Jump to content
Sign in to follow this  
internet

Μικρη προσελευση για δηλωσεις ΦΕ σε σχεση με προηγουμενα χρονια

Recommended Posts

Είναι λίγο τραγική η κατάσταση.

Έχω στείλει 0 δηλώσεις, σήμερα λέω να στείλω 5-6 έτσι για το καλό... Και φυσικά θα πάθουν εγκεφαλικά...

Το ιδιο και γω, οι περισσοτεροι ειναι πανω απο 800 ευρω για πληρωμες και ξερω οτι δεν εχουν ουτε για τα βασικα.. Και δεν γινεται να μην με επηρρεασει... Θελω να αλλαξω επαγγελμα, δεν παλευεται νομιζω πλεον.. Ασε που και γω απληρωτη ειμαι απο τους περισσοτερους.. Πφφφφφφ... Τιιιιι ωραια περναμε εδω στας εξοχας!!! :(

Είναι λίγο τραγική η κατάσταση.

Έχω στείλει 0 δηλώσεις, σήμερα λέω να στείλω 5-6 έτσι για το καλό... Και φυσικά θα πάθουν εγκεφαλικά...

Το ιδιο και γω, οι περισσοτεροι ειναι πανω απο 800 ευρω για πληρωμες και ξερω οτι δεν εχουν ουτε για τα βασικα.. Και δεν γινεται να μην με επηρρεασει... Θελω να αλλαξω επαγγελμα, δεν παλευεται νομιζω πλεον.. Ασε που και γω απληρωτη ειμαι απο τους περισσοτερους.. Πφφφφφφ... Τιιιιι ωραια περναμε εδω στας εξοχας!!! :(

ΣΑΣ ΠΕΡΝΑΩ..ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΙΑ

Guest Επισκέπτης

ΑΝ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΕ GEURO ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΕΜΕΙΣ!!! ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΜΕ ΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΑΚΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ Ζ, ΛΑΘΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ, ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΤΛ. ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ (ΒΑΛΤΕ ΤΙΤΛΟ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ) ΤΑ ΤΡΑΒΑΜΕ.

ΔΕΝ ΤΗ ΒΓΑΖΩ ΚΑΘΑΡΗ ΦΕΤΟΣ.......

Μηπως άρχισαν να έρχονται...?

Ακόμη ορισμένοι περιμένουν τα έντυπα..άλλοι βεβαιώσεις απο ασφαλιστικά ταμεία...άλλοι βεβαιώσεις αποδοχών...

μπα..πολύ λίγα πράγματα :( ακόμη περιμένουν τα χαρτιά τους, άλλοι από τράπεζες, άλλοι τις συντάξεις..

πάντως δύσκολα να γίνουν όλα αυτά μέχρι τις 15/6

Guest Λίνα

Γεια σας! Να σας κάνω μια ανόητη ερώτηση. Τι γίνετε με τα εντυπα; Bλέπω ότι σε πολλά post αναφέρετε ότι άδικα τα περιμένει ο κόσμος. Τι ακριβώς εννοείτε; Στην αδερφη μου που ήταν πάνω από 12.000 οκ δεν ηρθε το εντυπο αλλα ο κλειδάριθμος καθως υποχρεούται σε ηλεκτρονική υποβολή. Στους συνταξιούχους όμως δε θα επρεπε να έχει έρθει; Αδικα το περιμένει ο πατερας μου;

Και μια δεύτερη παρατήρηση :

Έχετε όρεξη να δουλέψετε? Εγώ ειλικρινά κοιτάζω τα τιμολόγια για καταχώρηση, κοιτάζω τις δηλώσεις που έχω, διαβάζω τα σχόλια εδώ, ξανακοιτάζω τα τιμολόγια και τις δηλώσεις ........ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΚΑΝΩ Τ Ι Π Ο Τ Α

Συνυπολογίστε ότι και να ήθελες φέτος δεν μπορούσες να κάνεις δήλωση νωρίς.

Για τα φυσικά πρόσωπα το ταξις άνοιξε 9/5

Ηταν και ο πολιτικός σχεδιασμός λόγω εκλογών (μην καταλάβουμε τι σημαίνουν τα μέτρα στην τσέπη μας)

Και ένα συνωμοσιολογικό.......

Ετσι επιβεβαιώνεται η υστέρηση των εσόδων που δικαιολογεί νέα μέτρα. Τα κάνει απαραίτητα

Τα είπατε όλα ...

Νεα δεδομενα.. Εχω παραλαβει το 10% και απο αυτες εχω πληρωθει για το 50% ... Παντως 3 που πηρα και τους ειπα οτι θα πληρωσουν 2000-3000 αντεδρασαν νορμαλ.. Σαν να τους ειπα 100 ευρω.. Ευτυχως υπαρχει ενημερωση απο τα καναλια..

