Προς το περιεχόμενο

Μικρη προσελευση για δηλωσεις ΦΕ σε σχεση με προηγουμενα χρονια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα παραλαβή 2 δηλώσεων. πέρσυ τέτοια μέρα μπορεί να παρέλαβα και 40. πολλά τηλέφωνα για το πότε λήγουν οι δηλώσεις....

Και συ τί απαντάς?

Μη μου πεις 15/06?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Απ' ότι διαβάζω μέχρι τώρα, πριν καλά-καλά ανοίξει το θέμα, όλοι αντιμετωπίζουμε τα ίδια προβλήματα και τα ίδια διλήμματα : Δεν έρχονται για δήλωση γιατί δεν έχουν λάβει ειδοποίηση (και ούτε θα λάβουν). Δεν έχουν ιδέα τι θα πληρώσουν εφέτος και είμαστε εμείς που πρέπει να τους το πούμε, άρα μαζί με την απόδειξη (πριν την κόψουμε) πρέπει να τους δίνουμε και υπογλώσσια. Οσοι έλθουν, θα έλθουν όταν ο Παπαδάκης και ο Αυτιάς θα λένε ότι σε τρεις μέρες λήγει η προθεσμία, οπότε τρεχάτε ποδαράκια μου (και για μας χεράκια μου). Οσοι δεν έχουν δώσει σημεία ζωής, θα πρέπει εμείς να τους ειδοποιήσουμε και να τους λέμε για αποδείξεις (αλήθεια, και εφέτος θα έχουμε αποδείξεις; με ρωτάνε έκπληκτοι !). Θα ζητάμε πάλι απελπισμένα παράταση και θα μας δουλεύουν στο ΥΠ.ΟΙΚ. Περιμένουμε όλοι να σταυρώσουμε κανένα φράγκο, γιατί, έχετε πάρει την τακτική σας αμοιβή; Και πόσα θα πάρεις απο τον συνταξιούχο των 300 ευρώ ή τον άνεργο που έχει τριμελή οικογένεια και βάλε;

Συνιστώ να διαβάσετε το βιβλίο του Κρεμαστινού "Πως να νικήσουμε τις καρδιοπάθειες", θα το χρειαστούμε ολοι μας εφέτος. Εγώ ψάχνω και ένα για τα εγκεφαλικά. Γνωρίζει κανείς κάποιο;

Στα σοβαρά τώρα. Αρχίστε να συμπληρώνετε το Ε3 , αν δεν το κάνατε. Εγω χρησιμοποιώ το tax-system, ένα πολύ καλό εργαλείο. Ετσι θα γνωρίζετε από τώρα που θα κυμανθεί η φορολογία των επαγγελματιών πελατών σας και θα τους ειδοποιήσετε να φέρουν αποδείξεις (που δεν θα έχουν μαζέψει), βεβαιώσεις ταμείων (που δεν θα έχουν λάβει), ασφάλειες, γιατρούς, φροντιστήρια (σιγά την ελάφρυνση), ενοίκια που έχουν εισπράξει, συμβόλαια για αλλαγή των ακινήτων τους (τσεκάρονται στο Ε1, ανεξάρτητα από την υποβολή), και κυρίως ,όταν ανοίξει για τα καλά το σύστημα, ελέγξτε αν μπορείτε να μπείτε στην μερίδα των μη επαγγελματιών πελατών σας, γιατί με την πολυλογία των τηλεστάρ συναδέλφων μας, μπορεί να έχουν πάρει κλειδάριθμο από τις εφορίες και να ψάχνετε στο παρά πέντε γιατί δεν σας δέχεται το taxis, αφού έχετε τους κωδικούς τoυς. Οσο για την ευθύνη μη καταχώρησης στοιχείων, την έχετε, αφού η αποστολή γίνεται με το δικό σας mail. Συνεπώς τα καταχωρούμε όλα. Να είστε προσεκτικοί στην συλλογή των παραστατικών, γιατί υπάρχουν και οι επανέλεγχοι της Δ.Ο.Υ. Πέρυσι είχα γύρω στους τριάντα και όχι από λάθος συμπλήρωση της δήλωσης.

