Προς το περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2012 άνεργου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συνάδελφοι,θα παρακαλούσα να μου δίνατε μία βοήθεια στον παρακάτω προβληματισμό μου.

Φορολογούμενη ΚΑΤΩ ΤΩΝ 30 ΕΤΩΝ (γεννημένη μετά το 1981) φιλοξενούμενη στους γονείς της,έχει έσοδα

από ενοίκια 6.000,00 ευρώ.

Τα τεκμήριά της είναι συνολικά 6.220,00 ευρώ (ΕΙΧ 3220 + ΑΤΟΜΙΚΟ 3000).

Οικογενειακές δαπάνες ΚΩΔ.049 1560,00 ευρώ.

Ο κωδικός 017 του ΠΙΝΑΚΑ 2 γεννηθήκατε μετά την 1/1/1981 τσεκαρισμένος.

Γιατί πληρώνει φόρο και επομένως και προκαταβολή φόρου 55% (Συνολικό

ποσό 129,60) εφόσον τα εισοδήματά της είναι κάτω των 9.000,00 ευρώ;;;;

Το άρθρο 9 του 2238/1994 αναφέρει ότι αν είσαι κάτω το 30 ετών και τα ει-

σοδήματά σου (τεκμαρτά ή πραγματικά) είναι μέχρι 9.000,00 ευρώ είναι αφο-

ρολόγητα (με δικά μου λόγια).

Τι μου διαφεύγει και κοντεύω να τρελλαθώ τελείως.

Συμπληρωματικός φόρος επί των ενοικίων (αν είναι κατοικία 1,5%, αν είναι επαγγελματική μίσθωση ή κατοικία άνω των 300 τ.μ. 3% - στη δεύτερη περίπτωση πρέπει να συμπληρωθούν και οι κωδικοί 175 ή 176). Επί του φόρου αυτού και προκαταβολή 55%.

"ΑΡΘΡΟ 9 Ν.2238

7. Αν στο συνολικό εισόδημα περιλαμβάνεται και εισόδημα από ακίνητα, εκτός από το απαλλασσόμενο εισόδημα από ιδιοκατοίκηση γενικά, το ακαθάριστο ποσό αυτού υποβάλλεται και σε συμπληρωματικό φόρο, ο οποίος υπολογίζεται με συντελεστή ενάμισι τοις εκατό (1,5%). Ειδικώς, ο συντελεστής του πρώτου εδαφίου αυξάνεται σε τρία τοις εκατό (3%) εφόσον η επιφάνεια κατοικίας υπερβαίνει τα τριακόσια (300) τετραγωνικά μέτρα της κατοικίας ή πρόκειται για επαγγελματική ή εμπορική μίσθωση."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα.ειμαι ανεργη και παιρνω ταμειο ανεργειασ.οταν απολυθηκα δεν ελαβα αποζημιωση.να τη δηλωσω στην φορολογικη μου δηλωση εφ οσον δεν εχω εισπραξει τα χρηματα?και κατι ακομη ο εργοδοτησ μου χρωσταει χρηματα κ εχω παει δικαστικα να δηλωσω μονο το ποσο που εχω εισπραξει βαζωντασ την αποφαση του δικαστηριου ως αποδεικτικο ή πρεπει να τα βαλω ολα χωρις να τα εχω παρει?ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη panos1985

Kαλησπερα.ειμαι ανεργη και παιρνω ταμειο ανεργειασ.οταν απολυθηκα δεν ελαβα αποζημιωση.να τη δηλωσω στην φορολογικη μου δηλωση εφ οσον δεν εχω εισπραξει τα χρηματα?και κατι ακομη ο εργοδοτησ μου χρωσταει χρηματα κ εχω παει δικαστικα να δηλωσω μονο το ποσο που εχω εισπραξει βαζωντασ την αποφαση του δικαστηριου ως αποδεικτικο ή πρεπει να τα βαλω ολα χωρις να τα εχω παρει?ευχαριστω!

