Jump to content
  • 0

Αλλαγές μισθών εμπορικής επιχείρησης

genesisc
 Share

Question

Εμπορική επιχείρηση (εμπορία ενδυμάτων) με 4 καταστήματα σε διαφορετικές πόλεις, ανήκει στον εμπορικό σύλλογο μόνο σε μια εκ των τεσσάρων πόλεων που διατηρεί καταστήματα. Ποιες ενέργειες πρέπει να γίνουν από 14/05?

Αυτό που κατάλαβα (?) μέχρι σήμερα είναι :

Νέες ατομικές συμβάσεις με τις μειώσεις που προβλέπονται από την ΠΥΣ 6/28-02-2012 (από 14/05)

Κατάργηση όλων των επιδομάτων εκτός από αυτά που προβλέπονται

Κοινοποίηση σε επιθεώρηση εργασίας & νέος πίνακας προσωπικού

Ευχαριστώ

24 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Εμπορική επιχείρηση (εμπορία ενδυμάτων) με 4 καταστήματα σε διαφορετικές πόλεις, ανήκει στον εμπορικό σύλλογο μόνο σε μια εκ των τεσσάρων πόλεων που διατηρεί καταστήματα. Ποιες ενέργειες πρέπει να γίνουν από 14/05?

Νέες ατομικές συμβάσεις με τις μειώσεις που προβλέπονται από την ΠΥΣ 6/28-02-2012 (από 14/05)

Ευχαριστώ

με τη λήξη της μετενέργειας:

α) μονομερώς στον βασικό της ΣΣΕ + 4 επιδόματα (ωρίμανσης, τέκνων, σπουδών, επικίνδυνης εργασίας) αν και εφόσον προβλέπονται από την ΣΣΕ.

β) διμερώς μέχρι και την ΕΓΣΣΕ (πάτος).

• 0

α) μονομερώς στον βασικό της ΣΣΕ + 4 επιδόματα (ωρίμανσης, τέκνων, σπουδών, επικίνδυνης εργασίας) αν και εφόσον προβλέπονται από την ΣΣΕ.

Doctor αυτό το "μονομερώς" δεν έχει προϋποθέσεις; Ο Καρατζάς σε σεμινάριο της ΡΙΜ επέμεινε ότι μόνο εφόσον αμειβόταν με τον προβλεπόμενο της ΣΣΕ και εφόσον δεσμεύεται λόγω συμμετοχής του εργοδότη και υπαλλήλου στην εργοδοτική και υπαλληλική οργάνωση αντίστοιχα που την υπέγραψαν μπορεί να γίνει μονομερής μείωση. Σε περίπτωση που έπαιρνε παραπάνω από τα προβλεπόμενα ή δεν είναι δεσμευτική η σύμβαση, δεν μπορεί να γίνει μονομερής μείωση.

Ο Κουτρουμάνης έφυγε, η ταλαιπωρία μένει...

• 0

Τελικα βρε Δημητρη μου, απο οτι διαβασες στον Κομβο, μηπως καταλαβες κατι περισσοτερο γιατι εγω δεν....η μετενεργεια στην Εμποριου τελικα, ξεκιναει απο 15/5/2012 και ληγει 15/8/2012?διοτι αν καταλαβα?καλα, το μαζεψαν ...το θεμα ωστε να παη το μπαλακι μετα τις 2ες? εκλογες στους επομενους και το μετεθεσαν προς το παρον οι παμπονηροι κουφαλες ..., μπας και παρουν κανεναν ψηφο παραπανω ? . B)

• 0

Ευχαριστώ

Να σου πω τί αντιμετώπισα εγώ..επειδή ο εργοδότης μου ήθελε να "ρίξει" όλες τις πωλήτριες στην ΕΓΣΣΕ παρόλο που ήταν εμπορική επιχείρηση με αρκετά υποκαταστήματα και σε διαφορετικές πόλεις, μίλησα με το νομικό τμήμα του εμπορικού συλλόγου Θεσ/νίκης και με το νομικό τμήμα του εμπορικού και επαγγελματικού επιμελητηρίου Θεσ/νίκης.

