Jump to content

έναρξη βουλγάρικης εταιρείας η άλλης εκτός συνόρων

Recommended Posts

καλημέρα είμαι λογιστής αλλά δεν έχω ασχοληθεί με την έναρξη βουλγάρικης εταιρείας και δεν θέλω να ασχοληθω γιατί δεν το κατέχω, επειδή όμως έχω πελάτη που θέλει να ανοίξει βουλγάρικη εταιρεία, παρακαλώ αν κάποιος συνάδελφος έχει ασχοληθεί ας μου στείλει Pm για να μιλήσουμε. ευχαριστώ

• 3 years later...

Σενάριο : Κάποιος πελάτης έχει ατομική στην Ελλάδα με δραστηριότητα χονδρικό εμπόριο ρούχων και έχει και μία ΕΠΕ στην Βουλγαρία την οποία την έχει ανενεργή εδώ και ενάμιση χρόνο. Λόγω των φορολογικών και ασφαλιστικών μέτρων που έρχονται και κυρίως από το 2017 με την έναρξη του ασφαλιστικού κάνοντας ένα πρόχειρο οικονομικό πλάνο διαβλέπει ότι το 80% του κέρδους του θα το εισπράττει το κράτους σε φόρους και εισφορές εν αντιθέσει με τη Βουλγαρία η οποία και προαιρετική ασφάλιση έχει και προφανώς πολύ μικρότερη φορολογική επιβάρυνση. Ο εν λόγω πελάτης μέχρι σήμερα δουλεύει ώς εξής : αποκτά ενδοκοινοτικά εμπορεύματα και από το γραφείο-αποθήκη που έχει νοικιάσει ώς έδρα του , αποστέλλει μετά στους έλληνες χονδρέμπορους-πελάτες του τα εν λόγω εμπορεύματα. Θέλει όμως τώρα να εξετάσει το ενδεχόμενο να κλείσει το εδώ γραφείο-αποθήκη και να διαχείριζεται την όλη διακίνηση των εμπορευμάτων του μία εταιρεία Logistics με έδρα πχ τον Ασπρόπυργο, να πηγαίνουν κατευθείαν εκεί δηλ. τα εμπορεύματα από το εξωτερικό και μετά να αποστέλλονται από εκεί τα εμπορεύματα στους πελάτες του απευθείας με δελτίο αποστολής με την τιμολόγηση να γίνεται από την Βουλγάρικη εταιρεία που θα ενεργοποιηθεί ξανά. Προφανώς η ατομική εδώ θα κάνει διακοπή. Μπορεί να γίνει αυτό ? και αν δεν μπορεί να γίνει θα πρέπει υποχρεωτικά να ανοιχθεί υποκατάστημα της βουλγαρικής εταιρείας??

1 hour ago, v.kourtis said:

Σενάριο : Κάποιος πελάτης έχει ατομική στην Ελλάδα με δραστηριότητα χονδρικό εμπόριο ρούχων και έχει και μία ΕΠΕ στην Βουλγαρία την οποία την έχει ανενεργή εδώ και ενάμιση χρόνο. Λόγω των φορολογικών και ασφαλιστικών μέτρων που έρχονται και κυρίως από το 2017 με την έναρξη του ασφαλιστικού κάνοντας ένα πρόχειρο οικονομικό πλάνο διαβλέπει ότι το 80% του κέρδους του θα το εισπράττει το κράτους σε φόρους και εισφορές εν αντιθέσει με τη Βουλγαρία η οποία και προαιρετική ασφάλιση έχει και προφανώς πολύ μικρότερη φορολογική επιβάρυνση. Ο εν λόγω πελάτης μέχρι σήμερα δουλεύει ώς εξής : αποκτά ενδοκοινοτικά εμπορεύματα και από το γραφείο-αποθήκη που έχει νοικιάσει ώς έδρα του , αποστέλλει μετά στους έλληνες χονδρέμπορους-πελάτες του τα εν λόγω εμπορεύματα. Θέλει όμως τώρα να εξετάσει το ενδεχόμενο να κλείσει το εδώ γραφείο-αποθήκη και να διαχείριζεται την όλη διακίνηση των εμπορευμάτων του μία εταιρεία Logistics με έδρα πχ τον Ασπρόπυργο, να πηγαίνουν κατευθείαν εκεί δηλ. τα εμπορεύματα από το εξωτερικό και μετά να αποστέλλονται από εκεί τα εμπορεύματα στους πελάτες του απευθείας με δελτίο αποστολής με την τιμολόγηση να γίνεται από την Βουλγάρικη εταιρεία που θα ενεργοποιηθεί ξανά. Προφανώς η ατομική εδώ θα κάνει διακοπή. Μπορεί να γίνει αυτό ? και αν δεν μπορεί να γίνει θα πρέπει υποχρεωτικά να ανοιχθεί υποκατάστημα της βουλγαρικής εταιρείας??