Ιωάννα ο καλύτερος και πιο δίκαιος τρόπος είναι να δηλώσεις όσα πραγματικά εισέπραξες για να μην φορολογηθείς για εισόδημα που δεν έχεις. Όταν και αν γίνει το δικάστήριο, δες τι θα εισπράξεις πραγματικά, μπορεί να υπάρχουν διαφορές με αυτά που τώρα υπολογίζεις και τότε κάνε μια τροποποιητική δήλωση. Αυτό ισχύει ακόμη κι αν περάσουν χρόνια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρωματικός φόρος επί των ενοικίων (αν είναι κατοικία 1,5%, αν είναι επαγγελματική μίσθωση ή κατοικία άνω των 300 τ.μ. 3% - στη δεύτερη περίπτωση πρέπει να συμπληρωθούν και οι κωδικοί 175 ή 176). Επί του φόρου αυτού και προκαταβολή 55%.

"ΑΡΘΡΟ 9 Ν.2238

7. Αν στο συνολικό εισόδημα περιλαμβάνεται και εισόδημα από ακίνητα, εκτός από το απαλλασσόμενο εισόδημα από ιδιοκατοίκηση γενικά, το ακαθάριστο ποσό αυτού υποβάλλεται και σε συμπληρωματικό φόρο, ο οποίος υπολογίζεται με συντελεστή ενάμισι τοις εκατό (1,5%). Ειδικώς, ο συντελεστής του πρώτου εδαφίου αυξάνεται σε τρία τοις εκατό (3%) εφόσον η επιφάνεια κατοικίας υπερβαίνει τα τριακόσια (300) τετραγωνικά μέτρα της κατοικίας ή πρόκειται για επαγγελματική ή εμπορική μίσθωση."

Συνάδελφε σε υπέρευχαριστώ.

Δεν είχα φανταστεί ότι επρόκειτο για συμπληρωματικό φόρο επί ακινήτων,διότι το μυαλό μου είχε κολήσει

στην φορολόγηση του εισοδήματος,βάσει των τεκμηρίων της φορολογούμενης και σταμάτησε εκεί.

Εύχομαι να καταλάβουμε όλοι μας, ότι και οι πιό απλές φορολογικές δηλώσεις κρύβουν παγίδες,που

μπορεί να μας στοιχίσουν ακριβά.Κάθε δήλωση θέλει πρώτα απόλα ΚΑΘΑΡΟ ΜΥΑΛΟ.

Ευτυχώς,που υπάρχουν και τα προγράμματα και μας γλυτώνουν από πολλές κακοτοπιές.

Σε ευχαριστώ πάλι και σου εύχομαι υγεία και δύναμη.

Βαγγέλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ, ΚΡΑΤΑΜΕ ΩΡΟΛΟΓΙΑΚΕΣ ΒΟΜΒΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτό δεν το είχα προσέξει και τα λέει ΟΛΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Κατια

Για σας! Βοηθήστε, παρακαλώ. Είμαι ανύπανδρη μητέρα ενός ανήλικου παιδιού, μακροχρόνια άνεργη. Εχω διαμέρισμα 60 τμ Απο το ΟΑΕΔ πήρα 2000€ επίδομα το 2011. Να τα δηλώσω, να βάλω αποδίξεις και θα πληρώσω φόρο; Θεωρούμαι έγγαμη ή άγαμη σε αυτή τη περίπτωση; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου Κάτια. Το διαμέρισμα σου έχει τεκμήριο 2400€ +3000€ το ατομικό τεκμήριο=5400. Εκ πρώτης όψης έχεις αφορολόγητο 7000 αφού έχεις ένα παιδί(εσύ θεωρείσαι κι είσαι άγαμη). Οπότε είσαι αφορολόγητη. Θα πρέπει όμως να έχεις το λιγότερο, 1350€ αποδείξεις. Το επίδομα ΟΑΕΔ είναι αφορολόγητο, μπορείς να το βάλεις κανονικά στη δήλωση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Φωτης1982

Ανεργος με 367 ευρω εισοδημα απο καταθεσεις κατα το 2011, γεννηθεις μετα το 81, και μια μονοκατοικια που μου αφησε η φουκαριαρα η μανα μου 118 τμ κυριους, 98 βοηθητικους (υπογειο), μου λεει εκκαθαριση 1780 ευρω! Παμε καλα? Μηπως εχω κανει καποιο τραγικο λαθος? Μηπως να πουλησω το σπιτι και να παω σε καμια σπηλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Ανεργος με 367 ευρω εισοδημα απο καταθεσεις κατα το 2011, γεννηθεις μετα το 81, και μια μονοκατοικια που μου αφησε η φουκαριαρα η μανα μου 118 τμ κυριους, 98 βοηθητικους (υπογειο), μου λεει εκκαθαριση 1780 ευρω! Παμε καλα? Μηπως εχω κανει καποιο τραγικο λαθος? Μηπως να πουλησω το σπιτι και να παω σε καμια σπηλια?