Σχετικά με το επιμελητήριο παρόλο που η επιχείρηση είναι μέλος και πληρώνει συνδρομή, δεν εντάσεται αυτεπάγγελτα στους φορείς που υπογράφουν την εμπορική ΣΣΕ..

Το νομικό τμήμα του εμπορικού συλλόγου μου απάντησε ότι η συνδρομή για μέλος εμπορικού συλλόγου αφορά "το άτομο έμπορο και όχι την επιχείρηση". Άρα δεν εντάσσεται η εμπορική επιχείρηση στους φορείς που υπογράφουν την ΣΣΕ εμπορικών επιχειρήσεων και άρα μπορεί κάλλιστα να μην δίνει μισθό σύμφωνα με την ΣΣΕ εμπορίου αλλά με την ΕΓΣΣΕ..

εγώ βέβαια σε συννενόηση με το ΣΕΠΕ πρότεινα να γίνουν και ατομικές συμβάσεις για την μείωση του μισθού απο την ΣΣΕ στην ΕΓΣΣΕ οποτε μετά την τις 14-02-2012 μειώθηκαν και κατά 22% νόμιμα..

δεν ξέρω αν βοήθησα αλλά αυτή είναι η δικιά μου εμπειρία..

• 0

Καλημέρα!!!εγώ μέχρι σήμερα είχα καταλάβει ότι στις εμπορικές επιχειρήσεις που είναι μέλη του ΣΕΛΠΕ συνεχίζει να ισχύει η συλλογική σύμβαση των εμπορικών επιχειρήσεων ενώ σε αυτές που δεν είναι λήγει 15/05/2012,έκανα λάθος;

• 0

Τελικα βρε Δημητρη μου, απο οτι διαβασες στον Κομβο, μηπως καταλαβες κατι περισσοτερο γιατι εγω δεν....η μετενεργεια στην Εμποριου τελικα, ξεκιναει απο 15/5/2012 και ληγει 15/8/2012?διοτι αν καταλαβα?καλα, το μαζεψαν ...το θεμα ωστε να παη το μπαλακι μετα τις 2ες? εκλογες στους επομενους και το μετεθεσαν προς το παρον οι παμπονηροι κουφαλες ..., μπας και παρουν κανεναν ψηφο παραπανω ? . B)

Για τις εμπορικές επιχειρήσεις έχει γίνει ένας χαμός. Το Υπουργείο απάντησε με το Εγγρ.4975/342/29-3-2012 γράφοντας κάποιες ανακρίβειες τις οποίες σχολιάζει έξοχα το ΔΕΝ. Το έγγραφο υπάρχει στο ΔΕΝ 1601,σσ.533-534. Αν κάποιος συνάδελφος μπορεί ας το ανεβάσει.

• 0
Guest ΓΕΩΡΓΙΑ

Οι συμβάσεις εμπορικών που έχουν υπογραφεί είναι 2. Αυτή που έχει υπογραφεί με την ΓΣΕΒΕΕ που λήγει 15.03.2013 και αυτή με την ΣΕΛΠΕ που καταγγέλθηκε 20.04.2012 και λήγει 20.07.2012. Για όσους δεν είναι μέλη δεν είναι υποχρεωτική η εφαρμογή. Αν παρ' όλα αυτά εφαρμόζονταν, νομίζω ότι οποιαδήποτε μεταβολή θα πρέπει να γίνει με την σύμφωνη γνώμη του εργαζομένου λόγω του ότι δεν έχει ουσιαστικά λήξει ακόμη καμία και κατά συνέπεια πριν την παρέλευση των παραπάνω ημερομηνιών δεν μπορεί να γίνει καμία περικοπή επιδομάτων μονομερώς. Αντιθέτως όμως με την σύμφωνη γνώμη όταν δεν υπάρχει δέσμευση εφαρμογής της, με την σύμφωνη γνώμη μπορεί να φτάσει στο ύψος της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.