Οσο για το Υπουργείο, τόσο ακριβό είναι να βάλει ένα σποτάκι τα ΜΜΕ, ότι εφέτος για λόγους οικονομίας δεν θα σταλούν τα (πράγματι) πανάκριβα βιβλιαράκια και έντυπα, που τα πετάμε, αφού κάνουμε τις δηλώσεις ηλεκτρονικά.Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, εκτός από καλή συνέχεια και κουράγιο σε όλους μας.Το καλοκαίρι αναβάλλεται για του χρόνου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΓΙΑΝΝΗΣ

Τι θα γινει ρε συναδελφοι ? 21/5/2011 και εχω κανει 10 δηλώσεις μισθωτων -συνταξιουχων ενω το αντιστοιχο περσυνο διαστημα ειχα κανει πανω απο 100 .Συνεχιζετε και εσεις με αυτους τους ρυθμους ή εγω εμεινα πίσω ; ; !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα γινει ρε συναδελφοι ? 21/5/2011 και εχω κανει 10 δηλώσεις μισθωτων -συνταξιουχων  ενω το αντιστοιχο περσυνο διαστημα ειχα κανει πανω απο 100 .Συνεχιζετε και εσεις  με αυτους τους ρυθμους ή εγω εμεινα πίσω  ; ; !!!

ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ!!!! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΙΣ 10 ΠΛΗΡΩΘΗΚΕΣ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ γιατί (προς το παρόν) χαίρομαι που δεν έχω κάνει ακόμα καμιά δήλωση?

έχω σε εκκρεμότητα: 4-5 εκκαθαριστικές φπα β', 4 εκκαθαριστικές φπα γ', 2 δφε ΟΕ, 1 δφε ΑΕ, 3 δφε ΕΠΕ, 1 "φρέσκια" διακοπή, 3 "μπαγιάτικες" διακοπές, 1 αποχώρηση εταίρου από ΟΕ και έναρξη ατομικής, τις περιοδικές του μήνα, 2 προγράμματα ΟΑΕΔ.....(έχω κι άλλα αλλά δεν θυμάμαι τώρα) και το γαμοτηλέφωνο δεν έχει σταματήσει να χτυπάει σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατασταση θα ειναι για μας, τραγικη.οπως θα ειναι τα εκκαθαριστικα τους.

δεν παταει ανθρωπος, περιμενουν τα εντυπα του υπουργειου, που δεν θα ερθουν ποτε.

οι αγροτες περιμενουν τις ασφαλιστικες εισφορες απο τον ΟΓΑ, που δεν θα ερθουν ποτε, μονο που αυτοι δεν το ξερουν.

θα τρεχουμε και δε θα φτανουμε.τα καναλια ασχολουνται με τα προεκλογικα, για δηλωσεις ουτε κουβεντα.προς το τελος θα το θυμηθουνε και θα τρεχουνε.

ειναι παντελως ηλιθιοι, δεν εχουν λεφτα για τα εντυπα οκ.

ουτε για μια απλη ειδοποιηση δεν εχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στείλει 5 ή 6 ...... Τραγικός αριθμός σε σχέση με πέρυσι τέτοια εποχή .....

Το χειρότερο όλων είναι ότι με την αποστολή των δηλώσεων κόβω κατευθείαν την ΑΠΥ και άντε να θυμηθείς από ποιόν έχεις πληρωθεί και από ποιόν όχι .......

