Προς το περιεχόμενο

Μικρη προσελευση για δηλωσεις ΦΕ σε σχεση με προηγουμενα χρονια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιος σας παρακαλώ να αλλάξει λίγο τον τίτλο. Τα ματάκια μας. Από μετάφραση στον γούγλη τον έγραψαν;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μιλάτε για παραλάβή σκέτη (απλά αρχειοθέτηση) , για παραλαβή φουλ έξτρα (δηλαδή τσεκάρισμα και ψιλοετοίμασμα) ή για αποστολή δηλώσεων ......???

Εμείς στο πρώτο μπιμπ και δέρνουμε , μιλάμε έχουμε μεγάλη γκάμα αρχειοθέτησης :D :D ...., στο δεύτερο πολύ χαλαρά και στο τρίτο μιλάμε για διασυρμό , πρέπει να έχουμε στείλει 10-20 δηλώσεις ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια πεφτουν τα 3χιλιαρα και τα 4χιλιαρα βροχη δεν ξερω τι να τους λεω πλεον αφου νομιζουν οτι κανω λαθος οπως με κοιτανε..που θα παει αυτη η κατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια πεφτουν τα 3χιλιαρα και τα 4χιλιαρα βροχη δεν ξερω τι να τους λεω πλεον αφου νομιζουν οτι κανω λαθος οπως με κοιτανε..που θα παει αυτη η κατασταση?

άντε ρε παιδιά να μαζευτούμε να πουμε τον πόνο μας!!!!!! είμαστε πολλοί ..και εγώ είμαι και ψυχοπονιάρα και τους λυπάμαι και τους λέω ότι υπάρχουν και χειρότερα και τους δείχνω ένα κουτί με δηλώσεις που είναι έτοιμες αλλά δεν τις στέλνω γιατί το μίνιμουμ είναι γύρω στα 900 και το ανώτερο στα 5800 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω στείλει 20 (οι τρείς είναι λάθος), και ναι έχω κόψει απόδειξη! (όλο το ποσό), δεν έχουν έρθει περίπου 50 άτομα και δεν ξέρω πόσες (σιγά μην τις μετρήσω) τις κοιτάζω και τις σταυρώνω... πονάει η ψυχή σου ρε παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμωτο... Σημερα εφτιαξα τη δηλωση του πιο περιεργου πελατη μου... Φορος 5000 ευρω!! Περσυ πηρε 1000 ευρω... Τι κα κανω;; Πιστευω οτι θα φαω χειροτερο ξυλο απο την Κανελη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Γαμωτο... Σημερα εφτιαξα τη δηλωση του πιο περιεργου πελατη μου... Φορος 5000 ευρω!! Περσυ πηρε 1000 ευρω... Τι κα κανω;; Πιστευω οτι θα φαω χειροτερο ξυλο απο την Κανελη.

αν εισαι χρυση αυγη σιγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν είπα στον φαρμακοποιό της γειτονιάς ότι θέλω ένα πακέτο Atarax (υπογλώσσια) διότι φοβάμαι ότι θα μου μείνει κανείς στο γραφείο, με κοίταζε με τα μάτια γουρλωμένα...(και η αλήθεια είναι ότι έδωσα ένα σ' έναν συνταξιούχο)....υπομονή καλοί μου φίλοι...θα ακυρώσουμε και τις διακοπές μας λόγω του ότι το υπουργείο φρόντισε να μαςκρατήσει στα γραφεία μας..όλα πάνε πρίμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τις προσαυξήσεις, δε θα υπολογιστεί το ποσό των αποδείξεων (κωδικός 049) εφόσον αυτό λαμβάνεται υπόψιν μόνο στην εμπρόθεσμη δήλωση: "Οι δαπάνες που έχουν πραγματοποιηθεί υπολογίζονται αθροιστικά και για τους δύο συζύγους μόνον εφόσον έχουν περιληφθεί στην εμπρόθεσμη δήλωση και επιμερίζονται μεταξύ των συζύγων ανάλογα με το δηλούμενο και φορολογούμενο σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις ατομικό εισόδημα της εμπρόθεσμης δήλωσής τους.". Άρα, θα προκύψει επιπλέον φόρος 10% και η ανάλογη προκαταβολή 55% (χονδρικά γύρω στα 15,5% πρόσθετο φόρο + οι προσαυξήσεις του 1% για κάθε μήνα καθυστέρησης).