Φιλική συμβουλή. Να του προτείνεις να μην το κάνει. Αυτή η "ιδέα" κυκλοφορεί πολύ, δεν γίνεται όμως. Δεν μπορώ να καθίσω να σου γράψω τώρα γιατί δεν γίνεται. Είναι "Κυριακής χαρά, Δευτέρας λύπη". Διάβασε στον 4172 τα σχετικά άρθρα και συμβούλεψε τον σωστά. Αν του βρεις σωστή λύση φρόντισε να πληρωθείς καλά για αυτό.  

Just now, ponzi said:

Φιλική συμβουλή. Να του προτείνεις να μην το κάνει. Αυτή η "ιδέα" κυκλοφορεί πολύ, δεν γίνεται όμως. Δεν μπορώ να καθίσω να σου γράψω τώρα γιατί δεν γίνεται. Είναι "Κυριακής χαρά, Δευτέρας λύπη". Διάβασε στον 4172 τα σχετικά άρθρα και συμβούλεψε τον σωστά. Αν του βρεις σωστή λύση φρόντισε να πληρωθείς καλά για αυτό.  

σε ευχαριστώ και πάλι. Προφανώς το λές αυτό γιατί δεν είναι ξεκάθαρος ο τρόπος απόδειξης του τόπου διοίκησης και λήψης των αποφάσεων κλπ κλπ...και μετά της φορολογικής κατοικίας κλπ κλπ...ναί το ξέρω ότι είναι μπέρδεμα η όλη φάση αλλά όλος ο κόσμος τώρα ψάχνεται γιατί έπεται λαίλαπα

6 minutes ago, v.kourtis said:

σε ευχαριστώ και πάλι. Προφανώς το λές αυτό γιατί δεν είναι ξεκάθαρος ο τρόπος απόδειξης του τόπου διοίκησης και λήψης των αποφάσεων κλπ κλπ...και μετά της φορολογικής κατοικίας κλπ κλπ...ναί το ξέρω ότι είναι μπέρδεμα η όλη φάση αλλά όλος ο κόσμος τώρα ψάχνεται γιατί έπεται λαίλαπα

Έτσι όπως το περιγράφεις, ΔΕΝ γίνεται. Ειδικά στη Βουλγαρία.

4 hours ago, v.kourtis said:

Ναί τα γνωρίζω .για πες και καμμια εγκυκλιο σχετικη

Tι να την κάνεις την εγκύκλιο ? Φαντάσου το εξής τώρα : λόγω των γνωστών προσκομάτων που θέτει ο 4172/13 , για την φορολογική αναγνώριση της σχετικής δαπάνης να χάσει μεγάλο μέρος της πελατείας του. Το σκέφθηκες καθόλου αυτό ως ενδεχόμενο ?

Σωστά τα λέει ο 4172/2013. όμως ως προς την φορολογική κατοικία,λήψη αποφάσεων κλπ δείτε και την σύμβαση μεταξύ των δύο χωρών η οποία υπερισχύει εθνικού δικαίου. 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι άλλο, γιατί έχω κι εγώ μια παρόμοια περίπτωση. Στη δική μου περίπτωση τα πράγματα είναι λίγο πιο απλά επειδή πρόκειται μόνο για παροχή υπηρεσίων (κατασκευή ιστοσελίδων).

Η πραγματική διοίηκηση του ξένου νομικού προσώπου θα ασκείται από την Ελλάδα, άρα σύμφωνα με το άρθρο 4 η εταιρεία θεωρείται Ελληνική. Πως ακριβώς μας επηρρεάζει αυτό; Προφανώς η εταιρεία δεν αναγκάζεται να υποβάλλει Ε3 στην Ελλάδα, άρα ποιές είναι οι επιπτώσεις πρακτικά;

Ναι, αυτό το καταλαβαίνω. Πρακτικά όμως, πως θα το γίνει αυτό; Σε ποιά δήλωση θα πρέπει να μπουν αυτά τα εισοδήματα και με τι συντελεστή θα φορολογηθούν;

13 hours ago, SOTHRIS said:

Tι να την κάνεις την εγκύκλιο ? Φαντάσου το εξής τώρα : λόγω των γνωστών προσκομάτων που θέτει ο 4172/13 , για την φορολογική αναγνώριση της σχετικής δαπάνης να χάσει μεγάλο μέρος της πελατείας του. Το σκέφθηκες καθόλου αυτό ως ενδεχόμενο ?

τι εννοείς ακριβώς? δεν το πιασα

• 3 weeks later...

Παιδιά, έχω κι εγώ περίπτωση επιχειρηματία (ενοικιαζόμενα δωμάτια) ο οποίος με έχει ζαλίσει να βρω μια λύση είτε για ίδρυση εταιρείας στη Βουλγαρία είτε κάτι άλλο μπας και γλιτώσει κανένα φόρο (εδώ που τα λέμε δεν έχει και άδικο αλλά τεσπα...)... Προσωπικά δεν έχω ιδέα του τι παίζει με τη Βουλγαρία και πως θα μπορούσε να το κάνει, δεδομένου ότι πρώτον η φορολογική κατοικία του είναι εδώ (οικογενειακοί δεσμοί - που αν δεν κάνω λάθος σε κάθε περίπτωση υπερισχύει) και δεύτερον πως στο καλό θα γίνει? Να δημιουργηθεί μεσάζουσα εταιρεία να του στέλνει τους πελάτες στο ξενοδοχείο?

