Προς το περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2012 άνεργου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εχω αποδειξεις αλλα σιγουρα δεν μου φτανει το ποσο. Κατι τελευταιο για να μην σας κουραζω ειναι αν τελικα μπορω να προσθεσω τους λογαριασμους του σταθερου τηλεφωνου ή οχι.OXI Ειναι το μονο που εχω στο ονομα μου και μπορει να μου προσφερει ενα σημαντικο νουμερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω αποδειξεις αλλα σιγουρα δεν μου φτανει το ποσο. Κατι τελευταιο για να μην σας κουραζω ειναι αν τελικα μπορω να προσθεσω τους λογαριασμους του σταθερου τηλεφωνου ή οχι. Ειναι το μονο που εχω στο ονομα μου και μπορει να μου προσφερει ενα σημαντικο νουμερο

ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ : ΔΑΠΑΝΕΣ ΥΔΡΕΥΣΗΣ,ΑΠΟΧΕΥΤΕΣΗΣ,ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΣ, ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΓΕΝΙΚΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ.

ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΟΣΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΡΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ. ΑΛΛΙΩΣ ΒΑΛΕ ΟΣΕΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟ 10% ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρνα από 10 λογιστήρια και ζήτα από 100 ευρώ αποδείξεις όλοι έχουν καβατζα :D , δεν είναι ντροπή σίγουρα θα σου δώσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση:

Ειμαι 24 χρονων και ολο το 2011 ημουν ανεργος γραμμενος στον ΟΑΕΔ χωρις να παιρνω ταμειο ανεργιας. Δεν ειχα κανενα πραγματικο εισοδημα το 2011. Εχω στην κατοχη μου ενα σπιτι 120 τμ. Αν κανω δικο μου Ε1 θα μου βγει τεκμαρτο εισοδημα 6.960 απ το σπιτι + 3.000 αγαμος = συνολικο 9.960 (δηλαδη φορος 496 + 272,80 προκαταβολη φορου). Για να μπω προστατευομενο μελος στην δηλωση του πατερα μου(για να εχει και ο πατερας μου + 2.000 αφορολογητο) και κατα συνεπεια να μην κανω δικη μου το αρθρο 7 του ΚΦΕ λεει:

Αρθρο 7. Πρόσωπα που θεωρείται ότι βαρύνουν τους φορολογουμένους

1.Θεωρείται ότι βαρύνουν το φορολογούμενο:

γ) Τα ενήλικα άγαμα τέκνα τα οποία δεν έχουν υπερβεί το εικοστό πέμπτο έτος της ηλικίας τους και σπουδάζουν σε αναγνωρισμένες σχολές ή σχολεία του εσωτερικού ή εξωτερικού, καθώς και εκείνα τα οποία παρακολουθούν δημόσια ή ιδιωτικά ινστιτούτα επαγγελματικής κατάρτισης στο εσωτερικό.

Eιδικά, για τα τέκνα του προηγούμενου εδαφίου, καθώς και για τα τέκνα που δεν σπουδάζουν, το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θεωρούνται προστατευόμενα μέλη παρατείνεται μέχρι και δύο έτη, εφόσον κατά τα έτη αυτά είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του Ο.Α.Ε.Δ.

2. Τα πρόσωπα, που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' έως η' της προηγούμενης παραγράφου, θεωρείται ότι βαρύνουν το φορολογούμενο εφόσον συνοικούν με αυτόν και το ετήσιο φορολογούμενο και απαλλασσόμενο εισόδημα τους δεν υπερβαίνει το ποσό των δύο χιλιάδων εννιακοσίων (2.900,00) Ευρώ ή το ποσό των έξι χιλιάδων (6.000,00) Ευρώ αν αυτά παρουσιάζουν αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και πάνω από διανοητική καθυστέρηση ή φυσική αναπηρία ή ψυχική πάθηση.

Για την εφαρμογή των διατάξεων του πρώτου εδαφίου αυτής της παραγράφου στο όριο του εισοδήματος δεν λαμβάνονται υπόψη τα εισοδήματα που αποκτώνται από το δικαιούχο: α) το τεκμαρτό εισόδημα από ιδιοκατοίκηση γενικά ή από την παραχώρηση της χρήσης ακινήτου χωρίς αντάλλαγμα σε πρόσωπα που είναι συγγενείς με αυτόν μέχρι το δεύτερο βαθμό εξ αίματος, β) τα εισοδήματα των ανήλικων τέκνων, που κατά τις διατάξεις του άρθρου 5 προστίθενται στο συνολικό εισόδημα του γονέα, γ) έσοδα από διατροφή που καταβάλλεται στο ανήλικο με δικαστική απόφαση ή ύστερα από συμφωνία που καταρτίστηκε με συμβολαιογραφικό έγγραφο

και δ) το εξωιδρυματικό επίδομα της περίπτωσης ε΄ της παραγράφου 5 του άρθρου 6 του Κ.Φ.Ε. και τα προνοιακά επιδόματα που χορηγούνται σε άτομα με διάφορες αναπηρίες.