Επίσης, δε θα υπολογιστεί και η έκπτωση 1,5% για την εφάπαξ καταβολή του συνολικού ποσού εντός της προθεσμίας της πρώτης δόσης.

Συνάδελφε, μήπως κάνεις κάποιο λάθος ; ΟΙ αποδείξεις ισχύουν στην αρχική δήλωση, εφ' όσον υποβληθεί εντός του οικονομικού έτους που αφορά, εμπρόθεσμη ή εκπρόθεσμη. Δεν ισχύουν στην υποβολή τροποποιητικής δήλωσης, όποτε αυτή υποβληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε, μήπως κάνεις κάποιο λάθος ; ΟΙ αποδείξεις ισχύουν στην αρχική δήλωση, εφ' όσον υποβληθεί εντός του οικονομικού έτους που αφορά, εμπρόθεσμη ή εκπρόθεσμη. Δεν ισχύουν στην υποβολή τροποποιητικής δήλωσης, όποτε αυτή υποβληθεί.

Αρχική δήλωση ήταν για το οικονομικό 2011. Από το οικονομικό 2012 και μετά είναι αυτό που έχω αντιγράψει από το νόμο (Άρθρο 9 ΚΦΕ). Η διάταξη άλλαξε με την παράγραφο 2 του άρθρου 38 του Νόμου 4024/2011 (3η υποπαράγραφο μετά τον πίνακα της κλίμακας).

Ουσιαστικά με την αλλαγή αυτήν προσπαθούν να "χτυπήσουν" αυτούς που καθυστερούσαν να υποβάλλουν (αρχικές) δηλώσεις και διόρθωσαν και το πρόβλημα που προέκυψε σχετικά με τις αρχικές δηλώσεις που υποβλήθηκαν εκ παραδρομής με "λανθασμένο" ποσό αποδείξεων (ή μηδενικό).

Βλ. σχετικά και τη μελέτη των παιδιών του Taxheaven (ενότητα "ΧΧIV. Αποδείξεις δαπανών για αγορές αγαθών και λήψη υπηρεσιών.")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν καταλαβα... Εστειλα μια χωρις αποδειξεις και βγηκε φορος .. Τελικα μπορω να κανω τροποποιητικη και να βαλω αποδειξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν καταλαβα... Εστειλα μια χωρις αποδειξεις και βγηκε φορος .. Τελικα μπορω να κανω τροποποιητικη και να βαλω αποδειξεις;

Καλημέρα

Ναι μπορείτε, εφόσον γίνει εμπρόθεσμα.

Καλή συνέχεια.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχική δήλωση ήταν για το οικονομικό 2011. Από το οικονομικό 2012 και μετά είναι αυτό που έχω αντιγράψει από το νόμο (Άρθρο 9 ΚΦΕ). Η διάταξη άλλαξε με την παράγραφο 2 του άρθρου 38 του Νόμου 4024/2011 (3η υποπαράγραφο μετά τον πίνακα της κλίμακας).

Ουσιαστικά με την αλλαγή αυτήν προσπαθούν να "χτυπήσουν" αυτούς που καθυστερούσαν να υποβάλλουν (αρχικές) δηλώσεις και διόρθωσαν και το πρόβλημα που προέκυψε σχετικά με τις αρχικές δηλώσεις που υποβλήθηκαν εκ παραδρομής με "λανθασμένο" ποσό αποδείξεων (ή μηδενικό).

Βλ. σχετικά και τη μελέτη των παιδιών του Taxheaven (ενότητα "ΧΧIV. Αποδείξεις δαπανών για αγορές αγαθών και λήψη υπηρεσιών.")

Δεκτή η παρατήρησή σου συνάδελφε. Φαίνεται ότι έχω χάσει επεισόδια. Ωστόσο έχω κάποιο ενδοιασμό ακόμα. Πάντως σ' ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμωτο... Σημερα εφτιαξα τη δηλωση του πιο περιεργου πελατη μου... Φορος 5000 ευρω!! Περσυ πηρε 1000 ευρω... Τι κα κανω;; Πιστευω οτι θα φαω χειροτερο ξυλο απο την Κανελη.

