Προς το περιεχόμενο

Μικρη προσελευση για δηλωσεις ΦΕ σε σχεση με προηγουμενα χρονια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε χρόνο μέχρι 20 Μαΐου είχα παραλάβει πάνω από 60% των δηλώσεων.... Φέτος με το ζόρι περνάει το 5%, γιατί συμβαίνει αυτό? επειδή φέτος δεν έρχονται έντυπα από την εφορία? επειδή περιμένουν τις εκλογές μήπως και ο νέος πρωθυπουργός τους τα χαρίσει όλα? ή μήπως ξέρουν ότι θα πληρώσουν και το αναβάλουν?

πάντως ο Έλληνας είναι Πικραμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Στην ίδια κατάσταση κι εγώ και άλλοι συνάδελφοι που ξέρω.Νομίζω για όλους τους λόγους που ανέφερες,αν και για τα έντυπα προσωπικά ενημέρωνα πέρυσι.Πάντως στο ποσοστό του 5% έπεσες 100% μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα ,καθως και το γεγονος οτι δεν εχουν ερθει ακομα ολα τα εκκαθ/κα συνταξεων κλπ.

Επισης ,ειναι ολοι σιγουροι οτι φετος οι δηλωσεις θα γινονται για αρκετο καιρο ακομα. Οποτε ,γιατι να βιαστουν να πληρωσουν? Αληθεια , με τις δοσεις των εκκαθ/κων αλλαξε τιποτα? γιατι αν ειναι να πληρωνουν αυτα τα ποσα ,καλυτερα με οσες περισσοτερες δοσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω πελάτες οι οποίοι παίρνουν σύνταξη από δύο ταμεία και μου είπαν να μην βάλω και τις δύο συντάξεις. όταν τους είπα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει απαρατήρητη η κίνηση αυτή μου είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιους όντως δεν έχουν έρθει οι βεβαιώσεις.Χτες ήρθε ένας υπάλληλος του οσε και μου είπε πως τους ανακάλεσαν τις βεβαιώσεις αποδοχών γιατί ήταν λάθος.Για τις δόσεις δεν έχει αλλάξει κάτι προς το παρόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ!!!! ΜΟΝΟ ΤΟ 0,30% ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ!!!!!

ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια και σε μένα, πολλοί παίρνουν τηλέφωνο και ρωτάνε μήπως πρέπει να περιμένουμε για μετά τις εκλογές, μήπως και αλλάξει η φορολογία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια δεύτερη παρατήρηση :

Έχετε όρεξη να δουλέψετε? Εγώ ειλικρινά κοιτάζω τα τιμολόγια για καταχώρηση, κοιτάζω τις δηλώσεις που έχω, διαβάζω τα σχόλια εδώ, ξανακοιτάζω τα τιμολόγια και τις δηλώσεις ........ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΚΑΝΩ Τ Ι Π Ο Τ Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφέστατα και δεν θέλουν να κάνουν δηλώσεις, γιατί εμείς τις δικές μας θέλουμε...?

Εγω προσωπικά, από επιστροφές 1000€ -1500€ τα προηγούμενα χρόνια (εισοδήματα από μισθωτές+ελ.επαγγ.) , βγαίνει τώρα γύρω στα 900 € χρεωστικό......

Σε κάνει να το σκέφτεσαι. Σε κάνει να ελπίζεις, να δεις με τις εκλογές μήπως και αλλάξει κάτι, έστω και εάν ξέρεις πως δεν σε σώνει τίποτα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προετοιμαστείτε κύριοι για μακρό και δύσκολο καλοκαίρι, διακοπές δεν έχει φέτος, οι περισσότεροι θα έρθουν μετά τις 10/06 για δήλωση, παράταση θα δοθεί (εκτίμησή μου) σίγουρα μέχρι μέσα Ιουλίου για να μην πω μέσα-τέλη Αυγούστου, οι δόσεις φόρου, αν από 3 διμηνιαίες, γίνουν 6 μηνιαίες, το ίδιο και το αυτό, το θέμα είναι η φορολογική κλίμακα και ΜΑΛΑΚΙΕΣ του Παπακωνσταντινου και του Μπένυ, όπως "να μην λαμβάνονται υπ'όψιν στον υπολογισμό του αφορολογήτου, οι δαπάνες σε όλες τις ΔΕΚΟ και της κινητής τηλεφωνίας", "Η μη έκπτωση από το εισόδημα των υποχρεωτικών εισφορών σε ασφαλιστικά ταμεία, πλήν μισθωτών Δημοσίου, Ιδιωτικού τομέα και συνταξιούχων", "Η πληρωμή ΦΑΠ 2011 όταν παράλληλα έχει ΗΔΗ πληρωθεί ΕΕΤΗΔΕ 2011" και άλλα πολλά.

