Jump to content

Μικρη προσελευση για δηλωσεις ΦΕ σε σχεση με προηγουμενα χρονια

Recommended Posts

Τα ίδια και σε μένα, πολλοί παίρνουν τηλέφωνο και ρωτάνε μήπως πρέπει να περιμένουμε για μετά τις εκλογές, μήπως και αλλάξει η φορολογία...

πέρα από την πλακα μήπως και εμείς του επαγγέλματος δεν πιστεύουμε κάτι τέτοιο???

• Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Και μια δεύτερη παρατήρηση : Έχετε όρεξη να δουλέψετε? Εγώ ειλικρινά κοιτάζω τα τιμολόγια για καταχώρηση, κοιτάζω τις δηλώσεις που έχω, διαβάζω τα σχόλια εδώ, ξανακοιτάζω τα τιμολόγια και τις δηλώσει

Απ' ότι διαβάζω μέχρι τώρα, πριν καλά-καλά ανοίξει το θέμα, όλοι αντιμετωπίζουμε τα ίδια προβλήματα και τα ίδια διλήμματα : Δεν έρχονται για δήλωση γιατί δεν έχουν λάβει ειδοποίηση (και ούτε θα λάβουν

Αν δεν βάλεις την μια σύνταξη όπως σου ζητάνε, όταν γίνει η στραβή και φυσικά τους έχεις κόψει απόδειξη που σημαίνει ότι έκανες εσύ την δήλωσή τους, σε σένα θα ρίξουν την ευθύνη με το γνωστό "εμεις δε

Υπογράψτε ένα χαρτί που θα αναφέρει τα δικαιολογητικά που σου παραδίδει

αυτό έχω σκοπό να κάνω. βέβαια κατά πόσο θα γίνει δεκτό δεν ξέρω

Και μια δεύτερη παρατήρηση :

Έχετε όρεξη να δουλέψετε? Εγώ ειλικρινά κοιτάζω τα τιμολόγια για καταχώρηση, κοιτάζω τις δηλώσεις που έχω, διαβάζω τα σχόλια εδώ, ξανακοιτάζω τα τιμολόγια και τις δηλώσεις ........ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΚΑΝΩ Τ Ι Π Ο Τ Α

MIA ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΣΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΠΙΤΙΣΣΑ.

ΜΙΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΑ POST, ΜΙΑ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΝΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ.

ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΕ ΕΝΑ ΦΟΒΙΚΟ ΚΟΜΠΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ..

Και έφθασε η Παρασκευη....... Άπειρα τηλ. για ΄συνολο αποδείξεων, για το φόρο που θα προκύψει, για δικαιολογητικά, για το αν δεν πληρώσουν τι θα γίνει... και συνταξη δηλώσεων μόνο το 5%.

Ο κοσμάκης σίγουρα δεν θα αντέξει αλλά ούτε και εμείς

"Οι Έλληνες δεν θέλουν να κάνουν δηλώσεις?"

Ξέρεις τι ρωτάς τώρα?

"Μπέμπη σ'αρέσουν τα γλυκά?"

Αυτό!

Μα αυτό μπορεί να το υποστηρίξει έτσι κι αλλιώς και να σου εμφανίσει μόνο τη μια σύνταξη. Εσύ πως θα ξέρεις αν έχει κι άλλη;

Το ΙΚΑ εφόσον ο ασφαλισμένος λαμβάνει και δευτερη σύνταξη το αναγράφει πάνω στα

εκκαθαριστικά "ο ασφαλισμένος λαμβάνει και δευτερη σύνταξη".

Το ΙΚΑ εφόσον ο ασφαλισμένος λαμβάνει και δευτερη σύνταξη το αναγράφει πάνω στα

εκκαθαριστικά "ο ασφαλισμένος λαμβάνει και δευτερη σύνταξη".

