Jump to content
Sign in to follow this  
ge0

εκκαθαριση με το δωρεαν epsilon (demo)

Recommended Posts

εχει κανει καποιος εκκαθαριση με ενοικια κυριας κατοικιας με το δωρεαν της epslion ? ?

δεν μου υπολογιζει την μειωση απο τα ενοικια στην εκκαθαριση ουτε moy υπολογιζει αν το ΕΙΧ ειναι πανω απο 1925κυβικα ...

επισης σε win7 δεν τρεχει αλλαξα την συμβατοτητα σε winxp και ετρεξε ...

μηπως δεν εχω κανει κατι σωστα ? τα εχει παρατηρησει αλλος ?

εχει κανει καποιος εκκαθαριση με ενοικια κυριας κατοικιας με το δωρεαν της epslion ? ?

δεν μου υπολογιζει την μειωση απο τα ενοικια στην εκκαθαριση ουτε moy υπολογιζει αν το ΕΙΧ ειναι πανω απο 1925κυβικα ...

Σε win 2007 εγώ το ανοίγω ως εξής: δεξί κλίκ και εκτέλεση ως διαχειριστής.

Όσο για τα ενοίκια στην σελίδα που σου βγάζει την εκκαθάριση έχει δεξιά τρία κουτάκια για τους κωδικούς αυτούς που είναι τσεκαρισμένα, τα ξετσεκάρεις και παίρνει την μείωση.

Για τα ΕΙΧ >2000κ.ε. τι δεν σου υπολογίζει?

Guest Μπάμπης Κ.

Καλησπέρα σας.

Για να τύχει της έκπτωσης ο εκμισθωτής θα πρέπει να μην έχει πλήρη κυριότητα ή κατοχή 100% σε οικία με επιφάνεια τουλάχιστον ίση με εκείνη της μισθωμένης κατοικίας, στον ίδιο νομό. Επίσης η δαπάνη στη οποία θα υπολογιστεί η έκπτωση, δεν μπορεί να υπερβεί τα 1000,00€ (δηλαδή μέγιστη έκπτωση 100,00€) και για τους δύο συζύγους, Τέλος δε δικαιούνται τη μείωση φόρου όσοι παίρνουν στεγαστικό επίδομα ανεξάρτητα από το ύψος του.

Αν ισχύουν αυτά, απαντήστε όχι στην αντίστοιχη επιλογή.

Δεν ισχύει για φέτος η έκτακτη εισφορά ποσοστού 5% στις αντικειμενικές δαπάνες αυτοκινήτων κλπ.

Στα windows 7, πιστεύω ότι πρέπει να ορίσετε εκτέλεση με δικαιώματα διαχειριστή για να λειτουργήσει σωστά η εφαρμογή.

Καλή συνέχεια.

Μπάμπης Κ.

σας ευχαριστω πολυ εχετε δικιο και στα δυο ....

συνηθως οταν καποιο προγραμμα θελει δικαιωματα διαχειριστη μου κανει ερωτηση ...

δεν ειχα παρατηρησει τα κουτακια στηξν εκκαθαριση και ουτε ηξερα οτι εμεις θα επιλεγουμε αν θα εκπιπτει η δαπανη του ενοικιου ...

αληθεια στο ταξις κατα την υποβολη πως θα γινετε η αναλογη ενεργεια ?

μαλλον θα επρεπε να τους πουμε οτι αφου εχουν ετοιμο το ηλεκτρονικο περιουσιολογιο-Ε9 να κανει το συστημα αυτοματα διασταυρωση απο κει !!!

εδω γελαμε !!!

σας ευχαριστω και παλι !

Guest Μπάμπης Κ.

αληθεια στο ταξις κατα την υποβολη πως θα γινετε η αναλογη ενεργεια ?

Καλημέρα σας.

Κατά την άποψή μου, θα πρέπει στην περίπτωση αυτή, να γράψετε τα μισθώματα, στους 419-420 κωδικούς, στους οποίους δεν υπολογίζεται έκπτωση και όχι στους 811-816.

Καλή συνέχεια.

Μπάμπης Κ.