Αρα βασει του αρθρου 7 του ΚΦΕ μπορω να μπω προστατευομενο μελος στο Ε1 του πατερα μου και να μην κανω δικο μου, μιας και εχω μονο τεκμαρτο εισοδημα απο ιδιοκατοικηση. Σωστα????

Κανεις????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φώτα σας παρακαλώ!

Το μισό 2011 εργαζόμενος με 11.500 περίπου καθαρό εισόδημα – μισθωτός, με παρακράτηση φόρου 922, και το άλλο μισό χρόνο με επίδομα ανεργίας συνολικά 3200 περίπου (πρέπει να πάω ΟΑΕΔ να ζητήσω βεβαίωση ?). 36 χρονών, άγαμος, φιλοξενούμενος πατρός με ένα αυτοκίνητο 1,4cc του 2004. Τι αποδείξεις πρέπει να δηλώσω περίπου και τι να περιμένω ; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη Κωστακης

Ειναι κανεις εδω?

Παραθετω το ερωτημα μου και οποιος μπορει να βοηθησει ευπροσδεκτος.

Ανεργος κατω των 30 ετων με αυτοκινητο 1400 κυβικα του 2009 (με δανειο το οποιο τρεχει κανονικα)

Τι γινεται σ'αυτη τη περιπτωση?Πληρωνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΑΙΡΗ

ιναι κανεις εδω?

Παραθετω το ερωτημα μου και οποιος μπορει να βοηθησει ευπροσδεκτος.

Ανεργος κατω των 30 ετων με αυτοκινητο 1400 κυβικα του 2009 (με δανειο το οποιο τρεχει κανονικα)

Τι γινεται σ'αυτη τη περιπτωση?

πΛΗΡΩΝΕΙΣ .ΜΕ 8200 ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 320 ΕΥΡΩ.ΒΑΛΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ 2100 ΕΥΡΩ.ΚΑΙ ΜΗΔΕΝΙΣΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κανεις εδω?

Παραθετω το ερωτημα μου και οποιος μπορει να βοηθησει ευπροσδεκτος.

Ανεργος κατω των 30 ετων με αυτοκινητο 1400 κυβικα του 2009 (με δανειο το οποιο τρεχει κανονικα)

Τι γινεται σ'αυτη τη περιπτωση?Πληρωνω?

Έχεις κάποιο εισόδημα μέσα στο 2011? Από μισθωτές υπηρεσίες η ταμείο ανεργίας? Που κατοικείς έχεις ακίνητο στο όνομα σου η φιλοξενούμενος γονέων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη christos

λιγο προσοχη....

τα τεκμηρια δεν ειναι μονο το αυτοκινητο και το ατομικο 3000...

ειναι επισης και το συνολο των δοσεων του δανειου.

Με τις αποδειξεις μηδενιζεις ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΦΟΡΟ, οχι κατι αλλο...

καλυτερα να πας σε καποιον λογιστη μη βρεθεις προ εκπληξεων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιωργος66

Ανεργος για το μισο 2011 ,με 4500 αποδοχες + 3200 απο επδομα ανεργειας ΟΑΕΔ τι αποδειξεις θα προσκομισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεργος για το μισο 2011 ,με 4500 αποδοχες + 3200 απο επδομα ανεργειας ΟΑΕΔ τι αποδειξεις θα προσκομισω?

εαν φιλοξενεισαι και δεν εχεις αλλο τεκμηριο (κατοικιας,ιχ κλπ) θελεις 4500*25%=1125,00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει καποιος τη γινεται με τον κωδ.013"Είστε συνταξιούχος και γεννηθηκατε μέχρι 31-12-1946 ?Σε όσες δηλώσεις έκανα προσπάθεια να τον δηλωσω μου εμφανίζει μνμ "τα στοιχεια δεν αντιστοίχουν με αυτα που έχουν δηλωθει στο μητρωο της ΔΟΥ"................???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φώτα σας παρακαλώ!

Το μισό 2011 εργαζόμενος με 11.500 περίπου καθαρό εισόδημα – μισθωτός, με παρακράτηση φόρου 922, και το άλλο μισό χρόνο με επίδομα ανεργίας συνολικά 3200 περίπου (πρέπει να πάω ΟΑΕΔ να ζητήσω βεβαίωση ?). 36 χρονών, άγαμος, φιλοξενούμενος πατρός με ένα αυτοκίνητο 1,4cc του 2004. Τι αποδείξεις πρέπει να δηλώσω περίπου και τι να περιμένω ; Ευχαριστώ

Φυσικά πρέπει να έχεις την βεβαίωση από ΟΑΕΔ.

Αποδείξεις 2875

Επιστροφή 272

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει καποιος τη γινεται με τον κωδ.013"Είστε συνταξιούχος και γεννηθηκατε μέχρι 31-12-1946 ?Σε όσες δηλώσεις έκανα προσπάθεια να τον δηλωσω μου εμφανίζει μνμ "τα στοιχεια δεν αντιστοίχουν με αυτα που έχουν δηλωθει στο μητρωο της ΔΟΥ"................???