Η κίνηση όντως είναι σχεδόν ανύπαρκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια δεύτερη παρατήρηση :

Έχετε όρεξη να δουλέψετε? Εγώ ειλικρινά κοιτάζω τα τιμολόγια για καταχώρηση, κοιτάζω τις δηλώσεις που έχω, διαβάζω τα σχόλια εδώ, ξανακοιτάζω τα τιμολόγια και τις δηλώσεις ........ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΚΑΝΩ Τ Ι Π Ο Τ Α

come and join the club

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια δεύτερη παρατήρηση :

Έχετε όρεξη να δουλέψετε? Εγώ ειλικρινά κοιτάζω τα τιμολόγια για καταχώρηση, κοιτάζω τις δηλώσεις που έχω, διαβάζω τα σχόλια εδώ, ξανακοιτάζω τα τιμολόγια και τις δηλώσεις ........ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΚΑΝΩ Τ Ι Π Ο Τ Α

πόσο δίκαιο έχεις...... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνυπολογίστε ότι και να ήθελες φέτος δεν μπορούσες να κάνεις δήλωση νωρίς.

Για τα φυσικά πρόσωπα το ταξις άνοιξε 9/5

Ηταν και ο πολιτικός σχεδιασμός λόγω εκλογών (μην καταλάβουμε τι σημαίνουν τα μέτρα στην τσέπη μας)

Και ένα συνωμοσιολογικό.......

Ετσι επιβεβαιώνεται η υστέρηση των εσόδων που δικαιολογεί νέα μέτρα. Τα κάνει απαραίτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω πελάτες οι οποίοι παίρνουν σύνταξη από δύο ταμεία και μου είπαν να μην βάλω και τις δύο συντάξεις. όταν τους είπα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει απαρατήρητη η κίνηση αυτή μου είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρει

Στέλνεις μια τέτοια δήλωση ή στέλνεις τον πελάτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς για πρώτη φορά μετά από τρία χρόνια βλέπουμε τις πραγματικές συνέπειες της κρίσης και της φοροκαταιγίδας στην ίδια μας τη ψυχοσύνθεση. Η αγορά αυτή τη στιγμή καταρρέει από την αβεβαιότητα και το φόβο - ευγενική χορηγία των γκαιμπελικών ΜΜΕ. Δεν υπάρχει ούτε ένας που να θέλει να κάνει δήλωση, όπως και δεν υπάρχει ούτε ένας που να θέλει να αγοράσει οτιδήποτε εκτός από τα απολύτως απαραίτητα. Προσωπικά είχα πάνω από 10 τηλεφωνήματα ανθρώπων που ζητούσαν να μάθουν τι θα γίνει αν δεν κάνουν δήλωση - και μιλάω για ανέργους που έχασαν τη δουλειά τους από το 2010 και καλούνται να πληρώσουν ποσά που απλά δεν έχουν εξαιτίας των τεκμηρίων. Ένας συνάδελφος μου έλεγε ότι φορολογούμενος λιποθύμησε μέσα στο γραφείο όταν του είπαν πόσο θα πληρώσει με την εκκαθάριση.