οχι οι κωδικοι που αναφερεις αφορουν μονο το ποσο ενοικιων που καταβληθηκαν για δευτερευουσες η εξοχικες κατοικιες ...

η ερωτηση ειναι αν σε ενοικια κυριας κατοικιας ο μισθωτης εχει ακινητο στον ιδιο νομο με τουλαχιστον ιδια τετραγωνικα πως το ξερει το ταξις για να μην εκπεσει τα 100 ευρω

Guest ΛΙΝΑ Σ.

Τα demo αξίζει κάποιος να τα παίρνει τόσο σοβαρά? ένα κάρο λεφτά πληρώνουμε και πάλι τηλέφωνα παίρνουμε..

το εν λογω ντεμο βγαζει πιο ξεκαθαρες κ σωστες εκκαθαρισεις απο 2 αλλα "πληρωμενα" προγραμματα που εχω δοκιμασει

Guest Μπάμπης Κ.

οχι οι κωδικοι που αναφερεις αφορουν μονο το ποσο ενοικιων που καταβληθηκαν για δευτερευουσες η εξοχικες κατοικιες ...

η ερωτηση ειναι αν σε ενοικια κυριας κατοικιας ο μισθωτης εχει ακινητο στον ιδιο νομο με τουλαχιστον ιδια τετραγωνικα πως το ξερει το ταξις για να μην εκπεσει τα 100 ευρω

Συνάδερφε καλησπέρα

Θα ήθελα να τεκμηριώσω την άποψή μου με μια παραπομπή από τις οδηγίες του υπουργείου για τη σύνταξη των δηλώσεων:

...

Κωδικοί 419-420. Γράψτε το ενοίκιο που καταβάλατε ή οφείλετε για τη μίσθωση μέσα στο 2011 οποιουδήποτε ακινήτου, εκτός από το εκπιπτόμενο ενοίκιο για κύρια κατοικία της οικογένειας ή κατοικία των παιδιών που σπουδάζουν το οποίο γράφεται στους κωδικούς 811-816 και 817-823 αντίστοιχα της τέταρτης σελίδας της δήλωσης και για επαγγελματική εγκατάσταση, που γράφεται στους κωδικούς 793-794 και 615-616 του πίνακα 6 (π.χ. ενοίκιο για δευτερεύουσα κατοικία). Στην περίπτωση που οι μισθώσεις αυτές είναι περισσότερες από μια, συμπληρώστε και συνυποβάλτε με τη δήλωση όμοια γραμμογραφημένο πίνακα για τις επιπλέον μισθώσεις.

...

δηλαδή και πάντα κατά την άποψή μου, γράφεται εδώ έστω και αν αφορά καταβολή ενοικίου κύριας κατοικίας, στο οποίο όμως ...

δεν δικαιούμαστε έκπτωση φόρου (δηλαδή δεν είναι εκπιπτόμενο).

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

μαλλον εχεις δικιο συναδελφε

δεν ειχε πεσει της αντιληψης μου το συγκεκριμενο !

αρα με λιγα λογια ομως δε θα γραφτει πισω καθολου

αρα μιλαμε για παραλειψη της εψιλον ?

εφοσον δεν προκειται σε αυτους τους κωδικους να αναγραφει ποτε ποσο μη εκπτιπτομενο :blink:

μαλλον εχεις δικιο συναδελφε

δεν ειχε πεσει της αντιληψης μου το συγκεκριμενο !

αρα με λιγα λογια ομως δε θα γραφτει πισω καθολου

αρα μιλαμε για παραλειψη της εψιλον ?

εφοσον δεν προκειται σε αυτους τους κωδικους να αναγραφει ποτε ποσο μη εκπτιπτομενο :blink:

Υπάρχει ένα checkbox όταν κάνεις Εκκαθάριση στα δεξιά της φόρμας Προεκκαθάρισης που το καλύπτει, ώστε να μην κάνει την μείωση των 100€.

κατεβασα το προγραμμα της εκκαθαρισης, και μολις παω να το ανοιξω γραφει μηνυμα net framework. καποιες version δεν ειναι εγκαταστημενες αν καταλαβα καλα.καποια βοηθεια μηπως?