Jump to content
Sign in to follow this  
PKLOGI13

Αποστολή Ε1 μέσω λογιστών χωρίς κωδικούς και κλειδάριθμο

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Προσπάθησα να στείλω Ε1 συνταξιούχου που δεν έχει κωδικούς και κλειδάριθμο αλλά η φόρμα δεν ανοίγει.Επικοινώνησα με ΓΓΠΣ και μου είπε μια υπάλληλος (μάλλον καθαρίστρια θα ήταν) ότι για φέτος δε ισχύει αυτό και θα πρέπει να βγάλει κλειδάριθμο ο φορολογούμενος.Καλά της λέω αφού οι οδηγίες άλλο λένε (πολ 1079)Να περιμένετε και θα δούμε τι θα γίνει. Μήπως ξέρετε κάτι παραπάνω γιατί αυτοί θα μας τρελάνουν στο τέλος.Θα μπορέσουμε να στείλουμε δηλώσεις φέτος ηλεκτρονικά μέσω των λογαριασμών μας η θα μας μείνουν στο γραφείο να τις κοιτάμε?

να ρωτήσω τι λενε οι οδηγίες ?

στη σειρα σας κυριε κι εσεις!!

Δεν βλεπετε οτι υπαρχει κοσμος που περιμενει?

ΠΟΛ 1079/26.03.2012

1. Οι ετήσιες δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος οικονομικού έτους 2012, των υπόχρεων των περιπτώσεων α', δ', ε', στ', ζ', η', θ', και ι' της παραγράφου 1 του άρθρου 61 του ΚΦΕ (εισόδημα από ακίνητα, γεωργικό εισόδημα, εισόδημα από εκμίσθωση ή δωρεάν παραχώρηση γεωργικής γης, εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, εισόδημα από αλλοδαπή κλπ,), όταν το ετήσιο συνολικό ατομικό εισόδημα τους, που φορολογείται με τις γενικές διατάξεις, υπερβαίνει τις 12.000 ευρώ, υποβάλλονται υποχρεωτικά, με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου.

Από την υποχρέωση αυτή εξαιρούνται οι υπόχρεοι που αποκτούν εισοδήματα από συντάξεις, εκτός κι αν αποκτούν και εισοδήματα της παραγράφου 3 του παρόντος (όσοι ασκούν ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα και όσοι μετέχουν σε νομικά πρόσωπα της παραγρ. 4 του άρθρου 2 του ΚΦΕ). Οι τελευταίοι μπορούν να υποβάλουν την δήλωση φορολογίας εισοδήματος τους, είτε σε έντυπη μορφή στις αρμόδιες Δ.Ο.Υ., είτε προαιρετικά με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου. 

2. Επισημαίνεται ότι, οι ετήσιες, δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος οικονομικού έτους 2012, των περιπτώσεων β' και γ' της παραγράφου 1 του άρθρου 61 του ΚΦΕ (όσοι ασκούν ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα και όσοι μετέχουν σε νομικά πρόσωπα της παραγρ. 4 του άρθρου 2 του ΚΦΕ), εξακολουθούν να υποβάλλουν τις δηλώσεις τους υποχρεωτικά με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου.

Τα παραπάνω ισχύουν για δηλώσεις που υποβάλλονται είτε από τους ίδιους με τους δικούς τους κωδικούς πρόσβασης είτε από εξουσιοδοτημένο λογιστή - φοροτεχνικό με τους προσωπικούς του κωδικούς πρόσβασης, ανεξάρτητα αν οι υπόχρεοι είναι εγγεγραμμένοι στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες Taxis net.

ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ? ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΤΙΣ ΚΟΤΣΙΔΕΣ ΜΟΥ .. ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΝΟΥΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΧΩ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΑΦΜ ΑΡΙΘΜΟ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ !!!! ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΕΠΟΧΗ ΚΑΙ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕΤΑ !!! ΑΜΑΝ ΠΙΑ ΒΑΡΕΘΗΚΑ!!!!!

ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 800 ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΤΟ ΣΔΟΕ ΠΟΥ ΜΕ ΕΓΡΑΨΕ ΜΕ ΤΟ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ 1 ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΣΤΗ ΗΓΟΥΜΕΝΗ ΤΟΥ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΣΦΟΡΟ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΩΘΟΥΝ ΟΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΜΑΣ , ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΣΙΓΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ Η ΤΟ ΤΡΕΛΟΚΟΜΕΙΟ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΖΗΤΑΝΕ ΛΕΦΤΑ !!!! ΦΤΙΑΧΤΕ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΓΙΟΦΥΡΙ ΤΗΣ ΑΡΤΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΙΛΗΣΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ!!!!

ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 800 ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΤΟ ΣΔΟΕ ΠΟΥ ΜΕ ΕΓΡΑΨΕ ΜΕ ΤΟ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ 1 ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΣΤΗ ΗΓΟΥΜΕΝΗ ΤΟΥ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΣΦΟΡΟ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΩΘΟΥΝ ΟΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΜΑΣ , ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΣΙΓΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ Η ΤΟ ΤΡΕΛΟΚΟΜΕΙΟ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΖΗΤΑΝΕ ΛΕΦΤΑ !!!! ΦΤΙΑΧΤΕ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΓΙΟΦΥΡΙ ΤΗΣ ΑΡΤΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΙΛΗΣΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ!!!!

Μαζί με το πρόσφορο πες της να ρίχνει και καμιά κατάρα στον βλάκα που σε έγραψε. :)

Guest BILL THE FISHERMAN

ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ? ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΤΙΣ ΚΟΤΣΙΔΕΣ ΜΟΥ .. ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΝΟΥΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΧΩ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΑΦΜ ΑΡΙΘΜΟ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ !!!! ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΕΠΟΧΗ ΚΑΙ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕΤΑ !!! ΑΜΑΝ ΠΙΑ ΒΑΡΕΘΗΚΑ!!!!!

KAI AN ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ (ΓΓΠΣ) ΣΕ ΑΚΟΥΝΕ ΣΑΝ UFO. "AYTO HTAN ΠΕΡΥΣΙ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!!!!!!!!"

ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΝΟΜΟΘΕΤΟΥΝ ΚΑΤΑΡΓΩΝΤΑΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΛΠ????

Αγαπητέ κύριε,

Η εφαρμογή δήλωσης Ε1 υποβολής μέσω λογιστή είναι ενεργή από 18/5/2012.

Πάντα στη διάθεσή σας

Υπηρεσία TAXIS net

ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑΙ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ..... ΑΕΙ ΣΤΟ ....... ΦΕΤΟΣ

Τελικά μπορούμε να υποβάλουμε δηλώσεις πελατών με τους δικούς μας κωδικούς ή όχι. Μπαίνοντας στην εφαρμογή Ε1 (όταν δουλεύει) μου εμφανίζει μόνο τον εαυτό μου. Μήπως πρέπει πρώτα να υποβάλω τη δική μου δήλωση; Τι διαδικασία ακολουθούμε; Ευχαριστώ

Guest νικος

εχει καταφερει κανεις να υποβαλλει δηλωση με αφμ-αρ.ειδ/ης-ταυτοτητα φετος ?????

υπαρχει καποια ενημερωση για πιθανη καθυστερηση ή αναστολη του τροπου αυτου?

απο οτι βλεπω δεν ειμαι μονο εγω που δεν μπορω φετος

Τελικά υπέβαλα δηλώσεις. Την απάντηση την βρήκα σε περσινό θέμα. Πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον μια εξουσιοδότηση προς το γραφείο για να εμφανίσει το πινακάκι για την εισαγωγή των στοιχείων καθαριστικού. Στην συνέχεια λειτουργεί κανονικά

Guest Agelos

Καλησπερα. Μια ερωτηση:

Μου εφερε φορολογουμενος την δηλωση του ο οποιος δεν ειχε κλειδαριθμο και υποχρεωση να την υποβαλει ηλεκτρονικα. Εγω του εφτιαξα την δηλωση και εβαλα και σφραγιδα. Πηγε σημερα στην ΔΟΥ και του ειπαν οτι αφου εχει σφραγιδα απο λογιστη πρεπει να υποβληθει ηλεκτρονικα. ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ????????