αυτους τους περίεργους πελάτες τους φοβάμαι και εγώ (πόση υπομονή και ευγένεια άραγε να έχει κανείς?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Ναι μπορείτε, εφόσον γίνει εμπρόθεσμα.

Καλή συνέχεια.

Μπάμπης Κ.

Πω πω! σώθηκα! θα πλήρωνα εγώ το φόρο! είχα την εντύπωση ότι φέτος δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε ρε παιδιά να μαζευτούμε να πουμε τον πόνο μας!!!!!! είμαστε πολλοί ..και εγώ είμαι και ψυχοπονιάρα και τους λυπάμαι και τους λέω ότι υπάρχουν και χειρότερα και τους δείχνω ένα κουτί με δηλώσεις που είναι έτοιμες αλλά δεν τις στέλνω γιατί το μίνιμουμ είναι γύρω στα 900 και το ανώτερο στα 5800 :)

κ εγω ετσι ακριβως..περιμενω οτι θα αλλαξει κατι κ δεν παταω αποστολη...αλλα μονο πως περιμενω!!ασε ποθ με τεοιο φορο ποθ λογος για τη δικη μασ αμοιβη!!!!!αλλα σε μας ποιος θα κανει ψυχοθεραπεια?τα ακουμε απολους και για ολα......
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, εγώ προγραμματίζω να στείλω την πρώτη παρτίδα (καμιά 20αριά) ξημερώματα 2 ή 3 Ιουλίου και τα υπόλοιπα (καμιά 10αριά) ξημερώματα 8/7.

Ενημερώνω για να ξέρετε και να... μην στέλνετε τότε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, εγώ προγραμματίζω να στείλω την πρώτη παρτίδα (καμιά 20αριά) ξημερώματα 2 ή 3 Ιουλίου και τα υπόλοιπα (καμιά 10αριά) ξημερώματα 8/7.

Ενημερώνω για να ξέρετε και να... μην στέλνετε τότε :P

Ολα δικά σου τα θες...Αντε να σου κάνουμε την χάρη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 months later...

Διαβάζω πάλι για παρατάσεις (κακά τα ψέματα, κι’  εγώ ενδιαφέρομαι) και ενώ το σύστημα δεν άνοιξε ακόμα και για να μη τα ξαναγράφω, δείτε τι είχα γράψει πριν ένα χρόνο. Ισχύουν και εφέτος, τίποτα δεν άλλαξε.

Καλό κουράγιο…

 

Δημοσιεύθηκε από SARAKINOS σε 19 Μάιος 2012 - 06:18 μμ

 