Στη βεβαίωση του ΙΚΑ της μητέρας μου πάντως, που όντως έχει 2 συντάξεις, δεν αναφέρει κάτι τέτοιο

Δηλαδή τώρα θέλετε να μου πείτε ότι για παλιούς συνταξιούχους δεν κοιτάτε τι είχαν στην περσινή δήλωση και για νέους ότι δεν ζητάτε την περσινή δήλωση για να δείτε τι δήλωνε και τι θα ζητήσετε?

Το θέμα είναι ότι στην στραβή που ίσως έρθει (γιατί όταν κάποιος λέει μην βάλεις την δεύτερη σύνταξη, για μένα σημαίνει ότι δεν θα τον νοιάξεις εσύ), θα τρέχεις χωρίς να υπάρχει λόγος

Ή όπως ανέφεραν συνάδελφοι παραπάνω, τουλάχιστον τον συγκεκριμένο βάλτον να υπογράψει Υ.Δ. ότι σου παρέδωσε όλα τα δικαιολογητικά (σου βάζω ότι στοίχημα θες, ότι τότε θα σου πει "έ, βάλτη κι αυτή τη σύνταξη").

Μη μασάς εσύ, είπαμε, τσίπουρα....

Άσε καλά που τα έχουμε κι αυτά και ξεχνιόμαστε.......

Υπερβολή. Τουλάχιστον. Εξ'ορισμού ο λογιστής απεικονίζει τα δεδομένα που του προσκομίζουν. Δε μπορώ να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας και για αυτό το λόγο ο φορολογούμενος θα πρέπει να αποδείξει ότι μου προσκόμισε τη βεβαίωση για τη 2η σύνταξη και εγώ δεν την έβαλα στη δήλωση. Και δε βλέπω κάποιο τρόπο να μπορεί να το αποδείξει αυτό.

Επίσης , αποστολή δήλωσης σημαίνει ότι ο φορολογούμενος ενημερώθηκε για όλα τα δεδομένα που περιλαμβάνει η δήλωσή του (η εκκαθάριση φόρου είναι το αποτέλεσμα της παραπάνω ενημέρωσης) και συναινεί στην αποστολή της .

Εκκαθαριστικές ΦΠΑ, Ισολογισμούς-Αναμορφώσεις & Δηλώσεις ΕΠΕ-ΑΕ, ΦΑΠ, ΦΜΥ, ΙΚΑ-Μισθοδοσίες έχετε τελειώσει ?

Ο μήνας έχει 18 και σε 7 ημέρες λήγουν οι Εκκαθαριστικές και κάποια ΦΜΥ.

Σε 13 λήγουν τα υπόλοιπα.

Οι σύλλογοι στέλνουν επιστολές επαιτώντας παρατάσεις και κάθε επιστολή ζητάει άλλες προθεσμίες!

Οι περισσότερες δε ζητούσαν όλα τα παραπάνω μέχρι 31/5!

Έτσι κι αλλιώς το πλάνο δε βγαίνει.

Καταλήγουμε πάλι στο ότι "κλάδος διαιρεμένος πάντα νικημένος"

Καμμιά ιδέα για αντίδραση στην πράξη ?

στο τελος θα τρεχουμε ολοι ως συνηθως....οπως παλι με τους κλειδαριθμους..απο Ιανουαριο μεχρι προχτες ηρεμια και παλι τωρα τα μητρωα γεματα απο αιτησεις για κλειδαριθμο

Δυστυχώς για πρώτη φορά μετά από τρία χρόνια βλέπουμε τις πραγματικές συνέπειες της κρίσης και της φοροκαταιγίδας στην ίδια μας τη ψυχοσύνθεση. Η αγορά αυτή τη στιγμή καταρρέει από την αβεβαιότητα και το φόβο - ευγενική χορηγία των γκαιμπελικών ΜΜΕ. Δεν υπάρχει ούτε ένας που να θέλει να κάνει δήλωση, όπως και δεν υπάρχει ούτε ένας που να θέλει να αγοράσει οτιδήποτε εκτός από τα απολύτως απαραίτητα. Προσωπικά είχα πάνω από 10 τηλεφωνήματα ανθρώπων που ζητούσαν να μάθουν τι θα γίνει αν δεν κάνουν δήλωση - και μιλάω για ανέργους που έχασαν τη δουλειά τους από το 2010 και καλούνται να πληρώσουν ποσά που απλά δεν έχουν εξαιτίας των τεκμηρίων. Ένας συνάδελφος μου έλεγε ότι φορολογούμενος λιποθύμησε μέσα στο γραφείο όταν του είπαν πόσο θα πληρώσει με την εκκαθάριση.

