Προς το περιεχόμενο

Σε E1 που στάλθηκε μέσω internet , δεν συμπληρώθηκε ο κωδ. 049 του πίνακα 7 με το ποσό των αποδείξεων δαπανών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπέβαλα δήλωση φορολογίας εισοδήματος (Ε1) οικον. έτους 2012 , μέσω internet και από παραδρομή που

λέμε , δεν συμπεριέλαβα στον πίνακα 7 κωδ. 049 , το ποσό των δαπανών αγοράς αγαθών & υπηρεσιών , με

συνέπεια να προκύπτει επί πλέον φόρος , μπορώ να υποβάλλω συμπληρωματική - εμπρόθεσμη

δήλωση Ε1 στην Δ, συμπεριλαμβάνοντας το ποσό των εν λόγω δαπανών , ώστε να έχω την ανάλογη

φορολογική ωφέλεια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως ναι, εφόσον είναι εμπρόθεσμη....

Το θέμα είναι αν στη δεχτούνε ως λογιστής ή αν πρέπει να τη στείλεις με άλλο τρόπο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΟΒΑΜΕ ΠΩΣ ΟΧΙ ΔΙΟΤΙ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ Α Ρ Χ Ι Κ Η ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΗΛΩΣΗ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗ ΔΟΥ ΣΑΝ ΑΡΧΙΚΗ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΓΙΑΝΝΗΣ

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εμπρόθεσμη συμπληρωματική δεν έχει πρόβλημα.

Απλά μπορεί να χρειάζεσαι και μια εξουσιοδότηση για να την καταθέσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΟΒΑΜΕ ΠΩΣ ΟΧΙ ΔΙΟΤΙ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ Α Ρ Χ Ι Κ Η ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΗΛΩΣΗ

Ποια εγκύκλιος είναι αυτή...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέβαλα δήλωση φορολογίας εισοδήματος (Ε1) οικον. έτους 2012 , μέσω internet και από παραδρομή που

λέμε , δεν συμπεριέλαβα στον πίνακα 7 κωδ. 049 , το ποσό των δαπανών αγοράς αγαθών & υπηρεσιών , με

συνέπεια να προκύπτει επί πλέον φόρος , μπορώ να υποβάλλω συμπληρωματική - εμπρόθεσμη

δήλωση Ε1 στην Δ, συμπεριλαμβάνοντας το ποσό των εν λόγω δαπανών , ώστε να έχω την ανάλογη

φορολογική ωφέλεια ;

Συμφωνώ με το φίλο μου ΛΙΑΡΟΜΑΤΗ

Δυστηχώς ειδικά για τις δαπάνες " την έκατσες τη βάρκα " δεν δέχονται ,εφόσον υπέβαλες αρχική, ούτε τροποιητική ούτε εκ νέου χειρόγραφη συμπληρωματική . Αιτιολογία : βρήκες αποδείξεις και τις έχωσες κατόπιν εορτής ασυγκρίτως αν τις ξέχασες .

ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ .ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΔΕΚΤΕΣ .

Φίλε μου λυπάμαι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΦΕ αρθ.9 παρ.1 όπως αντικαταστάθηκε με τον ν.3986

Το ποσό των αποδείξεων δαπανών

, που απαιτείται να προσκομισθούν, ορίζεται σε

ποσοστό είκοσι πέντε τοις εκατό

(25%) του ατομικού εισοδήματος του

φορολογουμένου του δηλούμενου και φορολογούμενου σύμφωνα με τις γενικές

διατάξεις και για ποσό εισοδήματος μέχρι εξήντα χιλιάδες

(60.000) ευρώ. Αν το ποσό

των προσκομιζόμενων αποδείξεων δαπανών του φορολογουμένου υπολείπεται του

πιο πάνω ποσού

, τότε επί της διαφοράς επιβάλλεται φόρος με συντελεστή δέκα τοις

εκατό

(10%). Οι δαπάνες που έχουν πραγματοποιηθεί υπολογίζονται αθροιστικά και

για τους δύο συζύγους μόνον εφόσον έχουν περιληφθεί στην εμπρόθεσμη δήλωση και

επιμερίζονται μεταξύ των συζύγων ανάλογα με το δηλούμενο και φορολογούμενο

σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις ατομικό εισόδημα της εμπρόθεσμης δήλωσής τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΟΒΑΜΕ ΠΩΣ ΟΧΙ ΔΙΟΤΙ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ Α Ρ Χ Ι Κ Η ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΗΛΩΣΗ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗ ΔΟΥ ΣΑΝ ΑΡΧΙΚΗ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ.