(Το βιβλιο οδηγιων λεει ηλεκτρονικα απο εξουσιοδοτημενο λογιστη...Αρα εξουσιοδοτηση αφου εχει κλειδαριθμο δηλαδη. ετσι δεν ειναι?).

Μια γρηγορη απαντηση παρακαλω???

Καλησπερα. Μια ερωτηση:

Μου εφερε φορολογουμενος την δηλωση του ο οποιος δεν ειχε κλειδαριθμο και υποχρεωση να την υποβαλει ηλεκτρονικα. Εγω του εφτιαξα την δηλωση και εβαλα και σφραγιδα. Πηγε σημερα στην ΔΟΥ και του ειπαν οτι αφου εχει σφραγιδα απο λογιστη πρεπει να υποβληθει ηλεκτρονικα. ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ????????

(Το βιβλιο οδηγιων λεει ηλεκτρονικα απο εξουσιοδοτημενο λογιστη...Αρα εξουσιοδοτηση αφου εχει κλειδαριθμο δηλαδη. ετσι δεν ειναι?).

Μια γρηγορη απαντηση παρακαλω???

Ηλεκτρονικά με τους κωδικούς σου.

Τελικά υπέβαλα δηλώσεις. Την απάντηση την βρήκα σε περσινό θέμα. Πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον μια εξουσιοδότηση προς το γραφείο για να εμφανίσει το πινακάκι για την εισαγωγή των στοιχείων καθαριστικού. Στην συνέχεια λειτουργεί κανονικά

εξουσιοδοτηση πρεπει να γινει με επισκεψη στο μητρωο?το κειμενο υποθετω ειναι εξουσιοδοτω τον λογιστη να υποβαλλει την φορολογικη δηλωση μου μεσω κωδικων του

Λοιπόν.

Εαν πέρυσι, ειχατε στείλει με τον συγκεκριμένο τρόπο την δήλωση κάποιου,

αυτός ο "κάποιος", το ΑΦΜ εν προκειμένω (πως τα λέω, πως τα λέω!!!)

"δεσμεύεται" απο το ΑΦΜ του συγκεκριμένου λογιστή. Αρα, εαν θελετε να επαναλάβετε την ιδια διαδικασία φέτος,

αυτό μπορεί να γινει ΜΟΝΟ μεσω του ΑΦΜ του ΙΔΙΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ με πέρυσι.

Αυτά, και τα ξαναματαλέμε....

καλησπερα

θελω να υποβαλλω μεσω των κωδικων μου μια δηλωση ε1 η εξουσιοδοτηση ειναι ενεργη αλλα οταν παω να την υποβαλλω

δεν υπαρχει επιλογη πελατη και με βγαζει στη δικη μου δηλωση

τελικα δεν λειτουργει αυτη η δυνατοτητα?

η πρεπει να κανω κατι αλλο?

καλησπερα

θελω να υποβαλλω μεσω των κωδικων μου μια δηλωση ε1 η εξουσιοδοτηση ειναι ενεργη αλλα οταν παω να την υποβαλλω

δεν υπαρχει επιλογη πελατη και με βγαζει στη δικη μου δηλωση

τελικα δεν λειτουργει αυτη η δυνατοτητα?

η πρεπει να κανω κατι αλλο?

κανεις?

κανεις?

Δουλεύει μια χαρά. Αφού βάλετε τους κωδικούς σας , σας πάει στη αρχική σελίδα , πατάτε είσοδος και εκει εμφανίζεται η επιλογή.