Απ' ότι διαβάζω μέχρι τώρα, πριν καλά-καλά ανοίξει το θέμα, όλοι αντιμετωπίζουμε τα ίδια προβλήματα και τα ίδια διλήμματα : Δεν έρχονται για δήλωση γιατί δεν έχουν λάβει ειδοποίηση (και ούτε θα λάβουν). Δεν έχουν ιδέα τι θα πληρώσουν εφέτος και είμαστε εμείς που πρέπει να τους το πούμε, άρα μαζί με την απόδειξη (πριν την κόψουμε) πρέπει να τους δίνουμε και υπογλώσσια. Οσοι έλθουν, θα έλθουν όταν ο Παπαδάκης και ο Αυτιάς  θα λένε ότι σε τρεις μέρες λήγει η προθεσμία, οπότε τρεχάτε ποδαράκια μου (και για μας χεράκια μου). Οσοι δεν έχουν δώσει σημεία ζωής, θα πρέπει εμείς να τους ειδοποιήσουμε και να τους λέμε για αποδείξεις (αλήθεια, και εφέτος θα έχουμε αποδείξεις; με ρωτάνε έκπληκτοι !). Θα ζητάμε πάλι απελπισμένα παράταση και θα μας δουλεύουν στο ΥΠ.ΟΙΚ. Περιμένουμε όλοι να σταυρώσουμε κανένα φράγκο, γιατί,  έχετε πάρει την τακτική σας αμοιβή; Και πόσα θα πάρεις απο τον συνταξιούχο των 300 ευρώ ή τον άνεργο που έχει τριμελή οικογένεια και βάλε;
Συνιστώ να διαβάσετε το βιβλίο του Κρεμαστινού "Πως να νικήσουμε τις καρδιοπάθειες", θα το χρειαστούμε ολοι μας εφέτος. Εγώ ψάχνω και ένα για τα εγκεφαλικά. Γνωρίζει κανείς κάποιο;
  Στα σοβαρά τώρα. Αρχίστε να συμπληρώνετε το Ε3 , αν δεν το κάνατε. Εγω χρησιμοποιώ το tax-system, ένα πολύ καλό εργαλείο. Ετσι θα γνωρίζετε από τώρα που θα κυμανθεί η φορολογία των επαγγελματιών πελατών σας και θα τους ειδοποιήσετε να φέρουν αποδείξεις (που δεν θα έχουν μαζέψει), βεβαιώσεις ταμείων (που δεν θα έχουν λάβει), ασφάλειες, γιατρούς, φροντιστήρια (σιγά την ελάφρυνση), ενοίκια που έχουν εισπράξει, συμβόλαια για αλλαγή των ακινήτων τους (τσεκάρονται στο Ε1, ανεξάρτητα από την υποβολή), και κυρίως ,όταν ανοίξει για τα καλά το σύστημα, ελέγξτε αν μπορείτε να μπείτε στην μερίδα των μη επαγγελματιών πελατών σας, γιατί με την πολυλογία των τηλεστάρ συναδέλφων μας, μπορεί να έχουν πάρει κλειδάριθμο από τις εφορίες και να ψάχνετε στο παρά πέντε γιατί δεν σας δέχεται το taxis, αφού έχετε τους κωδικούς τoυς. Οσο για την ευθύνη μη καταχώρησης στοιχείων, την έχετε, αφού η αποστολή γίνεται με το δικό σας mail. Συνεπώς τα καταχωρούμε όλα. Να είστε προσεκτικοί στην συλλογή των παραστατικών, γιατί υπάρχουν και οι επανέλεγχοι της Δ.Ο.Υ. Πέρυσι είχα γύρω στους τριάντα και όχι από λάθος συμπλήρωση της δήλωσης.
Οσο για το Υπουργείο, τόσο ακριβό είναι να βάλει ένα σποτάκι τα ΜΜΕ, ότι εφέτος για λόγους οικονομίας δεν θα σταλούν τα (πράγματι) πανάκριβα βιβλιαράκια και έντυπα, που τα πετάμε, αφού κάνουμε τις δηλώσεις ηλεκτρονικά.Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, εκτός από καλή συνέχεια και κουράγιο σε όλους μας.Το καλοκαίρι αναβάλλεται για του χρόνου.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει προσέλθει ένας φορολογούμενος έως τώρα (με ελλειπή χαρτιά φυσικά αφού του λείπει η βεβαίωση σύνταξης κατ' αρχήν)...

 

5-6 άλλοι που ρώτησαν τηλεφωνικά ή περαστικοί από εδώ τους είπα τι θέλω και θα έρθουν μετά το Πάσχα.

 

Αν μετρήσω όλους τους παραπάνω το ενδιαφέρον προσέλευσης βρίσκεται στο 1,5% των περσινών δηλώσεων που φύγανε από εδώ... Και αναμένω φέτος να μείνω στον ίδιο αριθμό δηλώσεων με πέρισυ..

 

Νομίζω οι φόροι πέρισυ έχουν κάνει τους φορολογούμενους να μας φοβούνται...

Εγώ την επόμενη εβδομάδα θα ασχοληθώ με ΕΣΠΑ - και να τελειώνω και τα της μισθοδοσίας του 04ου, την παραεπόμενη με τις εταιρείες Ε3 και  Ε5, οπότε νομίζω από 20/05 μπορώ να ξεκινήσω τα Ε3 τουλάχιστον των ατομικών....

 

Κατά τις 09/08 θα έχω τελειώσει με τις δηλώσεις υπολογίζω, χωρίς να μετρήσω Ε9 φυσικά, και νιώθω πολύ αισιόδοξος που το λέω. Παρ' όλα αυτά έχω την τρελή ελπίδα ότι θα δουλεύω λιγότερες από τις περσινές 100 ώρες/εβδομάδα.... Μ' ένα όνειρο τρελό που λέει και το τραγούδι...

 

Επίσης είμαι έτοιμος να τελειώσω το ταχύρυθμο σεμινάριο στην ψυχοθεραπεία γιατί φέτος θα το χρειαστώ.... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...