Συμφωνώ με το φίλο μου ΛΙΑΡΟΜΑΤΗ

Δυστηχώς ειδικά για τις δαπάνες " την έκατσες τη βάρκα " δεν δέχονται ,εφόσον υπέβαλες αρχική, ούτε τροποιητική ούτε εκ νέου χειρόγραφη συμπληρωματική . Αιτιολογία : βρήκες αποδείξεις και τις έχωσες κατόπιν εορτής ασυγκρίτως αν τις ξέχασες .

ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ .ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΔΕΚΤΕΣ .

Φίλε μου λυπάμαι .

Παραπομπή παίζει ή έτσι....????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΦΕ αρθ.9 παρ.1 όπως αντικαταστάθηκε με τον ν.3986

Το ποσό των αποδείξεων δαπανών

, που απαιτείται να προσκομισθούν, ορίζεται σε

ποσοστό είκοσι πέντε τοις εκατό

(25%) του ατομικού εισοδήματος του

φορολογουμένου του δηλούμενου και φορολογούμενου σύμφωνα με τις γενικές

διατάξεις και για ποσό εισοδήματος μέχρι εξήντα χιλιάδες

(60.000) ευρώ. Αν το ποσό

των προσκομιζόμενων αποδείξεων δαπανών του φορολογουμένου υπολείπεται του

πιο πάνω ποσού

, τότε επί της διαφοράς επιβάλλεται φόρος με συντελεστή δέκα τοις

εκατό

(10%). Οι δαπάνες που έχουν πραγματοποιηθεί υπολογίζονται αθροιστικά και

για τους δύο συζύγους μόνον εφόσον έχουν περιληφθεί στην εμπρόθεσμη δήλωση και

επιμερίζονται μεταξύ των συζύγων ανάλογα με το δηλούμενο και φορολογούμενο

σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις ατομικό εισόδημα της εμπρόθεσμης δήλωσής τους

΄Οπως πάντα Δημήτρη μιλάς με το γράμμα του νόμου . Μπράβο , εύχομαι να είσαι καλά , δυστηχώς ο συνάδελφος την πάτησε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπομπή παίζει ή έτσι....????

Σου απάντησε και ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ . Ότι γράφω πίστεψε με δεν το γραφω τα κουτουρού και ότι δεν ξέρω δεν ντρέπομαι να το δηλώσω και να ζητήσω την βοήθειά σας .

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απάντησε και ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ . Ότι γράφω πίστεψε με δεν το γραφω τα κουτουρού και ότι δεν ξέρω δεν ντρέπομαι να το δηλώσω και να ζητήσω την βοήθειά σας .

Ευχαριστώ

Φίλε, ο Δημήτρης έγραψε εμπρόθεσμη....

Όχι αρχική........

Εμπρόθεσμη μπορεί να είναι είτε αρχική είτε τροποποιητική.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, ο Δημήτρης έγραψε εμπρόθεσμη....

Όχι αρχική........

Εμπρόθεσμη μπορεί να είναι είτε αρχική είτε τροποποιητική.....

Εντάξει , μου φαίνεται ότι παίζουμε με τις λέξεις . Έχεις δίκιο προχώρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από περισσότερο "ψάξιμο" έχω σχετικά με το θέμα τα εξής νεώτερα :

α) Σε τηλεφωνική μου υποβολή σχετικού ερωτήματος στην Ε' ΔΟΥ Αθηνών η απάντηση ήταν ότι μπορώ να υποβάλλω εμπρόθεσμη - συμπληρωματική δήλωση στην ΔΟΥ , διορθώνοντας την συγκεκριμένη παράλειψη.

β) Βρήκα εδώ στο TAXHEAVEN σε άρθρο του συνάδελφου Γραβιά τα εξής :

Πίνακας δαπανών αγοράς αγαθών ή λήψης υπηρεσιών για διατήρηση του αφορολογήτου ορίου

Α/Α

Ποιες δαπάνες περιλαμβάνονται και ποιες όχι

Ποσό δαπανών που απαιτούνται

Διατάξεις νόμων

Πότε εκπίπτει η δαπάνη

Όταν η δαπάνη έχει συμπεριληφθεί στην αρχική ή συμπληρωματική εμπρόθεσμη δήλωση.

