049...

τα έχουν παίξει..............???..... παράξενο φαίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έχουν παίξει..............???..... παράξενο φαίνεται..

...ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΓΡΑΨΤΕ ΛΑΘΟΣ....ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ...

...είχα συμπληρώσει το κωδ. 023 (εξαιρείστε από την προσκόμιση των αποδείξεων)...

ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΧΥΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑ... :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Φοιτητής του εμπορικού ναυτικού θεωρείται ημεδαπό κατώτερο πλήρωμα εμπορικού ναυτικού ή αξιωματικός εμπορικού ναυτικού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

ΣΤΟΝ ΚΩΔ 301 ΣΕ ΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΤΩΤΕΡΟΥ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΤΙ ΑΦΜ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΤΑΝ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΕΔΡΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ (ΙΤΑΛΙΑ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια βοηθεια ρε παιδια γιατι μονο ελληνικο αφμ δεχεται το taxis καποιος που του εχει τυχει??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...