Το αστείο είναι ότι περιμέναμε φέτος τις δηλώσεις μήπως κλείσουμε καμιά τρύπα..

Σε μένα όσοι τόλμησαν να έρθουν και τους είπα τι φόρος τους βγαίνει , πάγωσε το βλέμμα τους. Μου θύμιζαν ταινίες του Αγγελόπουλου ....... Είναι αλήθεια ότι οι ηλικιωμένοι θα αντιμετωπίσουν σίγουρα προβλήματα υγείας.

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΣΑΣ?

ΓΙΑ ΑΝΟΙΧΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΣΤΟ ΣΚΑΙ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΡΑΧΜΗ, ΚΑΙ Η ΜΕΡΚΕΛ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΟ ΠΡΩΙ

ΜΗΝΥΜΑ , ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΥΡΩ Ή ΔΡΑΧΜΗ !!!!!!!!!!!!

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ????????

...μήπως αυτό θέλουν τελικά???!!!.... :lol::angry:

Δεν νομίζω ότι τους συμφέρει από κάθε άποψη. Καταρχάς θα χάσουν βέβαιους ψηφοφόρους . Στη συνέχεια αν πάθουν εγκεφαλικό θα νοσηλευθούν όποτε θα χρειαστούν φαρμακα, νοσοκόμες κλπ. Αν δεν τα καταφέρουν να γλυτώσουν και κάνουν το μεγάααλο ταξίδι θα χάσουν έσοδα από φόρους. Βεβαια δεν έχω λαβει υπόψη μου το κέρδος των ταμείων από τις μη καταβολές των συντάξεων καθώς και τα έσοδα από φόρους κληρονομιάς :P

Guest Γιώργος

Κάθε χρόνο μέχρι 20 Μαΐου είχα παραλάβει πάνω από 60% των δηλώσεων.... Φέτος με το ζόρι περνάει το 5%, γιατί συμβαίνει αυτό? επειδή φέτος δεν έρχονται έντυπα από την εφορία? επειδή περιμένουν τις εκλογές μήπως και ο νέος πρωθυπουργός τους τα χαρίσει όλα? ή μήπως ξέρουν ότι θα πληρώσουν και το αναβάλουν?

πάντως ο Έλληνας είναι Πικραμένος

Κοίταξε φίλε μου, αυτά που λές ισχύουν λίγο πολύ αλλά υπάρχουν και άλλα πολλά πράγματα που δημιουργούν καθυστέρηση.

Είναι αυτό που είπες οτι δεν έρχονται σε όλους τα Ε1 χειρόγραφα. Σε μια θεία μου που δεν ήρθε πήγε να βγάλει κλειδάριθμο και έκανε 5 μέρες να τον παραλάβει. Δεν είχε ιδέα από ίντερνετ και ήρθε η κόρη στο σπίτι να κάνει την αίτηση στην gsis, μετά πήγε στην ΔΟΥ και κάθε φορά που πήγαινε τις λέγαν οτι έπεσε το σύστημα της ζήτησαν και μια φωτοτυπία και κάτι και έκανε 5 μέρες μόνο για αυτό.

Επίσης το σημαντικότερο για εμένα είναι ο χαμός που γίνεται με τα τεκμήρια και τις αντικειμενικές δαπάνες, έτσι όπως τα κάνανε ο καθένας ψάχνει να κάνει οτι μπορεί για να ξεφύγει, δηλαδή τρόπος συμπλήρωσης ακινήτων στον Π5 του Ε1 φιλοξενίες, δωρεάν παραχωρήσεις κτλπ, παλιότερα με την απαλλαγή των πρώτων 200τμ ούτε που ενδιέφερε τον κόσμο τα τεκμήρια.