ΥΓ Να δω που θα βρούμε λεφτά για το ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους...........όλοι γραφετε κάτι εδω...όντως είναι πολυ ενδιαφέρον το θέμα....όπως δείχνουν τα πράγματα έιμαστε ακόμα στην αρχή της υποβολής των Φορολογικών Δηλώσεων, ο κόσμος θα μας πάθει τίποτα παιδιά μέσα στο γραφείο μας, σε έναν πελάτη που πέρυσι πήρε επιστροφή φέτος του έβγαλα φόρο 4177 και ο άνθρωπος έκλεισε τα μάτια και δεν τα άνοιγε...νόμισε οτι εβλεπε όραμα..... και σε έναν άλλον που του εβγαλα φόρο 3550 φέτος απο 1550 πέρυσι, κοκκίνισε ολόκληρος και ζαλίστηκε.......παιδιά πάρτε υπογλώσια για την πίεση και έχετε το 166 από το νοσοκομείο γιατί φέτος θα έχουμε δύσκολο έργο..........Λυπάμαι γιατί ο κόσμος είναι ο τελευταίος που φταίει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας διορθώσει κάποιος και τον τίτλο γιατί βαράει άσχημα στο μάτι ......

Ως τώρα : Συνταξιούχος του ΙΚΑ με 11000 χιλιάρικα και άνω των 65 πληρώνει περίπου 700 ....

Υπάλληλος με εισόδημα 11000 πληρώνει φόρο ....... 12000 , κόντεψε να μας μείνει στο γραφείο , η αιτία είναι η μεταφορά δανείου στον πατέρα του και φαίνεται εξοφλημένο .....! θα τον κάνω μάγκα όμως και θα πληρώσει μόνο (!) 1500 χιλ.

Κανείς μα κανείς δε περιμένει το πόσο του φόρου , σε όσους έρχονται και μου λένε ξέρω ξέρω θα πληρ΄σω τους λέω ευθύς αμέσως ότι αυτό που υπολογίζουν να το κάνουν επί 3 ..... (και συνήθως πέφτω μέσα ...)

Και βέβαια όλοι τώρα σε κοιτάνε περίεργα μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος γιατί στο καφένειο τους είπαν ότι πληρώνουν πολλά ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΡΟΧΕΡΗ ΧΑΛΚΙΔΑ! ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΝΑΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΠΑΡ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΑΛΛΕΙ ,ΠΕΡΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΦΟΡΟ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ?ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ?

Εκτός από τις προσαυξήσεις, δε θα υπολογιστεί το ποσό των αποδείξεων (κωδικός 049) εφόσον αυτό λαμβάνεται υπόψιν μόνο στην εμπρόθεσμη δήλωση: "Οι δαπάνες που έχουν πραγματοποιηθεί υπολογίζονται αθροιστικά και για τους δύο συζύγους μόνον εφόσον έχουν περιληφθεί στην εμπρόθεσμη δήλωση και επιμερίζονται μεταξύ των συζύγων ανάλογα με το δηλούμενο και φορολογούμενο σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις ατομικό εισόδημα της εμπρόθεσμης δήλωσής τους.". Άρα, θα προκύψει επιπλέον φόρος 10% και η ανάλογη προκαταβολή 55% (χονδρικά γύρω στα 15,5% πρόσθετο φόρο + οι προσαυξήσεις του 1% για κάθε μήνα καθυστέρησης).

Επίσης, δε θα υπολογιστεί και η έκπτωση 1,5% για την εφάπαξ καταβολή του συνολικού ποσού εντός της προθεσμίας της πρώτης δόσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν κι εξαιρέσεις

σε εμάς ξέρουν το 99,9% ότι δεν θα τους έρθει ο γνωστός φάκελος γιατί το ξέρουν από πέρσι που δεν τους ήρθε .

το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι ο ΟΓΑ και το ΑΜΚΑ αυτά, κι ο ΦΟΡΟΣ , που το ξέρουν πάλι είδη ότι θα τους έρθει μπόλικος ... πάει από στόμα σε στόμα

καλή συνέχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στείλει 5 ή 6 ...... Τραγικός αριθμός σε σχέση με πέρυσι τέτοια εποχή .....