πόσες καταθέσεις έχεις που απέφεραν εισόδημα 367; και από πού, αν επιτρέπεται; αν όλα είναι άσπρα τότε κάνεις ανάλωση κεφαλαίου και είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Φωτης1982

Ανεργος με 367 ευρω εισοδημα απο καταθεσεις κατα το 2011, γεννηθεις μετα το 81, και μια μονοκατοικια που μου αφησε η φουκαριαρα η μανα μου 118 τμ κυριους, 98 βοηθητικους (υπογειο), μου λεει εκκαθαριση 1780 ευρω! Παμε καλα? Μηπως εχω κανει καποιο τραγικο λαθος? Μηπως να πουλησω το σπιτι και να παω σε καμια σπηλια?

Να συμπληρωσω οτι δηλωσα αποδειξεις αξιας 3785, και οτι η τιμη ζωνης ακινητου ειναι 570.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Φωτης1982

πόσες καταθέσεις έχεις που απέφεραν εισόδημα 367; και από πού, αν επιτρέπεται; αν όλα είναι άσπρα τότε κάνεις ανάλωση κεφαλαίου και είσαι οκ.

Τα 367 ειναι επειδη ειμαι συνδικαιουχος στον καταθετικο λογαριασμο της μανας μου, απο την συνταξη της. Αναλωση κεφαλαιου? τι εστι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 367 ειναι επειδη ειμαι συνδικαιουχος στον καταθετικο λογαριασμο της μανας μου, απο την συνταξη της. Αναλωση κεφαλαιου? τι εστι?

Να χρησημοποιήσεις εισόδημα,που σου "περίσσευε" από τα προηγούμενα χρόνια για να καλύψεις δαπάνες της

τρέχουσας χρονιάς,............ επειδή για την τρέχουσα χρονιά δεν σου φτάνουν τα εισοδήματα που απόκτησες,για

να καλύψεις τις τρέχουσες "δαπάνες" σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ μια ερώτηση...

Η περίπτωση είναι η εξής:

Φοιτητής 24 ετών, προστατευόμενο μέλος που δεν έχει υποβάλλει δήλωση έως τώρα.

Το 2011 είχε εισόδημα από επίδομα ανεργίας και από την πρακτική του άσκηση συνολικά 5.500€.

Πρέπει να υποβάλλει Ε1?

Ισχύει το αφορολόγητο των 9.000€ για τους νέους κάτω των 30?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ μια ερώτηση...

Η περίπτωση είναι η εξής:

Φοιτητής 24 ετών, προστατευόμενο μέλος που δεν έχει υποβάλλει δήλωση έως τώρα.

Το 2011 είχε εισόδημα από επίδομα ανεργίας και από την πρακτική του άσκηση συνολικά 5.500€.

Πρέπει να υποβάλλει Ε1?

Ισχύει το αφορολόγητο των 9.000€ για τους νέους κάτω των 30?

Πρέπει να υποβάλλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ μια ερώτηση...

Η περίπτωση είναι η εξής:

Φοιτητής 24 ετών, προστατευόμενο μέλος που δεν έχει υποβάλλει δήλωση έως τώρα.

Το 2011 είχε εισόδημα από επίδομα ανεργίας και από την πρακτική του άσκηση συνολικά 5.500€.

Πρέπει να υποβάλλει Ε1?

Ισχύει το αφορολόγητο των 9.000€ για τους νέους κάτω των 30?

Πρέπει να υποβάλλει.

Εγώ πάλι λέω ότι δεν έχει υποχρέωση...... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να υποβάλλει.