Γενικώς τα πράγματα έχουν γίνει ποιο σύνθετα από οτι παλιότερα. Πέραν των παραπάνω επειδή πολλοί δεν έχουν την δυνατότητα να πληρώσουν λογιστές ψάχνουν μόνοι τους ρωτάνε φίλους/γνωστούς και ξημεροβραδιάζονται στο ίντερνετ και στα forums μήπως μάθουν τίποτα και να υπολογίσουν τον φόρο τους, έτσι είτε μειώνεται η πελατία στους λογιστές είτε όσοι πάνε καθυστερούν να πάνε.

Υπάρχουν και άλλα, όπως π.χ στην μητέρα μου δεν ήρθε ακόμα μια βεβαίωση καταβολής μερισμάτων και επειδή δουλεύει δεν ξέρει πότε θα μπορέσει αν την παραλάβει από τον φορέα, στην αδερφή μου της έστειλαν σημείωμα αποδοχών που έχουν παραπάνω χρήματα από όσα πήρε επειδή δεν πληρώθηκε κάποιους μισθούς και της έχουνε βγάλει να πληρώσει μεγαλύτερο φόρο.

Επίσης να μην παραβλέψω και το μέτρημα των αποδείξεων, μπορεί μεν να μην παίζουν ρόλο όπως πέρσι αλλά εφόσον δεν βάλεις το απαιτούμενο ποσό ανάλογα με το τι θα δηλώσεις τρώς επιπλέον φόρο. Στην αδερφή μου και στην μητέρα μου που δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα πόσα θα δηλώσουν στα Ε1 τους ωστέ να υπολογίσουν τι θα γίνει με το τεκμαρτό εισόδημα ακόμα δεν κάναμε μέτρηση αποδείξεων.

Με αυτά και με αυτά καταλαβαίνεις τι γίνεται. Εγώ προσωπικά θα πάω φέτος σε λογιστή μόνο για μια ανάλωση κεφαλαίου επειδή μου είχε πεί κάποιος από εδώ οτι η ανάλωση ακόμα και για καλούς λογιστές επαγγελματίες κρύβει παγίδες και μπορει να πληρώσουμε περισσότερα από πρόστιμο, άσε που ακόμα δεν ήρθε το Ε1 μου και περιμένω λίγο ακόμα αν δεν μου έρθει να βγάλω κλειδάριθμο.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΡΟΧΕΡΗ ΧΑΛΚΙΔΑ! ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΝΑΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΠΑΡ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΑΛΛΕΙ ,ΠΕΡΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΦΟΡΟ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ?ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ?

Από τα λίγα που γνωρίζω.. οι συνέπειες είναι οι εξής:

α) Η καταβολή της επόμενης σύνταξης θα γίνει σε δραχμές..

β)....

γ..

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΡΟΧΕΡΗ ΧΑΛΚΙΔΑ! ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΝΑΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΠΑΡ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΑΛΛΕΙ ,ΠΕΡΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΦΟΡΟ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ?ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ?

το θέμα αυτό ενδιαφέρει πολύ κόσμο... αλλά εσύ πιστεύεις ότι οι συνέπειες που είχε τόσα χρόνια η μη υποβολή των δηλώσεων θα ισχύει και για φέτος?κάτι θα σκαρφιστούν για να πιουν το αίμα τους (με προσαύξηση)

Από τα λίγα που γνωρίζω.. οι συνέπειες είναι οι εξής:

α) Η καταβολή της επόμενης σύνταξης θα γίνει σε δραχμές..

β)....

γ..

Ρε άσε τις κινδυνολογίες..........

Guest Επισκέπτης

παιδια επειδη δεν εμφανιζεται κανεις για δηλωση και ειναι αδυνατον να υποβληθουν μεχρι 15/06 οταν περυσι καταληκτικη ηταν 15/07 ας κανονισουμε την πορεια μας απο τωρα για να μην τρεχουμε τελευταια στιγμη οπως χθες