Με έχει τρελάνει στα τηλέφωνα γι'αυτό, με έχει αγχώσει και έχω πελαγώσει....

Μήπως έχει κανένας συνάδελφος ανάλογη εμπειρία με κάτι τέτοιο? Και σε pm....

Ευχαριστώ!!!!

1 hour ago, Viper said:

Παιδιά, έχω κι εγώ περίπτωση επιχειρηματία (ενοικιαζόμενα δωμάτια) ο οποίος με έχει ζαλίσει να βρω μια λύση είτε για ίδρυση εταιρείας στη Βουλγαρία είτε κάτι άλλο μπας και γλιτώσει κανένα φόρο (εδώ που τα λέμε δεν έχει και άδικο αλλά τεσπα...)... Προσωπικά δεν έχω ιδέα του τι παίζει με τη Βουλγαρία και πως θα μπορούσε να το κάνει, δεδομένου ότι πρώτον η φορολογική κατοικία του είναι εδώ (οικογενειακοί δεσμοί - που αν δεν κάνω λάθος σε κάθε περίπτωση υπερισχύει) και δεύτερον πως στο καλό θα γίνει? Να δημιουργηθεί μεσάζουσα εταιρεία να του στέλνει τους πελάτες στο ξενοδοχείο?

Με έχει τρελάνει στα τηλέφωνα γι'αυτό, με έχει αγχώσει και έχω πελαγώσει....

Μήπως έχει κανένας συνάδελφος ανάλογη εμπειρία με κάτι τέτοιο? Και σε pm....

Ευχαριστώ!!!!

Oτι λάμπει δεν είναι πάντα χρυσός . Εδώ ασκείται η δραστηριότητα , εδώ θα φορολογηθεί . Μια χαρά τα γράφεις .

Πέραν των λεπτομερειών των ΠΟΛ και διατάξεων, είναι και λίγο θέμα απλού συλλογισμού.

Όσον αφορά την ημεδαπή εταιρία, σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει τρόπος να παρουσιαστεί ως "μεσάζων"(αποθήκες κλπ) και άρα η υπηρεσία να τιμολογηθεί στην αλλοδαπή εταιρία. Δεν μπορεί όμως ο άλλος να έχει εισόδημα από ακίνητα στην Ελλάδα και να προσπαθεί να παρουσιάσει-παραπέμψει την πραγματική δραστηριότητα στην αλλοδαπή εταιρία.

Όσον αφορά την αλλοδαπή εταιρία, τα στοιχεία που εξετάζονται κατά τον έλεγχο είναι ξεκάθαρα. Και εφόσον πρόκειται για εταιρία που εξυπηρετεί τους σκοπούς που αναφέρθηκαν (φοροαποφυγή) τότε προφανώς το μεγαλύτερο εισόδημά της θα προέρχεται από δραστηριότητα στην Ελλάδα, κάτι το οποίο φυσικά έχει προβλεφθεί στις προϋποθέσεις για ελληνική φορολόγηση http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18414 (ας υποθέσουμε ότι μπορούμε να αποδείξουμε ότι η πραγματική έδρα είναι στην αλλοδαπή - αν και στην περίπτωση της βουλγαρίας οι εν λόγω εταιρίες είναι στα χαρτιά καθώς δεν προσφέρονται υπηρεσίες παροχής έδρας, ΔΣ κλπ)

Στην περίπτωση της κατασκευής ιστοσελίδων, αν η έδρα αποδεικνύεται στην αλλοδαπή, δύσκολα τεκμηριώνεται ότι η δραστηριότητα είναι στην Ελλάδα...

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας...

Έχει γίνει πολύ συζήτηση περί εταιρειών σε Βουλγαρία, Κύπρο κλπ με προνομιακά φορολογικά καθεστώτα και ο καθένας ό,τι ακούει έρχεται και το μεταφέρει και σου λέει βρες μου λύση, θελω κι εγώ γιατί έτσι το έκανε ο γνωστός μου, ο κουμπάρος μου και δεν ξέρω κι εγώ ποιός άλλος.... Απλά έχω μια αίσθηση ότι κάποια στιγμή το θέμα αυτό, με τέτοιες κινήσεις θα σκάσει και θα πέσουν έλεγχοι... Οι υπάλληλοι στις ΔΟΥ δεν ζουν σε παράλληλο σύμπαν... Ακούν και ξέρουν τι συμβαίνει με τέτοιες εταιρείες και για ποιό λόγο.... Και προσωπικά, μου δημιουργεί μεγάλη ανασφάλεια το να δώσω τέτοια "συμβουλή" σε κάποιον.... Είπαμε να βοηθάμε τον επιχειρηματία, αλλά μέχρι που....?

Και πάλι σας ευχαριστώ.....