• 0

Εστω ιδρύεται Νεα Επιχείρηση που θα απασχολεί 20 άτομα. Εαν ....ισχυαν τα "παλαια" θα εφαρμοζαμε την Σύμβαση Παροχής για την εν λόγω επιχείρηση. Ο εργοδοτης μπορει να εφαρμοσει κατευθειαν την ΕΓΣΣΕ δλδ να δινει το βασικο της Εθνικής 590 ευρώ...ή όσο ειναι ....παρόλο που πχ οι εργαζομενοι στη Συμβαση Ατομικών όρων κ στην Κατασταση Επιθεωρησης θα λενε Χειριστές Η/Υ ???

• 0

Εστω ιδρύεται Νεα Επιχείρηση που θα απασχολεί 20 άτομα. Εαν ....ισχυαν τα "παλαια" θα εφαρμοζαμε την Σύμβαση Παροχής για την εν λόγω επιχείρηση. Ο εργοδοτης μπορει να εφαρμοσει κατευθειαν την ΕΓΣΣΕ δλδ να δινει το βασικο της Εθνικής 590 ευρώ...ή όσο ειναι ....παρόλο που πχ οι εργαζομενοι στη Συμβαση Ατομικών όρων κ στην Κατασταση Επιθεωρησης θα λενε Χειριστές Η/Υ ???

H γνωμη μου ειναι στην κατασταση και στους ορους ατομικων συμβασεων θα γραφτει υπαλληλος σκετο και συμβαση εγσσε

• 0

Για τις εμπορικές επιχειρήσεις έχει γίνει ένας χαμός. Το Υπουργείο απάντησε με το Εγγρ.4975/342/29-3-2012 γράφοντας κάποιες ανακρίβειες τις οποίες σχολιάζει έξοχα το ΔΕΝ. Το έγγραφο υπάρχει στο ΔΕΝ 1601,σσ.533-534. Αν κάποιος συνάδελφος μπορεί ας το ανεβάσει.

σελίδα 533

post-10269-0-89500200-1337079584_thumb.j

σελίδα 534

post-10269-0-01921500-1337079627_thumb.j

• 0

Μπορεί να το κάνει από 15/5/2012, αρκεί να κάνει ατομικές συμβάσεις εργασίας με τους εργαζόμενους.

• 0
Guest φωτης

καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω το εξης,

αν καποια εταιρεια που δεν ειναι μελος εργοδοτικης οργανωσης,

και συμβασεις του προσωπικου εχουνε μετατραπει σε ατομικες λογω οτι ελειξαν πριν τις 14/8/11 και δεν ηταν υποχρεωτικες για μη μελοι,

εαν γινει τωρα μελος τι γινεται ,μπορει να κανει περικοπες μονομερος με την ληξη τους για τα μελη η ισχυει οτι οταν μετατραπηκαν σε ατομικες δεν ηταν μελος η εταιρεια τοτε

?

,πρεπει να ειναι και μελη οι εργαζομενοι?

• 0

Μπορεί να το κάνει από 15/5/2012, αρκεί να κάνει ατομικές συμβάσεις εργασίας με τους εργαζόμενους.

....Καλά ρε Μήτσο μου στην Κατασταση του ΣΕΠΕ θα γραφει Ειδικότητα Β. Λογιστής ...μισθος 590 ευρω !!! (Με την υποθεση οτι ειναι στο Α κλιμακιο κλπ)

• 0
Guest Επισκέπτης

ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΗ ΣΕΛΠΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ??????

• 0
Guest Επισκέπτης

ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ..... SOS!!!!

• 0

ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ..... SOS!!!!