γ) Έχω στείλει Email στον Χρήστο Μελά και αναμένω την τοποθέτησή του , την οποία και θα σας μεταφέρω εφ' όσον υπάρξει

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta posa ston kwdiko 049 isxuoyn mono me arxiki dilwsi asxeta an einai empro8esmi i ekpro8esmi

Αυτό ίσχυε με τον 3943/11:

Οι δαπάνες που έχουν πραγματοποιηθεί υπολογίζονται αθροιστικά και για τους δύο συζύγους μόνον εφόσον έχουν περιληφθεί στην αρχική δήλωση και επιμερίζονται μεταξύ των συζύγων ανάλογα με το δηλούμενο και φορολογούμενο σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις ατομικό εισόδημα της αρχικής δήλωσής τους, αφού προηγουμένως καλυφθεί το ποσό των αποδείξεων που απαιτείται για την κάλυψη του αφορολόγητου ποσού.

Ο 4024/11 αναφέρει:

Οι δαπάνες που έχουν πραγματοποιηθεί υπολογίζονται αθροιστικά και για τους δύο συζύγους μόνον εφόσον έχουν περιληφθεί στην εμπρόθεσμη δήλωση και επιμερίζονται μεταξύ των συζύγων ανάλογα με το δηλούμενο και φορολογούμενο σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις ατομικό εισόδημα της εμπρόθεσμης δήλωσής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ίσχυε με τον 3943/11:

Οι δαπάνες που έχουν πραγματοποιηθεί υπολογίζονται αθροιστικά και για τους δύο συζύγους μόνον εφόσον έχουν περιληφθεί στην αρχική δήλωση και επιμερίζονται μεταξύ των συζύγων ανάλογα με το δηλούμενο και φορολογούμενο σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις ατομικό εισόδημα τηςαρχικής δήλωσής τους, αφού προηγουμένως καλυφθεί το ποσό των αποδείξεων που απαιτείται για την κάλυψη του αφορολόγητου ποσού.

Ο 4024/11 αναφέρει:

Οι δαπάνες που έχουν πραγματοποιηθεί υπολογίζονται αθροιστικά και για τους δύο συζύγους μόνον εφόσον έχουν περιληφθεί στην εμπρόθεσμη δήλωση και επιμερίζονται μεταξύ των συζύγων ανάλογα με το δηλούμενο και φορολογούμενο σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις ατομικό εισόδημα της εμπρόθεσμης δήλωσής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

This was last year

...ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ...

LAST YEAR WAS...Οι δαπάνες που έχουν πραγματοποιηθεί υπολογίζονται αθροιστικά και για τους δύο συζύγους μόνον εφόσον έχουν περιληφθεί στην αρχική δήλωση και επιμερίζονται μεταξύ των συζύγων ανάλογα με το δηλούμενο και φορολογούμενο σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις ατομικό εισόδημα της αρχικής δήλωσής τους(ΑΣΧΕΤΩΣ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟΥ), αφού προηγουμένως καλυφθεί το ποσό των αποδείξεων που απαιτείται για την κάλυψη του αφορολόγητου ποσού. Όταν ο ένας σύζυγος δηλώνει εισόδημα μέχρι έξι χιλιάδες (6.000) ευρώ, οι αποδείξεις που προσκομίζονται καλύπτουν το αφορολόγητο ποσό του άλλου συζύγου, εφόσον αυτό υπερβαίνει τα έξι χιλιάδες (6.000) ευρώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει , μου φαίνεται ότι παίζουμε με τις λέξεις . Έχεις δίκιο προχώρα .

Μπορεί να "ήθισται" ο κάθε εφορικός-ελεκτής να κάνει οτι γουστάρει, αλλά το γράμμα του νόμου ισχύει (ευτυχώς ακόμα), αρκεί να έχεις τον τρόπο να το χειριστείς.

Συνεπώς ισχύει: Όταν η δαπάνη έχει συμπεριληφθεί στην αρχική ή συμπληρωματική εμπρόθεσμη δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δύο είναι οι μεγάλοι φόβοι μου στην υποβολή ηλεκτρονικής δήλωσης: α) να μην έχω βάλει αποδείξεις β) να έχω στείλει την γ.......... δήλωση και να διαπιστώσω μετά λάθος λόγω κεκτημένης ταχύτητας.

εγώ πάντως έστειλα επιστολή στην ΓΓΠΣ να προσθέσει εντολή αναίρεσης για τις υποβληθείσες δηλώσεις. κάντε το και εσείς - άνθρωποι είμαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...