ναι γιατί στις ΔΟΥ τους έβαζαν γεννηθείς το 1900

όποτε ταυτότητα και μητρώο για αλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γιατί στις ΔΟΥ τους έβαζαν γεννηθείς το 1900

όποτε ταυτότητα και μητρώο για αλλαγή

αν ειναι ποτε δυνατον!θα χρειαστει να τρεξουμε κ για αυτο?με εξουσιοδοτηση ή χωρις?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προσωπικά όταν φέρνουν δηλώσεις , τους λέω να φέρνουν και ταυτότητες μαζί

τις βάζω μέσα στην δήλωση , τώρα τι θα γίνει στην πορεία δεν ξέρω

τις ηλεκτρονικές ναι τρέχω εγώ. χωρίς εξουσιοδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Κωστακης

Ευχαριστω πολυ οσους μπηκαν στον κοπο να απαντησουν.

Τεκμηριο αυτοκινητου+διαβιωσης ειμαστε οκ.Οταν ομως υπολογιζονται και τα περιπου 2000 ευρω που εχω δωσει στη τραπεζα για το δανειο συν το οτι δεν ειχα καθολου εισοδημα μου βγαινει να πληρωσω και οσες αποδειξεις και να βαλω δεν μηδενιζει το ατιμο.

Αν παιξω με τα νουμερα και μειωσω το ποσο που εδωσα στη τραπεζα ή βαλω εστω και καποιο εισοδημα τοτε μονο σχεδον μηδενιζει.(απλα τοτε δεν θα ειμαι νομιμος)

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος ή η παρανομια ειναι μονοδρομος διοτι ΔΕΝ εχω να πληρωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Κωστακης

Έχεις κάποιο εισόδημα μέσα στο 2011? Από μισθωτές υπηρεσίες η ταμείο ανεργίας? Που κατοικείς έχεις ακίνητο στο όνομα σου η φιλοξενούμενος γονέων?

Έχεις κάποιο εισόδημα μέσα στο 2011? Από μισθωτές υπηρεσίες η ταμείο ανεργίας? Που κατοικείς έχεις ακίνητο στο όνομα σου η φιλοξενούμενος γονέων?

Κανενα εισοδημα,ουτε απο ταμειο ανεργιας,φιλοξενουμενος.

Ουσιαστικα μονο το αυτοκινητο.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείτε, θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής:

Φοιτητής έχει εισοδήματα από ενοίκια (ακίνητο που του έγραψε ο παπούς του) 500 ευρώ.

Μέχρι τώρα έκανε μόνος του δήλωση.

Υπάρχει τρόπος να μπει στη δήλωση των γονιών του σαν προστατευόμενο μέλος; Και αν ναι, πως μπορούν να δηλωθούν αυτά τα ενοίκια αφου δεν υπάρχει επιλογή Ε2 για άλλο πρόσωπο εκτος απο τους συζύγους;

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν φιλοξενεισαι και δεν εχεις αλλο τεκμηριο (κατοικιας,ιχ κλπ) θελεις 4500*25%=1125,00

τα πρωτα 5000 δεν χρειαζονται αποδειξεις= αφορολογητα

Αν μπορείτε, θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής:

Φοιτητής έχει εισοδήματα από ενοίκια (ακίνητο που του έγραψε ο παπούς του) 500 ευρώ.το χρονο ή τον μηνα;

Μέχρι τώρα έκανε μόνος του δήλωση.

Υπάρχει τρόπος να μπει στη δήλωση των γονιών του σαν προστατευόμενο μέλος; Και αν ναι, πως μπορούν να δηλωθούν αυτά τα ενοίκια αφου δεν υπάρχει επιλογή Ε2 για άλλο πρόσωπο εκτος απο τους συζύγους;

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Κωστακης

Ανεργος, κατω των 30 ετων, αυτοκινητο 1600 κυβικα του 2009 (με δανειο στη τραπεζα το οποιο ακομα πληρωνεται), κανενα εισοδημα το 2011, φιλοξενουμενος απο γονεις.

Ποσες αποδειξεις πρεπει να βαλω ?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά, ρισκάρεται φέτος να υποβάλλεται τη δήλωση μόνοι σας με αποτέλεσμα να πληρώσετε πολλά περισσότερα απο όσα σας αναλογούν στο κράτος, και δεν πάτε σε έναν συνάδελφο λογιστή για να έχετε μια σαφή εικόνα και να υποβάλλετε το Ε1 σας με σιγουριά;Ίσως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο ronikoz...

Τα πρα΄γματα έχουν δυσκολέψει απίστευτα και για εμάς τους ίδιους πόσο μάλλον για κάποιους οι οποί δεν ε΄χουν και σχέση με το επάγγελμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...