Ο Γιάννης Β. πιο πάνω παρέθεσε κάτι από το ΔΕΝ. Διαβάστε το προσεκτικά.

Kαταχωρήθηκε 15 Μάιος 2012 - 02:00 μμ

• 0
Guest kostas

καλησπερα,

Ειδα οτι προχθες υπογραφηκε κλαδικη συμβαση εμπορικων επιχειρ.. Ειναι αναγκασμενες ολες οι εμπορικες επιχειρησεις να την ακολουθησουν;Εργαζομαι σε εταιρια κ υπογραψαμε συμβαση πριν κανενα διμηνο με τις μειωσεις.. τι προκειται να γινει τωρα με τον μισθο μου? θα επανελθει στα σταδια του 2009 οπως αναφερει κ η κλαδικη ή θα συνεχισω να αμοιβομαι με τον κατωτατο απο την εσσε;

• 0

καλησπερα,

Ειδα οτι προχθες υπογραφηκε κλαδικη συμβαση εμπορικων επιχειρ.. Ειναι αναγκασμενες ολες οι εμπορικες επιχειρησεις να την ακολουθησουν;Εργαζομαι σε εταιρια κ υπογραψαμε συμβαση πριν κανενα διμηνο με τις μειωσεις.. τι προκειται να γινει τωρα με τον μισθο μου? θα επανελθει στα σταδια του 2009 οπως αναφερει κ η κλαδικη ή θα συνεχισω να αμοιβομαι με τον κατωτατο απο την εσσε;

Η νέα ΣΣΕ δεν είναι και δεν πρόκειται να γίνει υποχρεωτική. Εσείς, μετά τη μείωση που βρίσκεστε; Πάνω από την νέα ΣΣΕ;

• 0
Guest kostas

Πολύ κάτω από την νέα ΣΣΕ. Συγκεκριμένα στον κατώτατο μισθό της ΕΓΣΣΕ (γύρω στα 580 μικτά) συν ένα ποσό γύρω στα 70 ευρώ όπου η εταιρία το έχει ονομάσει οικειοθελής παραχώρηση και έχει τη δυνατότητα οποιαδήποτε στιγμή επιθυμεί να το κόψει. Άρα από τη στιγμή που δεν είναι υποχρεωτική είναι στην κρίση της επιχείρησης αν θα την ακολουθήσει ή όχι (δλδ δεν πρόκειται να την ακολουθήσει).

• 0

Πολύ κάτω από την νέα ΣΣΕ. Συγκεκριμένα στον κατώτατο μισθό της ΕΓΣΣΕ (γύρω στα 580 μικτά) συν ένα ποσό γύρω στα 70 ευρώ όπου η εταιρία το έχει ονομάσει οικειοθελής παραχώρηση και έχει τη δυνατότητα οποιαδήποτε στιγμή επιθυμεί να το κόψει. Άρα από τη στιγμή που δεν είναι υποχρεωτική είναι στην κρίση της επιχείρησης αν θα την ακολουθήσει ή όχι (δλδ δεν πρόκειται να την ακολουθήσει).

Αν η ατομική σας σύμβαση αναγράφει ότι αμείβεστε με βάση την εκάστοτε ισχύουσα ΕΓΣΣΕ (συν τα 70 ευρώ που γράφετε), τότε δεν ισχύει για εσάς η ΣΣΕ του Εμπορίου, αφού ο εργοδότης (κι εσείς) δεν είναι μέλος της εργοδοτικής οργάνωσης που σύναψε την ΣΣΕ αυτή.

• 0

Εργαζόμενοι που ήδη αμείβονται με την παλιά ΣΣΕ εμπορικών επιχ/σεων, για να μετατρέψεις τις αποδοχές τους σύμφωνα με την νέα ΣΣΕ, θα πρέπει να συμφωνήσουν ή μπορεί να γίνει μονομερώς ?