Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μη καταβολή Μισθών σε εταιρία συμβούλων


mariaeleni

Ερώτηση

Εργάζομαι σε εταιρία συμβούλων( ατομική), κ είμαι απλήρωτη εδώ και 3 μήνες. Αυτή η ιστορία ξεκίνησε πρίν ένα χρόνο, με καθυστερήσεις μισθών και άτακτες πληρωμές. Είμαι οικονομολόγος και υπάγομαι στη συλλογική σύμβαση β.λογιστών 2009 ( σύμφωνα με αυτή έγινε η πρόσληψή μου). Αμείβομαι με τον κατώτατο μισθό της κλαδικής άσχετα που έχω κοντά 3 χρόνια στην εταιρία και συνεπώς έπρεπε να αλλάξω μισθολογική κατηγορία. Επίσης ο εργοδότης απ΄ όσο φαίνεται είναι τελείως ματζίρης οπότε δε θα επιδιώξει απόλυση ( για να μη πληρώσει εννοείται και αποζημίωση) Τα ερωτήματα μου είναι:

1. Τι θα επιδιώξει να κάνει τώρα με τα νέα δεδομένα αφού έχει τελειώσει η περίοδος μετ ενέργειας των συμβάσεων? Και τι μπορεί να κάνει νομικά , τι μπορεί να μου επιβάλλει? Σημειωτέων το γραφείο ξεσκίζει από δουλειά...και θέλει άτομο να του τη βγάζει.. ( αλλά κ να μη το πληρώνει)

2. Πόσο θα πρέπει να είναι συνολικά το ΦΜΥ που θα πρέπει να μου παρακρατηθεί από το μισθό όταν εγώ αμείβομαι με τον κατώτατο μισθό της κλαδικής + 18% για πτυχίο. Δεν μου παρακρατείται κάθε μήνα το ποσό που θα έπρεπε για ΦΜΥ αλλά μου το ζητά κάθε χρόνο όλο μαζί, αυτό είναι νόμιμο? έχει κυρώσεις? μπορώ να κάνω κάτι γιαυτό? Επίσης δεν πληρώνομαι με απόδειξη όπου να φαίνονται οι κρατήσεις που μου γίνονται αναλυτικά .

3. Από πότε ισχύει η ταυτόχρονη και υποχρεωτική καταβολή των μισθών κ ΑΠΔ μέσω τραπεζών?. Μπορεί να ξεφύγει ?Εάν δεν το κάνει

έχει κυρώσεις?

4. Τι γίνεται σε περίπτωση επίσχεσης εργασίας ? ώστε να διεκδικήσω τους μισθούς που μου χρωστάει...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εργάζομαι σε εταιρία συμβούλων( ατομική), κ είμαι απλήρωτη εδώ και 3 μήνες. Αυτή η ιστορία ξεκίνησε πρίν ένα χρόνο, με καθυστερήσεις μισθών και άτακτες πληρωμές. Είμαι οικονομολόγος και υπάγομαι στη συλλογική σύμβαση β.λογιστών 2009 ( σύμφωνα με αυτή έγινε η πρόσληψή μου). Αμείβομαι με τον κατώτατο μισθό της κλαδικής άσχετα που έχω κοντά 3 χρόνια στην εταιρία και συνεπώς έπρεπε να αλλάξω μισθολογική κατηγορία. Επίσης ο εργοδότης απ΄ όσο φαίνεται είναι τελείως ματζίρης οπότε δε θα επιδιώξει απόλυση ( για να μη πληρώσει εννοείται και αποζημίωση) Τα ερωτήματα μου είναι:

1. Τι θα επιδιώξει να κάνει τώρα με τα νέα δεδομένα αφού έχει τελειώσει η περίοδος μετ ενέργειας των συμβάσεων?(με αυτο τι ενοεις? το χειροτερο ειναι η απολυση ή να δουλεύεις χωρις να πληρωνεσαι Και τι μπορεί να κάνει νομικά , τι μπορεί να μου επιβάλλει?(τον κατωτατο μισθο+ τα επιδοματα που προβλεπονται πλεον) Σημειωτέων το γραφείο ξεσκίζει από δουλειά...και θέλει άτομο να του τη βγάζει.. ( αλλά κ να μη το πληρώνει)

2. Πόσο θα πρέπει να είναι συνολικά το ΦΜΥ(υπολογισε το βαση της κλιμακας φορλογιας που υπαρχει στο site η δουλεια σου ειναι εξαλου) που θα πρέπει να μου παρακρατηθεί από το μισθό όταν εγώ αμείβομαι με τον κατώτατο μισθό της κλαδικής + 18% για πτυχίο. Δεν μου παρακρατείται κάθε μήνα το ποσό που θα έπρεπε για ΦΜΥ αλλά μου το ζητά κάθε χρόνο όλο μαζί, αυτό είναι νόμιμο?(αυτο τι εναι παλι πως στο ζηταει δεν καταλαβαινω) έχει κυρώσεις? μπορώ να κάνω κάτι γιαυτό? Επίσης δεν πληρώνομαι με απόδειξη όπου να φαίνονται οι κρατήσεις που μου γίνονται αναλυτικά .(αυτο εχει κυρωσεις απο την επιθεωρηση εργασιας σε ελεγχο)