Το αστείο είναι ότι περιμέναμε φέτος τις δηλώσεις μήπως κλείσουμε καμιά τρύπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω πελάτες οι οποίοι παίρνουν σύνταξη από δύο ταμεία και μου είπαν να μην βάλω και τις δύο συντάξεις. όταν τους είπα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει απαρατήρητη η κίνηση αυτή μου είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρει

Αν δεν βάλεις την μια σύνταξη όπως σου ζητάνε, όταν γίνει η στραβή και φυσικά τους έχεις κόψει απόδειξη που σημαίνει ότι έκανες εσύ την δήλωσή τους, σε σένα θα ρίξουν την ευθύνη με το γνωστό "εμεις δεν ευθυνόμαστε, η λογίστρια τα δήλωσε έτσι ".

Οπότε καλύτερα μια δήλωση λιγότερη αν επιμένουν στην παρανομία, παρά να τρέχεις αργότερα.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βάλεις την μια σύνταξη όπως σου ζητάνε, όταν γίνει η στραβή και φυσικά τους έχεις κόψει απόδειξη που σημαίνει ότι έκανες εσύ την δήλωσή τους, σε σένα θα ρίξουν την ευθύνη με το γνωστό "εμεις δεν ευθυνόμαστε, η λογίστρια τα δήλωσε έτσι ".

Οπότε καλύτερα μια δήλωση λιγότερη αν επιμένουν στην παρανομία, παρά να τρέχεις αργότερα.............

Μα αυτό μπορεί να το υποστηρίξει έτσι κι αλλιώς και να σου εμφανίσει μόνο τη μια σύνταξη. Εσύ πως θα ξέρεις αν έχει κι άλλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε χρόνο μέχρι 20 Μαΐου είχα παραλάβει πάνω από 60% των δηλώσεων.... Φέτος με το ζόρι περνάει το 5%, γιατί συμβαίνει αυτό? επειδή φέτος δεν έρχονται έντυπα από την εφορία? επειδή περιμένουν τις εκλογές μήπως και ο νέος πρωθυπουργός τους τα χαρίσει όλα? ή μήπως ξέρουν ότι θα πληρώσουν και το αναβάλουν?

πάντως ο Έλληνας είναι Πικραμένος

Σα δε ντρέπεσαι λίγο σαρδανάπαλε........ :)

Η Οι Έλληνες δεν θέλουν να κάνουν δηλώσεις?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό μπορεί να το υποστηρίξει έτσι κι αλλιώς και να σου εμφανίσει μόνο τη μια σύνταξη. Εσύ πως θα ξέρεις αν έχει κι άλλη;

Υπογράψτε ένα χαρτί που θα αναφέρει τα δικαιολογητικά που σου παραδίδει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βάλεις την μια σύνταξη όπως σου ζητάνε, όταν γίνει η στραβή και φυσικά τους έχεις κόψει απόδειξη που σημαίνει ότι έκανες εσύ την δήλωσή τους, σε σένα θα ρίξουν την ευθύνη με το γνωστό "εμεις δεν ευθυνόμαστε, η λογίστρια τα δήλωσε έτσι ".

Οπότε καλύτερα μια δήλωση λιγότερη αν επιμένουν στην παρανομία, παρά να τρέχεις αργότερα.............

Μη μασάς εσύ, είπαμε, τσίπουρα....

Ποιος είπε ότι παρέλαβες ποτέ τη 2η βεβαίωση...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπογράψτε ένα χαρτί που θα αναφέρει τα δικαιολογητικά που σου παραδίδει

Σιγά μη κάνουμε και συμβόλαιο με τα δικαιολογητικά....... Δεν μας φτάνουν όλα τα άλλα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπογράψτε ένα χαρτί που θα αναφέρει τα δικαιολογητικά που σου παραδίδει

Υπερβολή. Τουλάχιστον. Εξ'ορισμού ο λογιστής απεικονίζει τα δεδομένα που του προσκομίζουν. Δε μπορώ να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας και για αυτό το λόγο ο φορολογούμενος θα πρέπει να αποδείξει ότι μου προσκόμισε τη βεβαίωση για τη 2η σύνταξη και εγώ δεν την έβαλα στη δήλωση. Και δε βλέπω κάποιο τρόπο να μπορεί να το αποδείξει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...