Το χειρότερο όλων είναι ότι με την αποστολή των δηλώσεων κόβω κατευθείαν την ΑΠΥ και άντε να θυμηθείς από ποιόν έχεις πληρωθεί και από ποιόν όχι .......

ΥΓ Να δω που θα βρούμε λεφτά για το ΦΠΑ

Τις απυ που δεν εχεις πληρωθει, βαζε τις ξεχωριστα σε ενα κλασερ.. Οταν σε εξωφλουνε, τους τις δινεις...

Σιγα το μπερδεμα....

Υγ: να χαιρεσαι την αδερφη σου, πολυχρονη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας διορθώσει κάποιος και τον τίτλο γιατί βαράει άσχημα στο μάτι ......

Ως τώρα : Συνταξιούχος του ΙΚΑ με 11000 χιλιάρικα και άνω των 65 πληρώνει περίπου 700 ....

Υπάλληλος με εισόδημα 11000 πληρώνει φόρο ....... 12000 , κόντεψε να μας μείνει στο γραφείο , η αιτία είναι η μεταφορά δανείου στον πατέρα του και φαίνεται εξοφλημένο .....! θα τον κάνω μάγκα όμως και θα πληρώσει μόνο (!) 1500 χιλ.

Κανείς μα κανείς δε περιμένει το πόσο του φόρου , σε όσους έρχονται και μου λένε ξέρω ξέρω θα πληρ΄σω τους λέω ευθύς αμέσως ότι αυτό που υπολογίζουν να το κάνουν επί 3 ..... (και συνήθως πέφτω μέσα ...)

Και βέβαια όλοι τώρα σε κοιτάνε περίεργα μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος γιατί στο καφένειο τους είπαν ότι πληρώνουν πολλά ......

ναι ρε παιδιά. ο τίτλος έχει πρόβλημα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΣΟΦΗ__4

αν συγκρίνουμε στατιστικά φέτος με πέρυσι έχουμε εμείς τα εξής: πέρυσι τέτοια ημέρα είχαμε ΑΠΟΣΤΕΙΛΕΙ ενα ποστοστό 20% των δηλώσεων, ενώ φέτος έχουμε παραλάβει το 20% !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια δεύτερη παρατήρηση :

Έχετε όρεξη να δουλέψετε? Εγώ ειλικρινά κοιτάζω τα τιμολόγια για καταχώρηση, κοιτάζω τις δηλώσεις που έχω, διαβάζω τα σχόλια εδώ, ξανακοιτάζω τα τιμολόγια και τις δηλώσεις ........ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΚΑΝΩ Τ Ι Π Ο Τ Α

ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΕΧΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπτωση μισθωτού με 15,000 περίπου που έχει δάνεια, κάρτες, φροντιστήρια παιδιών, γιατρούς. Χρειάζεται 3750 περίπου αποδείξεις.

Αν του προσθέσω τα έξοδα, τα τοκοχρεολύσια, την ΔΕΗ, τα τηλέφωνα (κινητά και σταθερά), ΕΥΔΑΠ (που ανακοίνωσαν ότι θα μπορούν να κάνουν διασταυρώσεις για τον καθένα) και με πληρωμένους φόρους και χαράτσια. Ο άνθρωπος πραγματικά δεν ξόδεψε το 25% αλλά μόνο το 10% και αυτό μόνο σε τρόφιμα.....

Και έρχομαι στο ερώτημα, να του βρω αποδείξεις; (υπάρχει κίνδυνος για διασταύρωση και να τον πιάσει τεκμήριο)....

να του βάλω τις πραγματικές αποδείξεις; (θα τον πιάσει σίγουρα πρόσθετος φόρος)...

ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ;;; και τι να πεις σε αυτόν τον άνθρωπο που σου λέει ότι δεν τα υπολογίζεις σωστά και δεν μπορεί να καταλάβει το παράλογο...