Εγώ πάλι λέω ότι δεν έχει υποχρέωση...... :)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Εγώ πιστεύω ότι, εαν το επίδομα ανεργίας δεν είναι μισθωτές υπηρεσίες και εφόσον δεν φορολογείται, δεν υποχρεούται να κάνει δήλωση.

Κι απλά οι κωδικοί 661 και 659 στον πίνακα 6 του Ε1 (που αφορούν το επίδομα ανεργίας) τους συμπληρώνεις για να δικαιολογήσεις τα τεκμήρια, αν έχεις.

Ελπίζω να μην κάνω λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ παραπάνω γράφεις ότι =Το 2011 είχε εισόδημα από επίδομα ανεργίας και από την πρακτική του άσκηση συνολικά 5.500€

ΕΦΟΣΟΝ από την πρακτική άσκηση το εισόδημα ξεπερνάει τα 3000 ευρώ πρέπει να κάνει υποχρεωτικά δήλωση .Το αφορολόγητο σε αυτόν είναι τα 9000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν το επίδομα ανεργίας δεν είναι μισθωτές υπηρεσίες

Τι πάει να πει "εαν"...????

Ελπίζω να είναι ρητορική η ερώτηση........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ παραπάνω γράφεις ότι =Το 2011 είχε εισόδημα από επίδομα ανεργίας και από την πρακτική του άσκηση συνολικά 5.500€

ΕΦΟΣΟΝ από την πρακτική άσκηση το εισόδημα ξεπερνάει τα 3000 ευρώ πρέπει να κάνει υποχρεωτικά δήλωση .Το αφορολόγητο σε αυτόν είναι τα 9000.

Σε ευχαριστώ πολύ, δεν ξεπερνάει τις 3000 ευρώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι λέω ότι δεν έχει υποχρέωση...... :)

Βρε Στέφανε ρωτάει αν πρέπει να υποβάλλει,όχι αν υποχρεώνεται. Και πιστεύω ότι

πρέπει να υποβάλλει κυρίως για λόγους ΟΑΕΔ επειδή κάθε φορά,που ανανεώνουν

την κάρτα ανεργίας θέλουν εκκαθαριστικό δήλωσης ή βεβαίωση από την ΔΟΥ ότι

δεν υποχρεούται σε υποβολή δήλωσης. Ένας άλλος λόγος είναι και η κάλυψη τεκ-

μηρίων στο μέλλον. Ακόμα,ακόμα και για λήψη δανείου :D :D :D :D από τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Στέφανε ρωτάει αν πρέπει να υποβάλλει,όχι αν υποχρεώνεται. Και πιστεύω ότι

πρέπει να υποβάλλει κυρίως για λόγους ΟΑΕΔ επειδή κάθε φορά,που ανανεώνουν

την κάρτα ανεργίας θέλουν εκκαθαριστικό δήλωσης ή βεβαίωση από την ΔΟΥ ότι

δεν υποχρεούται σε υποβολή δήλωσης. Ένας άλλος λόγος είναι και η κάλυψη τεκ-

μηρίων στο μέλλον. Ακόμα,ακόμα και για λήψη δανείου :D :D :D :D από τράπεζα.

Συμφωνούμε λοιπόν ότι δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής, αλλά κατά την άποψή σου καλό θα ήταν να κάνουν δήλωση, για τους λόγους που αναφέρεις.........

Εγώ πάλι, αφού την πάτησα πέρυσι σε κανα-δυο περιπτώσεις με την αλληλεγγύη, δεν τη ξαναπατάω....... Άμα θένε ανάλωση, θα κάνω συμπληρωματική ή εκπρόθεσμη χωρίς πρόστιμο..... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη κωνσταντινα

καλησπερα σας,

θα ηθελα τη βοηθεια σας παρακαλω, ανεργη μακροχρονια και αγαμη, χωρις εισοδηματα και μονο ενα αυτοκινητο 20 ετιας στο ονομα μου. Χρειαζομαι αποδειξεις?