Guest Θανος

Νεα δεδομενα.. Εχω παραλαβει το 10% και απο αυτες εχω πληρωθει για το 50% ... Παντως 3 που πηρα και τους ειπα οτι θα πληρωσουν 2000-3000 αντεδρασαν νορμαλ.. Σαν να τους ειπα 100 ευρω.. Ευτυχως υπαρχει ενημερωση απο τα καναλια..

Τι ενοοειτε οτι αντεδρασαν νορμαλ? Δηλαδη, ειναι θεμα αντιδρασης του κοσμου? Οπως με τα μικρα παιδια? "Παρε του λιγο απο το παγωτο να δουμε αν θα αντιδρασει?"

Μεγαλος κοσμος ειναι. Αν δεν του αρεσει το εκκαθαριστικο να βγει στο δρομο να φωναξει. Καθημερινα τσακωνομαι με τους γονεις μου και με τους φιλους μου γι'αυτο το πραγμα. Ας αντιδρασουν επιτελους!

Νιωθω λες και ειμαι εξωγηινος εδω σε αυτη τη χωρα του παραλογου!

Οταν δεν βγαινει το κωλοκρατος-->τοτε μετρα στους πολιτες. Τι να πω? Ειμαι και νεος ανθρωπος (30) και σκεφτομαι πιο λογικα και πιο ωριμα απο τους 50 ρηδες. Ισως μαθανε στη λαμογια, στο ρουσφετι, στο "νταξει μωρε, ολα θα γινουν".

Τσακωνομαι με το λογιστη της εταιρειας μου καθε χρονο γυρω στις αρχες Μαρτιου οτι εχει αργησει να μου στειλει τη βεβαιωση παρακρατησης (ελ. επ. γαρ) και οι υπολοιποι συναδελφοι με κοιτανε σαν χανοι.

Δυστυχως εγεννηθη Ελληνας, λεω εγω.

Τσακωνομαι με το λογιστη της εταιρειας μου καθε χρονο γυρω στις αρχες Μαρτιου οτι εχει αργησει να μου στειλει τη βεβαιωση παρακρατησης (ελ. επ. γαρ) και οι υπολοιποι συναδελφοι με κοιτανε σαν χανοι.

Δυστυχως εγεννηθη Ελληνας, λεω εγω.

Ενώ αν στην έδινε νωρίτερα τη βεβαίωση φέτος θα έκανες νωρίς τη δήλωση όχι το Μάιο...

Τι ενοοειτε οτι αντεδρασαν νορμαλ? Δηλαδη, ειναι θεμα αντιδρασης του κοσμου? Οπως με τα μικρα παιδια? "Παρε του λιγο απο το παγωτο να δουμε αν θα αντιδρασει?" Μεγαλος κοσμος ειναι. Αν δεν του αρεσει το εκκαθαριστικο να βγει στο δρομο να φωναξει. Καθημερινα τσακωνομαι με τους γονεις μου και με τους φιλους μου γι'αυτο το πραγμα. Ας αντιδρασουν επιτελους! Νιωθω λες και ειμαι εξωγηινος εδω σε αυτη τη χωρα του παραλογου! Οταν δεν βγαινει το κωλοκρατος-->τοτε μετρα στους πολιτες. Τι να πω? Ειμαι και νεος ανθρωπος (30) και σκεφτομαι πιο λογικα και πιο ωριμα απο τους 50 ρηδες. Ισως μαθανε στη λαμογια, στο ρουσφετι, στο "νταξει μωρε, ολα θα γινουν". Τσακωνομαι με το λογιστη της εταιρειας μου καθε χρονο γυρω στις αρχες Μαρτιου οτι εχει αργησει να μου στειλει τη βεβαιωση παρακρατησης (ελ. επ. γαρ) και οι υπολοιποι συναδελφοι με κοιτανε σαν χανοι. Δυστυχως εγεννηθη Ελληνας, λεω εγω.

Οι υπόλοιποι λογιστές απο τις άλλες εταιρίες που συνεργάζεστε δηλάδή σας βγάζουν τις βεβαιώσεις νωτρίτερα?

κάθε χρόνο η μητέρα μου πλήρωνε περίπου 2600 και φέτος βγαίνει 4000!!!!! λόγω του ότι δεν της κρατάει το ΙΚΑ φόρο και με παρακαλεί να κάνω κάτι...

ούτε τη μάνα σου δεν μπορείς να βοηθήσεις :(

Guest ας προσεχαν τι ψηφιζαν!

Λοιπόν ξέρετε τί λέω εγώ?

Καλά μας κάνουν! Δικαίως τα παθαίνουμε όλα αυτά!

Αφού είμαστε τόσο ΜΑΛΑΚΕΣ και τους ψηφίζαμε τόσα χρόνια καλά μας κάνουν! Είμαστε χαιβάνια!