Ποιος είπαμε λοιπόν ότι θέλει να κάνει δηλώσεις...Εγώ πάντως ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΟΝΟ 3..... ΚΙ΄ ΑΥΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ!!!!!!!!!

ΑΠΟ ΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΩ, 5.500,00 ΕΥΡΩ ΣΕ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 22 ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ 5 ΑΠΟ ΕΝΟΙΚΙΑ ΚΑΤ/ΤΟΣ,

2.880,00 ΑΛΛΟΣ, 3.330,00 ΑΛΛΟΣ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ, ΓΟΥΡΛΩΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΝ ΓΛΩΣΣΕΣ,

ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΙΣΜΑ, ΤΑ ΝΕΡΑ, ΤΙς ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΚΤΛ. , ΚΡΑΤΑ ΤΗΝ ΑΚΟΜΑ ΜΗΝ ΤΗ ΣΤΕΙΛΕΙΣ!!

ΑΥΤΑ!! ΜΕ ΤΙΣ ΥΓΕΙΕΣ ΜΑΣ ΦΕΤΟΣ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπτωση μισθωτού με 15,000 περίπου που έχει δάνεια, κάρτες, φροντιστήρια παιδιών, γιατρούς. Χρειάζεται 3750 περίπου αποδείξεις.

Αν του προσθέσω τα έξοδα, τα τοκοχρεολύσια, την ΔΕΗ, τα τηλέφωνα (κινητά και σταθερά), ΕΥΔΑΠ (που ανακοίνωσαν ότι θα μπορούν να κάνουν διασταυρώσεις για τον καθένα) και με πληρωμένους φόρους και χαράτσια. Ο άνθρωπος πραγματικά δεν ξόδεψε το 25% αλλά μόνο το 10% και αυτό μόνο σε τρόφιμα.....

Και έρχομαι στο ερώτημα, να του βρω αποδείξεις; (υπάρχει κίνδυνος για διασταύρωση και να τον πιάσει τεκμήριο)....

να του βάλω τις πραγματικές αποδείξεις; (θα τον πιάσει σίγουρα πρόσθετος φόρος)...

ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ;;; και τι να πεις σε αυτόν τον άνθρωπο που σου λέει ότι δεν τα υπολογίζεις σωστά και δεν μπορεί να καταλάβει το παράλογο...

Ποιος είπαμε λοιπόν ότι θέλει να κάνει δηλώσεις...Εγώ πάντως ΟΧΙ

Οι αποδείξεις του κωδ. 049 δεν αποτελούν τεκμήριο. Επίσης η υποτιθέμενη διασταύρωση με ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ κλπ, υποτίθεται ότι θα γίνει για να διασταυρωθεί το βιοτικό επίπεδο του φορολογουμένου, όχι για να μπουν τα ποσά αυτά ως τεκμήρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποδείξεις του κωδ. 049 δεν αποτελούν τεκμήριο. Επίσης η υποτιθέμενη διασταύρωση με ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ κλπ, υποτίθεται ότι θα γίνει για να διασταυρωθεί το βιοτικό επίπεδο του φορολογουμένου, όχι για να μπουν τα ποσά αυτά ως τεκμήρια

Δεν αποτελεί τώρα... στο μέλλον δεν ξέρουμε... Το πως θα τον χειριστώ τώρα το ξέρω.

Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος έχει δίκιο και εγώ (και όλοι μας) προσπαθώ να τον τρελάνω γιατί κάποιοι άλλοι το θέλουν.

Και όλα αυτά αρχίζουν βεβαία όταν τους λες το ποσό που έχουν να πληρώσουν . Αρχίζουν να σου εξιστορούν τα προβλήματά τους και μόνο που δεν κλαίνε φεύγοντας.

Γιαυτό λέω ότι δεν θέλω να κάνω δηλώσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο τραγική η κατάσταση.

Έχω στείλει 0 δηλώσεις, σήμερα λέω να στείλω 5-6 έτσι για το καλό... Και φυσικά θα πάθουν εγκεφαλικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...