3. Από πότε ισχύει η ταυτόχρονη και υποχρεωτική καταβολή των μισθών κ ΑΠΔ μέσω τραπεζών?. (απο τον επομενο μηνα)Μπορεί να ξεφύγει ?(απο τι να ξεφυγει δεν τον κθνηγα κανεις)Εάν δεν το κάνει

έχει κυρώσεις? εχει

4. Τι γίνεται σε περίπτωση επίσχεσης εργασίας ?( περιληπτικα, δεν πηγαίνεις για δουλεια εως οτου σε φωναξει να σε πληρωσει ο εργοδοτης για αυτα που σου οφειλει. Για το διαστημα που δεν πηγαινεις υποχρεουται να σε πληρωσει και να σε ασφαλιζει κανονικα και δεν μπορει να σε απολυσει. Δινει και επιδομα ο οαεδ για το διατημα που θα εισαι σε επισχεση) υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια πρεπει να πας στη επιθεωρηση εργασιας και ευχομαι να μην φτασεις σε αυτο το σημειο τελικα ώστε να διεκδικήσω τους μισθούς που μου χρωστάει...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη mariaeleni

Είμαι οικονομολόγος και αυτή είναι η δουλειά μου.απλώς η πρόσληψη μου έγινε σαν "βοηθός λογιστή" αφού δεν υπάρχει σύμβαση με ειδικότητα "οικονομολόγος".Το ΦΜΥ δεν πρέπει να αφαιρείται κάθε μήνα από τη μισθοδοσία μου και αυτό να φαίνεται στην απόδειξη που παίρνω όταν πληρώνομαι?Αυτός μου δίνει μία χειρόγραφη απόδειξη , όπου αναφέρεται το καθαρό και το μικτό ποσό του μισθού μου, χωρίς να γίνεται η κράτηση του ΦΜΥ.Μια και καλή όταν είναι να πληρωθεί το ΦΜΥ, έρχεται ο λογιστής του και μου το ζητάει.Προφανώς είναι παράνομο, διότι δεν αποδίδει φόρο τη στιγμή που πρέπει να τον αποδώσει, δηλαδή κάθε μήνα.

Όταν λέω να ξεφύγει, εννοώ αν υπάρχει "παραθυράκι" στο καινούριο αυτό σύστημα που επιβάλει την πληρωμή μισθών και ΑΠΔ μέσω τράπεζας.Πολλά βλέπω και ακούω......

Με την επιθεώρηση που μίλησα που είπαν να πάω να κάνω καταγγελία οπωσδήποτε και πως προφανώς υπάρχει φόρτος εργασίας εκεί λόγω άπειρων καταγγελιών, αλλά οι υποθέσεις δρομολογούνται και υπάρχει αποτέλεσμα.Στην τελική αν δεν υπάρξει συμβιβασμός ή συνεννόηση, υπάρχουν και τα δικαστήρια....

Τι με συμβουλεύετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι οικονομολόγος και αυτή είναι η δουλειά μου.απλώς η πρόσληψη μου έγινε σαν "βοηθός λογιστή" αφού δεν υπάρχει σύμβαση με ειδικότητα "οικονομολόγος".Το ΦΜΥ δεν πρέπει να αφαιρείται κάθε μήνα από τη μισθοδοσία μου(ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ) και αυτό να φαίνεται στην απόδειξη που παίρνω όταν πληρώνομαι?Αυτός μου δίνει μία χειρόγραφη απόδειξη (ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΗ) , όπου αναφέρεται το καθαρό και το μικτό ποσό του μισθού μου, χωρίς να γίνεται η κράτηση του ΦΜΥ.Μια και καλή όταν είναι να πληρωθεί το ΦΜΥ, έρχεται ο λογιστής του και μου το ζητάει(ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΑΥΤΟ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΑΛΛΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ).Προφανώς είναι παράνομο, διότι δεν αποδίδει φόρο τη στιγμή που πρέπει να τον αποδώσει, δηλαδή κάθε μήνα.

Όταν λέω να ξεφύγει, εννοώ αν υπάρχει "παραθυράκι" στο καινούριο αυτό σύστημα που επιβάλει την πληρωμή μισθών και ΑΠΔ μέσω τράπεζας.Πολλά βλέπω και ακούω......(ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΑΣΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ...)

Με την επιθεώρηση που μίλησα που είπαν να πάω να κάνω καταγγελία οπωσδήποτε και πως προφανώς υπάρχει φόρτος εργασίας εκεί λόγω άπειρων καταγγελιών, αλλά οι υποθέσεις δρομολογούνται και υπάρχει αποτέλεσμα.(ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΑΝ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΑΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΔΑΛΩΝ ΖΗΣΕ ΜΑΗ ΜΟΥ......)Στην τελική αν δεν υπάρξει συμβιβασμός ή συνεννόηση, υπάρχουν και τα δικαστήρια....(ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΕΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΟΥΣΙΣΑΣΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΑ. Η ΔΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΝΗ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΕΙΝΑΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΦΥΛΑΚΗ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΕΞΑΓΟΡΑΣΙΜΗ. ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΤΑ ΦΑΣ.............ΟΠΟΤΕ ΔΙΚΗ ΣΟΥ Η ΕΠΙΛΟΓΗ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ

Τι με συμβουλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν κλείσει ατομική επιχείρηση όχι πτώχευση, πώς κανονίζονται οι οφειλές προς τους υπαλλήλους? Δικαιούνται και αποζημίωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...