παραλληλα, υπαρχουν καποιοι κωδικοι που θα επρεπε να προσεξω και να σημειωσω?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη Στέλλα

Καλημέρα , θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι , ο μπαμπάς μου είναι 67 ετών , έχει καταθέσει τέλη του 2010 τα χαρτιά του για σύνταξη την οποία δεν έχει πάρει ακόμα (έκαναν ένα λάθος με τα χαρτιά του από το ξενοδοχείο που εργαζόταν και μπλέχτηκε το θέμα ) . Οπότε έχει μηδενικό εισόδημα .Στην κατοχή του ένα σπίτι 120τμ γύρω στα 6.500€ και ένα αυτοκίνητο 1.358cc 2.600€ και έχει 4.000€ περίπου αποδείξεις και του βγαίνει φόρος πάνω από 2.500€ .

Το βασικό μου ερώτημα είναι θεωρείται συνταξιούχος εφόσον έχει καταθέσει τα χαρτιά του για σύνταξη και ας μην την έχει πάρει ακόμα , ώστε να πάει στο 9.000€ αφορολόγητο ?

Το επόμενο έχει να κάνει με την ανάλωση προηγούμενου κεφαλαίου , τα τρία τελευταία έτη που εργαζόταν δήλωνε εισόδημα περίπου 13.000€ το χρόνο με τα ίδια περιουσιακά στοιχεία . Εγώ μπορώ να του βάλω στην ανάλωση προηγούμενου κεφαλαίου το ποσό που χρειάζεται ώστε να μην πληρώσει καθόλου φόρο ή υπάρχει περιορισμός σε αυτό ?

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά δεν έχω μεγάλη εμπειρία πάνω σε φοροτεχνικά θέματα και οι εποχές είναι δύσκολες για λάθη γιατί κοστίζουν ακριβά (εργάζομαι σε εταιρεία ως βοηθός λογιστή αλλά φορολογικές δηλώσεις κάνω μόνο της οικογένειας μου και μερικών συναδέλφων και φίλων χωρίς ιδιαιτερότητες ).

Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν με βοηθούσε κάποιος .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Με εκτίμηση Στέλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι , ο μπαμπάς μου είναι 67 ετών , έχει καταθέσει τέλη του 2010 τα χαρτιά του για σύνταξη την οποία δεν έχει πάρει ακόμα (έκαναν ένα λάθος με τα χαρτιά του από το ξενοδοχείο που εργαζόταν και μπλέχτηκε το θέμα ) . Οπότε έχει μηδενικό εισόδημα .Στην κατοχή του ένα σπίτι 120τμ γύρω στα 6.500€ και ένα αυτοκίνητο 1.358cc 2.600€ και έχει 4.000€ περίπου αποδείξεις και του βγαίνει φόρος πάνω από 2.500€ .

Το βασικό μου ερώτημα είναι θεωρείται συνταξιούχος εφόσον έχει καταθέσει τα χαρτιά του για σύνταξη και ας μην την έχει πάρει ακόμα , ώστε να πάει στο 9.000€ αφορολόγητο ?

Το επόμενο έχει να κάνει με την ανάλωση προηγούμενου κεφαλαίου , τα τρία τελευταία έτη που εργαζόταν δήλωνε εισόδημα περίπου 13.000€ το χρόνο με τα ίδια περιουσιακά στοιχεία . Εγώ μπορώ να του βάλω στην ανάλωση προηγούμενου κεφαλαίου το ποσό που χρειάζεται ώστε να μην πληρώσει καθόλου φόρο ή υπάρχει περιορισμός σε αυτό ?

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά δεν έχω μεγάλη εμπειρία πάνω σε φοροτεχνικά θέματα και οι εποχές είναι δύσκολες για λάθη γιατί κοστίζουν ακριβά (εργάζομαι σε εταιρεία ως βοηθός λογιστή αλλά φορολογικές δηλώσεις κάνω μόνο της οικογένειας μου και μερικών συναδέλφων και φίλων χωρίς ιδιαιτερότητες ).

Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν με βοηθούσε κάποιος .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Με εκτίμηση Στέλλα

αν και δε γράφεις πολλες λεπτομέρειες...

και συνταξιούχο να τον βάλεις, αφορολόγητο θα έχει 5000 διότι τα τεκμήριά του από αυτά που γράφεις είναι > 9000...άρα θα του βγει φόρος συν προκαταβολή..

κάνε ανάλωση αφού πρώτα διαβάσεις το πως γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...