Μας έχουν στήσει στα τέσσερα κι εμείς την τρώμε χωρίς αντίδραση!

Όσο για τους γέρους και όλους αυτούς που έρχονται στο γραφείο και λυποθυμάνε...? Δεν τους λυπάμαι καθόλου!

Ας πρόσεχαν τι ψήφιζαν! ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΝ!!!!!!!!

Τώρα πληρώνουμε ΟΛΟΙ το τίμημα!

Όσο ήταν οι ίδιοι βολεμένοι δεν μιλουσαν,τσιμουδιά δεν έβγαζαν! Τώρα που η τσεπούλα της δεν θα έχει τίποτα άλλο μέσα παρά μόνο αέρα κοπανιστό να δεις πως θα κάνουν!

Λοιπόν ξέρετε τί λέω εγώ?

Καλά μας κάνουν! Δικαίως τα παθαίνουμε όλα αυτά!

Αφού είμαστε τόσο ΜΑΛΑΚΕΣ και τους ψηφίζαμε τόσα χρόνια καλά μας κάνουν! Είμαστε χαιβάνια!

Μας έχουν στήσει στα τέσσερα κι εμείς την τρώμε χωρίς αντίδραση!

Όσο για τους γέρους και όλους αυτούς που έρχονται στο γραφείο και λυποθυμάνε...? Δεν τους λυπάμαι καθόλου!

Όσο ήταν οι ίδιοι βολεμένοι δεν μιλουσαν,τσιμουδιά δεν έβγαζαν! Τώρα που η τσεπούλα της δεν θα έχει τίποτα άλλο μέσα παρά μόνο αέρα κοπανιστό να δεις πως θα κάνουν!

Και μην νομίζεις ότι βάζουν μυαλό !!

Πριν λίγο συνταξιούχος που μου έφερε την δήλωσή του, ρίχνω μια ματιά και του λέω ότι θα πληρώσει περίπου 1400,00 και μου λέει έ, τι να κάνουμε θα το υποστούμε κι αυτό.

Και συμπληρώνει λέγοντας ότι θα ΠΡΕΠΕΙ να ψηφίσουμε τους ίδιους γιατί τουλάχιστον μ'αυτούς ξέρουμε τι μας περιμένει :o :o .

Τρελλάθηκα! Τον κοιτούσα και σκεφτόμουν ακριβώς αυτό

Μήπως έχουν αρχίσει εδώ και κανά τρίμηνο θεραπευτική αγωγή, η οποία απ΄ ότι φαίνεται έχει επίδραση????? :) Γιατί οι δικοί μου πελάτες αντιδρούν αλλιώς!!(Δεν είχαν αρχίσει αγωγή νωρίτερα και τώρα είναι λίγο αργά ...... !!!!) :D

κάθε χρόνο η μητέρα μου πλήρωνε περίπου 2600 και φέτος βγαίνει 4000!!!!! λόγω του ότι δεν της κρατάει το ΙΚΑ φόρο και με παρακαλεί να κάνω κάτι... ούτε τη μάνα σου δεν μπορείς να βοηθήσεις :(

Πες της κάθε μήνα να περνάει και να σου δίνει τα λεφτά που περισσεύουν από την παρακράτηση και να της πληρώνεις εσύ το εκκαθαριστικό. :)

Guest ΝΙΚΟΣ_45

ΈΧΩ να στείλω 320 δηλώσεις φυσ προσώπων.Δεν έχω στείλει ούτε μία !!!!!!!!!!!

Μέχρι σήμερα έχει έρθει περίπου το 25% και από αυτούς μόνο το 15%΄ήθελε να σταλεί η δήλωση.

Οι υπόλοιποι θέλουν να σταλεί η δήλωση τον Ιούλιο.

Κι εμένα κάπως έτσι έχει έρθει το 40% και έχω στείλει το 20% των δηλώσεων, οι υπόλοιποι Ιούλιο, και ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ....

Guest 1941

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΔΗΛΩΣΗ.ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΛΛΟΙ1).ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΑΚΟΥΣΑΝ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΟΙ ΛΑΚΙΣΑΝ..ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥΣ2),ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΜΠΑΝΑΚΙΑ,3)ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ.ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΟΛΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ΟΙ ΝΟΜΟΙ,ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ ΔΥΣΤΥΧΩΣ...

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΑΣ ΝΥΧΘΗΜΕΡΟΝ .ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΕΩΣ 16/7/12????ΕΛΕΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕ

Καλησπέρα

Και εμείς στο 30% περίπου είμαστε.

Κουράγιο συνάδερφοι, φαίνεται μακρύ το καλοκαιράκι.

Και έχει και μια ζέστη …

Έχω συνεχώς μια τέτοια εικόνα στο μυαλό μου ...

mikropotamowkithira.jpg

(Κύθηρα)

Καλή συνέχεια …

Μπάμπης Κ.